Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013TA0110(05)

Ziņojums par ITER un kodolsintēzes enerģētikas attīstības vajadzībām izveidotā Eiropas kopuzņēmuma 2011. finanšu gada pārskatiem ar Kopuzņēmuma atbildēm

OV C 6, 10.1.2013, p. 36–45 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

10.1.2013   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 6/36


ZIŅOJUMS

par ITER un kodolsintēzes enerģētikas attīstības vajadzībām izveidotā Eiropas kopuzņēmuma 2011. finanšu gada pārskatiem ar Kopuzņēmuma atbildēm

2013/C 6/05

IEVADS

1.

ITER  (1) un kodolsintēzes enerģētikas attīstības vajadzībām izveidoto Eiropas kopuzņēmumu (turpmāk tekstā – “Kopuzņēmums”) nodibināja 2007. gada martā (2) uz 35 gadiem. Galvenās kodolsintēzei paredzētās iekārtas ir jāizveido Kadarašā, Francijā, bet Kopuzņēmuma administrācija atrodas Barselonā.

2.

Kopuzņēmumam ir šādi uzdevumi (3):

a)

sniegt Euratom ieguldījumu ITER Starptautiskajā kodolsintēzes enerģētikas organizācijā (4);

b)

sniegt Euratom ieguldījumu “plašākas pieejas darbībās” (papildu kopīgie pētījumi kodolsintēzes jomā), kas tiek īstenotas kopā ar Japānu enerģijas drīzākai ieguvei kodolsintēzes rezultātā;

c)

sagatavot un koordinēt darbību programmu, lai sagatavotos demonstrējumu kodolsintēzes reaktoru un ar tiem saistītu objektu, tostarp Starptautiskās kodolsintēzes materiālu apstarošanas iekārtas, celtniecībai.

3.

Kopuzņēmuma dalībnieki ir Eiropas Atomenerģijas kopiena (Euratom), kuru pārstāv Komisija, Euratom dalībvalstis un citas valstis, kas ar Euratom ir noslēgušas sadarbības nolīgumus vadāmas kodolsintēzes jomā un kas ir izteikušas vēlmi kļūt par Kopuzņēmuma dalībniecēm (līdz 2011. gada 31. decembrim – Šveice).

TICAMĪBAS DEKLARĀCIJU PAMATOJOŠĀ INFORMĀCIJA

4.

Palātas izmantotā revīzijas pieeja ietver analītiskās revīzijas procedūras, darījumu pārbaudes Kopuzņēmuma līmenī un tā pārraudzības un kontroles sistēmu galveno kontroles mehānismu novērtēšanu. To papildina citu revidentu darbā gūtie pierādījumi (atbilstīgos gadījumos) un vadības apliecinājumu analīze.

TICAMĪBAS DEKLARĀCIJA

5.

Saskaņā ar 287. panta 1. punktu Līgumā par Eiropas Savienības darbību Palāta revidēja ITER un kodolsintēzes enerģētikas attīstības vajadzībām izveidotā Eiropas kopuzņēmuma gada pārskatus (5), kuri ietver finanšu pārskatus (6) un budžeta izpildes pārskatus (7) par 2011. gada 31. decembrī slēgto finanšu gadu, un šiem pārskatiem pakārtoto darījumu likumību un pareizību.

6.

Šī ticamības deklarācija ir adresēta Eiropas Parlamentam un Padomei saskaņā ar Padomes Regulas (EK, Euratom) Nr. 1605/2002 185. panta 2. punktu (8).

Vadības atbildība

7.

Būdams Kopuzņēmuma kredītrīkotājs, direktors izpilda budžeta ieņēmumus un izdevumus saskaņā ar Kopuzņēmuma finanšu nolikumu uz savu atbildību un piešķirto apropriāciju ietvaros (9). Direktors atbild par to, lai viņa vadītajā iestādē būtu izveidota tāda organizatoriskā struktūra un iekšējās vadības un kontroles sistēmas un procedūras (10), kas ļautu sagatavot galīgos pārskatus (11) bez būtiskām neatbilstībām krāpšanas vai kļūdas dēļ un nodrošinātu, lai šiem pārskatiem pakārtotie darījumi ir likumīgi un pareizi.

Revidenta atbildība

8.

Palātas pienākums ir, pamatojoties uz savu revīziju, sagatavot deklarāciju par Kopuzņēmuma gada pārskatu ticamību un tiem pakārtoto darījumu likumību un pareizību.

9.

Palāta veica revīziju saskaņā ar Starptautiskās Grāmatvežu federācijas (IFAC) standartiem un ar Starptautiskajiem augstāko revīzijas iestāžu standartiem (ISSAI) (12) un ētikas kodeksiem. Šie standarti uzliek Palātai pienākumu ievērot tajos minētās ētikas un profesionālās normas, kā arī plānot un veikt revīziju tā, lai gūtu pamatotu pārliecību, ka pārskatos nav būtisku neatbilstību un ka pakārtotie darījumi ir likumīgi un pareizi.

10.

Palātas veiktā revīzija ietver procedūras, lai iegūtu revīzijas pierādījumus par pārskatos minētajām summām un sniegto informāciju un par pakārtoto darījumu likumību un pareizību. Procedūru izvēle ir atkarīga no revidenta novērtējuma arī par risku, ka krāpšanas vai kļūdas dēļ pārskatos varētu būt būtiskas neatbilstības vai ka pakārtotie darījumi varētu būt nelikumīgi vai nepareizi. Lai izstrādātu konkrētajiem apstākļiem atbilstošas revīzijas procedūras, Palātas revidenti, novērtējot minēto risku, pārbauda iekšējās kontroles mehānismus, ko revidējamā vienība piemēro pārskatu sagatavošanai un izklāstam. Revīzijā novērtē arī izmantoto grāmatvedības metožu piemērotību un vadības veikto grāmatvedības aplēšu pamatotību, kā arī pārskatu vispārējo izklāstu.

11.

Palāta uzskata, ka revīzijas pierādījumi ir pietiekami un atbilstoši, lai pamatotu turpmāk sniegtos atzinumus.

Atzinums par pārskatu ticamību

12.

Palāta uzskata, ka Kopuzņēmuma gada pārskati visos būtiskajos aspektos patiesi atspoguļo Kopuzņēmuma finanšu stāvokli 2011. gada 31. decembrī, kā arī darbības rezultātus un naudas plūsmu minētajā datumā noslēgtajā gadā, kā to nosaka Kopuzņēmuma finanšu nolikums.

Atzinums par pārskatiem pakārtoto darījumu likumību un pareizību

13.

Palāta uzskata, ka ITER un kodolsintēzes enerģētikas attīstības vajadzībām izveidotā kopuzņēmuma 2011. gada 31. decembrī slēgtā finanšu gada pārskatiem pakārtotie darījumi visos būtiskajos aspektos ir likumīgi un pareizi.

14.

Turpmākie komentāri 15.–32. punktā nav pretrunā Palātas sniegtajiem atzinumiem.

KOMENTĀRI PAR BUDŽETA UN FINANŠU PĀRVALDĪBU

Budžeta izpilde

15.

Pieejamo saistību un maksājumu apropriāciju izlietojums bija attiecīgi 99,7 % un 85,7 %. No 611 miljoniem EUR saistību apropriāciju, kas pieejamas pamatdarbībām, 42 % izpildīja kā tiešas individuālas saistības, bet pārējos 58 % – kā vispārējas saistības.

KOMENTĀRI PAR KOPUZŅĒMUMA PĀRRAUDZĪBAS UN KONTROLES SISTĒMU GALVENAJIEM KONTROLES MEHĀNISMIEM

16.

Revīzijas palāta jau agrāk norādījusi, ka vēl nebija pilnībā izveidotas un ieviestas iekšējās kontroles sistēmas un ka tās nepiemēroja saskaņā ar Kopuzņēmuma finanšu nolikumu (13). Kopuzņēmuma iekšējā revidenta 2010. gada 31. maija ziņojumā bija izteiktas bažas par finanšu plūsmu un pienākumu nošķiršanu.

17.

Lai ieviestu uzlabojumus, Valde 2010. gada jūnijā pieņēma vadības uzlabošanas plānu, kā arī struktūrvienību reorganizācijas un finanšu plūsmas nostiprināšanas priekšlikumu. Kaut arī daudz jau paveikts (14), vēl jāveic vairāki pasākumi:

vēl nav ieviests apvienots rīks budžeta, finanšu un pamatdarbības informācijas pārvaldībai,

paredzēts, ka līdz 2012. gada trešajam ceturksnim jāsāk darboties pārvaldības sistēmai projektu īstenošanas un budžeta izpildes uzraudzībai,

galvenais grāmatvedis vēl nav pilnībā pabeidzis saistīto sistēmu apstiprināšanu, un šis darbs jāturpina 2012. gadā (15),

nav pieņemta visaptveroša ex post revīzijas stratēģija dotāciju un darbības līgumu revīzijai (sk. 22. un 23. punktu),

nav pilnībā izpildīti rīcības plāni, ko Kopuzņēmums pieņēma pēc finanšu plūsmas, dotāciju pārvaldības un ekspertu līgumu iekšējās revīzijas (16),

nav pārvaldīts risks visa uzņēmuma līmenī.

Dotācijas un iepirkumi

18.

Kā jau minēts 2010. gada ziņojumā (17), Kopuzņēmumam jāturpina centieni panākt plašāku konkurenci. Ar pamatdarbību saistītās iepirkuma procedūrās, ko parakstīja 2011. gadā, joprojām saņēma maz piedāvājumu (18), proti, vidēji divus piedāvājumus vienā konkursā, savukārt dotāciju konkursos vidēji saņēma tikai vienu priekšlikumu katrā konkursā.

19.

Vienā gadījumā nebija pienācīgi pamatots lēmums anulēt atklātu procedūru un izmantot sarunu procedūru. Citā gadījumā Kopuzņēmums nolēma turpināt sarunas ar diviem uzņēmumiem, kuri bija iesnieguši priekšlikumus atklātā procedūrā, lai gan viens no tiem nebija tehniski atbilstošs. Vēl vienā gadījumā nebija pienācīgi pamatota ne izvēle par labu sarunu procedūrai, ne līgumā noteiktie daudzumi un cena.

20.

Palātas veiktajā revīzijā apstiprinājās 2011. gadā iepirkuma jomā veiktas iekšējās revīzijas konstatējumi, proti:

paredzēto konkursu reklamēšanai neizmanto iepriekšējus informatīvus paziņojumus (19),

nav sistēmas, ar kuru sekot līdzi līgumprasību izmaiņām un pārvaldīt tās, tātad arī apzināt un koriģēt izmaksu novirzes,

iepirkuma process bieži ir pārāk ilgs un ir nepilnības konkursa dokumentu sagatavošanā,

netiek labi dokumentētas izmaksu aplēses.

21.

Revidenti novēroja arī, ka nav pietiekami dokumentētas ex ante kontroles procedūras, ko piemēro atbilstoši līgumiem un dotācijas nolīgumiem veiktiem maksājumiem (20).

Kvalitātes nodrošināšanas revīzija un iepirkuma un dotāciju ex post kontrole

22.

Kopuzņēmumam ir sistēma, pēc kuras veic revīzijas (21) līgumslēdzēju līmenī ar mērķi pārbaudīt, vai ir ievērotas kvalitātes nodrošināšanas prasības (22), taču šo revīziju tvērumā neietilpst līguma izpildes finansiālie aspekti.

23.

2011. gadā Kopuzņēmums sāka ex post pārbaudes, kurās novērtē piešķirto dotāciju īstenošanas likumību un pareizību. Lai gan ir panākta zināma virzība (23), Kopuzņēmumam nav vispārējas ex post kontroles stratēģijas, kurai vajadzētu aptvert dotācijas līgumu un iepirkuma līgumu izpildi.

CITI JAUTĀJUMI

Intelektuālā īpašuma tiesības un nozares politika

24.

Valde 2012. gada 28. martā pieņēma Kopuzņēmuma politiku attiecībā uz intelektuālā īpašuma tiesībām un informācijas izplatīšanu. Tomēr revīzijas laikā (2012. gada aprīlī) vēl nebija sīkāk izstrādāta politikas īstenošanas kārtība, kā tas prasīts Statūtos (24).

25.

Valde vēl nav pieņēmusi Statūtos paredzēto nozares politiku (25).

Dalībnieku iemaksu kavējumi

26.

12 dalībnieki 2011. gada iemaksas veica ar kavēšanos.

Komisijas Iekšējās revīzijas dienests

27.

Valde 2011. gada 25. novembrī pieņēma Komisijas Iekšējā revīzijas dienesta uzdevumus, kā arī saskaņotu stratēģisko revīzijas plānu 2012.–2014. gadam. Kopuzņēmuma finanšu nolikums arī ir attiecīgi grozīts, lai atspoguļotu pamatregulas (26) noteikumus, kur ir atsauce uz Komisijas iekšējā revidenta pilnvarām.

Finanšu nolikums un tā īstenošanas kārtība

28.

Palāta 2008. gada 9. oktobrī laida klajā Atzinumu Nr. 4/2008 par Kopuzņēmuma finanšu nolikumu. Atzinumā bija 50 ieteikumi. Kopuzņēmuma Valde 2011. gada 1. jūnija sēdē nolēma pieņemt gandrīz visus Revīzijas palātas apsvērumus (37 ieteikumus pieņēma pilnībā, 11 – ar komentāriem, un tikai divus atmeta), attiecīgi grozot savu finanšu nolikumu (27).

29.

Tomēr Palāta uzskata, ka dažos Kopuzņēmuma īstenošanas kārtības noteikumos (28) bez pietiekama pamata ir atkāpes no ES vispārējās Finanšu regulas īstenošanas kārtības.

ES ieguldījums ITER celtniecības fāzē

30.

Padome 2010. gada jūlijā (29) vienojās par Kopuzņēmuma celtniecības fāzei paredzēto pārskatīto budžeta aplēsi, ko noteica 6,6 miljardu EUR apmērā (pēc 2008. gada vērtības). Tādējādi sākotnējā aplēse dubultojās. Kā ziņo iekšējais revidents (30), Kopuzņēmumam vēl nav rīka, ar kuru regulāri uzraudzīt aplēšu pamatotību un ziņot par iespējamām novirzēm.

Iepriekšējo apsvērumu pēcpārbaude

ITER projekta finansēšanas statuss 2012. un 2013. gadā

31.

Padome, Eiropas Parlaments un Komisija 2011. gada 1. decembrī panāca vienošanos par to, kā finansēt ITER projekta 1 300 miljonu EUR lielās papildu izmaksas 2012. un 2013. gadā (31).

Nolīgums ar uzņēmējvalsti

32.

Atbilstoši nolīgumam ar uzņēmējvalsti, kas 2007. gada 28. jūnijā parakstīts ar Spānijas Karalisti, Kopuzņēmuma rīcībā līdz 2010. gada jūnijam bija jānodod pastāvīgās telpas. Revīzijas laikā (2012. gada aprīlī) tas vēl nebija izdarīts.

Šo ziņojumu Revīzijas palāta pieņēma 2012. gada 15. novembra sēdē Luksemburgā.

Revīzijas palātas vārdā

priekšsēdētājs

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA


(1)  ITER – Starptautiskais kodoltermiskais eksperimentālais reaktors (International Thermonuclear Experimental Reactor).

(2)  Padomes 2007. gada 27. marta Lēmums 2007/198/Euratom, ar ko izveido Eiropas Kopuzņēmumu ITER un kodolsintēzes enerģētikas attīstības vajadzībām un piešķir tam priekšrocības (OV L 90, 30.3.2007., 58. lpp.).

(3)  Kopuzņēmuma kompetence, darbības un pieejamie resursi ir apkopoti pielikumā, kas pievienots šim ziņojumam informācijai.

(4)  ITER starptautisko kodolsintēzes enerģētikas organizāciju izveidoja 2007. gada oktobrī sākotnēji uz 35 gadiem, lai īstenotu ITER projektu, kura mērķis ir pierādīt, ka kodolsintēzes enerģētikas izmantošana ir zinātniski un tehnoloģiski īstenojama. Šīs organizācijas dalībnieki ir Euratom, Ķīnas Tautas Republika, Indijas Republika, Japāna, Korejas Republika, Krievijas Federācija un Amerikas Savienotās Valstis.

(5)  Palāta provizoriskos gada pārskatus saņēma 2012. gada 1. martā. Gada pārskatiem pievieno pārskatu par budžeta un finanšu pārvaldību attiecīgajā gadā, kurā cita starpā sniedz informāciju par apropriāciju izpildes rādītājiem.

(6)  Finanšu pārskatos ietilpst bilance, pārskats par saimnieciskās darbības rezultātu, naudas plūsmas tabula, pārskats par tīro aktīvu izmaiņām un finanšu pārskatu pielikums, kurā ir aprakstītas grāmatvedības galvenās metodes un doti citi paskaidrojumi.

(7)  Budžeta izpildes pārskati ietver pārskatu par budžeta izpildes rezultātu un tā pielikumu.

(8)  OV L 248, 16.9.2002., 1. lpp.

(9)  Komisijas Regulas (EK, Euratom) Nr. 2343/2002 (OV L 357, 31.12.2002., 72. lpp.) 33. pants.

(10)  Regulas (EK, Euratom) Nr. 2343/2002 38. pants.

(11)  Noteikumi par ES struktūru pārskatu un uzskaites izklāstu ir paredzēti VII sadaļas 1. un 2. nodaļā Regulā (EK, Euratom) Nr. 2343/2002, kurā jaunākie grozījumi izdarīti ar Regulu (EK, Euratom) Nr. 652/2008 (OV L 181, 10.7.2008., 23. lpp.). Minētās regulas noteikumi ir pilnībā iekļauti Kopuzņēmuma finanšu nolikumā.

(12)  IFAC – International Federation of Accountants; ISSAI – International Standards of Supreme Audit Institutions.

(13)  2009. gada ziņojuma 21. punktā minēta Kopuzņēmuma struktūrvienību reorganizācija, kas, pēc Palātas ieskatiem, radīja jautājumus par finanšu darbības un pamatdarbības nošķiršanu.

(14)  2011. gadā izraudzījās un iecēla amatā ITER nodaļas vadītāju, Administratīvās nodaļas vadītāju un Budžeta un finanšu daļas vadītāju. Līdz 2012. gada aprīlim gandrīz bija pabeigta projektu grupu vadītāju iecelšana un ABAC līgumu moduļa ieviešana, kā arī bija nostiprināta finanšu plūsma un izstrādāta administratīvā un finanšu rokasgrāmata.

(15)  Apstiprinot saistītās sistēmas, galvenajam grāmatvedim jāsniedz informācija par Kopuzņēmuma svarīgāko kontroles mehānismu darījumu parauga tiešajām pārbaudēm.

(16)  Pēc finanšu plūsmas, dotāciju pārvaldības un ekspertu līgumu iekšējās revīzijas Kopuzņēmums pieņēma rīcības plānus attiecīgi 2010. gada 30. jūnijā, 2011. gada 14. februārī un 2011. gada 19. novembrī.

(17)  Revīzijas palātas 2010. gada ziņojuma 20. punktā ir pieminēta mazā konkurence iepirkumos un dotāciju konkursos.

(18)  Turklāt Kopuzņēmums procentuāli daudz izmantoja sarunu procedūru, kas sakāms par aptuveni divām trešdaļām no 2011. gadā parakstītajiem pamatdarbību līgumiem, neskaitot ietvarlīgumus.

(19)  Kopuzņēmuma Īstenošanas kārtības 107. pantā noteikts, ka iepriekšējs informatīvs paziņojums ir veids, kādā Kopuzņēmums var darīt orientējoši zināmu konkrētu līgumu un pamatlīgumu aplēstās kopsummas pēc pakalpojuma kategorijām vai produktu grupām, kā arī to būvdarbu līgumu pamatiezīmes, ko Kopuzņēmums konkrētā budžeta gadā plāno piešķirt slēgtā procedūrā vai konkursa dialogā.

(20)  Piemēram, nav dokumentēts pārskats, ko par finanšu pārbaudīšanu atbildīgais darbinieks sagatavo par tehniskās pieņemšanas ziņojumiem.

(21)  No 18 kvalitātes revīzijām, ko veica 2011. gadā, 15 revīzijas bija slēgtas līdz 2012. gada maijam. Revīziju iznākumā tikai vienam projektam formulēja piezīmi par neapmierinošu izpildi, kā arī konstatēja septiņus gadījumus, kad nebija ievērotas procedūras, un 139 jomas, kurās ieviešami uzlabojumi.

(22)  Šo revīziju tvērumā ietilpst kvalitātes plāns, neatbilstības, iepirkuma kontrole un apakšlīgumu pārvaldība, dokumentu un datu pārvaldība, izmaiņu un noviržu pārvaldība, inženiertehnisko darbu kvalitātes kontroles plāns, izvērstais projekta grafiks, līgumriska pārvaldība un tehnisko darbu kvalitātes kontroles plāns.

(23)  2011. gada novembrī Iekšējās revīzijas nodaļā sāka strādāt jauns darbinieks, kura īpašais uzdevums ir ieviest procedūru iepirkuma un dotāciju ex post pārbaudīšanai. Kopuzņēmums pievienosies arī Komisijas ex post revīzijas pamatlīgumam.

(24)  Lēmumam 2007/198/Euratom pievienoto statūtu 8. panta 4. punktā noteikts: “Direktors izstrādā intelektuālā īpašuma tiesību un nozares politikas, un informācijas izplatīšanas noteikumus”.

(25)  Lēmumam 2007/198/Euratom pievienoto statūtu 6. panta 3. punktā par vienu no Valdes pienākumiem ir noteikts “(. .) vienojoties ar Eiropas Komisiju, pieņemt noteikumus par nozares politiku, intelektuālā īpašuma tiesībām un informācijas izplatīšanu”.

(26)  Regula (EK, Euratom) Nr. 2343/2002.

(27)  Kopuzņēmuma 2011. gada 25. novembra finanšu nolikuma otrais grozījums.

(28)  80. un 100. pantā minētie robežlielumi, 96. pantā minētais konkursa dialogs un 119. un 120. pantā minētais atklāšanas komisiju sastāvs.

(29)  Padomes 2010. gada 7. jūlija secinājums par ITER statusu (atsauce: 11902/10).

(30)  Iekšējā revidenta 2012. gada 13. janvāra ziņojums par stāvokli pirms iepirkuma.

(31)  OV L 4, 7.1.2012., 12. lpp.


PIELIKUMS

ITER un kodolsintēzes enerģētikas attīstības vajadzībām izveidotais Eiropas kopuzņēmums (Barselona)

Kompetence un darbības

Savienības kompetence saskaņā ar Līgumu

(Izvilkumi no Eiropas Atomenerģijas kopienas dibināšanas līguma 45. un 49. panta)

Eiropas Atomenerģijas kopienas dibināšanas līguma 5. nodaļa “Kopuzņēmumi” un jo īpaši:

45. pants

“Uzņēmumus, kas ir būtiski svarīgi Kopienas kodolrūpniecības attīstībai, saskaņā ar turpmākiem pantiem var dibināt kā kopuzņēmumus šā Līguma nozīmē.”

49. pants

“Kopuzņēmumus dibina ar Padomes lēmumu. Katrs kopuzņēmums ir juridiska persona.”

Kopuzņēmuma kompetence

(Padomes Lēmums Nr. 2007/198/Euratom)

Mērķi

Nodrošināt Eiropas Atomenerģijas kopienas (Euratom) ieguldījumu ITER starptautiskajā kodolsintēzes enerģētikas organizācijā,

nodrošināt Euratom ieguldījumu plašākas pieejas darbībās, ko kopīgi ar Japānu veic enerģijas drīzai ieguvei kodolsintēzes rezultātā,

sagatavot un koordinēt darbību programmu, lai sagatavotos demonstrējumu kodolsintēzes reaktoru un ar tiem saistītu objektu, tostarp Starptautiskās kodolsintēzes materiālu apstarošanas iekārtas (IFMIF), celtniecībai.

Uzdevumi

Pārraudzīt ITER projekta vietas sagatavošanu,

nodrošināt ITER organizāciju ar sastāvdaļām, iekārtām, materiāliem un citiem resursiem,

vadīt ar ITER organizāciju saistītos iepirkuma procesus un jo īpaši ar to saistītās kvalitātes nodrošināšanas procedūras,

sagatavot un koordinēt Euratom dalību ITER projekta zinātniskajā un tehniskajā ekspluatācijā,

koordinēt zinātniskās un tehnoloģiskās pētniecības un attīstības darbības, atbalstot Euratom ieguldījumu ITER organizācijā,

nodrošināt Euratom finanšu ieguldījumu ITER organizācijā,

veikt pasākumus, lai nodrošinātu cilvēkresursus ITER organizācijai,

sadarboties ar ITER organizāciju un veikt citas darbības ITER nolīguma īstenošanai.

Pārvaldība

Valde

Valde ir atbildīga par Kopuzņēmuma uzraudzību tā virzībā uz paredzētajiem mērķiem, un Valde nodrošina Kopuzņēmuma un tā dalībnieku ciešu sadarbību Kopuzņēmuma darbību īstenošanā.

Birojs

Birojs ir Kopuzņēmuma Valdes palīgstruktūra, kas palīdz nodrošināt saziņu un sadarbību starp Valdi, Kopuzņēmuma komitejām un Kopuzņēmuma vadību.

Administratīvā un finanšu komiteja

Administratīvā un finanšu komiteja palīdz Valdei administratīvos un finanšu jautājumos, kas saistīti ar ITER, “plašāku pieeju” un demonstrējumu kodolsintēzes reaktoru (DEMO) sagatavošanu.

Revīzijas komiteja

Revīzijas komiteja ir Valdes padomdevēja komiteja, kurai ir kopaina par finanšu pārskatu sagatavošanu un grāmatvedību, pārvaldības jautājumiem, iekšējo kontroli un riska pārvaldību, kā arī ārējo un iekšējo revīziju.

Izpildu komiteja

Izpildu komiteja palīdz Valdei tās lēmumu sagatavošanā un veic jebkurus citus uzdevumus, ko tai deleģējusi Valde.

Tehnisko padomdevēju grupa

Tehnisko padomdevēju grupa pēc vajadzības sniedz ieteikumus Valdei un direktoram par projekta plāna un darba programmu pieņemšanu un īstenošanu.

Direktors

Direktors ir galvenā izpildu amatpersona, kas atbild par Kopuzņēmuma ikdienas vadību, un ir tā juridiskais pārstāvis.

Ārējā revīzija

Revīzijas palāta

Iekšējā revīzija

Ieviesta 2009. gada 1. jūlijā

Budžeta izpildes apstiprinātājiestāde

Eiropas Parlaments pēc Padomes ieteikuma

Kopuzņēmumam pieejamie resursi 2011. gadā

Budžets

263,57 miljoni EUR, no tiem 93 % Kopienas ieguldījums.

Darbinieku skaits 2011. gada 31. decembrī

239 pastāvīgās amata vietas štatu sarakstā, no tām aizņemtas 211.

Pārējie darbinieki:

Norīkotie valstu eksperti: 5

Līgumdarbinieki: 99

Vietējie darbinieki: —

Kopējais darbinieku skaits: 315

Norīkoti šādu pienākumu izpildei (aptuveni skaitļi):

pamatdarbībām: 160

administrācijā: 115

dažādiem uzdevumiem: 40

Darbības un pakalpojumi 2011. gadā

Darbības līgumi: 38 piešķirti, kopējā vērtība 163,556 miljoni EUR.

Administratīvie līgumi: 17 piešķirti (tostarp 7 kopīgi iepirkumi), kopējā vērtība 5,162 miljoni EUR.

Dotācijas: 22 piešķirti, kopējā vērtība 13,061 miljoni EUR.

Budžeta izpilde:

99,7 % saistību apropriācijās (99,7 % darbības apropriācijās un 98,7 % administratīvajās apropriācijās),

85,7 % maksājumu apropriācijās (86,6 % darbības apropriācijās un 79,6 % administratīvajās apropriācijās).

Iepirkums:

2 iepirkumi ITER projektam: 31,79 tūkstoši IUA (jeb 50,135 miljoni EUR) no 1 135,9 tūkstošu IUA kopsummas, kas paredzēta kā Eiropas ieguldījums graudā,

10 iepirkumi “plašākas pieejas darbībām”: 62,67 tūkstoši BAUA (jeb 42,490 miljoni EUR) no 236,4 tūkstošu BAUA kopsummas, kas paredzēta visam Eiropas ieguldījumam.

ITER piešķirtais kredīts: 35,551 tūkstoši IUA (56,066 miljoni EUR).

Avots: Kopuzņēmuma sniegtā informācija.


ITER UN KODOLSINTĒZES ENERĢĒTIKAS ATTĪSTĪBAS VAJADZĪBĀM IZVEIDOTĀ EIROPAS KOPUZŅĒMUMA ATBILDES

16.

F4E darbojas saskaņā ar diviem skaidriem kontroles nosacījumiem; atbilstoši a) ES Iekšējās kontroles standartiem un b) ITER mēroga kvalitātes prasībām, kas ir izstrādātas ITER projekta sekmīgai darbībai un atbilstībai Francijas kodoldrošības iestādes prasībām. F4E plāno izpildīt šos standartus un prasības ar vienotu visas F4E vadības sistēmu, kas aptver politiku, procesus, procedūras utt. 2010. gada otrajā pusē F4E direktors ieviesa vadības uzlabošanas plānu, liekot uzsvaru uz projektu vadību un citiem pamatprocesiem.

Lai uzlabotu projektu vadības sistēmu, jau ir veiktas plaša mēroga darbības, un tā realizēšanā palīdz ārštata personas ar nozares zināšanu/projektu vadības pieredzi. Pēc šiem uzlabojumiem būs iespējams sastādīt pareizāku budžeta prognozi, vieglāk atklāt novirzes no normas un izņēmumus, kā arī noteikt preventīvas un korektīvas darbības, lai optimizētu budžeta īstenošanu un lai iegrožotu ES ieguldījuma izmaksas ITER celtniecībā. Pilnīga īstenošana tiek plānota 2012. gada beigās.

Turklāt F4E vadība ir sekojusi F4E iekšējā revidenta un Revīzijas palātas ieteikumiem. Finanšu darbības ir pārgrupētas un īstenotas jaunā budžeta un finanšu vienībā, kura piemēro kontroles vides funkcijas (ex post, finanšu revīzijas un uzraudzību u. c.), vienlaicīgi nošķirot pamatdarbības un finanšu darbības. 2011. gadā ir aizpildītas visas vecāko un vidējo vadītāju amata vietas un Budžeta un finanšu vienībā ir pieņemti papildu pieredzējuši darbinieki, jo īpaši augsti kvalificēti kontrolieri ar pieredzi un zināšanām ES jautājumos.

Kas attiecas uz finanšu plūsmas revīziju, ir jāpiemin, ka 2012. gada pirmajā ceturksnī Budžeta un finanšu vienība veica pašnovērtējumu, lai noteiktu, kādā līmenī ir īstenots finanšu plūsmas revīzijas rīcības plāns. Novērtējuma laikā tika secināts, ka īstenošanas līmenis ir gandrīz 86 %.

17.

F4E jaunā organizācijas struktūra ir ieviesta. Tā ir piemērotāka projektiem, ar lielāku uzsvaru uz finanšu pakalpojumiem un stiprina F4E vispārējo vadību, pateicoties tam, ka tika ieviesta vidējā līmeņa vadība, kurai tika piemeklēti atbilstoši pārstāvji un pieņemti jauni vadītāji (Administratīvā departamenta vadītājs, ITER departamenta vadītājs un Budžeta un finanšu vienības vadītājs). Turklāt:

Regulāri tiek sastādīti vairāki svarīgi ziņojumi, piemēram, par lielo iepirkumu attīstību un par budžeta īstenošanu.

Galvenais grāmatvedis ir veicis pirmo 2011. finanšu gada pakārtoto sistēmu validāciju. Sakarā ar organizācijas struktūras izmaiņām un kontroles vides uzlabošanas nolūkā (2012. gada gaitā), ir paredzēts turpināt 2012. gada uzskaites sistēmu validāciju, ieskaitot pilnu revīzijas pārbaudi.

Kā daļa no ex post revīzijas stratēģijas, ko F4E šobrīd ievieš, tiks paplašināta kvalitātes revīzijas joma, ietverot līgumu finansiālo un līgumisko aspektu pārbaudi. Šajā sakarā pirms 2012. gada noslēguma tiks veikts izmēģinājums.

Projektu riska pārvaldība pastāv ITER projektu plānā, un ar partneriem regulāri tiek nodrošinātas plašākas pieejas darbības attiecībā uz uzņēmuma risku organizatoriskā līmenī. Šāda prakse ir ieviesta 2012. gada sākumā, un jūnijā valde apsprieda pirmos darbības rezultātus. F4E ir beigusi tās izstrādi un šobrīd sagatavo valdes ziņojumu par uzņēmuma riskiem un mazinošiem pasākumiem, ko regulāri pārrunās valdes sanāksmēs.

18.

F4E atzīmē, ka Eiropas Revīzijas palātas piemērotā metode saņemto piedāvājumu vidējā skaita aprēķināšanā izslēdz pamatlīgumus, tādējādi samazinot piedāvājumu vidējo skaitu no 6,8 uz 2,4 piedāvājumiem.

F4E atgādina, ka vienā konkursā saņemtais vidējais priekšlikumu skaits ir saistīts ar tā darbību ārkārtēji sarežģītā tirgū, un plašākiem izskaidrojumiem atsaucas uz savu atbildi uz 29. punktu.

20.

Ir jāuzsver, ka revīzija iepirkumu procedūru jomā tika noslēgta ar apmierinošu atzinumu un ka ieteikumu rezultātā tika paredzēts rīcības plāns ar 40 darbībām, kuras šobrīd tiek pildītas.

21.

2012. gadā kā daļa no integrētas pārvaldības sistēmas tiek īstenoti uzraudzības un kontroles sistēmas uzlabojumi, ietverot arī stingrākus ex ante kontroles instrumentus.

22.

Kā daļa no ex post revīzijas stratēģijas, ko F4E šobrīd ievieš, tiks paplašināta kvalitātes revīzijas joma, ietverot līgumu finansiālo un līgumisko aspektu pārbaudi. Šajā sakarā pirms 2012. gada noslēguma tiks veikts izmēģinājums.

23.

Pateicoties 2011. gadā veikto finanšu uzraudzības apmeklējumu laikā gūtajai pieredzei, F4E tagad spēj noteikt stratēģiju, lai veiktu iepirkumu līgumu un dotāciju līgumu atbilstošu finanšu kontroli. Ņemot vērā samazināto finanšu līdzekļu apjomu salīdzinājumā ar standarta un pamatdarbības iepirkumiem paredzētajiem līdzekļiem, šajā stratēģijā galvenā uzmanība finanšu kontrolē tiks pievērsta iepirkumu ex post kontrolei.

Šie divi ex post kontroles veidi (kvalitātes un finanšu) tiks iekļauti plaši integrētā vadības sistēmā, kurā apvienota rūpnieciskās kontroles vide, piemēram, ISO prasības, un vairāk administratīvi iekšējās kontroles standarti no ES vides. Šajā F4E plaši integrētajā vadības sistēmā kvalitātes revīzijas tiks iekļautas vispārējā revīzijas stratēģijā, lai saistībā ar iepirkumiem nodrošinātu papildu kontroles līmeni.

24.

Sīki izstrādāti noteikumi šīs politikas īstenošanai ir pieejami paraugnolīguma “intelektuālā īpašuma nosacījumos”. Šādus nosacījumus 2012. gada 14. maijāF4E iesniedza izpildkomitejai. Izpildkomiteja apsvēra F4E ierosinātos intelektuālā īpašuma nosacījumus F4E intelektuālā īpašuma noteikumu īstenošanai un ieteica valdei tos pieņemt, ņemot vērā komitejas izteiktās piezīmes. Šo noteikumu galīgo versiju valde pieņēma 2012. gada 28./29. jūnija sanāksmē.

25.

F4E valdes darba grupa ir sagatavojusi nozares politikas projektu, kuru valde izskatīja 2012. gada jūnija sanāksmē. Šobrīd tiek izstrādāta minētās politikas galīgā versija, ņemot vērā, ka ir nepieciešams Komisijas iepriekšējs apstiprinājums atbilstoši F4E statūtu 6. panta 3. punkta p) apakšpunktam ar mērķi to pieņemt valdē pirms 2012. gada beigām.

26.

F4E 2011. gadā ir izveidojusi jaunu sistēmu dalībnieku iemaksu vākšanai, ņemot vērā Palātas atkārtoto konstatējumu:

2011. gada 25. novembrīF4E valde apstiprināja F4E priekšlikumu piemērot mutatis mutandis F4E Finanšu nolikuma 56. panta 3. punktu, kas ļauj uzlikt procentus tiem dalībniekiem, kas neveic savas iemaksas parādzīmē norādītajā termiņā. Saskaņā ar Palātas novērojumu atsaucēs uz F4E Finanšu nolikumu nosacījums tolaik attiecās tikai uz iepirkumu un dotāciju līgumu.

Valde nolēma, ka kavējuma procenti dalībniekam tiks prasīti arī tad, ja iemaksa nav veikta līdz 2011. gada oktobra beigām. Maksājumus kavēja trīs dalībnieki, taču pieprasāmie procenti vienā gadījumā bija zem EUR 200 robežas. Kavējuma procenti par 2011. gadu tika pieprasīti kopā ar dalības iemaksu par 2012. gadu, un revīzijas laikā Palātai tika sniegta plašāka informācija.

Valdes lēmums tika padarīts par oficiālu, 2012. gada 28. jūnija sanāksmē izdarot grozījumus F4E Īstenošanas noteikumos: “Saskaņā ar 2.b un 3. punktu jebkāda summa, kas saņemama saistībā ar gada dalības iemaksu, ir pakļauta procentiem, ja tās samaksa nav veikta 45. panta 3. punkta b) apakšpunktā minētajā termiņā.”

28.

Kopuzņēmuma darba būtību raksturo tādu augsti attīstītu tehnoloģisko izstrādājumu sagāde, kādi vēl nekad nav radīti, bez komerciālas vērtības, izstrādāti izmēģinājuma kodolreaktora būvniecībai. Turklāt “Kodolsintēze enerģētikas vajadzībām” darbojas ārkārtīgi sarežģītā tirgū, kurā valda monopola un oligopola situācijas. Lai šajos apstākļos darbotos sekmīgi un saskaņā ar Finanšu nolikumā paredzēto, F4E valde ar Eiropas Komisijas piekrišanu savā Finanšu nolikumā un Īstenošanas noteikumos ir pieņēmusi noteiktus nosacījumus, kas atkāpjas no vispārējā (pamata) finanšu nolikuma.

Šajā sakarā zemas vērtības līgumu (Īstenošanas noteikumu (“ĪN”) 80. pants), sarunu procedūras (ĪR 100. pants), kā arī konkursa dialoga procedūras (ĪR 93. līdz 99. pants) un atklāšanas komisijas sastāva (ĪR 119. un 120. pants) robežlielumi ir pielāgoti ITER projekta tehnoloģijas un tirgus apstākļiem, pretēji sākotnēji noteiktajiem robežlielumiem, kas paredzēto preču un pakalpojumu nodrošināšanai administratīviem pirkumiem.

29.

Kas attiecas uz īstenošanas kārtības noteikumiem, kas ir pārstrādi, ņemot vērā Palātas komentārus (piemēram, attiecībā uz nosacījumiem aizdevuma palielināšanai un piešķiršanai vai uz noteikumiem ieguldījumu natūrā novērtēšanai), kopuzņēmums uzskata, ka grozītie īstenošanas kārtības noteikumi paredz pietiekami skaidras vadlīnijas šo darbību īstenošanai. Ja noteikumos tiktu ieviesti papildus norādījumi, tie kļūtu negrozāmi un neelastīgi, kā rezultātā tos nebūtu iespējams pielāgot dažādām reālajā praksē iespējamām situācijām. Jebkurā gadījumā kopuzņēmums sniegs visus vajadzīgos paskaidrojumus par veidu, kā tas īsteno aizdevuma palielināšanas vai piešķiršanas nosacījumus, vai par veidu, kā tas ir noteicis (un noteiks) vērtību jebkuriem saņemtajiem ieguldījumiem natūrā.

30.

Projekta kopējās vērtības aplēses ir balstītas uz Toschi ziņojumu. F4E pašlaik strādā pie tā, lai saskaņotu visas līdz šim radušās izmaksas ar 2008. gada skaitliskajiem rādītājiem, lai varētu noteikt potenciālās novirzes no aplēsēm.

F4E ir izstrādāts un kopš 2012. gada septembra darbojas integrēts projekta uzraudzības rīks, kas ļauj uzraudzīt potenciālās izmaksu novirzes. Ar šo rīku projektu vadības dati, piemēram, grafiki, un finanšu vadības dati tek pārnesti uz jauno darba sadalījuma struktūru. Papildu līgumdarbs tiek ieguldīts iegūtās vērtības pārvaldībā un bāzes izmaksu aplēšu noteikšanā.

32.

Starp kopuzņēmumu “Kodolsintēze enerģētikas attīstības vajadzībām” un Spānijas Karalisti 2007. gadā parakstītajā nolīgumā ar uzņēmējvalsti patiešām ir paredzēts, ka Spānija vēlākais trīs gadu laikā pēc minētā līguma parakstīšanas nodrošinās F4E ar pastāvīgām telpām. Minētajā nolīgumā arī paredzēts, ka starplaikā un pirms ir pieejama galīgā atrašanās vieta, Spānija nodrošinās kopuzņēmumu ar pagaidu telpām.

Iekams Spānija vēl nav nodrošinājusi pastāvīgas telpas, kopuzņēmums bez maksas izmanto pagaidu telpas, jo Spānija maksā par telpām pilnā apmērā (īri un uzturēšanu, kā noteikts nolīgumā ar uzņēmējvalsti, kamēr F4E maksā īrnieka daļu par pagaidu telpām).


Top