Atvērtie dati un publiskā sektora informācijas atkalizmantošana
KOPSAVILKUMS:
Direktīva (ES) 2019/1024 par atvērtajiem datiem un publiskā sektora informācijas atkalizmantošanu
KĀDS IR ŠĪS DIREKTĪVAS MĒRĶIS?
- Ar to nosaka tiesisko regulējumu atkalizmantošanai* attiecībā uz publiskā sektora informāciju, piemēram, ģeogrāfisko, zemes reģistru, statistikas vai juridisko informāciju, kas ir publiskā sektora struktūru* vai publisku uzņēmumu* turējumā, atkalizmantošanu, kā arī publiski finansētas pētniecības datu atkalizmantošanu.
- Tās mērķis ir publiskā sektora informācijas sociālekonomiskā potenciāla izmantošana, piemēram, darot to vieglāk pieejamu jaunuzņēmumiem un mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, palielinot dinamisko datu* un datu kopu ar sevišķi lielu ekonomisko ietekmi apjomu, kā arī veicinot konkurenci un pārredzamību informācijas tirgū.
- Tas ir daļa no pasākumu kopuma, kura mērķis ir stiprināt Eiropas Savienības (ES) datu ekonomiku, tostarp saistībā ar mākslīgā intelekta attīstību.
- To arī sauc par “atvērto datu direktīvu”, ar ko pārskata Direktīvu 2003/98/EK.
- Ar to no 2021. gada 17. jūlija atceļ Direktīvu 2013/78/EK un Direktīvu 2013/37/ES.
SVARĪGĀKIE ASPEKTI
Direktīvas pamatā ir vispārējs princips, ka publiskus un publiski finansētus datus vajadzētu spēt atkalizmantot komerciālos un nekomerciālos nolūkos.
Atvērtie dati
Ar šo direktīvu veicina atvērto datu (atvērtā formātā* sniegtu datu, ko fiziskas personas var brīvi izmantot un kopīgot jebkādos nolūkos) izmantošanu. Publiskā sektora struktūrām un publiskajiem uzņēmumiem savi dokumenti ir jādara pieejami jebkādā iepriekš esošā formātā vai valodā un, ja tas ir iespējams un lietderīgi, ar elektroniskiem līdzekļiem, tādos formātos, kas ir atvērti, mašīnlasāmi, piekļūstami, atrodami un atkalizmantojami, kopā ar to metadatiem.
Praktiski noteikumi par atkalizmantošanu
- Publiskā sektora iestādēm ir jāapstiprina dokumentu atkalizmantošanas prasības (attiecīgā gadījumā to darot ar elektroniskiem līdzekļiem), padarot šīs prasības pieejamas pamatotā laika posmā.
- Tām arī jāveic vajadzīgie pasākumi, lai atvieglotu to turējumā esošo dokumentu meklēšanu un atrašanu tiešsaistē.
- ES dalībvalstīm ir arī jāveicina dokumentu efektīva atkalizmantošana, jo īpaši sniedzot informāciju par direktīvā izklāstītajām tiesībām un piedāvājot palīdzību un norādījumus.
Dinamiskie un reāllaika dati
Dinamiskie dati ir jādara pieejami atkalizmantošanai uzreiz pēc to apkopošanas, izmantojot lietotnes programmēšanas saskarni, un attiecīgā gadījumā – kā lielapjoma lejupielāde.
Pētniecības dati
- Dalībvalstīm ir jāpieņem valsts politika un jāveic pasākumi, lai ar publiskiem līdzekļiem finansētas pētniecības datus padarītu brīvi pieejamus, ievērojot principu “atvērts pēc noklusējuma”, un jāatbalsta tādu pētniecības datu izplatīšana, kuri ir atrodami, pieejami, sadarbspējīgi un atkalizmantojami (FAIR princips).
- Ir pienācīgi jāņem vērā bažas saistībā ar intelektuālā īpašuma tiesībām, persondatu aizsardzību un konfidencialitāti, drošību un leģitīmām komerciālajām interesēm, ievērojot principu būt “tik atvērtam, cik iespējams, un tik slēgtam, cik vajadzīgs”.
- Publiski finansētas pētniecības datus var atkalizmantot komerciālos un nekomerciālos nolūkos, ja tie jau ir darīti publiski pieejami ar institucionālu vai uz noteiktu tēmu balstītu repozitoriju palīdzību.
Godīga tirdzniecība un nediskriminācija
- Dokumentu atkalizmantošana ir pieejama visiem tirgus dalībniekiem, un jebkādiem nosacījumiem, kas piemērojami atkalizmantošanai, ir jābūt nediskriminējošiem.
- Vispārēji paredzēts, ka vienošanās starp publiskā sektora struktūrām vai publiskiem uzņēmumiem, kuru turējumā ir dokumenti, un trešām personām nepiešķir ekskluzīvas tiesības.
- Ierobežotos gadījumos, kad direktīvā ir atļauts veikt šādus pasākumus, to derīgumu regulāri pārskata un piemēro īpašas pārredzamības prasības.
Augstvērtīgas datu kopas
Dokumenti, kuru atkalizmantošana ir saistīta ar ievērojamiem sociālekonomiskajiem ieguvumiem, būtu jādara pieejami atbilstoši īpaši labvēlīgiem atkalizmantošanas nosacījumiem. Tādēļ direktīva paredz, ka Eiropas Komisijai ir pienākums pieņemt tādu augstvērtīgu datu kopu sarakstu, kas būtu jādara pieejamas bez maksas, mašīnlasāmā formātā, izmantojot lietotnes programmēšanas saskarnes, un attiecīgā gadījumā kā lielapjoma lejupielādes. Šīs datu kopas tika izvēlētas no sešām I pielikumā uzskaitītajām tematiskajām kategorijām:
- ģeotelpisko datu kopas;
- zemes novērošana un vide;
- meteoroloģijas datu kopas;
- statistika;
- uzņēmumi un uzņēmumu īpašumtiesības;
- mobilitāte.
Papildus tam Komisija ar deleģētā akta palīdzību var pievienot jaunas tematiskās kategorijas.
Tādēļ īstenošanas aktā, proti, Regulā (ES) 2023/138, ir uzskaitītas īpašas augstvērtīgas datu kopas un norādīta kārtība to publicēšanai un atkalizmantošanai.
Maksas
- Dokumentu atkalizmantošanai ir jābūt bezmaksas pakalpojumam. Tomēr var būt atļauts atgūt robežizmaksas, kas rodas par dokumentu reproducēšanu un izplatīšanu, kā arī par personas datu anonimizāciju un konfidenciālas komercinformācijas aizsardzībai veiktajiem pasākumiem.
- Izņēmuma kārtā kultūras iestādes, publiskie uzņēmumi un dažas publiskā sektora struktūras, kas atbilst 6. panta 2. punktā izklāstītajām prasībām, var iekasēt lielāku maksu, lai atgūtu atbilstīgās izmaksas.
Atbrīvojumi
Direktīva neattiecas uz:
- dokumentiem, uz kuriem trešām pusēm ir intelektuālā īpašuma tiesības;
- dokumentiem, kuriem atbilstīgi valsts piekļuves režīmam ir liegta vai ierobežota piekļuve, vai tas darīts, pamatojoties uz kritiskās infrastruktūras aizsardzību;
- dokumentiem, kuru sniegšana neietilpst publiskā sektora struktūras publiskā uzdevuma jomā vai kuri ir sagatavoti ārpus publiskā uzņēmuma vispārējas nozīmes pakalpojumu sniegšanas jomas;
- dokumentiem, kas ir publisko uzņēmumu turējumā, kuri ir saistīti ar darbībām, kuras tieši pakļautas konkurencei, un tādēļ uz tiem neattiecas publiskā iepirkuma noteikumi atbilstīgi Direktīvai 2014/25/ES (skat. kopsavilkumu);
- citiem direktīvas 1. panta 2. punktā uzskatītiem dokumentiem.
KOPŠ KURA LAIKA ŠIE NOTEIKUMI IR PIEMĒROJAMI?
Direktīva bija jātransponē valsts tiesību aktos līdz 2021. gada 17. jūlijam.
KONTEKSTS
Plašāka informācija:
GALVENIE TERMINI
Atkalizmantošana. Publiskā sektora struktūru vai publisku uzņēmumu turējumā esošo dokumentu izmantošana, ko veic fiziskas vai juridiskas personas.
Publiskā sektora struktūra. Valsts, reģionālās vai vietējās iestādes, publisko tiesību subjekti vai vienas vai vairāku šādu iestāžu veidotas apvienības, vai publisko tiesību subjekti.
Publisks uzņēmums. Ikviens uzņēmums, kurā publiskā sektora struktūrām ir dominējoša ietekme atbilstoši uzņēmuma īpašumtiesībām, finansiālajai līdzdalībai uzņēmumā vai noteikumiem, kas piemērojami šim uzņēmumam; tas ietver uzņēmumus, kas darbojas kā sabiedriskā pasažieru transporta vai dzelzceļa transporta uzņēmumi, gaisa pārvadājumu uzņēmumi un ES kuģu īpašnieki, kas pilda sabiedrisko pakalpojumu sniegšanas uzdevumus.
Dinamiskie dati. Digitāli dokumenti, ko bieži vai reāllaikā atjaunina, jo īpaši to nepastāvīguma vai ātras novecošanās dēļ; parasti tos rada sensori.
Atvērtais formāts. Datnes formāts, kas ir platformneatkarīgs un ko dara pieejamu sabiedrībai bez nekādiem ierobežojumiem, kuri traucē dokumentu atkārtotai izmantošanai.
PAMATDOKUMENTS
Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva (ES) 2019/1024 (2019. gada 20. jūnijs) par atvērtajiem datiem un publiskā sektora informācijas atkalizmantošanu (pārstrādāta redakcija) (OV L 172, 26.6.2019., 56.–83. lpp.).
SAISTĪTIE DOKUMENTI
Komisijas Īstenošanas regula (ES) 2023/138 (2022. gada 21. decembris), ar ko nosaka konkrētu vērtīgu datu kopu sarakstu un to publicēšanas un atkalizmantošanas kārtību (OV L 19, 20.1.2023., 43.–75. lpp.).
Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2016/2102 (2016. gada 26. oktobris) par publiskā sektora struktūru tīmekļvietņu un mobilo lietotņu piekļūstamību (OV L 327, 2.12.2016, 1.–15. lpp.).
Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2014/25/ES (2014. gada 26. februāris) par iepirkumu, ko īsteno subjekti, kuri darbojas ūdensapgādes, enerģētikas, transporta un pasta pakalpojumu nozarēs, un ar ko atceļ Direktīvu 2004/17/EK (OV L 94, 28.3.2014., 243.–374. lpp.).
Direktīvas 2014/25/ES turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.
Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (EK) Nr. 1008/2008 (2008. gada 24. septembris) par kopīgiem noteikumiem gaisa pārvadājumu pakalpojumu sniegšanai Kopienā (pārstrādāta versija) (OV L 293, 31.10.2008., 3.–20. lpp.).
Skatīt konsolidēto versiju.
Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (EK) Nr. 1370/2007 (2007. gada 23. oktobris) par sabiedriskā pasažieru transporta pakalpojumiem, izmantojot dzelzceļu un autoceļus, un ar ko atceļ Padomes Regulu (EEK) Nr. 1191/69 un Padomes Regulu (EEK) Nr. 1107/70 (OV L 315, 3.12.2007., 1–13. lpp.).
Skatīt konsolidēto versiju.
Padomes Regula (EEK) Nr. 3577/92 (1992. gada 7. decembris), ar ko piemēro principu, kurš paredz jūras transporta pakalpojumu sniegšanas brīvību dalībvalstīs (jūras kabotāža) (OV L 364, 12.12.1992., 7.–10. lpp.).
Skatīt konsolidēto versiju.
Pēdējo reizi atjaunots: 25.01.2023