EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Mehānisms, lai savstarpēji apmainītos ar informāciju par valstu pasākumiem patvēruma un imigrācijas jomā

Mehānisms, lai savstarpēji apmainītos ar informāciju par valstu pasākumiem patvēruma un imigrācijas jomā

 

KOPSAVILKUMS:

Lēmums 2006/688/EK, ar ko izveido mehānismu, lai savstarpēji apmainītos ar informāciju par ES valstu pasākumiem patvēruma un imigrācijas jomā

KĀDS IR ŠĪ LĒMUMA MĒRĶIS?

Tā mērķis ir uzlabot informācijas apmaiņu starp ES valstīm saistībā ar valstu pasākumiem patvēruma un imigrācijas jomā.

Ar to izveido oficiālu informēšanas procedūru starp ES valstīm un Eiropas Komisiju nolūkā uzlabot imigrācijas un patvēruma politikas pasākumu koordināciju starp ES valstīm.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Informācijas apmaiņa un nodošana

Savstarpējas informācijas apmaiņas mehānisms (SIAM) Komisijai un ES valstīm ļauj apmainīties ar informāciju par valstu tiesību aktiem patvēruma un imigrācijas jomā.

ES valstu pienākums ir nosūtīt informāciju par pasākumiem, ko tās plāno veikt vai ir nesen veikušas:

  • izmantojot interneta sakaru tīklu; un
  • izmantojot lēmumam pievienoto ziņojuma veidlapu.

Šī informācija ir jānodod pēc iespējas drīzāk un vēlākais tad, kad to publisko.

ES valstu pienākums ir informēt Komisiju un citas ES valstis tikai par tādiem pasākumiem, kuri varētu radīt nopietnas sekas:

  • citām ES valstīm;
  • ES kopumā.

Tīkla izveide un pārvaldība

Komisija ir atbildīga par tīkla izveidi un pārvaldību. Tīkla izveidei Komisija izmantoja pastāvošo tehnisko platformu, kas informācijas apmaiņai starp ES valstu iestādēm pastāv Eiropas Telemātikas tīklā (jeb CIRCA). Šis tīkls dod iespēju Komisijai un ES valstīm pieprasīt no vienas vai vairākām valstīm papildu informāciju par paziņotajiem pasākumiem.

Par šādi paziņotiem konkrētiem valstu pasākumiem var veikt viedokļu apmaiņu starp ES valstu ekspertiem un Komisiju.

Papildus šīm tehniskajām diskusijām Komisijai katru gadu ir jāsagatavo ziņojums, kurā apkopota būtiskākā ES valstu nosūtītā informācija. Šo ziņojumu iesniedz Eiropas Parlamentam un Padomei, lai to izmantotu par pamatu ministru diskusijām par patvēruma un imigrācijas politiku.

Novērtējums

Komisija 2009. gadā publicēja ziņojumu, kurā ir izvērtēta SIAM darbība. Izmantojot SIAM, laikposmā no 2007. gada aprīļa līdz 2009. gada 30. septembrim informāciju bija sniegušas tikai 16 ES valstis, un šī informācija aptvēra tikai 45 pasākumus. Par augstāko tiesu galīgajiem nolēmumiem netika sniegts neviens ziņojums.

Sniegtās informācijas formāts nebija viendabīgs, un ne vienmēr tika izmantota lēmumam pievienotā ziņojuma veidlapa.

Dažkārt angļu valodā tika norādīts tikai attiecīgā pasākuma nosaukums, savukārt teksts tika nosūtīts oriģinālvalodā, radot izpratnes problēmas. Turklāt iesniegtās ziņojumu veidlapas bija arī aizpildītas atšķirīgi – dažas veidlapas ietvēra samērā visaptverošu informāciju, savukārt citas veidlapas ietvēra tikai virspusēju aprakstu, no kā nevarēja izdarīt secinājumus par pasākuma raksturu.

Ziņojumā secināts, ka netika sasniegti SIAM mērķi, jo netika sniegts pietiekams informācijas daudzums. Tomēr, tā kā šis mehānisms darbojās neilgu laikposmu, Komisija neuzskatīja par vajadzīgu ierosināt lēmuma grozījumus.

Savstarpējas informācijas apmaiņas mehānismu saistībā ar valstu pasākumiem patvēruma un imigrācijas jomā ne Komisija, ne ES valstis plašāk neizmantoja pat divos gados, kad Eiropā bija jūtams ļoti liels migrantu pieplūdums (proti, 2015. un 2016. gadā). Tā vietā ES valstis (Eiropas Savienības prezidentvalstis) datu apmaiņai par migrācijas plūsmām labprātāk izmantoja Eiropas Savienības krīžu pārvarēšanas informācijas apmaiņas mehānismu. Šāda veida informācijas pieprasīšanu pakāpeniski pārņēma attiecīgās Eiropas Savienības aģentūras (EASO un FRONTEX), kuras pašlaik nodrošina lielāko daļu migrācijas datu, kas nepieciešami mūsdienu migrācijas plūsmu uzraudzībai. Papildu informāciju par svarīgām norisēm ES valstīs migrācijas jomā regulāri atjaunina, izmantojot Eiropas migrācijas tīkla ziņu biļetenus, kurus regulāri sagatavo reizi ceturksnī.

Tomēr nevar izslēgt, ka SIAM mehānisms var izrādīties noderīgs turpmākā informācijas apmaiņā migrācijas jomā starp ES valstīm un Eiropas Komisiju, tāpēc joprojām ir pietiekams pamats to saglabāt.

KOPŠ KURA LAIKA LĒMUMS IR PIEMĒROJAMS?

Tas ir piemērojams kopš 2006. gada 3. novembra.

KONTEKSTS

Valstu pasākumi imigrācijas un patvēruma jomā var radīt sekas citās ES valstīs. Tam par iemeslu ir:

  • robežkontroles neesamība Šengenas zonā;
  • ciešās ekonomiskās un sociālās attiecības ES valstu starpā; un
  • kopējās vīzu, imigrācijas un patvēruma politikas izstrāde.

Plašāka informācija:

PAMATDOKUMENTS

Padomes Lēmums 2006/688/EK (2006. gada 5. oktobris), ar ko izveido mehānismu, lai savstarpēji apmainītos ar informāciju par dalībvalstu pasākumiem patvēruma un imigrācijas jomā (OV L 283, 14.10.2006., 40.–43. lpp.)

SAISTĪTAIS DOKUMENTS

Komisijas ziņojums saskaņā ar 4. un 5. pantu Padomes 2006. gada 5. oktobra Lēmumā, ar ko izveido mehānismu, lai savstarpēji apmainītos ar informāciju par dalībvalstu pasākumiem patvēruma un imigrācijas jomā (COM(2009) 687 galīgā redakcija, 17.12.2009.)

Pēdējo reizi atjaunots: 22.11.2018

Top