Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Konkurence attiecībā uz pārvadājumiem pa dzelzceļu, autoceļiem un iekšējiem ūdensceļiem

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Konkurence attiecībā uz pārvadājumiem pa dzelzceļu, autoceļiem un iekšējiem ūdensceļiem

 

KOPSAVILKUMS:

Regula (EK) Nr. 169/2009 – konkurence attiecībā uz pārvadājumiem pa dzelzceļu, autoceļiem un iekšējiem ūdensceļiem

Līguma par Eiropas Savienības darbību (LESD) 101. pants – noteikumi, kas attiecas uz uzņēmumiem: konkurences nepieļaušana, ierobežošana vai izkropļošana

LESD 102. pants – noteikumi, kas attiecas uz uzņēmumiem: uzņēmumu, kas ir dominējošā stāvoklī, šāda stāvokļa ļaunprātīga izmantošana

KĀDS IR REGULAS UN LESD 101. UN 102. PANTA MĒRĶIS?

Ar Regulu nosaka ES konkurences likumus, kas attiecas uz pārvadājumiem pa dzelzceļu, autoceļiem un iekšējiem ūdensceļiem.

LESD 101. un 102. pants aizliedz pret konkurenci vērstus līgumus un saskaņotas darbības starp uzņēmumiem, kā arī dominējošā stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu*.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Regula (EK) Nr. 169/2009 attiecas uz līgumiem, lēmumiem un saskaņotām darbībām, kuru mērķis vai sekas ir šādas:

  • pārvadājumu likmju un nosacījumu noteikšana;
  • pārvadājumu pakalpojumu piedāvājuma ierobežošana vai kontrole;
  • pārvadājumu tirgu sadalīšana;
  • tehnisko uzlabojumu vai tehniskās sadarbības izmantošana;
  • transporta aprīkojuma vai piederumu kopīga finansēšana vai iegāde,
    • kad šādas darbības ir tieši saistītas ar pārvadājumu pakalpojumu sniegšanu
    • un ir nepieciešamas autopārvadājumu un iekšējo ūdensceļu pārvadājumu uzņēmumu grupas kopīgai pakalpojumu sniegšanai.

Izņēmums tehniskajiem līgumiem

Tomēr aizliegums LESD 101. panta 1. punktā neattiecas uz līgumiem, lēmumiem vai saskaņotām darbībām, kuru mērķis un sekas ir ieviest tehniskus uzlabojumus vai panākt tehnisku sadarbību, izmantojot:

  • aprīkojuma, transporta aprīkojuma, transportlīdzekļu vai stacionāru iekārtu standartizēšanu;
  • personāla, aprīkojuma, transportlīdzekļu vai stacionāru iekārtu apmaiņu vai kopīgu izmantošanu, lai sniegtu pārvadājumu pakalpojumus;
  • secīgu, savstarpēji papildinošu, aizvietojošu vai kombinētu pārvadājumu darbību organizāciju un veikšanu, un likmju, kurās ietverti visi pakalpojumi, un nosacījumu noteikšanu un piemērošanu šādām darbībām, tostarp īpašo konkurējošo likmju noteikšanu un piemērošanu;
  • no ekspluatācijas viedokļa racionālāko maršrutu viena veida pārvadājumam;
  • pārvadājumu grafiku koordināciju savienotiem maršrutiem;
  • atsevišķu sūtījumu grupēšanu;
  • vienotu normu ieviešanu tarifu struktūrai un to piemērošanas nosacījumiem – ar noteikumu, ka šīs normas neparedz pārvadājumu likmes un nosacījumus.

Atbrīvojumi mazo un vidējo uzņēmumu grupām

Regula pieļauj atbrīvojumus mazo un vidējo uzņēmumu grupām ar nosacījumu, ka:

  • katra grupai piederošā atsevišķā uzņēmuma pārvadājumu jauda nepārsniedz 1 000 tonnu autopārvadājumu gadījumā un 50 000 tonnu iekšējo ūdensceļu pārvadājumu gadījumā;
  • jebkuras grupas kopējā pārvadājumu jauda nepārsniedz 10 000 tonnu autopārvadājumu gadījumā un 500 000 tonnu iekšējo ūdensceļu pārvadājumu gadījumā.

Ja jebkura līguma, lēmuma vai saskaņotas darbības īstenošanai ir sekas, kuras nav saderīgas ar LESD 101. panta 3. punkta prasībām, no uzņēmumiem var pieprasīt šādu seku likvidēšanu.

KOPŠ KURA LAIKA REGULA IR PIEMĒROJAMA?

Tā ir piemērojama kopš 2009. gada 25. marta.

Regula (EK) Nr. 169/2009 kodificē un atceļ Regulu (EEK) Nr. 1017/68 ar konkrētās Regulas 13. panta 3. punkta izņēmumu, kas joprojām ir spēkā attiecībā uz lēmumiem, kas pieņemti saskaņā ar konkrētās Regulas 5. pantu pirms 2004. gada 1. maija, līdz lēmumi zaudē spēkā esamību.

KONTEKSTS

Plašāka informācija:

GALVENIE TERMINI

Dominējošā stāvokļa ļaunprātīga izmantošana: kad uzņēmums ir ekonomiskās izaugsmes posmā un tas izmanto šādu stāvokli attiecībā pret saviem konkurentiem un/vai klientiem. Piemēri ir pārdošana par cenām, kas ir tik zemas, ka mazāki konkurenti nevar tām pielāgoties.

PAMATDOKUMENTI

Padomes Regula (EK) Nr. 169/2009 (2009. gada 26. februāris), ar ko konkurences noteikumus attiecina uz pārvadājumiem pa dzelzceļu, autoceļiem un iekšējiem ūdensceļiem (kodificēta versija) (OV L 61, 5.3.2009., 1.–5. lpp.)

Līguma par Eiropas Savienības darbību konsolidētā versija – Trešā daļa – Savienības iekšpolitika un rīcība – VII sadaļa – Kopīgi noteikumi par konkurenci, nodokļiem un tiesību aktu tuvināšanu – 1. nodaļa – Konkurences noteikumi – 1. iedaļa – Noteikumi, kas attiecas uz uzņēmumiem – 101. pants (bijušais EKL 81. pants) (OV C 202, 7.6.2016., 88.–89. lpp.)

Līguma par Eiropas Savienības darbību konsolidētā versija – Trešā daļa – Savienības iekšpolitika un rīcība – VII sadaļa – Kopīgi noteikumi par konkurenci, nodokļiem un tiesību aktu tuvināšanu – 1. nodaļa – Konkurences noteikumi – 1. iedaļa – Noteikumi, kas attiecas uz uzņēmumiem – 102. pants (bijušais EKL 82. pants) (OV C 202, 7.6.2016., 89. lpp.)

Pēdējo reizi atjaunots: 06.03.2018

Top