This document is an excerpt from the EUR-Lex website
EU guidelines on the promotion of compliance with international humanitarian law
ES pamatnostādnes par starptautisko humanitāro tiesību ievērošanas veicināšanu
ES pamatnostādnes par starptautisko humanitāro tiesību ievērošanas veicināšanu
ES pamatnostādnes par starptautisko humanitāro tiesību ievērošanas veicināšanu
KOPSAVILKUMS:
Atjauninātas ES pamatnostādnes par starptautisko humanitāro tiesību ievērošanas veicināšanu
Līguma par Eiropas Savienību (LES) 3. pants
KĀDS IR ŠO PAMATNOSTĀDŅU UN LES 3. PANTA MĒRĶIS?
Ar šīm pamatnostādnēm tiek izstrādāti operatīvi instrumenti, lai veicinātu starptautisko humanitāro tiesību (SHT) ievērošanu, izmantojot tās ES attiecībās ar pārējo pasauli.
Šīs pamatnostādnes ir paredzētas visiem tiem, kuri rīkojas ES attiecību ar pārējo pasauli kontekstā, lai mazinātu bruņota konflikta ietekmi uz civiliedzīvotājiem un kara gūstekņiem. Ar tām tiek papildinātas pamatnostādnes un citas kopējās nostājas, kas ES ir pieņemtas saistībā ar cilvēktiesībām (piemēram, par spīdzināšanu un nāvessodu).
LES 3. panta 5. punktā ir uzskaitītas tās vērtības, uz kuru pamata ir izveidota ES, tostarp tās vērtības, ko tā veicina saistībā ar savu ārpolitiku. Šīs vērtības ietver brīvības un demokrātijas principu ievērošanu, cilvēktiesību, pamatbrīvību un tiesiskuma ievērošanu.
SVARĪGĀKIE ASPEKTI
Šīs pamatnostādnes ir paredzētas valsts (tajā skaitā ES iestādēm) vai nevalstiskajiem dalībniekiem (nevalstiskajām organizācijām u. tml.), kas darbojas ES.
Bruņota konflikta seku mazināšana
SHT ir pazīstamas arī kā bruņota konflikta tiesības vai kara tiesības. Ar tām tiek regulēti karadarbības līdzekļi un metodes, lai mazinātu bruņota konflikta ietekmi. Šo tiesisko principu ievērošanai būtu jānodrošina to personu aizsardzība, kuras nepiedalās vai vairs nepiedalās konfliktos (piem. civiliedzīvotāji un kara gūstekņi).
SHT piemēro:
Turklāt starptautiskos tiesību aktus cilvēktiesību jomā drīkst piemērot gan miera laikā, gan kara laikā. Tie papildina SHT.
Darbības pamatnostādnes
ES ir apņēmusies nodrošināt faktisku SHT ievērošanu. Pirmkārt, iesaistītajiem dalībniekiem ir jāsavāc detalizēta informācija par konfliktiem un jāsagatavo ziņojumi, izvērtējumi un ieteikumi par rīcību. Tas attiecas uz:
ES rīcībā ir dažādi instrumenti:
Individuāla atbildība konflikta gadījumā
Atsevišķi starptautisko humanitāro tiesību pārkāpumi tiek uzskatīti par kara noziegumiem. Tie var rasties tādos pašos apstākļos kā genocīds un noziegumi pret cilvēci. ES valstīm ir jānodrošina, lai personas, kas atbildīgas par kara noziegumiem, tiek nodotas to attiecīgās valsts tiesai vai tiesāšanai tiesās citā valstī vai SKT.
KONTEKSTS
Plašāka informācija:
PAMATDOKUMENTS
Līguma par Eiropas Savienību konsolidētā versija, I sadaļa — Kopīgi noteikumi — 3. pants (bijušais LES 2. pants) (OV C 202, 7.6.2016., 17. lpp.)
Atjauninātas Eiropas Savienības pamatnostādnes par starptautisko humanitāro tiesību (SHT) ievērošanas veicināšanu (OV C 303, 15.12.2009., 12.–17. lpp.)
SAISTĪTIE DOKUMENTI
Padomes Lēmums 2011/168/KĀDP (2011. gada 21. marts) par Starptautisko Krimināltiesu un par Kopējās nostājas 2003/444/KĀDP atcelšanu (OV L 7622.3.2011., 56.–58. lpp.)
Pēdējo reizi atjaunots: 02.03.2018