Konvencija par starptautisko tirdzniecību ar apdraudētajām savvaļas dzīvnieku un augu sugām
KOPSAVILKUMS:
Konvencija par starptautisko tirdzniecību ar apdraudētajām savvaļas dzīvnieku un augu sugām
Lēmums (ES) 2015/451 par Eiropas Savienības pievienošanos Konvencijai par starptautisko tirdzniecību ar apdraudētajām savvaļas dzīvnieku un augu sugām (CITES)
KĀDS IR ŠĪS KONVENCIJAS UN LĒMUMA MĒRĶIS?
- Konvencijas mērķis ir nodrošināt, lai starptautiskā tirdzniecība ar savvaļas dzīvnieku un augu īpatņiem neapdraudētu to izdzīvošanu.
- Ar Lēmumu apstiprina Eiropas Savienības (ES) pievienošanos konvencijai.
SVARĪGĀKIE ASPEKTI
Konvencija par tirdzniecību ar apdraudētajām savvaļas dzīvnieku un augu sugām (CITES)
- CITES stājās spēkā 1975. gadā.
- Konvencijas puses ir 183 valstis un reģionālās organizācijas, tostarp ES un visas ES dalībvalstis.
Kontrole
Konvencijā dažādām augu un dzīvnieku sugām ir paredzēta dažāda līmeņa kontrole. Šīs sugas ir uzskaitītas konvencijas pielikumos.
- I pielikumā ir iekļautas sugas, kurām draud iznīkšana un kuru tirdzniecība jāpakļauj stingrai kontrolei un jāatļauj tikai izņēmuma gadījumos.
- II pielikumā ir iekļautas sugas, kuras šobrīd vēl neapdraud iznīkšana, bet kuras var kļūt apdraudētas, ja tirdzniecība netiks pakļauta stingrai kontrolei. Lai sekmētu efektīvāku šo sugu kontroli, šajā pielikumā var iekļaut arī līdzīgas sugas, kas izskatās līdzīgas apdraudētajām sugām.
- III pielikumā ir iekļautas sugas, kuras kontrolē kāda līgumslēdzēja puse un attiecībā uz kurām ir nepieciešama sadarbība ar citām līgumslēdzējām pusēm, lai kontrolētu to izmantošanu starptautiskajā tirdzniecībā.
Atļaujas un sertifikāti
- Atļaujas un sertifikātus saskaņā ar CITES izmanto, lai kontrolētu un uzraudzītu tirdzniecību ar apdraudētajām sugām. Tās izsniedz katras līgumslēdzējas puses norīkotās uzraudzības iestādes (ES tās ir dalībvalstu iestādes).
- Atļaujas un sertifikātus izsniedz tikai tad, ja ir ievēroti noteikti noteikumi. Atkarībā no sugu kategorijas, tie var būt šādi:
- vai tirdzniecība nekaitēs sugas izdzīvošanai;
- vai konkrētais īpatnis ir iegūts likumīgi;
- dzīvu dzīvnieku gadījumā — transportēšanas un izmitināšanas apstākļi.
- I pielikumā iekļautās sugas nedrīkst tirgot komerciālos nolūkos.
- Zinātniskās iestādes konsultē uzraudzības iestādes par eksporta atļauju piešķiršanu, lai nodrošinātu, ka II pielikumā iekļauto sugu aizsardzības līmenis ir krietni virs līmeņa, pie kura šī suga varētu tikt iekļauta I pielikumā.
- Ir paredzēti arī vairāki izņēmumi, kad dažus no minētajiem noteikumiem var neievērot, piemēram:
- īpatnis ir iegūts pirms konvencijas attiecināšanas uz šo īpatni;
- īpatņa tranzīts caur līgumslēdzējas puses teritoriju, kamēr šis īpatnis paliek muitas kontrolē;
- nebrīvē audzēti dzīvnieki un mākslīgi pavairoti augi;
- zinātnieku vai zinātnisko institūciju kolekcijās ietilpstošu īpatņu un ceļojošās izstādēs ietilpstošu nebrīvē audzētu vai pirmskonvencijas īpatņu apmaiņa.
Uzraudzība un izpilde
- Līgumslēdzējas puses veic attiecīgus pasākumus, lai:
- sodītu par nelikumīgu tirdzniecību ar īpatņiem, uz kuriem attiecas CITES noteikumi, vai to atrašanos īpašumā;
- nodrošinātu no nelikumīgas tirdzniecības izņemto īpatņu konfiskāciju un atgriešanu eksportētājā valstī.
- Līgumslēdzējas puses reģistrē visus tirdzniecības datus un reizi gadā tos paziņo CITES sekretariātam. Eiropas Komisija arī sagatavo ES gada tirdzniecības pārskata analīzi.
- Līgumslēdzējas puses reizi trīs gados iesniedz pārskatu sekretariātam par tiesiskajiem noteikumiem un pasākumiem CITES noteikumu ievērošanas nodrošināšanai.
SPĒKĀ STĀŠANĀS DATUMS
Attiecībā uz ES kā līgumslēdzēju pusi konvencija stājās spēkā 2015. gada 8. jūlijā.
KONTEKSTS
Plašāka informācija:
PAMATDOKUMENTI
Konvencija par starptautisko tirdzniecību ar apdraudētajām savvaļas dzīvnieku un augu sugām (OV L 75, 19.3.2015., 4.–15. lpp.)
Padomes Lēmums (ES) 2015/451 (2015. gada 6. marts) par Eiropas Savienības pievienošanos Konvencijai par starptautisko tirdzniecību ar apdraudētajām savvaļas dzīvnieku un augu sugām (CITES) (OV L 75, 19.3.2015., 1.–3. lpp.)
SAISTĪTIE DOKUMENTI
Komisijas Regula (EK) Nr. 865/2006 (2006. gada 4. maijs), ar ko paredz sīki izstrādātus noteikumus attiecībā uz Padomes Regulas (EK) Nr. 338/97 par savvaļas dzīvnieku un augu sugu aizsardzību, reglamentējot to tirdzniecību, ieviešanu (OV L 166, 19.6.2006., 1.–69. lpp.)
Skatīt konsolidēto versiju.
Komisijas Īstenošanas regula (ES) 2019/1587 (2019. gada 24. septembris), ar kuru saskaņā ar Padomes Regulu (EK) Nr. 338/97 par savvaļas dzīvnieku un augu sugu aizsardzību, reglamentējot to tirdzniecību, aizliedz dažu savvaļas augu un dzīvnieku sugu īpatņu ievešanu Savienībā (OV L 248, 27.9.2019., 5.–21. lpp.)
Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai. ES rīcības plāns savvaļas dzīvnieku un augu nelikumīgas tirdzniecības apkarošanai (COM(2016) 87 final, 26.2.2016.)
Komisijas Īstenošanas regula (ES) Nr. 792/2012 (2012. gada 23. augusts), ar ko paredz noteikumus par to atļauju, sertifikātu un citu dokumentu veidlapu paraugiem, kas paredzēti Padomes Regulā (EK) Nr. 338/97 par savvaļas dzīvnieku un augu sugu aizsardzību, reglamentējot to tirdzniecību, un groza Komisijas Regulu (EK) Nr. 865/2006 (OV L 242, 7.9.2012., 13.–45. lpp.)
Regulas (ES) Nr. 792/2012 turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.
Pēdējo reizi atjaunots: 27.09.2021