Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Oficiālo kontroļu informācijas pārvaldības sistēma, lai nodrošinātu atbilstību lauksaimniecības un pārtikas aprites noteikumiem

Oficiālo kontroļu informācijas pārvaldības sistēma, lai nodrošinātu atbilstību lauksaimniecības un pārtikas aprites noteikumiem

 

KOPSAVILKUMS:

Īstenošanas regula (ES) 2019/1715, ar ko nosaka noteikumus par oficiālo kontroļu informācijas pārvaldības sistēmas un tās sistēmas komponentu darbību (“IMSOC regula”)

KĀDS IR ŠĪS REGULAS MĒRĶIS?

  • IMSOC ir paredzēts integrēt četras esošās informācijas sistēmas, ko pārvalda Komisija, proti:
    • ātrās brīdināšanas sistēma pārtikas un barības jomā (Rapid Alert System for Food and Feed – RASFF), kas izveidota saskaņā ar vispārīgajiem pārtikas aprites tiesību aktiem;
    • dzīvnieku slimību informācijas sistēma (Animal Diseases Information System – ADIS)*, kas jāizveido saskaņā ar Dzīvnieku veselības tiesību aktu;
    • sistēma ziņošanai par kaitēkļiem un ziņošanai par to klātbūtni (European Union Notification System for Plant Health Interceptions – EUROPHYT)*, kas jāizveido saskaņā ar augu veselības tiesību aktu; un
    • sistēma TRACES* (minēta Oficiālo kontroļu regulā).
  • IMSOC regulas mērķi ir:
    • vienā un tajā pašā tiesību aktā izklāstīt visus noteikumus par IMSOC un tā četru komponentu darbību; un
    • paredzēt noteikumus datu, informācijas un dokumentu apmaiņai starp IMSOC komponentiem un atsevišķos gadījumos — citām sistēmām, piemēram, ES valstu sistēmām, trešo valstu informācijas sistēmām un starptautiskām organizācijām.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Regulā ir izklāstīti noteikumi par IMSOC un tās sistēmas komponentu darbību saistībā ar datorizēto apstrādi un informācijas, datu un dokumentu apmaiņu, kas nepieciešami oficiālās kontroles veikšanai.

IMSOC komponenti:

  • ātrās brīdināšanas sistēma pārtikas un barības jomā (RASFF);
  • datorizētā informācijas sistēma paziņošanai un ziņošanai par dzīvnieku slimībām (ADIS);
  • elektroniskā sistēma (EUROPHYT) paziņošanai par uzliesmojumiem, piemēram, karantīnas organismu klātbūtni;
  • datorizētā sistēma apmaiņai ar datiem, informāciju un dokumentiem (TRACES).

Darbības joma

Regulas darbības joma attiecas uz oficiālajām kontrolēm, lai pārbaudītu atbilstību pārtikas un barības tiesību aktam, dzīvnieku veselības un labturības, augu veselības un dzīvnieku izcelsmes blakusproduktu noteikumiem. Tā īpaši attiecas uz:

  • paziņojumu procedūrām un papildinformāciju par RASFF saskaņā ar Regulu (EK) Nr. 178/2002;
  • procedūrām attiecībā uz ES datorizēto sistēmu ziņošanai par slimībām saskaņā ar Regulu (ES) 2016/429;
  • noteikumiem par paziņojumu iesniegšanu saskaņā ar Regulu (ES) 2016/2031;
  • noteikumiem par datorizētiem datiem un dokumentu apstrādi sistēmā IMSOC saskaņā ar Regulu (ES) 2017/625 un attiecībā uz:
    • vienotu sanitāro ievešanas dokumentu (VSID)* un tā izmantošanas norādījumus;
    • muitas un citu iestāžu sadarbību;
    • oficiālo sertifikātu elektroniskajiem sertifikātiem un elektroniskajiem parakstiem;
    • tādas informācijas standarta apmaiņas formātiem, kas saistīta ar palīdzības pieprasījumiem un atkārtotiem paziņojumiem;
    • tehniskajiem līdzekļiem un procedūrām saziņai starp izraudzītajām sadarbības iestādēm;
    • IMSOC pareizu darbību.

Katram IMSOC komponentam ir tīkls, kurā ietilpst Komisija. Katrs tīkla dalībnieks ir atbildīgs par datiem, informāciju un dokumentiem, ko tas ievieto vai sagatavo attiecīgajā komponentā.

Datu bāzu sasaistījumi

Ir paredzēti šādi komponentu sasaistījumi, lai papildinātu datus, sniedzot katram tīkla dalībniekam atbilstošu un atjauninātu informāciju par tā uzdevumu izpildi:

  • iRASFF* un TRACES, kas dod iespēju apmainīties ar datiem par paziņojumiem par noraidīšanu uz robežas un vienotajiem sanitārajiem ievešanas dokumentiem;
  • EUROPHYT un TRACES, kas dod iespēju apmainīties ar datiem par EUROPHYT paziņojumiem par uzliesmojumiem un aizturēšanu;
  • iRASFF, EUROPHYT un TRACES, kas ļauj apmainīties ar datiem par operatoru līdzšinējo atbilstību noteikumiem.

Starptautisko standarta failu formāti

Datu apmaiņā starp IMSOC un citām elektroniskām sistēmām, arī dalībvalstu nacionālajām sistēmām, par pamatu ņem starptautiskos standartus un izmanto XML, CMS vai PDF formātu.

iRASFF

Dalībvalstis izraugās koordinācijas institūcijas, kas ir atbildīgas par apmaiņu ar informāciju par paziņojumiem par pārtikas jomas krāpniecību, un nosaka vienoto kontaktpunktu RASFF un Administratīvās palīdzības un sadarbības (AAC) tīkliem (kas darbojas saskaņoti ar pārtikas krāpšanas (FF) tīklu).

RASFF, AAC un FF tīkla kontaktpunkti apmainās ar iRASFF paziņojumiem, pieprasījumiem un atbildēm.

iRASFF tīkla vienotajiem kontaktpunktiem brīdinājuma paziņojumi Komisijas kontaktpunktam jānosūta 48 stundu laikā no brīža, kad tiem ziņots par risku, vai informatīvie paziņojumi un paziņojumi par jaunumiem – bez liekas kavēšanās. Tiem arī jāiesniedz paziņojumi par noraidīšanu uz robežām, paziņojumi par neatbilstību un sekojumpaziņojumi saviem partneriem tīklā.

Pārtikas jomas krāpniecības apkarošanas tīklā ar paziņojumiem par pārtikas jomas krāpniecību apmainās, izmantojot īpašu IT rīku, līdz tie tiek integrēti iRASFF.

ADIS

Katrs ADIS tīkla dalībnieks var nozīmēt vairāk nekā vienu kontaktpunktu, kam sistēmā jāiesniedz paziņojumi par slimību uzliesmojumiem un ziņojumi. Katram ADIS tīkla kontaktpunktam sistēmā ADIS jāuztur un pastāvīgi jāatjaunina saraksts ar paziņošanas un ziņošanas reģioniem, ko tā dalībvalsts izveidojusi.

EUROPHYT tīkls

Katrs EUROPHYT tīkla dalībnieks nozīmē:

  • kontaktpunktu, kas ir atbildīgs par to, lai uzliesmojumu tīklā tiktu iesniegti paziņojumi par uzliesmojumiem un
  • kontaktpunktu, kura atbildībā ir:
    • uzraudzīt to, kā aizturēšanas tīklā tiek iesniegti paziņojumi attiecībā uz augu, augu produktu un citu objektu sūtījumiem, kas tiek ievesti ES;
    • divu darbdienu laikā pēc aizturēšanas iesniegt paziņojumus par aizturēšanu attiecībā uz tādiem sūtījumiem, kas ES tiek tirgoti, izmantojot TRACES.

TRACES

  • Katram TRACES tīkla dalībniekam jānosaka vismaz viens kontaktpunkts to funkciju izpildei, kuros ir atsauce uz TRACES.
  • Katram operatoram ir piekļuve datiem, informācijai vai dokumentiem, ko tas sistēmā TRACES apstrādā, sagatavo vai nosūta. Katrai kompetentajai iestādei ir līdzīga piekļuve datiem, informācijai vai dokumentiem, kas sistēmā TRACES tiek apstrādāti, sagatavoti vai nosūtīti tās atbildības jomā, neatkarīgi no tā, vai to dara šīs iestādes personāls vai operatori, ko iestāde sistēmā TRACES pārvalda.
  • Dalībvalstu muitas dienestiem ir piekļuve datiem, informācijai un dokumentiem, kas saistīti ar dzīvniekiem un precēm, kuri Savienībā tiek ievesti no trešajām valstīm, un lēmumiem, kas pieņemti, pamatojoties uz oficiālajām kontrolēm, kam piekļuve tiek nodrošināta sistēmā TRACES vai dalībvalstu nacionālajās sistēmās, vai arī ES vienloga sistēmas vidē muitas jomā, kas ir savienota ar sistēmu TRACES.
  • Regulā ir norādītas prasības elektronisko oficiālo sertifikātu izdošanai dzīvnieku un preču sūtījumiem, ko ieved Savienībā.
  • TRACES tīkla kontaktpunktiem jāuztur un pastāvīgi jāatjaunina robežkontroles punktu un kontrolpunktu, apstiprināto vai reģistrēto pārtikas uzņēmumu vai dzīvnieku izcelsmes blakusproduktu uzņēmumu saraksti.

Vienotais sanitārās ievešanas dokuments (VSID)

Regulā ir noteikts VSID formāts un izmantošanas norādījumi, kā arī ietvertas prasības attiecībā uz elektroniska VSID izmantošanu.

KOPŠ KURA LAIKA REGULA IR PIEMĒROJAMA?

Tā ir piemērojama kopš 2019. gada 14. decembra, izņemot 3. nodaļas 2. iedaļu par ADIS tīklu, kas ir piemērojama kopš 2021. gada 21. aprīļa.

KONTEKSTS

Plašāka informācija:

GALVENIE TERMINI

IMSOC: informācijas pārvaldības sistēma oficiālām kontrolēm, kas izveidota, lai apstrādātu datus, informāciju un dokumentus, kas saistīti ar lauksaimniecības pārtikas ķēdi, kā arī automātiski ar tiem apmainītos.
ADIS: paziņošanai un ziņošanai par slimībām paredzēta datorizēta informācijas sistēma, kuru izveido saskaņā ar Regulas (ES) 2016/429 22. pantu.
EUROPHYT: elektroniskās paziņošanas sistēma, kas paredzēta tam, lai EUROPHYT iesniegtu paziņojumus par uzliesmojumiem saskaņā ar Regulas (ES) 2016/2031 103. pantu.
TRACES: datorizētā sistēma, kas paredzēta apmaiņai ar datiem, informāciju un dokumentiem saistībā ar oficiālajām kontrolēm un citām oficiālajām darbībām.
VSID: vienots sanitārais ievešanas dokuments, tostarp tā elektronisks ekvivalents, ko izmanto uzņēmumi, lai iepriekš paziņotu par tādu dzīvnieku un preču sūtījumu ievešanu ES, uz kuriem attiecas Oficiālo kontroļu regula (ES) 2017/625, un lai dalībvalstu iestādes reģistrētu ar šiem sūtījumiem veikto oficiālo kontroļu rezultātus.
iRASFF: elektroniskā pieteikumu iesniegšanas sistēma, ar kuras starpniecību dalībvalstis var nosūtīt paziņojumus par produktiem, kas rada risku, vai paziņojumus par neatbilstībām attiecībā uz dzīvniekiem vai precēm.

PAMATDOKUMENTS

Komisijas Īstenošanas regula (ES) 2019/1715 (2019. gada 30. septembris), ar ko nosaka noteikumus par oficiālo kontroļu informācijas pārvaldības sistēmas un tās sistēmas komponentu darbību (IMSOC regula) (OV L 261, 14.10.2019., 37.–96. lpp.)

Komisijas Īstenošanas regulas (ES) 2019/1715 turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2017/625 (2017. gada 15. marts) par oficiālajām kontrolēm un citām oficiālajām darbībām, kuras veic, lai nodrošinātu, ka tiek piemēroti pārtikas un barības aprites tiesību akti, noteikumi par dzīvnieku veselību un labturību, augu veselību un augu aizsardzības līdzekļiem, un ar ko groza Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (EK) Nr. 999/2001, (EK) Nr. 396/2005, (EK) Nr. 1069/2009, (EK) Nr. 1107/2009, (ES) Nr. 1151/2012, (ES) Nr. 652/2014, (ES) 2016/429 un (ES) 2016/2031, Padomes Regulas (EK) Nr. 1/2005 un (EK) Nr. 1099/2009 un Padomes Direktīvas 98/58/EK, 1999/74/EK, 2007/43/EK, 2008/119/EK un 2008/120/EK un atceļ Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (EK) Nr. 854/2004 un (EK) Nr. 882/2004, Padomes Direktīvas 89/608/EEK, 89/662/EEK, 90/425/EEK, 91/496/EEK, 96/23/EK, 96/93/EK un 97/78/EK un Padomes Lēmumu 92/438/EEK (Oficiālo kontroļu regula) (OV L 95, 7.4.2017., 1.–142. lpp.)

Skatīt konsolidēto versiju.

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2016/2031 (2016. gada 26. oktobris) par aizsardzības pasākumiem pret augiem kaitīgajiem organismiem, ar ko groza Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) Nr. 228/2013, (ES) Nr. 652/2014 un (ES) Nr. 1143/2014 un atceļ Padomes Direktīvas 69/464/EEK, 74/647/EEK, 93/85/EEK, 98/57/EK, 2000/29/EK, 2006/91/EK un 2007/33/EK (OV L 317, 23.11.2016., 4.–104. lpp.)

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2016/429 (2016. gada 9. marts) par pārnēsājamām dzīvnieku slimībām un ar ko groza un atceļ konkrētus aktus dzīvnieku veselības jomā (“Dzīvnieku veselības tiesību akts”) (OV L 84, 31.3.2016., 1.–208. lpp.)

Skatīt konsolidēto versiju.

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (EK) Nr. 183/2005 (2005. gada 12. janvāris) ar ko paredz barības higiēnas prasības (OV L 35, 8.2.2005., 1.–22. lpp.)

Skatīt konsolidēto versiju.

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (EK) Nr. 178/2002 (2002. gada 28. janvāris), ar ko paredz pārtikas aprites tiesību aktu vispārīgus principus un prasības, izveido Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādi un paredz procedūras saistībā ar pārtikas nekaitīgumu (1.2.2002, 1.–24. lpp.)

Skatīt konsolidēto versiju.

Pēdējo reizi atjaunots: 21.04.2020

Top