EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Maisījums zīdaiņiem un papildu ēdināšanas maisījums – sastāvs un informācija

Maisījums zīdaiņiem un papildu ēdināšanas maisījums – sastāvs un informācija

 

KOPSAVILKUMS:

Deleģētā regula (ES) 2016/127, kas papildina Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 609/2013 attiecībā uz īpašām sastāva un informācijas prasībām, kuras piemēro maisījumiem zīdaiņiem un papildu ēdināšanas maisījumiem zīdaiņiem, un attiecībā uz informācijas prasībām saistībā ar zīdaiņu un mazu bērnu ēdināšanu

KĀDS IR ŠĪS REGULAS MĒRĶIS?

  • Tā papildina Regulu (ES) Nr. 609/2013 par pārtiku konkrētām grupām, kas pieprasa Eiropas Komisijai pieņemt sastāva un marķēšanas noteikumus zīdaiņu maisījumiem* un papildu ēdināšanas maisījumiem* ar deleģēto aktu, ņemot vērā jaunākos zinātniskos ieteikumus.
  • Ar to aizliedz apgalvojumus par uzturvērtību un veselīgumu uz papildu ēdināšanas maisījumiem, lai aizsargātu un iedrošinātu barošanu ar krūti.
  • Tā palīdz valstu iestādēm labāk uzraudzīt zīdaiņu papildu ēdināšanas maisījumu tirgu, ieviešot papildu noteikumus par paziņošanu.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Maisījumiem zīdaiņiem un papildu ēdināšanas maisījumiem zīdaiņiem, kas netiek pilnībā izgatavoti no govs piena vai kazas piena olbaltumvielām, ir jābūt norādītam nosaukumam katrā Eiropas Savienības (ES) oficiālajā valodā. Angliski tie ir attiecīgi “infant formula” un “follow-on formula”.

Sastāvdaļas

Prasības maisījumiem zīdaiņiem un papildu ēdināšanas maisījumiem zīdaiņiem:

  • jāatbilst šai regulai un visiem citiem saistošajiem ES pārtikas tiesību aktu noteikumiem, tostarp Regulai (ES) Nr. 1169/2011 par pārtikas produktu informācijas sniegšanu patērētājiem;
  • jāievēro regulā noteiktās prasības par sastāvu, kas ir attiecināmas uz lietošanai gataviem produktiem, kas pārdoti šādi, vai lietošanai gataviem produktiem pēc pagatavošanas atbilstoši ražotāja norādījumiem;
  • nepieciešams tikai pievienot ūdeni, lai tos pagatavotu atbilstoši ražotāja norādījumiem;
  • jābūt ražotiem no olbaltumvielu avotiem, kā norādīts regulā, un citām pārtikas sastāvdaļām, kuru piemērotība zīdaiņiem pēc dzimšanas (maisījums zīdaiņiem) un zīdaiņiem no sešu mēnešu vecuma (papildu ēdināšanas maisījums) ir noteikta atbilstoši atzītiem zinātniskajiem datiem;
  • pesticīdu atlieku līmenis nedrīkst nepārsniegt 0,01 mg/kg uz aktīvo vielu ar konkrētiem izņēmumiem;
  • aizliegta ražošana no lauksaimniecības produktiem, izmantojot pesticīdus, kas satur regulā norādītās aizliegtās vielas, ievērojot maksimālo atlieku līmeni pārbaudes nolūkos.

Nevienu citu produktu, izņemot maisījumu zīdaiņiem, nedrīkst tirgot vai reklamēt kā piemērotu normālu, veselu zīdaiņu uztura vajadzību apmierināšanai pirmo dzīves mēnešu laikā.

Produkta informācija

Maisījumam ir jāatbilst Regulai Nr. 1169/2011 par produkta informācijas sniegšanu patērētājiem ar šādu papildinformāciju:

  • maisījumiem zīdaiņiem:
    • paziņojums, ka produkts ir piemērots zīdaiņiem no dzimšanas, ja tos nebaro ar krūti;
    • “svarīga informācija” (iekļauta arī reklāmā) par barošanas ar krūti priekšrocībām un informācija, kas iesaka, ka produkts ir jālieto tikai pēc profesionāļa ieteikuma;
  • papildu ēdināšanas maisījumiem:
    • informācija par to, ka produkts ir piemērots tikai zīdaiņiem no 6 mēnešu vecuma, tikai kā daļa no dažādota uztura, to nedrīkst lietot kā krūts piena aizstājēju pirmo 6 dzīves mēnešu laikā, un informācija par to, ka lēmumu par papildu maisījuma izmantošanas sākšanu drīkst pieņemt tikai pamatojoties uz profesionālu ieteikumu, ņemot vērā katra zīdaiņa īpašās augšanas un attīstības prasības;
  • norādījumi par produkta sagatavošanu, uzglabāšanu un likvidēšanu un brīdinājums par veselības apdraudējumu neatbilstošas pagatavošanas vai uzglabāšanas gadījumā.

Maisījumu zīdaiņiem un papildu ēdināšanas maisījumu zīdaiņiem marķējumā, noformējumā un reklāmās ir jāietver nepieciešamā informācija par produktu atbilstošu lietošanu. Mērķis ir neveicināt atteikšanos no barošanas ar krūti, un iekļautajā informācijā ir jāizvairās no jebkāda riska, ka varētu tikt sajaukts maisījums zīdaiņiem un papildu ēdināšanas maisījums.

Papildus informācijai, kas sniegta Regulā (ES) Nr. 1169/2011, obligātajā paziņojumā par uzturvērtību maisījumam zīdaiņiem un papildu ēdināšanas maisījumam zīdaiņiem ir jānorāda attiecīgi katras šīs regulas pielikumos iekļautās minerālvielas un vitamīna daudzums un esamība produktā, izņemot molibdēnu un sāls daudzumu.

Obligātais paziņojums par uzturvērtību var tikt papildināts ar olbaltumvielu, ogļhidrātu vai tauku sastāvdaļām un sūkalu olbaltumvielu un kazeīna attiecību, kā arī citām vielām, kas minētas šīs regulas vai Regulas (ES) Nr. 609/2013 pielikumos.

Uz maisījuma zīdaiņiem nedrīkst norādīt apgalvojumus par uzturvērtību un veselīgumu.

Paziņojumu “satur tikai laktozi” drīkst izmantot gadījumos, kad laktoze ir vienīgais klātesošais ogļhidrāts produktā. Paziņojumu “nesatur laktozi” drīkst izmantot gadījumos, ja laktozes saturs produktā nepārsniedz 2,5 mg/100 kJ (10 mg/100 kcal).

Ja paziņojumu “nesatur laktozi” izmanto uz maisījumiem, kas ražoti no olbaltumvielu avotiem, kuri nav sojas olbaltumvielu izolāti, to papildina ar paziņojumu “nav piemērots zīdaiņiem ar galaktozēmiju*”. Paziņojumu “satur dokozaheksaēnskābi (DHA)*” vai “satur DHA” (kā paredzēts tiesību aktos attiecībā uz visiem maisījumiem zīdaiņiem) drīkst izmantot tikai uz tiem maisījumiem zīdaiņiem, kas laisti tirgū pirms 2025. gada 22. februāra.

Reklāmas un akcijas

Maisījuma zīdaiņiem reklāma drīkst saturēt tikai zinātniska un faktoloģiska rakstura informāciju, un to drīkst iekļaut tikai publikācijās, kas ir īpaši paredzētas bērnu aprūpei, un zinātniskās publikācijās. ES dalībvalstis var piemērot stingrākus noteikumus, piemēram, aizliegt šādas reklāmas. Šāda reklāma nedrīkst netieši norādīt vai radīt priekšstatu, ka barošana no pudeles ir līdzvērtīga vai labāka par barošanu ar krūti.

Nedrīkst reklamēt tirdzniecības vietā, izsniedzot paraugus vai citādi veicinot maisījumu zīdaiņiem pārdošanu tieši patērētājiem mazumtirdzniecības posmā.

Barošanas informācija

Dalībvalstīm ir jānodrošina, ka par zīdaiņu un mazu bērnu barošanu tiek sniegta objektīva informācija. Informatīvajos un izglītojošajos materiālos ir jāiekļauj skaidra informācija par šādiem tematiem:

  • ieguvumi no barošanas ar krūti un tās priekšrocības;
  • mātes uzturs un sagatavošanās barošanai ar krūti un tās uzturēšana;
  • daļējas barošanas no pudelītes iespējamā negatīvā ietekme uz barošanu ar krūti;
  • grūtības atsākt barošanu ar krūti pēc pārtraukuma;
  • vajadzības gadījumā – maisījumu zīdaiņiem pareiza lietošana.

Šādai informācijai jāietver ziņas par šo maisījumu zīdaiņiem lietošanas sociālajām un finansiālajām sekām, par veselības apdraudējumu, ko rada neatbilstoša pārtika vai ēdināšanas metodes, un jo īpaši par apdraudējumu veselībai, ko rada nepareiza maisījumu zīdaiņiem lietošana. Šādi materiāli nedrīkst ietvert nekādus attēlus, kas idealizē maisījumu zīdaiņiem lietošanu.

Paziņošana

Laižot tirgū maisījumu zīdaiņiem, pārtikas uzņēmums paziņo dalībvalsts kompetentajai iestādei informāciju, kas norādīta marķējumā, nosūtot minētajai iestādei produktam izmantotās etiķetes paraugu, un jebkādu citu informāciju, ko kompetentā iestāde var pamatoti pieprasīt, lai nodrošinātu atbilstību šai regulai. Tas attiecas arī uz papildu ēdināšanas maisījumiem, kas ražoti no olbaltumvielu hidrolizātiem vai satur noteiktas vielas.

KOPŠ KURA LAIKA REGULA IR PIEMĒROJAMA?

Tā ir piemērojama kopš 2020. gada 22. februāra, izņemot noteikumus par maisījumiem, kas ražoti no olbaltumvielu hidrolizātiem (šie noteikumi ir spēkā no 2022. gada 22. februāra).

KONTEKSTS

Plašāka informācija:

GALVENIE TERMINI

Maisījumi zīdaiņiem. Zīdaiņu pārtika (bērniem līdz 12 mēnešiem) pirmo dzīves mēnešu laikā, kas apmierina šādu zīdaiņu uztura vajadzības līdz atbilstošas papildu ēdināšanas uzsākšanai.
Papildu ēdināšanas maisījumi. Zīdaiņu pārtika, kad tiek uzsākta papildu ēdināšana un kas nodrošina galveno šķidras pārtikas avotu šādu zīdaiņu pakāpeniski dažādotā uzturā.
Galaktozēmija. Stāvoklis, kad zīdaiņa uzturā nedrīkst lietot galaktozi (pienā esošais cukurs, viena no laktozes sastāvdaļām).
Dokozaheksaēnskābe (DHA). Taukskābes, kas dabiski satopamas pienā un ir svarīgas agrīnai smadzeņu un acu attīstībai.

PAMATDOKUMENTS

Komisijas Deleģētā regula (ES) 2016/127 (2015. gada 25. septembris), ar ko attiecībā uz īpašām sastāva un informācijas prasībām, kuras piemēro maisījumiem zīdaiņiem un papildu ēdināšanas maisījumiem zīdaiņiem, un attiecībā uz informācijas prasībām saistībā ar zīdaiņu un mazu bērnu ēdināšanu papildina Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 609/2013 (OV L 25, 2.2.2016., 1.–29. lpp.).

Regulas (ES) 2016/127 turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 609/2013 (2013. gada 12. jūnijs) par zīdaiņiem un maziem bērniem paredzētu pārtiku, īpašiem medicīniskiem nolūkiem paredzētu pārtiku un par pilnīgiem uztura aizstājējiem svara kontrolei, un ar ko atceļ Padomes Direktīvu 92/52/EEK, Komisijas Direktīvas 96/8/EK, 1999/21/EK, 2006/125/EK un 2006/141/EK, Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2009/39/EK un Komisijas Regulas (EK) Nr. 41/2009 un (EK) Nr. 953/2009 (OV L 181, 29.6.2013., 35.–56. lpp.).

Skatīt konsolidēto versiju.

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 1169/2011 (2011. gada 25. oktobris) par pārtikas produktu informācijas sniegšanu patērētājiem un par grozījumiem Eiropas Parlamenta un Padomes Regulās (EK) Nr. 1924/2006 un (EK) Nr. 1925/2006, un par Komisijas Direktīvas 87/250/EEK, Padomes Direktīvas 90/496/EEK, Komisijas Direktīvas 1999/10/EK, Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2000/13/EK, Komisijas Direktīvu 2002/67/EK un 2008/5/EK un Komisijas Regulas (EK) Nr. 608/2004 atcelšanu (OV L 304, 22.11.2011., 18.–63. lpp.).

Skatīt konsolidēto versiju.

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (EK) Nr. 1924/2006 (2006. gada 20. decembris) par uzturvērtības un veselīguma norādēm uz pārtikas produktiem (OV L 404, 30.12.2006., 9.–25. lpp.).

Skatīt konsolidēto versiju.

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (EK) Nr. 178/2002 (2002. gada 28. janvāris), ar ko paredz pārtikas aprites tiesību aktu vispārīgus principus un prasības, izveido Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādi un paredz procedūras saistībā ar pārtikas nekaitīgumu (OV L 31, 1.2.2002., 1.–24. lpp.).

Skatīt konsolidēto versiju.

Pēdējo reizi atjaunots: 30.03.2023

Top