EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Vīzu atvieglota izsniegšana

Vīzu atvieglota izsniegšana

 

KOPSAVILKUMS:

Nolīgums un Lēmums 2014/242/ES starp ES un Azerbaidžānas Republiku par vīzu atvieglotu izsniegšanu

Nolīgums un Lēmums 2013/628/ES starp ES un Armēnijas Republiku par vīzu atvieglotu izsniegšanu

Nolīgums un Lēmums 2013/521/ES starp ES un Kaboverdes Republiku par īstermiņa vīzu atvieglotu izsniegšanu

Nolīgums un Lēmums 2007/340/EK starp Eiropas Kopienu un Krievijas Federāciju par vīzu atvieglinātu izsniegšanu

KĀDS IR ŠO NOLĪGUMU UN LĒMUMU MĒRĶIS?

  • Ar šiem nolīgumiem ievieš vienkāršotas procedūras, lai atvieglotu īstermiņa vīzu (kur paredzētā uzturēšanās 180 dienu laikposmā nepārsniedz 90 dienas) izsniegšanu ārpussavienības valstīm un to attiecīgajiem pilsoņiem, kā arī dažos gadījumos nosaka, ka šāda kārtība ir piemērojama Eiropas Savienības (ES) pilsoņiem saskaņā ar savstarpīguma principu. To mērķis ir atvieglot cilvēku savstarpējos sakarus, kas ir būtisks nosacījums noturīgu ekonomisko, humāno, kultūras, zinātnisko un citu attiecību attīstībā.
  • Ar šiem lēmumiem ES vārdā noslēdz dažādus nolīgumus.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

ES dalībvalstis, uz kurām attiecas šie nolīgumi

  • Nolīgumi attiecas vienīgi uz īstermiņa uzturēšanos Šengenas zonas valstīs. Šengenas tiesību aktu kopumu (acquis) piemēro 22 no 27 dalībvalstīm. Bulgārija, Horvātija, Kipra un Rumānija vēl pilnībā nepiemēro Šengenas acquis, savukārt Īrija izmanto nepiedalīšanās tiesības. Islande, Lihtenšteina, Norvēģija un Šveice nav ES dalībvalstis, taču ir daļa no Šengenas zonas.
  • Dānija un Īrija izmanto nepiedalīšanās tiesības brīvības, drošības un tiesiskuma jomās un arī nav šo nolīgumu līgumslēdzējas puses.

Vīzas prasības ārpussavienības valstu valstspiederīgajiem

Ar Regulu (ES) 2018/1806 atceļ un kodificē Regulu (EK) Nr. 539/2001. Regulā ir uzskaitītas ārpussavienības valstis, kuru valstspiederīgie ir atbrīvoti no vīzas prasības (II pielikums), un tās ārpussavienības valstis, kuru valstspiederīgajiem ir jāiegūst vīza, lai varētu ceļot uz Šengenas zonu.

Noteikumi par savstarpīgumu ES pilsoņiem

Noteikumus, kas attiecas uz Azerbaidžānas, Kaboverdes un Krievijas pilsoņiem, saskaņā ar savstarpīguma principu piemēro arī ES pilsoņiem.

Dokumentārs pierādījums, kas apliecina brauciena mērķi

Lai pamatotu ieceļošanas mērķi, vairākām vīzas prasītāju kategorijām ir jāsniedz atbilstošs dokumentārs pierādījums. Ietvertās kategorijas atkarībā no valsts:

  • pastāvīgo iedzīvotāju tuvi radinieki – laulātie, bērni (tostarp adoptētie bērni), vecāki (tostarp aizbildņi), vecvecāki un mazbērni;
  • oficiālu delegāciju dalībnieki;
  • darījumu cilvēki un uzņēmējdarbības organizāciju pārstāvji;
  • šoferi, kas veic starptautiskos kravu un pasažieru pārvadājumus;
  • skolēni, studenti un pavadošie pedagogi, kas ceļo ar mērķi mācīties;
  • personas, kas piedalās zinātniskos, akadēmiskos, kultūras vai mākslas pasākumos;
  • žurnālisti un tehniskie darbinieki, kas viņus pavada;
  • starptautisku sporta pasākumu dalībnieki un personas, kas viņus pavada profesionālā statusā;
  • sadraudzības pilsētu organizēto oficiālo apmaiņas programmu dalībnieki;
  • personas, kas ceļo medicīnisku iemeslu dēļ, un nepieciešamās pavadošās personas;
  • profesiju pārstāvji, kas piedalās starptautiskās izstādēs, konferencēs, simpozijos, semināros vai citos līdzīgos pasākumus;
  • pilsoniskās sabiedrības organizāciju pārstāvji, kuru ceļojuma mērķis ir izglītošanās, semināri un konferences, tostarp saskaņā ar apmaiņas programmām;
  • radinieki, kas apmeklē bēru ceremonijas;
  • militāro un civilo apbedījumu vietu apmeklētāji;
  • personas, kas ceļo tūrisma nolūkā.

Daudzkārtējās ieceļošanas vīzas

Dažādām vīzas pieteikuma iesniedzēju kategorijām piemēro dažādas prasības, un izsniegtās vīzas var būt derīgas līdz piecu gadu periodam. Parasti (atkarībā no valsts) ģimenes locekļi un oficiāli apmeklētāji ir tiesīgi saņemt vīzas, kas ir spēkā piecus gadus, savukārt citu kategoriju pārstāvji ir tiesīgi saņemt vīzas, kas ir spēkā no viena līdz pieciem gadiem.

Maksas

Nolīgumi paredz samazinātu vīzas maksu ārpussavienības valstu pilsoņiem, kuri piesakās Šengenas vīzai. Visos attiecīgajos nolīgumos par vīzu atvieglotu izsniegšanu (izņemot nolīgumu ar Kaboverdi) vīzas maksa ir noteikta 35 EUR apmērā (vienam pieteikumam). Turklāt atkarībā no ieceļošanas mērķa daudzas pilsoņu kategorijas ir atbrīvotas no maksas par vīzu pieteikuma izskatīšanu.

Izceļošana dokumentu nozaudēšanas vai zādzības gadījumā

Pilsoņi, kuri ir nozaudējuši savus personu apliecinošos dokumentus vai kuriem šie dokumenti ir nozagti, var atstāt valsts teritoriju bez vīzas vai citas atļaujas, pamatojoties uz diplomātisko pārstāvniecību vai konsulāro dienestu izdotiem derīgiem personu apliecinošiem dokumentiem, kas dod tiesības šķērsot robežu.

Vīzas pagarināšana ārkārtas apstākļos

Pilsoņiem, kuri neparedzamu apstākļu (force majeure) dēļ nevar atstāt valsts teritoriju līdz viņu vīzā norādītajam termiņam, izsniegtās vīzas derīguma termiņu var pagarināt bez maksas saskaņā ar attiecīgās valsts tiesību aktiem.

Diplomātiskās pases

Pilsoņi, kas ir derīgu diplomātisko pasu turētāji, drīkst bez vīzas ieceļot attiecīgo valstu teritorijā, izceļot no tās vai tranzītā to šķērsot. Nolīgumā ar Kaboverdi tāds pats atbrīvojums ir noteikts arī dienesta pasu (pasu, kas izsniegtas valsts ierēdņiem) turētājiem.

Šādas pasu turētāju kategorijas 180 dienu laikposmā var uzturēties Šengenas zonā 90 dienas.

Apvienotās komitejas

Ekspertu apvienotās komitejas, kurās piedalās ES un attiecīgo ārpussavienības valstu pārstāvji, uzrauga nolīgumu īstenošanu.

Atgriešana un atpakaļuzņemšana

Šie nolīgumi ir saistīti ar atpakaļuzņemšanas nolīgumiem un vispārējiem noteikumiem par nelegālo imigrantu atgriešanu.

Nolīguma par vīzu atvieglotu izsniegšanu ES un Krievijas pilsoņiem daļēja apturēšana

Pēc situācijas pasliktināšanās, ko izraisīja Krievijas militārā agresija pret Ukrainu, kuras dēļ noteikti vairāki ierobežojoši pasākumi (skatīt kopsavilkumu) un pamatoti pasākumi ES un tās dalībvalstu būtisko drošības interešu aizsardzībai, nolīguma par vīzu atvieglotu izsniegšanu piemērošana no 2022. gada 12. septembra tiek pilnībā apturēta visiem Krievijas pilsoņiem (skatīt Padomes Lēmumu (ES) 2022/1500).

Komisija ir atjauninājusi pamatnostādnes par vīzu izsniegšanu attiecībā uz Krievijas pieteikuma iesniedzējiem un Krievijas pilsoņu kontroli pie ārējām robežām, tostarp Krievijas pilsoņiem, kas bēg no militārās mobilizācijas. Pamatnostādnes aicina dalībvalstu konsulātus un robežkontroles iestādes vīzu izsniegšanai piemērot pastiprinātas drošības pārbaudes un rūpīgu pārbaudi, kā arī pastiprinātu robežkontroli, vienlaikus respektējot ES patvēruma politiku tiem, kam patiesi nepieciešama starptautiskā aizsardzība (skatīt pamatnostādnes un paziņojumu par pamatnostādņu nodrošināšanu vīzu izsniegšanai attiecībā uz Krievijas pieteikuma iesniedzējiem).

SPĒKĀ STĀŠANĀS DATUMS

Valsts

Nolīguma spēkā stāšanās datums

Lēmumu piemērošanas datums

Azerbaidžāna

2014. gada 1. septembris

2014. gada 14. aprīlis

Armēnija

2014. gada 1. janvāris

2013. gada 22. oktobris

Kaboverde

2014. gada 1. decembris

2013. gada 7. oktobris

Krievija

2007. gada 1. jūnijs

2007. gada 19. aprīlis

KONTEKSTS

Nolīgumi par vīzu atvieglotu izsniegšanu, ko ES noslēgusi ar tālāk uzskaitītajām ārpussavienības valstīm, vairs neattiecas uz biometrisko pasu turētājiem no šīm valstīm, kuras pēc šādu nolīgumu noslēgšanas ir atbrīvotas no vīzas izsniegšanas prasības: Albānija, Bosnija un Hercegovina, Gruzija, Moldova, Melnkalne, Ziemeļmaķedonija, Serbija un Ukraina.

Plašāka informācija:

PAMATDOKUMENTI

Nolīgums starp Eiropas Savienību un Azerbaidžānas Republiku par vīzu atvieglotu izsniegšanu (OV L 128, 30.4.2014., 49.–60. lpp.).

Padomes Lēmums 2014/242/ES (2014. gada 14. aprīlis) par to, lai noslēgtu Nolīgumu starp Eiropas Savienību un Azerbaidžānas Republiku par vīzu atvieglotu izsniegšanu (OV L 128, 30.4.2014., 47.–48. lpp.).

Nolīgums starp Eiropas Savienību un Armēnijas Republiku par vīzu atvieglotu izsniegšanu (OV L 289, 31.10.2013., 2.–11. lpp.).

Padomes Lēmums 2013/628/ES (2013. gada 22. oktobris) par to, lai noslēgtu Nolīgumu starp Eiropas Savienību un Armēnijas Republiku par vīzu atvieglotu izsniegšanu (OV L 289, 31.10.2013., 1. lpp.).

Nolīgums starp Eiropas Savienību un Kaboverdes Republiku par īstermiņa vīzu atvieglotu izsniegšanu Kaboverdes Republikas un Eiropas Savienības pilsoņiem (OV L 282, 24.10.2013., 3.–12. lpp.).

Nolīguma turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

Padomes Lēmums 2013/521/ES (2013. gada 7. oktobris) par to, lai noslēgtu Nolīgumu starp Eiropas Savienību un Kaboverdes Republiku par īstermiņa vīzu atvieglotu izsniegšanu Kaboverdes Republikas un Eiropas Savienības pilsoņiem (OV L 282, 24.10.2013., 1.–2. lpp.).

Nolīgums starp Eiropas Kopienu un Krievijas Federāciju par vīzu atvieglinātu izsniegšanu Eiropas Savienības un Krievijas Federācijas pilsoņiem (OV L 129, 17.5.2007., 27.–34. lpp.).

Padomes Lēmums 2007/340/EK (2007. gada 19. aprīlis), lai noslēgtu Nolīgumu starp Eiropas Kopienu un Krievijas Federāciju par īstermiņa vīzu atvieglinātu izsniegšanu (OV L 129, 17.5.2007., 25.–26. lpp.).

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Padomes Lēmums (ES) 2022/1500 (2022. gada 9. septembris) par to, lai pilnībā apturētu Nolīguma starp Eiropas Kopienu un Krievijas Federāciju par vīzu atvieglinātu izsniegšanu Eiropas Savienības un Krievijas Federācijas pilsoņiem piemērošanu (OV L 234I, 9.9.2022., 1.–3. lpp.).

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2019/592 (2019. gada 10. aprīlis), ar kuru attiecībā uz Apvienotās Karalistes izstāšanos no Savienības groza Regulu (ES) 2018/1806, ar ko izveido to trešo valstu sarakstu, kuru valstspiederīgajiem, šķērsojot dalībvalstu ārējās robežas, ir jābūt vīzām, kā arī to trešo valstu sarakstu, uz kuru valstspiederīgajiem minētā prasība neattiecas (OV L 103I, 12.4.2019., 1.–4. lpp.).

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2018/1806 (2018. gada 14. novembris), ar ko izveido to trešo valstu sarakstu, kuru valstspiederīgajiem, šķērsojot dalībvalstu ārējās robežas, ir jābūt vīzām, kā arī to trešo valstu sarakstu, uz kuru valstspiederīgajiem minētā prasība neattiecas (kodificēta redakcija) (OV L 303, 28.11.2018., 39.–58. lpp.).

Skatīt konsolidēto versiju.

Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2008/115/EK (2008. gada 16. decembris) par kopīgiem standartiem un procedūrām dalībvalstīs attiecībā uz to trešo valstu valstspiederīgo atgriešanu, kas dalībvalstī uzturas nelikumīgi (OV L 348, 24.12.2008., 98.–107. lpp.).

Informācija par to, ka stājas spēkā Nolīgums starp Eiropas Savienību un Azerbaidžānas Republiku par vīzu atvieglinātu izsniegšanu (OV L 215, 21.7.2014., 1. lpp.).

Informācija par to, ka stājas spēkā Nolīgums starp Eiropas Savienību un Armēnijas Republiku par vīzu atvieglinātu izsniegšanu (OV L 334, 13.12.2013., 1. lpp.).

Informācija par to, ka stājas spēkā Nolīgums starp Eiropas Savienību un Kaboverdes Republiku par īstermiņa vīzu atvieglotu izsniegšanu Kaboverdes Republikas un Eiropas Savienības pilsoņiem (OV L 321, 7.11.2014., 1. lpp.).

Informācija par to, ka stājas spēkā Nolīgums starp Eiropas Kopienu un Krievijas Federāciju par vīzu atvieglinātu izsniegšanu Eiropas Savienības un Krievijas Federācijas pilsoņiem (OV L 173, 3.7.2007., 34. lpp.).

Pēdējo reizi atjaunots: 14.09.2022

Top