EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Nodokļu strīdu izšķiršanas mehānismi

Nodokļu strīdu izšķiršanas mehānismi

 

KOPSAVILKUMS

Direktīva (ES) 2017/1852 — Nodokļu strīdu izšķiršanas mehānismi ES

KĀDS IR ŠĪS DIREKTĪVAS MĒRĶIS?

Tās mērķis ir uzlabot strīdu izšķiršanas sistēmu saistībā ar nodokļu nolīgumiem, kas noslēgti starp ES valstīm, tādējādi nodrošinot lielāku noteiktību gan iedzīvotājiem, gan uzņēmumiem, kā arī savlaicīgāku lēmumu pieņemšanu.

Tā jo īpaši attiecas uz strīdiem saistībā ar dubulto vai vairākkārtējo nodokļu uzlikšanu — situācijām, kad divas vai vairākas valstis prasa tiesības aplikt ar nodokli vienus un tos pašus ienākumus vai peļņu.

Direktīvas pamatā ir 1990. gada Konvencija par nodokļu dubultās uzlikšanas novēršanu, kas attiecas tikai uz strīdiem par transfertcenu noteikšanu un peļņas attiecināšanu uz pastāvīgām darījumdarbības vietām (pazīstama arī kā Savienības Arbitrāžas konvencija — SAK).

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Darbības joma

Šī direktīva attiecas uz visiem nodokļu maksātājiem, kuri maksā ienākuma un kapitāla nodokļus un uz kuriem attiecas divpusējie nolīgumi nodokļu jomā un SAK.

Strīdu izšķiršanas procedūra

Savstarpējas vienošanās procedūra

Vispirms prasītājs attiecīgās ES valsts nodokļu iestādēm iesniedz sūdzību. Iestādēm būtu jācenšas panākt savstarpēja vienošanās saistībā ar attiecīgo sūdzību divu gadu laikā pēc tam, kad nodokļu iestāde pieņēmusi sūdzību.

Strīda arbitrāžas procedūra

Strīda izšķiršanai izveido padomdevēja komisiju šādos gadījumos:

  • kāda no iesaistītajām ES valstīm sūdzību noraida:

ja kāda ar strīdu saistītā ES valsts noraida sūdzību, prasītājs var pieprasīt padomdevējas komisijas izveidi. Padomdevējai komisijai sešu mēnešu laikā kopš sūdzības noraidīšanas ir jāpieņem lēmums par sūdzības pieņemamību un pieņemšanu, kas ir saistošs attiecīgajām valstīm.

  • sūdzība nav atrisināta divu gadu laikā pēc tās pieņemšanas:

ja strīdā iesaistīto ES valstu nodokļu iestādes divu gadu laikā pēc sūdzības pieņemšanas nav panākušas vienošanos par nodokļu dubultās uzlikšanas novēršanu, jāizveido padomdevēja komisija. Padomdevējai komisijai ne vēlāk kā sešus mēnešus pēc tam, kad to izveidojušas attiecīgās valstis, jāsniedz atzinums par to, kā atrisināt strīdu.

Attiecīgās valstis var vienoties padomdevējas komisijas vietā izveidot strīdu alternatīvās izšķiršanas komisiju, kuras sastāvs un forma var atšķirties no padomdevējas komisijas. Attiecīgajām valstīm ir tiesības pieņemt lēmumu, kas neatbilst padomdevējas komisijas atzinumam vai, attiecīgā gadījumā, strīdu alternatīvās izšķiršanas komisijas atzinumam. Tomēr, ja valstis nepanāk vienošanos par strīda izšķiršanu, minētais atzinums tām ir saistošs.

Ziņojums

Eiropas Komisija plāno līdz 2024. gada 30. jūnijam izvērtēt direktīvas piemērošanu un iesniegt par to ziņojumu Padomei.

KOPŠ KURA LAIKA ŠĪ DIREKTĪVA IR PIEMĒROJAMA?

Šī direktīva ir piemērojama kopš 2017. gada 3. novembra. ES valstu tiesību aktos tā ir jātransponē līdz 2019. gada 30. jūnijam.

KONTEKSTS

Nodokļu pārrobežu dubulta uzlikšana rodas situācijā, kad uzņēmumam vienus un tos pašus ienākumus vai peļņu apliek ar nodokli divas dažādas valstis. Tas būtiski traucē pārrobežu uzņēmējdarbībai, rada ekonomikas kropļojumus un negatīvi ietekmē pārrobežu ieguldījumus.

Plašāka informācija:

PAMATDOKUMENTS

Padomes Direktīva (ES) 2017/1852 (2017. gada 10. oktobris) par nodokļu strīdu izšķiršanas mehānismiem Eiropas Savienībā (OV L 265, 14.10.2017., 1.–14. lpp.)

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Konvencija 90/436/EEK par nodokļu dubultās uzlikšanas novēršanu sakarā ar asociēto uzņēmumu peļņas korekciju — Nobeiguma akts — Kopīgās deklarācijas — Vienpusējas deklarācijas (OV L 225, 20.8.1990., 10.–24. lpp.)

Konvencijas turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

Pēdējo reizi atjaunots: 06.02.2018

Top