EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Mākslīgi radītu siltumnīcefekta gāzu (fluorēto gāzu) samazināšana

Mākslīgi radītu siltumnīcefekta gāzu (fluorēto gāzu) samazināšana

 

KOPSAVILKUMS:

Regula (ES) Nr. 517/2014 par fluorētām siltumnīcefekta gāzēm

KĀDS IR ŠĪS REGULAS MĒRĶIS?

  • Regulas mērķis ir mazināt klimata pārmaiņas un aizsargāt vidi, samazinot tādu fluorēto siltumnīcefekta gāzu (F-gāzu) emisijas, kas ir cilvēka radītas siltumnīcefekta gāzes ar globālās sasilšanas ietekmi, kas ir līdz 23 000 reižu lielāka nekā oglekļa dioksīda emisijām.
  • Tās mērķis ir līdz 2030. gadam samazināt Eiropas Savienības (ES) F-gāzu emisijas par divām trešdaļām salīdzinājumā ar 2014. gada līmeni.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Regula:

  • attiecas uz fluorogļūdeņražiem (HFC)*, perfluorogļūdeņražiem (PFC)* un sēra heksafluorīdiem (SF6)*;
  • paredz noteikumus par F-gāzu ierobežošanu, lietošanu, rekuperāciju un iznīcināšanu;
  • nosaka vispārēju gada ierobežojumu attiecībā uz HFC ietekmi uz klimatu, lai no 2015. līdz 2030. gadam to pakāpeniski samazinātu.

Tajā ir arī izklāstīti šādi nosacījumi:

  • ir aizliegts apzināti atmosfērā izlaist F-gāzes, ja vien izlaišana nav tehniski vajadzīga ražojuma paredzētajam lietojumam. Ražotājiem ir pienākums darīt visu iespējamo, lai ierobežotu fluorētu siltumnīcefekta gāzu emisijas to izgatavošanas, transportēšanas un glabāšanas laikā;
  • F-gāzes saturošu iekārtu operatoriem ir jāveic piesardzības pasākumi, lai nepieļautu minēto gāzu noplūdi. Tiem jānodrošina, ka iekārtas regulāri pārbauda, lai atklātu noplūdes. Prasības atšķiras atkarībā no potenciālās ietekmes uz klimatu un tā, vai iekārtas ir hermētiski noslēgtas;
  • Eiropas Komisija līdz 2022. gada 31. decembrim sniegs ziņojumu par regulas ietekmi.

Sertifikācija un apmācības programmas

  • Valstu iestādes ir atbildīgas par sertifikācijas un apmācības programmu izveidi uzņēmumiem un personām, kas iesaistītas F-gāzes saturošu iekārtu uzstādīšanā, apkalpē, apkopē, remontā vai demontāžā un F-gāzu rekuperācijā.

Aizliegumi attiecībā uz ražojumiem, kas satur F-gāzes

  • Ar regulu pakāpeniski no 2015. gada līdz 2025. gadam aizliedz tirgot noteiktu veidu jaunus ražojumus, kas satur F-gāzes, piemēram, ledusskapjus un saldētavas, gaisa kondicionēšanas sistēmas, putas un aerosolus, ja pastāv drošākas un klimatam nekaitīgākas alternatīvas.

HFC gada ierobežojumi

  • Regulas mērķis ir laika gaitā samazināt HFC izmantošanas ietekmi uz klimatu. 2030. gadam noteiktais tirgū laistā HFC daudzuma ierobežojums ir 21 % no 2009.–2012. gada apjoma.
  • Lai nodrošinātu, ka tiek ievēroti maksimālā daudzuma ierobežojumi, Komisija piešķir gada kvotas ražotājiem un importētājiem. Tās nedrīkst pārsniegt.

Ziņošana

  • Ražotājiem, importētājiem, eksportētājiem, izejvielu izmantotājiem un uzņēmumiem, kas iznīcina F-gāzes, ir pienākums ik gadu ziņot Komisijai.
  • Šāds pienākums ir arī F-gāzes saturošu iekārtu importētājiem, kuriem no 2017. gada ir jāsniedz pierādījumi par to, ka to importētajās iekārtās ietvertie HFC daudzumi ir reģistrēti.

Monreālas protokola Kigali grozījums

  • Regula arī nodrošina, ka ES pilda starptautiskās saistības saskaņā ar Monreālas Protokola Kigali grozījumu.
  • Ar Kigali grozījumu HFC tika pievienots Monreālas protokola (skatīt kopsavilkumu) kontrolējamo vielu sarakstam. Tas stājās spēkā 2019. gada 1. janvārī. Paredzams, ka HFC pakāpeniskā samazināšana līdz 2050. gadam ļaus ietaupīt aptuveni 80 gigatonnas CO2 ekvivalenta un dos nozīmīgu ieguldījumu cīņā pret klimata pārmaiņām.
  • Visas 198 Monreālas Protokola puses vienojās veikt pasākumus, lai pakāpeniski samazinātu HFC ražošanu un izmantošanu. Pirmais samazināšanas pasākums ES un citām attīstītajām valstīm bija jāveic 2019. gadā. Lielākā daļa jaunattīstības valstu savu pakāpenisko samazināšanu sāks 2024. gadā.

Atcelšana

Regulu (ES) Nr. 517/2014 tika atcelta ar Regulu (ES) 2024/573 (skatīt kopsavilkumu) no 2024. gada 12. decembra.

KOPŠ KURA LAIKA REGULA IR PIEMĒROJAMA?

Tā ir piemērojama kopš 2015. gada 1. janvāra.

KONTEKSTS

GALVENIE TERMINI

HFC. Izmanto kā aukstumaģentus, šķīdinātājus tīrīšanas vajadzībām un putu veidošanas vielas (piemēram, ugunsdzēšamajos aparātos).
PFC. Izmanto, lai ražotu pusvadītājus, kā šķīdinātājus tīrīšanas vajadzībām un putu veidošanas vielas.
SF6. Izmanto augstsprieguma sadales iekārtu un magnija ražošanā.

PAMATDOKUMENTS

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 517/2014 (2014. gada 16. aprīlis) par fluorētām siltumnīcefekta gāzēm un ar ko atceļ Regulu (EK) Nr. 842/2006 (OV L 150, 20.5.2014., 195.–230. lpp.).

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Padomes Lēmums (ES) 2017/1541 (2017. gada 17. jūlijs) par to, lai Eiropas Savienības vārdā noslēgtu Kigali grozījumu Monreālas Protokolam par ozona slāni noārdošām vielām (OV L 236, 14.9.2017., 1.–2. lpp.).

Monreālas protokola par ozona slāni noārdošām vielām grozījums (OV L 236, 14.9.2017., 3.–13. lpp.).

Pēdējo reizi atjaunots: 08.03.2024

Top