EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022R1392

Komisijas Regula (ES) 2022/1392 (2022. gada 11. augusts), ar ko Regulu (EK) Nr. 1126/2008 groza attiecībā uz 12. starptautisko grāmatvedības standartu (Dokuments attiecas uz EEZ)

C/2022/5718

OV L 211, 12.8.2022, p. 78–82 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 15/10/2023; Iesaist. atcelta ar 32023R1803

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2022/1392/oj

12.8.2022   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 211/78


KOMISIJAS REGULA (ES) 2022/1392

(2022. gada 11. augusts),

ar ko Regulu (EK) Nr. 1126/2008 groza attiecībā uz 12. starptautisko grāmatvedības standartu

(Dokuments attiecas uz EEZ)

EIROPAS KOMISIJA,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 1606/2002 (2002. gada 19. jūlijs) par starptautisko grāmatvedības standartu piemērošanu (1) un jo īpaši tās 3. panta 1. punktu,

tā kā:

(1)

Ar Komisijas Regulu (EK) Nr. 1126/2008 (2) tika pieņemti vairāki starptautiskie grāmatvedības standarti un to interpretācijas, kas bija spēkā 2008. gada 15. oktobrī.

(2)

Starptautisko grāmatvedības standartu padome 2021. gada 7. maijā publicēja grozījumus 12. starptautiskajā grāmatvedības standartā (SGS) “Ienākuma nodokļi”. Minētajos grozījumos ir precizēts, kā uzņēmumiem ir jāuzskaita atliktie nodokļi par tādiem darījumiem kā nomas vai izņemšanas no ekspluatācijas saistības, un to mērķis ir samazināt atšķirības ziņošanā par atliktā nodokļa aktīviem un saistībām attiecībā uz nomas un izņemšanas no ekspluatācijas saistībām.

(3)

Ņemot vērā grozījumus 12. SGS “Ienākuma nodokļi”, tika grozīts arī 1. starptautiskais finanšu pārskatu standarts (SFPS) “Starptautisko finanšu pārskatu standartu pirmreizēja lietošana”, lai nodrošinātu konsekvenci starp šiem standartiem.

(4)

Pēc apspriešanās ar Eiropas Finanšu pārskatu padomdevēju grupu Komisija secina, ka 12. SGS “Ienākuma nodokļi” grozījumi atbilst Regulas (EK) Nr. 1606/2002 3. panta 2. punktā izklāstītajiem ieviešanas kritērijiem.

(5)

Tāpēc attiecīgi būtu jāgroza Regula (EK) Nr. 1126/2008.

(6)

Šajā regulā paredzētie pasākumi ir saskaņā ar Grāmatvedību regulējošās komitejas atzinumu,

IR PIEŅĒMUSI ŠO REGULU.

1. pants

Regulas (EK) Nr. 1126/2008 pielikumu groza šādi:

1)

12. starptautisko grāmatvedības standartu (SGS) “Ienākuma nodokļi” groza, kā norādīts šīs regulas pielikumā;

2)

1. starptautisko finanšu pārskatu standartu (SFPS) “Starptautisko finanšu pārskatu standartu pirmreizēja lietošana” groza saskaņā ar 12. SGS “Ienākuma nodokļi” grozījumiem, kā izklāstīts šīs regulas pielikumā.

2. pants

Ikviens uzņēmums 1. pantā minētos grozījumus sāk piemērot ne vēlāk kā dienā, kad laikposmā no 2023. gada 1. janvāra sākas tā pirmais finanšu gads.

3. pants

Šī regula stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

Briselē, 2022. gada 11. augustā

Komisijas vārdā –

priekšsēdētāja

Ursula VON DER LEYEN


(1)  OV L 243, 11.9.2002., 1. lpp.

(2)  Komisijas Regula (EK) Nr. 1126/2008 (2008. gada 3. novembris), ar ko pieņem vairākus starptautiskos grāmatvedības standartus saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 1606/2002 (OV L 320, 29.11.2008., 1. lpp.).


PIELIKUMS

Atliktais nodoklis, kas saistīts ar aktīviem un saistībām, kuri izriet no viena darījuma

12. SGS grozījumi

Grozījumi 12. SGS Ienākuma nodokļi

Grozīts 15., 22. un 24. punkts. Pievienots 22.A un 98.J–98.L punkts.

ATLIKTĀ NODOKĻA SAISTĪBU UN ATLIKTĀ NODOKĻA AKTĪVU ATZĪŠANA

Ar nodokli apliekamās pagaidu starpības

15.

Atliktā nodokļa saistības jāatzīst visām ar nodokli apliekamām pagaidu starpībām, ja vien atliktā nodokļa saistības nerodas no:

a)

nemateriālās vērtības sākotnējās atzīšanas; vai

b)

aktīva vai saistību sākotnējās atzīšanas darījumā, kas:

i)

nav uzņēmējdarbības apvienošana;

ii)

darījuma laikā neietekmē ne grāmatvedības peļņu, ne ar nodokli apliekamo peļņu (nodokļa zaudējumus); un

iii)

darījuma laikā nerada vienādas ar nodokli apliekamas un atskaitāmas pagaidu starpības.

...

Aktīva vai saistību sākotnējā atzīšana

22.

Pagaidu starpība var rasties, veicot aktīva vai saistību sākotnējo atzīšanu, piemēram, ja visas aktīva izmaksas vai to daļa nebūs atskaitāma nodokļa aprēķina vajadzībām. Šīs pagaidu starpības grāmatvedības metode ir atkarīga no tā darījuma veida, kura dēļ veikta aktīva vai saistību sākotnējā atzīšana:

a)

uzņēmējdarbības apvienošanā uzņēmums atzīst atliktā nodokļa saistības vai aktīvu, un tas ietekmē tā atzītās nemateriālās vērtības vai no izdevīga iegādes darījuma izrietoša guvuma summu (sk. 19. punktu);

b)

ja darījums ietekmē grāmatvedības peļņu vai ar nodokli apliekamo peļņu vai rada vienādas ar nodokli apliekamas un atskaitāmas pagaidu starpības, uzņēmums visas atliktā nodokļa saistības vai aktīvu un rezultātā radušos atliktā nodokļa izdevumus vai ienākumus atzīst peļņā vai zaudējumos (sk. 59. punktu);

c)

ja darījums nav uzņēmējdarbības apvienošana un neietekmē ne grāmatvedības peļņu, ne ar nodokli apliekamo peļņu un nerada vienādas ar nodokli apliekamas un atskaitāmas pagaidu starpības, un ja nepastāv 15. un 24. punktā paredzētais atbrīvojums, uzņēmums atzīst rezultātā radušās atliktā nodokļa saistības vai aktīvu un par tādu pašu summu koriģē aktīva vai saistību uzskaites vērtību. Šīs korekcijas padarītu finanšu pārskatus mazāk pārskatāmus. Tādēļ šis standarts neļauj uzņēmumam atzīt rezultātā radušās atliktā nodokļa saistības vai aktīvu, ne veicot sākotnējo atzīšanu, ne arī turpmāk (sk. piemēru nākamajā lappusē). Turklāt uzņēmums neatzīst neatzīto atliktā nodokļa saistību vai aktīva turpmākās izmaiņas aktīva nolietošanās laikā.

...

22.A

Darījuma, kas nav uzņēmējdarbības apvienošana, rezultāts var būt aktīva un saistību sākotnējā atzīšana, un tas darījuma laikā neietekmē ne grāmatvedības peļņu, ne ar nodokli apliekamo peļņu. Piemēram, nomas sākuma datumā nomnieks parasti atzīst nomas saistības un attiecīgo summu kā daļu no lietošanas tiesību aktīva izmaksām. Atkarībā no piemērojamajiem nodokļu tiesību aktiem aktīva un saistību sākotnējās atzīšanas brīdī šādā darījumā var rasties vienādas ar nodokli apliekamas un atskaitāmas pagaidu starpības. Atbrīvojums, kas paredzēts 15. un 24. punktā, neattiecas uz šādām pagaidu starpībām, un uzņēmums atzīst no tā izrietošās atliktā nodokļa saistības un aktīvu.

...

Atskaitāmās pagaidu starpības

24.

Atliktā nodokļa aktīvs jāatzīst visām atskaitāmām pagaidu starpībām, ja ir ticams, ka tiks gūta ar nodokli apliekama peļņa, pret kuru varēs izmantot atskaitāmo pagaidu starpību, ja vien atliktā nodokļa aktīvs nerodas no aktīva vai saistību sākotnējās atzīšanas darījumā, kas:

a)

nav uzņēmējdarbības apvienošana;

b)

darījuma laikā neietekmē ne grāmatvedības peļņu, ne ar nodokli apliekamo peļņu (nodokļa zaudējumus); un

c)

darījuma laikā nerada vienādas ar nodokli apliekamas un atskaitāmas pagaidu starpības.

...

SPĒKĀ STĀŠANĀS DATUMS

...

98.J

Grozījumi “Atliktais nodoklis, kas saistīts ar aktīviem un saistībām, kuri izriet no viena darījuma”, izdoti 2021. gada maijā, grozīts 15., 22. un 24. punkts un pievienots 22.A punkts. Uzņēmums šos grozījumus piemēro saskaņā ar 98.K–98.L punktu gada pārskata periodiem, kas sākas 2023. gada 1. janvārī vai vēlāk. Ir pieļaujama agrāka piemērošana. Ja uzņēmums piemēro grozījumus agrākam periodam, šis fakts ir jāatklāj.

98.K

Uzņēmums piemēro grozījumus “Atliktais nodoklis, kas saistīts ar aktīviem un saistībām, kuri izriet no viena darījuma” darījumiem, kas notiek uzrādītā agrākā salīdzināmā perioda sākumā vai pēc tā.

98.L

Uzņēmums, kas piemēro grozījumus “Atliktais nodoklis, kas saistīts ar aktīviem un saistībām, kuri izriet no viena darījuma”, uzrādītā agrākā salīdzināmā perioda sākumā arī:

a)

atzīst atliktā nodokļa aktīvu – ciktāl ir ticams, ka būs pieejama ar nodokli apliekama peļņa, pret kuru var izmantot atskaitāmo pagaidu starpību, – un atliktā nodokļa saistības visām atskaitāmajām un ar nodokli apliekamajām pagaidu starpībām, kas saistītas ar:

i)

lietošanas tiesību aktīviem un nomas saistībām; un

ii)

ekspluatācijas izbeigšanu, atjaunošanu un līdzīgām saistībām un attiecīgajām summām, kas atzītas kā daļa no attiecīgā aktīva izmaksām; un

b)

atzīst grozījumu sākotnējās piemērošanas kumulatīvo ietekmi kā nesadalītās peļņas (vai attiecīgā gadījumā citas pašu kapitāla sastāvdaļas) sākuma bilances korekciju attiecīgajā datumā.

Izmaiņas 1. SFPS “Starptautisko finanšu pārskatu standartu pirmreizēja lietošana

Pievienots 39.AH punkts. B pielikumā grozīts B1. punkts un pievienots B.14 punkts un tā virsraksts.

SPĒKĀ STĀŠANĀS DATUMS

...

39.AH

Grozījumi “Atliktais nodoklis, kas saistīts ar aktīviem un saistībām, kuri izriet no viena darījuma”, izdoti 2021. gada maijā, grozīts B1. punkts un pievienots B14. punkts. Uzņēmums šos grozījumus piemēro gada pārskata periodiem, kas sākas 2023. gada 1. janvārī vai vēlāk. Ir pieļaujama agrāka piemērošana. Ja uzņēmums piemēro grozījumus agrākam periodam, šis fakts ir jāatklāj.

...


B pielikums

Izņēmumi citu SFPS piemērošanai ar atpakaļejošu spēku

Šis pielikums ir SFPS neatņemama sastāvdaļa.

B1

Uzņēmums piemēro šādus izņēmumus:

...

g)

valsts aizdevumi (B10.–B12. punkts);

h)

apdrošināšanas līgumi (B13. punkts); un

i)

atliktais nodoklis, kas saistīts ar nomu un ekspluatācijas izbeigšanu, atjaunošanu un līdzīgām saistībām (B14. punkts).

...

ATLIKTAIS NODOKLIS, KAS SAISTĪTS AR NOMU UN EKSPLUATĀCIJAS IZBEIGŠANU, ATJAUNOŠANU UN LĪDZĪGĀM SAISTĪBĀM

B14

12. SGS “Ienākuma nodokļi” 15. un 24. punkts īpašos apstākļos atbrīvo uzņēmumu no atliktā nodokļa aktīva vai saistību atzīšanas. Neraugoties uz šo atbrīvojumu, pārejas datumā uz SFPS pirmreizējs piemērotājs atzīst atliktā nodokļa aktīvu – ciktāl ir ticams, ka būs pieejama ar nodokli apliekama peļņa, pret kuru var izmantot atskaitāmo pagaidu starpību, – un atliktā nodokļa saistības visām atskaitāmajām un ar nodokli apliekamajām pagaidu starpībām, kas saistītas ar:

a)

lietošanas tiesību aktīviem un nomas saistībām; un

b)

ekspluatācijas izbeigšanu, atjaunošanu un līdzīgām saistībām un attiecīgajām summām, kas atzītas kā daļa no attiecīgā aktīva izmaksām.


Top