Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32021R1232

    Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2021/1232 (2021. gada 14. jūlijā) par pagaidu atkāpi no konkrētiem Direktīvas 2002/58/EK noteikumiem attiecībā uz tehnoloģiju izmantošanu, ko veic numurneatkarīgu starppersonu sakaru pakalpojumu sniedzēji, lai apstrādātu persondatus un citus datus nolūkā apkarot seksuālu vardarbību pret bērniem tiešsaistē (Dokuments attiecas uz EEZ)

    PE/38/2021/REV/1

    OV L 274, 30.7.2021, p. 41–51 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 15/05/2024

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2021/1232/oj

    30.7.2021   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    L 274/41


    EIROPAS PARLAMENTA UN PADOMES REGULA (ES) 2021/1232

    (2021. gada 14. jūlijā)

    par pagaidu atkāpi no konkrētiem Direktīvas 2002/58/EK noteikumiem attiecībā uz tehnoloģiju izmantošanu, ko veic numurneatkarīgu starppersonu sakaru pakalpojumu sniedzēji, lai apstrādātu persondatus un citus datus nolūkā apkarot seksuālu vardarbību pret bērniem tiešsaistē

    (Dokuments attiecas uz EEZ)

    EIROPAS PARLAMENTS UN EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

    ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību un jo īpaši tā 16. panta 2. punktu saistībā ar tā 114. panta 1. punktu,

    ņemot vērā Eiropas Komisijas priekšlikumu,

    pēc leģislatīvā akta projekta nosūtīšanas valstu parlamentiem,

    ņemot vērā Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinumu (1),

    saskaņā ar parasto likumdošanas procedūru (2),

    tā kā:

    (1)

    Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvā 2002/58/EK (3) ir paredzēti noteikumi, kas nodrošina tiesības uz privāto dzīvi un konfidencialitāti attiecībā uz persondatu apstrādi datu apmaiņā elektronisko komunikāciju nozarē. Minētā direktīva konkretizē un papildina Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2016/679 (4).

    (2)

    Direktīva 2002/58/EK attiecas uz persondatu apstrādi saistībā ar publiski pieejamu elektronisko sakaru pakalpojumu sniegšanu. Līdz 2020. gada 21. decembrim tika piemērota “elektronisko komunikāciju pakalpojuma” definīcija, kas izklāstīta Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2002/21/EK (5) 2. panta c) punktā. Minētajā datumā Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva (ES) 2018/1972 (6) Direktīvu 2002/21/EK atcēla. “Elektronisko sakaru pakalpojuma” definīcija, kas paredzēta Direktīvas (ES) 2018/1972 2. panta 4. punktā, ietver numurneatkarīgus starppersonu sakaru pakalpojumus, kā definēts minētās direktīvas 2. panta 7. punktā. Tāpēc numurneatkarīgi starppersonu sakaru pakalpojumi, kas ietver, piemēram, Interneta protokola balss pārraidi, ziņojumapmaiņas un tīmekļa e-pasta pakalpojumus, 2020. gada 21. decembrī tika iekļauti Direktīvas 2002/58/EK darbības jomā.

    (3)

    Saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienību (LES) 6. panta 1. punktu Savienība atzīst Eiropas Savienības Pamattiesību hartā (“Harta”) izklāstītās tiesības, brīvības un principus. Hartas 7. pants aizsargā ikvienas personas pamattiesības uz privātās un ģimenes dzīves, mājokļa un saziņas neaizskaramību, tostarp komunikācijas konfidencialitāti. Hartas 8. pantā ir ietvertas tiesības uz persondatu aizsardzību.

    (4)

    Apvienoto Nāciju Organizācijas 1989. gada Konvencijas par bērna tiesībām (UNCRC) 3. panta 1. punktā un Hartas 24. panta 2. punktā ir paredzēts, ka visās darbībās, kas attiecas uz bērniem, neatkarīgi no tā, vai tās veic valsts iestādes vai privātas iestādes, pirmkārt jāņem vērā bērna intereses. Turklāt UNCRC 3. panta 2. punktā un Hartas 24. panta 1. punktā ir minētas bērnu tiesības uz šādu viņu labbūtībai nepieciešamo aizsardzību un gādību.

    (5)

    Bērnu aizsardzība gan bezsaistē, gan tiešsaistē ir viena no Savienības prioritātēm. Seksuāla vardarbība pret bērniem un bērnu seksuāla izmantošana ir nopietns cilvēktiesību un pamattiesību pārkāpums, jo īpaši attiecībā uz bērnu tiesībām tikt aizsargātiem pret jebkāda veida vardarbību, nežēlīgu vai nevērīgu izturēšanos, sliktu izturēšanos vai ekspluatāciju, tostarp seksuālu vardarbību, kā paredzēts UNCRC un Hartā. Digitalizācija sabiedrībai un ekonomikai ir devusi daudz ieguvumu, bet tā arī ir radījusi problēmas, tostarp aizvien lielāku seksuālu vardarbību pret bērniem tiešsaistē. Komisija 2020. gada 24. jūlijā pieņēma paziņojumu “ES stratēģija efektīvākai cīņai pret bērnu seksuālu izmantošanu” (“Stratēģija”). Šīs stratēģijas mērķis ir Savienības līmenī efektīvi reaģēt uz noziegumiem, kas saistīti ar seksuālu vardarbību pret bērniem.

    (6)

    Saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2011/93/ES (7) ar šo regulu netiek reglamentēta dalībvalstu politika attiecībā uz seksuālām darbībām ar savstarpēju piekrišanu, kurās var būt iesaistīti bērni un kuras var uzskatīt par normālu seksualitātes atklāšanu cilvēka attīstības gaitā, ņemot vērā dažādās kultūras un tiesību tradīcijas, kā arī jaunus veidus, kā bērni un jaunieši savā starpā veido un uztur attiecības, tostarp, izmantojot informācijas un komunikācijas tehnoloģijas.

    (7)

    Daži konkrētu numurneatkarīgu starppersonu sakaru pakalpojumu sniedzēji (“pakalpojumu sniedzēji”), piemēram, tīmekļa pasta un ziņojumapmaiņas pakalpojumu sniedzēji, jau brīvprātīgi izmanto īpašas tehnoloģijas, lai atklātu seksuālu vardarbību pret bērniem tiešsaistē savos pakalpojumos un ziņotu par to tiesībaizsardzības iestādēm un organizācijām, kas darbojas sabiedrības interesēs pret seksuālu vardarbību pret bērniem, un tas tiek darīts, skenējot vai nu saturu, piemēram, attēlus un tekstu, vai arī komunikācijas informācijas plūsmas datus, dažos gadījumos izmantojot vēsturiskos datus. Minētajās darbībās varētu izmantot jaukšanas algoritma tehnoloģiju attiecībā uz attēliem un video, kā arī klasifikatorus un mākslīgo intelektu teksta vai informācijas plūsmas datu analīzei. Izmantojot jaukšanas algoritma tehnoloģiju, par tiešsaistes materiāliem, kuros atspoguļota seksuāla vardarbība pret bērniem, tiek ziņots pozitīva trāpījuma gadījumā, proti, ja ir sakritība, salīdzinot attiecīgo attēlu vai video ar unikālu nerekonvertējamu jaucējvērtību (“hash”) no datubāzes, kuru uztur organizācija, kas darbojas sabiedrības interesēs pret seksuālu vardarbību pret bērniem, un kurā ir iekļauts pārbaudīts tiešsaistes materiāls, kurā atspoguļota seksuāla vardarbība pret bērniem. Minētie pakalpojumu sniedzēji izmanto valstu palīdzības dienestus ziņošanai par tiešsaistes materiāliem, kuros atspoguļota seksuāla vardarbība pret bērniem, un vēršas pie organizācijām, kuras atrodas gan Savienībā, gan trešās valstīs, un kuru mērķis ir identificēt bērnus, samazināt bērnu seksuālu izmantošanu un seksuālu vardarbību pret viņiem un novērst bērnu viktimizāciju. Šādas organizācijas varētu neietilpt Regulas (ES) 2016/679 darbības jomā. Šādām brīvprātīgajām darbībām kopā ir liela nozīme cietušo, kuru pamattiesības uz cilvēka cieņu un fizisko un garīgo neaizskaramību ir nopietni pārkāptas, identificēšanā un glābšanā. Šādām brīvprātīgām darbībām ir liela nozīme arī tiešsaistes materiālu, kuros atspoguļota seksuāla vardarbība pret bērniem, turpmākas izplatīšanas samazināšanā, un palīdzot identificēt likumpārkāpējus un veikt izmeklēšanu šajā sakarā, un novērst, atklāt un izmeklēt nodarījumus, kas saistīti ar seksuālu vardarbību pret bērniem, kā arī īstenot kriminālvajāšanu par šiem nodarījumiem.

    (8)

    Neatkarīgi no to leģitīmā mērķa pakalpojumu sniedzēju brīvprātīgās darbības, lai atklātu seksuālu vardarbību pret bērniem tiešsaistē savos pakalpojumos un ziņotu par to, ir iejaukšanās visu numurneatkarīgu starppersonu sakaru pakalpojumu lietotāju (“lietotāji”) pamattiesībās uz privātās un ģimenes dzīves neaizskaramību un persondatu aizsardzību. Jebkurus pamattiesību uz privātās un ģimenes dzīves neaizskaramību, tostarp komunikācijas konfidencialitāti, izmantošanas ierobežojumus nevar pamatot tikai ar to, ka pakalpojumu sniedzēji lietoja dažas tehnoloģijas laikā, kad numurneatkarīgu starppersonu sakaru pakalpojumi neietilpa “elektronisko sakaru pakalpojumu” definīcijā. Šādi ierobežojumi ir iespējami tikai ar attiecīgiem nosacījumiem. Atbilstīgi Hartas 52. panta 1. punktam šādiem ierobežojumiem jābūt noteiktiem tiesību aktos, un tajos jārespektē tiesību uz privātās un ģimenes dzīves neaizskaramību un persondatu aizsardzību būtība, un tiem, ievērojot proporcionalitātes principu, ir jābūt nepieciešamiem un patiešām jāatbilst sabiedrības interešu mērķiem, ko atzinusi Savienība, vai vajadzībai aizsargāt citu personu tiesības un brīvības. Ja šādi ierobežojumi pastāvīgi ietver vispārēju un nediferencētu visu lietotāju komunikācijas uzraudzību un analīzi, tiek ietekmētas tiesības uz komunikācijas konfidencialitāti.

    (9)

    Līdz 2020. gada 20. decembrim persondatu apstrādi, ko veic pakalpojumu sniedzēji, izmantojot brīvprātīgus pasākumus nolūkā atklāt seksuālu vardarbību pret bērniem tiešsaistē savos pakalpojumos un ziņot par to, un izņemt no saviem pakalpojumiem tiešsaistes materiālus, kuros atspoguļota seksuāla vardarbība pret bērniem, reglamentēja vienīgi Regula (ES) 2016/679. Ar Direktīvu (ES) 2018/1972, kas bija jātransponē līdz 2020. gada 20. decembrim, pakalpojumu sniedzēji tika iekļauti Direktīvas 2002/58/EK darbības jomā. Lai šādus brīvprātīgus pasākumus varētu turpināt izmantot arī pēc 2020. gada 20. decembra, pakalpojumu sniedzējiem būtu jāatbilst šajā regulā izklāstītajiem nosacījumiem. Regulu (ES) 2016/679 turpinās piemērot persondatu apstrādei, kas tiek veikta šādu brīvprātīgu pasākumu ietvaros.

    (10)

    Direktīvā 2002/58/EK nav īpašu noteikumu par persondatu apstrādi saistībā ar elektronisko sakaru pakalpojumu sniegšanu veic pakalpojumu sniedzēji, lai atklātu seksuālu vardarbību pret bērniem tiešsaistē savos pakalpojumos un ziņotu par to, un izņemtu no saviem pakalpojumiem tiešsaistes materiālus, kuros atspoguļota seksuāla vardarbība pret bērniem. Tomēr saskaņā ar Direktīvas 2002/58/EK 15. panta 1. punktu dalībvalstis var pieņemt leģislatīvus pasākumus, lai ierobežotu inter alia minētās direktīvas 5. un 6. pantā minēto tiesību un pienākumu darbības jomu, kas attiecas uz komunikācijas un informācijas plūsmas datu konfidencialitāti, nolūkā novērst, atklāt un izmeklēt noziedzīgus nodarījumus, kas saistīti ar seksuālu vardarbību pret bērniem, un saukt pie atbildības par tiem. Šādu valsts līmeņa leģislatīvo pasākumu neesamības gadījumā un kamēr nav pieņemts ilgtermiņa tiesiskais regulējums, kas Savienības līmenī apkarotu seksuālu vardarbību pret bērniem, pakalpojumu sniedzēji vairs nevar balstīties uz Regulu (ES) 2016/679, lai turpinātu izmantot brīvprātīgos pasākumus ar mērķi arī pēc 2020. gada 21. decembra atklāt seksuālu vardarbību pret bērniem tiešsaistē savos pakalpojumos un ziņot par to, un izņemt no saviem pakalpojumiem tiešsaistes materiālus, kuros atspoguļota seksuāla vardarbība pret bērniem. Šī regula neparedz juridisku pamatu persondatu apstrādei, kuru veic pakalpojumu sniedzēji vienīgi nolūkā atklāt seksuālu vardarbību pret bērniem tiešsaistē savos pakalpojumos, un ziņot par to un izņemt no saviem pakalpojumiem tiešsaistes materiālus, kuros atspoguļota seksuāla vardarbība pret bērniem, taču tā paredz atkāpes no konkrētiem Direktīvas 2002/58/EK noteikumiem. Ar šo regulu paredz papildu aizsardzības pasākumus, kas jāievēro pakalpojumu sniedzējiem, ja viņi vēlas balstīties uz to.

    (11)

    Datu apstrāde šīs regulas nolūkos varētu ietvert īpašu kategoriju persondatu apstrādi, kā izklāstīts Regulā(ES) 2016/679. Tādu attēlu un videomateriālu apstrāde ar noteiktiem tehniskiem līdzekļiem, kas ļauj veikt fiziskas personas unikālu identifikāciju vai autentifikāciju, ir uzskatāma par īpašu kategoriju persondatu apstrādi.

    (12)

    Šī regula paredz pagaidu atkāpi no Direktīvas 2002/58/EK 5. panta 1. punkta un 6. panta 1. punkta, kas aizsargā komunikācijas un informācijas plūsmas datu konfidencialitāti. Pakalpojumu sniedzēju brīvprātīgi veikta tehnoloģiju izmantošana persondatu un citu datu apstrādei tādā apjomā, kāds nepieciešams, lai atklātu seksuālu vardarbību pret bērniem tiešsaistē savos pakalpojumos un ziņotu par to, un izņemtu no saviem pakalpojumiem tiešsaistes materiālus, kuros atspoguļota seksuāla vardarbība pret bērniem, ietilpst šajā regulā paredzētās atkāpes darbības jomā, ar noteikumu, ka šādā izmantošanā tiek ievēroti šīs regulas nosacījumi, un tāpēc uz to attiecas Regulā (ES) 2016/679 paredzētie aizsardzības pasākumi un nosacījumi.

    (13)

    Direktīva 2002/58/EK tika pieņemta, pamatojoties uz Līguma par Eiropas Savienības darbību (LESD) 114. pantu. Turklāt ne visas dalībvalstis ir pieņēmušas leģislatīvus pasākumus saskaņā ar Direktīvu 2002/58/EK, lai ierobežotu tādu tiesību un pienākumu darbības jomu, kas saistīti ar komunikācijas un informācijas plūsmas datu konfidencialitāti, kā izklāstīts minētajā direktīvā, un šādu pasākumu pieņemšana ir saistīta ar būtisku sadrumstalotības risku, kas varētu negatīvi ietekmēt iekšējo tirgu. Līdz ar to šai regulai būtu jābalstās uz LESD 114. pantu.

    (14)

    Ņemot vērā to, ka datus, kas attiecas uz elektronisko komunikāciju, kurā iesaistītas fiziskas personas, parasti uzskata par persondatiem, šai regulai būtu jābalstās arī uz LESD 16. pantu, kas nodrošina īpašu juridisko pamatu, uz kā pieņemt noteikumus par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz persondatu apstrādi, ko veic Savienības iestādes, struktūras, biroji un aģentūras, un dalībvalstis, īstenojot darbības, kuras ietilpst Savienības tiesību aktu darbības jomā, un noteikumus par šādu datu brīvu apriti.

    (15)

    Regulu (ES) 2016/679 piemēro persondatu apstrādei saistībā ar elektronisko sakaru pakalpojumu sniegšanu, ko veic pakalpojumu sniedzēji vienīgi nolūkā atklāt seksuālu vardarbību pret bērniem tiešsaistē savos pakalpojumos un ziņot par to, un izņemt no saviem pakalpojumiem tiešsaistes materiālus, kuros atspoguļota seksuāla vardarbība pret bērniem, ciktāl minētā apstrāde ietilpst šajā regulā paredzētās atkāpes darbības jomā.

    (16)

    Šīs regulas piemērošanas nolūkos izmantoto tehnoloģiju veidiem vajadzētu būt tādiem, kas saskaņā ar nozares jaunākajiem sasniegumiem vismazāk pārkāpj privātumu. Minētās tehnoloģijas nevajadzētu izmantot, lai sistemātiski filtrētu un skenētu komunikācijas tekstu, ja vien tas netiek darīts vienīgi nolūkā atklāt pazīmes, kas norāda uz iespējamiem konkrētiem iemesliem, kuri rada aizdomas par seksuālu vardarbību pret bērniem tiešsaistē, un ar tām nevajadzētu būt iespējai noteikt precīzu komunikācijas saturu. Ja tehnoloģiju izmanto uzmākšanās bērniem identificēšanai, šādiem konkrētiem aizdomu iemesliem būtu jābalstās uz objektīvi noteiktiem riska faktoriem, piemēram, vecuma atšķirību un bērna iespējamo iesaisti skenētajā komunikācijā.

    (17)

    Vajadzētu būt ieviestām atbilstošām procedūrām un pārsūdzības mehānismiem ar mērķi nodrošināt, ka personas var iesniegt sūdzības pakalpojumu sniedzējiem. Šādas procedūras un mehānismi jo īpaši attiecas uz gadījumiem, kad saturs, kas nav seksuāla vardarbība pret bērniem tiešsaistē, ir izņemts vai par to ziņots tiesībaizsardzības iestādēm vai organizācijai, kas darbojas sabiedrības interesēs pret seksuālu vardarbību pret bērniem.

    (18)

    Lai pēc iespējas nodrošinātu precizitāti un uzticamību, šīs regulas piemērošanas nolūkos izmantotajai tehnoloģijai saskaņā ar nozares jaunākajiem sasniegumiem vajadzētu spēt maksimāli ierobežot kļūdu skaitu un īpatsvaru (“pseidopozitīvi rezultāti”) un vajadzības gadījumā būtu nekavējoties jālabo šādas tomēr radušās kļūdas.

    (19)

    Apstrādātajiem satura datiem un informācijas plūsmas datiem un persondatiem, kas iegūti, veicot darbības, uz kurām attiecas šī regula, un laikposmam, kurā dati pēc tam tiek glabāti gadījumā, ja identificēta iespējama seksuāla vardarbība pret bērniem tiešsaistē, būtu jāpaliek ierobežotiem līdz līmenim, kas ir absolūti nepieciešams minēto darbību veikšanai. Jebkuri dati būtu nekavējoties un neatgriezeniski jāizdzēš, tiklīdz tie vairs nav absolūti nepieciešami kādam no šajā regulā noteiktajiem mērķiem, tostarp gadījumos, kad nav aizdomas par seksuālu vardarbību pret bērniem tiešsaistē, un jebkurā gadījumā ne vēlāk kā 12 mēnešus no dienas, kad atklājušās aizdomas par seksuālu vardarbību pret bērniem tiešsaistē. Tam nevajadzētu skart iespēju attiecīgos satura datus un informācijas plūsmas datus glabāt saskaņā ar Direktīvu 2002/58/EK. Šī regula neskar to, kā tiek piemērots jebkurš cits Savienības vai valsts tiesību aktos paredzēts juridisks pienākums uzglabāt datus, kas attiecas uz pakalpojumu sniedzējiem.

    (20)

    Šī regula neliedz pakalpojumu sniedzējam, kurš tiesībaizsardzības iestādēm ziņojis par seksuālu vardarbību pret bērniem tiešsaistē, pieprasīt tiesībaizsardzības iestādēm sniegt apstiprinājumu par šāda ziņojuma saņemšanu.

    (21)

    Lai nodrošinātu pārredzamību un pārskatatbildību attiecībā uz darbībām, kas veiktas saskaņā ar šajā regulā paredzēto atkāpi, pakalpojumu sniedzējiem līdz 2022. gada 3. februārim un pēc tam katru gadu līdz 31. janvārim būtu jāpublicē un kompetentajai uzraudzības iestādei, kas izraudzīta saskaņā ar Regulu (ES) 2016/679 (“uzraudzības iestāde”), un Komisijai jāiesniedz ziņojumi. Šādiem ziņojumiem būtu jāaptver apstrāde, kas ietilpst šīs regulas darbības jomā, tostarp apstrādāto datu veids un apjoms, persondatu apstrādes konkrētie pamati saskaņā ar Regulu (ES) 2016/679, pamati persondatu nosūtīšanai ārpus Savienības saskaņā ar Regulas (ES) 2016/679 V nodaļu (attiecīgā gadījumā), konstatēto seksuālas vardarbības pret bērniem tiešsaistē gadījumu skaits, nošķirot tiešsaistes materiālus, kuros atspoguļota seksuāla vardarbība pret bērniem, un uzmākšanās bērniem gadījumi, to gadījumu skaits, kad lietotājs ir iesniedzis sūdzību iekšējā pārsūdzības mehānismā vai lūdzis tiesisko aizsardzību, un šādu sūdzību un tiesvedību iznākums, dažādo izmantoto tehnoloģiju kļūdu skaits un īpatsvars (pseidopozitīvi rezultāti), pasākumi, kas piemēroti, lai ierobežotu kļūdu īpatsvaru, un panākto kļūdu īpatsvars, saglabāšanas politika un piemērotie datu aizsardzības pasākumi saskaņā ar Regulu (ES) 2016/679, un to organizāciju nosaukumi, kuras darbojas sabiedrības interesēs pret seksuālu vardarbību pret bērniem, un ar kurām saskaņā ar šo regulu ir kopīgoti dati.

    (22)

    Lai atbalstītu uzraudzības iestādes to uzdevumu izpildē, Komisijai būtu jāprasa Eiropas Datu aizsardzības kolēģijai nākt klajā ar pamatnostādnēm attiecībā uz apstrādes, kas ietilpst šajā regulā paredzētās atkāpes darbības jomā, atbilstību Regulai (ES) 2016/679. Uzraudzības iestādēm novērtējot to, vai jau esošās vai jaunās izmantojamās tehnoloģijas atbilst nozares jaunākajiem sasniegumiem, vismazāk pārkāpj privātumu un darbojas, pamatojoties uz atbilstošu juridisko pamatu saskaņā ar Regulu (ES) 2016/679, minētajām pamatnostādnēm jo īpaši būtu jāpalīdz šīm uzraudzības iestādēm sniegt konsultācijas iepriekšējas apspriešanās procedūras ietvaros, kas izklāstīta minētajā regulā.

    (23)

    Šī regula ierobežo tiesības uz komunikācijas konfidencialitātes aizsardzību un atkāpjas no lēmuma, kas pieņemts saskaņā ar Direktīvu (ES) 2018/1972, proti, piemērot numurneatkarīgiem starppersonu sakaru pakalpojumiem tādus pašus noteikumus, kādus piemēro visiem pārējiem elektronisko sakaru pakalpojumiem attiecībā uz privāto dzīvi, taču šīs ierobežošanas vienīgais nolūks ir atklāt minētajos pakalpojumos seksuālu vardarbību pret bērniem tiešsaistē un ziņot par to tiesībaizsardzības iestādēm vai organizācijām, kas darbojas sabiedrības interesēs pret seksuālu vardarbību pret bērniem, un izņemt no minētajiem pakalpojumiem tiešsaistes materiālus, kuros atspoguļota seksuāla vardarbība pret bērniem. Tādēļ šīs regulas piemērošanas laikposms būtu jāierobežo līdz trim gadiem no tās piemērošanas dienas, lai dotu pietiekami daudz laika jauna ilgtermiņa tiesiskā regulējuma pieņemšanai. Ja ilgtermiņa tiesisko regulējumu pieņem un tas stājas spēkā pirms minētās dienas, ar šo ilgtermiņa tiesisko regulējumu šī regula būtu jāatceļ.

    (24)

    Attiecībā uz visām pārējām darbībām, kas ietilpst Direktīvas 2002/58/EK darbības jomā, pakalpojumu sniedzējiem būtu jāpiemēro minētajā direktīvā noteiktie īpašie pienākumi un līdz ar to uz viņiem jāattiecina saskaņā ar minēto direktīvu izraudzīto kompetento iestāžu uzraudzības un izmeklēšanas pilnvaras.

    (25)

    Galšifrēšana ir svarīgs līdzeklis, ar ko garantēt drošu un konfidenciālu lietotāju, tostarp bērnu, komunikāciju. Jebkuru šifrēšanas vājināšanu varētu izmantot ļaunprātīgas trešās personas. Tādēļ nekas šajā regulā nebūtu jāinterpretē kā galšifrēšanas aizliegums vai vājināšana.

    (26)

    Tiesības uz privātās un ģimenes dzīves neaizskaramību, tostarp komunikācijas konfidencialitāti, ir pamattiesības, kuras garantē Hartas 7. pants. Tādējādi tas ir arī priekšnoteikums drošai komunikācijai starp bērniem, kuri cietuši no seksuālās vardarbības, un uzticamu pieaugušo vai organizācijām, kas apkaro seksuālu vardarbību pret bērniem, un komunikācijai starp cietušajiem un viņu juristiem.

    (27)

    Šai regulai nevajadzētu skart valsts tiesību aktos paredzētos noteikumus par dienesta noslēpumu, piemēram, noteikumus par profesionālās komunikācijas aizsardzību starp ārstiem un viņu pacientiem, starp žurnālistiem un to avotiem vai starp juristiem un viņu klientiem – jo īpaši tāpēc, ka konfidencialitāte attiecībā uz komunikāciju starp juristiem un viņu klientiem ir būtiska, lai nodrošinātu tiesību uz aizstāvību efektīvu īstenošanu kā būtisku elementu tiesībās uz taisnīgu tiesu. Šai regulai nevajadzētu skart arī valsts noteikumus par reģistriem par publiskām iestādēm vai organizācijām, kas piedāvā konsultācijas grūtībās nonākušām personām.

    (28)

    Pakalpojumu sniedzējiem būtu jāpaziņo Komisijai to organizāciju nosaukumi, kuras darbojas sabiedrības interesēs pret seksuālu vardarbību pret bērniem, un kurām tie saskaņā ar šo regulu ziņo par iespējamu seksuālu vardarbību pret bērniem tiešsaistē. Lai gan tikai pakalpojumu sniedzēju ziņā ir darboties kā pārziņiem, lai novērtētu, ar kuru trešo personu tie var dalīties ar persondatiem saskaņā ar Regulu (ES) 2016/679, Komisijai būtu jānodrošina pārredzamība attiecībā uz to, kā tiek nodota informācija par iespējamiem seksuālas vardarbības pret bērniem tiešsaistē gadījumiem, savā tīmekļa vietnē publiskojot to organizāciju sarakstu, kas darbojas sabiedrības interesēs pret seksuālu vardarbību pret bērniem. Minētajam publiskajam sarakstam vajadzētu būt viegli pieejamam. Minēto sarakstu vajadzētu būt iespējai izmantot arī pakalpojumu sniedzējiem, lai apzinātu attiecīgās organizācijas globālajā cīņā pret seksuālu vardarbību pret bērniem tiešsaistē. Minētajam sarakstam nevajadzētu skart pakalpojumu sniedzēju, kas darbojas kā pārziņi saskaņā ar Regulu (ES) 2016/679, pienākumus, tostarp to pienākumu jebkādu persondatu nosūtīšanu ārpus Savienības veikt saskaņā ar minētās Regulas V nodaļu un to pienākumu izpildīt visas minētās regulas IV nodaļā noteiktās prasības.

    (29)

    Statistika, kas dalībvalstīm jāsniedz saskaņā ar šo regulu, ir svarīgi rādītāji politikas, tostarp leģislatīvu pasākumu, izvērtēšanai. Turklāt ir svarīgi atzīt sekundārās viktimizācijas ietekmi, ko rada tādu seksuālas vardarbības pret bērniem upuru attēlu un videomateriālu apmaiņa, kuri varētu būt apritē jau vairākus gadus un kuri nav pilnībā atspoguļoti šādā statistikā.

    (30)

    Saskaņā ar Regulā (ES) 2016/679 noteiktajām prasībām, jo īpaši prasību, ka dalībvalstīm jāgādā, lai uzraudzības iestādēm tiktu nodrošināti cilvēkresursi, tehniskie un finanšu resursi, kas vajadzīgi to uzdevumu efektīvai izpildei un pilnvaru īstenošanai, dalībvalstīm būtu jānodrošina, ka uzraudzības iestāžu rīcībā ir pietiekami resursi, lai tās varētu efektīvi pildīt savus uzdevumus un īstenot savas pilnvaras saskaņā ar šo regulu.

    (31)

    Ja pakalpojumu sniedzējs ir veicis novērtējumu par ietekmi uz datu aizsardzību un par tehnoloģiju ir apspriedies ar uzraudzības iestādēm saskaņā ar Regulu (ES) 2016/679 pirms šīs regulas stāšanās spēkā, minētajam pakalpojumu sniedzējam saskaņā ar šo regulu nevajadzētu būt pienākumam veikt papildu novērtējumu par ietekmi uz datu aizsardzību vai apspriešanos ar noteikumu, ka uzraudzības iestādes ir norādījušas, ka datu apstrāde ar minēto tehnoloģiju neradītu augstu risku fizisku personu tiesībām un brīvībām vai ka pārzinis ir veicis pasākumus šāda riska mazināšanai.

    (32)

    Lietotājiem vajadzētu būt tiesībām uz efektīvu tiesisko aizsardzību gadījumos, kad ir aizskartas viņu tiesības, veicot persondatu un citu datu apstrādi ar mērķi atklāt numurneatkarīgu starppersonu sakaru pakalpojumos seksuālu vardarbību pret bērniem tiešsaistē un ziņot par to, un no minētajiem pakalpojumiem izņemt tiešsaistes materiālus, kuros atspoguļota seksuāla vardarbība pret bērniem, piemēram, gadījumos, kad par lietotāja saturu vai identitāti ir ziņots organizācijai, kas darbojas sabiedrības interesēs pret seksuālu vardarbību pret bērniem, vai tiesībaizsardzības iestādēm, vai ja lietotāja saturs ir izņemts vai lietotāja konts ir bloķēts, vai lietotājam piedāvātais pakalpojums ir apturēts.

    (33)

    Saskaņā ar Direktīvu 2002/58/EK un datu minimizēšanas principu persondatu un citu datu apstrādei būtu jāaprobežojas ar satura datiem un saistītās informācijas plūsmas datiem, ciktāl tas absolūti nepieciešams šīs regulas mērķa sasniegšanai.

    (34)

    Šajā regulā paredzētā atkāpe būtu jāattiecina uz datu kategorijām, kas minētas Direktīvas 2002/58/EK 5. panta 1. punktā un 6. panta 1. punktā un ko piemēro tādu persondatu un nepersondatu apstrādei, kurus apstrādā numurneatkarīgu starppersonu sakaru pakalpojumu sniegšanas kontekstā.

    (35)

    Šīs regulas mērķis ir noteikt pagaidu atkāpi no konkrētiem Direktīvas 2002/58/EK noteikumiem, neradot iekšējā tirgus sadrumstalotību. Turklāt valsts leģislatīvie pasākumi, visticamāk, netiktu pieņemti laikā visās dalībvalstīs. Tā kā minēto mērķi nevar pietiekami labi sasniegt atsevišķās dalībvalstīs, bet to var labāk sasniegt Savienības līmenī, Savienība var pieņemt pasākumus saskaņā ar LES 5. pantā noteikto subsidiaritātes principu. Saskaņā ar minētajā pantā noteikto proporcionalitātes principu šajā regulā paredz vienīgi tos pasākumus, kas ir vajadzīgi minētā mērķa sasniegšanai. Ar to ievieš pagaidu un stingri ierobežotu atkāpi no Direktīvas 2002/58/EK 5. panta 1. punkta un 6. panta 1. punkta piemērošanas, paredzot virkni aizsardzības pasākumu, lai nodrošinātu, ka tā nepārsniedz noteiktā mērķa sasniegšanai nepieciešamo.

    (36)

    Saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) 2018/1725 (8) 42. panta 1. punktu ir notikusi apspriešanās ar Eiropas Datu aizsardzības uzraudzītāju, kas 2020. gada 10. novembrī sniedza atzinumu,

    IR PIEŅĒMUŠI ŠO REGULU.

    1. pants

    Priekšmets un darbības joma

    1.   Šajā regulā paredz pagaidu un stingri ierobežotus noteikumus, ar ko atkāpjas no konkrētiem Direktīvā 2002/58/EK noteiktiem pienākumiem ar vienīgo mērķi ļaut noteiktiem numurneatkarīgu starppersonu sakaru pakalpojumu sniedzējiem (“pakalpojumu sniedzēji”) izmantot konkrētas tehnoloģijas persondatu un citu datu apstrādei, neskarot Regulu (ES) 2016/679 un ciktāl tas absolūti nepieciešams, lai savos pakalpojumos atklātu seksuālu vardarbību pret bērniem tiešsaistē un ziņotu par to, un izņemtu no saviem pakalpojumiem tiešaistes materiālus, kuros atspoguļota seksuāla vardarbība pret bērniem.

    2.   Šī regula neattiecas uz audiokomunikācijas skenēšanu.

    2. pants

    Definīcijas

    Šajā regulā piemēro šādas definīcijas:

    1)

    “numurneatkarīgs starppersonu sakaru pakalpojums” ir numurneatkarīgs starppersonu sakaru pakalpojums, kā definēts Direktīvas (ES) 2018/1972 2. panta 7. punktā;

    2)

    “tiešsaistes materiāls, kurā atspoguļota seksuāla vardarbība pret bērniem” ir:

    a)

    bērnu pornogrāfija, kā definēts Direktīvas 2011/93/ES 2. panta c) punktā;

    b)

    pornogrāfisks priekšnesums, kā definēts Direktīvas 2011/93/ES 2. panta e) punktā;

    3)

    “uzmākšanās bērniem” ir jebkāda tīša rīcība, kas uzskatāma par noziedzīgu nodarījumu saskaņā ar Direktīvas 2011/93/ES 6. pantu;

    4)

    “seksuāla vardarbība pret bērniem tiešsaistē” ir tiešsaistes materiāls, kurā atspoguļota seksuāla vardarbība pret bērniem un uzmākšanās bērniem.

    3. pants

    Atkāpes darbības joma

    1.   Direktīvas 2002/58/EK 5. panta 1. punkts un 6. panta 1. punkts neattiecas uz komunikācijas konfidencialitāti, kas ietver pakalpojumu sniedzēju veiktu persondatu un citu datu apstrādi saistībā ar numurneatkarīgu starppersonu sakaru pakalpojumu sniegšanu, ar noteikumu, ka:

    a)

    apstrāde ir:

    i)

    absolūti nepieciešama īpašas tehnoloģijas izmantošanai vienīgi nolūkā atklāt un izņemt tiešsaistes materiālus, kuros atspoguļota seksuāla vardarbība pret bērniem, un ziņot par to tiesībaizsardzības iestādēm un organizācijām, kas darbojas sabiedrības interesēs pret seksuālu vardarbību pret bērniem, un atklāt uzmākšanos bērniem un ziņot par to tiesībaizsardzības iestādēm vai organizācijām, kas darbojas sabiedrības interesēs pret seksuālu vardarbību pret bērniem;

    ii)

    samērīga un ietver tikai tehnoloģijas, kuras pakalpojumu sniedzēji izmanto i) punktā noteiktajam mērķim;

    iii)

    ierobežota attiecībā uz satura datiem un saistītās informācijas plūsmas datiem, kas ir absolūti nepieciešami i) punktā noteiktajam mērķim;

    iv)

    ierobežota attiecībā uz to, kas ir absolūti nepieciešams i) punktā noteiktajam mērķim;

    b)

    tehnoloģijas, kas izklāstītās šā punkta a) apakšpunkta i) punktā, atbilst nozares jaunākajiem sasniegumiem un vismazāk pārkāpj privātumu, tostarp attiecībā uz integrētas datu aizsardzības principu un datu aizsardzību pēc noklusējuma, kas noteikta Regulas (ES) 2016/679 25. pantā, un, ciktāl tās izmanto nolūkā skenēt komunikācijas tekstu, tās nespēj izprast komunikācijas satura būtību, bet spēj tikai atklāt pazīmes, kas norāda uz iespējamu seksuālu vardarbību pret bērniem tiešsaistē;

    c)

    attiecībā uz jebkuru konkrētu tehnoloģiju, ko izmanto šā punkta a) apakšpunkta i) punktā noteiktajam mērķim, ir veikts Regulas (ES) 2016/679 35. pantā minētais iepriekšējs novērtējums par ietekmi uz datu aizsardzību un veikta Regulas (ES) 2016/679 36. pantā minētā iepriekšējas apspriešanās procedūra;

    d)

    attiecībā uz jaunu tehnoloģiju, proti, tehnoloģiju, ko izmanto ar mērķi atklāt tiešsaistes materiālus, kuros atspoguļota seksuāla vardarbība pret bērniem, un ko neviens pakalpojumu sniedzējs nav izmantojis saistībā ar pakalpojumiem, kuri sniegti numurneatkarīgu starppersonu sakaru pakalpojumu lietotājiem (“lietotāji”) Savienībā pirms 2021. gada 2. augusta, un attiecībā uz tehnoloģiju, ko izmanto iespējamas uzmākšanās bērniem identificēšanai, pakalpojumu sniedzējs ziņo kompetentajai iestādei par veiktajiem pasākumiem, kuru mērķis ir apliecināt atbilstību rakstiskajam ieteikumam, ko kompetentā uzraudzības iestāde, kas izraudzīta, ievērojot minētās regulas VI nodaļas 1. iedaļu (“uzraudzības iestāde”), sniegusi saskaņā ar Regulas (ES) 2016/679 36. panta 2. punktu iepriekšējas apspriešanās procedūras gaitā;

    e)

    izmantotās tehnoloģijas ir pietiekami uzticamas, jo tās maksimāli ierobežo kļūdu īpatsvaru attiecībā uz tāda satura atklāšanu, kas atspoguļo seksuālu vardarbību pret bērniem tiešsaistē, un, ja pa laikam šādas kļūdas rodas, to sekas nekavējoties tiek novērstas;

    f)

    tehnoloģijas, ko izmanto, lai atklātu iespējamas uzmākšanās bērniem pazīmes, aprobežojas ar attiecīgu galveno rādītāju un objektīvi noteiktu riska faktoru, piemēram, vecuma atšķirību un bērna iespējamās iesaistes skenētajā komunikācijā, izmantošanu, neskarot tiesības uz cilvēka veiktu pārskatīšanu;

    g)

    pakalpojumu sniedzēji:

    i)

    ir ieviesuši iekšējās procedūras, lai novērstu persondatu un citu datu ļaunprātīgu izmantošanu, neatļautu piekļuvi tiem un neatļautu to pārsūtīšanu;

    ii)

    nodrošina cilvēka veiktu persondatu un citu datu apstrādes uzraudzību un, ja tas nepieciešams, cilvēka iejaukšanos, izmantojot tehnoloģijas, uz kurām attiecas šī regula;

    iii)

    nodrošina, ka bez iepriekšēja cilvēka veikta apstiprinājuma tiesībaizsardzības iestādēm vai organizācijām, kas darbojas sabiedrības interesēs pret seksuālu vardarbību pret bērniem, netiek ziņots par materiālu, kas iepriekš nav bijis identificēts tiešsaistes materiāls, kurā atspoguļota seksuāla vardarbība pret bērnu, vai uzmākšanās bērnam;

    iv)

    ir ieviesuši atbilstošas procedūras un pārsūdzības mehānismus, lai nodrošinātu, ka lietotāji var tiem iesniegt sūdzības saprātīgā termiņā, lai paustu savu viedokli;

    v)

    skaidri, pamanāmi un saprotami informē lietotājus par to, ka pakalpojumu sniedzēji saskaņā ar šo regulu ir izmantojuši atkāpi no Direktīvas 2002/58/EK 5. panta 1. punkta un 6. panta 1. punkta attiecībā uz lietotāju komunikācijas konfidencialitāti, rīkojoties vienīgi šā punkta a) apakšpunkta i) punktā izklāstītajā nolūkā, kā arī informē par savu saskaņā ar atkāpi īstenoto pasākumu veikšanas loģiku un ietekmi uz lietotāju komunikācijas konfidencialitāti, tostarp iespēju, ka persondati tiek darīti zināmi tiesībaizsardzības iestādēm un organizācijām, kas darbojas sabiedrības interesēs pret seksuālu vardarbību pret bērniem;

    vi)

    informē lietotājus, ja viņu saturs ir izņemts vai viņu konts ir bloķēts, vai viņiem piedāvātais pakalpojums ir apturēts, par:

    1)

    iespējām pārsūdzēt lēmumu pakalpojumu sniedzējiem;

    2)

    iespēju iesniegt sūdzību uzraudzības iestādē; un

    3)

    tiesībām uz tiesisko aizsardzību;

    vii)

    līdz 2022. gada 3. februārim un pēc tam katru gadu līdz 31. janvārim publicē un iesniedz kompetentajai uzraudzības iestādei un Komisijai ziņojumu par persondatu apstrādi saskaņā ar šo regulu, tostarp par:

    1)

    apstrādāto datu veidu un apjomu;

    2)

    datu apstrādes konkrēto pamatu saskaņā ar Regulu (ES) 2016/679;

    3)

    attiecīgā gadījumā – pamatu persondatu nosūtīšanai ārpus Savienības saskaņā ar Regulas (ES) 2016/679 V nodaļu);

    4)

    konstatēto seksuālas vardarbības pret bērniem tiešsaistē gadījumu skaitu, nošķirot tiešsaistes materiālus, kuros atspoguļota seksuāla vardarbība pret bērniem, un uzmākšanās bērniem gadījumus;

    5)

    to gadījumu skaitu, kad lietotājs ir iesniedzis sūdzību iekšējā pārsūdzības mehānismā vai tiesu iestādē, un šādu sūdzību iznākumu;

    6)

    dažādo izmantoto tehnoloģiju kļūdu skaitu un īpatsvaru (pseidopozitīvi rezultāti);

    7)

    pasākumiem, kas piemēroti, lai ierobežotu kļūdu īpatsvaru, un panākto kļūdu īpatsvaru;

    8)

    saglabāšanas politiku un piemērotajiem datu aizsardzības pasākumiem saskaņā ar Regulu (ES) 2016/679; un

    9)

    organizāciju nosaukumiem, kuras darbojas sabiedrības interesēs pret seksuālu vardarbību pret bērniem, un ar kurām saskaņā ar šo regulu ir kopīgoti dati;

    h)

    ja ir konstatēta iespējama seksuāla vardarbība pret bērniem tiešsaistē, satura dati un saistītās informācijas plūsmas dati, kuri apstrādāti a) apakšpunkta i) punktā izklāstītajā nolūkā, un šādā apstrādē iegūti persondati tiek glabāti drošā veidā vienīgi, lai:

    i)

    par iespējamu seksuālu vardarbību pret bērniem tiešsaistē nekavējoties ziņotu kompetentajām tiesībaizsardzības un tiesu iestādēm vai organizācijām, kas darbojas sabiedrības interesēs pret seksuālu vardarbību pret bērniem;

    ii)

    bloķētu attiecīgā lietotāja kontu vai apturētu vai izbeigtu pakalpojuma sniegšanu attiecīgajam lietotājam;

    iii)

    radītu unikālu, nerekonvertējamu jaucējvērtību (“hash”) datiem, kas ticami identificēti kā tiešsaistes materiāli, kuros atspoguļota seksuāla vardarbība pret bērniem;

    iv)

    attiecīgajam lietotājam dotu iespēju pārsūdzēt lēmumu pakalpojumu sniedzējam, prasīt administratīvu pārskatīšanu vai izmantot tiesiskās aizsardzības līdzekļus jautājumos, kas saistīti ar iespējamu seksuālu vardarbību pret bērniem tiešsaistē; vai

    v)

    atbildētu uz kompetento tiesībaizsardzības un tiesu iestāžu pieprasījumiem saskaņā ar piemērojamiem tiesību aktiem un sniegtu tām nepieciešamos datus ar mērķi novērst, atklāt un izmeklēt noziedzīgus nodarījumus vai saukt pie atbildības par tiem, kā izklāstīts Direktīvā 2011/93/ES;

    i)

    datus glabā ne ilgāk, kā tas absolūti nepieciešams h) apakšpunktā noteiktajam mērķim, un jebkurā gadījumā ne ilgāk kā 12 mēnešus no dienas, kad radušās aizdomas par seksuālu vardarbību pret bērniem tiešsaistē;

    j)

    par katru gadījumu, kad ir pamatotas un apstiprinātas aizdomas par seksuālu vardarbību pret bērniem tiešsaistē, nekavējoties ziņo kompetentajām valsts tiesībaizsardzības iestādēm vai organizācijām, kas darbojas sabiedrības interesēs pret seksuālu vardarbību pret bērniem.

    2.   Nosacījumu, kas paredzēts 1. punkta c) apakšpunkta ii) punktā, līdz 2022. gada 3. aprīlim nepiemēro pakalpojumu sniedzējiem, kuri:

    a)

    ir izmantojuši konkrētu tehnoloģiju 1. punkta a) apakšpunkta i) punktā noteiktajam mērķim pirms 2021. gada 2. augusta un iepriekš nav pabeiguši apspriešanās procedūru attiecībā uz minēto tehnoloģiju;

    b)

    ir sākuši apspriešanās procedūru pirms 2021. gada 3. septembra; un

    c)

    pienācīgi sadarbojas ar kompetento uzraudzības iestādi saistībā ar apspriešanās procedūru, kas minēta b) apakšpunktā.

    3.   Nosacījumu, kas paredzēts 1. punkta d) apakšpunktā, līdz 2022. gada 3. aprīlim nepiemēro pakalpojumu sniedzējiem, kuri:

    a)

    ir izmantojuši tehnoloģiju, kas minēta 1. punkta d) apakšpunktā, pirms 2021. gada 2. augusta un iepriekš nav pabeiguši apspriešanās procedūru attiecībā uz minēto tehnoloģiju;

    b)

    ir sākuši 1. punkta d) apakšpunktā minēto procedūru pirms 2021. gada 3. septembra; un

    c)

    pienācīgi sadarbojas ar kompetento uzraudzības iestādi saistībā ar 1. punkta d) apakšpunktā minēto procedūru.

    4. pants

    Eiropas Datu aizsardzības kolēģijas pamatnostādnes

    Līdz 2021. gada 3. septembrim un saskaņā ar Regulas (ES) 2016/679 70. pantu Komisija prasa Eiropas Datu aizsardzības kolēģijai nākt klajā ar pamatnostādnēm ar mērķi palīdzēt uzraudzības iestādēm novērtēt, vai šīs regulas darbības jomā ietilpstošā apstrāde attiecībā uz esošajām un nākotnes tehnoloģijām, ko izmanto šīs regulas 3. panta 1. punkta a) apakšpunkta i) punktā noteiktajam mērķim, atbilst Regulas (ES) 2016/679 noteikumiem.

    5. pants

    Efektīvi tiesiskās aizsardzības līdzekļi

    Saskaņā ar Regulas (ES) 2016/679 79. pantu un Direktīvas 2002/58/EK 15. panta 2. punktu lietotājiem ir tiesības uz efektīvu tiesisko aizsardzību, ja viņi uzskata, ka, apstrādājot persondatus un citus datus šīs regulas 3. panta 1. punkta a) apakšpunkta i) punktā noteiktajam mērķim, ir pārkāptas viņu tiesības.

    6. pants

    Uzraudzības iestādes

    Saskaņā ar Regulas (ES) 2016/679 VI nodaļas 1. iedaļu izraudzītās uzraudzības iestādes uzrauga šīs regulas darbības jomā ietilpstošo apstrādi, rīkojoties saskaņā ar savām kompetencēm un pilnvarām, kas paredzētas minētajā nodaļā.

    7. pants

    Publisks to organizāciju saraksts, kuras darbojas sabiedrības interesēs pret seksuālu vardarbību pret bērniem

    1.   Pakalpojumu sniedzēji līdz 2021. gada 3. septembrim dara zināmu Komisijai sarakstu ar to organizāciju nosaukumiem, kuras darbojas sabiedrības interesēs pret seksuālu vardarbību pret bērniem un kurām tie saskaņā ar šo regulu ziņo par seksuālu vardarbību pret bērniem tiešsaistē. Pakalpojumu sniedzēji regulāri ziņo Komisijai par minētā saraksta grozījumiem.

    2.   Līdz 2021. gada 3. oktobrim Komisija publisko sarakstu ar to organizāciju nosaukumiem, kuras darbojas sabiedrības interesēs pret seksuālu vardarbību pret bērniem, kas tai darīts zināms saskaņā ar 1. punktu. Komisija minēto publisko sarakstu pastāvīgi atjaunina.

    8. pants

    Statistika

    1.   Līdz 2022. gada 3. augustam un pēc tam katru gadu dalībvalstis dara publiski pieejamus un iesniedz Komisijai ziņojumus ar statistiku par:

    a)

    kopējo to ziņojumu skaitu par konstatētajiem seksuālas vardarbības pret bērniem tiešsaistē gadījumiem, kurus pakalpojumu sniedzēji un organizācijas, kas darbojas sabiedrības interesēs pret seksuālu vardarbību pret bērniem, ir snieguši kompetentajām valsts tiesībaizsardzības iestādēm, nošķirot (ja šāda informācija ir pieejama) absolūto gadījumu skaitu un tos gadījumus, par kuriem ziņots vairākas reizes, un to pakalpojumu sniedzēja veidu, kura pakalpojumā seksuāla vardarbība pret bērniem tiešsaistē tika konstatēta;

    b)

    to bērnu skaitu, kuri identificēti, veicot darbības saskaņā ar 3. pantu, nošķirot pēc dzimuma;

    c)

    notiesāto likumpārkāpēju skaitu.

    2.   Komisija apkopo šā panta 1. punktā minēto statistiku un ņem to vērā, sagatavojot 9. pantā minēto īstenošanas ziņojumu.

    9. pants

    Īstenošanas ziņojums

    1.   Pamatojoties uz ziņojumiem, kas iesniegti saskaņā ar 3. panta 1. punkta g) apakšpunkta vii) punktu, un statistiku, kas sniegta saskaņā ar 8. pantu, Komisija līdz 2023. gada 3. augustam sagatavo ziņojumu par šīs regulas īstenošanu un iesniedz un izklāsta ziņojumu Eiropas Parlamentam un Padomei.

    2.   Īstenošanas ziņojumā Komisija jo īpaši novērtē:

    a)

    nosacījumus persondatu un citu datu apstrādei, kas izklāstīti 3. panta 1. punkta a) apakšpunkta ii) punktā un b), c) un d) punktā;

    b)

    šajā regulā paredzētās atkāpes samērīgumu, tostarp izvērtējot statistiku, ko dalībvalstis iesniegušas saskaņā ar 8. pantu;

    c)

    tehnoloģiju attīstību saistībā ar darbībām, uz kurām attiecas šī regula, un to, cik lielā mērā šāda attīstība uzlabo precizitāti un samazina kļūdu skaitu un īpatsvaru (pseidopozitīvi rezultāti).

    10. pants

    Stāšanās spēkā un piemērošana

    Šī regula stājas spēkā trešajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

    To piemēro līdz 2024. gada 3. augustam.

    Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

    Briselē, 2021. gada 14. jūlijā

    Eiropas Parlamenta vārdā –

    Priekšsēdētājs

    D. M. SASSOLI

    Padomes vārdā –

    Priekšsēdētājs

    A. LOGAR


    (1)  OV C 10, 11.1.2021., 63. lpp.

    (2)  Eiropas Parlamenta 2021. gada 6. jūlija nostāja (Oficiālajā Vēstnesī vēl nav publicēta) un Padomes 2021. gada 12. jūlija lēmums.

    (3)  Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2002/58/EK (2002. gada 12. jūlijs) par personas datu apstrādi un privātās dzīves aizsardzību elektronisko komunikāciju nozarē (direktīva par privāto dzīvi un elektronisko komunikāciju) (OV L 201, 31.7.2002., 37. lpp.).

    (4)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2016/679 (2016. gada 27. aprīlis) par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti un ar ko atceļ Direktīvu 95/46/EK (Vispārīgā datu aizsardzības regula) (OV L 119, 4.5.2016., 1. lpp.).

    (5)  Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2002/21/EK (2002. gada 7. marts) par kopējiem reglamentējošiem noteikumiem attiecībā uz elektronisko komunikāciju tīkliem un pakalpojumiem (pamatdirektīva) (OV L 108, 24.4.2002., 33. lpp.).

    (6)  Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva (ES) 2018/1972 (2018. gada 11. decembris) par Eiropas Elektronisko sakaru kodeksa izveidi (OV L 321, 17.12.2018., 36. lpp.).

    (7)  Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2011/93/ES (2011. gada 13. decembris) par seksuālas vardarbības pret bērniem, bērnu seksuālas izmantošanas un bērnu pornogrāfijas apkarošanu, un ar kuru aizstāj Padomes Pamatlēmumu 2004/68/TI (OV L 335, 17.12.2011., 1. lpp.).

    (8)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2018/1725 (2018. gada 23. oktobris) par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi Savienības iestādēs, struktūrās, birojos un aģentūrās un par šādu datu brīvu apriti un ar ko atceļ Regulu (EK) Nr. 45/2001 un Lēmumu Nr. 1247/2002/EK (OV L 295, 21.11.2018., 39. lpp.).


    Top