EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 31976L0116

Padomes Direktīva (1975. gada 18. decembris) par dalībvalstu tiesību aktu tuvināšanu attiecībā uz mēslojumiem

OV L 24, 30.1.1976, p. 21–44 (DA, DE, EN, FR, IT, NL)

Šis dokuments ir publicēts īpašajā(-os) izdevumā(–os) (EL, ES, PT, FI, SV, CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 10/12/2003; Atcelts ar 32003R2003

ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/1976/116/oj

31976L0116



Oficiālais Vēstnesis L 024 , 30/01/1976 Lpp. 0021 - 0044
Speciālizdevums somu valodā: Nodaļa 13 Sējums 4 Lpp. 0193
Speciālizdevums grieķu valodā Nodaļa 13 Sējums 3 Lpp. 0164
Speciālizdevums zviedru valodā: Nodaļa 13 Sējums 4 Lpp. 0193
Speciālizdevums spāņu valodā: Nodaļa 13 Sējums 4 Lpp. 0204
Speciālizdevums portugāļu valodā Nodaļa 13 Sējums 4 Lpp. 0204


Padomes Direktīva

(1975. gada 18. decembris)

par dalībvalstu tiesību aktu tuvināšanu attiecībā uz mēslojumiem

(76/116/EEK)

EIROPAS KOPIENU PADOME,

ņemot vērā Eiropas Ekonomikas kopienas dibināšanas līgumu, un jo īpaši tā 100. pantu,

ņemot vērā Komisijas priekšlikumu,

ņemot vērā Eiropas Parlamenta atzinumu [1],

ņemot vērā Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinumu [2],

tā kā katrā dalībvalstī mēslošanas līdzekļiem jāatbilst noteiktām tehniskām īpašībām, kas izklāstītas obligātos noteikumos; tā kā šie noteikumi dažādās dalībvalstīs ir atšķirīgi, jo īpaši attiecībā uz mēslošanas līdzekļu sastāvu un veidu noteikšanu, šo veidu apzīmējumiem, to identifikāciju un to iesaiņojumu; tā kā šīs atšķirības traucē tirdzniecību Eiropas Ekonomikas kopienā;

tā kā šādus šķēršļus kopējā tirgus izveidei un darbībai var mazināt vai pat likvidēt, ja visas dalībvalstis papildus saviem pašreizējiem tiesību aktiem vai to vietā pieņem vienus un tos pašus noteikumus;

tā kā tāpēc nepieciešams Kopienas līmenī precizēt galveno vienkāršo un komplekso mēslošanas līdzekļu apzīmēšanu, noteikšanu un sastāvu Kopienā; tā kā tāpat jānosaka, ka mēslošanas līdzekļus, kuri atbilst šajā direktīvā izklāstītajiem kritērijiem, marķē kā "EEK mēslošanas līdzekli";

tā kā jāparedz arī Kopienas noteikumi par šo mēslošanas līdzekļu identifikāciju un marķēšanu un iepakojumu noslēgšanu;

tā kā mēslošanas līdzekļu ražošana ir pakļauta mainīga lieluma svārstībām atkarībā no izgatavošanas metodēm vai pamatmateriāliem; tā kā arī paraugu ņemšanas un analītiskajai procedūrai var būt paveidi; tā kā šajā sakarā ir nepieciešams atļaut pielaides deklarētajam uzturvielu saturam; tā kā lauksaimnieciskā lietotāja interesēs ir ieteicams saglabāt šīs pielaides ar stingru ierobežojumu;

tā kā šī direktīva attiecas tikai uz vienkāršajiem un kompleksajiem mēslošanas līdzekļiem; tā kā turpmākās direktīvās būs izklāstīti noteikumi saistībā ar, inter alia, šķidrajiem mēslošanas līdzekļiem, sekundārajiem elementiem un mikroelementiem;

tā kā parauga ņemšanas paņēmienu un analīzes metožu noteikšana, kā arī visas tajos veicamās izmaiņas vai papildinājumi, ievērojot tehnikas attīstību, ir tehniska rakstura izpildes pasākumi, un tā kā ir lietderīgi uzdot to pieņemšanu Komisijai, lai vienkāršotu un paātrinātu šo procedūru;

tā kā tehnikas attīstība rada vajadzību ātri pielāgot dažādās direktīvās noteiktās tehniskās prasības saistībā ar mēslošanas līdzekļiem; tā kā, lai atvieglotu vajadzīgo pasākumu īstenošanu, ieteicams noteikt procedūru, kas komitejā palīdzētu nodibināt ciešu sadarbību starp dalībvalstīm un Komisiju, lai tehnikas attīstībai pielāgotu direktīvu noteikumus, kuri atceļ tehniskos šķēršļus tirdzniecībā ar mēslošanas līdzekļiem,

IR PIEŅĒMUSI ŠO DIREKTĪVU.

1. pants

Šo direktīvu piemēro izstrādājumiem, kas ir marķēti kā mēslošanas līdzekļi un apzīmēti kā "EEK mēslošanas līdzekļi".

2. pants

Dalībvalstis veic visus nepieciešamos pasākumus, lai nodrošinātu, ka apzīmējumu "EEK mēslošanas līdzeklis" drīkst izmantot tikai mēslošanas līdzekļiem, kuri pieder vienam no cieto mēslošanas līdzekļu veidiem, kas uzskaitīti I pielikumā un atbilst direktīvā un tās I līdz III pielikumā izklāstītajiem nosacījumiem.

3. pants

Dalībvalstis veic visus vajadzīgos pasākumus, lai nodrošinātu, ka 1. pantā minētajiem mēslošanas līdzekļiem ir identifikācijas marķējumi. Šie identifikācijas marķējumi ir uzskaitīti II pielikuma 1. punktā, un noteikumi, kas attiecas uz šo marķējumu piemērošanu, ir izklāstīti tā paša pielikuma 2. punktā.

Ja mēslošanas līdzekļi ir iesaiņoti, šiem marķējumiem jābūt redzamiem uz iesaiņojumiem vai etiķetēm. Iepakojumos, kur mēslošanas līdzekļa daudzums pārsniedz 100 kg, šiem marķējumiem jāparādās tikai pavaddokumentos. Ja mēslošanas līdzekļi ir nefasēti, šiem marķējumiem jābūt redzamiem pavaddokumentos.

Lai izpildītu II pielikuma 1. punkta b) un c) apakšpunkta prasības, dalībvalstis var noteikt, ka to teritorijā tirgotajiem mēslošanas līdzekļiem norādi par fosfora, kālija un magnija saturu izsaka:

- tikai oksīda veidā (P2O5, K2O, MgO),

- vai tikai elementa veidā (P, K, Mg),

- vai vienlaikus abos šajos veidos.

Ja dalībvalsts izmanto iespēju noteikt, ka fosfora, kālija un magnija saturs ir jāizsaka elementu veidā, pielikumos visas atsauces uz oksīda veidu izsaka elementu veidā un skaitliskās vērtības pārvērš, izmantojot šādus koeficientus:

fosfora pentoksīds (P2O5) x 0,436

= fosfors (P),

kālija oksīds (K2O) x 0,83

= kālijs (K),

magnija oksīds (MgO) x 0,6

= magnijs (Mg).

Dalībvalstis, kuras ir izmantojušas minēto iespēju, veic nepieciešamās korekcijas šīs direktīvas pielikumos iekļautajos noteikumos.

4. pants

1. Neskarot citus Kopienas noteikumus, vienīgie marķējumi, kas atļauti uz 3. pantā minētajiem iesaiņojumiem, etiķetēm un pavaddokumentos, ir šādas ar mēslošanas līdzekļiem saistītas norādes:

a) obligātie identifikācijas marķējumi, kas precizēti II pielikuma 1. punktā;

b) fakultatīvie dati, kas uzskaitīti I pielikumā;

c) paša ražotāja zīme, izstrādājuma tirdzniecības marka un izstrādājuma preču apraksts;

d) konkrētie mēslošanas līdzekļa lietošanas, uzglabāšanas un apstrādes norādījumi.

Norādes, kas minētas c) un d) apakšpunktā, nedrīkst būt pretrunā ar norādēm, kas minētas a) un b) apakšpunktā, un tām jābūt skaidri nodalītām.

2. Visiem 1. punktā minētajiem marķējumiem jābūt skaidri nodalītiem no jebkādas citas informācijas uz iesaiņojumiem, etiķetēm un pavaddokumentos.

5. pants

Dalībvalstis var pieprasīt, ka to teritorijā etiķetei, marķējumiem uz iesaiņojuma un pavaddokumentos ir jābūt vismaz to valsts valodā vai valodās.

6. pants

Iesaiņotu mēslošanas līdzekļu gadījumā iesaiņojumam jābūt noslēgtam tādā veidā vai ar tādu ierīci, lai tad, kad to atver, stiprinājums, plomba vai pats iesaiņojums tiktu pilnīgi bojāts.

Var izmantot maisus ar ventili.

7. pants

Neskarot citu Kopienas direktīvu noteikumus, dalībvalstis nedrīkst, pamatojoties uz sastāvu, identifikāciju, marķējumu vai iesaiņojumu, aizliegt, ierobežot vai traucēt tirgot mēslošanas līdzekļus, kas marķēti kā "EEK mēslošanas līdzekļi", kuri atbilst šīs direktīvas un tās pielikumu noteikumiem.

8. pants

1. Dalībvalstis veic visus vajadzīgos pasākumus, lai nodrošinātu to, ka mēslošanas līdzekļi, kurus tirgo ar marķējumu "EEK mēslošanas līdzeklis", ir pakļauti valsts kontroles pasākumiem, lai pārbaudītu, vai tie atbilst šai direktīvai un tās I un II pielikumam.

2. Mēslošanas līdzekļa atbilstību šai direktīvai un I un II pielikumam attiecībā uz mēslošanas līdzekļa veidu un atbilstību deklarētajam barības vielu saturam, kā arī deklarētajam saturam, kas izteikts kā šo barības vietu veidi un/vai šķīdības, oficiālās pārbaudēs var pārbaudīt tikai ar tādām paraugu ņemšanas un analīzes metodēm, kuras izveidotas saskaņā ar šo direktīvu, un ņemot vērā III pielikumā precizētās pielaides.

3. Dalībvalstis var veikt visus vajadzīgos pasākumus, lai nodrošinātu to, ka III pielikumā noteiktās pielaides netiek izmantotas regulāri.

9. pants

1. Visus grozījumus, kas ir nepieciešami, lai pielāgotu I un III pielikuma A daļas 4., 5. un 6. aili un B daļas 8., 9. un 10. aili tehnikas attīstībai, pieņem saskaņā ar 11. pantā noteikto procedūru.

2. Paraugu ņemšanas un analīzes metodes tāpat nosaka saskaņā ar minēto procedūru.

10. pants

1. Ar šo ir izveidota komiteja (še turpmāk "komiteja"), lai pielāgotu tehnikas attīstībai tās direktīvas, kuras attiecas uz tehnisko šķēršļu likvidāciju tirdzniecībā ar mēslošanas līdzekļiem. Komitejā ietilpst dalībvalstu pārstāvji un Komisijas pārstāvis, kas ir priekšsēdētājs.

2. Komiteja pieņem savu reglamentu.

11. pants

1. Ja jāievēro šajā pantā noteiktā procedūra, priekšsēdētājs vai nu pēc savas iniciatīvas, vai pēc dalībvalsts pārstāvja lūguma nodod jautājumus izskatīšanai komitejā.

2. Komisijas pārstāvis iesniedz komitejai pieņemamo pasākumu projektu. Komiteja divos mēnešos sniedz atzinumu par šo projektu. Atzinumus pieņem ar 41 balss vairākumu, un dalībvalstu balsis vērtē tā, kā paredzēts Līguma 148. panta 2. punktā. Priekšsēdētājs nebalso.

3. a) Ja paredzētie pasākumi ir saskaņā ar komitejas atzinumu, Komisija tos pieņem;

b) ja paredzētie pasākumi nesaskan ar komitejas atzinumu vai ja atzinumu nesniedz, Komisija nekavējoties iesniedz Padomei priekšlikumu par pasākumiem, kas jāpieņem. Padome pieņem lēmumu ar kvalificētu balsu vairākumu;

c) ja Padome trīs mēnešu laikā pēc priekšlikuma iesniegšanas nav pieņēmusi lēmumu, ierosinātos pasākumus pieņem Komisija.

12. pants

1. Dalībvalstis veic vajadzīgos pasākumus, lai izpildītu šīs direktīvas prasības 24 mēnešos pēc tās izziņošanas, un tūlīt par to informē Komisiju.

2. Dalībvalstis dara Komisijai zināmus savu tiesību aktu noteikumus, ko tās pieņem jomā, uz kuru attiecas šī direktīva.

13. pants

Šī direktīva ir adresēta dalībvalstīm.

Briselē, 1975. gada 18. decembrī

Padomes vārdā —

priekšsēdētājs

M. Toros

[1] OV C 49, 28.6.1973., 42. lpp.

[2] OV C 123, 27.11.1972., 34. lpp.

--------------------------------------------------

I PIELIKUMS

A. VIENKĀRŠIE MĒSLOŠANAS LĪDZEKĻI

I. SLĀPEKĻA MINERĀLMĒSLI

Nr. | Veida apzīmējums | Dati par ražošanas metodi un pamatsastāvdaļām | Minimālais uzturvielu saturs (svars procentos); dati par uzturvielu izteikšanu; citas prasības | Citi dati par veida apzīmējumu | Deklarējamais uzturvielu saturs; uzturvielu veidi un šķīdības; citi kritēriji |

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |

1 a) | Kalcija nitrāts (kaļķa nitrāts) | Ķīmiski iegūts izstrādājums, kurš kā pamatsastāvdaļu satur kalcija nitrātu un, iespējams, amonija nitrātu | 15 % N Slāpeklis, kas izteikts kā kopējais slāpeklis vai kā nitrātu vai amonija slāpeklis. Amonija slāpekļa maksimālais saturs: 1–5 % N | | Kopējais slāpeklis Fakultatīvas papildu ziņas: Nitrātu slāpeklisAmonija slāpeklis |

1 b) | Kalcija–magnija nitrāts (kaļķa un magnija nitrāts) | Ķīmiski iegūts izstrādājums, kurš kā pamatsastāvdaļas satur kalcija nitrātu un magnija nitrātu | 13 % N Slāpeklis, kas izteikts kā nitrātu slāpeklis. Minimālais magnija saturs ūdenī šķīstošo sāļu veidā, izteikts kā magnija oksīds: 5 % MgO | | Nitrātu slāpeklis Ūdenī šķīstošais magnija oksīds |

2 a) | Nātrija nitrāts (sodas nitrāts) | Ķīmiski iegūts izstrādājums, kurš kā pamatsastāvdaļu satur nātrija nitrātu | 15 % N Slāpeklis, kas izteikts kā nitrātu slāpeklis | | Nitrātu slāpeklis |

2 b) | Čīles salpetris | No tīrradnes Čīles salpetra izgatavots izstrādājums, kurš kā pamatsastāvdaļu satur nātrija nitrātu | 15 % N Slāpeklis, kas izteikts kā nitrātu slāpeklis | | Nitrātu slāpeklis |

3 a) | Kalcija ciānamīds | Ķīmiski iegūts izstrādājums, kurš kā pamatsastāvdaļu satur kalcija ciānamīdu, kalcija oksīdu un, iespējams, amonija sāļus un urīnvielu mazos daudzumos | 18 % N Slāpeklis, kas izteikts kā kopējais slāpeklis, kur vismaz 75 % slāpekļa ir saistīts ciānamīda veidā | | Kopējais slāpeklis |

3 b) | Slāpekļa–kalcija ciānamīds | Ķīmiski iegūts izstrādājums, kurš kā pamatsastāvdaļu satur kalcija ciānamīdu, kalcija oksīdu un, iespējams, amonija sāļus un urīnvielu mazos daudzumos, kā arī pievienotu nitrātu | 18 % N Slāpeklis, kas izteikts kā kopējais slāpeklis, kur vismaz 75 % nenitrātu slāpekļa ir saistīts ciānamīda veidā. Nitrātu slāpekļa saturs: minimālais: 1 % Nmaksimālais: 3 % N | | Kopējais slāpeklis Nitrātu slāpeklis |

4 | Amonija sulfāts | Ķīmiski iegūts izstrādājums, kurš kā pamatsastāvdaļu satur amonija sulfātu | 20 % N Slāpeklis, kas izteikts kā amonija slāpeklis | | Amonija slāpeklis |

5 | Amonija nitrāts vai kalcija–amonija nitrāts | Ķīmiski iegūts izstrādājums, kurš kā pamatsastāvdaļu satur amonija nitrātu un kurš var saturēt pildvielas, piemēram, maltu kaļķakmeni, kalcija sulfātu, maltu dolomītu, magnija sulfātu, kizerītu | 20 % N Slāpeklis, kas izteikts kā nitrātu slāpeklis un amonija slāpeklis, kur katrs no šiem diviem veidiem veido apmēram pusi no esošā slāpekļa | Apzīmējumu "kalcija–amonija nitrāts" attiecina vienīgi uz mēslošanas līdzekli, kas papildus amonija nitrātam satur tikai kalcija karbonātu (kaļķakmeni) un/vai magnija karbonātu (dolomītu). Šo karbonātu minimālajam saturam jābūt 20 % un to tīrības līmenim – vismaz 90 % | Kopējais slāpeklis Nitrātu slāpeklis Amonija slāpeklis |

6 | Amonija sulfātnitrāts | Ķīmiski iegūts izstrādājums, kurš kā pamatsastāvdaļas satur amonija nitrātu un amonija sulfātu | 25 % N Slāpeklis, kas izteikts kā amonija un nitrātu slāpeklis. Minimālais nitrātu slāpekļa saturs: 5 % | | Kopējais slāpeklis Amonija slāpeklis Nitrātu slāpeklis |

7 | Magnija sulfonitrāts | Ķīmiski iegūts izstrādājums, kurš kā pamatsastāvdaļas satur amonija nitrātu, amonija sulfātu un magnija sulfātu | 19 % N Slāpeklis, kas izteikts kā amonija un nitrātu slāpeklis. Minimālais nitrātu slāpekļa saturs: 6 % N 5 % MgO Magnijs ūdenī šķīstošo sāļu veidā, izteikts kā magnija oksīds | | Kopējais slāpeklis Amonija slāpeklis Nitrātu slāpeklis Ūdenī šķīstošais magnija oksīds |

8 | Magnija–amonija nitrāts | Ķīmiski iegūts izstrādājums, kurš kā pamatsastāvdaļas satur amonija nitrātus un magnija kompleksos sāļus (kalcija un magnija karbonātu (dolomītu) un/vai magnija sulfātu) | 19 % N Slāpeklis, kas izteikts kā amonija slāpeklis un nitrātu slāpeklis. Minimālais nitrātu slāpekļa saturs 6 % N 5 % MgO Magnijs, kas izteikts kā kopējais magnija oksīds | | Kopējais slāpeklis Amonija slāpeklis Nitrātu slāpeklis Kopējais magnija oksīds un, iespējams, ūdenī šķīstošais magnija oksīds |

9 | Urīnviela | Ķīmiski iegūts izstrādājums, kurš kā pamatsastāvdaļu satur karbamīdu | 44 % N Kopējais karbamīda slāpeklis (ieskaitot biuretu). Maksimālais biureta saturs: 1,2 % | | Kopējais slāpeklis, kas izteikts kā karbamīda slāpeklis |

II FOSFORA MINERĀLMĒSLI

Ja mēslošanas līdzekļu, kurus pārdod granulu veidā (mēslošanas līdzekļi 1, 3, 4, 5, 6, 7), pamatsastāvdaļām ir noteikts daļiņu lieluma kritērijs, to nosaka ar atbilstošu analīzes metodi.

Nr. | Veida apzīmējums | Dati par ražošanas metodi un pamatsastāvdaļām | Minimālais uzturvielu saturs (svars procentos); dati par uzturvielu izteikšanu; citas prasības | Citi dati par veida apzīmējumu | Deklarējamais uzturvielu saturs; uzturvielu veidi un šķīdības; citi kritēriji |

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |

1 | Fosfātizdedži tomasfosfātitomasmilti | Izstrādājums, kuru iegūst dzelzs kausēšanā, apstrādājot fosfora sakausējumus, un kurš kā pamatsastāvdaļu satur kalcija silikofosfātus | 12 % P205 Fosfors, kas izteikts kā minerālskābē šķīstošs fosfora pentoksīds, kur vismaz 75 % no deklarētā fosfora pentoksīda satura šķīst 2 % citronskābē; vai 10 % P2O5 Fosfors, kas izteikts kā 2 % citronskābē šķīstošs fosfora pentoksīds Daļiņu lielums: vismaz 75 % var izsijāt caur sietu ar 0–160 mm lieliem caurumiem, vismaz 96 % var izsijāt caur sietu ar 0–630 mm lieliem caurumiem | | Kopējais fosfora pentoksīds (šķīst minerālskābēs), no kura 75 % (kas jānorāda kā svara %) šķīst 2 % citronskābē (tirdzniecībai Francijā un Itālijā) Kopējais fosfora pentoksīds (šķīst minerālskābēs) un fosfora pentoksīds, kas šķīst 2 % citronskābē (tirdzniecībai Apvienotajā Karalistē) Fosfora pentoksīds, kas šķīst 2 % citronskābē (tirdzniecībai Vācijā, Beļģijā, Dānijā, Īrijā, Luksemburgā un Nīderlandē) |

2 a) | Vienkāršais superfosfāts | Izstrādājums, kuru iegūst, reaģējot maltam fosfātu minerālam ar sērskābi, un kurš kā pamatsastāvdaļu satur monokalcija fosfātu, kā arī kalcija sulfātu | 16 % P2O5 Fosfors, ko izsaka kā neitrālā amonija citrātā šķīstošu P2O5, kur vismaz 93 % no deklarētā P2O5 satura šķīst ūdenī Testa paraugs. 1 g | | Fosfora pentoksīds, kas šķīst neitrālā amonija citrātā Ūdenī šķīstošs fosfora pentoksīds |

2 b) | Koncentrētais superfosfāts | Izstrādājums, kuru iegūst, reaģējot maltam fosfātu minerālam ar sērskābi un fosforskābi, un kurš kā pamatsastāvdaļu satur monokalcija fosfātu, kā arī kalcija sulfātu | 25 % P2O5 Fosfors, ko izsaka kā neitrālā amonija citrātā šķīstošu P2O5, kur vismaz 93 % no deklarētā P2O5 satura šķīst ūdenī Testa paraugs: 1 g | | Fosfora pentoksīds, kas šķīst neitrālā amonija citrātā Ūdenī šķīstošs fosfora pentoksīds |

2 c) | Trīskāršais superfosfāts | Izstrādājums, kuru iegūst, reaģējot sasmalcinātam fosforītam ar fosforskābi, un kurš kā pamatsastāvdaļu satur monokalcija fosfātu | 38 % P2O5 Fosfors, ko izsaka kā neitrālā amonija citrātā šķīstošu P2O5, kur vismaz 93 % no deklarētā P2O5 satura šķīst ūdenī Testa paraugs: 3 g | | Fosfora pentoksīds, kas šķīst neitrālā amonija citrātā Ūdenī šķīstošs fosfora pentoksīds |

3 | Superfoss | Izstrādājums, kuru iegūst, sasmalcinātu fosforītu šķīdinot ar sērskābi vai fosforskābi, un kurš kā pamatsastāvdaļas satur monokalcija fosfātu, kalcija fosfātu un kalcija sulfātu | 20 % P2O5 Fosfors, ko izsaka kā minerālskābēs šķīstošu P2O5, kur vismaz 40 % no deklarētā P2O5 satura šķīst ūdenī Daļiņu lielums: vismaz 90 % var izsijāt caur sietu ar 0,160 mm lieliem caurumiemvismaz 98 % var izsijāt caur sietu ar 0,630 mm lieliem caurumiem | | Kopējais fosfora pentoksīds (šķīst minerālskābēs) Ūdenī šķīstošs fosfora pentoksīds |

4 | Dikalcija fosfāts | Izstrādājums, kuru iegūst, izgulsnējot šķīstošu fosforskābi no fosforīta vai kauliem, un kurš kā pamatsastāvdaļu satur dikalcija fosfāta dihidrātu | 38 % P2O5 Fosfors, kas izteikts kā bāziskajā amonija citrātā šķīstošs (pēc Petermana metodes) P2O5 Daļiņu lielums: vismaz 90 % var izsijāt caur sietu ar 0,160 mm lieliem caurumiemvismaz 98 % var izsijāt caur sietu ar 0,630 mm lieliem caurumiem | | Fosfora pentoksīds, kas šķīst bāziskajā amonija citrātā |

5 | Kalcinēts fosfāts | Izstrādājums, kuru iegūst, termiski apstrādājot sasmalcinātu fosforītu ar bāziskajiem savienojumiem un silīcijskābi, un kurš kā pamatsastāvdaļas satur bāzisko kalcija fosfātu un kalcija silikātu | 25 % P2O5 Fosfors, kas izteikts kā bāziskajā amonija citrātā šķīstošs (pēc Petermana metodes) P2O5 Daļiņu lielums: vismaz 75 % var izsijāt caur sietu ar 0,160 mm lieliem caurumiemvismaz 96 % var izsijāt caur sietu ar 0,630 mm lieliem caurumiem | | Fosfora pentoksīds, kas šķīst bāziskajā amonija citrātā |

6 | Alumīnija–kalcija fosfāts | Izstrādājums, kuru iegūst amorfā veidā, termiski apstrādājot un samaļot, un kura pamatsastāvdaļas ir alumīnijs un kalcija fosfāti | 30 % P2O5 Fosfors, kas izteikts kā minerālskābēs šķīstošs P2O5, kur vismaz 75 % no deklarētā P2O5 satura šķīst bāziskajā amonija citrātā (pēc Žulī metodes) Daļiņu lielums: vismaz 90 % var izsijāt caur sietu ar 0,160 mm lieliem caurumiemvismaz 98 % var izsijāt caur sietu ar 0,630 mm lieliem caurumiem | | Kopējais fosfora pentoksīds (šķīst minerālskābēs) Fosfora pentoksīds, kas šķīst bāziskajā amonija citrātā |

7 | Fosforītmilti | Izstrādājums, kuru iegūst, samaļot mīksto fosforītu, un kurš kā pamatsastāvdaļas satur kalcija fosfātu un kalcija karbonātu | 25 % P205 Fosfors, kas izteikts kā minerālskābēs šķīstošs P2O5, kur vismaz 55 % no deklarētā P2O5 satura šķīst 2 % skudrskābē Daļiņu lielums: vismaz 90 % var izsijāt caur sietu ar 0,063 mm lieliem caurumiemvismaz 99 % var izsijāt caur sietu ar 0,125 mm lieliem caurumiem | | Kopējais fosfora pentoksīds (šķīst minerālskābēs) Fosfora pentoksīds, kas šķīst 2 % skudrskābē Materiāla svara procenti, ko var izsijāt caur sietu ar 0–063 mm lieliem caurumiem |

III. KĀLIJA MINERĀLMĒSLI

Nr. | Veida apzīmējums | Dati par ražošanas metodi un pamatsastāvdaļām | Minimālais uzturvielu saturs (svars procentos); dati par uzturvielu izteikšanu; citas prasības | Citi dati par veida apzīmējumu | Deklarējamais uzturvielu saturs; uzturvielu veidi un šķīdības; citi kritēriji |

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |

1 | Kainīts | Izstrādājums, kuru iegūst no neapstrādātiem kālija sāļiem | 10 % K2O Kālijs, kas izteikts kā ūdenī šķīstošs K2O 5 % MgO Magnijs ūdenī šķīstošo sāļu veidā, izteikts kā magnija oksīds | Var pievienot parastos tirdzniecības nosaukumus | Ūdenī šķīstošais kālija oksīds Ūdenī šķīstošais magnija oksīds |

2 | Bagātināts kainīta sāls | Izstrādājums, kuru iegūst no neapstrādātiem kālija sāļiem, kas bagātināts, sajaucot ar kālija hlorīdu | 18 % K2O Kālijs, kas izteikts kā ūdenī šķīstošs K2O | Var pievienot parastos tirdzniecības nosaukumus | Ūdenī šķīstošais kālija oksīds Fakultatīvi norāda ūdenī šķīstošā magnija oksīda saturu, ja tas ir augstāks nekā 5 % MgO |

3 | Kālija hlorīds | Izstrādājums, kuru iegūst no neapstrādātiem kālija sāļiem un kurš kā pamatsastāvdaļu satur kālija hlorīdu | 37 % K2O Kālijs, kas izteikts kā ūdenī šķīstošs K2O | Var pievienot parastos tirdzniecības nosaukumus | Ūdenī šķīstošais kālija oksīds |

4 | Kālija hlorīds, kas satur magnija sāli | Izstrādājums, kuru iegūst no neapstrādātiem kālija sāļiem, pievienojot magnija sāļus, un kurš kā pamatsastāvdaļas satur kālija hlorīdu un magnija sāļus | 37 % K2O Kālijs, kas izteikts kā ūdenī šķīstošs K2O 5 % MgO Magnijs ūdenī šķīstošo sāļu veidā, izteikts kā magnija oksīds | | Ūdenī šķīstošais kālija oksīds Ūdenī šķīstošais magnija oksīds |

5 | Kālija sulfāts | Izstrādājums, kuru ķīmiski iegūst no kālija sāļiem un kurš kā pamatsastāvdaļu satur kālija sulfātu | 47 % K2O Kālijs, kas izteikts kā ūdenī šķīstošs K2O Maksimālais hlora saturs: 3 % Cl | | Ūdenī šķīstošais kālija oksīds Fakultatīvi norāda hlora saturu, ja tas ir zemāks nekā 3 % Cl |

6 | Kālija sulfāts, kas satur magnija sāli | Izstrādājums, kuru ķīmiski iegūst no kālija sāļiem, iespējams, pievienojot magnija sāļus, un kurš kā pamatsastāvdaļas satur kālija sulfātu un magnija sulfātu | 22 % K2O Kālijs, kas izteikts kā ūdenī šķīstošs K2O 8 %MgO Magnijs ūdenī šķīstošo sāļu veidā, izteikts kā magnija oksīds Maksimālais hlora saturs: 3 % Cl | Var pievienot parastos tirdzniecības nosaukumus | Ūdenī šķīstošais kālija oksīds Ūdenī šķīstošais magnija oksīds Fakultatīvi norāda hlora saturu, ja tas ir zemāks nekā 3 % Cl |

B. KOMPLEKSO MINERĀLMĒSLU VEIDU SARAKSTS

1. NPK MĒSLOŠANAS LĪDZEKĻI

Veida apzīmējums | Dati par ražošanas metodi | Minimālais uzturvielu saturs (svars procentos) | Veidi, šķīdības un uzturvielu saturs, kas jādeklarē, kā norādīts 8., 9. un 10. ailē; daļiņu lielums | Mēslošanas līdzekļu identifikācijas dati; citas prasības |

1 | 2 | Kopā | Katrai uzturvielai | N | 5P2O | 2KO | N | 25PO | 2KO |

3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |

NPK mēslošanas līdzeklis | Izstrādājums, kuru iegūst ķīmiski vai sajaucot, nepievienojot organiskas dzīvnieku vai augu izcelsmes uzturvielas | 20 % (N + P2O5 + K2O) | 3 % N 5 % P205 5 % K2O | 1)Kopējais slāpeklis2)Nitrātu slāpeklis3)Amonija slāpeklis4)Karbamīda slāpeklis5)Cianamīda slāpeklis | 1)Ūdenī šķīstošs P2O52)Neitrālā amonija citrātā šķīstošs P2O53)Neitrālā amonija citrātā un ūdenī šķīstošs P2O54)Vienīgi minerālskābēs šķīstošs P2O55)Bāziskā amonija citrātā šķīstošs P2O5 (pēc Petermana metodes)6a)Minerālskābēs šķīstošs P2O5, kur vismaz 75 % no deklarētā P2O5 satura šķīst 2 % citronskābē6b)2 % citronskābē šķīstošs P2O57)Minerālskābēs šķīstošs P2O5, kur vismaz 75 % no deklarētā P2O5 satura šķīst bāziskajā amonija citrātā (pēc Žulī metodes)8)Minerālskābēs šķīstošs P2O5, kur vismaz 55 % no deklarētā P2O5 satura šķīst 2 % skudrskābē | Ūdenī šķīstošs K2O | 1)Kopējais slāpeklis2)Ja kāds no slāpekļa veidiem no 2) līdz 5) veido vairāk nekā 1 %, tas ir jādeklarē | 1.NPK mēslošanas līdzeklis bez tomasmiltiem, kalcinētā fosfāta, alumīnija–kalcija fosfāta, superfosa un fosforītmiltiem, ir jādeklarē saskaņā ar 1), 2) vai 3) šķīdību:ja ūdenī šķīstošs P2O5 neveido 2 %, deklarē tikai 2) šķīdību,ja ūdenī šķīstošais P2O5 veido vismaz 2 %, deklarē 3) šķīdību, un ir jānorāda ūdenī šķīstošā P2O5 saturs (1) šķīdība).Vienīgi minerālskābēs šķīstošā P2O5 saturs nedrīkst pārsniegt 2 %.Šim 1. veidam testa paraugs 2) un 3) šķīdības noteikšanai ir 1 g.2(a).NPK mēslošanas līdzeklis, kas satur fosforītmiltus vai superfosu, nedrīkst saturēt tomasmiltus, kalcinēto fosfātu un alumīnija–kalcija fosfātu. To deklarē saskaņā ar 1), 3) un 4) šķīdību.Šā veida mēslošanas līdzeklim jāsatur:vismaz 2 % vienīgi minerālskābēs šķīstoša P2O5 (4) šķīdība);vismaz 5 % ūdenī un neitrālā amonija citrātā šķīstoša P2O5 (3) šķīdība);vismaz 2–5 % ūdenī šķīstoša P2O5 (1) šķīdība).Šā veida mēslošanas līdzeklis ir jātirgo ar apzīmējumu "NPK mēslošanas līdzeklis, kas satur fosforītmiltus" vai "NPK mēslošanas līdzeklis, kas satur superfosu". Šim 2. a) veidam testa paraugs 3) šķīdības noteikšanai ir 3 g. | 1)Ūdenī šķīstošais kālija oksīds2)Norāde "zems hlora saturs" ir saistīta ar maksimālo saturu 2 % Cl3)Hlora saturu var deklarēt |

Fosfātu pamatsastāvdaļu daļiņu lielums: |

Tomasmilti: | vismaz 75 % var izsijāt caur sietu ar 0,160 mm lieliem caurumiem |

Alumīnija–kalcija fosfāts: | vismaz 90 % var izsijāt caur sietu ar 0,160 mm lieliem caurumiem |

Kalcinēts fosfāts: | vismaz 75 % var izsijāt caur sietu ar 0,160 mm lieliem caurumiem |

Fosforītmilti: | vismaz 90 % var izsijāt caur sietu ar 0–063 mm lieliem caurumiem |

Superfoss: | vismaz 90 % var izsijāt caur sietu ar 0–160 mm lieliem caurumiem |

2. b) NPK mēslošanas līdzeklis, kas satur alumīnija–kalcija fosfātu, nedrīkst saturēt tomasmiltus, kalcinēto fosfātu, fosforītmiltus un superfosu.

To deklarē saskaņā ar 1) un 7) šķīdību, pie kam pēdējo piemēro, atskaitot šķīdību ūdenī.

Šā veida mēslošanas līdzeklim jāsatur:

- vismaz 2 % ūdenī šķīstoša P2O5 (1) šķīdība);

- vismaz 5 % P2O5 saskaņā ar 7) šķīdību.

Šā veida mēslošanas līdzeklis ir jātirgo ar apzīmējumu "NPK mēslošanas līdzeklis, kas satur alumīnija–kalcija fosfātu".

3. Ja NPK mēslošanas līdzekļi satur tikai vienu no šādu veidu fosfora mēslošanas līdzekļiem: tomasmiltus, kalcinēto fosfātu, alumīnija–kalcija fosfātu, fosforītmiltus, aiz veida apzīmējuma ir jāseko norādei par fosfāta sastāvdaļu.

Deklarācija par P2O5 šķīdību ir jādod saskaņā ar šādām šķīdībām:

- mēslošanas līdzekļiem uz tomasmiltu bāzes: 6a) šķīdība (Francija, Itālija), 6b) šķīdība (Beļģija, Dānija, Vācija, Grieķija, Francija, Īrija, Itālija, Luksemburga, Nīderlande, Apvienotā Karaliste);

- mēslošanas līdzekļiem uz kalcinētā fosfāta bāzes: 5) šķīdība;

- mēslošanas līdzekļiem uz alumīnija–kalcija fosfāta bāzes: 7) šķīdība;

- mēslošanas līdzekļiem uz fosforītmiltu bāzes: 8) šķīdība.

| |

2. NP MĒSLOŠANAS LĪDZEKĻI

Veida apzīmējums | Dati par ražošanas metodi | Minimālais barības vielu saturs (svars procentos) | Veidi, šķīdības un uzturvielu saturs, kas jādeklarē, kā norādīts 8., 9. un 10. ailē; daļiņu lielums | Mēslošanas līdzekļu identifikācijas dati; citas prasības |

1 | 2 | Kopā | Katrai uzturvielai | N | 25PO | 2KO | N | 25PO | 2KO |

3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |

NP mēslošanas līdzeklis | Izstrādājums, kuru iegūst ķīmiski vai sajaucot, nepievienojot organiskas dzīvnieku vai augu izcelsmes uzturvielas | 18 % (N + P2O5 | 3 %N 5 % P2O5 | 1)Kopējais slāpeklis2)Nitrātu slāpeklis3)Amonija slāpeklis4)Karbamīda slāpeklis5)Ciānamīda slāpeklis | 1)Ūdenī šķīstošs P2O52)Neitrālā amonija citrātā šķīstošs P2O53)Neitrālā amonija citrātā un ūdenī šķīstošs P2O54)Vienīgi minerālskābēs šķīstošs P2O55)Bāziskā amonija citrātā šķīstošs P2O5 (pēc Petermana metodes)6a)Minerālskābēs šķīstošs P2O5, kur vismaz 75 % no deklarētā P2O5 satura šķīst 2 % citronskābē6b)2 % citronskābē šķīstošs P2O57)Minerālskābēs šķīstošs P2O5, kur vismaz 75 % no deklarētā P2O5 satura šķīst bāziskajā amonija citrātā (pēc Žulī metodes)8)Minerālskābēs šķīstošs P2O5, kur vismaz 55 % no deklarētā P2O5 satura šķīst 2 % skudrskābē | | 1)Kopējais slāpeklis2)Ja kāds no slāpekļa veidiem no 2) līdz 5) veido vairāk nekā 1 %, tas ir jādeklarē | 1.NPK mēslošanas līdzeklis, bez tomasmiltiem, kalcinētā fosfāta, alumīnija–kalcija fosfāta, superfosa un fosforītmiltiem, ir jādeklarē saskaņā ar 1), 2) vai 3) šķīdību:ja ūdenī šķīstošs P2O5 neveido 2 %, deklarē tikai 2) šķīdību,ja ūdenī šķīstošais P2O5 veido vismaz 2 %, deklarē 3) šķīdību, un ir jānorāda ūdenī šķīstošā P2O5 saturs (1) šķīdība).Vienīgi minerālskābēs šķīstošā P2O5 saturs nedrīkst pārsniegt 2 %.Šim 1. veidam testa paraugs 2) un 3) šķīdības noteikšanai ir 1 g.2a)NP mēslošanas līdzeklis, kas satur fosforītmiltus vai superfosu, nedrīkst saturēt tomasmiltus, kalcinēto fosfātu un alumīnija–kalcija fosfātu.To deklarē saskaņā ar 1), 3) un 4) šķīdību.Šā veida mēslošanas līdzeklim jāsatur:vismaz 2 % vienīgi minerālskābēs šķīstoša P2O5 (4) šķīdība);vismaz 5 % ūdenī un neitrālā amonija citrātā šķīstoša P2O5 (3) šķīdība);vismaz 2–5 % ūdenī šķīstoša P2O5 (1) šķīdība).Šā veida mēslošanas līdzeklis ir jātirgo ar apzīmējumu "NP mēslošanas līdzeklis, kas satur fosforītmiltus" vai "NP mēslošanas līdzeklis, kas satur superfosu".Šim 2. a) veidam testa paraugs 3) šķīdības noteikšanai ir 3g. | |

Fosfātu pamatsastāvdaļu daļiņu lielums: |

Tomasmilti: | vismaz 75 % var izsijāt caur sietu ar 0–160 mm lieliem caurumiem |

Alumīnija–kalcija fosfāts: | vismaz 90 % var izsijāt caur sietu ar 0,160 mm lieliem caurumiem |

Kalcinēts fosfāts: | vismaz 75 % var izsijāt caur sietu ar 0,160 mm lieliem caurumiem |

Fosforītmilti: | vismaz 90 % var izsijāt caur sietu ar 0,063 mm lieliem caurumiem |

Superfoss: | vismaz 90 % var izsijāt caur sietu ar 0,160 mm lieliem caurumiem |

2 b) NP mēslošanas līdzeklis, kas satur alumīnija–kalcija fosfātu, nedrīkst saturēt tomasmiltus, kalcinēto fosfātu, fosforītmiltus un superfosu.

To deklarē saskaņā ar 1) un 7) šķīdību, pie kam pēdējo piemēro, atskaitot šķīdību ūdenī.

Šā veida mēslošanas līdzeklim jāsatur:

- vismaz 2 % ūdenī šķīstoša P2O5 (1) šķīdība);

- vismaz 5 % P2O5 saskaņā ar 7) šķīdību.

Šā veida mēslošanas līdzeklis ir jātirgo ar apzīmējumu "NP mēslošanas līdzeklis, kas satur alumīnija–kalcija fosfātu".

3. Ja NP mēslošanas līdzekļi satur tikai vienu no šādu veidu fosfora mēslošanas līdzekļiem: tomasmiltus, kalcinēto fosfātu, alumīnija–kalcija fosfātu, fosforītmiltus, aiz veida apzīmējuma ir jāseko norādei par fosfāta sastāvdaļu.

Deklarācija par P2O5 šķīdību ir jādod saskaņā ar šādām šķīdībām:

- mēslošanas līdzekļiem uz tomasmiltu bāzes: 6a) šķīdība (Francija, Itālija), 6b) šķīdība (Beļģija, Dānija, Vācija, Grieķija, Francija, Īrija, Itālija, Luksemburga, Nīderlande, Apvienotā Karaliste);

- mēslošanas līdzekļiem uz kalcinētā fosfāta bāzes: 5) šķīdība;

- mēslošanas līdzekļiem uz alumīnija–kalcija fosfāta bāzes: 7) šķīdība;

- mēslošanas līdzekļiem uz fosforītmiltu bāzes: 8) šķīdība.

| |

3. NK MĒSLOŠANAS LĪDZEKĻI

Veida apzīmējums | Dati par ražošanas metodi | Minimālais uzturvielu saturs (svars procentos) | Veidi, šķīdības un uzturvielu saturs, kas jādeklarē, kā norādīts 8., 9. un 10. ailē; daļiņu lielums | Mēslošanas līdzekļu identifikācijas dati; citas prasības |

1 | 2 | Kopā | Katrai uzturvielai | N | 25PO | 2KO | N | 25PO | 2KO |

3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |

NK mēslošanas līdzeklis | Izstrādājums, kuru iegūst ķīmiski vai sajaucot, nepievienojot organiskas dzīvnieku vai augu izcelsmes uzturvielas | 18 % (N + K2O | 3 % N 5 % K2O | 1)Kopējais slāpeklis2)Nitrātu slāpeklis3)Amonija slāpeklis4)Karbamīda slāpeklis5)Ciānamīda slāpeklis | | Ūdenī šķīstošs K2O | 1)Kopējais slāpeklis2)Ja kāds no slāpekļa veidiem no 2) līdz 5) veido vairāk nekā 1 %, tas ir jādeklarē | | 1)Ūdenī šķīstošs kālija oksīds2)Norāde "zems hlora saturs" ir saistīta ar maksimālo saturu 2 % Cl3)Hlora saturu var deklarēt |

4. PK MĒSLOŠANAS LĪDZEKĻI

Veida apzīmējums | Dati par ražošanas metodi | Minimālais uzturvielu saturs (svars procentos) | Veidi, šķīdības un uzturvielu saturs, kas jādeklarē, kā norādīts 8., 9. un 10. ailē; daļiņu lielums | Mēslošanas līdzekļu identifikācijas dati; other requirements |

1 | 2 | Kopā | Katrai uzturvielai | N | 25PO | 2KO | N | 25PO | 2KO |

3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |

PK mēslošanas līdzeklis | Izstrādājums, kuru iegūst ķīmiski vai sajaucot, nepievienojot organiskas dzīvnieku vai augu izcelsmes uzturvielas | 18 % (P2O5 + K2O) | 5 % P2O5 5 %K2O | | 1)Ūdenī šķīstošs P2O52)Neitrālā amonija citrātā šķīstošs P2O53)Neitrālā amonija citrātā un ūdenī šķīstošs P2O54)Vienīgi minerālskābēs šķīstošs P2O55)Bāziskā amonija citrātā šķīstošs P2O5 (pēc Petermana metodes)6a)Minerālskābēs šķīstošs P2O5, kur vismaz 75 % no deklarētā P2O5 satura šķīst 2 % citronskābē6b)2 % citronskābē šķīstošs P2O57)Minerālskābēs šķīstošs P2O5, kur vismaz 75 % no deklarētā P2O5 satura šķīst bāziskajā amonija citrātā (pēc Žulī metodes)8)Minerālskābēs šķīstošs P2O5, kur vismaz 55 % no deklarētā P2O5 satura šķīst 2 % skudrskābē | Ūdenī šķīstošs K2O | | 1.PK mēslošanas līdzeklis, bez tomasmiltiem, kalcinētā fosfāta, alumīnija–kalcija fosfāta, superfosa un fosforītmiltiem, ir jādeklarē saskaņā ar 1), 2) vai 3) šķīdību:ja ūdenī šķīstošs P2O5 neveido 2 %, deklarē tikai 2) šķīdību,ja ūdenī šķīstošs P2O5 veido vismaz 2 %, deklarē 3) šķīdību, un ir jānorāda ūdenī šķīstošā P2O5 saturs (1) šķīdība).Vienīgi minerālskābēs šķīstošā P2O5 saturs nedrīkst pārsniegt 2 %.Šim 1. veidam testa paraugs 2) un 3) šķīdības noteikšanai ir 1 g.2a)PK mēslošanas līdzeklis, kas satur fosforītmiltus vai superfosu, nedrīkst saturēt tomasmiltus, kalcinēto fosfātu un alumīnija–kalcija fosfātu.To deklarē saskaņā ar 1), 3) un 4) šķīdību.Šā veida mēslošanas līdzeklim jāsatur:vismaz 2 % vienīgi minerālskābēs šķīstoša P2O5 (4) šķīdība);vismaz 5 % ūdenī un neitrālā amonija citrātā šķīstoša P2O5 (3) šķīdība);vismaz 2–5 % ūdenī šķīstoša P2O5 (1) šķīdība).Šā veida mēslošanas līdzeklis ir jātirgo ar apzīmējumu "PK mēslošanas līdzeklis, kas satur fosforītmiltus" vai "PK mēslošanas līdzeklis, kas satur superfosu".Šim 2 a) veidam testa paraugs 3) šķīdības noteikšanai ir 3g. | 1)Ūdenī šķīstošs kālija oksīds2)Norāde "zems hlora saturs" ir saistīta ar maksimālo saturu 2 % Cl3)Hlora saturu var deklarēt |

Fosfātu pamatsastāvdaļu daļiņu lielums: |

Tomasmilti: | vismaz 75 % var izsijāt caur sietu ar 0,160 mm lieliem caurumiem |

Alumīnija–kalcija fosfāts: | vismaz 90 % var izsijāt caur sietu ar 0,160 mm lieliem caurumiem |

Kalcinēts fosfāts: | vismaz 75 % var izsijāt caur sietu ar 0,160 mm lieliem caurumiem |

Fosforītmilti: | vismaz 90 % var izsijāt caur sietu ar 0,063 mm lieliem caurumiem |

Superfoss: | vismaz 90 % var izsijāt caur sietu ar 0,160 mm lieliem caurumiem |

2 b) PK mēslošanas līdzeklis, kas satur alumīnija–kalcija fosfātu, nedrīkst saturēt tomasmiltus, kalcinēto fosfātu un superfosu.

To deklarē saskaņā ar 1) un 7) šķīdību, turklāt pēdējo piemēro, atskaitot šķīdību ūdenī.

Šā veida mēslošanas līdzeklim jāsatur:

- vismaz 2 % ūdenī šķīstoša P2O5 (1) šķīdība);

- vismaz 5 % P2O5 saskaņā ar 7) šķīdību.

Šā veida mēslošanas līdzeklis ir jātirgo ar apzīmējumu "PK mēslošanas līdzeklis, kas satur alumīnija–kalcija fosfātu".

3. Ja PK mēslošanas līdzekļi satur tikai vienu no šādu veidu fosfora mēslošanas līdzekļiem: tomasmiltus, kalcinēto fosfātu, alumīnija–kalcija fosfātu, fosforītmiltus, tad aiz veida apzīmējuma ir jāseko norādei par fosfāta sastāvdaļu.

Deklarācija par P2O5 šķīdību ir jāsniedz saskaņā ar šādām šķīdībām:

- mēslošanas līdzekļiem uz tomasmiltu bāzes: 6a) šķīdība (Francija, Itālija), 6b) šķīdība (Beļģija, Dānija, Vācija, Grieķija, Francija, Īrija, Itālija, Luksemburga, Nīderlande, Apvienotā Karaliste);

- mēslošanas līdzekļiem uz kalcinētā fosfāta bāzes: 5) šķīdība;

- mēslošanas līdzekļiem uz alumīnija–kalcija fosfāta bāzes: 7) šķīdība;

- mēslošanas līdzekļiem uz fosforītmiltu bāzes: 8) šķīdība.

| |

--------------------------------------------------

II PIELIKUMS

NOTEIKUMI ATTIECĪBĀ UZ IDENTIFIKĀCIJU UN MARĶĒŠANU

1. Obligātie identifikācijas marķējumi.

a) Teksts "EEK MĒSLOŠANAS LĪDZEKLIS" ar lielajiem burtiem;

b) mēslošanas līdzekļa veida apzīmējums saskaņā ar I pielikumu un skaitļi, kuri norāda uzturvielu saturu un kuriem attiecībā uz kompleksajiem mēslošanas līdzekļiem ir jābūt tādā kārtībā, kādu nosaka minētais apzīmējums;

c) deklarētais saturs attiecībā uz katru uzturvielu; un deklarētais saturs, kas izteikts kā veidi un/vai šķīdības, ja tās ir precizētas I pielikumā.

Uzturvielu saturs vienkāršajiem un kompleksajiem mēslošanas līdzekļiem ir jānorāda kā svara procenti veselos skaitļos vai, ja vajadzīgs, līdz vienai zīmei aiz komata, un kompleksajiem mēslošanas līdzekļiem – šādā kārtībā: N, P2O5 un/vai P, K2O un/vai K.

Uzturvielu veidi un šķīdības arī ir jāizsaka kā mēslošanas līdzekļa svara procentuālā daļa, izņemot gadījumus, kad I pielikumā ir skaidri noteikts, ka šo saturu izsaka citādi.

Uzturvielas ir jānorāda gan vārdiem, gan ar atbilstīgiem ķīmiskajiem simboliem (piemēram, slāpeklis (N), fosfors (P), fosfora pentoksīds (P2O5), kālijs (K), kālija oksīds (K2O), magnijs (Mg), magnija oksīds (MgO));

d) garantētais neto vai bruto svars.

Ja norāda bruto svaru, tam blakus jānorāda taras svars;

e) nosaukums vai tirdzniecības nosaukums, vai preču zīme un tās Kopienā reģistrētās personas adrese, kas ir atbildīga par mēslošanas līdzekļa tirdzniecību.

2. Marķēšanas prasības.

a) Etiķetes vai marķējumi, kas uzdrukāti uz iesaiņojuma un kuros sniegtas 1. daļā minētās ziņas, jānovieto labi redzamā vietā. Piestiprinātajām etiķetēm jābūt fiksētām tādā pašā veidā, kādu izmanto iesaiņojuma noslēgšanai. Ja tas tiek darīts, izmantojot svina vai cita veida plombas, uz plombas ir jābūt 1. daļas e) punktā minētās atbildīgās personas nosaukumam vai zīmei;

b) marķējumiem, kas minēti 1. punktā, ir jābūt un jāpaliek neizdzēšamiem un skaidri salasāmiem;

c) gadījumos, kas minēti 3. pantā, precēm jāpievieno dokumentu kopija ar identifikācijas marķējumiem, un tai jābūt pieejamai kontroles nolūkos.

--------------------------------------------------

III PIELIKUMS

PIELAIDES

a) Šajā pielikumā dotās pielaides ir pieļaujamās novirzes uzturvielas izmērītajam lielumam no tās deklarētā lieluma;

b) tās ir paredzētas, lai pielāgotu atšķirības ražošanā, paraugu ņemšanā un analīzē;

c) pielaides nav pieļaujamas attiecībā uz I pielikumā precizēto minimālo un maksimālo saturu;

d) ja nav norādīts maksimums, tad nav ierobežojumu tam, cik daudz uzturviela pārsniedz deklarēto daudzumu;

e) pielaides attiecībā uz deklarēto uzturvielu saturu dažādu veidu mēslošanas līdzekļiem ir šādas:

absolūtais daudzums svara procentos izteikts kā N, P2O5, K2O, MgO, Cl |

A.VIENKĀRŠIE MĒSLOŠANAS LĪDZEKĻI

I.Slāpekļa minerālmēsli

kalcija nitrāts | 0,4 |

kalcija–magnija nitrāts | 0,4 |

nātrija nitrāts | 0,4 |

Čīles salpetris | 0,4 |

kalcija ciānamīds | 1,0 |

slāpekļa–kalcija ciānamīds | 1,0 |

amonija sulfāts | 0,3 |

Amonija nitrāts vai kalcija–amonija nitrāts: | |

—līdz 32 %, ieskaitot | 0,8 |

—vairāk nekā 32 % | 0,6 |

amonija sulfātnitrāts | 0,8 |

magnija sulfonitrāts | 0,8 |

magnija–amonija nitrāts | 0,8 |

urīnviela | 0,4 |

II.Fosfora minerālmēsli

Tomasmilti: | |

—deklarācija, ko izsaka kā 2 % diapazonu pēc svara | 0 |

—deklarācija, ko izsaka kā vienu skaitli | 1,0 |

Citi fosfora minerālmēsli | |

P2O5 šķīdība: | (mēslošanas līdzekļa numurs I pielikumā) | |

—minerālskābē | (3, 6, 7) | 0,8 |

—skudrskābē | (7) | 0,9 |

—neitrālā amonija citrātā | (2a, 2b, 2c,) | 0,8 |

—bāziskā amonija citrātā | (4,5,6) | 0,8 |

—ūdenī | (2a, 2b, 3) | 6,9 |

(2c) | 1,3 |

III.Kālija minerālmēsli

kainīts | 1,5 |

bagātināts kainīta sāls | 1–0 |

kālija hlorīds: | |

—līdz 55 %, ieskaitot | 1,0 |

—vairāk nekā 55 % | 0,5 |

kālija hlorīds, kas satur magnija sāli | 1,5 |

kālija sulfāts | 0,5 |

kālija sulfāts, kas satur magnija sāli | 1,5 |

Pārējās sastāvdaļas

magnija oksīds | 0,9 |

hlors | 0,2 |

B.KOMPLEKSIE MĒSLOŠANAS LĪDZEKĻI

1.Uzturvielu elementi

—N | 1,1 |

—P2O5 | 1,1 |

—K2O | 1,1 |

2.Kopējās negatīvās novirzes no deklarētā daudzuma

—divkomponentu minerālmēsli | 1,5 |

—trīskomponentu minerālmēsli | 1,9 |

f) pielaide, kas pieļaujama dažādu veidu slāpekļa deklarētajam saturam vai fosfora pentoksīda deklarētajai šķīdībai, ir viena desmitā daļa no attiecīgās uzturvielas kopējā satura, maksimāli 2 % no svara, ar noteikumu, ka šīs uzturvielas kopējais saturs paliek I pielikumā precizētajās robežās un ievērojot iepriekš minētās e) punktā norādītās pielaides.

--------------------------------------------------

Top