Sveikatos ir aplinkos apsauga nuo patvariųjų organinių teršalų
DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:
Reglamentas (ES) 2019/1021 dėl patvariųjų organinių teršalų
KOKS ŠIO REGLAMENTO TIKSLAS?
PAGRINDINIAI ASPEKTAI
POT yra pavojingos cheminės medžiagos, kurios gali būti perneštos per šalių sienas. Jos dažnai randamos toli nuo savo šaltinių ir išlieka aplinkoje, biologiškai kaupiasi* ir kelia pavojų žmonių sveikatai ir aplinkai.
Gamybos kontrolės priemonės, pateikimas rinkai* ir naudojimas
- Gaminti, tiekti rinkai ir naudoti I priede išvardytus POT – atskirus, esančius mišiniuose ar gaminiuose* yra draudžiama, išskyrus atvejus, kai taikomos tam tikros priede nurodytos išimtys. I priedas ne kartą buvo iš dalies keičiamas Europos Komisijos priimtais deleguotaisiais aktais. Ribojama II priede išvardytų POT gamyba, tiekimas rinkai ir naudojimas. Jie gali būti naudojami tik tada, kai atitinkamoje ES valstybėje narėje nėra saugių, veiksmingų ir įperkamų vietinių alternatyvų.
- Valstybės narės ir Komisija privalo imtis atitinkamų priemonių esamoms medžiagoms kontroliuoti (pavyzdžiui, sudaryti jų sąrašus) ir užkirsti kelią naujų medžiagų, kurios turi POT savybių, gamybai, tiekimui rinkai ir naudojimui.
- Valstybės narės gali perduoti pasiūlymus dėl įtraukimo į sąrašą Komisijai, kuri, remiama Europos cheminių medžiagų agentūros (ECHA), nusprendžia, ar siūlyti į sąrašą įtraukti papildomų medžiagų. ECHA teikia techninę ir mokslinę pagalbą ir prisideda prie reglamente aprašytų procesų.
Išimtys
- Kontrolės priemonių išimtys leidžiamoms medžiagoms, naudojamoms laboratorinio masto tyrimuose arba kaip etalonas, taip pat medžiagoms, kurios yra kaip netyčia susidarantis teršalų kiekis mišiniuose ar gaminiuose.
- Kitos išimtys taikomos gaminiams, kurių sudėtyje yra POT ir kurie pagaminti iki šio reglamento taikymo, atsižvelgiant į specialias garantijas ir sąlygas, įskaitant reikalavimus pranešti Komisijai ir Stokholmo konvencijos sekretoriatui.
Išleidimo mažinimas, sumažinimas iki minimumo ir panaikinimas
Valstybės narės privalo:
- sudaryti III priede išvardytų medžiagų išleidimo į orą, vandenį ir žemę inventorius;
- perduoti savo veiksmų planus dėl priemonių, skirtų medžiagų išleidžiamam kiekiui nustatyti, apibūdinti ir sumažinti iki minimumo, įskaitant pakaitinių ar modifikuotų medžiagų naudojimą;
- teikti pirmenybę alternatyviems procesams, kuriuos taikant nesusiformuoja ir neišleidžiami POT, kai statomi ar modernizuojami įrenginiai.
Atliekos
- Atliekų gamintojai ir turėtojai turi vengti, jei įmanoma, jų užteršimo IV priede išvardytomis medžiagomis.
- Daugeliu atvejų užterštos atliekos turi būti pašalintos arba naudojamos*, kad POT būtų garantuotai sunaikinti arba transformuoti.
- Valstybės narės privalo užtikrinti, kad užterštų atliekų gamyba, surinkimas ir gabenimas, taip pat jų saugojimas ir apdorojimas būtų atsekami ir vykdomi tokiomis sąlygomis, kurios apsaugo aplinką ir žmonių sveikatą.
- Iš dalies keičiančiu Reglamentu (ES) 2022/2400 atnaujinami IV ir V priedai, kuriuose nustatoma, kaip turi būti tvarkomos atliekos, kuriose yra POT, visų pirma, ar jos gali būti perdirbamos, ar turi būti sunaikintos arba negrįžtamai transformuotos. Į iš dalies pakeistus IV ir V priedus įtrauktas pentachlorfenolis, kuris buvo netyčia neįtrauktas, kai Reglamentas (EB) Nr. 850/2004 buvo panaikintas ir išdėstytas nauja redakcija.
- Be to, iš dalies keičiančiu reglamentu IV priedas papildomas naujomis medžiagomis ir atnaujinamos kai kurių IV ir V prieduose esančių medžiagų koncentracijos ribinės vertės:
- perfluoroktano rūgštis, jos druskos ir giminingi junginiai, naudojami vandeniui nelaidžioje tekstilėje ir priešgaisrinėse putose;
- polibrominti difenileteriai – antipirenai, kurių yra plastikuose ir tekstilėje, naudojamoje elektros ir elektroninėje įrangoje, transporto priemonėse ir balduose;
- heksabromciklododekanas – antipirenas, randamas kai kuriose plastiko ir tekstilės atliekose, ypač polistireno izoliacijoje;
- trumposios grandinės chlorinti parafinai – antipirenai, randami kai kuriose gumos ir plastiko atliekose;
- polichlorintieji dibenzo-para-dioksinai ir dibenzfuranai – medžiagos, esančios kaip priemaišos tam tikruose pelenuose ir kitose pramoninėse atliekose;
- dioksinų tipo polichlorinti bifenilai – jų gali būti kaip priemaišų kai kuriuose pelenuose ir pramoninėse alyvose;
- perfluorheksansulfonrūgštis, jos druskos ir susiję junginiai – randami tekstilės gaminiuose, nepridegančiuose virtuvės induose ir priešgaisrinėse putose;
- dikofolis – pesticidas, anksčiau naudotas žemės ūkyje.
Planavimas, stebėsena ir ataskaitų teikimas
- Valstybės narės turi suteikti visuomenei galimybę dalyvauti įgyvendinimo planų rengime, kurie turi būti viešai prieinami ir su jais dalijamasi su Komisija ir ECHA, įskaitant informaciją apie priemones, kurių buvo imtasi nacionaliniu lygmeniu siekiant nustatyti ir įvertinti POT užterštas vietoves, kai to reikia. Komisija taip pat turi prižiūrėti įgyvendinimo planą ES, kuris turi būti atitinkamai persvarstomas ir atnaujinamas.
- Turi būti sukurtas stebėjimo mechanizmas, skirtas rinkti palyginamus stebėjimo duomenis apie medžiagų, išvardytų reglamento III priedo A dalyje, buvimą aplinkoje. Valstybės narės taip pat teikia ataskaitas apie reglamento įgyvendinimą.
- Komisijai suteikiami įgaliojimai priimti deleguotuosius aktus, kuriais iš dalies keičiamas šio reglamento I, II ir III prieduose pateiktas medžiagų sąrašas, kad jie būtų pritaikyti prie medžiagų sąrašo, pateikto Stokholmo konvencijos arba 1979 m. Protokole, pakeitimų.
NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?
- Reglamentas (ES) 2019/1021 taikomas nuo 2019 m. liepos 15 d.
- Iš dalies keičiantis Reglamentas (ES) 2022/2400 taikomas nuo 2023 m. birželio 10 d.
KONTEKSTAS
Daugiau informacijos žr.:
SVARBIAUSIOS SĄVOKOS
Biologiškai kauptis – susikoncentruoti gyvuose kūnuose.
Pateikimas rinkai – tiekimas arba pateikimas trečiajai šaliai už mokestį arba nemokamai. Importas taip pat laikomas tiekimu rinkai.
Gaminys – daiktas, kuris gaminamas įgijo konkrečią formą ar struktūrą, labiau nulemiančią jo naudojimo paskirtį nei jo cheminė sudėtis.
Atliekų naudojimas – kaip apibrėžta
Atliekų pagrindų direktyvoje, bet kokia operacija, kurios pagrindinis rezultatas yra atliekų panaudojimas naudingu tikslu, pakeičiant jomis kitas medžiagas, kurios priešingu atveju būtų buvusios panaudotos konkrečiai funkcijai atlikti, arba kurios rezultatas yra tai, kad atliekos parengiamos tai funkcijai atlikti, įmonėje ar visoje ekonomikoje.
PAGRINDINIS DOKUMENTAS
2019 m. birželio 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2019/1021 dėl patvariųjų organinių teršalų (nauja redakcija) (OL L 169, 2019 6 25, p. 45–77).
Vėlesni Reglamento (ES) 2019/1021 daliniai pakeitimai buvo įterpti į pradinį dokumentą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.
SUSIJĘ DOKUMENTAI
2022 m. lapkričio 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2022/2400, kuriuo iš dalies keičiami Reglamento (ES) 2019/1021 dėl patvariųjų organinių teršalų IV ir V priedai (OL L 317, 2022 12 9, p. 24–31).
2008 m. lapkričio 19 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2008/98/EB dėl atliekų ir panaikinanti kai kurias direktyvas (OL L 312, 2008 11 22, p. 3–30).
Žr. konsoliduotą versiją.
2006 m. gruodžio 18 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1907/2006 dėl cheminių medžiagų registracijos, įvertinimo, autorizacijos ir apribojimų (REACH), įsteigiantis Europos cheminių medžiagų agentūrą, iš dalies keičiantis Direktyvą 1999/45/EB bei panaikinantis Tarybos reglamentą (EEB) Nr. 793/93, Komisijos reglamentą (EB) Nr. 1488/94, Tarybos direktyvą 76/769/EEB ir Komisijos direktyvas 91/155/EEB, 93/67/EEB, 93/105/EB bei 2000/21/EB (OL L 396, 2006 12 30, p. 1–849) Tekstas iš naujo paskelbtas klaidų ištaisyme (OL L 136, 2007 5 29, p. 3–280).
Žr. konsoliduotą versiją.
Komisijos komunikatas dėl atsargumo principo (KOM(2000) 1 galutinis, 2000 2 2)
Protokolas prie 1979 metų Tolimų tarpvalstybinių oro teršalų pernašų konvencijos dėl patvarių organinių teršalų (OL L 81, 2004 3 19, p. 37–71).
paskutinis atnaujinimas 24.04.2023