Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Pinigų plovimas

Pinigų plovimas – tai procesas, kurio metu nusikaltėliai slepia neteisėtą gauto turto ar pajamų kilmę.

ES siekia užkirsti kelią piktnaudžiavimui finansų sistema ir sustiprinti ES valstybių narių bendradarbiavimą kovoje su pinigų plovimu. Jos priemonės reglamentuojamos Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV):

  • VII antraštine dalimi (vidaus rinkos teisės aktų derinimas). Sukūrus vidaus rinką, visoje ES buvo įgyvendintos taisyklės, kuriomis siekiama veiksmingai užkirsti kelią pinigų plovimui ir terorizmo finansavimui. Finansiniai srautai yra reguliuojami, kad sandorius būtų lengva susekti ir stebėti. Taip pat finansų ir tam tikri ne finansų subjektai turi nustatyti savo klientų (įskaitant įmonių ir patikos fondų tikrųjų savininkų) tapatybę, stebėti sandorius ir pranešti finansinės žvalgybos padaliniams apie įtarimus dėl pinigų plovimo;
  • V antraštine dalimi (policijos ir teisminis bendradarbiavimas baudžiamosiose bylose). Pagrindinis dėmesys skiriamas nusikalstamų veikų apibrėžimui ir savitarpio pagalbos stiprinimui.

ES finansinių nusikaltimų taisyklės daugiausia paremtos Finansinių veiksmų darbo grupės priimtais tarptautiniais standartais.

  • Direktyva (ES) 2018/843 (ES penktąja kovos su pinigų plovimu direktyva), kuria iš dalies keičiama Ketvirtoji kovos su pinigų plovimu direktyva (Direktyva (ES) 2015/849), siekiama kovoti su pinigų plovimu ir terorizmo finansavimu, neleidžiant naudoti finansų rinkų šiems tikslams.
  • Direktyva (ES) 2018/1673 siekiama kriminalizuoti pinigų plovimą, kai jis padaromas tyčia ir žinant, kad turtas buvo gautas iš nusikalstamos veiklos. Joje apibrėžiamos nusikalstamos veikos ir sankcijos pinigų plovimo srityje, o valstybėms narėms leidžiama kriminalizuoti pinigų plovimą, jei šį nusikaltimą padarę asmenys įtarė arba turėjo žinoti, kad turtas gautas iš nusikalstamos veiklos.

2020 m. Europos Komisija priėmė ES pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos veiksmų planą, kuriame numatytos priemonės, kurių ji imsis siekdama geriau įgyvendinti, prižiūrėti ir koordinuoti atitinkamas ES taisykles. Tuo pat metu ji paskelbė, kaip nustatyti didelės rizikos ES nepriklausančias šalis, kuriose trūksta kovos su pinigų plovimu ir kovos su teroristų finansavimu tvarkos ir kurios kelia didelę grėsmę ES finansų sistemai.

TAIP PAT ŽR.:

Top