Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Lyčių lygybė darbo rinkoje

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Direktyva 2006/54/EB dėl moterų ir vyrų lygių galimybių ir vienodo požiūrio į moteris ir vyrus užimtumo bei profesinės veiklos srityje principo įgyvendinimo

KOKS ŠIOS DIREKTYVOS TIKSLAS?

Šia direktyva siekiama konsoliduoti kelias direktyvas dėl lyčių lygybės, supaprastinant, modernizuojant ir pagerinant Europos Sąjungos (ES) teisės aktus vienodo požiūrio į moteris ir vyrus užimtumo srityje.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Moterų ir vyrų lygybė yra vienas iš pagrindinių ES teisės principų, taikomas keletui visuomeninio gyvenimo aspektų, įskaitant darbą.

Lygybė užimtumo ir darbo sąlygų srityje

Direktyva draudžiama moterų ir vyrų tiesioginė* ir netiesioginė diskriminacija* šiais aspektais:

  • priėmimo į darbą, įsidarbinimo ir savarankiško įsidarbinimo;
  • darbo sąlygų, įskaitant darbo užmokestį ir atleidimą;
  • profesinio mokymo ir paaukštinimo pareigose;
  • narystės darbuotojų ir darbdavių organizacijose.

Be to, Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 157 straipsniu draudžiama diskriminacija dėl lyties užmokesčio už vienodą ar vienodos vertės darbą srityje. Šis principas taikomas ir pareigybių klasifikacijos sistemoms, naudojamoms nustatant darbo užmokesčio dydį.

Tačiau išimtiniais atvejais skirtingas požiūris į moteris ir vyrus gali būti pateisinamas konkrečios profesinės veiklos pobūdžiu, jei įgyvendinamos priemonės yra teisėtos ir proporcingos.

ES valstybės narės turi skatinti darbdavius kovoti su diskriminacija (tiek tiesiogine, tiek netiesiogine) dėl lyties, visų pirma su priekabiavimu* ir seksualiniu priekabiavimu*.

Lygybė socialinės apsaugos srityje

Moterys ir vyrai yra vertinami vienodai pagal profesinio socialinio draudimo sistemas, ypač šiais aspektais:

  • šių sistemų aprėpties ir sąlygų, kuriomis įgyjama teisė jomis naudotis;
  • įmokų;
  • išmokų apskaičiavimo, įskaitant papildomas išmokas, taip pat sąlygų, kurios reguliuoja teisės į išmokas trukmę ir išsaugojimą.

Šis principas yra taikomas visiems dirbantiems asmenims, įskaitant:

  • savarankiškai dirbančius asmenis (tačiau šiai kategorijai valstybės narės gali numatyti skirtingas nuostatas dėl pensinio amžiaus);
  • asmenis, kurie nutraukė darbą dėl ligos, nelaimingo atsitikimo ar priverstinės bedarbystės;
  • darbo ieškančius žmones, pensininkus bei neįgalius darbuotojus ir jų teisių perėmėjus.

Motinystės, tėvystės ir įvaikinimo atostogos

Pasibaigus motinystės, tėvystės ar įvaikinimo atostogoms, darbuotojai turi teisę:

  • grįžti į savo darbą arba lygiavertes pareigas tokiomis sąlygomis, kurios būtų ne mažiau palankios jiems;
  • pasinaudoti visomis geresnėmis darbo sąlygomis, į kurias jie būtų turėję teisę, kol nedirbo.

Teisių gynimas

Valstybės narės privalo nustatyti teisių gynimo priemones nuo diskriminacijos nukentėjusiems darbuotojams, kaip antai taikinimo ir teismines procedūras. Be to, jos turi imtis reikiamų priemonių, kad apsaugotų darbuotojus ir jų atstovus nuo netinkamo darbdavio elgesio, kai darbdavys reaguoja į skundą, pateiktą įmonėje, arba į kokią nors teisinę procedūrą.

Galiausiai valstybės narės turi nustatyti sankcijas ir sudaryti galimybes atlyginti ar kompensuoti patirtą žalą.

Teismo procese įrodinėjimo pareigą dalijasi skundą dėl diskriminacijos pateikęs asmuo ir diskriminacija kaltinama šalis. Jeigu ieškovas pateikia teismui faktus, galinčius sudaryti diskriminacijos prielaidą (pavyzdžiui, visos įmonės moterys gauna mažesnį atlyginimą nei vyrai), atsakovas turi įrodyti, kad nebuvo pažeistas vienodo požiūrio principas (pavyzdžiui, ieškovas dirba kitokį darbą arba ne visą darbo dieną).

Pažymėtina, kad Direktyvos (ES) 2023/970 dėl darbo užmokesčio skaidrumo taisyklių, susijusių su vienodu darbo užmokesčiu už vienodą darbą (žr. santrauką), III skyrius (Teisių gynimo priemonės ir vykdymo užtikrinimas) taikomas procedūroms, susijusioms su bet kokia teise ar pareiga, susijusia su Direktyvos 2006/54/EB 4 straipsnyje nustatytu vienodo darbo užmokesčio principu. Nors Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 157 straipsnyje ir Direktyvoje 2006/54/EB įtvirtinta moterų ir vyrų teisė į vienodą darbo užmokestį už vienodą ar vienodos vertės darbą, iki šiol šis principas buvo sunkiai taikomas ir įgyvendinamas. Direktyvoje (ES) 2023/970 nustatytos taisyklės bus taikomos nuo 2026 m. birželio 7 d.

Vienodo požiūrio skatinimas

Valstybės narės paskiria institucijas, kurios turi skatinti, analizuoti ir stebėti vienodo požiūrio principo taikymą, užtikrinti, kad būtų laikomasi teisės aktų, ir teikti nepriklausomą pagalbą nuo diskriminacijos nukentėjusiems asmenims.

NUO KADA TAIKOMOS ŠIOS TAISYKLĖS?

Direktyva turėjo būti perkelta į nacionalinę teisę ne vėliau kaip 2008 m. rugpjūčio 15 d.

Direktyva 2006/54/EB buvo peržiūrėtos ir pakeistos kelios direktyvos (75/117/EEB, 76/207/EEB, 2002/73/EB, 86/378/EEB, 96/97/EB, 97/80/EB ir 98/52/EB) ir vėlesni jų pakeitimai.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Tiesioginė diskriminacija. Kai dėl lyties vienam asmeniui sudaromos mažiau palankios sąlygos palyginti su sąlygomis, kurios panašioje situacijoje yra, buvo ar būtų sudarytos kitam asmeniui.
Netiesioginė diskriminacija. Kai dėl akivaizdžiai neutralios nuostatos, kriterijaus ar praktikos vienos lyties žmonės gali atsidurti tam tikroje prastesnėje padėtyje nei kitos lyties žmonės (išskyrus atvejus, kai tą nuostatą, kriterijų ar praktiką objektyviai pateisina teisėtas tikslas, o šio tikslo siekiama tinkamomis ir būtinomis priemonėmis).
Priekabiavimas. Kai nepageidaujamu elgesiu, susijusiu su asmens lytimi, siekiama pakenkti arba pakenkiama žmogaus orumui ir siekiama sukurti arba sukuriama bauginanti, priešiška, menkinanti, žeminanti ar užgauli aplinka.
Seksualinis priekabiavimas. Kai bet kokiu nepageidaujamu žodiniu, nežodiniu ar fiziniu seksualinio pobūdžio elgesiu siekiama pakenkti arba pakenkiama žmogaus orumui, ypač kai sukuriama bauginanti, priešiška, menkinanti, žeminanti ar užgauli aplinka.

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2006 m. liepos 5 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2006/54/EB dėl moterų ir vyrų lygių galimybių ir vienodo požiūrio į moteris ir vyrus užimtumo bei profesinės veiklos srityje principo įgyvendinimo (nauja redakcija) (OL L 204, 2006 7 26, p. 23–36).

SUSIJĘS DOKUMENTAS

2023 m. gegužės 10 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva (ES) 2023/970, kuria, nustatant darbo užmokesčio skaidrumo ir vykdymo užtikrinimo mechanizmus, griežčiau taikomas vienodo vyrų ir moterų darbo užmokesčio už vienodą arba vienodos vertės darbą principas (OL L 132, 2023 5 17, p. 21–44).

paskutinis atnaujinimas 26.05.2023

Top