EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018PC0298

Pasiūlymas TARYBOS DIREKTYVA kuria iš dalies keičiamos Direktyvos 2006/112/EB dėl pridėtinės vertės mokesčio bendros sistemos nuostatos, susijusios su neprivalomo atvirkštinio apmokestinimo mechanizmo taikymo tam tikroms prekėms ir paslaugoms, kurias tiekiant ar teikiant gali būti sukčiaujama, laikotarpiu ir su kovos su sukčiavimu pridėtinės vertės mokesčiu greitojo reagavimo mechanizmo taikymo laikotarpiu

COM/2018/298 final - 2018/0150 (CNS)

Briuselis, 2018 05 25

COM(2018) 298 final

2018/0150(CNS)

Pasiūlymas

TARYBOS DIREKTYVA

kuria iš dalies keičiamos Direktyvos 2006/112/EB dėl pridėtinės vertės mokesčio bendros sistemos nuostatos, susijusios su neprivalomo atvirkštinio apmokestinimo mechanizmo taikymo tam tikroms prekėms ir paslaugoms, kurias tiekiant ar teikiant gali būti sukčiaujama, laikotarpiu ir su kovos su sukčiavimu pridėtinės vertės mokesčiu greitojo reagavimo mechanizmo taikymo laikotarpiu


AIŠKINAMASIS MEMORANDUMAS

1.PASIŪLYMO APLINKYBĖS

Pasiūlymo pagrindimas ir tikslai

Šio pasiūlymo dėl direktyvos, kuria iš dalies keičiama 2006 m. lapkričio 28 d. Tarybos direktyva 2006/112/EB dėl pridėtinės vertės mokesčio bendros sistemos 1 (toliau – PVM direktyva), tikslas – pratęsti: 1) galimybę valstybėms narėms taikyti atvirkštinio apmokestinimo mechanizmą 2 siekiant kovoti su sukčiavimu tiekiant prekes ir teikiant paslaugas, nurodytas PVM direktyvos 199a straipsnio 1 dalyje, ir 2) galimybę taikyti Greitojo reagavimo mechanizmą (GRM) kovojant su sukčiavimu.

PVM direktyvos 199a straipsniu 3 valstybėms narėms suteikta galimybė pasirinktinai taikyti atvirkštinio apmokestinimo mechanizmą PVM mokėjimui už iš anksto nustatytas prekes ir paslaugas, kurias tiekiant (teikiant) gali būti sukčiaujama, visų pirma dingusio prekiautojo sukčiavimo Bendrijoje atvejais.

Jeigu valstybė narė norėtų taikyti atvirkštinio apmokestinimo mechanizmą kitoms prekėms ir paslaugoms, nei nurodyta PVM direktyvos 199a straipsnyje, siekiant supaprastinti PVM surinkimo procedūrą arba užkirsti kelią tam tikrų formų mokesčių vengimui ir sukčiavimui, vadovaujantis PVM direktyvos 395 straipsniu gali būti leista taikyti nukrypti leidžiančią nuostatą. Tačiau tam, kad būtų patvirtinta nukrypti leidžianti nuostata pagal šį straipsnį, reikia, kad Komisija pateiktų pasiūlymą ir kad jam vienbalsiai pritartų Taryba – tai procesas, kuris trunka kelis mėnesius (pagal PVM direktyvos 395 straipsnį daugiausiai 8 mėnesius). Tais atvejais, kai valstybė narė staiga susiduria su masinio sukčiavimo atvejais, dėl leidimo taikyti nukrypti leidžiančią nuostatą vadovaujantis 395 straipsniu suteikimo trukmės gali būti prarasta daug PVM pajamų. PVM direktyvos 199b straipsnyje 4 pateiktomis GRM nuostatomis numatyta spartesnė leidimo pradėti taikyti atvirkštinio apmokestinimo mechanizmą suteikimo (laikantis tam tikrų griežtų sąlygų) procedūra, kuria valstybėms narėms suteikiama tinkamesnė ir veiksmingesnė priemonė reaguoti į staigų ir stambaus masto sukčiavimą.

199a ir 199b straipsniuose numatytų priemonių tikslas – leisti valstybėms narėms operatyviai spręsti dingusio prekiautojo sukčiavimo Bendrijoje problemas: pagal 199a straipsnį yra leidžiama savo nuožiūra taikyti atvirkštinio apmokestinimo mechanizmą išvardytoms prekėms ir paslaugoms, o 199b straipsnyje numatyta spartesnė atvirkštinio apmokestinimo mechanizmo įvedimo procedūra, kai sukčiavimas yra staigus ir stambaus masto. Abu straipsniai nustoja galioti 2018 m. gruodžio 31 d. 5 .

Dingusio prekiautojo sukčiavimas Bendrijoje – tai sukčiavimas, kai prekiautojas įsigyja iš kitos valstybės narės gabenamas arba siunčiamas PVM neapmokestinamas prekes ir parduoda jas pirkėjui, išrašydamas sąskaitą faktūrą su PVM. Gavęs PVM sumą iš pirkėjo, prekiautojas dingsta mokesčių administratoriui nesumokėjęs mokėtino PVM. O pirkėjas – ir sąžiningas, ir nesąžiningas – gali atskaityti tiekėjui sumokėtą PVM, pateikdamas PVM deklaraciją. Matyti, kad pagal PVM direktyvos 199a straipsnį taikomas atvirkštinio apmokestinimo mechanizmas yra naudinga atsargumo priemonė ir ja naudodamosi valstybės narės gali kovoti su tokio pobūdžio sukčiavimu iš anksto apibrėžtose jautriose srityse, kai jų teritorijose imama taip sukčiauti. Kai prekiautojas įpareigojamas taikyti atvirkštinio apmokestinimo mechanizmą tokioms vidaus prekėms, jis negali įtraukti PVM į savo sąskaitą faktūrą. Taigi jis negalės priskaičiuoti PVM sumos iš savo pirkėjo, o vėliau – dingti nesumokėjęs gauto PVM. 199b straipsnyje numatytas GRM – tai išimtinė priemonė, kuria valstybėms narėms suteikta galimybė operatyviai laikinai įvesti atvirkštinio apmokestinimo mechanizmą prekių ir paslaugų sektoriuose, kuriuose nustatomas staigus ir stambaus masto sukčiavimas ir kurie nėra nurodyti PVM direktyvos 199a straipsnyje. Šį mechanizmą valstybės narės gali taikyti laikotarpiu, kuris įprastomis sąlygomis yra reikalingas tam, kad pagal PVM direktyvos 395 straipsnį būtų gautas leidimas taikyti nukrypti leidžiančią nuostatą.

Kaip reikalaujama PVM direktyvoje, Komisija pateikė PVM direktyvos 199a ir 199b straipsniuose nurodytų mechanizmų poveikio ataskaitą 6 . Rengiant šią ataskaitą, valstybių narių prašyta pateikti informaciją apie savo patirtį ir įvertinti priemones. Siekiant užtikrinti, kad būtų atsižvelgta į verslo subjektų grįžtamąją informaciją, verslo sektoriaus suinteresuotųjų subjektų prašyta pateikti savo nuomonę per PVM ekspertų grupę 7 . Valstybės narės ir suinteresuotieji subjektai iš esmės mano, kad PVM direktyvos 199a straipsnyje numatytas atvirkštinio apmokestinimo mechanizmas yra labai veiksminga ir efektyvi laikina kovos su sukčiavimu PVM priemonė. Dauguma valstybių narių mano, kad nors PVM direktyvos 199b straipsnyje numatytu GRM niekada nebuvo veiksmingai pasinaudota, šis mechanizmas yra naudinga išimtiniais sukčiavimo PVM atvejais taikytina atsargumo priemonė.

Pastaruoju metu Komisija pateikė du pasiūlymus dėl teisėkūros procedūra priimamų aktų, kuriais siekiama iš esmės spręsti sukčiavimo PVM problemą. Pirmasis pasiūlymas susijęs su administraciniu bendradarbiavimu ir kova su sukčiavimu PVM srityje 8 – pagal jį būtų stiprinamas valstybių narių bendradarbiavimas, siekiant veiksmingai kovoti su tarpvalstybiniu sukčiavimu.

Antrajame pasiūlyme pateikti paprastesnės ir nuo sukčiavimo apsaugotos galutinės PVM sistemos, skirtos Sąjungos vidaus prekybai 9 , pagrindiniai principai. Šie principai bus įgyvendinti dviem etapais. Visų pirma pirmąjį 2018 m. pusmetį Komisija pateiks pasiūlymą, į kurį bus įtrauktos išsamios nuostatos dėl galutinių procedūrų taikymo įmonių tarpusavio prekių tiekimui Sąjungoje.

Šios procedūros (jos turėtų įsigalioti 2022 m. liepos 1 d.) yra svarbiausia kovos su dingusio prekiautojo sukčiavimu Bendrijoje priemonė. Kadangi Sąjungoje tiekiamos prekės būtų faktiškai apmokestintos PVM, prekiautojas nebegalėtų įsigyti iš kitos valstybės narės gabenamų arba siunčiamų neapmokestinamų prekių – ši praktika yra pagrindinė dingusio prekiautojo sukčiavimo Bendrijoje priežastis. Įsigyti iš kitos valstybės narės gabenamas arba siunčiamas prekes nemokėdami PVM tiekėjui galės tik patvirtinto apmokestinamojo asmens statusą įgiję patikimi apmokestinamieji asmenys.

Iš to, kas išdėstyta, matyti, kad PVM direktyvos 199a ir 199b straipsniuose nustatytos priemonės buvo naudingos laikinos ir tikslinės priemonės. 2018 m. gruodžio 31 d. joms nustojus galioti, valstybės narės neteks veiksmingos kovos su sukčiavimu priemonės.

Todėl tikslinga pratęsti 199a ir 199b straipsniuose nustatytų priemonių galiojimą iki 2022 m. birželio 30 d. – šią dieną turėtų įsigalioti galutinė įmonių tarpusavio prekių tiekimo Sąjungoje tvarka.

Pagal PVM direktyvos 199a straipsnio 1 dalį valstybės narės gali taikyti atvirkštinio apmokestinimo mechanizmą ne trumpiau kaip dvejus metus. Reikalavimas taikyti priemonę ne trumpiau kaip dvejus metus sudarė kliūčių keletui valstybių narių, 2017 m. norėjusių įvesti atvirkštinio apmokestinimo mechanizmą ir taip kovoti su nauju nustatytu sukčiavimu PVM tiekiant į 199a straipsnio sąrašą įtrauktas prekes ir (arba) teikiant į 199a straipsnio sąrašą įtrauktas paslaugas. Atitinkamos valstybės narės galiausiai turėjo pagal PVM direktyvos 395 straipsnį ir jame nustatytą procedūrą teikti prašymą leisti taikyti nukrypti leidžiančią nuostatą, dėl to pavėluotai reagavo į sukčiavimo problemą. Todėl siūloma panaikinti ne trumpesnio nei dvejų metų laikotarpio reikalavimą.

Suderinamumas su toje pačioje politikos srityje galiojančiomis nuostatomis

Šiuo pasiūlymu nedaromas poveikis Komisijos pasiūlymui dėl bendrojo atvirkštinio apmokestinimo mechanizmo laikino taikymo 10 , kuriuo valstybėms narėms, kurios ypač kenčia nuo sukčiavimo, būtų suteikta galimybė laikantis griežtų sąlygų įvesti bendrą (o ne konkretaus sektoriaus) prekių vidaus tiekimui ir paslaugų vidaus teikimui taikomą atvirkštinio apmokestinimo mechanizmą. Siūloma bendrojo atvirkštinio apmokestinimo mechanizmo taikymo sritis ir sąlygos skiriasi nuo PVM direktyvos 199a ir 199b straipsniuose nustatytų sąlygų.

2.TEISINIS PAGRINDAS, SUBSIDIARUMO IR PROPORCINGUMO PRINCIPAI

Teisinis pagrindas

Šia direktyva iš dalies keičiama PVM direktyva, remiantis Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 113 straipsniu.

Pasiūlymu pratęsiamas tam tikrų PVM direktyvos nuostatų taikymas, todėl būtina ją iš dalies pakeisti.

Subsidiarumo principas (neišimtinės kompetencijos atveju)

Pagal subsidiarumo principą, nustatytą Europos Sąjungos sutarties 5 straipsnio 3 dalyje, veiksmų Sąjungos lygiu galima imtis tik tuomet, kai numatytų tikslų valstybės narės vienos negali deramai pasiekti ir dėl siūlomų veiksmų masto ir poveikio tų tikslų būtų geriau siekti Sąjungos lygiu.

Tikslas kovoti su sukčiavimu taikant atvirkštinio apmokestinimo mechanizmą ir suteikiant galimybę naudoti Greitojo reagavimo mechanizmą kovos su staigiu ir stambaus masto sukčiavimu atveju būtų geriausiai pasiektas Sąjungos lygmeniu, o jo konkretus teisinis pagrindas yra PVM direktyva. Todėl norint pratęsti šių priemonių taikymą reikia iš dalies pakeisti PVM direktyvą.

Proporcingumo principas

Kadangi pratęsiamos priemonės yra neprivalomos ir laikinos, šis pasiūlymas yra proporcingas siekiamam tikslui – kovoti su sukčiavimu tiekiant tam tikras prekes ir teikiant tam tikras paslaugas ir padėti valstybėms narėms kovoti su staigaus ir stambaus masto sukčiavimo PVM atvejais.

Priemonės pasirinkimas

Siūloma direktyva, kuria iš dalies keičiama PVM direktyva.

3.EX POST VERTINIMO, KONSULTACIJŲ SU SUINTERESUOTOSIOMIS ŠALIMIS IR POVEIKIO VERTINIMO REZULTATAI

Konsultacijos su suinteresuotosiomis šalimis

Valstybių narių ir suinteresuotųjų subjektų atsiliepimai buvo pateikti Komisijos ataskaitoje dėl PVM direktyvos 199a ir 199b straipsnių poveikio kovai su sukčiavimu.

Kaip nurodyta ataskaitoje, valstybės narės iš esmės mano, kad PVM direktyvos 199a straipsnyje numatytas atvirkštinio apmokestinimo mechanizmas yra labai veiksminga ir efektyvi kovos su sukčiavimu PVM priemonė. Pradėjus taikyti atvirkštinio apmokestinimo mechanizmą, sukčiavimas nurodytuose sektoriuose itin sumažėjo arba apskritai išnyko. Tokį patį požiūrį savo atsakymuose išreiškė ir verslo sektoriaus suinteresuotieji subjektai, su kuriais buvo konsultuotasi: jie mano, kad atvirkštinio apmokestinimo mechanizmas yra veiksminga laikina kovos su sukčiavimu priemonė.

Dauguma valstybių narių mano, kad nors PVM direktyvos 199b straipsnyje numatytu Greitojo reagavimo mechanizmu niekada nebuvo pasinaudota, šis mechanizmas yra naudinga išimtiniais staigaus sukčiavimo PVM atvejais taikytina atsargumo priemonė.

Tiriamųjų duomenų rinkimas ir naudojimas

Dėl PVM direktyvos 199a straipsnyje numatytos priemonės poveikio konsultuotasi su PVM ekspertų grupe. Iš atsiliepimų matyti, kad konkrečioms prekėms ir paslaugoms taikomas atvirkštinio apmokestinimo mechanizmas yra veiksminga laikina kovos su sukčiavimu priemonė.

Apskritai neprivalomas atvirkštinio apmokestinimo mechanizmas buvo įvertintas ankstesniuose tyrimuose. Remiantis neseniai atliktu neprivalomo atvirkštinio apmokestinimo mechanizmo įvertinimu 11 , dėl atvirkštinio apmokestinimo mechanizmo verslo subjektų reikalavimų laikymosi išlaidos padidėjo 43 proc. Atliekant poveikio vertinimą, kuris buvo pridėtas prie pasiūlymo dėl bendro atvirkštinio apmokestinimo mechanizmo laikino taikymo, atliktas vidaus rinkos bendro atvirkštinio apmokestinimo mechanizmo vertinimas (jis taip pat palygintas su sektoriniu atvirkštiniu apmokestinimu) 12 . Dėl tikslinio atvirkštinio apmokestinimo mechanizmo taikymo srities ir laiko apribojimų jis neturėtų sukelti didelių neigiamų pasekmių.

Poveikio vertinimas

Iniciatyva prailginamas 199a ir 199b straipsniuose nustatytų priemonių galiojimas, siekiant padėti valstybėms narėms kovoti su sukčiavimu PVM, kol bus pradėta vykdyti nuodugnesnė PVM sistemos reforma.

Atsižvelgiant į šiuo metu Komisijos vykdomą veiklą, susijusią su galutine PVM tvarka ir jos numatomu poveikiu kovai su sukčiavimu, šiuo metu nebūtų tikslinga imtis neseniai parengtą ataskaitą papildančio vertinimo arba priemonių peržiūros, nes bet kokios išvados būtų laikinos ir įsigaliojus galutinei tvarkai jas reikėtų įvertinti iš naujo.

4.POVEIKIS BIUDŽETUI

Pasiūlymas neturės neigiamo poveikio Sąjungos biudžetui.

5.KITI ELEMENTAI

Pasiūlymo galiojimas yra riboto laikotarpio.

2018/0150 (CNS)

Pasiūlymas

TARYBOS DIREKTYVA

kuria iš dalies keičiamos Direktyvos 2006/112/EB dėl pridėtinės vertės mokesčio bendros sistemos nuostatos, susijusios su neprivalomo atvirkštinio apmokestinimo mechanizmo taikymo tam tikroms prekėms ir paslaugoms, kurias tiekiant ar teikiant gali būti sukčiaujama, laikotarpiu ir su kovos su sukčiavimu pridėtinės vertės mokesčiu greitojo reagavimo mechanizmo taikymo laikotarpiu

EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

atsižvelgdama į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo, ypač į jos 113 straipsnį,

atsižvelgdama į Europos Komisijos pasiūlymą,

teisėkūros procedūra priimamo akto projektą perdavus nacionaliniams parlamentams,

atsižvelgdama į Europos Parlamento nuomonę 13 ,

atsižvelgdama į Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonę 14 ,

laikydamasi specialios teisėkūros procedūros,

kadangi:

(1)dėl sukčiavimo pridėtinės vertės mokesčiu (PVM) patiriama didelių biudžeto nuostolių ir daromas poveikis vidaus rinkos veikimui;

(2)pagal Tarybos direktyvos 2006/112/EB 15 199a straipsnį valstybės narės, siekdamos greitai išspręsti dingusio prekiautojo sukčiavimo Bendrijos vidaus prekyboje problemą, gali nustatyti, kad prievolė sumokėti PVM už tame straipsnyje išvardytas prekes arba paslaugas tenka apmokestinamajam asmeniui, kuriam tos prekės tiekiamos arba paslaugos teikiamos (atvirkštinio apmokestinimo mechanizmas). Valstybės narės šį mechanizmą gali taikyti iki 2018 m. gruodžio 31 d. ne trumpiau kaip dvejus metus;

(3)Direktyvos 2006/112/EB 199b straipsnyje nustatyta specialia Greitojo reagavimo mechanizmo (GRM) priemone valstybėms narėms, siekiančioms kovoti su staigiu ir stambaus masto sukčiavimu, dėl kurio gali būti patirta didelių ir nepataisomų finansinių nuostolių, suteikta galimybė rinktis spartesnę konkrečioms prekėms ir paslaugoms skirto atvirkštinio apmokestinimo mechanizmo įvedimo procedūrą. Pagal Tarybos direktyvos 2013/42/ES 16 3 straipsnį valstybės narės specialią GRM priemonę gali taikyti iki 2018 m. gruodžio 31 d.;

(4)2018 m. kovo 8 d. Komisija Europos Parlamentui ir Tarybai pateikė ataskaitą dėl Direktyvos 2006/112/EB 199a ir 199b straipsniuose nurodytų mechanizmų poveikio kovai su sukčiavimu 17 ;

(5)ataskaitoje nurodyta, kad bendra valstybių narių ir suinteresuotųjų subjektų nuomone, Direktyvos 2006/112/EB 199a straipsnyje nustatytas atvirkštinio apmokestinimo mechanizmas yra veiksminga ir efektyvi laikina kovos su sukčiavimu PVM konkrečiuose sektoriuose arba sukčiavimo prevencijos priemonė. 199a straipsnio 1 dalyje nustatytas reikalavimas, kad priemonė būtų taikoma ne trumpiau kaip dvejus metus, pasirodė esąs kliūtis kelioms valstybėms narėms, pageidaujančioms taikyti atvirkštinio apmokestinimo mechanizmą nevykdant šios sąlygos. Todėl ne trumpesnio nei dvejų metų laikotarpio reikalavimas panaikinamas;

(6)valstybės narės mano, kad nors specialia GRM priemone, nurodyta Direktyvos 2006/112/EB 199b straipsnyje, niekada nebuvo veiksmingai pasinaudota, ji ir toliau turėtų būti naudinga išimtiniais sukčiavimo PVM atvejais taikytina atsargumo priemonė;

(7)atsižvelgiant į ataskaitoje nustatytus faktus ir išvadą, atrodo, kad Direktyvos 2006/112/EB 199a ir 199b straipsniuose nurodytos priemonės yra naudingos laikinos ir tikslinės kovos su sukčiavimu PVM priemonės. Šios priemonės nustos galioti 2018 m. gruodžio 31 d. ir šiomis veiksmingomis kovos su sukčiavimu PVM priemonėmis valstybės narės nebegalės pasinaudoti. Todėl tikslinga pratęsti tų priemonių taikymą ribotam laikotarpiui, kol įsigalios numatoma galutinė PVM tvarka;

(8)todėl Direktyva 2006/112/EB turėtų būti atitinkamai iš dalies pakeista,

PRIĖMĖ ŠIĄ DIREKTYVĄ:

1 straipsnis

Direktyva 2006/112/EB iš dalies keičiama taip:

(1)199a straipsnio 1 dalies įvadinė frazė pakeičiama taip:

„Valstybės narės gali iki 2022 m. birželio 30 d. nustatyti, kad asmuo, kuriam tenka prievolė sumokėti PVM, yra apmokestinamasis asmuo, kuriam yra skirtas šis tiekimas ar teikimas:“;

(2)199b straipsnis pakeičiamas taip:

„199b straipsnis

1. Valstybė narė privalomos skubos atvejais ir laikydamasi 2 bei 3 dalių gali nustatyti, kad nukrypstant nuo 193 straipsnio prievolė sumokėti PVM už tam tikras prekes ir paslaugas tenka jų gavėjui, kaip specialią Greitojo reagavimo mechanizmo (GRM) priemonę kovai su staigiu ir stambaus masto sukčiavimu, dėl kurio gali būti patirta didelių ir nepataisomų finansinių nuostolių.

Valstybė narė vykdo tinkamą specialios GRM priemonės kontrolę apmokestinamųjų asmenų, tiekiančių prekes ar teikiančių paslaugas, kurioms ta priemonė taikoma, atžvilgiu, ir ši kontrolė vykdoma ne ilgiau kaip devynis mėnesius.

2. Valstybė narė, pageidaujanti taikyti 1 dalyje numatytą specialią GRM priemonę, siunčia pranešimą Komisijai naudodama pagal 4 dalį nustatytą standartinę formą ir tuo pačiu metu jį siunčia kitoms valstybėms narėms. Valstybė narė pateikia Komisijai informaciją apie atitinkamą sektorių, sukčiavimo formą ir aplinkybes, tai, kad yra privalomos skubos priežasčių, staigų ir stambaus masto sukčiavimo pobūdį bei dėl jo patiriamus didelius ir nepataisomus finansinius nuostolius. Jei Komisija mano, kad ji neturi visos būtinos informacijos, per dvi savaites nuo pranešimo gavimo ji kreipiasi į atitinkamą valstybę narę ir nurodo, kokios papildomos informacijos jai reikia. Atitinkamos valstybės narės Komisijai pateikta papildoma informacija tuo pačiu metu siunčiama kitoms valstybėms narėms. Jei pateikta papildoma informacija yra nepakankama, Komisija per vieną savaitę apie tai praneša atitinkamai valstybei narei.

Valstybė narė, pageidaujanti taikyti šio straipsnio 1 dalyje numatytą specialią GRM priemonę, tuo pačiu metu pateikia prašymą Komisijai laikydamasi 395 straipsnio 2 ir 3 dalyse nustatytos procedūros.

Šio straipsnio 1 dalyje nurodytais privalomos skubos atvejais 395 straipsnio 2 ir 3 dalyse nustatyta procedūra užbaigiama per šešis mėnesius nuo tos dienos, kai Komisija gauna prašymą.

3. Gavusi visą informaciją, kuri, jos manymu, būtina 2 dalies pirmoje pastraipoje nurodytam pranešimui įvertinti, Komisija apie tai praneša valstybėms narėms. Jei Komisija prieštarauja specialiai GRM priemonei, per vieną mėnesį nuo to pranešimo gavimo ji pateikia neigiamą nuomonę ir apie tai informuoja atitinkamą valstybę narę bei PVM komitetą. Jei Komisija neprieštarauja, ji tai raštu per tą patį laikotarpį patvirtina atitinkamai valstybei narei ir PVM komitetui. Valstybė narė gali patvirtinti specialią GRM priemonę nuo to patvirtinimo gavimo dienos. Vertindama pranešimą Komisija atsižvelgia į bet kurios kitos valstybės narės jai raštu pateiktą nuomonę.

4. Komisija priima įgyvendinimo aktą, kuriuo nustatoma 2 dalyje nurodyto pranešimo dėl specialios GRM priemonės pateikimo ir 2 dalies pirmoje pastraipoje nurodytos informacijos pateikimo standartinė forma. Tas įgyvendinimo aktas priimamas laikantis 5 dalyje nurodytos nagrinėjimo procedūros.

5. Kai daroma nuoroda į šią dalį, taikomas Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 182/2011(*) 5 straipsnis ir šiuo tikslu komitetas – komitetas, įsteigtas pagal Tarybos reglamento (ES) Nr. 904/2010(**) 58 straipsnį.

6. 1 dalyje nustatyta speciali GRM priemonė taikoma iki 2022 m. birželio 30 d.“;

__________

   (*) 2011 m. vasario 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 182/2011, kuriuo nustatomos valstybių narių vykdomos Komisijos naudojimosi įgyvendinimo įgaliojimais kontrolės mechanizmų taisyklės ir bendrieji principai ( OL L 55, 2011 2 28, p. 13 ).

   (**) 2010 m. spalio 7 d. Tarybos reglamentas (ES) Nr. 904/2010 dėl administracinio bendradarbiavimo ir kovos su sukčiavimu pridėtinės vertės mokesčio srityje ( OL L 268, 2010 10 12, p. 1 ).“;

(3)395 straipsnio 5 dalis išbraukiama.

2 straipsnis

Ši direktyva įsigalioja dvidešimtą dieną po jos paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

3 straipsnis

Ši direktyva skirta valstybėms narėms.

Priimta Briuselyje

   Tarybos vardu

   Pirmininkas

(1)    2006 m. lapkričio 28 d. Tarybos direktyva 2006/112/EB dėl pridėtinės vertės mokesčio bendros sistemos (OL L 347, 2006 12 11, p. 1).
(2)    PVM direktyvos 193 straipsnyje nustatyta bendra taisyklė: PVM moka prekes tiekiantis arba paslaugas teikiantis apmokestinamasis asmuo. Pagal nukrypti nuo šios mokėjimo dalimis sistemos leidžiantį atvirkštinio apmokestinimo mechanizmą galima nustatyti, kad prievolė sumokėti PVM tenka prekių arba paslaugų gavėjui (apmokestinamajam asmeniui).
(3)    Įtrauktas 2013 m. liepos 22 d. Tarybos direktyva 2013/43/ES, kuria iš dalies keičiamos Direktyvos 2006/112/EB dėl pridėtinės vertės mokesčio bendros sistemos nuostatos dėl atvirkštinio apmokestinimo mechanizmo neprivalomo ir laikino taikymo tam tikroms prekėms ir paslaugoms, kurias tiekiant (teikiant) gali būti sukčiaujama (OL L 201, 2013 7 26, p. 4).
(4)    Įtrauktas 2013 m. liepos 22 d. Tarybos direktyva 2013/42/ES, kuria iš dalies keičiama Direktyva 2006/112/EB dėl pridėtinės vertės mokesčio bendros sistemos, kiek tai susiję su kovos su sukčiavimu pridėtinės vertės mokesčiu Greitojo reagavimo mechanizmu (OL L 201, 2013 7 26, p. 1).
(5)    Dėl GRM žr. Tarybos direktyvos 2013/42/ES 2 straipsnį.
(6)    Komisijos ataskaita Tarybai ir Europos Parlamentui dėl Tarybos direktyvos 2006/112/EB 119a ir 119b straipsnių poveikio kovai su sukčiavimu (COM(2018) 118/2).
(7)    PVM ekspertų grupė talkina Europos Komisijai ir konsultuoja ją PVM klausimais. Grupę sudaro asmeniškai paskirti ekspertai, turintys reikiamos patirties PVM srityje, ir organizacijos, pirmiausia atstovaujančios verslo subjektams ir mokesčių specialistams bei galinčios padėti plėtoti ir įgyvendinti PVM politiką.
(8)    „Bendros ES PVM erdvės kūrimas. Laikas veikti“. Pakeistas pasiūlymas dėl Tarybos reglamento, kuriuo iš dalies keičiamos Reglamento (ES) Nr. 904/2010 nuostatos dėl administracinio bendradarbiavimo pridėtinės vertės mokesčio srityje stiprinimo priemonių (COM(2017) 706 final).
(9)    Tarybos direktyvos, kuria dėl tam tikrų pridėtinės vertės mokesčio sistemos taisyklių suderinimo ir supaprastinimo iš dalies keičiama Direktyva 2006/112/EB ir nustatoma valstybių narių tarpusavio prekybos apmokestinimo galutinė sistema, pasiūlymas (COM(2017) 569 final). 
(10)    Pasiūlymas dėl Tarybos direktyvos, kuria iš dalies keičiamos Direktyvos 2006/112/EB dėl pridėtinės vertės mokesčio bendros sistemos nuostatos dėl bendrojo atvirkštinio apmokestinimo mechanizmo laikino taikymo tiekiamoms prekėms ir teikiamoms paslaugoms, kurių vertė viršija tam tikrą ribą (COM(2016) 811 final).
(11)    EY, 2014 m.
(12)    Poveikio vertinimas, pridėtas prie pasiūlymo, susijusio su bendrojo atvirkštinio apmokestinimo mechanizmo laikinu taikymu tiekiamoms prekėms ir teikiamoms paslaugoms, kurių vertė viršija tam tikrą ribą (SWD(2016) 457).
(13)    OL C , , p. .
(14)    OL C , , p. .
(15)    2006 m. lapkričio 28 d. Tarybos direktyva 2006/112/EB dėl bendros pridėtinės vertės mokesčio sistemos (OL L 347, 2006 12 11, p. 1).
(16)    2013 m. liepos 22 d. Tarybos direktyva 2013/42/ES, kuria iš dalies keičiama Direktyva 2006/112/EB dėl pridėtinės vertės mokesčio bendros sistemos, kiek tai susiję su kovos su sukčiavimu pridėtinės vertės mokesčiu Greitojo reagavimo mechanizmu (OL L 201, 2013 7 26, p. 1).
(17)    Komisijos ataskaita Tarybai ir Europos Parlamentui dėl Tarybos direktyvos 2006/112/EB 119a ir 119b straipsnių poveikio kovai su sukčiavimu (COM(2018) 118, 2018 m. kovo 8 d.).
Top