Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62023TN0115

Byla T-115/23: 2023 m. kovo 2 d. pareikštas ieškinys byloje Debreceni Egyetem / Taryba

OL C 173, 2023 5 15, p. 31–34 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

2023 5 15   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 173/31


2023 m. kovo 2 d. pareikštas ieškinys byloje Debreceni Egyetem / Taryba

(Byla T-115/23)

(2023/C 173/43)

Proceso kalba: vengrų

Šalys

Ieškovė: Debreceni Egyetem (Debrecenas, Vengrija), atstovaujama advokatų J. Rausch ir Á. Papp

Atsakovė: Europos Sąjungos Taryba

Reikalavimai

Ieškovė Bendrojo Teismo prašo:

remiantis SESV 263 straipsniu ex tunc, t. y. nuo priėmimo dienos panaikinti 2022 m. gruodžio 15 d. Tarybos įgyvendinimo sprendimo (ES) 2022/2506 dėl priemonių Sąjungos biudžetui apsaugoti nuo teisinės valstybės principų pažeidimų Vengrijoje (1) 2 straipsnio 2 dalį;

nurodyti atsakovei atlyginti visas ieškovės patirtas bylinėjimosi išlaidas.

Ieškinio pagrindai ir pagrindiniai argumentai

Grįsdama ieškinį ieškovė remiasi devyniolika pagrindų.

1.

Ieškinio pirmasis pagrindas grindžiamas ESS 2 straipsnio pažeidimu:

teisinės valstybės ir teisingumo principų pažeidimu: viešojo intereso patikos fondų finansuojamos mokymo įstaigos nedalyvavo rengiant įgyvendinimo sprendimą, tačiau dėl Vengrijos teisės aktų leidėjo priimtų teisės aktų joms taikomos sankcijos;

teisinio saugumo ir teisinio reguliavimo aiškumo principų pažeidimu: asmenų, kaltinamų neišvengus interesų konflikto, t. y. „asmenų, kuriems pavestos aukščiausio lygmens politinės funkcijos“, ratas nėra aiškiai apibrėžtas, o tai lemia niekuo nepagrįstą aiškinimą ir teisės taikymą, kurio metu galimi piktnaudžiavimai;

lygybės principo pažeidimu ir diskriminacijos draudimo pareigos nevykdymu: įgyvendinimo sprendimu diskriminuojamos Vengrijos viešojo intereso patikos fondų finansuojamos mokymo įstaigos, palyginti su įstaigomis, veikiančiomis pagal kitokį finansavimo modelį.

2.

Ieškinio antrasis pagrindas grindžiamas ESS 4 straipsnio pažeidimu:

draudimo atimti kompetenciją nevykdymu: švietimas ir mokslo tyrimai (vadinasi, aukštojo mokslo įstaigų veiklos užtikrinimas ir jų veiklos aplinkos kūrimas) priskiriami išimtinei valstybių narių kompetencijai, o įgyvendinimo sprendimu atimama Vengrijai priklausanti kompetencija, nes tai reiškia tiesioginį kišimąsi į Vengrijos mokymo įstaigų veiklą.

3.

Ieškinio trečiasis pagrindas grindžiamas ESS 5 straipsnio pažeidimu:

subsidiarumo principo pažeidimu: sprendimu leidžiama finansines sankcijas tiesiogiai skirti juridiniams asmenims (ne sprendimo adresatui), iš anksto nenagrinėjant, ar Vengrija gali pakankamai apsaugoti Europos Sąjungos finansinius interesus;

proporcingumo principo pažeidimu: mokėjimo sustabdymas yra labai rimta atsakomoji finansinė priemonė, todėl jos taikymas būtų pateisinamas tik akivaizdaus ir tiesioginio teisių pažeidimo atveju; be to, ši priemonė sukelia ilgalaikes pasekmes.

4.

Ieškinio ketvirtasis pagrindas grindžiamas ESS 7 straipsnio pažeidimu:

neatlikta poveikio vertinimo: nebuvo atsižvelgta į galimas pasekmes fizinių ir juridinių asmenų teisėms ir pareigoms.

5.

Ieškinio penktasis pagrindas grindžiamas ESS 9 straipsnio pažeidimu:

Sąjungos piliečių lygybės principo pažeidimu: ši priemonė žalinga atitinkamus prašymus pateikę dėstytojai, mokslo tyrimų darbuotojai ir studentai; atsisakius juos apmokėti, šių asmenų vykdomos studijos arba mokymo ir mokslo tyrimų veikla tampa neįmanoma.

6.

Ieškinio šeštasis pagrindas grindžiamas ESS 11 straipsnio pažeidimu:

nebuvo surengta konsultacijų nei su viešojo intereso patikos fondų finansuojamomis aukštojo mokslo įstaigomis, nei su jų studentais, dėstytojais, mokslo tyrimų darbuotojais ir partneriais.

7.

Ieškinio septintasis pagrindas grindžiamas SESV 2 straipsnio pažeidimu:

SESV Sąjungai nėra suteikta kompetencijos švietimo ir mokslo tyrimų politikos srityje, kuria naudojamasi įgyvendinimo sprendime.

8.

Ieškinio aštuntasis pagrindas grindžiamas SESV 9 straipsnio pažeidimu:

įgyvendinimo sprendimu neužtikrinama aukšto lygio švietimo ir mokymo; šiuo sprendimu taip pat daromas ilgalaikis nepalankus poveikis šių fondų finansuojamų Vengrijos aukštojo mokslo įstaigų studentams, dėstytojams ir tyrėjams (akademinėje, mokslo ir mokymo srityse).

9.

Ieškinio devintasis pagrindas grindžiamas SESV 56 straipsnio pažeidimu:

įgyvendinimo sprendimu apribojamos Vengrijos pilietybės neturinčių Sąjungos piliečių (studentų, dėstytojų, mokslo tyrimų darbuotojų) Vengrijoje įteigtose ir viešojo intereso patikos fondų finansuojamose mokymo įstaigose teisės.

10.

Ieškinio dešimtasis pagrindas grindžiamas SESV 67 straipsnio pažeidimu:

atsisakius skirti lėšas, įgyvendinimo sprendimu atimama galimybė veikti viešojo intereso patikos fondų finansuojamoms įstaigoms, be to, kėsinamasi į tokių įstaigų veiklos teisinį pagrindą, t. y. netiesiogiai – į Vengrijos atskirą (skirtingą) teisinę sistemą ir teisines tradicijas.

11.

Ieškinio vienuoliktasis pagrindas grindžiamas SESV 120 straipsnio pažeidimu:

priemonė yra akivaizdžiai diskriminacinė ir sukelia neproporcingą poveikį, ja aukštojo mokslo mokykloms (viešojo intereso patikos fondams) taip pat nepagrįstai sudaromos nepalankios konkurencijos sąlygos.

12.

Ieškinio dvyliktasis pagrindas grindžiamas SESV 124 straipsnio pažeidimu:

įgyvendinimo sprendimu sustabdytas lėšų skyrimas skirtingiems gavėjams, jas paskirstant kitiems subjektams.

13.

Ieškinio tryliktasis pagrindas grindžiamas SESV 165 straipsnio pažeidimu:

įgyvendinimo sprendimu neprisidedama prie geros kokybės švietimo plėtojimo; priešingai, jam daroma didelė žala ir trukdoma.

14.

Ieškinio keturioliktasis pagrindas grindžiamas SESV 179 straipsnio pažeidimu:

atsisakymas skirti lėšas bendradarbiavimo ir švietimo mainų programai „Erasmus+“ ir bendrajai mokslo tyrimų ir inovacijų programai „Europos horizontas“ aiškiai trukdo laisvam mokslo darbuotojų, mokslo žinių ir technologijų judėjimui, taip pat konkurencingumo augimui.

15.

Ieškinio penkioliktasis pagrindas grindžiamas Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartijos (toliau – Chartija) 13 straipsnio pažeidimu:

įgyvendinimo sprendimas akivaizdžiai įtakoja pagal naująjį modelį veikiančių Vengrijos aukštojo mokslo įstaigų veiklą.

16.

Ieškinio šešioliktasis pagrindas grindžiamas ESS 2 straipsnio pažeidimu:

ieškovės nuomone, nėra interesų konflikto, kuriuo grindžiamas ir motyvuojamas įgyvendinimo sprendimas.

17.

Ieškinio septynioliktasis pagrindas grindžiamas Chartijos 48 straipsnio pažeidimu:

įgyvendinimo sprendimu tiesiogiai pabloginama ieškovės padėtis, nepaisant to, kad ji nesusidūrė su politiniu interesų konfliktu, kurio pagrindu skirta sankcija, o tai yra šiukštus ir akivaizdus nekaltumo prezumpcijos pažeidimas.

18.

Ieškinio aštuonioliktasis pagrindas grindžiamas Chartijos 52 straipsnio pažeidimu:

kadangi ieškovei de facto neiškilo politinio interesų konflikto, įgyvendinimo sprendimu pažeidžiami ypatingo būtinumo ir proporcingumo reikalavimai.

19.

Ieškinio devynioliktasis pagrindas grindžiamas įgaliojimų suteikimo reglamento (2) pažeidimu:

Taryba priėmė įgyvendinimo sprendimą iš esmės ir konkrečiai neišnagrinėjusi, ar iš tiesų neišvengta politinio interesų konflikto, kuriuo grindžiamas šis sprendimas.


(1)  OL L 325, 2022, p. 94.

(2)  2020 m. gruodžio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES, Euratomas) 2020/2092 dėl bendro Sąjungos biudžeto apsaugos sąlygų režimo (OL L 433, 2020, p. 1).


Top