EUROPOS KOMISIJA
Briuselis, 2026 07 16
COM(2026) 155 final
2026/0197(BUD)
Pasiūlymas
EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS SPRENDIMAS
dėl Europos prisitaikymo prie globalizacijos padarinių fondo atleistiems darbuotojams lėšų mobilizavimo pagal Belgijos paraišką „EGF/2026/001 BE/Cora“
AIŠKINAMASIS MEMORANDUMAS
PASIŪLYMO APLINKYBĖS
1.Europos prisitaikymo prie globalizacijos padarinių fondo atleistiems darbuotojams (EGF) finansinės paramos taisyklės nustatytos 2021 m. balandžio 28 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) 2021/691 dėl Europos prisitaikymo prie globalizacijos padarinių fondo atleistiems darbuotojams (EGF), kuriuo panaikinamas Reglamentas (ES) Nr. 1309/2013.
2.2026 m. kovo 25 d. Belgija pateikė paraišką „EGF/2026/001 BE/Cora“ dėl finansinės paramos iš EGF, nes iš bendrovės „Cora SA“, vieno tiekėjo ir tolesnės grandies gamybos įmonės Belgijoje buvo atleista darbuotojų.
3.Įvertinusi šią paraišką Komisija, laikydamasi visų taikytinų Reglamento (ES) 2021/691 nuostatų, padarė išvadą, kad EGF finansinės paramos suteikimo sąlygos yra įvykdytos.
PARAIŠKOS SANTRAUKA
|
EGF paraiška
|
„EGF/2026/001 BE/Cora“
|
|
Valstybė narė
|
Belgija
|
|
Susijęs (-ę) regionas (-ai) (NUTS 2 lygmuo)
|
Sostinės Briuselio regionas
(BE10),
Heno provincija (BE32),
Lježo provincija (BE33),
Liuksemburgo provincija (BE34),
|
|
Paraiškos pateikimo data
|
2026 m. kovo 25 d.
|
|
Paraiškos gavimo patvirtinimo data
|
2026 m. balandžio 13 d.
|
|
Prašymo pateikti papildomos informacijos data
|
2026 m. balandžio 13 d.
|
|
Papildomos informacijos pateikimo terminas
|
2026 m. gegužės 5 d.
|
|
Vertinimo atlikimo terminas
|
2026 m. liepos 17 d.
|
|
Intervencijos kriterijus
|
Reglamento (ES) 2021/691 4 straipsnio 2 dalies a punktas
|
Pagrindinė įmonė
|
„Cora SA“
|
|
Ekonominės veiklos sektoriai (NACE 2 red. skyrius)
|
47 skyrius (Mažmeninė prekyba, išskyrus variklinių transporto priemonių ir motociklų prekybą) ir
49 skyrius (Sausumos transportas ir transportavimas vamzdynais)
|
Patronuojamųjų įmonių, tiekimo ir tolesnės gamybos grandies įmonių skaičius
|
1
|
|
Ataskaitinis laikotarpis (keturių mėnesių)
|
2025 m. rugsėjo 1 d. – 2026 m. sausio 1 d.
|
|
Atleistų darbuotojų skaičius ataskaitiniu laikotarpiu (a)
|
662
|
|
Atleistų darbuotojų skaičius prieš ataskaitinį laikotarpį arba po jo (b)
|
595
|
|
Bendras atleistų darbuotojų skaičius (a + b)
|
1 257
|
|
Bendras reikalavimus atitinkančių paramos gavėjų skaičius
|
1 257
|
|
Bendras tikslinių paramos gavėjų skaičius
|
1 010
|
|
Prie individualių poreikių pritaikytoms paslaugoms skirtas biudžetas (EUR)
|
4 441 774
|
|
EGF paramai įgyvendinti skirtas biudžetas (EUR)
|
54 062
|
|
Visa suma (EUR)
|
4 495 836
|
|
EGF parama, EUR (85 proc.)
|
3 821 460
|
PARAIŠKOS VERTINIMAS
Procedūra
4.Belgija paraišką „EGF/2026/001 BE/Cora“ pateikė 2026 m. kovo 25 d., t. y. per 12 savaičių nuo dienos, kurią buvo įgyvendinti Reglamento (ES) 2021/691 4 straipsnio 2 dalies a punkte išdėstyti intervencijos kriterijai. Komisija patvirtino gavusi paraišką ir 2026 m. balandžio 13 d. paprašė Belgijos pateikti papildomos informacijos. Tokia papildoma informacija buvo pateikta per 15 darbo dienų nuo prašymo gavimo. 50 darbo dienų terminas, iki kurio gavusi tinkamai užpildytą paraišką Komisija turėtų baigti paraiškos atitikties finansinės paramos suteikimo sąlygoms vertinimą, baigiasi 2026 m. liepos 17 d.
Paraiškos atitiktis reikalavimams
Susijusios įmonės ir paramos gavėjai
5.Paraiška susijusi su 662 atleistais darbuotojais, kurių veikla „Cora SA“ ir vienoje jos tiekėjo įmonėje buvo nutraukta. Pagrindinė įmonė vykdė veiklą ekonomikos sektoriuje, kuris priskiriamas prie NACE 2 red. 47 skyriaus (Mažmeninė prekyba, išskyrus variklinių transporto priemonių ir motociklų prekybą). „Cora“ ir jos tiekėjo įmonėje darbuotojai daugiausia atleisti NUTS 2 lygmens Heno provincijos (BE32) regione.
|
Įmonės ir atleistų darbuotojų skaičius per ataskaitinį laikotarpį
|
|
„Cora“
|
621
|
„STEF Logistics Courcelles“
|
41
|
Iš viso įmonių: 2
|
Iš viso atleistų darbuotojų:
|
662
|
|
Iš viso reikalavimus atitinkančių darbuotojų:
|
662
|
Intervencijos kriterijai
6.Belgija šią paraišką pateikė laikydamasi Reglamento (ES) 2021/691 4 straipsnio 2 dalies a punkte nustatytų intervencijos kriterijų. Šiame punkte reikalaujama, kad per keturių mėnesių ataskaitinį laikotarpį valstybės narės įmonėje būtų sustabdyta ne mažiau kaip 200 atleistų darbuotojų veikla, įskaitant tiekimo ir tolesnės gamybos grandies įmonėse atleistus darbuotojus.
7.Šios paraiškos ataskaitinis keturių mėnesių laikotarpis: 2025 m. rugsėjo 1 d. – 2026 m. sausio 1 d.
8.Ataskaitiniu laikotarpiu bendrovėje buvo atleisti 662 darbuotojai.
Atleistų darbuotojų ir veiklą nutraukusių asmenų skaičiaus apskaičiavimas
9.Pagal Reglamento (ES) 2021/691 6 straipsnio pirmos pastraipos a punktą kartu su 5 straipsnio pirmos pastraipos c punktu ataskaitiniu laikotarpiu atleistų darbuotojų skaičius skaičiuojamas nuo darbo sutarties de facto nutraukimo arba jos galiojimo pabaigos dienos.
Reikalavimus atitinkantys paramos gavėjai
10.Be jau nurodytų 662 darbuotojų, prie reikalavimus atitinkančių paramos gavėjų priskiriami ir 595 atleisti darbuotojai, kurių veikla buvo nutraukta prieš keturių mėnesių ataskaitinį laikotarpį arba po jo. Visų šių darbuotojų veikla nutrūko per šešis mėnesius iki ataskaitinio laikotarpio pradžios 2025 m. rugsėjo 1 d. ir (arba) laikotarpiu nuo ataskaitinio laikotarpio pabaigos iki šio pasiūlymo priėmimo dienos pagal Reglamento (ES) 2021/691 6 straipsnio pirmos pastraipos b punktą, kaip reikalaujama Reglamento (ES) 2021/691 6 straipsnio antroje pastraipoje. Galima nustatyti aiškų priežastinį ryšį su įvykiu, dėl kurio ataskaitiniu laikotarpiu nutrūko atleistų darbuotojų veikla, kaip reikalaujama Reglamento (ES) 2021/691 6 straipsnio antroje pastraipoje.
11.Bendras reikalavimus atitinkančių paramos gavėjų skaičius yra 1 257.
Įvykių, dėl kurių asmenys atleisti iš darbo ir nutraukė veiklą, aprašymas
12.Didelių prekybos centrų modelis šiuo metu susiduria su dideliais iššūkiais. Keičiantis vartotojų įpročiams pirkėjai vis dažniau pirmenybę teikia greitam ir patogiam apsipirkimui, taip pat populiarėja maisto prekių pirkimas internetu, todėl sumažėjo poreikis lankytis didelėse parduotuvėse. Be to, vis didėja konkurencija su naujais mažmeninės prekybos formatais, nes vis didesnę rinkos dalį užima kaimynystės prekybos centrai ir specializuotos parduotuvės, kaip antai ekologiškų ir gurmanų prekių mažmenininkai. Be to, didesnės veiklos sąnaudos, siejamos su didelių prekybos centrų modeliu, palyginti su mažesnių ar internetinių parduotuvių formatais, neigiamai veikia pelningumą.
13.Siekdama prisitaikyti prie šių rinkos pokyčių ir pagerinti savo finansinę padėtį, „Cora“ įgyvendino keletą iniciatyvų, pavyzdžiui, kelis gaivinimo planus (pradėtus įgyvendinti 2014, 2017 ir 2023 m.), rekapitalizavimą, kurio bendra vertė nuo 2020 m. siekė beveik 112 mln. EUR, ir strateginį komercinį bendradarbiavimą su „Carrefour“ ir „Intermarché“.
14.Didėjanti infliacija turėjo įtakos veiklos sąnaudoms. Nuo 2021 m. valandinio darbo užmokesčio išlaidos buvo dešimt kartų iš eilės indeksuojamos ir dėl to iš viso padidėjo daugiau kaip 20 proc. 2024 m. „Cora“ pranešė apie 34 mln. EUR nuostolį ir 6,1 proc. pajamų sumažėjimą. 2020–2024 m. laikotarpiu „Cora“ bendroji marža sumažėjo 16,1 mln. EUR, o EBITDA sumažėjo nuo -3,7 mln. EUR iki -22,5 mln. EUR, todėl bendras grynasis nuostolis sudarė 123 mln. EUR.
15.Nepaisant įmonės pastangų, „Cora“ nepavyko pagerinti savo finansinės padėties. Todėl nuo 2025 m. rugsėjo mėn. įmonė pradėjo kolektyvinį atleidimą iš darbo vienas po kitos einančiais etapais, laipsniškai likviduodama veiklą.
Numatomas darbuotojų atleidimo poveikis vietos, regiono ar nacionalinei ekonomikai ir užimtumui
16.Be to, „Cora“ bankrotas Valonijai yra didelis socialinis sukrėtimas, nes jis įvyko darbo rinkoje, kurią jau susilpnino kiti restruktūrizavimo atvejai, pavyzdžiui, „TNT-FedEx“, „Makro“ arba „Liberty“, dėl kurių Belgija taip pat pateikė paraiškas EGF paramai gauti.
17.Nedarbo lygis Belgijoje yra 6,4 proc., t. y. šiek tiek didesnis už ES vidurkį (5,8 proc.). Tačiau nedarbo lygis Valonijoje yra 8,3 proc., t. y. 2 procentiniais punktais didesnis už nacionalinį lygį.
18.Remdamasi „Statbel“ duomenimis, Belgija pabrėžia, kad užimtumo lygiui Valonijoje didelę įtaką daro tiek amžius, tiek įgytas išsilavinimas – tarp vienas po kito einančių kvalifikacijos lygių yra 23–30 procentinių punktų atotrūkis. Darbingo amžiaus suaugusiųjų užimtumo lygis siekia tik 31 proc. žemą išsilavinimą turinčių asmenų atveju, palyginti su 61 proc. vidutinę kvalifikaciją turinčių asmenų atveju ir 84 proc. aukštąjį išsilavinimą turinčių asmenų atveju. 25–49 m. amžiaus grupės užimtumo lygis yra 77 proc., tačiau 50 metų ir vyresnių asmenų užimtumo lygis mažesnis 16 procentinių punktų.
19.„Cora“ turėjo dvi parduotuves Briuselyje ir penkias Valonijoje. Darbuotojai daugiausia atleisti Valonijos Heno provincijoje, kurioje gyvena du iš trijų atleistų darbuotojų, visų pirma Šarlerua mieste, kuriame taip pat yra įsikūrusi „Cora“ administracija.
20.Heno provincijos darbo rinka yra nepalankioje padėtyje. 2025 m. gruodžio mėn. registruotų darbo ieškančių bedarbių rodiklis Heno provincijoje buvo 17,6 proc. (+ 1,5 procentinio punkto, palyginti su ankstesniais metais). Heno provincijai tenka 41 proc. Valonijoje darbo ieškančių asmenų ir vyrauja ilgalaikis nedarbas: 68 proc. registruotų darbo ieškančių asmenų neturi darbo ilgiau kaip 12 mėnesių. Beveik du iš trijų darbo ieškančių ilgalaikių bedarbių yra baigę antrą arba trečią vidurinės mokyklos pakopą. Kalbant apie jų amžių, daugiausia darbo ieškančių asmenų yra 15–29 metų amžiaus grupėje (30 proc.), antroje vietoje – vyresni nei 50 metų asmenys (26 proc.).
21.Aštuoni iš dešimties atleistų darbuotojų turi aukštesnįjį arba žemesnįjį vidurinį išsilavinimą. Kalbant apie amžių, maždaug pusė jų yra 50 metų arba vyresni. Todėl, siekiant palengvinti jų perėjimą į naują darbo vietą, labai svarbu suteikti pritaikytą, sustiprintą paramą perdarbinimui ir profesinį orientavimą, taip pat kvalifikacijos kėlimo ir perkvalifikavimo galimybes.
22.Belgija prašo EGF bendro finansavimo tik tam, kad paremtų Valonijoje gyvenančius buvusius „Cora“ darbuotojus. Atsižvelgdamos į palyginti nedidelį nukentėjusių darbuotojų skaičių Briuselyje, regioninės valdžios institucijos mano, kad valstybinės užimtumo tarnybos gali teikti tinkamą paramą be papildomų išteklių.
Pokyčiams ir restruktūrizavimui numatyti skirtos ES kokybės sistemos taikymas
23.Belgija nurodė, kaip buvo atsižvelgta į Pokyčiams ir restruktūrizavimui numatyti skirtoje ES kokybės sistemoje išdėstytas rekomendacijas.
24.„Cora“ laikėsi Belgijos įstatymo dėl kolektyvinio atleidimo iš darbo, kuriame nustatyta privaloma darbuotojų atstovų informavimo ir konsultavimosi su jais tvarka. Taikant šią procedūrą išnagrinėjamos visos galimybės išvengti atleidimų iš darbo arba sumažinti jų skaičių. Ja taip pat siekiama sušvelninti darbo vietų praradimo pasekmes taikant papildomas socialines priemones, pavyzdžiui, paramą atleistų darbuotojų perkėlimui ar perkvalifikavimui. Derybų metu sutarta dėl specialaus 1 898 000 EUR biudžeto perkvalifikavimo išlaidoms padengti.
25.Kalbant apie veiklą, kurios imtasi siekiant padėti atleistiems darbuotojams, Belgija pranešė, kad pagal nacionalinės darbo teisės nuostatas dėl aktyvaus restruktūrizavimo valdymo, restruktūrizuojamos įmonės turi įsteigti užimtumo skyrių (pranc. cellule pour l’emploi), kurio tikslas – per tris mėnesius suteikti dėl kolektyvinio atleidimo atleistiems darbuotojams 30 valandų trukmės įdarbinimo paslaugų (vyresniems nei 45 metų darbuotojams – 60 valandų per šešis mėnesius).
26.Valonijos regiono teisės aktuose numatyta speciali parama atleistiems darbuotojams, t. y. Regioninė valstybinė užimtumo ir profesinio mokymo tarnyba (Le Forem) darbuotojams atstovaujančių organizacijų prašymu įsteigia darbuotojų perkėlimo skyrių (pranc. cellule de reconversion). Darbuotojų perkėlimo skyriaus įsteigimas nėra nei darbdavio, nei Le Forem pareiga. Per darbuotojų perkėlimo skyrių bus valdomas EGF bendrai finansuojamų priemonių įgyvendinimas.
27.Kalbant apie veiklą, kurios imtasi siekiant padėti atleistiems darbuotojams, Belgija pranešė, kad darbuotojų perkėlimo skyrius buvo įsteigtas 2025 m. spalio 1 d., netrukus po pirmųjų darbuotojų atleidimo.
Nacionalinių ar Sąjungos fondų finansuojamų veiksmų papildomumas
28.Belgija patvirtino, kad toliau nurodytoms priemonėms, kurioms skiriama EGF finansinė parama, nebus skiriama finansinė parama pagal kitas Sąjungos finansines priemones.
29.Suderintas prie individualių poreikių pritaikytų paslaugų paketas papildo kitų nacionalinių ar ES fondų lėšomis finansuojamus veiksmus.
Tvarka, pagal kurią buvo konsultuojamasi su tiksliniais paramos gavėjais ar jų atstovais arba socialiniais partneriais, taip pat vietos ir regionų valdžios institucijomis
30.Belgija nurodė, kad vadovaujantis Reglamento (ES) 2021/691 7 straipsnio 4 dalimi suderintas prie individualių poreikių pritaikytų paslaugų paketas parengtas konsultuojantis su tiksliniais paramos gavėjais, jų atstovais ir socialiniais partneriais.
31.Siekdami palengvinti darbuotojų perėjimą į naują darbo vietą, 2025 m. rugsėjo 29 d. susitiko Le Forem, profesinės sąjungos (FGTB ir CSC) ir kiti partneriai. Susitikimas padėjo įvertinti darbuotojų perkvalifikavimo poreikius. Taip pat konsultuotasi su socialiniais patarėjais, kurie teikė paramą darbuotojams po jų atleidimo. Po to parengtas suderintas EGF priemonių rinkinys, atitinkantis Reglamento (ES) 2021/691 7 straipsnio 4 dalį.
Tiksliniai paramos gavėjai ir siūlomos priemonės
Tiksliniai paramos gavėjai
32.Apskaičiuota, kad priemonėmis pasinaudos 1 010 atleistų darbuotojų. Pagal Reglamento (ES) 2021/691 8 straipsnio 7 dalies f punktą šie darbuotojai suskirstyti pagal lytį, amžiaus grupę ir išsilavinimo lygį:
|
Kategorija
|
Numatomų paramos
gavėjų skaičius
|
|
Lytis
|
Vyrai
|
472
|
(46,7 proc.)
|
|
|
Moterys
|
538
|
(53,3 proc.)
|
|
|
Nebinarinio lytiškumo asmenys
|
0
|
(0,0 proc.)
|
|
Amžiaus grupė
|
Jaunesni nei 30 metų asmenys
|
44
|
(4,4 proc.)
|
|
|
30–54 metų asmenys
|
667
|
(66,0 proc.)
|
|
|
Vyresni nei 54 metų asmenys
|
299
|
(29,6 proc.)
|
|
Išsilavinimo lygis
|
Pagrindinis ar žemesnis išsilavinimas
|
120
|
(11,9 proc.)
|
|
|
Vidurinis arba aukštesnis nei vidurinis išsilavinimas
|
741
|
(73,4 proc.)
|
|
|
Tretinis išsilavinimas
|
149
|
(14,7 proc.)
|
Siūlomos priemonės
33.Pagal Reglamento (ES) 2021/691 8 straipsnio 7 dalies h punktą suderintą prie individualių poreikių pritaikytų priemonių paketą, kuris turi būti teikiamas atleistiems darbuotojams, sudaro šios priemonės:
–Perdarbinimas ir profesinis orientavimas. Šias paslaugas teikia profesinių konsultantų, kurių specializacija – restruktūrizavimas, ir socialinės paramos darbuotojų grupė, paprastai sudaroma iš įmonės darbuotojų atstovų. Konsultantai teikia perdarbinimo paslaugas, profesinį orientavimą ir profesinės reintegracijos paramą rengdami individualias ir grupines konsultavimo ir konsultuojamojo ugdymo sesijas. Socialinės paramos darbuotojai padeda atlikti administracines procedūras, susijusias su užimtumo statuso pokyčiais, ir padeda išsaugoti kolektyvinę darbuotojų solidarumo sistemą.
–Įgūdžių sertifikavimas. Buvusių „Cora“ darbuotojų profesiniai įgūdžiai gali būti patvirtinti per Įgūdžių patvirtinimo konsorciumą. Remdamasis darbuotojų profiliais ir poreikiais, šis konsorciumas rengia specialiai pritaikytus patvirtinimo vertinimus. Įgūdžių sertifikavimas padeda užtikrinti ir paspartinti reintegraciją į darbo rinką, kartu sudarant sąlygas veiksmingesniems mokymo būdams.
–Mokymas. Po darbuotojų profiliavimo ir susitarus dėl individualių projektų su profesiniais konsultantais, bus siūlomi specialūs mokymai, kad būtų patenkinti nustatyti darbuotojų poreikiai. Šis mokymas papildo standartines Le Forem ir jos partnerių mokymo programas. Darbuotojams kaip kompleksinis mokymas siūlomi du IT moduliai, skirti skaitmeniniam savarankiškumui plėtoti ir stiprinti.
–Pagalba verslui kurti. Ši priemonė skirta darbuotojams, norintiems pradėti savo verslą, ir apima diagnostikos ir orientavimo etapą, informuotumo apie verslumą didinimą, informacines sesijas apie verslo kūrimo galimybes (remiantis teritorine ekonomine analize) ir tinklaveiką su patyrusiais verslininkais ir sertifikuotais verslo kūrimo specialistais.
–Parama verslui steigti. Verslą ar individualią savarankišką veiklą pradedantiems darbuotojams bus suteiktas iki 15 000 EUR dydžio įnašas. Įnašas bus mokamas dviem dalimis, patikrinus verslo veiklos pradžią ir vystymą įrodančius patvirtinamuosius dokumentus.
–Paskatos ir išmokos. 1) Darbo paieškos išmokos. Darbuotojai gaus 2 EUR už kiekvieną faktinio dalyvavimo darbo paieškos veikloje, už kurią suteikiama teisė į išmoką, valandą. 2) Grįžimo mokytis išmoka. Kas mėnesį skiriama 350 EUR išmoka darbuotojams, kurie pradeda visą darbo dieną trunkančias vidurinio arba tretinio mokslo studijas, arba kvalifikacinį mokymą, kad įgytų įgūdžių, reikalingų paklausioms darbo vietoms, kuriose trūksta darbuotojų ir jų sunku rasti, arba ypatingos svarbos funkcijomis susijusioms darbo vietoms. 3) Išmoka verslui kurti. Siekiant padėti darbuotojams steigiant verslą, ne ilgiau kaip 12 mėnesių arba tam tikromis sąlygomis ne ilgiau kaip 18 mėnesių bus skiriama 350 EUR mėnesinė išmoka.
34.Mokymas, skirtas skaitmeniniam savarankiškumui plėtoti ir stiprinti, papildantis standartinę Le Forem skaitmeninių įgūdžių ugdymo programą, kartu su žiedinės ekonomikos ir efektyvaus išteklių naudojimo moduliu, yra būtinas skaitmeninės pramonės amžiuje ir efektyvaus išteklių naudojimo ekonomikoje reikalingų įgūdžių sklaidai, kaip reikalaujama Reglamento (ES) 2021/691 7 straipsnio 2 dalyje.
Buvusiems „Swissport“ darbuotojams („EGF/2020/005 BE“) parengtas žiedinės ekonomikos ir efektyvaus išteklių naudojimo modulis dabar yra įtrauktas į standartinį Le Forem mokymo pasiūlymą, bendrai finansuojamą iš ESF+. Todėl jis neįtrauktas į šio pasiūlymo biudžetą.
Be to, žiedinės ekonomikos modulį papildo socialinės ekonomikos modulis, taip pat sukurtas pagal EGF paraišką.
35.Čia aprašyti siūlomi veiksmai yra aktyvios darbo rinkos politikos priemonės, priskiriamos prie Reglamento (ES) 2021/691 7 straipsnyje nustatytų tinkamų finansuoti veiksmų. Šiais veiksmais nepakeičiamos pasyvios socialinės apsaugos priemonės.
36.Belgija pateikė reikiamą informaciją apie priemones, kurios atitinkamai įmonei yra privalomos pagal nacionalinę teisę arba kolektyvines sutartis. Belgija patvirtino, kad pagal Reglamento (ES) 2021/691 9 straipsnio 1 dalį EGF finansinė parama nepakeis tokių priemonių.
Biudžeto sąmata
37.Numatomos bendros išlaidos sudaro 4 495 836 EUR, iš jų individualiems poreikiams pritaikytoms paslaugoms skiriama 4 441 774 EUR, o parengiamajai, valdymo, informavimo ir viešinimo, kontrolės ir ataskaitų teikimo veiklai – 54 062 EUR.
38.Bendra iš EGF prašomos finansinės paramos suma yra 3 821 460 EUR (85 proc. visų išlaidų).
39.Pagal Reglamento (ES) 2021/691 8 straipsnio 7 dalies m punktą Belgija nurodė, kad nacionalinį išankstinį finansavimą ir bendrą finansavimą teikia Le Forem ir Valonijos regionas.
|
Priemonės
|
Numatomas dalyvių skaičius
|
Numatomos išlaidos vienam dalyviui
(EUR)
|
Numatomos visos išlaidos
(EUR)
|
|
Prie individualių poreikių pritaikytos paslaugos (priemonės pagal Reglamento (ES) 2021/691 7 straipsnio 2 dalies antros pastraipos a punktą)
|
|
Informacinės paslaugos, profesinis orientavimas ir perdarbinimas
(reconversion: accompagnement/orientation/mobilisation)
|
1 010
|
2 860
|
2 874 558
|
|
Įgūdžių sertifikavimas
(validation des compétences)
|
150
|
133
|
20 000
|
|
Mokymas ir perkvalifikavimas
(formations et modules spécifiques)
|
500
|
937
|
468 800
|
|
Pagalba verslui kurti
(accompagnement entrepreneuriat)
|
50
|
2 350
|
117 503
|
|
Parama verslui steigti
(bourse de lancement)
|
45
|
10 000
|
450 000
|
|
Tarpinė suma a):
Prie individualių poreikių pritaikytų paslaugų paketo procentinė dalis
|
–
|
3 930 861
|
|
|
|
(88,50 proc.)
|
|
Išmokos ir paskatos (priemonės pagal Reglamento (ES) 2021/691 7 straipsnio 2 dalies antros pastraipos b punktą)
|
|
Paskatos ir išmokos
(allocation de recherche d'emploi, allocation de reprise d'études, allocation d'entrepreneuriat)
|
1 005
|
508
|
510 913
|
|
Tarpinė suma b):
Prie individualių poreikių pritaikytų paslaugų paketo procentinė dalis
|
–
|
510 913
|
|
|
|
(11,50 proc.)
|
|
Veikla pagal Reglamento (ES) 2021/691 7 straipsnio 5 dalį
|
|
1. Parengiamoji veikla
|
–
|
0
|
|
2. Valdymas
|
–
|
13 260
|
|
3. Informavimas ir viešinimas
|
–
|
5 000
|
|
4. Kontrolė ir ataskaitų teikimas
|
–
|
35 802
|
|
Tarpinė suma c):
Bendrų išlaidų procentinė dalis
|
–
|
54 062
|
|
|
|
(1,20 proc.)
|
|
Bendros išlaidos (a + b + c):
|
–
|
4 495 836
|
|
EGF parama (85 proc. visų išlaidų)
|
–
|
3 821 460
|
40.Išlaidos lentelėje nurodytoms priemonėms, kaip ir priemonėms pagal Reglamento (ES) 2021/691 7 straipsnio 2 dalies antros pastraipos b punktą, neviršija 35 proc. visų išlaidų, skirtų suderintam prie individualių poreikių pritaikytų paslaugų paketui. Belgija patvirtino, kad šios priemonės taikomos su sąlyga, kad tiksliniai paramos gavėjai aktyviai dalyvaus darbo paieškos arba mokymosi veikloje.
41.Pagal Reglamento (ES) 2021/691 7 straipsnio 2 dalies ketvirtą pastraipą Belgija patvirtino, kad investicijų į savarankišką darbą, verslo startuolius ir perimamus darbuotojus išlaidos neviršys 22 000 EUR vienam paramos gavėjui.
Išlaidų tinkamumo finansuoti laikotarpis
42.Prie individualių poreikių pritaikytas paslaugas tiksliniams paramos gavėjams Belgija pradėjo teikti 2025 m. rugsėjo 1 d. Todėl išlaidos už priemones bus laikomos tinkamomis finansuoti iš EGF finansinės paramos nuo 2025 m. rugsėjo 1 d. iki tada, kai sueis 24 mėnesiai nuo Finansavimo sprendimo įsigaliojimo dienos.
43.Pirmąsias administracines išlaidas, susijusias su EGF įgyvendinimu, Belgija patyrė 2025 m. balandžio 9 d. Todėl išlaidos parengiamajai, valdymo, informavimo ir viešinimo, kontrolės ir ataskaitų teikimo veiklai laikomos tinkamomis finansuoti EGF finansinės paramos lėšomis nuo 2025 m. balandžio 9 d. iki tada, kai sueis 31 mėnuo nuo finansavimo sprendimo įsigaliojimo dienos.
Valdymo ir kontrolės sistemos
44.Paraiškoje pateiktas pagal Reglamento (ES) 2021/691 23 straipsnį reikalaujamas valdymo ir kontrolės sistemos aprašas, kuriame nurodyta susijusių įstaigų atsakomybė. Belgija Komisijai pranešė, kad finansinę paramą valdys ir kontroliuos tos pačios institucijos, kurios valdo ir kontroliuoja ESF+ teikiamą paramą Valonijoje.
Susijusios valstybės narės prisiimti įsipareigojimai
45.Belgija pateikė visas būtinas garantijas, kad:
–suteikiant galimybę naudotis siūlomomis priemonėmis ir jas įgyvendinant bus laikomasi vienodo požiūrio ir nediskriminavimo principų;
–buvo laikomasi nacionalinės ir ES teisės aktuose nustatytų su kolektyviniu atleidimu iš darbo susijusių reikalavimų;
–bus išvengta dvigubo finansavimo;
–finansinė parama EGF lėšomis atitiks Sąjungos taikomas procedūrines ir materialines valstybės pagalbos taisykles.
POVEIKIS BIUDŽETUI
Biudžeto pasiūlymas
46.EGF didžiausia metinė suma neviršija 30 mln. EUR (2018 m. kainomis), kaip nustatyta 2020 m. gruodžio 17 d. Tarybos reglamento (ES, Euratomas) 2020/2093, kuriuo nustatoma 2021–2027 m. daugiametė finansinė programa, 8 straipsnyje.
47.Išnagrinėjusi paraišką pagal taikytinas Reglamento (ES) 2021/691 13 straipsnio 1 ir 2 dalių sąlygas ir atsižvelgusi į tikslinių paramos gavėjų skaičių, siūlomas priemones ir numatomas išlaidas, Komisija siūlo mobilizuoti iš EGF 3 821 460 EUR sumą, atitinkančią 85 proc. siūlomų priemonių bendrų išlaidų, kad būtų suteikta finansinė parama pagal pateiktą paraišką.
48.Siūlomą sprendimą mobilizuoti EGF lėšas bendrai priims Europos Parlamentas ir Taryba pagal Reglamento (ES) 2021/691 15 straipsnio 1 dalies pirmos pastraipos antrą sakinį ir kaip nustatyta 2020 m. gruodžio 16 d. Europos Parlamento, Europos Sąjungos Tarybos ir Europos Komisijos tarpinstitucinio susitarimo dėl biudžetinės drausmės, bendradarbiavimo biudžeto klausimais ir patikimo finansų valdymo, taip pat dėl naujų nuosavų išteklių, įskaitant veiksmų gaires dėl naujų nuosavų išteklių nustatymo, 9 punkte.
Susiję teisės aktai
49.Komisija, teikdama šį pasiūlymą dėl sprendimo mobilizuoti EGF lėšas, Europos Parlamentui ir Tarybai taip pat pateiks pasiūlymą pervesti 3 821 460 EUR sumą į atitinkamą biudžeto eilutę.
50.Priimdama šį pasiūlymą dėl sprendimo mobilizuoti EGF lėšas, Komisija taip pat priėmė sprendimą dėl finansinės paramos, kuris yra finansavimo sprendimas, kaip apibrėžta Reglamento (ES, Euratomas) 2024/2509 110 straipsnyje. Šis finansavimo sprendimas įsigalios tą dieną, kai Komisijai bus pranešta, kad Europos Parlamentas ir Taryba patvirtino biudžeto lėšų perkėlimą pagal Reglamento (ES) 2021/691 15 straipsnio 2 dalies pirmą pastraipą.
2026/0197 (BUD)
Pasiūlymas
EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS SPRENDIMAS
dėl Europos prisitaikymo prie globalizacijos padarinių fondo atleistiems darbuotojams lėšų mobilizavimo pagal Belgijos paraišką „EGF/2026/001 BE/Cora“
EUROPOS PARLAMENTAS IR EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,
atsižvelgdami į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo,
atsižvelgdami į 2021 m. balandžio 28 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) 2021/691 dėl Europos prisitaikymo prie globalizacijos padarinių fondo atleistiems darbuotojams (EGF), kuriuo panaikinamas Reglamentas (ES) Nr. 1309/2013, ypač į jo 15 straipsnio 1 dalies pirmą pastraipą,
atsižvelgdami į 2020 m. gruodžio 16 d. Europos Parlamento, Europos Sąjungos Tarybos ir Europos Komisijos tarpinstitucinį susitarimą dėl biudžetinės drausmės, bendradarbiavimo biudžeto klausimais ir patikimo finansų valdymo, taip pat dėl naujų nuosavų išteklių, įskaitant veiksmų gaires dėl naujų nuosavų išteklių nustatymo, ypač į jo 9 punktą,
atsižvelgdami į Europos Komisijos pasiūlymą,
kadangi:
(1)Europos prisitaikymo prie globalizacijos padarinių fondo atleistiems darbuotojams (EGF) tikslas – rodyti solidarumą ir skatinti deramą ir tvarų užimtumą Sąjungoje, teikiant paramą atleistiems darbuotojams ir savarankiškai dirbantiems asmenims, kurių veikla nutrūko didelio masto restruktūrizavimo atveju, ir padedant jiems kuo greičiau grįžti prie deramo ir tvaraus užimtumo;
(2)EGF didžiausia metinė suma negali viršyti 30 mln. EUR (2018 m. kainomis), kaip nustatyta Tarybos reglamento (ES, Euratomas) 2020/2093 8 straipsnyje ir Reglamento (ES) 2021/691 16 straipsnyje;
(3)2026 m. kovo 25 d. Belgija pagal Reglamento (ES) 2021/691 8 straipsnio 1 dalį pateikė paraišką mobilizuoti EGF lėšas dėl darbuotojų atleidimo iš „Cora SA“ ir vienos tiekėjų įmonės Belgijoje. Paraiška buvo papildyta papildoma informacija, pateikta pagal Reglamento (ES) 2021/691 8 straipsnio 5 dalį. Remiantis Komisijos vertinimu, pateiktu pasiūlyme dėl Europos Parlamento ir Tarybos sprendimo dėl lėšų mobilizavimo, laikoma, kad ta paraiška atitinka Reglamento (ES) 2021/691 13 straipsnyje nustatytas EGF finansinės paramos suteikimo sąlygas;
(4)todėl iš EGF turėtų būti mobilizuota 3 821 460 EUR suma finansinei paramai pagal Belgijos pateiktą paraišką suteikti;
(5)siekiant kuo greičiau mobilizuoti EGF lėšas, šis sprendimas turėtų būti taikomas nuo jo priėmimo dienos,
PRIĖMĖ ŠĮ SPRENDIMĄ:
1 straipsnis
2026 finansinių metų Sąjungos bendrajame biudžete Europos prisitaikymo prie globalizacijos padarinių fondo atleistiems darbuotojams mobilizuojamos lėšos siekiant skirti 3 821 460 EUR įsipareigojimų ir mokėjimų asignavimų sumą.
2 straipsnis
Šis sprendimas įsigalioja jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje dieną. Jis taikomas nuo [priėmimo data].
Priimta Briuselyje
Europos Parlamento vardu
Tarybos vardu
Pirmininkas / Pirmininkė
Pirmininkas / Pirmininkė