Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023AE2272

    Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė „Pasiūlymas dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento dėl ploviklių ir paviršinio aktyvumo medžiagų, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) 2019/1020 ir panaikinamas Reglamentas (EB) Nr. 648/2004“ (COM(2023) 217 final – 2023/0124(COD))

    EESC 2023/02272

    OL C 349, 2023 9 29, p. 121–126 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    2023 9 29   

    LT

    Europos Sąjungos oficialusis leidinys

    C 349/121


    Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė „Pasiūlymas dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento dėl ploviklių ir paviršinio aktyvumo medžiagų, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) 2019/1020 ir panaikinamas Reglamentas (EB) Nr. 648/2004“

    (COM(2023) 217 final – 2023/0124(COD))

    (2023/C 349/19)

    Pranešėja

    Violeta JELIĆ

    Prašymas pateikti nuomonę

    Europos Parlamentas, 2023 6 1

    Taryba, 2023 6 7

    Teisinis pagrindas

    Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 114 straipsnis

    Atsakingas skyrius

    Bendrosios rinkos, gamybos ir vartojimo

    Priimta skyriuje

    2023 6 29

    Priimta plenarinėje sesijoje

    2023 7 12

    Plenarinė sesija Nr.

    580

    Balsavimo rezultatai

    (už / prieš / susilaikė)

    193 / 1 / 2

    1.   Išvados ir rekomendacijos

    1.1.

    Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas (EESRK) palankiai vertina Reglamento (EB) Nr. 648/2004 (1) dėl ploviklių atnaujinimą ir supaprastinimą, nereikalingų ar pasenusių elementų pašalinimą ir gerai veikiančių punktų išsaugojimą. Tačiau EESRK mano, kad supaprastinimo galimybes atsveria arba viršija didesnė administracinė našta, atsirandanti dėl kitų pasiūlymo dėl peržiūros aspektų.

    1.2.

    EESRK pabrėžia, kad svarbu užtikrinti Ploviklių reglamento peržiūros ir kitų teisėkūros ir techninių pokyčių, pavyzdžiui, susijusių su CLP reglamentu ((EB) Nr. 1272/2008) (2) ir Tvarių gaminių ekologinio projektavimo reglamentu, suderinamumą ir nuoseklumą.

    1.3.

    EESRK yra visapusiškai įsipareigojęs užtikrinti vartotojų ir profesionalių naudotojų saugą, tačiau mano, kad nauji reikalavimai dėl ploviklių, kurių sudėtyje yra mikroorganizmų, yra pernelyg konservatyvūs, nelankstūs ir prieštaringi. EESRK rekomenduoja šias taisykles pritaikyti, kad būtų užtikrintas didesnis suderinamumas tiek atitinkamame sektoriuje, tiek su kitomis politikos kryptimis, ir remti inovacijas šioje besiformuojančių produktų kategorijoje, o ne užkirsti joms kelią.

    1.4.

    EESRK palankiai vertina vienodas sąlygas, taikomas ES pagamintų ir importuojamų ploviklių ir paviršinio aktyvumo medžiagų rinkos priežiūrai. Tačiau EESRK mano, kad prievolė sukurti kiekvienos ploviklio ir (arba) paviršinio aktyvumo medžiagos partijos gaminio pasą ir apie jį pranešti yra pernelyg apsunkinanti, ir rekomenduoja nustatyti tinkamesnę priemonę gaminio pasui atnaujinti.

    1.5.

    EESRK prašo išsamiau paaiškinti gaminio paso ir CE ženklo pridėtinę vertę rinkos priežiūrai, nes tokia informacija nebuvo įtraukta į Komisijos poveikio vertinimą. EESRK pažymi, kad ženklinimas suklastotu CE ženklu gali kelti pavojų vartotojų ir naudotojų saugai ir pakenkti vienodų sąlygų užtikrinimui reikalavimus atitinkantiems ekonominės veiklos vykdytojams.

    1.6.

    EESRK pabrėžia, kad svarbu laiku nustatyti konkrečius ir techninius reikalavimus, kad juos būtų galima įgyvendinti, todėl rekomenduoja pereinamuosius laikotarpius pradėti taikyti tik priėmus atitinkamus papildomus teisės aktus.

    1.7.

    EESRK pritaria tam, kad produktų etiketės būtų aiškesnės ir įskaitomesnės, pašalinant teisės aktų dubliavimąsi, supaprastinant etiketės turinį ir veiksmingai naudojant skaitmeninį ženklinimą. EESRK rekomenduoja iš anksto supakuotiems produktams taikyti tokias pačias ženklinimo skaitmeninimo galimybes, kaip pildomiesiems gaminiams, taip pat naudoti aiškesnį ploviklių ženklinimą vietoje teksto naudojant piktogramas.

    2.   Nuomonės rengimo aplinkybės

    2.1.

    Pasiūlymu atnaujinamos galiojančios ploviklių taisyklės, atsižvelgiant į Europos žaliojo kurso, Cheminių medžiagų strategijos tvarumui užtikrinti ir neseniai priimto Komisijos komunikato dėl ilgalaikio ES konkurencingumo tikslus. Pasiūlymu siekiama supaprastinti rinkos taisykles panaikinant reikalavimus, kurie laikomi nereikalingais arba pertekliniais, įvedant savanorišką skaitmeninį ženklinimą, atskiriant iš anksto supakuotus produktus nuo pildoma forma parduodamų produktų, sudarant palankesnes sąlygas prekiauti naujoviškais saugiais produktais nustatant mikroorganizmams taikomus saugos reikalavimus ir stiprinant vykdymo užtikrinimą įvedant gaminio pasą.

    2.2.

    Bendrosios pasiūlymo nuostatos apima ploviklių, paviršinio aktyvumo medžiagų ir kitų siūlomo reglamento tekste nurodytų sąvokų apibrėžtis, iš kurių kai kurios buvo atnaujintos ir patikslintos.

    2.3.

    Pasiūlyme nustatyti produktų reikalavimai plovikliams ir paviršinio aktyvumo medžiagoms, susiję su laisvu judėjimu, biologiniu skaidumu, mikroorganizmų naudojimu plovikliuose ir fosfatų bei kitų fosforo junginių kiekio apribojimais. Paskutiniai trys iš jų toliau plėtojami siūlomo reglamento prieduose.

    2.4.

    I priede pateikiami pačių paviršinio aktyvumo medžiagų ir esančių plovikliuose galutinio biologinio skaidumo kriterijai ir bandymo metodai. Jie iš esmės nepakeisti nuo Reglamento (EB) Nr. 648/2004 nuostatų, nes šie kriterijai ir bandymų metodai ir toliau atitinka paskirtį ir naujausius technikos laimėjimus. Išbraukti nebeaktualūs pirminiai biologinio skaidumo kriterijai, taip pat nukrypti leidžiančios nuostatos procedūra paviršinio aktyvumo medžiagoms, kurios neatitinka galutinio biologinio skaidumo kriterijų; ji buvo panaudota tik vieną kartą, padarius įrašą ankstesniame V priede, kuris nustojo galioti 2019 m., todėl laikoma nebereikalinga.

    2.5.

    Pasiūlymo II priede pateikiami reikalavimai plovikliams, kurių sudėtyje yra mikroorganizmų, siekiant nustatyti suderintas tokių produktų saugą reglamentuojančias taisykles ir atitinkamus bandymų metodus atitikčiai šioms taisyklėms įrodyti. Reikalavimai keliami mikroorganizmams (jų padermėms), kurie gali būti naudojami, remiantis jų oficialiu identifikavimu, taip pat taikomas reikalavimas, kad jie priklausytų I rizikos grupei, kaip apibrėžta Direktyvoje 2000/54/EB (3) (biologiniai veiksniai darbe), ir Europos maisto saugos tarnybos (EFSA) parengtam kvalifikuotos saugos prielaidos (KSP) sąrašui. Priedu taip pat draudžiama naudoti konkrečius patogeninius mikroorganizmus ar genetiškai modifikuotus mikroorganizmus, teiginius, kad produktas turi antimikrobinį arba dezinfekuojamąjį poveikį, nebent plovikliai atitinka Biocidinių produktų reglamentą (ES) Nr. 528/2012 (4), ir pateikti rinkai ploviklius, kurių sudėtyje yra mikroorganizmų, pildoma forma. Be to, priede nustatyti ploviklių, kurių sudėtyje yra mikroorganizmų, privalomi bandymų reikalavimai, įskaitant trečiųjų šalių bandymus, kuriais pagrindžiami bet kokie teiginiai apie mikroorganizmų poveikį, ir in vivo ūmaus toksiškumo įkvėpus bandymą (B.2 bandymas pagal Reglamentą (EB) Nr. 440/2008 (5), t. y. OECD TG 403).

    2.6.

    Pasiūlyme nekeičiami Reglamente (EB) Nr. 648/2004 nustatyti išsamūs fosfatų ir kitų fosforo junginių kiekio apribojimai.

    2.7.

    Pasiūlyme aprašomos ekonominės veiklos vykdytojų, t. y. gamintojų, importuotojų, platintojų, pareigos ir naujai nustatytas įgaliotojo atstovo vaidmuo. Ankstesnė gamintojo prievolė būti įsisteigusiam Sąjungoje panaikinama, tačiau reikalaujama, kad už Sąjungos ribų esantys gamintojai paskirtų įgaliotąjį atstovą, pateikdami raštišką įgaliojimą atlikti tam tikras užduotis (o Sąjungoje įsisteigusiems gamintojams tai yra neprivaloma).

    2.8.

    Pasiūlyme nustatyta nauja atitikties vertinimo procedūra, kurią turi atlikti ploviklių arba paviršinio aktyvumo medžiagų gamintojai ir kuri grindžiama Sprendimo Nr. 768/2008/EB A moduliu (Vidaus gamybos kontrolė). Procedūra apima atitikties savideklaraciją ir pagal ją reikalaujama, kad būtų parengti techniniai dokumentai, kuriuose būtų ploviklio ir jo naudojimo aprašymas, bandymų, atliktų siekiant įrodyti atitiktį, ataskaitos ir sudedamųjų dalių duomenų lapas.

    2.9.

    Pasiūlyme nustatomi ploviklių ir paviršinio aktyvumo medžiagų žymėjimo CE ženklu ir ženklinimo reikalavimai, įskaitant skaitmeninio ženklinimo įgyvendinimo taisykles, kai ekonominės veiklos vykdytojas nusprendžia tai naudoti. Ženklinimo reikalavimai išsamiau aprašyti V priede, nurodant kiekio ženklinimo specifikacijas, informaciją apie dozavimą, kuri gali būti nenurodyta fizinėje etiketėje, kai ji pateikiama skaitmeninėje etiketėje, ir supaprastintą plataus vartojimo skalbiklių dozavimo lentelę. Pasiūlyme taip pat pateikiama duomenų saito, naudojamo skaitmeninei etiketei, kuri turi būti ant ploviklio ar paviršinio aktyvumo medžiagos, jos pakuotės ar lydimuosiuose dokumentuose, sąvoka.

    2.10.

    Pasiūlyme nustatomi reikalavimai, taikomi gaminio pasui, ir jo turinys, nustatyti kaip priemonė, palengvinanti rinkai pateikiamų ploviklių ar paviršinio aktyvumo medžiagų atitikties deklaraciją (per centrinį registrą) ir rinkos priežiūrą. Gaminio pasas turi būti prieinamas per tą patį duomenų saitą ant gaminio, kaip nurodyta pirmiau, ir turėtų būti sąveikus su bet kokiu gaminio pasu, nustatytu, pavyzdžiui, pagal teisės aktus dėl tvarių gaminių ekologinio projektavimo. Reikalaujama, kad Komisija priimtų įgyvendinimo aktą, kuriuo nustatomi techniniai reikalavimai gaminio pasui ir duomenų saitui.

    2.11.

    Komisijai suteikiami įgaliojimai priimti būsimus deleguotuosius aktus, kuriais, atsižvelgiant į technikos, mokslo ir rinkos pokyčius, būtų pritaikyti pirmesniuose skyriuose aprašyti reikalavimai.

    2.12.

    Į pereinamojo laikotarpio ir baigiamąsias nuostatas 32 straipsnyje įtraukta speciali nuostata dėl reikalavimų, susijusių plovikliais, kurių sudėtyje yra mikroorganizmų, peržiūros, pagal kurią reikalaujama, kad Komisija ne vėliau kaip po trejų metų nuo reglamento įsigaliojimo įvertintų šių taisyklių aktualumą ir veiksmingumą.

    3.   Bendrosios ir konkrečios pastabos

    3.1.

    Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas mano, kad Reglamentas (EB) Nr. 648/2004 dėl ploviklių (toliau – Ploviklių reglamentas) atitinka savo tikslus, veikia gerai ir iš esmės pasiekė savo tikslus.

    3.2.

    EESRK pritaria Komisijos tikslui atnaujinti Ploviklių reglamentą, kad būtų atsižvelgta į technologinius, komercinius ir politikos pokyčius, įvykusius nuo šio reglamento priėmimo 2004 m., ir pritaria jo tikslui supaprastinti reikalavimus ekonominės veiklos vykdytojams, visų pirma MVĮ, pašalinti pasikartojimus ir dubliavimąsi su kitais ES teisės aktais. EESRK palankiai vertina pasiūlyme numatytus supaprastinimus, tačiau mano, kad administracinės naštos sumažinimo mastas yra kuklesnis, nei nurodo Komisija, o našta praktiškai gerokai padidėja kitose srityse (6).

    3.3.

    Ploviklių reglamentas peržiūrimas kartu su keliais kitais pasiūlymais dėl peržiūrėtų arba naujų teisės aktų, kurie taip pat daro poveikį plovikliams, įskaitant CLP reglamentą ((EB) Nr. 1272/2008) ir naująjį Tvarių gaminių ekologinio projektavimo reglamentą (ESPR). EESRK pabrėžia, kad svarbu užtikrinti visišką šių skirtingų teisės aktų suderinamumą ir nuoseklumą bei vengti jų nuostatų skirtumų ir dubliavimosi.

    3.4.

    EESRK pritaria Komisijos pasiūlyme pateiktai supaprastintai „ploviklio“ apibrėžčiai, kuri bus lengviau taikoma ir suprantama tiek ūkio subjektams, tiek valdžios institucijoms. Iš ploviklio apibrėžties pašalinus nuorodą į konkrečias sudedamųjų dalių kategorijas (muilus ir (arba) paviršinio aktyvumo medžiagas), apibrėžtis tampa bendresnė ir aiškiau nustato būsimų naujovių taikymo sritį šioje produktų kategorijoje.

    3.5.

    EESRK palankiai vertina tai, kad paviršinio aktyvumo medžiagoms ir toliau taikomi biologinio skaidumo reikalavimai ir panaikinta nebenaudojama nukrypti leidžiančios nuostatos procedūra. Tai padeda racionalizuoti ir padidinti nuostatų aiškumą ekonominės veiklos vykdytojams ir valdžios institucijoms.

    3.6.

    EESRK mano, kad siūlomi reikalavimai plovikliams, kurių sudėtyje yra mikroorganizmų, yra pernelyg griežti ir nelabai tinkami plovikliams. Manoma, kad II priede nustatyti bandymų reikalavimai yra pernelyg sudėtingi, visų pirma mažosioms ir vidutinėms įmonėms (MVĮ). Dėl mikroorganizmų, naudojamų purškiamuosiuose plovikliuose, taikomas reikalavimas atlikti bandymą su stuburiniais gyvūnais dėl ūmaus toksiškumo įkvėpus, kurio metu paprastai tenka paaukoti po 30 gyvūnų. Tai kenkia Direktyvoje 2010/63/ES (7) dėl mokslo tikslais naudojamų gyvūnų apsaugos prisiimtam įsipareigojimui ir nėra būtina, nes yra alternatyvių saugos nustatymo metodų (pvz., analogijos su istoriniais duomenimis, in vitro bandymų naudojant žmogaus ląstelių linijas arba įrodymų visumos, ypač atsižvelgiant į privalomą 1/KSP rizikos grupės statusą).

    3.7.

    EESRK mano, kad netikslinga reikalauti, kad plovikliuose naudojami mikroorganizmai būtų įtraukti į Europos maisto saugos agentūros nustatytą sąrašą, kuriame nurodyti kvalifikuotos saugos prielaidos (KSP) principą atitinkantys mikroorganizmai. Netgi nėra privalomai reikalaujama, kad mikroorganizmas būtų naudojamas maisto ir pašarų pramonėje, tai tėra atspirties taškas tolesniam EFSA vertinimui. Tokiu atveju į KSP sąrašą neįtraukti mikroorganizmai galėtų būti toliau tikrinami dėl saugos ir naudojami maiste ar pašaruose, tačiau plovikliams tokia galimybė atsirastų tik po to, kai Komisija oficialiai persvarstytų ir (arba) peržiūrėtų reikalavimus. Nemanoma, kad būtų proporcinga nustatyti griežtesnes taisykles plovikliams nei maisto produktams, kurie nuryjami tiesiogiai. Vis dėlto, jeigu KSP sąrašas būtų privalomas, EESRK nemano, kad būtų pagrįsta reikalauti, kad plovikliai, kurių sudėtyje yra mikroorganizmų, būtų ženklinami įspėjimu, kad produktu negalima valyti paviršių, kurie liečiasi su maistu.

    3.8.

    Ribojant mikroorganizmus, kurie gali būti naudojami taip, kaip aprašyta naujame II priede, rizikuojama trukdyti inovacijoms arba jas stabdyti ir neatsižvelgiama į tai, kad plovikliams, kurių sudėtyje yra mikroorganizmų, jau taikomas Ploviklių reglamentas ir kiti teisės aktai, pavyzdžiui, Direktyva dėl bendros gaminių saugos, ir pramonės sukurta sistema, leidžianti tinkamai valdyti mikrobinių sudedamųjų dalių riziką. Pasiūlymu plovikliams, pateiktiems į rinką mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros tikslais, netaikomos II priedo 1 punkte nustatytos sąlygos, tačiau vienintelis mechanizmas, leidžiantis komerciniais tikslais naudoti naujus mikroorganizmus (jų padermes), yra 32 straipsnyje numatyta peržiūros sąlyga ir (arba) deleguotieji aktai. EESRK rekomenduoja taikyti mažiau ribojančią procedūrą, kad būtų sudarytos sąlygos ir skatinamos inovacijos šiame augančiame produktų segmente.

    3.9.

    EESRK pritaria Komisijos siekiui išlaikyti esamus fosfatų ir kitų fosforo junginių kiekio apribojimus, kurie nuo 2014 m. sėkmingai sumažino fosforo naudojimą, leidžiant jį naudoti tik tose srityse, kuriose jis yra itin svarbus, arba srityse, kuriose nustačius apribojimą būtų daromas dar didesnis neigiamas poveikis aplinkai, saugai ir (arba) valymo veiksmingumui (8).

    3.10.

    EESRK mano, kad reikia aiškiau apibrėžti pasiūlyme nurodytų ekonominės veiklos vykdytojų, visų pirma 8 straipsnyje aprašyto įgaliotojo atstovo, vaidmenis ir pareigas. Tuo atveju, kai už Sąjungos ribų įsisteigęs gamintojas privalo paskirti tokį įgaliotąjį atstovą, neaišku, ar ne ES gamintojo jam suteiktame įgaliojime turi būti numatyta, pavyzdžiui, pareiga pateikti sudedamųjų dalių duomenų lapą valstybių narių paskirtoms įstaigoms, kaip aprašyta 7 straipsnio 6 dalyje. Siekiant užtikrinti vienodas sąlygas, svarbu, kad tie patys įpareigojimai būtų taikomi gamintojams tiek Sąjungoje, tiek už jos ribų ir kad būtų aišku, kaip šie įpareigojimai turi būti vykdomi.

    3.11.

    EESRK prašo išsamiau paaiškinti gaminio paso ir CE ženklo, kaip priemonių įrodyti ir (arba) patikrinti produktų, kuriems taikomas Ploviklių reglamentas, atitiktį, pridėtinę vertę. Komisijos poveikio vertinimo ataskaitoje nenurodyta jokia konkreti su reikalavimų laikymusi susijusi problema ar pavojus vartotojų saugai, kad būtų pateisintas šių reikalavimų įvedimas, be to, šie reikalavimai neįtraukti į nagrinėjamas politikos galimybes, todėl trūksta informacijos apie jų poveikio vertinimą. Tačiau EESRK pritaria reikalavimui, kad gaminio pasas būtų vienodai taikomas visiems ploviklių ar paviršinio aktyvumo medžiagų gamintojams, neatsižvelgiant į tai, ar jie įsisteigę Sąjungoje, ar už jos ribų, kad dėl importo nebūtų pakenkta Europos produktų konkurencingumui.

    3.12.

    Žymėjimas CE ženklu pats savaime nėra įrodymas, kad atitikties vertinimo procedūros buvo atliktos pagal reglamentą, ir tai vis tiek turi patikrinti priežiūros institucijos, kaip numatyta dabartiniame reglamente. Yra žinoma, kad kitų kategorijų gaminiai, kuriems taikomi panašūs teisės aktai, gali būti ženklinami suklastotu CE ženklu ir dėl to gali kilti pavojus vartotojų sveikatai ir saugai.

    3.13.

    EESRK ragina, kad visi Ploviklių reglamentu nustatyti gaminių pasai būtų visiškai suderinti su pasais, priimtais pagal kitus teisės aktus, pavyzdžiui, Tvarių gaminių ekologinio projektavimo reglamentą. Siekiant kuo labiau sumažinti ekonominės veiklos vykdytojams, visų pirma MVĮ, ir valdžios institucijoms tenkančią administracinę naštą, svarbu išlaikyti nuoseklumą ir vengti bet kokių dvigubų ar skirtingų reikalavimų.

    3.14.

    EESRK mano, kad šiuo metu siūlomi informacijos reikalavimai gaminio pasui yra nesuderinami su administracinės naštos mažinimu. Gaminio paso sukūrimas, pranešimas registrui ir naujo duomenų saito spausdinimas ir (arba) tvirtinimas kiekvienai konkrečiai gaminio partijai yra neveiksmingas ir neproporcingas, o reikalavimas atlikti šiuos veiksmus prieš pateikiant gaminį rinkai gali sutrikdyti ir užvilkinti tiekimo grandines. EESRK rekomenduoja Komisijai pritaikyti šiuos reikalavimus prie veiksmingesnio dažnio ar svyravimų nustatymo.

    3.15.

    EESRK pažymi, kad konkretūs ir techniniai reikalavimai, susiję su gaminio pasu, turi būti nurodyti vėliau įgyvendinimo akte. Tai yra esminiai siūlomo reglamento įgyvendinimo elementai ir EESRK pabrėžia, jog svarbu, šie kad reikalavimai būtų priimti likus pakankamai laiko iki reglamento įsigaliojimo siekiant išvengti teisinio netikrumo. Kad ekonominės veiklos vykdytojai turėtų pakankamai laiko nuostatoms įgyvendinti, EESRK rekomenduoja pereinamuosius laikotarpius persvarstytam Ploviklių reglamentui įgyvendinti pradėti skaičiuoti tik po to, kai Komisija įvykdys savo teisėkūros įsipareigojimus.

    3.16.

    EESRK pritaria tam, kad būtų panaikintas ploviklių, atitinkančių klasifikavimo pavojingais pagal CLP reglamento kriterijus, sudedamųjų dalių duomenų lapo reikalavimas, nes taip būtų išvengta nereikalingo dubliavimosi su pastarojo reglamento nuostatomis. EESRK siūlo, kad nepavojingų ploviklių sudedamųjų dalių duomenų lapas būtų pateikiamas gavus motyvuotą valstybių narių paskirtų institucijų prašymą, pagrįstą nustatytais vartotojų apsaugos poreikiais arba susirūpinimą keliančiais klausimais; tokia formuluotė labiau atitiktų pasiūlymo 8 straipsnio 3 dalies c punktą ir CLP VIII priedą.

    3.17.

    EESRK palankiai vertina siūlomus ženklinimo reikalavimų pakeitimus, nors ir palyginti ribotus, kad būtų išvengta dubliavimosi tarp CLP reglamento ir Ploviklių reglamento, kiek tai susiję su sudedamųjų dalių identifikavimu. Tai padės padidinti etikečių aiškumą ir aktualumą vartotojams ir (arba) galutiniams naudotojams, kurie, kaip parodė nepriklausomi tyrimai, pirmenybę teikia etiketėms, kuriose pateikiama mažiau, bet aiškesnės informacijos (9). Atsižvelgdamas į tai, EESRK siūlo dar labiau supaprastinti ploviklių ženklinimą vietoj teksto naudojant piktogramų sistemą.

    3.18.

    EESRK pritaria pasiūlymo nuostatoms dėl skaitmeninio ženklinimo, kuris taip pat padės pagerinti fizinių etikečių įskaitomumą, o vartotojui ir (arba) galutiniam naudotojui suteiks geresnę patirtį informacijos, kalbos pasirinkimo ir įskaitomumo požiūriu. EESRK taip pat pasisako už prieigą prie skaitmeninių etikečių ir gaminio paso informacijos per vieną duomenų saitą, kad ant etikečių būtų kuo mažiau painiavos ir netvarkos.

    3.19.

    EESRK palankiai vertina pasiūlymą leisti didžiąją dalį reikalaujamo ženklinimo pateikti skaitmeniniu būdu ant produktų, parduodamų pildymo forma, tačiau abejoja, kad tos pačios taisyklės neturėtų būti taikomos ir iš anksto supakuotiems produktams, kaip ir parduodamiems pildymo forma. Tokiu būdu būtų geriau užtikrintos vienodos sąlygos rinkai pateikiamiems plovikliams.

    Briuselis, 2023 m. liepos 12 d.

    Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkas

    Oliver RÖPKE


    (1)   2004 m. kovo 31 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 648/2004 dėl ploviklių (OL L 104, 2004 4 8, p. 1).

    (2)   2008 m. gruodžio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1272/2008 dėl cheminių medžiagų ir mišinių klasifikavimo, ženklinimo ir pakavimo, iš dalies keičiantis ir panaikinantis direktyvas 67/548/EEB bei 1999/45/EB ir iš dalies keičiantis Reglamentą (EB) Nr. 1907/2006 (OL L 353, 2008 12 31, p. 1).

    (3)   2000 m. rugsėjo 18 d. Europos Parlamento Ir Tarybos Direktyva 2000/54/EB dėl darbuotojų apsaugos nuo rizikos, susijusios su biologinių veiksnių poveikiu darbe (septintoji atskira direktyva, kaip numatyta Direktyvos 89/391/EEB 16 straipsnio 1 dalyje) (OL L 262, 2000 10 17, p. 21).

    (4)   2012 m. gegužės 22 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 528/2012 dėl biocidinių produktų tiekimo rinkai ir jų naudojimo (OL L 167, 2012 6 27, p. 1).

    (5)   2008 m. gegužės 30 d. Komisijos reglamentas (EB) Nr. 440/2008 nustatantis bandymų metodus pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 1907/2006 dėl cheminių medžiagų registracijos, įvertinimo, autorizacijos ir apribojimų (REACH) (OL L 142, 2008 5 31, p. 1).

    (6)  Daugiau informacijos apie ploviklių pramonei tenkančią administracinę naštą pateikiama AISE informacijos suvestinėje apie bendrų sąnaudų vertinimą.

    (7)   2010 m. rugsėjo 22 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2010/63/ES dėl mokslo tikslais naudojamų gyvūnų apsaugos (OL L 276, 2010 10 20, p. 33).

    (8)   Relevance of professional laundry and machine dishwashing on the entry of phosphate and other phosphorus compounds (P) into wastewater (Profesionalaus skalbimo ir indų plovimo indaplove svarba fosfato ir kitų fosforo junginių (P) patekimui į nuotekų vandenį), Umweltbundesamt 98/2021.

    (9)  M. Geuens, D. Byrne, G. Boeije, V. Peeters, B. Vandecasteele, „Investigating the effectiveness of simplified labels for safe use communication: the case of household detergents“ (Supaprastintų saugaus naudojimo etikečių veiksmingumo tyrimas: buitinių ploviklių atvejis), „International Journal of Consumer Studies“, 2021 m., 45(6):1410–24, https://doi.org/10.1111/ijcs.12662.


    Top