EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021PC0721

Pasiūlymas EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVA kuria dėl funkcijų perdavimo susitarimų, likvidumo rizikos valdymo, priežiūros ataskaitų teikimo, depozitoriumo bei saugojimo paslaugų teikimo ir alternatyvaus investavimo fondų paskolų išdavimo iš dalies keičiamos direktyvos 2011/61/ES ir 2009/65/EB

COM/2021/721 final

Briuselis, 2021 11 25

COM(2021) 721 final

2021/0376(COD)

Pasiūlymas

EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVA

kuria dėl funkcijų perdavimo susitarimų, likvidumo rizikos valdymo, priežiūros ataskaitų teikimo, depozitoriumo bei saugojimo paslaugų teikimo ir alternatyvaus investavimo fondų paskolų išdavimo iš dalies keičiamos direktyvos 2011/61/ES ir 2009/65/EB

(Tekstas svarbus EEE)

{SEC(2021) 570 final} - {SWD(2021) 340 final} - {SWD(2021) 341 final}


AIŠKINAMASIS MEMORANDUMAS

1.PASIŪLYMO APLINKYBĖS

Pasiūlymo pagrindimas ir tikslai

Šiuo pasiūlymu dėl teisėkūros procedūra priimamo akto pateikiami Alternatyvaus investavimo fondų valdytojų direktyvos (AIFVD – Direktyva 2011/61/ES) 1 ir, kiek tinkama, Direktyvos dėl kolektyvinio investavimo į perleidžiamuosius vertybinius popierius subjektų (KIPVPS) (KIPVPSD – Direktyva 2009/65/EB) 2 pakeitimai.

Komisija peržiūrėjo AIFVD taikymą ir taikymo sritį, kaip reikalaujama pagal direktyvos 69 straipsnį. Komisija laikėsi nuomonės, kad kai kurie AIFVD peržiūros metu išskirti klausimai yra vienodai svarbūs KIPVPS veiklai. Todėl šiuo pasiūlymu dėl teisėkūros procedūra priimamo akto siekiama spręsti šiuos klausimus iš dalies pakeičiant AIFVD ir KIPVPSD, kad būtų geriau suderinti jų reikalavimai.

AIFVD buvo priimta 2011 m. birželio 8 d. teikiant politikos atsaką į pasaulinę finansų krizę, kuri atskleidė tam tikros fondų veiklos trūkumus ir pažeidžiamumą, dėl kurių galėtų padidėti rizika platesnei finansų sistemai 3 .

AIFVD, kaip pokrizine reglamentavimo iniciatyva, siekiama nuoseklaus priežiūros požiūrio į riziką, kurią gali kelti arba finansų sistemai perduoti alternatyvaus investavimo fondų (AIF) veikla. Direktyva taip pat siekiama užtikrinti aukšto lygio investuotojų apsaugą ir kartu sudaryti palankesnes sąlygas AIF integracijai į ES rinką 4 . Alternatyvaus investavimo fondų valdytojai (AIFV) turi veiksmingai valdyti riziką ir užtikrinti tinkamą jų valdomų AIF veiklos skaidrumą. Vykdydami šiuos reikalavimus, jie gali valdyti AIF ir platinti AIF profesionaliesiems investuotojams visoje Sąjungoje, turėdami vieną buveinės šalies priežiūros institucijos išduotą veiklos leidimą 5 . AIFVD tapo svarbiu kapitalo rinkų sąjungos (KRS) 6 ramsčiu, nes investiciniai fondai gali suteikti prieigą prie rinka grindžiamų finansavimo šaltinių ir sudaryti sąlygas investuotojams geriau paskirstyti savo santaupas pasirinktu laikotarpiu pagal savo pageidavimus.

Komisijos atliktame AIFVD teisinės sistemos taikymo srities ir veikimo vertinime daroma išvada, kad AIFVD standartai, kuriais siekiama užtikrinti aukštą investuotojų apsaugos lygį, iš esmės yra veiksmingi 7 . Taisyklės dėl interesų konfliktų, informacijos atskleidimo ir skaidrumo reikalavimai yra būtini investuotojams apsaugoti. Dėl vertinimo reikalavimų, kurie yra būtini siekiant nustatyti kiekvieno investuotojo dalį konkrečiame AIF ir stebėti AIF veiklos rezultatus, į turto vertinimo procesą įnešta daugiau disciplinos ir struktūros. Galiausiai, depozitoriumo tvarka, kuria nustatomos depozitoriumų pareigos ir atsakomybė, įskaitant AIF turto saugojimą ir AIF veiklos priežiūrą, apsaugomi investuotojų interesai. Ja taip pat remiamas tvarkingas investicinių fondų rinkos veikimas.

Finansinis stabilumas ir rinkos vientisumas yra pagrindiniai AIFVD tikslai 8 . AIFVD nustatytos priemonės, kuriomis siekiama pagerinti makroprudencinę rizikos finansiniam stabilumui stebėseną ir priežiūrą. Reikalaujama, kad AIFV priežiūros institucijoms praneštų apie pagrindines AIF pozicijas, jų likvidumo pobūdį ir finansinį svertą. Priežiūros ataskaitų teikimas padėjo užtikrinti veiksmingą makroprudencinę priežiūrą ir yra naudingas rinkos stebėsenai, tačiau teikiamų duomenų detalumą būtų galima pagerinti. AIFVD sukurtas veiksmingas bendradarbiavimo vykdant priežiūrą tinklas, kurį koordinuoja Europos vertybinių popierių ir rinkų institucija (EVPRI) ir kuris prisideda prie AIF veiklos priežiūros metodų konvergencijos Europos Sąjungoje.

Komisijos vertinimas rodo, kad AIFVD iš esmės atitinka savo tikslus ir kad reguliavimo standartų suderinimas ES mastu palengvino Europos kolektyvinio investavimo fondų rinkos integraciją 9 . Nuo 2008 m. investicinių fondų sektorius išaugo maždaug tris kartus – nuo 5,5 trln. EUR vertės turto iki daugiau kaip 15 trln. EUR vertės turto, o jo turtas, išreikštas procentine viso finansų sektoriaus turto dalimi, labai išaugo 10 . Jis turi tarpusavio sąsajų su platesniu finansų sektoriumi, todėl svarbu tinkamai valdyti galimą sisteminę riziką 11 .

AIFVD nustatytos bendrosios likvidumo valdymo, finansinio sverto naudojimo ir rizikos valdymo fondo lygmeniu vertinimo taisyklės. Tačiau šie reikalavimai nėra pakankamai konkretūs, kad būtų galima visapusiškai atsižvelgti į AIF vykdomo tiesioginio skolinimo veiklos valdymo ypatumus ir galimą mikrolygio ir makrolygio riziką. Dėl fragmentiško reglamentavimo, kai fondų paskolų išdavimo procesui reglamentuoti nustatomos nacionalinės sistemos, sunku nustatyti galimą poveikį visai rinkai, kurį gali lemti tokių fondų veikla, ir į jį veiksmingai reaguoti. Be to, skirtingi nacionaliniai reglamentavimo metodai trukdo sukurti veiksmingą paskolas išduodančių AIF vidaus rinką, nes skatinamas reglamentavimo arbitražas ir nevienodas investuotojų apsaugos lygis.

Be to, atlikus peržiūrą paaiškėjo, kad priežiūros institucijoms teikiamuose rinkos duomenyse esama spragų arba jie nėra pakankamai išsamūs, o tai mažina institucijų gebėjimą nustatyti, kaip rizika didėja ir plinta platesnėje finansų sistemoje. Pasiūlymu dėl teisėkūros procedūra priimamo akto siekiama pagerinti atitinkamų duomenų rinkimą ir pašalinti neveiksmingą ataskaitų dubliavimąsi, kuris gali egzistuoti pagal kitus Europos ir nacionalinės teisės aktus, laikantis platesnės priežiūros duomenų strategijos, paskelbtos Skaitmeninių finansų strategijoje 12 .

Likvidumo valdymo priemonės (LVP) suteikia galimybę atvirojo tipo fondų, kurie apima atvirojo tipo AIF ir visus KIPVPS fondus, valdytojams mažinti investicinių vienetų ar akcijų išpirkimo paraiškų keliamą spaudimą nepalankiausiomis rinkos sąlygomis ir geriau apsaugoti investuotojų interesus. Europos sisteminės rizikos valdyba (ESRV) ir EVPRI rekomenduoja suderinti LVP naudojimo taisykles. Šiuo metu AIFVD ir KIPVPSD nėra numatytas minimalus suderintas LVP rinkinys 13 .

Be to, į investuotojų interesus galėtų būti geriau atsižvelgta, jei AIFVD taisyklės būtų iš dalies pakeistos siekiant padidinti depozitoriumo paslaugų rinkos veiksmingumą. Dabartinį AIFVD reikalavimą, kad depozitoriumas turėtų būti toje pačioje valstybėje narėje kaip ir jį paskyręs ES AIF, sunku įvykdyti mažesnėse, labiau koncentruotose rinkose, kuriose yra mažiau paslaugų teikėjų. Nepakankama konkurencija lemia didesnes fondų valdytojų išlaidas ir mažiau veiksmingą fondų struktūrą, o tai gali turėti įtakos investuotojų grąžai. Esama galimybių padidinti investicinių fondų valdymo veiksmingumą, mažinant depozitoriumo rinkos koncentraciją tam tikrose nacionalinėse rinkose, kartu užtikrinant, kad paslaugų teikėjai laikytųsi Europos standartų.

Yra įrodymų, kad depozitoriumai kartais negali vykdyti savo pareigų, kai fondo turtą laiko centrinis vertybinių popierių depozitoriumas (CVPD) 14 . CVPD nelaikomi depozitoriumo funkcijų perėmėjais 15 . Ši teisinė padėtis ne visais atvejais garantuoja stabilų informacijos srautą tarp AIF ar KIPVPS turto saugotojo ir depozitoriumo. Todėl depozitoriumai negali veiksmingai vykdyti savo priežiūros pareigų, jei nėra stabilaus informacijos apie portfelio pokyčius srauto. Tokia teisinė padėtis gali pakenkti investuotojų apsaugai.

AIFV ir KIPVPS teisinėse sistemose nustatyta funkcijų perdavimo tvarka sudaro sąlygas veiksmingai valdyti investicijų portfelius ir įgyti reikiamos patirties konkrečioje geografinėje rinkoje ar turto klasėje. Šis modelis padeda užtikrinti ES fondų ir valdytojų ženklų sėkmę. Be to, vertinime daroma išvada, kuriai pritaria ir EVPRI, kad dėl skirtingos nacionalinės priežiūros praktikos vykdant ES reikalavimus dėl rizikos arba portfelio valdymo perdavimo trečiosioms šalims atsiranda neatitikimų, dėl kurių gali sumažėti bendras investuotojų apsaugos lygis 16 . Nepakankamas taikomų reguliavimo standartų aiškumas mažina teisinį tikrumą, didina priežiūros rezultatų skirtumus ir galiausiai neužtikrina vienodo investuotojų apsaugos lygio visoje Sąjungoje.

Siekiant įgyvendinti direktyvos reikalavimus, kuriais užtikrinama, kad AIFV naudotų reikiamus žmogiškuosius išteklius pasiliktoms užduotims atlikti, kai tam tikros jų funkcijos perduodamos trečiosioms šalims, ir siekiant didelę dalį Alternatyvaus investavimo fondų valdytojų reglamente (AIFVR) nustatytų įgyvendinimo taisyklių šioje srityje perkelti į KIPVPS reguliavimo sistemą, reikėtų papildomų priemonių 17 . Šios priemonės būtų nustatytos Komisijos įgyvendinimo aktuose, kai tam bus suteikti įgaliojimai priimant šį pasiūlymą iš dalies keisti direktyvas.

Siūlomi AIFVD ir KIPVPSD pakeitimai dėl funkcijų perdavimo, likvidumo rizikos valdymo, duomenų teikimo rinkos stebėsenos tikslais ir saugotojų reguliavimo tvarkos, o vien AIFVD turėtų būti iš dalies pakeista dėl paskolas išduodančių investicinių fondų veiklos ir galimybės tarpvalstybiniu mastu naudotis depozitoriumo paslaugomis.

Suderinamumas su toje pačioje politikos srityje galiojančiomis nuostatomis

Pasiūlymai iš dalies pakeisti Europos investicinių fondų teisės aktus atitinka 2020 m. rugsėjo 24 d. priimtą Komisijos planą dėl KRS. KRS tikslas – sudaryti sąlygas kapitalo judėjimui visoje ES, kuris būtų naudingas vartotojams, investuotojams ir bendrovėms, neatsižvelgiant į jų buvimo vietą. Dėl COVID-19 krizės tapo dar svarbiau įgyvendinti KRS, nes rinka grindžiamas finansavimas yra labai svarbus Europos ekonomikos atsigavimui ir grįžimui prie ilgalaikio augimo. Siūlomais teisės aktų pakeitimais būtų remiama fondų rinkos integracija ir taip padedama siekti šių tikslų.

Veiksmingai ir efektyviai prižiūrimoje KRS paskolas išduodantys fondai gali būti alternatyvus finansavimo šaltinis Europos įmonėms ir MVĮ, atveriantis joms galimybę naudotis įvairesnėmis finansavimo konkurencingomis kainomis galimybėmis 18 . Šie fondai gali tiesiogiai remti darbo vietų kūrimą, ekonomikos augimą, inovacijas, žaliąją pertvarką ir padėti atsigauti po COVID-19 pandemijos. Paskolas išduodantys fondai taip pat gali būti naudojami kaip finansinio stabilumo stiprinimo priemonė arba sukrėtimų poveikio mažinimo priemonė, kai likvidumas yra ribotas, nes toliau teiktų paskolas, kai labiau tradiciniai skolintojai pasitraukia iš rinkos. Todėl pasiūlymai dėl teisėkūros procedūra priimamų aktų yra suderinti su bendra KRS strategija, kuria siekiama toliau kurti finansinių paslaugų vidaus rinką ir užtikrinti, kad finansavimas būtų prieinamesnis Europos bendrovėms.

Be to, siūlomais AIFVD ir KIPVPSD pakeitimais siekiama geriau apsaugoti investuotojų interesus užtikrinant, kad investicinių fondų valdytojai, kurie perduoda savo funkcijas trečiosioms šalims, laikytųsi tų pačių aukštų standartų, taikomų visoje Sąjungoje.

Be to, į pasiūlymą iš dalies pakeisti AIFVD įtrauktos priemonės, susijusios su LVP prieinamumu ir naudojimu nepalankiausiomis rinkos sąlygomis. Galimybė aktyvuoti LVP gali apsaugoti investuotojų pinigų vertę, sumažinti likvidumo spaudimą fondui ir sušvelninti platesnio masto sisteminės rizikos poveikį visą rinką apimančių nepalankiausių sąlygų atvejais. Pasiūlymu dėl priežiūros ataskaitų teikimo padedama sukurti bendrą finansų sektoriaus duomenų erdvę, kuri yra Skaitmeninių finansų strategijos dalis 19 . AIFV ir KIPVPS teikiami duomenys būtų integruotos duomenų rinkimo sistemos, kuri teiktų tikslius, palyginamus ir savalaikius duomenis Europos ir nacionalinėms priežiūros institucijoms, dalis, kartu kuo labiau sumažinant visoms šalims tenkančias bendras ataskaitų teikimo išlaidas ir naštą.

Be to, AIFVD peržiūra turės įtakos AIFV, valdantiems AIF, kuriems taikomas Reglamentas dėl Europos ilgalaikių investicijų fondų (ELTIF) (ELTIFR – Reglamentas (ES) 2015/760) 20 . ELTIFR yra Europos produktų reglamentas, kuris peržiūrimas kartu su AIFVD, o pasiūlymas dėl teisėkūros procedūra priimamo akto, kuriuo iš dalies keičiamas ELTIFR, priimamas tą pačią dieną kaip ir šis pasiūlymas. Tikėtina, kad ELTIF valdantys AIFV galės turėti geresnes sąlygas naudotis tarpvalstybinėmis depozitoriumo paslaugomis, jei tie fondai yra mažesnėse rinkose. Priežiūros ataskaitų teikimo reikalavimų patobulinimas taip pat turėtų teigiamą poveikį ELTIF valdančių AIFV reikalavimų laikymosi naštai ilguoju laikotarpiu. CVPD įtraukimas į saugojimo grandinę turėtų teigiamą poveikį investuotojų interesams, kiek tai susiję su ELTIF turimų akcijų, kurias galėtų saugoti CVPD, dalimi.

Kitas ELTIFR ir iš dalies pakeistos AIFVD sąveikos aspektas bus susijęs su paskolų išdavimo proceso veikla. Siūloma direktyva kredito rinkose veiklą vykdantiems AIFV būtų nustatyti tam tikri bendrieji principai. Siūlomos AIF skolinimo finansų įstaigoms ribos yra suderintos su diversifikavimo riba, taikoma tiems ELTIF, kurių investiciniai vienetai ar akcijos platinami tik mažmeniniams investuotojams. Jei AIFVD ir ELTIFR skirtųsi, ELTIFR produktų taisyklės būtų taikomos kaip lex specialis.

Suderinamumas su kitomis Sąjungos politikos sritimis

Numatoma, kad sukūrus paskolas išduodančių fondų vidaus rinką, padidės alternatyvių realiosios ekonomikos finansavimo šaltinių prieinamumas. Tikėtina, kad tokių fondų veikla kredito rinkoje palengvins perėjimą prie tvarios ateities investuojant į žaliąją ekonomiką, taigi remiant platesnius Europos žaliojo kurso tikslus.

2.TEISINIS PAGRINDAS, SUBSIDIARUMO IR PROPORCINGUMO PRINCIPAI

Teisinis pagrindas

Direktyvų 2011/61/ES ir 2009/65/EB teisinis pagrindas yra SESV 53 straipsnio 1 dalis (buvusi EB sutarties 47 straipsnio 2 dalis). Kalbant apie pasirinktas politikos galimybes ir konkrečią taisyklių struktūrą, tinkamas teisinis pagrindas yra SESV 53 straipsnio 1 dalis dėl savarankiškai dirbančių asmenų veiklos pradėjimo ir vykdymo. Taip reguliuojami finansų tarpininkai, jų investicinės paslaugos ir veikla.

Siūlomais AIFVD patobulinimais siekiama skatinti patikimus AIF paskolų išdavimo procesus ir toliau plėsti rinkos integraciją šiame segmente, kartu užtikrinant, kad apskritai būtų geriau stebima rizika finansiniam stabilumui. AIFV ir KIPVPS likvidumo valdymo priemonių prieinamumo ir naudojimo taisyklės turi būti suderintos siekiant užtikrinti, kad bet koks atvirojo tipo fondų valdytojų arba priežiūros institucijų atsakas nepalankiausiomis rinkos sąlygomis būtų veiksmingesnis. Palengvinant prieigą prie tarpvalstybinio depozitoriumo paslaugų teikimo siekiama tolesnės ES AIF rinkos integracijos, užtikrinant aukšto lygio investuotojų apsaugą. Pasiūlymu siekiama užtikrinti nuoseklų Europos investicinių fondų valdytojų ir priežiūros institucijų požiūrį į funkcijų perdavimo veiklą.

Vienašaliais valstybių narių veiksmais negalima panaikinti AIFVD reglamentavimo spragų ir atskirai pasiekti šių tikslų. Todėl, laikydamasi Europos Sąjungos sutarties 5 straipsnyje nustatyto subsidiarumo principo, Sąjunga gali patvirtinti priemones.

Subsidiarumo principas (neišimtinės kompetencijos atveju)

AIFVD ir KIPVPSD buvo priimtos visapusiškai laikantis subsidiarumo principo, siekiant tarpvalstybinio pobūdžio tikslų – pašalinti rinkos susiskaidymą, mažinti riziką finansiniam stabilumui ir užtikrinti aukštą investuotojų apsaugos lygį. Siekiant tinkamos ES ir nacionalinio lygmens pusiausvyros pasirinkta priemonė buvo direktyva.

Siūlomais AIFVD ir KIPVPSD patobulinimais, kuriais ši reguliavimo sistema papildoma papildomais reguliavimo reikalavimais ir paaiškinimais, siekiama išlaikyti pagrindinių rizikos kontrolės priemonių suderinimo ir valstybių narių lankstumo įgyvendinant sutartus reguliavimo standartus išsaugojimo pusiausvyrą.

Proporcingumo principas

Siūlomais pakeitimais laikomasi proporcingumo principo, nustatyto Europos Sąjungos sutarties (ES sutarties) 5 straipsnyje, ir jais neviršijama to, kas būtina AIF bendrosios rinkos sukūrimo tikslams pasiekti, kartu užtikrinant nuoseklų požiūrį į ES AIF rinkos makroprudencinę priežiūrą ir aukšto lygio investuotojų apsaugą.

Kai tinkama, nauji reikalavimai, taikomi AIFV, valdantiems paskolas išduodančius AIF, yra parengti kaip bendrieji principai. Tais atvejais, kai reguliavimo reikalavimai yra konkretūs, jie be reikalo netrikdo esamų verslo modelių. Kalbant apie investuotojų apsaugą, siūlomi papildomi informacijos atskleidimo reikalavimai atitinka geriausią rinkos praktiką, kuri turėtų būti taikoma visiems Sąjungos investuotojams, užtikrinant vienodą investuotojų apsaugos lygį.

Pasiūlymais suteikti galimybę tarpvalstybiniu mastu naudotis depozitoriumo paslaugomis užtikrinama tinkama AIF ir investuotojų poreikių pusiausvyra ir išvengiama rizikos, kuri galėtų kilti, jei ES lygmeniu nebūtų visapusiško depozitoriumo paslaugų reguliavimo. Be to, CVPD būtina įtraukti į saugojimo grandinę, kad būtų panaikinta reguliavimo spraga, kuri kenkia depozitoriumų gebėjimui vykdyti savo pareigas ir kuri gali pakenkti AIF ir KIPVPS investuotojams. Siūloma priemonė yra proporcinga ir ja atsižvelgiama į jau licencijuotų subjektų statusą.

Siūlomais funkcijų perdavimo tvarkos patikslinimais išsaugomi vertingi šios veiklos ypatumai, kartu užtikrinant, kad būtų skirta pakankamai žmogiškųjų išteklių prižiūrėti, ar AIF arba KIPVPS valdytojas išlaiko perduotas ir pagrindines funkcijas.

Todėl pasiūlymas dėl teisėkūros procedūra priimamo akto yra proporcingas siekiamiems tikslams.

Priemonės pasirinkimas

Šiuo pasiūlymu iš dalies keičiamos direktyvos 2011/61/ES ir 2009/65/EB. Todėl kaip galiojančių taisyklių keitimo priemonę tikslingiausia rinktis direktyvą.

Siekiama suderinti nacionalines taisykles, dėl kurių didėja rinkos susiskaidymas, atsiranda AIF rinkos neveiksmingumas ir kenkiama AIF bei KIPVPS investuotojų apsaugai. Pasiūlymu siekiama suderinti ir paaiškinti reguliavimo standartus, kuriuos valstybės narės galės perkelti į savo nacionalinę teisę, skatinant vidaus rinkos integraciją, gerinant rinkos stebėseną ir užtikrinant vienodą investuotojų apsaugos lygį visoje Sąjungoje. Todėl tinkamiausias pasirinkimas yra direktyva, kuria nustatomi būtini galiojančių direktyvų, reglamentuojančių AIFV ir KIPVPS veiklą, pakeitimai.

3.EX POST VERTINIMO, KONSULTACIJŲ SU SUINTERESUOTOSIOMIS ŠALIMIS IR POVEIKIO VERTINIMO REZULTATAI

Galiojančių teisės aktų ex post vertinimas / tinkamumo patikrinimas

Komisija atliko AIFVD vertinimą ir padarė išvadą, kad AIFVD iš esmės veikė gerai ir didžiąja dalimi buvo pasiekti jos tikslai sukurti veiksmingą AIFV priežiūros sistemą, užtikrinti aukštą investuotojų apsaugos lygį ir palengvinti ES AIF rinkos kūrimą. Tačiau, siekiant atsižvelgti į naujus pokyčius rinkoje nuo AIFVD įsigaliojimo, ją būtų galima patobulinti atsižvelgiant į tuos sistemos elementus, į kuriuos nebuvo pakankamai atsižvelgta priimant direktyvą.

Dėl skirtingų nacionalinių metodų sudėtinga teikti paslaugas kitoje valstybėje narėje ir yra trukdoma AIF vidaus rinkos plėtrai. Nepakankama depozitoriumo teikiamų paslaugų pasiūla ir skirtingi nacionaliniai reguliavimo standartai, taikomi paskolas išduodantiems AIF, trukdo AIF sudaryti vienodas sąlygas. Be to, dėl skirtingų nacionalinių taisyklių, susijusių su paskolas išduodančiais AIF, ir nepakankamos priežiūros institucijų prieigos prie rinkos duomenų kyla sunkumų stebėti riziką finansiniam stabilumui ir išsaugoti rinkos vientisumą. Taip pat dėl skirtingo likvidumo valdymo priemonių prieinamumo ribojamas galimo atvirojo tipo fondų valdytojų arba priežiūros institucijų atsako nepalankiausiomis rinkos sąlygomis veiksmingumas. Galiausiai tai, kad priežiūros institucijos skirtingai supranta funkcijų perdavimo taisykles, kenkia fondų valdytojų teisiniam tikrumui ir aukšto lygio investuotojų apsaugai, ypač tais atvejais, kai Europos subjektai perduoda rizikos arba portfelio valdymą už Europos Sąjungos ribų.

Konsultacijos su suinteresuotosiomis šalimis

2020 m. spalio 22 d. pradėtos viešos konsultacijos dėl AIFVD peržiūros, o jose pateikti 102 klausimai, susiję su įvairiais AIFVD peržiūros aspektais. Jos baigėsi 2021 m. sausio 29 d. ir jose buvo pateikti 132 atsakymai.

Šiek tiek daugiau nei pusė viešų konsultacijų respondentų neturėjo nuomonės, ar reikia suderinti reikalavimus AIFV, valdantiems paskolas išduodančius AIF. Šiai grupei priklausė didžiausios sektoriaus asociacijos. 23 proc. respondentų laikėsi nuomonės, kad papildomų taisyklių nereikia, o kalbant apie valdžios institucijas, 7 iš 10 valstybių narių, dalyvavusių viešose konsultacijose, sutiko, kad reikalavimai AIFV, valdantiems paskolas išduodančius AIF, turi būti suderinti ES lygmeniu. Jų nuomone, ES taisyklės yra būtinos siekiant užtikrinti vienodas sąlygas ir pašalinti riziką, kuri gali kilti dėl šios veiklos. Pasiūlymu užtikrinama tinkama pusiausvyra tarp to, kas būtina finansiniam stabilumui išsaugoti ir paskolas išduodančių AIF rinkos plėtrai Sąjungoje palengvinti.

Be to, dauguma valdžios institucijų, dalyvavusių viešose konsultacijose, pritarė pasiūlymui patikslinti AIFVD ir KIPVPSD funkcijų perdavimo taisykles. Tuo tarpu didžioji dauguma sektoriaus respondentų mano, kad funkcijų perdavimo taisyklės yra pakankamai aiškios, kad būtų užkirstas kelias fiktyvių subjektų kūrimui ES. Vis dėlto kai kurie respondentai pageidavo, kad būtų išsamiau paaiškinta, ar verslo praktika patenka į funkcijų perdavimo sritį, nes valstybių narių aiškinimai labai skyrėsi. Pasiūlyme pateikiami būtini paaiškinimai, kartu išsaugant pagal AIFVD ir KIPVPSD nustatytos funkcijų perdavimo tvarkos naudą.

Privačiojo ir viešojo sektorių suinteresuotosios šalys iš esmės pritaria likvidumo valdymo priemonių suderinimui ES lygmeniu (iš viso 28 iš 40, 8 iš 9 valdžios institucijų, 15 iš 23 sektoriaus atstovų). Taip pat pritariama tam, kad būtų gerinamas nacionalinių kompetentingų institucijų (NKI) bendradarbiavimas tuo atveju, jei būtų aktyvuojamos LVP (iš viso 15 iš 40, 5 iš 9 valdžios institucijų, 6 iš 23 sektoriaus atstovų), visų pirma tarpvalstybinio poveikio atvejais. Jie pritaria pasiūlymui išplėsti LVP prieinamumą visoje Sąjungoje ir įgalinti fondų valdytojus bei priežiūros institucijas naudoti LVP nepalankiausiomis rinkos sąlygomis.

Dauguma suinteresuotųjų šalių (apie 70 proc.) ir EVPRI (jos nuomonėje) pritaria tam, kad CVPD būtų įtraukti į saugojimo grandinę. Pasiūlymas yra proporcingas, nes juo nereikalaujama, kad depozitoriumai atliktų išsamų Europos CVPD patikrinimą.

Kalbant apie mažesnių depozitoriumo rinkų klausimą, valstybių narių valdžios institucijos savo atsakymuose į viešų konsultacijų klausimus nurodė pritariančios pasirinktai galimybei įgalioti NKI leisti pirkti depozitoriumo paslaugas tarpvalstybiniu mastu. Dauguma respondentų nepritarė depozitoriumo paso įvedimui, nurodydami depozitoriumų rinkos koncentracijos riziką, mažesnę investuotojų apsaugą ir priežiūros problemas. Todėl Komisija siūlo priemonę, pagal kurią būtų suteikta prieiga prie depozitoriumų paslaugų tarpvalstybiniu mastu, kai to reikia, kol šioje srityje bus matoma teigiamų reguliavimo pokyčių.

Dauguma suinteresuotųjų šalių pirmenybę teikė laipsniškam požiūriui į galimus AIFV ir KIPVPS taikomų priežiūros ataskaitų teikimo reikalavimų pakeitimus. Šis požiūris patvirtintas pasiūlyme, įgaliojant priežiūros institucijas atlikti išsamią galimybių studiją, kurioje, be kita ko, būtų nagrinėjama galima esamų priežiūros ataskaitų teikimo reikalavimų pagal skirtingus ES teisės aktus sinergija.

Tiriamųjų duomenų rinkimas ir naudojimas

Peržiūrėdama AIFVD Komisija rėmėsi išsamiu parengiamuoju darbu, atliktu išorės rangovo, kuris atliko bendrą apklausą ir parengė įrodymais pagrįstą AIFVD veiksmingumo tyrimą 21 . Komisija taip pat atsižvelgė į 2020 m. lapkričio 25 d. surengtos virtualios konferencijos dėl AIFVD peržiūros, kurioje dalyvavo Europos Parlamento narys, nacionalinės priežiūros institucijos, ESRV, EVPRI, sektoriaus ir investuotojų interesų atstovai, rezultatus. Be to, Komisija rėmėsi įmonės „Morningstar“ duomenimis ir EVPRI, Finansinio stabilumo tarybos (FST) bei Tarptautinės vertybinių popierių komisijų organizacijos (IOSCO) ataskaitose pateikta informacija, taip pat viešai prieinamomis ataskaitomis, tyrimais, apklausomis, pozicijų dokumentais ir kitais atitinkamais privačių ir viešųjų suinteresuotųjų šalių parengtais dokumentais. Komisija apsvarstė seminarų, dvišalių susitikimų ir konsultacijų su valstybėmis narėmis ir sektoriaus suinteresuotosiomis šalimis, įskaitant turto valdytojus, produktų gamintojus, mažmeninių investuotojų atstovus ir investicijų fondus, vykdančius veiklą alternatyvaus investavimo srityje, rezultatus. Galiausiai buvo peržiūrėta akademinė literatūra, visų pirma literatūra apie AIFVD poveikį rinkoms, finansiniam stabilumui ir investuotojų apsaugai.

Poveikio vertinimas

Rengiant šią teisėkūros iniciatyvą buvo atliktas poveikio vertinimas.

2021 m. liepos 16 d. Reglamentavimo patikros valdyba (RPV) pateikė teigiamą nuomonę dėl pateikto AIFVD peržiūros poveikio vertinimo (PV) ir paprašė pateikti papildomų paaiškinimų.

RPV nuomonėje pateiktos pastabos

Veiksmai, kurių imtasi siekiant atsižvelgti į PV pastabas

Ataskaitoje turėtų būti aiškiau paaiškintas problemų mastas ir ypatumai, visų pirma susiję su paskolas išduodančiais fondais ir ribota depozitoriumo teikiamų paslaugų pasiūla.

FISMA GD pateikė išsamesnius problemų paaiškinimus.

Paaiškinimai visų pirma susiję su:

- galima sistemine rizika, kurią kelia AIF rinkos paskolų išdavimo segmento augimas, klausimais, susijusiais su suskaidytais nacionaliniais paskolų išdavimo režimais visoje Sąjungoje;

-padėtimi rinkose, kuriose yra ribota depozitoriumo teikiamų paslaugų pasiūla, ir poreikiu įsikišti Sąjungos lygmeniu.

Ataskaitoje nepakankamai nuosekliai nagrinėjamos visos turimos galimybės, visų pirma susijusios su reikalavimų, taikomų paskolas išduodantiems fondams, suderinimu.

FISMA GD išsamiau paaiškino, kokiu pagrindu buvo pasirinkta tinkamiausia galimybė ir atskiros jos sudedamosios dalys, kodėl atmestos tam tikros galimybės ir kokie yra pagrindiniai visų galimybių skirtumai.

Poveikio analizėje turėtų būti aptartas atitinkamas suderinimo ir rizikos mažinimo priemonių poveikis, taip pat paaiškintas poveikis MVĮ finansavimo išlaidoms.

FISMA GD pridėjo paaiškinimus dėl suderinimo poveikio, pvz., kiek tai susiję su paskolų išdavimo procesu. Jis taip pat paaiškino galimą iniciatyvos poveikį rinkai ir MVĮ finansavimo prieinamumui ir (arba) išlaidoms.

Ataskaitoje turėtų būti išsamiau apibūdintos sritys, kuriose yra supaprastinimo galimybių, ir, kai įmanoma, turėtų būti pateikiamas kiekybinis įvertinimas ir (arba) duomenys.

FISMA GD pateikė neoficialių įrodymų ir, kai įmanoma, papildomų duomenų, pvz., susijusių su depozitoriumų ir depozitoriumo paslaugų naudotojų sutaupomomis lėšomis mažesnėse rinkose.

Tais atvejais, kai trūko duomenų, FISMA GD įtraukė papildomus stebėsenos parametrus, kad užtikrintų, jog bus gauta papildomų duomenų, pvz., susijusių su ataskaitų teikimu.

Buvo svarstoma, ar AIFV, valdantiems paskolas išduodančius fondus, siūlyti mažiau priemonių, o likusią dalį palikti spręsti valstybėms narėms savo nuožiūra. Tačiau dėl skirtingų nacionalinių požiūrių į paskolas išduodančius fondus kiltų rizika, kad nebus pasiektas tikslas remti saugų ir tvarų šio sektoriaus vystymąsi. Todėl pagal pasirinktą galimybę buvo pasiūlytas minimalus apsaugos priemonių, taikomų fondų veiklai ir rizikos pobūdžiui, skaičius.

Pasirinkta galimybė bus naudinga mažosioms ir vidutinėms įmonėms (MVĮ), visų pirma dėl reikalavimų AIFV, valdantiems paskolas išduodančius AIF, suderinimo. Pasirinkta galimybe siekiama ne tik remti didesnį tokių AIF valdymo veiksmingumą, bet ir sudaryti sąlygas AIF teikti kreditus įmonėms užsienyje. Kai kuriose valstybėse narėse AIF neleidžiama išduoti paskolų arba ši teisė suteikiama tik vietoje įsteigtiems fondams. Atliekant šią peržiūrą būtų toliau integruojama paskolas išduodančių fondų rinka ir šiems fondams būtų suteikiama daugiau verslo galimybių. Todėl tai atvertų alternatyvius finansavimo šaltinius MVĮ, ypač tais atvejais, kai jos negali gauti kredito iš bankų.

Kalbant apie funkcijų perdavimą, buvo svarstoma galimybė suteikti EVPRI daugiau įgaliojimų siekiant užtikrinti nuoseklesnį atitinkamų AIFVD ir KIPVPS taisyklių vykdymą Sąjungoje. Tačiau šiuo atveju manyta, kad ši galimybė prieštarauja subsidiarumo principui. Padaryta išvada, kad EVPRI turėtų būti suteikta daugiau informacijos apie perdavimo susitarimus tais atvejais, kai rizikos arba portfelio valdymas perduodamas už Sąjungos ribų, ir ji turėtų pasinaudoti jau turimais įgaliojimais, pavyzdžiui, atlikti tarpusavio vertinimus. Pagal pasirinktą galimybę būtų siekiama užtikrinti vienodą investuotojų apsaugos lygį visoje Sąjungoje.

Buvo svarstoma galimybė peržiūrėti AIFVR priežiūros ataskaitų teikimo reikalavimus nesiekiant sinergijos su kitomis esamomis ataskaitų teikimo sistemomis. Bet kokie priežiūros ataskaitų teikimo pareigų pakeitimai neišvengiamai susiję su didelėmis reikalavimų laikymosi išlaidomis. Todėl manyta, kad būtų praktiškiau siūlyti teisės aktų pakeitimus, kai bus daugiau aiškumo, ko reikia, kad būtų priartėta prie bendros finansų sektoriaus duomenų erdvės. Pasiūlymu prisidedama prie šio tikslo įtraukiant Europos priežiūros institucijas (EPI) ir Europos Centrinį Banką (ECB) į galimybių sujungti besidubliuojančius ataskaitų teikimo reikalavimus ir išplėsti duomenų aprėptį, kad būtų galima geriau stebėti rinkas, tyrimą. Patobulinus priežiūros ataskaitų teikimą, tai turėtų teigiamą poveikį rizikos finansiniam stabilumui stebėsenai ir valdymui.

Be to, likvidumo rizikos valdymo srityje buvo atsižvelgta į skirtingus intervencijos lygius siekiant užtikrinti finansinį stabilumą. Pasirinkta galimybė yra mažiausiai įpareigojanti. Atvirojo tipo fondų valdytojai galėtų laikinai sustabdyti AIF arba KIPVPS investicinių vienetų ar akcijų atpirkimą arba išpirkimą. Jie taip pat turėtų pasirinkti bent vieną kitą likvidumo valdymo priemonę, nenurodant, kokią, todėl fondų valdytojai turėtų priimti galutinį sprendimą dėl priemonės, kurią jie galėtų aktyvuoti, jei to prireiktų susiklosčius aplinkybėms. Šia priemone būtų remiamas finansų sistemos stabilumas.

Buvo svarstoma galimybė įvesti depozitoriumo pasą. Tačiau, atsižvelgiant į tai, kad ES vertybinių popierių ir bankroto teisės aktai nėra suderinti, ši galimybė buvo laikoma neįgyvendinama. Todėl pagal pasirinktą galimybę siūloma prireikus leisti tarpvalstybiniu mastu naudotis depozitoriumo paslaugomis, kol bus įmanomas tolesnis suderinimas Sąjungos lygmeniu. Pagal pasirinktą galimybę ES AIF rinka taptų veiksmingesnė.

Galiausiai buvo svarstoma, ar depozitoriumai, perduodantys AIF arba KIPVPS turto saugojimą CVPD, turėtų atlikti išsamų patikrinimą. Buvo nuspręsta, kad tai būtų perteklinė priemonė, atsižvelgiant į tai, kad veiklos leidimą gavusiems CVPD jau taikomi griežti sektoriniai reikalavimai ir priežiūra. Todėl pasiūlyme daugiausia dėmesio skiriama CVPD įtraukimui į saugojimo grandinę, depozitoriumams nenustatant perteklinių išsamaus patikrinimo reikalavimų.

Reglamentavimo tinkamumas ir supaprastinimas

Atliekant AIFVD peržiūrą laikomasi bendro požiūrio – siūlyti priemones, kurios tikrai būtinos siekiant užtikrinti finansinį stabilumą, rinkos integraciją arba investuotojų apsaugą, ir spręsti problemas, dėl kurių kyla aiškus suinteresuotųjų šalių susirūpinimas.

Tikimasi, kad siūlomu pakeitimu, pagal kurį depozitoriumo paslaugos būtų teikiamos tarpvalstybiniu mastu, bus sutaupyta tiek depozitoriumų, tiek depozitoriumo paslaugų naudotojų, įskaitant mažesnius AIFV, lėšų. Vienkartiniai mokesčiai už naują licenciją ir metiniai licencijų mokesčiai depozitoriumams atitinkamai svyruoja nuo 6 000 EUR iki 9 200 EUR, priklausomai nuo valstybės narės, ir nuo 4 400 EUR iki 9 400 EUR, priklausomai nuo valstybės narės. Tikėtina, kad padidėjusi depozitoriumo paslaugų teikėjų konkurencija darys spaudimą mažinti paslaugų kainą.

Numatomu požiūriu į priežiūros duomenis bus supaprastintos ir racionalizuotos dabartinės ataskaitų teikimo pareigos. Ilgainiui bus sutaupyta lėšų, nes šiuo požiūriu siekiama sumažinti valdžios institucijų, kurioms AIFV teikia sutampančius duomenis, skaičių. Šiuo požiūriu taip pat užtikrinama, kad dėl pakeitimų patiriamos vienkartinės išlaidos būtų kuo labiau sumažintos, numatant tinkamą išankstinį planavimą ir bendrą požiūrį į priežiūros ataskaitų teikimą pagal įvairius ES teisės aktus, atsižvelgiant į skaitmeninės aplinkos pokyčius.

Pagrindinės teisės

Šiuo pasiūlymu skatinamos Pagrindinių teisių chartijoje (toliau – Chartija) įtvirtintos teisės. Pagrindinis šios iniciatyvos tikslas – sudaryti palankesnes sąlygas naudotis teise teikti paslaugas bet kurioje valstybėje narėje, kaip nurodyta Chartijos 15 straipsnio 2 dalyje, užtikrinant, kad net ir netiesiogiai nebūtų diskriminuojama dėl pilietybės (papildomai įgyvendinant Chartijos 21 straipsnio 2 dalį).

4.POVEIKIS BIUDŽETUI

Pasiūlymas Komisijos biudžetui poveikio neturi.

5.KITI ELEMENTAI

Įgyvendinimo planai ir stebėsena, vertinimas ir ataskaitų teikimo tvarka

Ši direktyva bus vertinama praėjus penkeriems metams nuo jos perkėlimo į nacionalinę teisę dienos. Komisija remsis: i) viešų konsultacijų metu gautais atsiliepimais, ii) diskusijomis su EVPRI ir priežiūros institucijomis ir iii) priežiūros ataskaitų duomenimis.

Komisija nuolat užtikrins, kad būtų laikomasi reikalavimų ir būtų užtikrinamas jų vykdymas. EVPRI stebės, kaip taikomi funkcijų perdavimo reikalavimai, remdamasi naujais įgaliojimais kasmet atlikti tikslinį tarpusavio vertinimą šioje srityje ir rengti pranešimų apie perdavimą analizės ataskaitas.

EVPRI taip pat rinks duomenis, kurie bus naudingi stebint pokyčius paskolų išdavimo ir depozitoriumų rinkose. EVPRI toliau rinks ir analizuos LVP naudojimo duomenis.

Išsamus konkrečių pasiūlymo nuostatų paaiškinimas

Direktyvos 2011/61/ES daliniai pakeitimai

4 straipsnis papildomas centrinio vertybinių popierių depozitoriumo apibrėžtimi pagal Reglamentą (ES) Nr. 909/2014 22 .

6 straipsnio 4 dalis iš dalies keičiama siekiant išplėsti papildomų paslaugų, kurias AIFV galėtų teikti kartu su kolektyvinių investicijų valdymu, sąrašą. Tai apimtų veiklą, kurią leidžiama vykdyti pagal kitus Sąjungos teisės aktus, pvz., lyginamųjų indeksų ar kredito administravimą.

6 straipsnio 6 dalis iš dalies keičiama siekiant atnaujinti nuorodas į Direktyvoje 2014/65/ES 23 nustatytas taisykles, taikomas AIFV, teikiantiems papildomas paslaugas.

7 straipsnio 2 dalis iš dalies keičiama siekiant paaiškinti, kad, kreipdamasis dėl veiklos leidimo, AIFV turėtų turėti numatytus tinkamus techninius ir žmogiškuosius išteklius. Todėl kreipiantis dėl veiklos leidimo turi būti išsamiai aprašyti žmogiškieji ir techniniai ištekliai, kurie bus naudojami jo funkcijoms vykdyti ir funkcijų perėmėjams prižiūrėti.

7 straipsnio 5 dalis papildoma siekiant užtikrinti, kad funkcijų perdavimo praktikai nustatyti būtų ES lygmeniu renkama trūkstama informacija. Todėl siūloma, kad EVPRI gautų pranešimus apie perdavimo susitarimus, kai trečiųjų šalių subjektams perduodama daugiau rizikos arba portfelio valdymo, nei išlaikoma.

Įterpiama 7 straipsnio 8 dalis, kuria siekiama užtikrinti, kad EVPRI gautų nuoseklią informaciją apie perdavimo susitarimus. Todėl siūloma įgalioti EVPRI parengti techninių reguliavimo standartų projektus, kuriuose būtų nustatytas pranešimų apie perdavimą turinys, formos ir procedūros. Kad būtų lengviau priimti informacija pagrįstą politinį sprendimą šioje srityje, reikalaujama, kad EVPRI ES teisėkūros institucijoms ir Komisijai (7 straipsnio 9 dalis) reguliariai teiktų ataskaitas, kuriose būtų analizuojama rinkos praktika, susijusi su funkcijų perdavimu, atitiktimi pagal Direktyvą 2011/61/ES taikomiems perdavimo reikalavimams ir priežiūros konvergencija šioje srityje.

8 straipsnio 1 dalies c punktas iš dalies keičiamas siekiant nustatyti, kad AIFV įdarbintų ne mažiau kaip du visą darbo dieną dirbančius asmenis arba turėtų du asmenis, kurie nėra AIFV samdomi darbuotojai, tačiau vis tiek yra įsipareigoję vykdyti to AIFV veiklą visą darbo dieną ir yra Sąjungos gyventojai, taip užtikrinant minimalų ir stabilų AIFV branduolį.

Įterpiamas 15 straipsnio 3 dalies d punktas, kuriuo AIFV, valdantys paskolas teikiančius AIF, būtų įpareigoti įgyvendinti veiksmingą paskolų teikimo politiką, procedūras ir procesus. Tai darydami jie turi įvertinti kredito riziką ir administruoti bei stebėti savo kredito portfelius, kurie turėtų būti periodiškai peržiūrimi.

Įterpiamos 15 straipsnio 4a, 4b ir 4c dalys, kuriomis, apribojant skolinimą vienam paskolos gavėjui, kai šis paskolos gavėjas yra finansų įstaiga, siekiama sumažinti riziką finansų sistemai.

Įterpiama 15 straipsnio 4d dalis, kuria, draudžiant AIF skolinti savo AIFV arba jo darbuotojams, depozitoriumui ar jo funkcijų perėmėjui, siekiama išvengti galimų interesų konfliktų.

Įterpiama 15 straipsnio 4e dalis, kuria siekiama išvengti neatsakingo elgesio rizikos atvejų, kai paskolos išduodamos tam, kad būtų nedelsiant parduotos antrinėje rinkoje. Šiuo tikslu siūloma reikalauti, kad AIF išlaikytų 5 proc. savo suteiktų ir parduotų paskolų nominaliosios vertės ekonominę dalį.

Įterpiama 16 straipsnio 2a dalis, kuria siekiama išvengti terminų nesutapimų, dėl kurių gali kilti finansinė rizika. Todėl siūloma reikalauti, kad AIF turėtų uždarojo tipo struktūrą, jei paskolų išdavimas sudaro didelę jų veiklos dalį (60 proc.).

Siekiant veiksmingai spręsti mikroprudencinės ir makroprudencinės rizikos problemas, 16 straipsnis papildomas 2b ir 2c dalimis, kad AIFV, valdantys atvirojo tipo AIF, išskirtinėmis aplinkybėmis galėtų naudotis būtinomis likvidumo rizikos valdymo priemonėmis. Siūloma ne tik suteikti galimybę sustabdyti išpirkimą, bet ir įpareigoti tokius AIFV pasirinkti bent vieną kitą LVP iš V priedo, taip suderinant minimalų sąrašą priemonių, kurios turėtų būti prieinamos visoje Sąjungoje. 16a straipsnio 2e dalyje reikalaujama, kad valstybės narės užtikrintų, kad taip ir būtų jų jurisdikcijose. Įterpiama 2d dalis, kuria reikalaujama, kad AIFV praneštų kompetentingoms institucijoms apie LVP aktyvavimą arba deaktyvavimą.

16 straipsnio 2g ir 2h dalimis siekiama užtikrinti nuoseklų to paties straipsnio 2b ir 2c dalių taikymą. Todėl EVPRI pavesta parengti techninių reguliavimo standartų projektus, kuriuose būtų pateiktos apibrėžtys ir patikslinamos priede nurodytų LVP charakteristikos, taip pat jai pavesta parengti techninius reguliavimo standartus, pagal kuriuos AIFV atrinktų ir naudotų tinkamas LVP.

Iš dalies keičiamas 46 straipsnio 2 dalies j punktas, kuriuo kompetentingoms institucijoms suteikiami įgaliojimai reikalauti, kad AIFV aktyvuotų arba deaktyvuotų atitinkamą LVP. Šis įgaliojimas išplečiamas, kad apimtų ne ES AIFV, pridedant 47 straipsnio 4 dalies d punktą. Siūlomose 50 straipsnio 5a–5g dalyse reikalaujama, kad kompetentingos institucijos, prieš reikalaudamos aktyvuoti arba deaktyvuoti likvidumo valdymo priemonę, apie tai praneštų kitoms atitinkamoms institucijoms, EVPRI ir ESRV. Siūlomose dalyse taip pat nustatomi bendradarbiavimo tokiais atvejais principai. Siūloma 50 straipsnio 7 dalimi EVPRI būtų suteikti įgaliojimai parengti techninius reguliavimo standartus, kuriuose būtų nurodyta, kada kompetentingų institucijų įsikišimas būtų pagrįstas.

20 straipsnio 1 dalis iš dalies keičiama siekiant paaiškinti, kad perdavimo susitarimai taikomi visoms I priede išvardytoms funkcijoms ir papildomoms paslaugoms, kurias leidžiama teikti pagal 6 straipsnio 4 dalį. Atitinkamai 20 straipsnio 1 dalies f punkte ir 20 straipsnio 3, 4 ir 6 dalyse pateikiama nuoroda ne tik į funkcijas, bet ir į paslaugas.

21 straipsnio 11 dalies paskutinė įtrauka iš dalies keičiama taip, kad centriniai vertybinių popierių depozitoriumai (CVPD) patektų į saugojimo grandinę, jei jie teikia konkuruojančias saugojimo paslaugas, – taip suvienodinamos sąlygos saugotojams ir užtikrinama, kad depozitoriumai turėtų prieigą prie informacijos, kurios reikia jų pareigoms atlikti. Siūloma atleisti depozitoriumus nuo reikalavimo atlikti ex ante išsamų patikrinimą, kai saugotojas yra CVPD, nes jis buvo pakankamai patikrintas prieš jam išduodant veiklos leidimą.

Siekiant užtikrinti geresnę priežiūrą, 21 straipsnio 16 dalis iš dalies keičiama taip, kad depozitoriumai bendradarbiautų ne tik su savo kompetentingomis institucijomis, bet ir su juos depozitoriumais paskyrusio AIF kompetentingomis institucijomis bei su tą AIF valdančio AIFV kompetentingomis institucijomis.

Siekiant padidinti AIFV veiklos skaidrumą investuotojams, 23 straipsnio 1 ir 4 dalys papildomos reikalavimu, kad AIFV teiktų papildomą informaciją, t. y. informaciją apie LVP naudojimo ir mokesčius, kuriuos turės padengti AIFV arba su juo susijusios įmonės, ir periodines ataskaitas apie visus tiesioginius ir netiesioginius mokesčius bei rinkliavas, kurie buvo tiesiogiai ar netiesiogiai priskaičiuoti arba priskirti AIF arba bet kuriai iš jo investicijų. AIFV taip pat privalo pranešti investuotojams apie išduotų paskolų portfelio sudėtį.

Iš dalies keičiama 24 straipsnio 1 dalis, o 24 straipsnio 2 dalies d punktas išbraukiamas taip panaikinant 1 dalies apribojimus dėl duomenų, kuriuos kompetentingos institucijos turėtų turėti galimybę gauti iš AIFV apie jų valdomus AIF. Siūloma, kad EVPRI parengtų techninių reguliavimo standartų ir techninių įgyvendinimo standartų projektus, kuriais būtų pakeistas dabartinis priežiūros ataskaitų šablonas, nustatytas AIFVD, kuria papildomas AIFVR, IV priede.

Įterpiamas 38a straipsnis, kuriuo reikalaujama, kad EVPRI reguliariai atliktų priežiūros praktikos, susijusios su perdavimo taisyklių taikymu, tarpusavio vertinimą, ypatingą dėmesį skiriant pašto dėžutės funkcijas atliekančių subjektų steigimo prevencijai. Naujame 69b straipsnyje būtų reikalaujama, kad Komisija peržiūrėtų Direktyvoje 2011/61/ES nustatytą perdavimo tvarką ir jos įgyvendinimo priemones, siekiant pasiūlyti būtinų pakeitimų, kad būtų užkirstas kelias pašto dėžutės funkcijas atliekančių subjektų steigimui. Taip pat reikėtų įvertinti galimybę įvesti depozitoriumo pasą ir AIFVD taisyklių, reglamentuojančių paskolas išduodančius AIF, veikimą.

Bendradarbiavimas priežiūros srityje stiprinamas įtraukiant 50 straipsnio 5a–5g dalis. AIFV priimančiosios valstybės narės kompetentinga institucija gali paprašyti AIFV buveinės valstybės narės kompetentingos institucijos pasinaudoti savo priežiūros įgaliojimais, nurodydama savo prašymo priežastis ir apie tai pranešdama EVPRI ir ESRV, jei esama rizikos finansiniam stabilumui. 50 straipsnio 5 dalies pakeitimais kompetentingoms institucijoms sušvelninama įrodinėjimo pareiga, nes reikalaujama, kad informaciją gavusios institucijos imtųsi atitinkamų veiksmų. Be to, EVPRI yra įgaliojama prašyti kompetentingos institucijos jos nuolatiniam komitetui pristatyti atvejį, kuris gali turėti tarpvalstybinį poveikį ar daryti poveikį finansiniam stabilumui arba investuotojų apsaugai. Be to, 50 straipsnio 7 dalimi EVPRI suteikiami įgaliojimai parengti techninių reguliavimo standartų projektus, kuriuose nurodoma, kokiais atvejais kompetentingos institucijos gali naudotis įgaliojimais, susijusiais su LVP.

Siūloma iš dalies pakeisti 61 straipsnio 5 dalį taip, kad kompetentingoms institucijoms būtų leidžiama suteikti leidimą pirkti depozitoriumo paslaugas kitose valstybėse narėse, kol bus imtasi priemonių atlikus peržiūrą, ar reikia įvesti depozitoriumo pasą.

Siūloma iš dalies pakeisti I priedą įtraukiant 3 punktą, kad skolinimas būtų pripažintas teisėta AIFV veikla. Tai reiškia, kad AIF galėtų teikti paskolas visoje Sąjungoje, taip pat ir tarpvalstybiniu mastu. Siekiant įteisinti AIFV atliekamą specialios paskirties pakeitimo vertybiniais popieriais subjektų (SPVPS) administravimą, į I priedą įtraukiamas 4 punktas.

Siūlomi 21 straipsnio 6 dalies c punkto, 35 straipsnio 2 dalies b punkto, 36 straipsnio 1 dalies c punkto, 37 straipsnio 7 dalies e punkto, 40 straipsnio 2 dalies b punkto ir 42 straipsnio 1 dalies c punkto pakeitimai, kuriais atnaujinami reikalavimai trečiųjų šalių subjektams nebūti įsisteigusiems jurisdikciją turinčiuose subjektuose, kurie pagal naujausius Europos kovos su pinigų plovimu teisės aktus laikomi didelės rizikos šalimis.

36 straipsnio 1 dalis ir 42 straipsnio 1 dalis papildomos atitinkamais d ir d punktais, kuriuose numatyta, kad ne ES AIF arba ne ES AIFV, kuriems taikomos nacionalinės taisyklės ir kurie veiklą vykdo atskirose valstybėse narėse, turėtų atitikti reikalavimą nebūti įsisteigusiems trečiojoje šalyje, kuri laikoma nebendradarbiaujančia mokesčių klausimais.

Siūloma iš dalies pakeisti 21 straipsnio 6 dalies d punktą, 35 straipsnio 2 dalies c punktą, 37 straipsnio 7 dalies f punktą ir 40 straipsnio 2 dalies c punktą siekiant atnaujinti reikalavimus trečiųjų šalių subjektams, kurie galėtų patekti į vidaus rinką tik tuo atveju, jei būtų įsisteigę trečiosiose šalyse, kurios nėra įtrauktos į mokesčių tikslais nebendradarbiaujančių jurisdikciją turinčių subjektų ES sąrašą.

47 straipsnio 3 dalis iš dalies keičiama EVPRI suteikiant galimybę atskleisti turimus rinkos duomenis juos apibendrinant arba parengiant suvestinę – taip sušvelninamas konfidencialumo standartas.

Įtraukiama nuostata dėl peržiūros – 69b straipsnis, kuriuo Komisijai suteikiami įgaliojimai inicijuoti nuostatų, susijusių su perdavimu, depozitoriumo paslaugomis ir LVP naudojimu, peržiūrą. Be to, juo EVPRI įgaliojama parengti ataskaitą, kuria siekiama supaprastinti AIFV priežiūros ataskaitų teikimo reikalavimus, ir ja remtis rengiant priežiūros ataskaitų teikimo pagal AIFVD 24 straipsnį techninių reguliavimo standartų projektus.

Direktyvos 2009/65/EB daliniai pakeitimai

2 straipsnio 1 dalyje siūloma pateikti centrinio vertybinių popierių depozitoriumo apibrėžtį pagal Reglamentą (ES) Nr. 909/2014.

22a straipsnio paskutinės įtraukos ketvirta pastraipa iš dalies keičiama taip, kad centriniai vertybinių popierių depozitoriumai (CVPD) būtų laikomi depozitoriumo funkcijų perėmėjais, kai jie teikia konkuruojančias saugojimo paslaugas. Taip sudaromos vienodos sąlygos saugotojams ir užtikrinama, kad depozitoriumai turėtų prieigą prie informacijos, kurios reikia jų pareigoms atlikti.

7 straipsnio 1 dalies b punktas iš dalies keičiamas siekiant nustatyti, kad KIPVPS valdymo įmonėje dirbtų ne mažiau kaip du visą darbo dieną dirbantys asmenys arba ji turėtų du asmenis, kurie nėra KIPVPS valdymo įmonės darbuotojai, tačiau yra įsipareigoję vykdyti tos KIPVPS valdymo įmonės veiklą visą darbo dieną ir yra Sąjungos gyventojai, taip užtikrinant minimalų stabilų KIPVPS valdymo įmonės branduolį.

Siūloma iš dalies pakeisti 7 straipsnio 1 dalies c ir e punktus siekiant paaiškinti, kad valdymo įmonės kreipdamosi dėl leidimo turėtų turėti tinkamų naudoti techninių ir žmogiškųjų išteklių. Todėl valdymo įmonė, kreipdamasi dėl veiklos leidimo, turi išsamiai aprašyti žmogiškuosius ir techninius išteklius, kuriuos ji naudos savo funkcijoms vykdyti ir funkcijų perėmėjams prižiūrėti.

13 straipsnio 1 dalyje paaiškinta, kad delegavimo tvarka taikoma visoms II priede išvardytoms funkcijoms ir papildomoms paslaugoms, kurias leidžiama teikti pagal 6 straipsnio 3 dalį. 13 straipsnio 1 dalies b, g, h ir i punktuose atitinkamai pateikiamos nuorodos ne tik į funkcijas, bet ir į paslaugas.

Siekiant geriau suderinti direktyvų 2011/61/ES ir 2009/65/EB teisines funkcijų perdavimui taikomas sistemas ir kad priežiūros institucijos galėtų peržiūrėti perdavimo priežastis, siūloma į 13 straipsnio 1 dalį įterpiant j punktą reikalauti, kad KIPVPS savo visą delegavimo struktūrą pagrįstų objektyviomis priežastimis.

13 straipsnis papildomas 3 dalimi siekiant užtikrinti, kad delegavimo praktikai nustatyti būtų ES lygmeniu renkama ir analizuojama trūkstama informacija. Todėl siūloma, kad EVPRI būtų pranešama apie delegavimo tvarką, kai trečiųjų šalių subjektams perduodama daugiau rizikos arba portfelio valdymo, nei išlaikoma.

Kad būtų lengviau priimti informacija pagrįstą politinį sprendimą šioje srityje, siūloma reikalauti, kad pagal naują 13 straipsnio 5 dalį EVPRI ES teisėkūros institucijoms ir Europos Komisijai reguliariai teiktų ataskaitas, kuriose būtų analizuojama rinkos praktika, susijusi su delegavimu ir reikalavimų, taikomų delegavimui pagal 2009/65/EB, laikymusi.

Įterpiama 13 straipsnio 3 dalis, kuria užtikrinama, kad EVPRI gautų nuoseklią informaciją apie delegavimo tvarką. Todėl siūloma įgalioti EVPRI parengti techninių reguliavimo standartų projektus, kuriuose būtų nustatytas pranešimų apie delegavimą turinys, formos ir procedūros.

Pagal naują 13 straipsnio 6 dalį Komisijai suteikiami įgaliojimai priimti deleguotąjį aktą, kuriuo nustatomos papildomos delegavimo sąlygos ir sąlygos, kuriomis KIPVPS valdymo įmonė turi būti laikoma pašto dėžutės funkcijas atliekančiu subjektu ir todėl nebelaikoma KIPVPS valdytoja, – taip suderinamos direktyvų 2011/61/ES ir 2009/65/EB taisyklės šioje srityje.

Siūloma įtraukti 18a straipsnio 1 ir 2 dalis, kad KIPVPS valdymo įmonės turėtų galimybę ne tik sustabdyti išpirkimą, bet ir turėtų pasirinkti bent vieną kitą LVP iš IIA priedo, kuriuo suderinamas minimalus sąrašas priemonių, kurios turėtų būti prieinamos visoje ES. Naujajame 18a straipsnyje reikalaujama, kad valstybės narės užtikrintų, kad taip ir būtų jų jurisdikcijose. Siūloma IIA priede pateikti minimalų tokių priemonių sąrašą. Siekiant užtikrinti, kad investuotojai būtų gerai informuoti, siūloma I priedo 1.13 punkto A lentelėje paaiškinti investicinių vienetų atpirkimo arba išpirkimo procedūras ir sąlygas, taip pat paaiškinti aplinkybes, kuriomis atpirkimas ar išpirkimas gali būti sustabdytas arba gali būti aktyvuotos arba deaktyvuotos kitos LVP.

18a straipsnio 3–5 dalimis siekiama užtikrinti nuoseklų pirmiau pateiktų nuostatų taikymą. Todėl EVPRI pavesta parengti techninių reguliavimo standartų projektus, kuriuose būtų pateiktos apibrėžtys ir patikslinamos priede nurodytų LVP charakteristikos.

Naujame 20a straipsnyje siūloma valdymo įmonėms nustatyti pareigą periodiškai teikti priežiūros ataskaitas dėl rinkų ir priemonių, kuriomis jos prekiauja KIPVPS vardu.

Naujame 20b straipsnyje siūloma įgalioti EVPRI, bendradarbiaujant su kitomis EPI ir ECB, parengti galimybių ataskaitą dėl veiksmingumo užtikrinimo priežiūros ataskaitų teikimo srityje. Ataskaitoje būtų pateikiama informacija apie galimą KIPVPS valdymo įmonėms skirto priežiūros ataskaitų teikimo šablono struktūrą, o EVPRI, remdamasi savo išvadomis, turi parengti techninius reguliavimo standartus ir techninių įgyvendinimo standartų projektus.

22a straipsnio 2 dalis iš dalies keičiama siekiant atleisti depozitoriumus nuo reikalavimo atlikti ex ante išsamų patikrinimą, kai saugotojas yra CVPD, nes jis buvo pakankamai patikrintas prieš jam išduodant veiklos leidimą.

Siekiant veiksmingai spręsti mikroprudencinės ir makroprudencinės rizikos problemas, siūloma iš dalies pakeisti 84 straipsnio 3 dalį, kad KIPVPS valdymo įmonių būtų reikalaujama pranešti kompetentingoms institucijoms apie LVP aktyvavimą arba deaktyvavimą. 84 straipsnio 2 dalies b punkto pakeitimu kompetentingoms institucijoms suteikiami įgaliojimai įsikišti ir reikalauti, kad KIPVPS valdymo įmonės aktyvuotų arba deaktyvuotų atitinkamą LVP. Siūlomose 84 straipsnio 3a–3e dalyse reikalaujama, kad kompetentingos institucijos, prieš pareikalaudamos aktyvuoti arba deaktyvuoti LVP, apie tai praneštų kitoms atitinkamoms institucijoms, EVPRI ir ESRV ir kad jos nustatytų bendradarbiavimo tokiais atvejais principus. Siūloma 84 straipsnio 3f dalimi EVPRI būtų suteikti įgaliojimai parengti techninius reguliavimo standartus, kuriuose būtų nurodyta, kada kompetentingų institucijų įsikišimas būtų pagrįstas.

84 straipsnio 5 dalyje siūloma EVPRI suteikti įgaliojimus parengti techninių reguliavimo standartų, susijusių su KIPVPS atliekama tinkamų LVP atranka ir naudojimu, projektus.

Siekiant sustiprinti bendradarbiavimą priežiūros srityje, 98 straipsnis papildomas 3 ir 4 dalimis. KIPVPS priimančiosios valstybės narės kompetentinga institucija gali paprašyti KIPVPS buveinės valstybės narės kompetentingos institucijos pasinaudoti savo priežiūros įgaliojimais, nurodydama savo prašymo priežastis ir apie tai pranešdama EVPRI ir ESRV, jei esama rizikos finansiniam stabilumui. Be to, EVPRI yra įgaliojama prašyti kompetentingos institucijos EVPRI pristatyti atvejį, kuris gali turėti tarpvalstybinį poveikį ar daryti poveikį finansiniam stabilumui arba investuotojų apsaugai.

Siūlomas naujas 101a straipsnis, pagal kurį reikalaujama, kad EVPRI reguliariai atliktų priežiūros praktikos, susijusios su delegavimo taisyklių taikymu, tarpusavio vertinimą, ypatingą dėmesį skiriant pašto dėžutės funkcijas atliekančių subjektų steigimo prevencijai. Pagal naują 110a straipsnį būtų reikalaujama, kad Komisija peržiūrėtų šioje direktyvoje nustatytą delegavimo tvarką ir jos įgyvendinimo priemones, siekiant pasiūlyti būtinų pakeitimų, kad būtų užkirstas kelias pašto dėžutės funkcijas atliekančių subjektų steigimui.

Straipsniai dėl perkėlimo į nacionalinę teisę ir įsigaliojimo

Pasiūlymo 3 straipsnyje teigiama, kad valstybės narės per 24 mėnesius nuo iš dalies keičiančios direktyvos įsigaliojimo turi priimti ir paskelbti įstatymus ir kitus teisės aktus, būtinus, kad būtų laikomasi tos direktyvos. Valstybės narės turi pranešti Komisijai apie perkėlimo į nacionalinę teisę priemones.

Siūloma, kad iš dalies keičianti direktyva įsigaliotų dvidešimtą dieną po jos paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

2021/0376 (COD)

Pasiūlymas

EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVA

kuria dėl funkcijų perdavimo susitarimų, likvidumo rizikos valdymo, priežiūros ataskaitų teikimo, depozitoriumo bei saugojimo paslaugų teikimo ir alternatyvaus investavimo fondų paskolų išdavimo iš dalies keičiamos direktyvos 2011/61/ES ir 2009/65/EB

(Tekstas svarbus EEE)

EUROPOS PARLAMENTAS IR EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

atsižvelgdami į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo, ypač į jos 53 straipsnio 1 dalį,

atsižvelgdami į Europos Komisijos pasiūlymą,

teisėkūros procedūra priimamo akto projektą perdavus nacionaliniams parlamentams,

atsižvelgdami į Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonę 24 ,

laikydamiesi įprastos teisėkūros procedūros,

kadangi:

(1)pagal Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2011/61/ES 25 69 straipsnį Komisija peržiūrėjo tos direktyvos taikymą bei taikymo sritį ir padarė išvadą, kad tikslai integruoti Sąjungos alternatyvaus investavimo fondų (AIF) rinką, užtikrinti aukštą investuotojų apsaugos lygį ir apsaugoti finansinį stabilumą iš esmės buvo pasiekti. Tačiau atlikdama tą peržiūrą Komisija taip pat padarė išvadą, kad reikia suderinti alternatyvaus investavimo fondų valdytojams (AIFV), valdantiems paskolas išduodančius AIF, taikomas taisykles, patikslinti standartus, taikomus AIFV, kurie perduoda savo funkcijas trečiosioms šalims, užtikrinti vienodą požiūrį į saugotojus, pagerinti tarpvalstybinę prieigą prie depozitoriumo paslaugų, optimizuoti priežiūros duomenų rinkimą ir palengvinti likvidumo valdymo priemonių (LVP) naudojimą visoje Sąjungoje. Todėl, siekiant pagerinti Direktyvos 2011/61/ES veikimą, būtina atlikti pakeitimus, kad būtų pašalintos tos reguliavimo spragos;

(2)patikima perdavimo tvarka, vienodas požiūris į saugotojus, priežiūros ataskaitų teikimo nuoseklumas ir suderintas požiūris į LVP naudojimą taip pat yra būtini kolektyvinio investavimo į perleidžiamuosius vertybinius popierius subjektams (KIPVPS) valdyti. Todėl taip pat tikslinga iš dalies pakeisti Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2009/65/EB 26 , kuria nustatomos KIPVPS leidimų išdavimo ir veiklos taisyklės delegavimo, turto saugojimo, priežiūros ataskaitų teikimo ir likvidumo rizikos valdymo srityse;

(3)siekiant padidinti AIFV veiklos efektyvumą, Direktyvos 2011/61/ES 6 straipsnio 4 dalyje pateiktas papildomų paslaugų, kurias leidžiama teikti, sąrašas turėtų būti išplėstas įtraukiant lyginamųjų indeksų administravimą, reglamentuojamą Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2016/1011 27 , ir kredito administravimą, reglamentuojamą Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2021/..../ES 28 ;

(4)siekiant užtikrinti teisinį tikrumą, reikėtų paaiškinti, kad AIFV, teikiantiems papildomas paslaugas, susijusias su finansinėmis priemonėmis, taikomos Europos Parlamento ir Tarybos direktyvoje 2014/65/ES 29 nustatytos taisyklės. Kalbant apie kitą turtą, kuris nėra finansinės priemonės, turėtų būti reikalaujama, kad AIFV laikytųsi Direktyvos 2011/61/ES reikalavimų;

(5)siekiant užtikrinti, kad Direktyvos 2011/61/ES 7 ir 8 straipsniuose nustatyti reikalavimai, susiję su reikiamais AIFV žmogiškaisiais ištekliais, būtų taikomi vienodai, reikėtų paaiškinti, kad AIFV, kreipdamiesi dėl veiklos leidimo, turėtų kompetentingoms institucijoms pateikti informaciją apie žmogiškuosius ir techninius išteklius, kuriuos AIFV naudos savo funkcijoms vykdyti ir, kai taikoma, funkcijų perėmėjams prižiūrėti. Bent du vyresnieji vadovai turėtų AIFV dirbti arba AIFV veiklą vykdyti visą darbo dieną ir būti Sąjungos gyventojai;

(6)kad būtų galima susidaryti patikimą funkcijų perdavimo veiklos Sąjungoje, kuri reglamentuojama Direktyvos 2011/61/ES 20 straipsniu, vaizdą ir informacija pagrįsti būsimus politinius sprendimus ar priežiūros veiksmus, kompetentingos institucijos Europos vertybinių popierių ir rinkų institucijai (EVPRI) turėtų teikti pranešimus apie perdavimą, kai AIFV trečiosiose šalyse esantiems subjektams perduoda daugiau AIF portfelio valdymo arba rizikos valdymo funkcijų, nei valdo pats;

(7)siekiant užtikrinti nuoseklų pranešimo apie funkcijų perdavimą proceso suderinimą, pagal Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 290 straipsnį Komisijai turėtų būti suteikti įgaliojimai deleguotaisiais aktais pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1095/2010 30 10–14 straipsnius priimti techninius reguliavimo standartus, kad būtų patikslintas pranešimo apie AIFV funkcijų perdavimo susitarimus proceso standartizavimo turinys, formos ir procedūros. Pranešimo formoje turėtų būti duomenų laukeliai, kuriuose būtų nurodyta veikla, sudaranti rizikos ir portfelio valdymo funkcijas, kad būtų galima nustatyti, ar AIFV perdavė daugiau tokių funkcijų, nei pasiliko. Tie techniniai reguliavimo standartai turėtų būti priimami remiantis EVPRI parengtu projektu;

(8)siekiant pagerinti vienodą Direktyvos 2011/61/ES taikymą, reikėtų paaiškinti, kad 20 straipsnyje nustatytos perdavimo taisyklės taikomos visoms tos direktyvos I priede išvardytoms funkcijoms ir tos direktyvos 6 straipsnio 4 dalyje nurodytoms papildomoms paslaugoms;

(9)taip pat turėtų būti nustatytos bendros taisyklės, kuriomis būtų siekiama sukurti veiksmingą paskolas išduodančių AIF vidaus rinką, užtikrinti vienodą investuotojų apsaugos lygį Sąjungoje, sudaryti sąlygas AIF plėtoti savo veiklą išduodant paskolas visose Sąjungos valstybėse narėse ir sudaryti palankesnes sąlygas ES bendrovėms gauti finansavimą – tai pagrindinis kapitalo rinkų sąjungos (KRS) tikslas 31 . Tačiau, atsižvelgiant į sparčiai augančią neviešo kreditavimo rinką, būtina spręsti galimos mikroprudencinės ir makroprudencinės rizikos, kurią paskolas išduodantys AIF galėtų kelti ir kuri dėl jų galėtų išplisti į platesnę finansų sistemą, problemą. Siekiant pagerinti rizikos valdymą visoje finansų rinkoje ir padidinti skaidrumą investuotojams, reikėtų suderinti taisykles, taikomas AIFV, valdantiems paskolas išduodančius fondus;

(10)siekiant remti profesionalų AIF valdymą ir sumažinti riziką finansiniam stabilumui, AIFV, valdantys AIF, kurie vykdo skolinimo veiklą, įskaitant paskolų pirkimą antrinėje rinkoje, turėtų turėti veiksmingą paskolų teikimo, kredito rizikos vertinimo ir savo kredito portfelio administravimo bei stebėsenos politiką, procedūras ir procesus, kurie turėtų būti periodiškai peržiūrimi;

(11)siekiant sumažinti paskolas išduodančių AIF ir kitų finansų rinkų dalyvių tarpusavio sąsajų riziką, turėtų būti reikalaujama, kad tų AIF valdytojai, kai paskolos gavėjas yra finansų įstaiga, diversifikuotų savo riziką ir nustatytų konkrečius rizikos apribojimus;

(12)siekiant apriboti interesų konfliktus, AIFV ir jų darbuotojai neturėtų gauti paskolų iš paskolas išduodančių AIF, kuriuos jie valdo. Taip pat AIF depozitoriumui ir jo darbuotojams arba AIFV funkcijų perėmėjui ir jo darbuotojams turėtų būti draudžiama gauti paskolas iš susijusių AIF;

(13)Direktyvoje 2011/61/ES turėtų būti pripažinta AIF teisė išduoti paskolas ir jomis prekiauti antrinėje rinkoje. Siekiant išvengti neatsakingo elgesio rizikos ir išlaikyti bendrą AIF išduodamų paskolų kredito kokybę, tokioms paskoloms turėtų būti taikomi rizikos išlaikymo reikalavimai, kad būtų išvengta situacijų, kai paskolos išduodamos vien tik siekiant jas parduoti;

(14)dėl AIF turimų ilgalaikių nelikvidžių paskolų gali atsirasti likvidumo neatitikimų, jei AIF atvirojo tipo struktūra suteikia galimybę investuotojams dažnai išpirkti savo fondų investicinius vienetus ar akcijas. Todėl būtina sumažinti riziką, susijusią su terminų keitimu, paskolas išduodantiems AIF nustatant reikalavimą turėti uždarojo tipo struktūrą, nes uždarojo tipo fondai nebūtų pažeidžiami išpirkimo reikalavimų atžvilgiu ir galėtų laikyti išduotas paskolas iki termino pabaigos;

(15)turėtų būti paaiškinta, kad tais atvejais, kai AIFV taikomi Direktyvoje 2011/61/ES nustatyti reikalavimai, susiję su jo valdomo AIF skolinimo veikla, ir reikalavimai, nustatyti Europos Parlamento ir Tarybos reglamentuose (ES) Nr. 345/2013 32 , (ES) Nr. 346/2013 33 ir (ES) 2015/760 34 , Reglamento (ES) Nr. 345/2013 3 straipsnyje, Reglamento (ES) Nr. 346/2013 3 straipsnyje ir Reglamento (ES) 2015/760 II skyriuje nustatytos konkretiems produktams taikomos taisyklės turėtų būti viršesnės už Direktyvoje 2011/61/ES nustatytas bendresnes taisykles;

(16)siekiant remti priežiūros institucijų vykdomą rinkos stebėseną, būtų galima pagerinti informacijos rinkimą ir dalijimąsi ja teikiant priežiūros ataskaitas. Siekiant padidinti veiksmingumą ir sumažinti AIFV administracinę naštą, Sąjungos ir nacionalinės teisės aktuose, visų pirma Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) Nr. 600/2014 35 , Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) 2019/834 36 , Europos Centrinio Banko reglamente (ES) Nr. 1011/2012 37 ir Europos Centrinio Banko reglamente (ES) Nr. 1073/2013 38 , galėtų būti panaikinti besidubliuojantys ataskaitų teikimo reikalavimai. Europos priežiūros institucijos (EPI) ir Europos Centrinis Bankas (ECB), prireikus padedant nacionalinėms kompetentingoms institucijoms, turėtų įvertinti įvairių priežiūros institucijų duomenų poreikius, kad AIFV skirto priežiūros ataskaitų šablono pakeitimai būtų veiksmingi;

(17)rengiantis būsimiems priežiūros ataskaitų teikimo pareigų pakeitimams, duomenų, kurių gali būti reikalaujama iš AIFV, aprėptis turėtų būti išplėsta pašalinant apribojimus, daugiausia susijusius su pagrindiniais sandoriais ir pozicijomis arba sandorio šalimis. Jei EVPRI nustato, kad yra pagrindo periodiškai atskleisti visą portfelio informaciją priežiūros institucijoms, Direktyvos 2011/61/ES nuostatomis turėtų būti atsižvelgta į būtiną informacijos teikimo aprėpties išplėtimą;

(18)siekiant užtikrinti nuoseklų priežiūros ataskaitų teikimo pareigų suderinimą, pagal Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 290 straipsnį Komisijai turėtų būti suteikti įgaliojimai deleguotaisiais aktais pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1095/2010 39 10–14 straipsnius priimti techninius reguliavimo standartus, kad būtų nustatytas AIFV priežiūros ataskaitų teikimo proceso standartizavimo turinys, formos ir procedūros. Techniniuose reguliavimo standartuose turėtų būti nustatytas priežiūros ataskaitų teikimo proceso standartizavimo turinys, formos ir procedūros, taip pakeičiant Komisijos deleguotajame reglamente (ES) 231/2013 40 nustatytą ataskaitų teikimo šabloną. Tie techniniai reguliavimo ir įgyvendinimo standartai turėtų būti priimami remiantis EVPRI parengtu projektu;

(19)siekiant standartizuoti priežiūros ataskaitų teikimo procesą, Komisijai taip pat turėtų būti suteikti įgaliojimai priimti EVPRI parengtus techninius įgyvendinimo standartus, susijusius su AIFV ataskaitų formomis ir duomenų standartais, ataskaitų teikimo dažnumu ir terminais. Komisija turėtų priimti tuos techninius įgyvendinimo standartus pasitelkdama įgyvendinimo aktus pagal SESV 291 straipsnį ir pagal Reglamento (ES) Nr. 1095/2010 15 straipsnį;

(20)siekiant užtikrinti veiksmingesnį reagavimą į likvidumo problemas nepalankiausiomis rinkos sąlygomis ir geriau apsaugoti investuotojus, Direktyvoje 2011/61/ES turėtų būti nustatytos taisyklės Europos sisteminės rizikos valdybos (ESRV) rekomendacijoms 41 įgyvendinti;

(21)kad bet kurioje valstybėje narėje įsisteigę atvirojo tipo AIF valdytojai galėtų susidoroti su investicinių vienetų ar akcijų išpirkimo paraiškų keliamu spaudimu nepalankiausiomis rinkos sąlygomis, jų turėtų būti reikalaujama iš priede pateikto suderinto sąrašo pasirinkti bent vieną LVP, kartu suteikiant galimybę sustabdyti išpirkimą. Kai AIFV priima sprendimą aktyvuoti arba deaktyvuoti LVP, jis turėtų apie tai pranešti priežiūros institucijoms. Taip priežiūros institucijos galėtų geriau valdyti galimą likvidumo įtampos šalutinį poveikį platesnei rinkai;

(22)kad investuotojai galėtų priimti sprendimą dėl investavimo atsižvelgdami į jiems priimtiną riziką ir likvidumo poreikius, jie turėtų būti informuojami apie LVP naudojimo sąlygas;

(23)siekiant užtikrinti nuoseklų atvirojo tipo fondų valdytojų vykdomo likvidumo rizikos valdymo suderinimą, pagal Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 290 straipsnį Komisijai turėtų būti suteikti įgaliojimai deleguotaisiais aktais pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1095/2010 42 10–14 straipsnius priimti techninius reguliavimo standartus, kad būtų nustatytas LVP pasirinkimo ir naudojimo procesas siekiant palengvinti rinkos ir priežiūros konvergenciją. Tie techniniai reguliavimo standartai turėtų būti priimami remiantis EVPRI parengtu projektu;

(24)siekiant užtikrinti investuotojų apsaugą ir spręsti rizikos finansiniam stabilumui problemą, kompetentingos institucijos turėtų turėti galimybę prašyti, kad atvirojo tipo fondo valdytojas aktyvuotų arba deaktyvuotų atitinkamą LVP;

(25)depozitoriumai atlieka svarbų vaidmenį apsaugant investuotojų interesus ir turėtų turėti galimybę vykdyti savo pareigas nepriklausomai nuo saugotojo, kuris saugo fondų turtą, tipo. Todėl centrinius vertybinių popierių depozitoriumus (CVPD) būtina įtraukti į saugojimo grandinę, kai AIF jie teikia saugojimo paslaugas, siekiant užtikrinti, kad visais atvejais tarp AIF turto saugotojo ir depozitoriumo būtų stabilus informacijos srautas. Siekiant išvengti perteklinių pastangų, depozitoriumai neturėtų atlikti ex ante išsamaus patikrinimo tais atvejais, kai jie ketina perduoti saugojimą CVPD;

(26)siekiant pagerinti bendradarbiavimą priežiūros srityje ir veiksmingumą, priimančiųjų šalių kompetentingoms institucijoms turėtų būti suteikta galimybė AIFV kompetentingai institucijai pateikti pagrįstą prašymą imtis priežiūros veiksmų prieš konkretų AIFV;

(27)be to, siekiant pagerinti bendradarbiavimą priežiūros srityje, EVPRI turėtų turėti galimybę prašyti, kad kompetentinga institucija EVPRI pristatytų atvejį, kai tas atvejis turi tarpvalstybinį poveikį ir gali daryti poveikį investuotojų apsaugai arba finansiniam stabilumui. EVPRI atliekama tokių atvejų analizė suteiks galimybę kitoms kompetentingoms institucijoms geriau suprasti aptartus klausimus ir padės ateityje užkirsti kelią panašiems atvejams bei apsaugoti AIF rinkos vientisumą;

(28)siekdama remti priežiūros konvergenciją funkcijų perdavimo srityje, EVPRI turėtų atlikti priežiūros praktikos tarpusavio vertinimą, ypatingą dėmesį skirdama pašto dėžutės funkcijas atliekančių subjektų steigimo prevencijai. EVPRI tarpusavio vertinimų analizė bus panaudota atliekant pagal šią direktyvą priimtų priemonių peržiūrą ir Europos Parlamentui, Tarybai bei Komisijai suteiks informacijos apie visas papildomas priemones, kurių gali prireikti siekiant padidinti Direktyvoje 2011/61/ES nustatytos funkcijų perdavimo tvarkos veiksmingumą;

(29)kai kuriose koncentruotose rinkose trūksta konkurencingos depozitoriumų paslaugų pasiūlos. Siekiant pašalinti šį paslaugų teikėjų trūkumą, dėl kurio gali padidėti AIFV išlaidos ir sumažėti AIF rinkos veiksmingumas, kompetentingos institucijos turėtų turėti galimybę leisti AIFV arba AIF įsigyti kitose valstybėse narėse esančių depozitoriumų paslaugas, kol Komisija, peržiūrėdama Direktyvą 2011/61/ES, įvertins, ar būtų tikslinga siūlyti priemonių, skirtų labiau integruotai rinkai sukurti;

(30)suteikiant galimybę paskirti depozitoriumą kitoje valstybėje narėje, turėtų būti užtikrinta didesnė priežiūros aprėptis. Todėl turėtų būti reikalaujama, kad depozitoriumas bendradarbiautų ne tik su savo kompetentingomis institucijomis, bet ir su jį paskyrusio AIF kompetentingomis institucijomis ir tą AIF valdančio AIFV kompetentingomis institucijomis, jei tos kompetentingos institucijos yra kitoje valstybėje narėje nei depozitoriumo valstybė narė;

(31)siekiant geriau apsaugoti investuotojus, turėtų būti padidintas AIFV informacijos srautas AIF investuotojams. Kad AIF investuotojai galėtų geriau stebėti investicinio fondo sąnaudas, AIFV turėtų nurodyti mokesčius, kuriuos padengs AIFV arba su juo susijusios įmonės, taip pat periodiškai teikti ataskaitas apie visus mokesčius ir rinkliavas, kurie buvo tiesiogiai ar netiesiogiai priskirti AIF arba bet kuriai iš jo investicijų. Taip pat turėtų būti reikalaujama, kad AIFV praneštų investuotojams apie išduotų paskolų portfelio sudėtį;

(32)siekiant padidinti rinkos skaidrumą ir veiksmingai panaudoti turimus AIF rinkos duomenis, EVPRI turėtų būti leidžiama atskleisti turimus rinkos duomenis juos apibendrinant arba parengiant suvestinę, todėl konfidencialumo standartas turėtų būti sušvelnintas, kad būtų galima naudoti tokius duomenis;

(33)reikalavimai trečiųjų šalių subjektams, galintiems patekti į vidaus rinką, turėtų būti suderinti su 2020 m. Tarybos išvadose dėl peržiūrėto mokesčių tikslais nebendradarbiaujančių jurisdikciją turinčių subjektų ES sąrašo 43 ir Europos Parlamento ir Tarybos direktyvoje (ES) 2015/849 44 nustatytais standartais. Be to, ne ES AIF arba ne ES AIFV, kuriems taikomos nacionalinės taisyklės ir kurie veiklą vykdo atskirose valstybėse narėse, turėtų atitikti reikalavimą nebūti trečiojoje šalyje, kuri laikoma nebendradarbiaujančia mokesčių klausimais;

(34)Direktyva 2009/65/EB KIPVPS valdymo įmonėms turėtų būti užtikrintos panašios sąlygos, kai nėra pagrindo išlaikyti KIPVPS ir AIFV reguliavimo skirtumus. Tai susiję su delegavimo tvarka, saugotojų reguliavimo tvarka, priežiūros ataskaitų teikimo reikalavimais ir LVP prieinamumu bei naudojimu;

(35)siekiant užtikrinti vienodą esminių reikalavimų KIPVPS valdymo įmonėms taikymą, reikėtų paaiškinti, kad valdymo įmonės, kreipdamosi dėl leidimo, kompetentingoms institucijoms turėtų pateikti informaciją apie žmogiškuosius ir techninius išteklius, kuriuos jos naudos savo funkcijoms vykdyti ir, kai taikoma, funkcijų perėmėjams prižiūrėti. Bent du vyresnieji vadovai turėtų valdymo įmonėje dirbti arba jos veiklą vykdyti visą darbo dieną ir būti Sąjungos gyventojai;

(36)siekiant užtikrinti vienodą Direktyvos 2009/65/EB taikymą, reikėtų paaiškinti, kad tos direktyvos 13 straipsnyje nustatytos delegavimo taisyklės taikomos visoms tos direktyvos II priede išvardytoms funkcijoms ir tos direktyvos 6 straipsnio 3 dalyje nurodytoms papildomoms paslaugoms;

(37)siekiant suderinti direktyvų 2011/61/ES ir 2009/65/EB teisines sistemas, susijusias su funkcijų perdavimu, turėtų būti reikalaujama, kad KIPVPS valdymo įmonės kompetentingoms institucijoms pagrįstų savo funkcijų delegavimą ir pateiktų objektyvias delegavimo priežastis;

(38)kad būtų galima susidaryti patikimą delegavimo veiklos Sąjungoje, kuri reglamentuojama Direktyvos 2009/65/EB 13 straipsniu, vaizdą ir informacija pagrįsti būsimus politinius sprendimus ar priežiūros veiksmus, kompetentingos institucijos EVPRI turėtų teikti pranešimus apie delegavimą, kai KIPVPS valdymo įmonė trečiosiose šalyse esantiems subjektams perduoda daugiau portfelio valdymo arba rizikos valdymo funkcijų, nei valdo pati;

(39)siekiant užtikrinti nuoseklų pranešimo apie delegavimą suderinimą, pagal Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 290 straipsnį Komisijai turėtų būti suteikti įgaliojimai deleguotaisiais aktais pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1095/2010 45 10–14 straipsnius priimti techninius reguliavimo standartus, kad būtų patikslintas pranešimo apie KIPVPS delegavimo tvarką proceso standartizavimo turinys, formos ir procedūros. Pranešimo formoje turėtų būti duomenų laukeliai, kuriuose būtų nurodyta veikla, sudaranti rizikos ir portfelio valdymo funkcijas, kad būtų galima nustatyti, ar KIPVPS valdymo įmonė perdavė daugiau tokių funkcijų, nei pasiliko. Tie techniniai reguliavimo standartai turėtų būti priimami remiantis EVPRI parengtu projektu;

(40)siekiant dar labiau suderinti AIFV ir KIPVPS taikomas funkcijų perdavimo taisykles ir užtikrinti vienodesnį direktyvų 2011/61/ES ir 2009/65/EB taikymą, pagal SESV 290 straipsnį Komisijai turėtų būti suteikti įgaliojimai priimti aktus, kuriais nustatomos KIPVPS valdymo įmonės funkcijų delegavimo trečiajai šaliai sąlygos ir sąlygos, kuriomis KIPVPS valdymo įmonė gali būti laikoma pašto dėžutės funkcijas atliekančiu subjektu ir todėl nebegali būti laikoma KIPVPS valdytoja. Ypač svarbu, kad atlikdama parengiamąjį darbą Komisija tinkamai konsultuotųsi, taip pat ir su ekspertais ir kad tos konsultacijos būtų vykdomos vadovaujantis 2016 m. balandžio 13 d. Tarpinstituciniame susitarime dėl geresnės teisėkūros 46 nustatytais principais. Visų pirma siekiant užtikrinti vienodas galimybes dalyvauti atliekant su deleguotaisiais aktais susijusį parengiamąjį darbą, Europos Parlamentas ir Taryba visus dokumentus gauna tuo pačiu metu kaip ir valstybių narių ekspertai, o jų ekspertams sistemingai suteikiama galimybė dalyvauti Komisijos ekspertų grupių, kurios atlieka su deleguotaisiais aktais susijusį parengiamąjį darbą, posėdžiuose;

(41)šia direktyva įgyvendinamos ESRV 47 rekomendacijos, kuriomis siekiama suderinti LVP ir atvirojo tipo fondų, įskaitant KIPVPS, valdytojų naudojimąsi jomis, kad būtų galima veiksmingiau reaguoti į likvidumo problemas nepalankiausiomis rinkos sąlygomis ir geriau apsaugoti investuotojus;

(42)kad bet kurioje valstybėje narėje įsisteigusios KIPVPS valdymo įmonės galėtų susidoroti su investicinių vienetų ar akcijų išpirkimo paraiškų keliamu spaudimu nepalankiausiomis rinkos sąlygomis, jų turėtų būti reikalaujama iš priede pateikto suderinto sąrašo pasirinkti bent vieną LVP, kartu suteikiant galimybę sustabdyti išpirkimą. Kai valdymo įmonė priima sprendimą aktyvuoti arba deaktyvuoti LVP, ji turėtų apie tai pranešti priežiūros institucijoms. Taip priežiūros institucijos galėtų geriau valdyti galimą likvidumo įtampos šalutinį poveikį platesnei rinkai;

(43)kad KIPVPS investuotojai galėtų priimti sprendimą dėl investavimo atsižvelgdami į jiems priimtiną riziką ir likvidumo poreikius, jie turėtų būti informuojami apie LVP naudojimo sąlygas;

(44)siekiant užtikrinti investuotojų apsaugą ir spręsti rizikos finansiniam stabilumui problemą, kompetentingos institucijos turėtų turėti galimybę prašyti, kad KIPVPS valdymo įmonė aktyvuotų arba deaktyvuotų atitinkamą LVP;

(45)siekiant užtikrinti nuoseklų KIPVPS valdytojų vykdomo likvidumo rizikos valdymo suderinimą, pagal Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 290 straipsnį Komisijai turėtų būti suteikti įgaliojimai deleguotaisiais aktais pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1095/2010 48 10–14 straipsnius priimti techninius reguliavimo standartus, kad būtų nustatytas LVP pasirinkimo ir naudojimo procesas siekiant palengvinti rinkos ir priežiūros konvergenciją. Tie techniniai reguliavimo standartai turėtų būti priimami remiantis EVPRI parengtu projektu;

(46)siekiant remti priežiūros institucijų vykdomą rinkos stebėseną, reikėtų pagerinti informacijos rinkimą ir dalijimąsi ja teikiant priežiūros ataskaitas ir tam nustatyti KIPVPS priežiūros ataskaitų teikimo pareigas. Prireikus ir padedant nacionalinėms kompetentingoms institucijoms, EPI ir ECB turėtų būti prašoma įvertinti įvairių priežiūros institucijų duomenų poreikius, atsižvelgiant į galiojančius ataskaitų teikimo reikalavimus pagal kitus Sąjungos ir nacionalinės teisės aktus, visų pirma Reglamentą (ES) Nr. 600/2014, Reglamentą (ES) 2019/834, Reglamentą (ES) Nr. 1011/2012 ir Reglamentą (ES) Nr. 1073/2013. Remiantis šio parengiamojo darbo rezultatais būtų galima priimti informacija pagrįstą politinį sprendimą dėl to, kokiu mastu ir kokia forma KIPVPS kompetentingoms institucijoms turėtų teikti ataskaitas apie savo sandorius;

(47)siekiant užtikrinti nuoseklų priežiūros ataskaitų teikimo pareigų suderinimą, pagal Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 290 straipsnį Komisijai turėtų būti suteikti įgaliojimai deleguotaisiais aktais pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1095/2010 49 10–14 straipsnius ir 15 straipsnį priimti techninius reguliavimo standartus, kad būtų nustatytas KIPVPS priežiūros ataskaitų teikimo proceso standartizavimo turinys, formos ir procedūros. Tie techniniai reguliavimo standartai turėtų būti priimami remiantis EVPRI parengtu projektu;

(48)siekiant standartizuoti priežiūros ataskaitų teikimo procesą, Komisijai taip pat turėtų būti suteikti įgaliojimai priimti EVPRI parengtus techninius įgyvendinimo standartus, susijusius su KIPVPS ataskaitų teikimo formomis ir duomenų standartais, ataskaitų teikimo dažnumu ir terminais. Komisija turėtų priimti tuos techninius įgyvendinimo standartus pasitelkdama įgyvendinimo aktus pagal SESV 291 straipsnį ir pagal Reglamento (ES) Nr. 1095/2010 15 straipsnį;

(49)siekiant užtikrinti investuotojų apsaugą ir visų pirma užtikrinti, kad visais atvejais tarp KIPVPS turto saugotojo ir depozitoriumo būtų stabilus informacijos srautas, depozitoriumo tvarka turėtų būti išplėsta, kad į saugojimo grandinę būtų įtraukti CVPD, kai jie teikia saugojimo paslaugas KIPVPS. Siekiant išvengti perteklinių pastangų, depozitoriumai neturėtų atlikti ex ante išsamaus patikrinimo tais atvejais, kai jie ketina perduoti saugojimą CVPD;

(50)siekdama remti priežiūros konvergenciją funkcijų perdavimo srityje, EVPRI turėtų atlikti priežiūros praktikos tarpusavio vertinimus, ypatingą dėmesį skirdama pašto dėžutės funkcijas atliekančių subjektų steigimo prevencijai. EVPRI tarpusavio vertinimų analizė būtų panaudota atliekant pagal šią direktyvą priimtų priemonių peržiūrą ir Europos Parlamentui, Tarybai bei Komisijai suteiks informacijos apie visas papildomas priemones, kurių gali prireikti siekiant padidinti Direktyvoje 2009/65/EB nustatytos funkcijų delegavimo tvarkos veiksmingumą;

(51)siekiant pagerinti bendradarbiavimą priežiūros srityje ir veiksmingumą, priimančiosios valstybės narės kompetentingoms institucijoms turėtų būti suteikta galimybė KIPVPS buveinės valstybės narės kompetentingai institucijai pateikti pagrįstą prašymą imtis priežiūros veiksmų prieš konkretų KIPVPS;

(52)be to, siekiant pagerinti bendradarbiavimą priežiūros srityje, EVPRI turėtų turėti galimybę prašyti, kad kompetentinga institucija EVPRI pristatytų atvejį, kai tas atvejis turi tarpvalstybinį poveikį ir gali daryti poveikį investuotojų apsaugai arba finansiniam stabilumui. EVPRI atliekama tokių atvejų analizė suteiks galimybę kitoms kompetentingoms institucijoms geriau suprasti aptartus klausimus ir padės ateityje užkirsti kelią panašiems atvejams bei apsaugoti KIPVPS rinkų vientisumą,

PRIĖMĖ ŠIĄ DIREKTYVĄ

1 straipsnis

Direktyvos 2011/61/ES daliniai pakeitimai

Direktyva 2011/61/ES iš dalies keičiama taip:

(1)4 straipsnio 1 dalis papildoma ap punktu:

„ap) centrinis vertybinių popierių depozitoriumas – centrinis vertybinių popierių depozitoriumas, apibrėžtas Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 909/2014* 2 straipsnio 1 dalies 1 punkte

* 2014 m. liepos 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) Nr. 909/2014 dėl atsiskaitymo už vertybinius popierius gerinimo Europos Sąjungoje ir centrinių vertybinių popierių depozitoriumų, kuriuo iš dalies keičiamos direktyvos 98/26/EB ir 2014/65/ES bei Reglamentas (ES) Nr. 236/2012 (OL L 257, 2014 8 28, p. 1)“;

(2)6 straipsnis iš dalies keičiamas taip:

(a)4 dalis papildoma c ir d punktais:

„c) lyginamojo indekso administravimo paslaugas pagal Reglamentą (ES) 2016/1011;

d) kredito administravimo paslaugas pagal Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2021/…;“;

(b)6 dalis pakeičiama taip:

„6. Kai AIFV teikia 4 dalies a ir b punktuose nurodytas paslaugas, taikoma Direktyvos 2014/65/ES 2 straipsnio 2 dalis, 15 straipsnis, 16 straipsnis, išskyrus 5 dalies pirmą pastraipą, ir 23, 24 ir 25 straipsniai.“;

(3)7 straipsnis iš dalies keičiamas taip:

(a)2 dalis pakeičiama taip:

„2. Valstybės narės reikalauja, kad, kreipdamasis dėl veiklos leidimo, AIFV savo buveinės valstybės narės kompetentingai institucijai pateiktų šią su AIFV susijusią informaciją:

(a)informaciją apie asmenis, faktiškai vykdančius AIFV veiklą, ypač susijusią su I priede nurodytomis funkcijomis, įskaitant:

i) išsamų jų funkcijų, pareigų ir hierarchinio lygmens aprašymą;

ii) jų atskaitomybės ryšių ir atsakomybės sričių AIFV ir už AIFV ribų aprašymą;

iii) jų kiekvienai atsakomybės sričiai skiriamo laiko apžvalgą;

iv) techninių ir žmogiškųjų išteklių, kurie padeda vykdyti jų veiklą, aprašymą;

(b)informaciją apie tiesioginių ir netiesioginių, fizinių ir juridinių AIFV akcininkų arba narių, turinčių kvalifikuotąsias akcijų paketų dalis, tapatybę ir tų akcijų paketų vertės sumas;

(c)veiklos programą, kuria nustatoma organizacinė AIFV struktūra, įskaitant informaciją apie tai, kaip AIFV ketina laikytis prievolių pagal II, III, IV skyrius ir, jei taikytina, V, VI, VII bei VIII skyrius, ir išsamų atitinkamų žmogiškųjų ir techninių išteklių, kuriuos AIFV naudos šiam tikslui, aprašymą;

(d)informaciją apie atlyginimų nustatymo politiką ir praktiką pagal 13 straipsnį;

(e)informaciją apie 20 straipsnyje nurodytą funkcijų perdavimo ir perduotų funkcijų perdavimo trečiosioms šalims tvarką ir išsamų žmogiškųjų ir techninių išteklių, kuriuos AIFV naudos stebėdamas ir kontroliuodamas funkcijų perėmėją, aprašymą.“;

(b)5 dalis pakeičiama taip:

„5. Kompetentingos institucijos kartą per ketvirtį informuoja EVPRI apie veiklos leidimus, išduotus ar panaikintus pagal šį skyrių.

EVPRI tvarko viešą centrinį registrą, kuriame įvardijamas kiekvienas pagal šią direktyvą leidimą gavęs AIFV bei AIF, kuriuos tokie AIFV valdo ir (arba) kurių investicinius vienetus ar akcijas platina Sąjungoje, ir kiekvieno tokio AIFV kompetentinga institucija. Registras yra prieinamas elektronine forma.

Jei AIFV trečiosiose šalyse esantiems subjektams perduoda daugiau portfelio valdymo ar rizikos valdymo funkcijų, nei pasilieka, kompetentingos institucijos kasmet praneša EVPRI apie visus tokius perdavimus (toliau – pranešimai apie perdavimą).

Pranešimuose apie perdavimą pateikiama:

(a)informacija apie atitinkamą AIFV ir AIF;

(b)informacija apie funkcijų perėmėją, nurodant jo nuolatinę buveinę ir tai, ar jis yra reguliuojama įmonė, ar ne;

(c)perduotų portfelio valdymo ir rizikos valdymo funkcijų aprašymas;

(d)pasiliktų portfelio valdymo ir rizikos valdymo funkcijų aprašymas;

(e)bet kokia kita informacija, reikalinga perdavimo susitarimams analizuoti;

(f)kompetentingų institucijų priežiūros veiklos, įskaitant dokumentų peržiūras ir patikrinimus vietoje, aprašymas ir tokios veiklos rezultatai;

(g)bet kokia informacija apie AIFV kompetentingos institucijos ir funkcijų perėmėjo priežiūros institucijos bendradarbiavimą.“;

(c)straipsnis papildomas 8 ir 9 dalimis:

„8. EVPRI parengia techninių reguliavimo standartų projektus, kuriuose nustatomas pranešimų apie perdavimą turinys ir standartinės formos, šablonai bei procedūros, skirti perduoti pranešimams apie perdavimą finansų sričiai įprasta kalba. Standartinėse formose ir šablonuose pateikiami informacijos laukeliai, apimantys visą 5 dalies ketvirtoje pastraipoje nurodytą informaciją.

Komisijai suteikiami įgaliojimai priimti pirmoje pastraipoje nurodytus techninius reguliavimo standartus pagal Reglamento (ES) Nr. 1095/2010 10–14 straipsnius.

9. EVPRI bent kas dvejus metus Europos Parlamentui, Tarybai ir Komisijai reguliariai teikia ataskaitas, kuriose analizuojama rinkos praktika, susijusi su funkcijų perdavimu trečiosiose šalyse esantiems subjektams, ir atitiktis 7 ir 20 straipsniams.“;

(4)8 straipsnio 1 dalies c punktas pakeičiamas taip:

„c) asmenys, kurie faktiškai vykdo AIFV veiklą, yra pakankamai geros reputacijos ir turi pakankamos patirties taip pat ir AIFV valdomo AIF įgyvendinamų investavimo strategijų srityje, ir šių asmenų bei visų jų pareigas perimančių asmenų vardai ir pavardės nedelsiant pateikiami AIFV buveinės valstybių narių kompetentingoms institucijoms, o AIFV veiklos klausimus sprendžia mažiausiai du minėtas sąlygas atitinkantys fiziniai asmenys, kurie arba dirba tame AIFV visą darbo dieną, arba kurie yra įsipareigoję visą darbo dieną vykdyti to AIFV veiklą ir yra Sąjungos gyventojai;“;

(5)15 straipsnis iš dalies keičiamas taip:

(a)3 dalis papildoma d punktu:

„d) vykdydami paskolų teikimo veiklą, įgyvendina veiksmingą politiką, procedūras ir procesus, susijusius su kredito teikimu, kredito rizikos vertinimu ir savo kredito portfelio administravimu bei stebėsena, nuolat atnaujina šią politiką, procedūras ir procesus, užtikrina jų veiksmingumą bei reguliariai, ne rečiau kaip kartą per metus, juos peržiūri.“;

(b)tarp 4 ir 5 dalių įterpiamos 4a–4e dalys:

„4a. AIFV užtikrina, kad jo valdomo AIF vienam paskolos gavėjui išduota paskola neviršytų 20 % AIF kapitalo, jei paskolos gavėjas yra vienas iš šių subjektų:

(a)finansų įmonė, kaip apibrėžta Direktyvos 2009/138/EB 13 straipsnio 25 dalyje;

(b)kolektyvinio investavimo subjektas, kaip apibrėžta šios direktyvos 4 straipsnio 1 dalies a punkte arba Direktyvos 2009/65/EB 1 straipsnio 2 dalyje.

Pirmoje pastraipoje nustatytas apribojimas nedaro poveikio Reglamentuose (ES) 2015/760 50 , (ES) 345/2013 51 ir (ES) 346/2013 52 nustatytoms riboms, apribojimams ir sąlygoms.

4b. 4a dalyje nustatyta 20 % investavimo riba:

(a)taikoma iki datos, nurodytos AIF taisyklėse ar steigimo dokumentuose;

(b)nebetaikoma, kai AIF pradeda parduoti turtą, kad išpirktų investuotojų turimus investicinius vienetus ar akcijas pasibaigus AIF gyvavimo trukmei;

(c)laikinai netaikoma ne ilgesnį kaip 12 mėnesių laikotarpį, kai AIF kaupia papildomą kapitalą arba mažina esamą kapitalą.

4c. Nustatant 4b dalies a punkte nurodytą taikymo datą atsižvelgiama į turto, kurį investuoja AIF, ypatumus ir savybes ir iki šios datos negali būti praėję daugiau kaip pusė AIF gyvavimo trukmės, nurodytos AIF steigimo dokumentuose. Išimties tvarka AIFV kompetentinga institucija, pateikus tinkamai pagrįstą investavimo planą, gali leisti pratęsti šį laikotarpį ne daugiau kaip dar vieniems metams.

4d. AIF neteikia paskolų šiems subjektams:

(a)savo AIFV arba savo AIFV darbuotojams;

(b)savo depozitoriumui;

(c)subjektui, kuriam jo AIFV perdavė savo funkcijas pagal 20 straipsnį.

4e. AIFV užtikrina, kad jo valdomas AIF nuolat pasiliktų 5 % jo išduotų ir vėliau antrinėje rinkoje parduotų paskolų nominaliosios vertės.

Pirmoje pastraipoje nustatytas reikalavimas netaikomas paskoloms, kurias AIF įsigijo antrinėje rinkoje.“;

(6)16 straipsnyje įterpiamos 2a–2h dalys:

„2a. AIFV užtikrina, kad jo valdomas AIF būtų uždarojo tipo, jei jo išduotų paskolų nominalioji vertė viršija 60 % jo grynosios turto vertės.

Pirmoje pastraipoje nustatytas reikalavimas nedaro poveikio Reglamentuose (ES) Nr. 345/2013, (ES) Nr. 346/2013 ir (ES) 2015/760 nustatytoms riboms, apribojimams ar sąlygoms.

2b. Įvertinęs tinkamumą pagal įgyvendinamą investavimo strategiją, likvidumo pobūdį ir išpirkimo politiką, AIFV, valdantis atvirojo tipo AIF, iš V priedo 2–4 punktuose pateikto sąrašo pasirenka bent vieną tinkamą likvidumo valdymo priemonę, kurią galėtų naudoti atsižvelgdamas į AIF investuotojų interesus. AIFV įgyvendina išsamią bet kurios pasirinktos likvidumo valdymo priemonės aktyvavimo ir deaktyvavimo politiką ir procedūras, taip pat tokios priemonės naudojimo veiklos ir administravimo tvarką.

2c. AIFV, valdantis atvirojo tipo AIF, siekdamas apsaugoti AIF investuotojų interesus gali laikinai sustabdyti AIF investicinių vienetų atpirkimą ar išpirkimą arba aktyvuoti kitas likvidumo valdymo priemones, pasirinktas iš V priedo 2–4 punktuose pateikto sąrašo ir įtrauktas į fondo taisykles arba AIFV steigimo dokumentus.

Pirmoje pastraipoje nurodytas laikinas sustabdymas gali būti numatytas tik išimtiniais atvejais, kai tai reikalinga dėl aplinkybių ir kai sustabdymas yra pateisinamas atsižvelgiant į AIF investuotojų interesus.

2d. AIFV nedelsdamas praneša savo buveinės valstybės narės kompetentingoms institucijoms apie 2b punkte nurodytos likvidumo valdymo priemonės aktyvavimą arba deaktyvavimą.

AIFV buveinės valstybės narės kompetentingos institucijos nedelsdamos praneša AIFV priimančiosios valstybės narės kompetentingoms institucijoms, EVPRI ir ESRV apie visus pagal šią dalį gautus pranešimus.

2e. Valstybės narės užtikrina, kad AIFV, valdantys atvirojo tipo AIF, galėtų naudotis bent V priede nurodytomis likvidumo valdymo priemonėmis.

2f. EVPRI parengia techninių reguliavimo standartų projektus, kuriuose nurodomos V priede nurodytų likvidumo valdymo priemonių charakteristikos.

2g. EVPRI parengia techninių reguliavimo standartų projektus dėl kriterijų, pagal kuriuos AIFV pasirenka ir naudoja tinkamas likvidumo valdymo priemones likvidumo rizikai valdyti, įskaitant tinkamą informacijos atskleidimą investuotojams, atsižvelgiant į tokių priemonių galimybes sumažinti nepagrįstą pranašumą investuotojams, kurie pirmieji išperka savo investicijas, ir sumažinti riziką finansiniam stabilumui.

2h. Komisijai suteikiami įgaliojimai priimti šio straipsnio 2f ir 2g dalyse nurodytus techninius reguliavimo standartus pagal Reglamento (ES) Nr. 1095/2010 10–14 straipsnius.“;

(7)20 straipsnis iš dalies keičiamas taip:

(a)1 dalis iš dalies keičiama taip:

(a)įžanginis sakinys pakeičiamas taip:

„1. AIFV, ketinantys perduoti trečiosioms šalims užduotį AIFV vardu atlikti vieną ar daugiau I priede išvardytų funkcijų arba teikti 6 straipsnio 4 dalyje nurodytas paslaugas, praneša apie tai savo buveinės valstybės narės kompetentingoms institucijoms prieš įsigaliojant susitarimui dėl perdavimo. Turi būti tenkinamos šios sąlygos:“;

(b)f punktas pakeičiamas taip:

„f) AIFV privalo sugebėti įrodyti, kad funkcijų perėmėjas yra kompetentingas ir pajėgus prisiimti atitinkamas funkcijas ir teikti atitinkamas paslaugas, kad jis buvo visapusiškai atidžiai atrinktas ir kad AIFV gali veiksmingai nuolatos stebėti perduotos veiklos vykdymą, bet kada funkcijų perėmėjui pateikti papildomus nurodymus ir nedelsiant atšaukti funkcijų perdavimą, kai tai atitinka investuotojų interesus.“;

(b)3 dalis pakeičiama taip:

„3. AIFV atsakomybei klientams, AIF ir jo investuotojams poveikio nedaro faktas, kad AIFV perdavė savo funkcijas trečiajai šaliai arba kad buvo perduotos perduotosios funkcijos, AIFV taip pat neturi teisės perduoti savo funkcijas tokiu mastu, kad jo iš esmės nebegalima būtų laikyti AIF valdytoju arba paslaugų teikėju ir kad jis taptų tik pašto dėžutės funkcijas atliekančiu subjektu.“;

(c)4 dalies įvadinis sakinys pakeičiamas taip:

„4. Trečioji šalis gali perduoti bet kokią jai perduotą funkciją ir paslaugų teikimą, jei tenkinamos šios sąlygos:“;

(8)21 straipsnis iš dalies keičiamas taip:

(a)6 dalies c ir d punktai pakeičiami taip:

„c) trečioji šalis, kurioje įsteigtas depozitoriumas, nėra nustatyta kaip didelės rizikos trečioji valstybė pagal Direktyvos (ES) 2015/849 9 straipsnio 2 dalį;

d) valstybės narės, kuriose ketinama platinti ne ES AIF investicinius vienetus ar akcijas, ir AIFV buveinės valstybė narė (jei tai ne ta pati valstybė narė) yra su trečiąja šalimi, kurioje įsisteigęs depozitoriumas, pasirašiusios susitarimą, kuris visiškai atitinka reikalavimus, nustatytus EBPO pavyzdinės pajamų ir kapitalo mokesčių konvencijos 26 straipsnyje, ir kuriuo užtikrinamas veiksmingas keitimasis informacija mokesčių klausimais (įskaitant daugiašalius susitarimus dėl mokesčių), be to, ta trečioji šalis nėra paminėta 2020 m. Tarybos išvadų dėl peržiūrėto mokesčių tikslais nebendradarbiaujančių jurisdikciją turinčių subjektų ES sąrašo 53 I priede;“;

(b)11 dalis iš dalies keičiama taip:

i) antros pastraipos c punktas pakeičiamas taip:

„c) depozitoriumas pasirinkdamas ir skirdamas trečiąją šalį, kuriai jis nori perduoti dalį savo užduočių, išskyrus atvejus, kai ta trečioji šalis yra centrinis vertybinių popierių depozitoriumas, veikiantis kaip CVPD emitentas, apibrėžtas Komisijos deleguotojo reglamento (ES) 2017/392* 1 straipsnio e punkte, buvo deramai profesionalus, apdairus ir stropus, taip pat periodiškai peržiūrėdamas paskyrimą ir nuolat stebėdamas trečiąją šalį, kuriai depozitoriumas perdavė dalį savo užduočių, ir tvarką, kurios ši trečioji šalis laikosi jai perduotų užduočių atžvilgiu, depozitoriumas ir toliau veikia deramai profesionaliai, apdairiai ir stropiai;

* 2016 m. lapkričio 11 d. Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) 2017/392, kuriuo Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 909/2014 papildomas centrinių vertybinių popierių depozitoriumų veiklos leidimų išdavimo, priežiūros ir veiklos reikalavimų techniniais reguliavimo standartais (OL L 65, 2017 3 10, p. 48)“;

ii) penkta pastraipa pakeičiama taip:

„Taikant šią dalį, centrinio vertybinių popierių depozitoriumo, veikiančio kaip CVPD emitentas, apibrėžtas Komisijos deleguotojo reglamento (ES) 2017/392 1 straipsnio e punkte, paslaugų teikimas nelaikomas depozitoriumo saugojimo funkcijų perdavimu.“ ;

(c)16 dalis pakeičiama taip:

„16. Depozitoriumas paprašytas savo kompetentingoms institucijoms, jį depozitoriumu paskyrusio AIF kompetentingoms institucijoms ir tą AIF valdančio AIFV kompetentingoms institucijoms pateikia visą informaciją, kurią jis gavo vykdydamas savo pareigas ir kuri gali būti reikalinga AIF arba AIFV kompetentingoms institucijoms. Jei AIF arba AIFV ir depozitoriumo kompetentingos institucijos yra skirtingos, depozitoriumo kompetentingos institucijos nedelsdamos perduoda gautą informaciją AIF ir AIFV kompetentingoms institucijoms.“;

(9)23 straipsnis iš dalies keičiamas taip:

(a)1 dalis iš dalies keičiama taip:

i) h punktas pakeičiamas taip:

„h) AIF likvidumo rizikos valdymo aprašą, įskaitant išpirkimo teises tiek įprastinėmis, tiek išskirtinėmis aplinkybėmis, atskleidžiant pagal 16 straipsnio 2b dalį pasirinktų likvidumo valdymo priemonių naudojimo galimybę ir sąlygas, taip pat galiojančius išpirkimo susitarimus su investuotojais;“;

ii) įterpiamas ia punktas:

„ia) mokesčių ir rinkliavų, kurie bus taikomi vykdant AIF veiklą ir kuriuos padengs AIFV arba su juo susijusios įmonės, sąrašą;“;

(b)4 dalis papildoma d, e ir f punktais:

„d) išduotų paskolų portfelį;

e) kas ketvirtį – visus tiesioginius ir netiesioginius mokesčius ir rinkliavas, kurie buvo tiesiogiai ar netiesiogiai priskaičiuoti arba priskirti AIF arba bet kuriai iš jo investicijų;

f) kas ketvirtį – bet kokią patronuojančiąją bendrovę, patronuojamąją įmonę ar specialiosios paskirties įmonę, kurią AIFV, AIFV darbuotojai arba su AIFV tiesiogiai ar netiesiogiai susijusios įmonės įsteigė dėl AIF investicijų.“;

(10) 24 straipsnis iš dalies keičiamas taip:

(a)1 dalis pakeičiama taip:

„1. AIFV reguliariai teikia ataskaitas savo buveinės valstybės narės kompetentingoms institucijoms, kuriose nurodo rinkas ir priemones, kuriomis jis prekiauja savo valdomų AIF vardu.

Jis pateikia informaciją apie priemones, kuriomis prekiauja, rinkas, kurių narys yra arba kuriose aktyviai prekiauja, ir kiekvieno valdomo AIF pozicijas.“;

(b)2 dalies d punktas išbraukiamas;

(c)6 dalis pakeičiama taip:

„6. EVPRI parengia techninių reguliavimo standartų projektus, kuriuose nurodoma informacija, kurią reikia pateikti pagal 1 ir 2 dalis. EVPRI atsižvelgia į kitus ataskaitų teikimo reikalavimus, kurie taikomi AIFV, ir į ataskaitą, parengtą pagal 69b straipsnio 2 dalį.

EVPRI tuos techninių reguliavimo standartų projektus Komisijai pateikia iki [įrašyti datą – 36 mėnesiai nuo šios direktyvos įsigaliojimo].

Komisijai suteikiami įgaliojimai priimti pirmoje pastraipoje nurodytus techninius reguliavimo standartus pagal Reglamento (ES) Nr. 1095/2010 10–14 straipsnius.“;

(d)straipsnis papildomas 7 dalimi:

„7. EVPRI parengia techninių įgyvendinimo standartų projektus, kuriais nustatoma:

(a)1 ir 2 dalyse nurodytų ataskaitų formatas ir duomenų standartai;

(b)ataskaitų teikimo dažnumas ir terminai.

EVPRI tuos techninių įgyvendinimo standartų projektus Komisijai pateikia iki [įrašyti datą – 36 mėnesiai nuo šios direktyvos įsigaliojimo].

Komisijai suteikiami įgaliojimai priimti pirmoje pastraipoje nurodytus techninius reguliavimo standartus pagal Reglamento (ES) Nr. 1095/2010 15 straipsnį.“;

(11)35 straipsnio 2 dalies b ir c punktai pakeičiami taip:

„b) trečioji šalis, kurioje įsteigtas ne ES AIF, nėra nustatyta kaip didelės rizikos trečioji valstybė pagal Direktyvos (ES) 2015/849 9 straipsnio 2 dalį;

c) trečioji šalis, kurioje įsteigtas ne ES AIF, yra pasirašiusi susitarimą su veiklos leidimą turinčio AIFV buveinės valstybe nare ir su bet kuria kita valstybe nare, kurioje ketinama platinti ne ES AIF investicinius vienetus ar akcijas, ir šis susitarimas visiškai atitinka EBPO pavyzdinės pajamų ir kapitalo mokesčių konvencijos 26 straipsnyje nustatytus standartus ir pagal jį užtikrinamas veiksmingas keitimasis informacija apie mokesčius, įskaitant apie daugiašalius mokesčių susitarimus, jeigu tokių esama, be to, ta trečioji šalis nėra paminėta 2020 m. Tarybos išvadų dėl peržiūrėto mokesčių tikslais nebendradarbiaujančių jurisdikciją turinčių subjektų ES sąrašo 54 I priede.“;

(12)36 straipsnio 1 dalis iš dalies keičiama taip:

(a)c punktas pakeičiamas taip:

„c) trečioji šalis, kurioje įsteigtas ne ES AIF, nėra nustatyta kaip didelės rizikos trečioji valstybė pagal Direktyvos (ES) 2015/849 9 straipsnio 2 dalį;“;

(b)dalis papildoma d punktu:

„d) trečioji šalis, kurioje įsteigtas ne ES AIF, yra pasirašiusi susitarimą su veiklos leidimą turinčio AIFV buveinės valstybe nare ir su bet kuria kita valstybe nare, kurioje ketinama platinti ne ES AIF investicinius vienetus ar akcijas, ir šis susitarimas visiškai atitinka EBPO pavyzdinės pajamų ir kapitalo mokesčių konvencijos 26 straipsnyje nustatytus standartus ir pagal jį užtikrinamas veiksmingas keitimasis informacija apie mokesčius, įskaitant daugiašalius mokesčių susitarimus, be to, ta trečioji šalis nėra paminėta 2020 m. Tarybos išvadų dėl peržiūrėto mokesčių tikslais nebendradarbiaujančių jurisdikciją turinčių subjektų ES sąrašo I priede.“;

(13)37 straipsnio 7 dalies e ir f punktai pakeičiami taip:

„e) trečioji šalis, kurioje įsteigtas ne ES AIFV, nėra nustatyta kaip didelės rizikos trečioji valstybė pagal Direktyvos (ES) 2015/849 9 straipsnio 2 dalį;

f) trečioji šalis, kurioje įsteigtas ne ES AIFV, yra pasirašiusi susitarimą su referencine valstybe nare, kuris visiškai atitinka standartus, nustatytus EPBO pavyzdinės pajamų ir kapitalo mokesčių konvencijos 26 straipsnyje, ir kuriuo užtikrinamas veiksmingas keitimasis informacija mokesčių klausimais, įskaitant, jei esama, daugiašalius susitarimus dėl mokesčių, be to, ta trečioji šalis nėra paminėta 2020 m. Tarybos išvadų dėl peržiūrėto mokesčių tikslais nebendradarbiaujančių jurisdikciją turinčių subjektų ES sąrašo I priede;“;

(14)įterpiamas 38a straipsnis:

„38a straipsnis

Funkcijų perdavimo tvarkos taikymo tarpusavio vertinimas

1.EVPRI reguliariai, bet ne rečiau kaip kartą per dvejus metus, atlieka kompetentingų institucijų priežiūros veiklos, susijusios su 20 straipsnio taikymu, tarpusavio vertinimo analizę. Toje tarpusavio vertinimo analizėje daugiausia dėmesio skiriama priemonėms, kurių imamasi siekiant užtikrinti, kad AIFV, kurie portfelio valdymą arba rizikos valdymą perduoda trečiosioms šalims, esančioms trečiosiose šalyse, netaptų pašto dėžutės funkcijas atliekančiais subjektais.

2.Atlikdama tarpusavio vertinimo analizę, EVPRI taiko skaidrius metodus, kad užtikrintų objektyvų peržiūrėtos kompetentingų institucijų veiklos vertinimą ir palyginimą.“;

(15) 40 straipsnio 2 dalies b ir c punktai pakeičiami taip:

„b) trečioji šalis, kurioje įsteigtas ne ES AIF, nėra nustatyta kaip didelės rizikos trečioji valstybė pagal Direktyvos (ES) 2015/849 9 straipsnio 2 dalį;

c) trečioji šalis, kurioje įsteigtas ne ES AIF, yra pasirašiusi susitarimą su referencine valstybe nare ir su bet kuria kita valstybe nare, kurioje ketinama platinti ne ES AIF investicinius vienetus ar akcijas, ir šis susitarimas visiškai atitinka EBPO pavyzdinės pajamų ir kapitalo mokesčių konvencijos 26 straipsnyje nustatytus standartus ir pagal jį užtikrinamas veiksmingas keitimasis informacija apie mokesčius, įskaitant daugiašalius mokesčių susitarimus, be to, ta trečioji šalis nėra paminėta 2020 m. Tarybos išvadų dėl peržiūrėto mokesčių tikslais nebendradarbiaujančių jurisdikciją turinčių subjektų ES sąrašo I priede.“;

(16)42 straipsnio 1 dalis iš dalies keičiama taip:

(a)c punktas pakeičiamas taip:

„c) trečioji šalis, kurioje įsteigtas ne ES AIFV arba ne ES AIF, nėra nustatyta kaip didelės rizikos trečioji valstybė pagal Direktyvos (ES) 2015/849 9 straipsnio 2 dalį.“;

(b)dalis papildoma d punktu:

„d) trečioji šalis, kurioje įsteigtas ne ES AIF arba ne ES AIFV, yra pasirašiusi susitarimą su valstybe nare, kurioje ketinama platinti ne ES AIF investicinius vienetus ar akcijas, ir šis susitarimas visiškai atitinka EBPO pavyzdinės pajamų ir kapitalo mokesčių konvencijos 26 straipsnyje nustatytus standartus ir pagal jį užtikrinamas veiksmingas keitimasis informacija apie mokesčius, įskaitant daugiašalius mokesčių susitarimus, be to, ta trečioji šalis nėra paminėta 2020 m. Tarybos išvadų dėl peržiūrėto mokesčių tikslais nebendradarbiaujančių jurisdikciją turinčių subjektų ES sąrašo I priede.“;

(17)46 straipsnio 2 dalies j punktas pakeičiamas taip:

„j) teisę investuotojų arba visuomenės labui reikalauti, kad AIFV aktyvuotų arba deaktyvuotų likvidumo valdymo priemonę, nurodytą V priedo 1 arba 2 punkte arba AIFV pagal 16 straipsnio 2b dalį pasirinktą priemonę, priklausomai nuo to, kuri iš jų yra tinkamesnė atsižvelgiant į atitinkamo atvirojo tipo AIF arba atvirojo tipo AIF grupės tipą ir riziką investuotojų apsaugai arba finansiniam stabilumui, dėl kurios šis reikalavimas yra būtinas;“;

(18)47 straipsnis iš dalies keičiamas taip:

(a)3 dalis pakeičiama taip:

„3. Visa informacija, kuria pagal šią direktyvą tarpusavyje keičiasi EVPRI, kompetentingos institucijos, EBI, Europos priežiūros institucija (Europos draudimo ir profesinių pensijų institucija), įsteigta Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) Nr. 1094/2010*, ir ESRV, laikoma konfidencialia, išskyrus atvejus, kai:

(a)tokios informacijos perdavimo metu EVPRI arba kompetentinga institucija, arba kita susijusi institucija ar įstaiga nurodo, kad ši informacija gali būti atskleista;

(b)informacijos atskleidimas yra būtinas teisminiam nagrinėjimui;

(c)atskleista informacija naudojama kaip suvestinė arba apibendrinta informacija, pagal kurią negalima nustatyti atskirų finansų rinkos dalyvių tapatybės.

* 2010 m. lapkričio 24 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 1094/2010, kuriuo įsteigiama Europos priežiūros institucija (Europos draudimo ir profesinių pensijų institucija), iš dalies keičiamas Sprendimas Nr. 716/2009/EB ir panaikinamas Komisijos sprendimas 2009/79/EB (OL L 331, 2010 12 15, p. 48).“;

(b)4 dalis papildoma d punktu:

„d) reikalauti, kad ne ES AIFV, platinantys savo valdomų AIF investicinius vienetus ar akcijas Sąjungoje, arba ES AIFV, valdantys ne ES AIF, aktyvuotų arba deaktyvuotų likvidumo valdymo priemonę, nurodytą V priedo 1 ar 2 punkte arba paties AIFV pasirinktą, priklausomai nuo to, kuri iš šių priemonių yra tinkamesnė atsižvelgiant į atitinkamo atvirojo tipo AIF tipą ir riziką investuotojų apsaugai arba finansiniam stabilumui, dėl kurios šis reikalavimas yra būtinas.“;

(19) 50 straipsnis iš dalies keičiamas taip:

(a)5 dalis pakeičiama taip:

„5.   Jeigu vienos valstybės narės kompetentingos institucijos turi pagrįstų priežasčių įtarti, kad AIFV, kuriam netaikoma tų kompetentingų institucijų vykdoma priežiūra, vykdo ar įvykdė šios direktyvos nuostatoms prieštaraujančius veiksmus, jos praneša apie tai EVPRI ir atitinkamo AIFV buveinės ir priimančiųjų valstybių narių kompetentingoms institucijoms, suteikdamos kuo tikslesnę informaciją. Informaciją gavusios institucijos imasi atitinkamų veiksmų ir informuoja EVPRI bei pranešusiąsias kompetentingas institucijas apie tokių veiksmų rezultatus bei kiek įmanoma apie svarbius tarpinius rezultatus. Ši dalis nedaro poveikio pranešusios kompetentingos institucijos įgaliojimams.“;

(b)įterpiamos 5a–5g dalys:

„5a. AIFV buveinės valstybės narės kompetentingos institucijos, prieš naudodamosi įgaliojimais pagal 46 straipsnio 2 dalies j punktą arba 47 straipsnio 4 dalies d punktą, apie tai praneša AIFV priimančiosios valstybės narės kompetentingoms institucijoms, EVPRI ir ESRV.

5b. AIFV priimančiosios valstybės narės kompetentinga institucija gali prašyti AIFV buveinės valstybės narės kompetentingos institucijos pasinaudoti 46 straipsnio 2 dalies j punkte arba 47 straipsnio 4 dalies d punkte nustatytais įgaliojimais, nurodydama prašymo priežastis ir apie tai pranešdama EVPRI ir ESRV.

5c. Jei AIFV buveinės valstybės narės kompetentinga institucija nesutinka su 5b dalyje nurodytu prašymu, ji apie tai informuoja AIFV priimančiosios valstybės narės kompetentingą instituciją, EVPRI ir ESRV, nurodydama nesutikimo priežastis.

5d. Remdamasi pagal 5b ir 5c dalis gauta informacija, EVPRI AIFV buveinės valstybės narės kompetentingoms institucijoms pateikia nuomonę dėl naudojimosi 46 straipsnio 2 dalies j punkte arba 47 straipsnio 4 dalies d punkte nustatytais įgaliojimais.

5e. Jei kompetentinga institucija nesilaiko arba neketina laikytis 5d dalyje nurodytos EVPRI nuomonės, ji apie tai informuoja EVPRI, nurodydama nesilaikymo arba tokio ketinimo priežastis. EVPRI gali viešai paskelbti apie tai, kad kompetentinga institucija nesilaiko ar neketina laikytis jos rekomendacijų. Be to, EVPRI gali kiekvienu konkrečiu atveju nuspręsti, ar paskelbti su tuo susijusias kompetentingos institucijos pateiktas priežastis. EVPRI iš anksto praneša kompetentingoms institucijoms apie tokį paskelbimą.

5f. AIFV priimančiosios valstybės narės kompetentinga institucija gali prašyti AIFV buveinės valstybės narės kompetentingos institucijos nedelsiant pasinaudoti 46 straipsnio 2 dalyje nustatytais įgaliojimais, nurodydama prašymo priežastis bei apie tai pranešdama EVPRI ir, jei kyla potenciali rizika finansų sistemos stabilumui ir vientisumui – ESRV.

AIFV buveinės valstybės narės kompetentinga institucija apie panaudotus įgaliojimus ir savo išvadas nedelsdama informuoja AIFV priimančiosios valstybės narės kompetentingą instituciją, EVPRI ir, jei kyla potenciali rizika finansų sistemos stabilumui ir vientisumui, ESRV.

5g. EVPRI gali paprašyti kompetentingos institucijos EVPRI pateikti paaiškinimus dėl konkrečių atvejų, kurie turi tarpvalstybinį poveikį, yra susiję su investuotojų apsaugos klausimais arba kelia riziką finansiniam stabilumui.“;

(c)straipsnis papildomas 7 dalimi:

„7. EVPRI parengia techninių reguliavimo standartų projektus, kuriuose nurodoma, kokiais atvejais kompetentingos institucijos gali naudotis 46 straipsnio 2 dalies j punkte nustatytais įgaliojimais ir kokiais atvejais jos gali pateikti 5b ir 5f dalyse nurodytus prašymus. Rengdama tuos standartus, EVPRI atsižvelgia į galimą tokios priežiūrinės intervencijos poveikį investuotojų apsaugai ir finansiniam stabilumui kitoje valstybėje narėje arba Sąjungoje.

Komisijai suteikiami įgaliojimai priimti pirmoje pastraipoje nurodytus techninius reguliavimo standartus pagal Reglamento (ES) Nr. 1095/2010 10–14 straipsnius.“;

(20)61 straipsnio 5 dalis pakeičiama taip:

„5.  AIF buveinės valstybės narės kompetentingos institucijos arba, jeigu AIF nėra reguliuojamas, AIFV buveinės valstybės narės kompetentingos institucijos gali leisti, kad įstaigos, nurodytos 21 straipsnio 3 dalies a punkte ir įsteigtos kitoje valstybėje narėje, būtų paskirtos depozitoriumu. Ši nuostata nedaro poveikio visapusiškam 21 straipsnio, išskyrus 5 dalies a punkto nuostatas dėl depozitoriumo įsisteigimo vietos, taikymui.“;

(21)įterpiamas 69b straipsnis:

„69b straipsnis

Peržiūra

1.Ne vėliau kaip [įrašyti datą – 60 mėnesių nuo šios direktyvos įsigaliojimo] ir atlikus 38a straipsnyje nurodytus EVPRI tarpusavio vertinimus bei EVPRI parengus ataskaitas pagal 7 straipsnio 9 dalį Komisija pradeda šioje direktyvoje nustatytų taisyklių veikimo ir patirties, įgytos jas taikant, peržiūrą. Atliekant tą peržiūrą vertinami šie aspektai:

(a)AIFV galimybės naudotis likvidumo valdymo priemonėmis ir jas aktyvuoti poveikis finansiniam stabilumui;

(b)AIFV veiklos leidimų išdavimo reikalavimų, nustatytų šios direktyvos 7 ir 8 straipsniuose, ir funkcijų perdavimo tvarkos, nustatytos šios direktyvos 20 straipsnyje, veiksmingumas siekiant užkirsti kelią pašto dėžutės funkcijas atliekančių subjektų steigimui Sąjungoje;

(c)15 straipsnyje nustatytų reikalavimų, taikomų AIFV, valdantiems paskolas išduodančius AIF, tinkamumas;

(d)galimybė papildyti šią direktyvą nuostatomis dėl depozitoriumo paso.

2.EVPRI ne vėliau kaip [įrašyti datą – 24 mėnesiai nuo šios direktyvos įsigaliojimo] Komisijai pateikia integruoto priežiūros duomenų rinkimo plėtojimo ataskaitą, kurioje daugiausia dėmesio skiriama tam, kaip:

(a)sumažinti dubliavimosi ir neatitikimų tarp turto valdymo sektoriaus ir kitų finansų sektorių ataskaitų teikimo sistemų sritis;

(b)pagerinti duomenų standartizavimą ir veiksmingą dalijimąsi duomenimis, kuriuos bet kuri atitinkama Sąjungos ar nacionalinė kompetentinga institucija jau pateikė pagal kurią nors Sąjungos ataskaitų teikimo sistemą, ir tų duomenų naudojimą.

3.Rengdama 2 dalyje nurodytą ataskaitą, EVPRI glaudžiai bendradarbiauja su Europos Centriniu Banku (ECB), kitomis Europos priežiūros institucijomis ir, jei reikia, nacionalinėmis kompetentingomis institucijomis.

4.Atlikusi 1 dalyje nurodytą peržiūrą ir pasikonsultavusi su EVPRI, Komisija Europos Parlamentui ir Tarybai pateikia ataskaitą, kurioje pateikiamos peržiūros išvados.“;

(22)I priedas iš dalies keičiamas pagal šios direktyvos I priedą;

(23)šios direktyvos II priede išdėstytas tekstas yra pridedamas kaip V priedas.

2 straipsnis

Direktyvos 2009/65/EB daliniai pakeitimai

Direktyva 2009/65/EB iš dalies keičiama taip:

(1)2 straipsnio 1 dalis papildoma u punktu:

„u) centrinis vertybinių popierių depozitoriumas – centrinis vertybinių popierių depozitoriumas, apibrėžtas Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 909/2014* 2 straipsnio 1 dalies 1 punkte.

* 2014 m. liepos 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) Nr. 909/2014 dėl atsiskaitymo už vertybinius popierius gerinimo Europos Sąjungoje ir centrinių vertybinių popierių depozitoriumų, kuriuo iš dalies keičiamos direktyvos 98/26/EB ir 2014/65/ES bei Reglamentas (ES) Nr. 236/2012 (OL L 257, 2014 8 28, p. 1).“;

(2)7 straipsnio 1 dalis iš dalies keičiama taip:

(a) b ir c punktai yra pakeičiami taip:

„b) asmenys, kurie faktiškai verčiasi valdymo įmonės veikla, yra pakankamai geros reputacijos ir turi pakankamos patirties valdant ir tuos KIPVPS, kuriuos valdo valdymo įmonės, ir šių asmenų bei visų jų pareigas perimančių asmenų vardai ir pavardės nedelsiant pateikiami kompetentingoms institucijoms, o valdymo įmonės verslo klausimus sprendžia mažiausiai du minėtas sąlygas atitinkantys fiziniai asmenys, kurie arba dirba toje valdymo įmonėje visą darbo dieną, arba kurie yra įsipareigoję visą darbo dieną vykdyti tos valdymo įmonės veiklą ir yra Sąjungos gyventojai;

c) prie paraiškos gauti leidimą pridedama veiklos programa, kurioje nurodoma bent jau valdymo įmonės organizacinė struktūra, techniniai ir žmogiškieji ištekliai, kurie bus naudojami valdymo įmonės veiklai vykdyti, informacija apie asmenis, faktiškai vykdančius tos valdymo įmonės veiklą, įskaitant:

i) išsamų jų funkcijų, pareigų ir hierarchinio lygmens aprašymą;

ii) jų atskaitomybės ryšių ir atsakomybės sričių valdymo įmonės viduje ir už jos ribų aprašymą;

iii) jų kiekvienai atsakomybės sričiai skiriamo laiko apžvalgą;“;

(b)dalis papildoma e punktu:

„e) valdymo įmonė pateikia informaciją apie funkcijų delegavimo trečiosioms šalims tvarką pagal 13 straipsnį ir išsamų žmogiškųjų ir techninių išteklių, kuriuos valdymo įmonė naudos stebėdama ir kontroliuodama funkcijų perėmėją, aprašymą.“;

(3)13 straipsnis iš dalies keičiamas taip:

(a)1 dalis iš dalies keičiama taip:

i) įžanginis sakinys pakeičiamas taip:

„1. Valdymo įmonės, ketinančios perduoti trečiosioms šalims užduotį AIFV vardu atlikti vieną ar daugiau II priede išvardytų funkcijų arba teikti 6 straipsnio 3 dalyje nurodytas paslaugas, praneša apie tai savo buveinės valstybės narės kompetentingoms institucijoms prieš įsigaliojant delegavimo tvarkai. Turi būti tenkinamos šios sąlygos:“;

ii) b punktas pakeičiamas taip:

„b) įgaliojimai neturi užkirsti kelio veiksmingai prižiūrėti valdymo įmonę, o svarbiausia, turi netrukdyti valdymo įmonei veikti arba KIPVPS būti valdomam siekiant kuo didesnės naudos savo investuotojams ir klientams.“;

iii) g, h ir i punktai pakeičiami taip:

„g) įgaliojimai neturi trukdyti valdymo įmonės veiklą vykdantiems asmenims bet kuriuo metu duoti papildomus nurodymus įmonei, kuriai deleguotos tam tikros funkcijos ar paslaugų teikimas, arba nedelsiant panaikinti įgaliojimus, jei to reikalauja investuotojų ir klientų interesai;

h) atsižvelgiant į deleguojamųjų funkcijų ir paslaugų teikimo pobūdį, įmonė, kuriai bus deleguotos funkcijos arba paslaugų teikimas, turi būti tinkamai kvalifikuota ir pajėgi imtis tų funkcijų ar teikti tas paslaugas ir

i) KIPVPS prospektuose turi būti pateiktas paslaugų ir funkcijų, kurias valdymo įmonei leista deleguoti pagal šį straipsnį, sąrašas;“;

iv) dalis papildoma j punktu:

„j) valdymo įmonė privalo sugebėti pagrįsti savo bendrą delegavimo struktūrą objektyviomis priežastimis.“;

(b)2 dalis pakeičiama taip:

„2. Valdymo įmonės ar depozitoriumo atsakomybei įtakos neturi tai, kad valdymo įmonė delegavo kokias nors savo funkcijas ar paslaugų teikimą trečiosioms šalims. Valdymo įmonė nedeleguoja savo funkcijų arba paslaugų teikimo tokiu mastu, kad iš esmės nebegalėtų būti laikoma KIPVPS valdytoja, ir tokiu mastu, kad jai liktų tik pašto dėžutės funkcijos.“;

(c)straipsnis papildomas 3, 4, 5 ir 6 dalimis:

„3. Jei valdymo įmonė trečiosiose šalyse esantiems subjektams deleguoja daugiau portfelio valdymo ar rizikos valdymo funkcijų, nei pasilieka, kompetentingos institucijos kasmet praneša EVPRI apie visus tokius delegavimus (toliau – pranešimai apie delegavimą).

Pranešimuose apie delegavimą pateikiama:

(a)informacija apie atitinkamą KIPVPS ir jo valdymo įmonę;

(b)informacija apie funkcijų perėmėją, nurodant jo nuolatinę buveinę ir tai, ar jis yra reguliuojama įmonė, ar ne;

(c)perduotų portfelio valdymo ir rizikos valdymo funkcijų aprašymas;

(d)pasiliktų portfelio valdymo ir rizikos valdymo funkcijų aprašymas;

(e) bet kokia kita informacija, reikalinga delegavimo tvarkai analizuoti;

(f)kompetentingų institucijų priežiūros veiklos, įskaitant dokumentų peržiūras ir patikrinimus vietoje, aprašymas ir tokios veiklos rezultatai;

(g)bet kokia informacija apie kompetentingos institucijos ir funkcijų perėmėjo priežiūros institucijos bendradarbiavimą.

4. EVPRI parengia techninių reguliavimo standartų projektus, kuriuose nustatomas pranešimų apie delegavimą turinys ir standartinės formos, šablonai bei procedūros, skirti perduoti pranešimams apie delegavimą finansų sričiai įprasta kalba. Standartinėse formose ir šablonuose pateikiami informacijos laukeliai, apimantys visą 3 dalyje nurodytą informaciją.

Komisijai suteikiami įgaliojimai priimti pirmoje pastraipoje nurodytus techninius reguliavimo standartus pagal Reglamento (ES) Nr. 1095/2010 10–14 straipsnius.

5. EVPRI bent kas dvejus metus Europos Parlamentui, Tarybai ir Komisijai reguliariai teikia ataskaitas, kuriose analizuojama rinkos praktika, susijusi su funkcijų delegavimu trečiosiose šalyse esantiems subjektams, ir atitiktis 7 ir 13 straipsniams.

6. Komisija, laikydamasi 112a straipsnio, deleguotaisiais teisės aktais patvirtina priemones, kuriose nustatoma:

(a)1 dalyje nustatytų reikalavimų įvykdymo sąlygos;

(b)sąlygos, kuriomis laikoma, kad KIPVPS valdymo įmonė deleguoja savo funkcijas tokiu mastu, kad jai lieka tik pašto dėžutės funkcijos ir todėl jos nebegalima laikyti KIPVPS valdytoja, kaip išdėstyta 2 dalyje.“;

(4)įterpiamas 18a straipsnis:

„18a straipsnis

1.Valstybės narės užtikrina, kad KIPVPS galėtų naudotis bent IIA priede nurodytomis likvidumo valdymo priemonėmis.

2.Įvertinusi tinkamumą pagal įgyvendinamą investavimo strategiją, likvidumo profilį ir išpirkimo politiką, valdymo įmonė iš IIA priedo 2–4 punktuose pateikto sąrašo pasirenka bent vieną tinkamą likvidumo valdymo priemonę ir ją įtraukia į fondo taisykles arba investicinės bendrovės steigimo dokumentus, kad ją būtų galima naudoti atsižvelgiant į KIPVPS investuotojų interesus. Valdymo įmonė įgyvendina išsamią bet kurios pasirinktos likvidumo valdymo priemonės aktyvavimo ir deaktyvavimo politiką ir procedūras, taip pat tokios priemonės naudojimo veiklos ir administravimo tvarką.

3.EVPRI parengia techninių reguliavimo standartų projektus, kuriuose apibrėžiamos ir nurodomos IIA priede nurodytų likvidumo valdymo priemonių charakteristikos.

4.EVPRI parengia techninių reguliavimo standartų projektus dėl kriterijų, pagal kuriuos valdymo įmonė pasirenka ir naudoja tinkamas likvidumo valdymo priemones likvidumo rizikai valdyti, įskaitant tinkamą informacijos atskleidimą investuotojams, atsižvelgiant į tokių priemonių galimybes sumažinti nepagrįstą pranašumą investuotojams, kurie pirmieji išperka savo investicijas, ir sumažinti riziką finansiniam stabilumui.

5.Komisijai suteikiami įgaliojimai priimti 3 ir 4 dalyse nurodytus techninius reguliavimo standartus pagal Reglamento (ES) Nr. 1095/2010 10–14 straipsnius.“;

(5)įterpiami 20a ir 20b straipsniai:

„20a straipsnis

1.Valdymo įmonė reguliariai teikia ataskaitas savo buveinės valstybės narės kompetentingoms institucijoms, kuriose nurodo rinkas ir priemones, kuriomis ji prekiauja savo valdomo KIPVPS vardu.

2.EVPRI parengia techninių reguliavimo standartų projektus, kuriuose nurodoma informacija, kurią reikia pateikti pagal 1 dalį. EVPRI atsižvelgia į kitus ataskaitų teikimo reikalavimus, kurie taikomi valdymo įmonėms, ir į ataskaitą, parengtą pagal 20b straipsnį.

EVPRI tuos techninių reguliavimo standartų projektus Komisijai pateikia iki [įrašyti datą – 36 mėnesiai nuo šios direktyvos įsigaliojimo].

Komisijai suteikiami įgaliojimai priimti pirmoje pastraipoje nurodytus techninius reguliavimo standartus pagal Reglamento (ES) Nr. 1095/2010 10–14 straipsnius.

3.EVPRI parengia techninių įgyvendinimo standartų projektus, kuriais nustatoma:

(a)1 dalyje nurodytų ataskaitų formatas ir duomenų standartai;

b)    ataskaitų teikimo dažnumas ir terminai.

EVPRI tuos techninių įgyvendinimo standartų projektus Komisijai pateikia iki [įrašyti datą – 36 mėnesiai nuo šios direktyvos įsigaliojimo].

Komisijai suteikiami įgaliojimai priimti pirmoje pastraipoje nurodytus techninius reguliavimo standartus pagal Reglamento (ES) Nr. 1095/2010 15 straipsnį.

20b straipsnis

1.EVPRI ne vėliau kaip [įrašyti datą – 24 mėnesiai nuo šios direktyvos įsigaliojimo] Komisijai pateikia integruoto priežiūros duomenų rinkimo plėtojimo ataskaitą, kurioje daugiausia dėmesio skiriama tam, kaip:

(b)sumažinti dubliavimosi ir neatitikimų tarp turto valdymo sektoriaus ir kitų finansų sektorių ataskaitų teikimo sistemų sritis ir

(c)pagerinti duomenų standartizavimą ir veiksmingą dalijimąsi duomenimis, kuriuos bet kuri atitinkama Sąjungos ar nacionalinė kompetentinga institucija jau pateikė pagal kurią nors Sąjungos ataskaitų teikimo sistemą, ir tų duomenų naudojimą.

2.Rengdama 1 dalyje nurodytą ataskaitą, EVPRI glaudžiai bendradarbiauja su Europos Centriniu Banku (ECB), kitomis Europos priežiūros institucijomis ir, jei reikia, nacionalinėmis kompetentingomis institucijomis.“;

(6)22a straipsnis iš dalies keičiamas taip:

(a)2 dalies c punktas pakeičiamas taip:

„c) depozitoriumas, pasirinkdamas ir skirdamas trečiąją šalį, kuriai jis ketina deleguoti dalį savo užduočių, išskyrus atvejus, kai ta trečioji šalis yra centrinis vertybinių popierių depozitoriumas, veikiantis kaip CVPD emitentas, apibrėžtas Komisijos deleguotojo reglamento (ES) 2017/392* 1 straipsnio e punkte, veikė deramai profesionaliai, apdairiai ir stropiai, taip pat periodiškai peržiūrėdamas paskyrimą ir nuolat stebėdamas trečiąją šalį, kuriai jis delegavo dalį savo užduočių, ir tvarką, kurios ši trečioji šalis laikosi vykdydama jai deleguotas užduotis, depozitoriumas ir toliau veikia deramai profesionaliai, apdairiai ir stropiai.            

* 2016 m. lapkričio 11 d. Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) 2017/392, kuriuo Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 909/2014 papildomas centrinių vertybinių popierių depozitoriumų veiklos leidimų išdavimo, priežiūros ir veiklos reikalavimų techniniais reguliavimo standartais (OL L 65, 2017 3 10, p. 48)“;

(b)4 dalis pakeičiama taip:

„4. Taikant šią dalį, centrinio vertybinių popierių depozitoriumo, veikiančio kaip CVPD emitentas, apibrėžtas Komisijos deleguotojo reglamento (ES) 2017/392 1 straipsnio e punkte, paslaugų teikimas nelaikomas depozitoriumo saugojimo funkcijų delegavimu.“ ;

(7)29 straipsnio 1 dalies b punktas pakeičiamas taip:

„b) investicinės bendrovės direktoriai turi būti pakankamai geros reputacijos ir turėti pakankamai verslo, kurį vykdo investicinė bendrovė, patirties, ir šiuo tikslu: kompetentingoms institucijoms nedelsiant turi būti pateikti direktorių ir visų jų pareigas perimančių asmenų vardai ir pavardės; sprendimą dėl investicinės bendrovės verslo vykdymo turi priimti minėtas sąlygas atitinkantys bent du visą darbo dieną dirbantys darbuotojai arba du fiziniai asmenys, kurie yra įsipareigoję visą darbo dieną vykdyti tos valdymo įmonės verslą ir yra Sąjungos gyventojai; o „direktoriai“ – tie asmenys, kurie pagal teisės aktus ar steigimo dokumentus atstovauja investicinei bendrovei arba iš esmės lemia bendrovės politiką;“;

(8)84 straipsnio 2 ir 3 dalys pakeičiamos taip:

„2. Nukrypstant nuo 1 dalies:

(a)KIPVPS, siekdamas apsaugoti savo investicinių vienetų savininkų interesus, gali laikinai sustabdyti savo investicinių vienetų atpirkimą ar išpirkimą arba aktyvuoti kitą likvidumo valdymo priemonę, pasirinktą pagal 18a straipsnio 2 dalį;

(b)KIPVPS buveinės valstybės narės kompetentingos institucijos, siekdamos apsaugoti investicinių vienetų savininkų arba visuomenės interesus, gali reikalauti, kad KIPVPS aktyvuotų likvidumo valdymo priemonę, kuri nurodyta IIA priedo 1 arba 2 punkte arba kurią pagal 18a straipsnio 2 dalį pasirinko ir apie kurią pranešė KIPVPS, priklausomai nuo to, kuri iš jų yra tinkamesnė atsižvelgiant į KIPVPS tipą ir riziką, dėl kurios reikia imtis šios priemonės.

Pirmos pastraipos a punkte nurodytas laikinas sustabdymas numatomas tik išskirtiniais atvejais, kai tai reikalinga dėl aplinkybių ir kai sustabdymas yra pateisinamas atsižvelgiant į investicinių vienetų savininkų interesus.

3. KIPVPS nedelsdamas praneša savo buveinės valstybės narės kompetentingoms institucijoms ir visų valstybių narių, kuriose jis prekiauja savo investiciniais vienetais, kompetentingoms institucijoms apie 2 dalies a punkte nurodytos likvidumo valdymo priemonės aktyvavimą arba deaktyvavimą.

KIPVPS buveinės valstybės narės kompetentingos institucijos nedelsdamos informuoja EVPRI ir ESRV apie visus pagal šią dalį gautus pranešimus.

3a. KIPVPS buveinės valstybės narės kompetentingos institucijos, prieš naudodamosi įgaliojimais pagal 2 dalies b punktą, apie tai praneša visų valstybių narių, kuriose KIPVPS prekiauja savo investiciniais vienetais, kompetentingoms institucijoms, EVPRI ir ESRV.

3b. Valstybių narių, kuriose KIPVPS prekiauja savo investiciniais vienetais, kompetentinga institucija gali prašyti KIPVPS buveinės valstybės narės kompetentingos institucijos pasinaudoti 2 dalies b punkte nustatytais įgaliojimais, nurodydama prašymo priežastis ir apie tai pranešdama EVPRI ir ESRV.

3c. Jei KIPVPS buveinės valstybės narės kompetentinga institucija nesutinka su 3b dalyje nurodytu prašymu, ji apie tai informuoja prašymą pateikusią kompetentingą instituciją, EVPRI ir ESRV, nurodydama nesutikimo priežastis.

3d. Remdamasi pagal 3b ir 3c dalis gauta informacija, EVPRI KIPVPS buveinės valstybės narės kompetentingoms institucijoms pateikia nuomonę dėl naudojimosi 2 dalies b punkte nustatytais įgaliojimais.

3e. Jei kompetentinga institucija nesilaiko arba neketina laikytis 3d dalyje nurodytos EVPRI nuomonės, ji apie tai informuoja EVPRI, nurodydama nesilaikymo arba tokio ketinimo priežastis. EVPRI gali viešai paskelbti apie tai, kad kompetentinga institucija nesilaiko ar neketina laikytis jos rekomendacijų. Be to, EVPRI gali kiekvienu konkrečiu atveju nuspręsti, ar paskelbti su tuo susijusias kompetentingos institucijos pateiktas priežastis. EVPRI iš anksto praneša kompetentingoms institucijoms apie tokį paskelbimą.

3f. EVPRI parengia techninių reguliavimo standartų projektus, kuriuose nurodoma, kokiais atvejais kompetentingos institucijos gali naudotis 2 dalies b punkte nustatytais įgaliojimais. Rengdama tuos standartus, EVPRI atsižvelgia į galimą tokios priežiūrinės intervencijos poveikį investuotojų apsaugai ir finansiniam stabilumui kitoje valstybėje narėje arba Sąjungoje.

Komisijai suteikiami įgaliojimai priimti pirmoje pastraipoje nurodytus techninius reguliavimo standartus pagal Reglamento (ES) Nr. 1095/2010 10–14 straipsnius.“;

(9)98 straipsnis papildomas 3 ir 4 dalimis:

„3. KIPVPS priimančiosios valstybės narės kompetentinga institucija gali prašyti KIPVPS buveinės valstybės narės kompetentingos institucijos nedelsiant pasinaudoti 2 dalyje nustatytais įgaliojimais, nurodydama prašymo priežastis ir apie tai pranešdama EVPRI ir, jei kyla potenciali rizika finansų sistemos stabilumui ir vientisumui – ESRV.

KIPVPS buveinės valstybės narės kompetentinga institucija apie panaudotus įgaliojimus ir savo išvadas nedelsdama informuoja KIPVPS priimančiosios valstybės narės kompetentingą instituciją, EVPRI ir, jei kyla potenciali rizika finansų sistemos stabilumui ir vientisumui, ESRV.

4. EVPRI gali paprašyti kompetentingos institucijos EVPRI pateikti paaiškinimus dėl konkrečių atvejų, kurie turi tarpvalstybinį poveikį, yra susiję su investuotojų apsaugos klausimais arba kelia riziką finansiniam stabilumui.“;

(10)įterpiamas 101a straipsnis:

„101a straipsnis

1.EVPRI reguliariai, bet ne rečiau kaip kartą per dvejus metus, atlieka kompetentingų institucijų priežiūros veiklos, susijusios su 13 straipsnio taikymu, tarpusavio vertinimo analizę. Toje tarpusavio vertinimo analizėje daugiausia dėmesio skiriama priemonėms, kurių imamasi siekiant užtikrinti, kad valdymo įmonė, kuri portfelio valdymą arba rizikos valdymą deleguoja trečiosioms šalims, esančioms trečiosiose šalyse, netaptų pašto dėžutės funkcijas atliekančiu subjektu.

2.Atlikdama tarpusavio vertinimo analizę, EVPRI taiko skaidrius metodus, kad užtikrintų objektyvų peržiūrėtos kompetentingų institucijų veiklos vertinimą ir palyginimą.“;

(11)įterpiamas 110a straipsnis:

„110a straipsnis

Ne vėliau kaip [įrašyti datą – 30 mėnesių nuo šios direktyvos įsigaliojimo] ir atlikus 101a straipsnyje nurodytus EVPRI tarpusavio vertinimus bei EVPRI parengus ataskaitas pagal 13 straipsnio 4 dalį, Komisija pradeda 13 straipsnyje nustatytos delegavimo tvarkos peržiūrą, kad būtų užkirstas kelias pašto dėžutės funkcijas atliekančių subjektų steigimui Sąjungoje.“;

(12) 112a straipsnis iš dalies keičiamas taip:

(a) 1 dalis papildoma šia pastraipa:

„13 straipsnyje nurodyti įgaliojimai priimti deleguotuosius aktus Komisijai suteikiami ketverių metų laikotarpiui nuo [įrašyti šios direktyvos įsigaliojimo datą].“;

(b)3 dalies pirmas sakinys pakeičiamas taip:

„Europos Parlamentas arba Taryba gali bet kada atšaukti 12, 13, 14, 18a, 20a, 26b, 43, 50a, 51, 60, 61, 62, 64, 75, 78, 81, 95 ir 111 straipsniuose nurodytus deleguotuosius įgaliojimus. Sprendimu dėl įgaliojimų atšaukimo nutraukiami tame sprendime nurodyti įgaliojimai priimti deleguotuosius aktus. Sprendimas įsigalioja kitą dieną po jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje arba vėlesnę jame nurodytą dieną. Jis nedaro poveikio jau galiojančių deleguotųjų aktų galiojimui.“;

(c)5 dalies pirmas sakinys pakeičiamas taip:

„Pagal 12, 13, 14, 18a, 20a, 26b, 43, 50a, 51, 60, 61, 62, 64, 75, 78, 81, 95 ir 111 straipsnius priimtas deleguotasis aktas įsigalioja tik tuo atveju, jeigu per tris mėnesius nuo pranešimo Europos Parlamentui ir Tarybai apie šį aktą dienos nei Europos Parlamentas, nei Taryba nepareiškia prieštaravimų arba jeigu dar nepasibaigus šiam laikotarpiui ir Europos Parlamentas, ir Taryba praneša Komisijai, kad prieštaravimų nereikš. Europos Parlamento arba Tarybos iniciatyva šis laikotarpis pratęsiamas trimis mėnesiais.“;

(13)I priedas iš dalies keičiamas pagal šios direktyvos III priedą;

(14)šios direktyvos IV priede išdėstytas tekstas yra pridedamas kaip IIA priedas.

3 straipsnis

Perkėlimas į nacionalinę teisę

1.Valstybės narės ne vėliau kaip iki [įrašyti datą – 24 mėnesiai po šios direktyvos įsigaliojimo] priima ir paskelbia įstatymus ir kitus teisės aktus, būtinus, kad būtų laikomasi šios direktyvos. Jos nedelsdamos pateikia Komisijai tų teisės aktų nuostatų tekstą.

2.Tas nuostatas jos taiko nuo […].

3.Valstybės narės, priimdamos tas nuostatas, daro jose nuorodą į šią direktyvą arba tokia nuoroda daroma jas oficialiai skelbiant. Nuorodos darymo tvarką nustato valstybės narės.

4.Valstybės narės pateikia Komisijai šios direktyvos taikymo srityje priimtų nacionalinės teisės pagrindinių priemonių tekstus.

4 straipsnis

Įsigaliojimas

Ši direktyva įsigalioja 20-ą dieną po jos paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

5 straipsnis

Adresatai

Ši direktyva skirta valstybėms narėms.

Priimta Briuselyje

Europos Parlamento vardu    Tarybos vardu

Pirmininkas    Pirmininkas

(1)    2011 m. birželio 8 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2011/61/ES dėl alternatyvaus investavimo fondų valdytojų, kuria iš dalies keičiami direktyvos 2003/41/EB ir 2009/65/EB bei reglamentai (EB) Nr. 1060/2009 ir (ES) Nr. 1095/2010, OL L 174, 2011 7 1, p. 1 (AIFVD).
(2)    2009 m. liepos 13 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2009/65/EB dėl įstatymų ir kitų teisės aktų, susijusių su kolektyvinio investavimo į perleidžiamus vertybinius popierius subjektais (KIPVPS), derinimo (nauja redakcija) (OL L 302, 2009 11 17, p. 32).
(3)    Žr. 1 išnašą.
(4)    AIFVD 2–4 ir 94 konstatuojamosios dalys.
(5)    AIFVD 32 straipsnio 1 dalis.
(6)    Komisijos komunikatas Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui „Kapitalo rinkų sąjunga žmonėms ir įmonėms. Naujas veiksmų planas“, (COM(2020) 590 final).
(7)    Komisijos ataskaita Europos Parlamentui ir Tarybai „Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2011/61/ES dėl alternatyvaus investavimo fondų valdytojų taikymo ir taikymo srities vertinimas“ (COM(2020) 232 final).
(8)    Reikalaujama, kad AIFV kiekvienam valdomam AIF paskirtų po vieną depozitoriumą, kuris saugotų AIF turtą, stebėtų pinigų srautus ir užtikrintų, kad AIF atitiktų atitinkamus reglamentus ir fondų taisykles.
(9)    Žr. 7 išnašą.
(10)    Šaltinis: ECB statistinių duomenų saugykla. 2008 m. euro zonos investicinių fondų turtas sudarė apie 13 proc. viso finansų sektoriaus turto, palyginti su beveik 20 proc. 2020 m. (šaltinis: ECB leidinys „Macroprudential Bulletin“ , 2021 m. balandžio mėn.).
(11)    Žr., pvz., 2020 m. ESRV nebankinio finansų tarpininkavimo stebėsenos ataskaitą, p. 59, 62–63 (šaltinis: https://www.esrb.europa.eu/pub/pdf/reports/nbfi_monitor/esrb.202010_eunon-bankfinancialintermediationriskmonitor2020~89c25e1973.en.pdf?588be9e8391cfb17584d2a283dfe0abe).
(12)    Komisijos komunikatas Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui dėl ES skaitmeninių finansų strategijos (COM(2020) 591 final).
(13)    Be to, nesant minimalaus LVP rinkinio gali atsirasti skirtumų tarp valstybių narių rinkos integracijos požiūriu.
(14)    CVPD, kaip poprekybinių infrastruktūrų dalis, valdo vertybinių popierių atsiskaitymo sistemas, dalyvauja kontroliuojant emisijos vientisumą trukdydami nepagrįstai kurti ar mažinti išleistus vertybinius popierius ir dalyvauja pateikiant užtikrinimo priemonę pinigų politikos operacijoms ir kredito įstaigų tarpusavyje. CVPD taip pat laiko savo dalyvių vertybinius popierius.
(15)    AIFVD 21 straipsnio 11 dalies paskutinė įtrauka.
(16)    2020 m. rugpjūčio 18 d. EVPRI raštas Europos Komisijai dėl AIFVD peržiūros (šaltinis: esma34-32-551_esma_letter_on_aifmd_review.pdf (europa.eu) .
(17)    2012 m. gruodžio 19 d. Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) Nr. 231/2013 (AIFVR), kuriuo papildomos Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2011/61/ES nuostatos dėl išimčių, bendrųjų veiklos sąlygų, depozitoriumų, finansinio sverto, skaidrumo ir priežiūros, įskaitant išsamius AIF priežiūros ataskaitų teikimo reikalavimus (OL L 83, 2013 3 22, p. 1–95).
(18)    Žr. 6 išnašą.
(19)    Žr. 12 išnašą.
(20)    2015 m. balandžio 29 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2015/760 dėl Europos ilgalaikių investicijų fondų (OL L 123, 2015 5 19, p. 98–121).
(21)    Ataskaita dėl Alternatyvaus investavimo fondų valdytojų direktyvos (AIFVD) – Direktyvos 2011/61/ES – veikimo (KPMG ataskaita, 2018 m. gruodžio mėn.).
(22)    2014 m. liepos 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) Nr. 909/2014 dėl atsiskaitymo už vertybinius popierius gerinimo Europos Sąjungoje ir centrinių vertybinių popierių depozitoriumų, kuriuo iš dalies keičiamos direktyvos 98/26/EB ir 2014/65/ES bei Reglamentas (ES) Nr. 236/2012 (OL L 257, 2014 8 28, p. 1).
(23)    2014 m. gegužės 15 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2014/65/ES dėl finansinių priemonių rinkų, kuria iš dalies keičiamos Direktyva 2002/92/EB ir Direktyva 2011/61/ES (OL L 173, 2014 6 12).
(24)    OL C, , p. .
(25)    2011 m. birželio 8 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2011/61/ES dėl alternatyvaus investavimo fondų valdytojų, kuria iš dalies keičiami direktyvos 2003/41/EB ir 2009/65/EB bei reglamentai (EB) Nr. 1060/2009 ir (ES) Nr. 1095/2010 (OL L 174, 2011 7 1, p. 1).
(26)    2009 m. liepos 13 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2009/65/EB dėl įstatymų ir kitų teisės aktų, susijusių su kolektyvinio investavimo į perleidžiamus vertybinius popierius subjektais (KIPVPS), derinimo (OL L 302, 2009 11 17, p. 32).
(27)    2016 m. birželio 8 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2016/1011 dėl indeksų, kurie kaip lyginamieji indeksai naudojami finansinėse priemonėse ir finansinėse sutartyse arba siekiant įvertinti investicinių fondų veiklos rezultatus, kuriuo iš dalies keičiami direktyvos 2008/48/EB ir 2014/17/ES bei Reglamentas (ES) Nr. 596/2014 (OL L 171, 2016 6 29, p. 1–65).
(28)    OL C, , p. .
(29)    2014 m. gegužės 15 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2014/65/ES dėl finansinių priemonių rinkų, kuria iš dalies keičiamos Direktyva 2002/92/EB ir Direktyva 2011/61/ES (OL L 173, 2014 6 12, p. 349).
(30)    2010 m. lapkričio 24 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 1095/2010, kuriuo įsteigiama Europos priežiūros institucija (Europos vertybinių popierių ir rinkų institucija) ir iš dalies keičiamas Sprendimas Nr. 716/2009/EB bei panaikinamas Komisijos sprendimas 2009/77/EB (OL L 331, 2010 12 15, p. 84).
(31)    Komisijos komunikatas Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui „Kapitalo rinkų sąjunga žmonėms ir įmonėms. Naujas veiksmų planas“, (COM(2020) 590 final).
(32)    2013 m. balandžio 17 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 345/2013 dėl Europos rizikos kapitalo fondų (OL L 115, 2013 4 25, p. 1–17).
(33)    2013 m. balandžio 17 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 346/2013 dėl Europos socialinio verslumo fondų (OL L 115, 2013 4 25, p. 18–38).
(34)    2015 m. balandžio 29 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2015/760 dėl Europos ilgalaikių investicijų fondų (OL L 123, 2015 5 19, p. 98–121).
(35)    2014 m. gegužės 15 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 600/2014 dėl finansinių priemonių rinkų, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) Nr. 648/2012 (tekstas svarbus EEE) (OL L 173, 2014 6 12, p. 84).
(36)    2019 m. gegužės 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2019/834, kuriuo iš dalies keičiamos Reglamento (ES) Nr. 648/2012 nuostatos, susijusios su tarpuskaitos prievole, tarpuskaitos prievolės taikymo sustabdymu, duomenų teikimo reikalavimais, ne biržos išvestinių finansinių priemonių sutarčių, kurių tarpuskaitos pagrindinė sandorio šalis neatlieka, rizikos mažinimo būdais, sandorių duomenų saugyklų registracija ir priežiūra bei reikalavimais sandorių duomenų saugykloms (OL L 141, 2019 5 28, p. 42).
(37)    2012 m. spalio 17 d. Europos Centrinio Banko reglamentas (ES) Nr. 1011/2012 dėl turimų vertybinių popierių statistikos (OL L 305, 2012 11 1, p. 6).
(38)    2013 m. spalio 18 d. Europos Centrinio Banko reglamentas (ES) Nr. 1073/2013 dėl investicinių fondų turto ir įsipareigojimų statistikos (OL L 297, 2013 11 7, p. 73).
(39)    2010 m. lapkričio 24 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 1095/2010, kuriuo įsteigiama Europos priežiūros institucija (Europos vertybinių popierių ir rinkų institucija) ir iš dalies keičiamas Sprendimas Nr. 716/2009/EB bei panaikinamas Komisijos sprendimas 2009/77/EB (OL L 331, 2010 12 15, p. 84).
(40)    2012 m. gruodžio 19 d. Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) Nr. 231/2013, kuriuo papildomos Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2011/61/ES nuostatos dėl išimčių, bendrųjų veiklos sąlygų, depozitoriumų, finansinio sverto, skaidrumo ir priežiūros (OL L 83, 2013 3 22, p. 1–95).
(41)    2017 m. gruodžio 7 d. Europos sisteminės rizikos valdybos rekomendacija dėl investicinių fondų likvidumo ir finansinio sverto rizikos, ESRB/2017/6, 2018/C 151/01.
(42)    2010 m. lapkričio 24 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 1095/2010, kuriuo įsteigiama Europos priežiūros institucija (Europos vertybinių popierių ir rinkų institucija) ir iš dalies keičiamas Sprendimas Nr. 716/2009/EB bei panaikinamas Komisijos sprendimas 2009/77/EB (OL L 331, 2010 12 15, p. 84).
(43)    OL C 64, 2020 2 27, p. 8.
(44)    2015 m. gegužės 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva (ES) 2015/849 dėl finansų sistemos naudojimo pinigų plovimui ar teroristų finansavimui prevencijos, kuria iš dalies keičiamas Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 648/2012 ir panaikinama Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2005/60/EB bei Komisijos direktyva 2006/70/EB (OL L 141, 2015 6 5, p. 73).
(45)    2010 m. lapkričio 24 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 1095/2010, kuriuo įsteigiama Europos priežiūros institucija (Europos vertybinių popierių ir rinkų institucija) ir iš dalies keičiamas Sprendimas Nr. 716/2009/EB bei panaikinamas Komisijos sprendimas 2009/77/EB (OL L 331, 2010 12 15, p. 84).
(46)    OL L 123, 2016 5 12, p. 1.
(47)    2017 m. gruodžio 7 d. Europos sisteminės rizikos valdybos rekomendacija dėl investicinių fondų likvidumo ir finansinio sverto rizikos, ESRB/2017/6, 2018/C 151/01.
(48)    2010 m. lapkričio 24 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 1095/2010, kuriuo įsteigiama Europos priežiūros institucija (Europos vertybinių popierių ir rinkų institucija) ir iš dalies keičiamas Sprendimas Nr. 716/2009/EB bei panaikinamas Komisijos sprendimas 2009/77/EB (OL L 331, 2010 12 15, p. 84).
(49)    2010 m. lapkričio 24 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 1095/2010, kuriuo įsteigiama Europos priežiūros institucija (Europos vertybinių popierių ir rinkų institucija) ir iš dalies keičiamas Sprendimas Nr. 716/2009/EB bei panaikinamas Komisijos sprendimas 2009/77/EB (OL L 331, 2010 12 15, p. 84).
(50)    2015 m. balandžio 29 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2015/760 dėl Europos ilgalaikių investicijų fondų (OL L 123, 2015 5 19, p. 98–121).
(51)    2013 m. balandžio 17 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 345/2013 dėl Europos rizikos kapitalo fondų (OL L 115, 2013 4 25, p. 1–17).
(52)    2013 m. balandžio 17 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 346/2013 dėl Europos socialinio verslumo fondų (OL L 115, 2013 4 25, p. 18–38).
(53)    OL C 64, 2020 2 27, p. 8.
(54)    OL C 64, 2020 2 27, p. 8.
Top

Briuselis, 2021 11 25

COM(2021) 721 final

PRIEDAI

prie

Pasiūlymo dėl Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos

kuria dėl funkcijų perdavimo susitarimų, likvidumo rizikos valdymo, priežiūros ataskaitų teikimo, depozitoriumo bei saugojimo paslaugų teikimo ir alternatyvaus investavimo fondų paskolų išdavimo iš dalies keičiamos direktyvos 2011/61/ES ir 2009/65/EB

{SEC(2021) 570 final} - {SWD(2021) 340 final} - {SWD(2021) 341 final}


I PRIEDAS

I priedas papildomas 3 ir 4 punktais:

„3. Paskolų išdavimas.

4. Specialios paskirties pakeitimo vertybiniais popieriais subjektų administravimas.“

II PRIEDAS

„V PRIEDAS

LIKVIDUMO VALDYMO PRIEMONĖS, KURIOMIS GALI NAUDOTIS ATVIROJO TIPO AIF VALDANTYS AIFV

(1)Išpirkimo ir pasirašymo sustabdymas: išpirkimo ir pasirašymo sustabdymas reiškia, kad investuotojai laikinai negali prašyti išpirkti ar įsigyti fondo akcijų.

(2)Išpirkimo apribojimai: išpirkimo apribojimas yra laikinas akcininkų teisės prašyti išpirkti turimas akcijas apribojimas. Šis apribojimas gali būti visiškas, kad investuotojai apskritai negalėtų prašyti išpirkti turimas akcijas, arba dalinis, kad investuotojai galėtų prašyti išpirkti tik tam tikrą turimų akcijų dalį.

(3)Pranešimo laikotarpiai: pranešimo laikotarpis – laikotarpis, per kurį investuotojai, prašydami išpirkti turimas akcijas, turi iš anksto įspėti fondų valdytojus.

(4)Išpirkimo mokesčiai: išpirkimo mokestis – tai mokestis, taikomas investuotojams, kai jie prašo išpirkti turimas fondo akcijas.

(5)Perkeliamoji kainodara (angl. swing pricing): perkeliamoji kainodara gali būti naudojama investicinio fondo akcijų kainai koreguoti, kad ji atspindėtų dėl investuotojų veiklos susidarančias fondo sandorių išlaidas.

(6)Apsaugos nuo nuostolių mokestis: apsaugos nuo nuostolių mokestis – fondui atskirų sandorius sudarančių investuotojų mokėtinas mokestis, taikomas siekiant apsaugoti likusius investuotojus nuo išlaidų, susijusių su turto pirkimu ar pardavimu dėl didelių gaunamų ar netenkamų pinigų srautų, padengimo. Taikant apsaugos nuo nuostolių mokestį fondo akcijų vertė nekoreguojama.

(7)Išpirkimas natūra: išpirkimas natūra suteikia galimybę fondo valdytojui patenkinti išpirkimo prašymą, išpirkimo prašymą pateikusiems akcininkams perleidžiant ne pinigus, o fondo turimus vertybinius popierius.

(8)Nelikvidaus turto izoliavimo sąskaitos (angl. side pockets): nelikvidaus turto izoliavimo sąskaitos suteikia galimybę atskirti nelikvidžias investicijas nuo likusių likvidžių investicinio fondo investicijų.“

III PRIEDAS

I priedo A lentelės 1.13 punktas pakeičiamas taip:

1.13. Investicinių vienetų atpirkimo ar išpirkimo tvarka ir sąlygos bei aplinkybės, kuriomis atpirkimas ar išpirkimas gali būti sustabdytas arba gali būti aktyvuojamos kitos likvidumo valdymo priemonės.

 

1.13. Investicinių vienetų atpirkimo ar išpirkimo tvarka ir sąlygos bei aplinkybės, kuriomis atpirkimas ar išpirkimas gali būti sustabdytas arba gali būti aktyvuojamos kitos likvidumo valdymo priemonės. Tais atvejais, kai investicinės bendrovės turi skirtingus investicinius padalinius, informacija apie tai, kaip investicinių vienetų savininkas gali pereiti iš vieno padalinio į kitą ir kokius mokesčius tokiais atvejais reikia mokėti.

IV PRIEDAS

IIA PRIEDAS

LIKVIDUMO VALDYMO PRIEMONĖS, KURIOMIS GALI NAUDOTIS KIPVPS

(1)Išpirkimo ir pasirašymo sustabdymas: išpirkimo ir pasirašymo sustabdymas reiškia, kad investuotojai laikinai negali prašyti išpirkti ar įsigyti fondo akcijų.

(2)Išpirkimo apribojimai: išpirkimo apribojimas yra laikinas akcininkų teisės prašyti išpirkti turimas akcijas apribojimas. Šis apribojimas gali būti visiškas, kad investuotojai apskritai negalėtų prašyti išpirkti turimas akcijas, arba dalinis, kad investuotojai galėtų prašyti išpirkti tik tam tikrą turimų akcijų dalį.

(3)Pranešimo laikotarpiai: pranešimo laikotarpis – laikotarpis, per kurį investuotojai, prašydami išpirkti turimas akcijas, turi iš anksto įspėti fondų valdytojus.

(4)Išpirkimo mokesčiai: išpirkimo mokestis – tai mokestis, taikomas investuotojams, kai jie prašo išpirkti turimas fondo akcijas.

(5)Perkeliamoji kainodara (angl. swing pricing): perkeliamoji kainodara gali būti naudojama investicinio fondo akcijų kainai koreguoti, kad ji atspindėtų dėl investuotojų veiklos susidarančias fondo sandorių išlaidas.

(6)Apsaugos nuo nuostolių mokestis: apsaugos nuo nuostolių mokestis – fondui atskirų sandorius sudarančių investuotojų mokėtinas mokestis, taikomas siekiant apsaugoti likusius investuotojus nuo išlaidų, susijusių su turto pirkimu ar pardavimu dėl didelių gaunamų ar netenkamų pinigų srautų, padengimo. Taikant apsaugos nuo nuostolių mokestį fondo akcijų vertė nekoreguojama.

(7)Išpirkimas natūra: išpirkimas natūra suteikia galimybę fondo valdytojui patenkinti išpirkimo prašymą, išpirkimo prašymą pateikusiems akcininkams perleidžiant ne pinigus, o fondo turimus vertybinius popierius.

(8)Nelikvidaus turto izoliavimo sąskaitos (angl. side pockets): nelikvidaus turto izoliavimo sąskaitos suteikia galimybę atskirti nelikvidžias investicijas nuo likusių likvidžių investicinio fondo investicijų.“

Top