Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020XC0328(01)

Komisijos komunikatas kuriuo iš dalies keičiamas Komisijos komunikato valstybėms narėms dėl Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 107 ir 108 straipsnių taikymo trumpalaikiam eksporto kredito draudimui priedas 2020/C 101 I/01

C/2020/2044

OL C 101I, 2020 3 28, p. 1–3 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

28.3.2020   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

CI 101/1


KOMISIJOS KOMUNIKATAS

kuriuo iš dalies keičiamas Komisijos komunikato valstybėms narėms dėl Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 107 ir 108 straipsnių taikymo trumpalaikiam eksporto kredito draudimui priedas

(2020/C 101 I/01)

I.   Įvadas

(1)

Komisijos komunikato valstybėms narėms dėl Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 107 ir 108 straipsnių taikymo trumpalaikiam eksporto kredito draudimui (1) (toliau – Komunikatas) 13 punkte nurodyta, kad valstybiniai draudikai (2) negali teikti trumpalaikio eksporto kredito draudimo nuo parduotinos rizikos. Komunikato 9 punkte parduotina rizika apibrėžta kaip komercinė ir politinė rizika, kurios ilgiausias rizikos laikotarpis yra trumpesnis negu dveji metai ir kurią patiria valstybiniai ir nevalstybiniai pirkėjai to komunikato priede išvardytose šalyse.

(2)

Staigus COVID-19 protrūkis pirmaisiais 2020 m. mėnesiais ne tik sukėlė didelę pasaulinę grėsmę visuomenės sveikatai, bet ir išprovokavo smarkų pasaulio ir Sąjungos ekonomikos sukrėtimą. Dėl to protrūkio įmonės susiduria su dideliu likvidumo trūkumu, o jų prekybos sąlygoms kyla didesnė finansinė rizika. Valstybių narių vardu Tarybos eksporto kreditų darbo grupė informavo Komisiją apie tai, kad privatūs draudikai traukiasi iš trumpalaikio eksporto kredito draudimo rinkos ir kad ateityje neužteks pajėgumų, kad būtų apdrausta visa ekonomiškai pagrįsta rizika, susijusi su eksportu į visas pasaulio šalis, įskaitant visas valstybes nares.

(3)

Todėl, vadovaudamasi Komunikato 35 punktu, Komisija surengė viešas konsultacijas, kad įvertintų privataus kredito draudimo ir perdraudimo pajėgumus apdrausti eksportą į parduotinos rizikos šalis ir nustatytų, ar dabartinėmis ir numatomomis rinkos sąlygomis yra pagrįsta kai kurias šalis laikinai iš to sąrašo pašalinti.

II.   Vertinimas

(4)

Pagal Komunikato 5.2 skirsnį Komisija atliko vertinimą, atsižvelgdama į Komunikato 33 punkte išdėstytus kriterijus: privataus kredito draudimo pajėgumus, valstybių reitingus ir įmonių sektoriaus veiklos rezultatus.

(5)

Siekdama nustatyti, ar tai, kad visai komercinei ir politinei eksporto rizikai apdrausti nepakanka privačių pajėgumų, yra pagrįsta priežastis pašalinti šalį iš parduotinos rizikos šalių sąrašo, Komisija konsultavosi su valstybėmis narėmis, privačiais kredito draudikais ir kitomis suinteresuotosiomis šalimis, pavyzdžiui, eksportuotojais, jų asociacijomis, kredito draudimo brokeriais ir verslo asociacijomis, ir prašė jų pateikti informacijos. 2020 m. kovo 23 d. Komisija paskelbė prašymą pateikti informacijos apie galimybes gauti trumpalaikį eksporto į visas šalis, kurios pagal Komunikatą laikomos parduotinos rizikos šalimis, kredito draudimą (3). Atsakymų pateikimo terminas buvo 2020 m. kovo 25 d. Komisija gavo 64 atsakymus iš valstybių narių, privačių draudikų, eksportuotojų ir verslo asociacijų.

(6)

Remiantis informacija, Komisijai pateikta atsakant į viešą prašymą pateikti informacijos, galima daryti išvadą, kad šiuo metu privataus eksporto kredito draudimo pajėgumai apskritai sparčiai mažėja. Kai kurie valstybiniai draudikai jau užregistravo prašymų išduoti eksporto į parduotinos rizikos šalis kredito draudimo polisus skaičiaus padidėjimą. Dauguma respondentų mano, kad draudimo apsaugą taps sunku gauti, ir tai verčia manyti, kad labai greitai nebebus pakankamai galimybių gauti privatų draudimą dėl tų šalių.

(7)

Pagal naujausius makroekonominius rodiklius pasaulio ir Sąjungos ekonomika dėl COVID-19 viruso protrūkio patiria nuosmukį ir tikėtina, kad ši tendencija artimiausiu metu tęsis. Visas protrūkio poveikis dabartiniams valstybių reitingams dar nepasireiškė. Atsižvelgiant į ekonominės prognozės rodiklius, galima pagrįstai tikėtis, kad dėl COVID-19 protrūkio sukeltos krizės valstybių reitingai trumpuoju laikotarpiu pablogės. Tikėtina, kad įmonių sektoriaus veiklos rezultatai pablogės (4) ir kad Komisijos teikiama augimo prognozė, palyginti su 2020 m. žiemos prognoze Europos Sąjungai (1,4 %), bus smarkiai pakoreguota ir pakeista į neigiamo augimo.

(8)

Kad padėtų ES ekonomikai COVID-19 protrūkio sąlygomis, Komisija priėmė laikinąją sistemą (5), pagal kurią valstybėms narėms leidžiama teikti papildomas paramos priemones visapusiškai pasinaudojant galiojančiose valstybės pagalbos taisyklėse numatytu lankstumu. Dėl trumpalaikio eksporto kredito draudimo laikinojoje sistemoje numatyta daugiau lanksčių galimybių patvirtinti, kad dėl eksporto kredito draudimo trūkumo tam tikra rizika gali būti laikinai neparduotina, kaip numatyta Komunikato 18 punkto d papunktyje.

(9)

Siekiant greitai reaguoti į sunkumus, su kuriais įmonės susiduria dabar ir greičiausiai susidurs artimiausioje ateityje, tokio lankstumo gali nepakakti. Todėl, kad būtų sušvelninti visi neigiami padariniai iš trumpalaikio eksporto kredito draudimo rinkos staiga pasitraukus privatiems draudikams, reikia greitesnio atsako. Atsižvelgdama į viešų konsultacijų rezultatus ir į bendrus požymius, kad COVID-19 turės trikdomąjį poveikį visai Sąjungos ekonomikai, Komisija mano, kad apskritai nepakanka privačių pajėgumų, kad būtų apdrausta visa ekonomiškai pagrįsta rizika, susijusi su eksportu į šalis, kurios šiuo metu priskiriamos prie parduotinos rizikos šalių. Be to, atsižvelgiant į dabar turimą informaciją apie būsimą COVID-19 protrūkio raidą, gali būti, kad privatūs draudikai savo poziciją, susijusią su trumpalaikiu eksporto kredito draudimu, vėl pradės didinti prieš pasibaigiant Komunikato 36 punkte numatytam vienų metų laikotarpiui. Todėl dalinis parduotinos rizikos šalių sąrašo pakeitimas 12 mėnesių laikotarpiui gali būti per ilgas.

(10)

Tokiomis aplinkybėmis Komisija nusprendė visą komercinę ir politinę riziką, susijusią su eksportu į Komunikato priede išvardytas šalis, laikyti laikinai neparduotina iki 2020 m. gruodžio 31 d. (atsižvelgiant į laikinosios sistemos galiojimo trukmę). Vadovaudamasi Komunikato 36 punktu, likus trims mėnesiams iki 2020 m. pabaigos Komisija įvertins, ar pratęsti laikinąją išimtį.

DALINIS KOMUNIKATO PAKEITIMAS

(11)

Toliau nurodytas Komisijos komunikato valstybėms narėms dėl Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 107 ir 108 straipsnių taikymo trumpalaikiam eksporto kredito draudimui dalinis pakeitimas bus taikomas nuo 2020 m. kovo 27 d. iki 2020 m. pabaigos:

priedas pakeičiamas taip:

Parduotinos rizikos šalių sąrašas

Komisija visą komercinę ir politinę riziką, susijusią su eksportu į toliau išvardytas šalis, laiko laikinai neparduotina iki 2020 m. gruodžio 31 d.

Belgija

Kipras

Slovakija

Bulgarija

Latvija

Suomija

Čekija

Lietuva

Švedija

Danija

Liuksemburgas

Jungtinė Karalystė

Vokietija

Vengrija

Australija

Estija

Мalta

Kanada

Airija

Nyderlandai

Islandija

Graikija

Austrija

Japonija

Ispanija

Lenkija

Naujoji Zelandija

Prancūzija

Portugalija

Norvegija

Kroatija

Rumunija

Šveicarija

Italija

Slovėnija

Jungtinės Amerikos Valstijos“


(1)  OL C 392, 2012 12 19, p. 1.

(2)  Valstybinis draudikas Komunikate apibrėžtas kaip įmonė arba kita organizacija, kuri teikia eksporto kredito draudimą valstybės narės padedama arba jos vardu, arba valstybė narė, kuri teikia eksporto kredito draudimą.

(3)  https://ec.europa.eu/competition/consultations/2020_short-term-export-credit-insurance/index_en.html

(4)  Daugelis Komisijos viešų konsultacijų respondentų nurodė, kad šiuo metu tikslius COVID-19 protrūkio padarinius įvertinti sunku, tačiau kai kurie suinteresuotieji subjektai pateikė duomenų, leidžiančių daryti išvadą, kad dėl dabartinės krizės įmonių nemokumo atvejų Europoje gali būti iki 20 % daugiau. Taip pat numatoma, kad neigiamas poveikis pasireikš tuo, kad tiesioginio draudimo pajėgumų sumažėjimas apskritai sudarys iki 15 %, o mažųjų įmonių atveju – net 40 %. Panašaus dydžio sumažėjimas buvo užfiksuotas 2009 m. ir daugelis konsultacijų respondentų dėl 2020 m. COVID-19 protrūkio poveikio išreiškė net prastesnius lūkesčius.

(5)  2020 m. kovo 19 d. Komisijos komunikatas „Laikinoji valstybės pagalbos priemonių, skirtų ekonomikai remti reaguojant į dabartinį COVID-19 protrūkį, sistema“ (OL C 91I, 2020 3 20, p. 1–9).


Top