EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018DC0656

KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI, TARYBAI, EUROPOS EKONOMIKOS IR SOCIALINIŲ REIKALŲ KOMITETUI IR REGIONŲ KOMITETUI dėl ES atliekų srities teisės aktų, įskaitant ankstyvojo perspėjimo ataskaitą, skirtą valstybėms narėms, kurioms kyla rizika nepasiekti su komunalinių atliekų parengimu pakartotinai naudoti ir perdirbti susijusio 2020 m. tikslo, įgyvendinimo

COM/2018/656 final

Briuselis, 2018 09 24

COM(2018) 656 final

KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI, TARYBAI, EUROPOS EKONOMIKOS IR SOCIALINIŲ REIKALŲ KOMITETUI IR REGIONŲ KOMITETUI

dėl ES atliekų srities teisės aktų, įskaitant ankstyvojo perspėjimo ataskaitą, skirtą valstybėms narėms, kurioms kyla rizika nepasiekti su komunalinių atliekų parengimu pakartotinai naudoti ir perdirbti susijusio 2020 m. tikslo, įgyvendinimo

{SWD(2018) 413 final}
{SWD(2018) 414 final}
{SWD(2018) 415 final}
{SWD(2018) 416 final}
{SWD(2018) 417 final}
{SWD(2018) 418 final}
{SWD(2018) 419 final}
{SWD(2018) 420 final}
{SWD(2018) 421 final}
{SWD(2018) 422 final}
{SWD(2018) 423 final}
{SWD(2018) 424 final}
{SWD(2018) 425 final}
{SWD(2018) 426 final}


1.Įvadas

Geras atliekų tvarkymas – viena iš žiedinės ekonomikos sudedamųjų dalių. Gerai tvarkant atliekas lengviau užkirsti kelią atliekų neigiamam poveikiui aplinkai ir sveikatai. Tinkamai įgyvendinant ES atliekų srities teisės aktus bus galima greičiau pereiti prie žiedinės ekonomikos. Vieną iš svarbiausių vaidmenų tvarkant atliekas atlieka vietos subjektai ir siekiant užtikrinti ES teisės aktų laikymąsi vietos subjektus reikia įtraukti į politikos kūrimą bei įgyvendinimą, taip pat remti jų vykdomą veiklą.

Šioje ataskaitoje apžvelgiama, kaip valstybės narės įgyvendina pagrindinius šių teisės aktų elementus, aprašomi uždaviniai, trukdantys užtikrinti visišką teisės aktų laikymąsi, ir pateikiama rekomendacijų, kaip pagerinti tam tikrų atliekų srautų tvarkymą.

Ataskaita grindžiama nacionalinėse įgyvendinimo ataskaitose 1 (2013–2015 m.) 2 pateikta informacija dėl:

-Direktyvos 2008/98/EB dėl atliekų (Atliekų pagrindų direktyva);

-Direktyvos 2002/96/EB ir Direktyvos 2012/19/ES dėl elektros ir elektroninės įrangos atliekų (EEĮA direktyva);

-Direktyvos 94/62/EB dėl pakuočių ir pakuočių atliekų (Pakuočių direktyva);

-Direktyvos 1999/31/EB dėl atliekų sąvartynų (Sąvartynų direktyva);

-Direktyvos 86/278/EEB dėl nuotekų dumblo (Nuotekų dumblo direktyva) 3 .

Kartu su šia informacija remtasi neseniai atliktais nuodugniais tyrimais dėl keleto atliekų srautų, konkrečiai – komunalinių atliekų (ankstyvojo perspėjimo tyrimas) 4 , 5 , statybos ir griovimo atliekų 6 , pavojingų atliekų 7 bei elektros ir elektroninės įrangos atliekų 8 .

2.Komunalinės atliekos. Ankstyvojo perspėjimo ataskaita

2016 m. Europos gyventojai sukaupė vidutiniškai 480 kg komunalinių atliekų vienam asmeniui – 46 proc. šių atliekų perdirbta arba kompostuota, o ketvirtadalis išvežta į sąvartyną 9 . Komunalinės atliekos sudaro tik apie 10 proc. visų ES susidarančių atliekų, tačiau šios atliekos yra vienas iš srautų, kuriuos valdyti sudėtingiausia dėl jų mišrios sudėties, didelio atliekas generuojančių subjektų skaičiaus ir nenuosekliai paskirstytos atsakomybės.

Su komunalinių atliekų (namų ūkių atliekų ir panašių atliekų) tvarkymu susijusios teisinės prievolės nustatytos Atliekų pagrindų direktyvoje. Šios prievolės apima siektiną tikslą iki 2020 m. užtikrinti, kad 50 proc. komunalinių atliekų būtų parengiama pakartotinai naudoti / perdirbti 10 . Neseniai atlikta direktyvos peržiūra 11 siekiant įtraukti naujus didesnio užmojo tikslus: 55 proc. komunalinių atliekų minėtu tikslu paruošti iki 2025 m., 60 proc. – iki 2030 m. ir 65 proc. – iki 2035 m. 12 . Peržiūrėtoje direktyvoje taip pat nustatoma ankstyvojo perspėjimo ataskaitų sistema, kurios tikslas – likus trejiems metams iki atitinkamo termino įvertinti valstybių narių padarytą šių tikslų įgyvendinimo pažangą.

Rengdamasi atlikti šią užduotį ir siekdama padėti valstybėms narėms įgyvendinti 2020 m. tikslą, Komisija jau atliko pirmąjį ankstyvojo perspėjimo tyrimą 13 . Atlikus nuodugnią valstybių narių veiklos rezultatų perdirbimo srityje ir atliekų srities politikos peržiūrą nustatyta, kad 14-ai valstybių narių kyla rizika, jog iki 2020 m. 50 proc. tikslas gali būti nepasiektas 14 . Šios šalys yra Bulgarija, Estija, Graikija, Ispanija, Kipras, Kroatija, Latvija, Lenkija, Malta, Portugalija, Rumunija, Slovakija, Suomija ir Vengrija.

Kuriant pavyzdinį šio patikrinimo scenarijų 15 prieita prie išvados, kad jei nebus imamasi papildomų politikos veiksmų, kai kurios atitinkamos valstybės narės 50 proc. tikslo tikriausiai nepasieks net ir iki 2025 m.

Atsižvelgiant į konkrečias kiekvienos valstybės narės problemas ir poreikius, taip pat į atotrūkį siekiant 2020 m. tikslo, visapusiškai dalyvaujant nacionalinėms institucijoms buvo nustatyti kiekvienai šaliai skirti veiksmai, įgyvendintini siekiant panaikinti šį atotrūkį. Šioje ataskaitoje pateikiamas ankstyvojo perspėjimo vertinimas taip pat grindžiamas ankstesne reikalavimų vykdymo skatinimo veikla 16 , kurią Komisija vykdė bendradarbiaudama su valstybėmis narėmis. Jei nacionalinės ir vietos valdžios institucijos greitai įgyvendins šiuos siūlomus veiksmus, gerokai sumažės rizika, kad tikslai gali būti nepasiekti. Šie veiksmai aprašyti prie šios ataskaitos pridedamuose Komisijos tarnybų darbiniuose dokumentuose. Taip pat būtų galima nustatyti keletą susijusių bendrų prioritetų.

1 langelis. Komunalinių atliekų tvarkymas

§Nacionalinius perdirbimo tikslus įgyvendinti savivaldybių (atsakingų už atliekų surinkimo sistemas) lygmeniu ir užtikrinti, kad tikslų nepasiekusioms savivaldybėms būtų taikomos sankcijos.

§Siekiant teikti ekonomines paskatas remti atliekų hierarchiją 17 , nustatyti priemones (įskaitant mokesčius), skirtas laipsniškai atsisakyti šalinimo sąvartyne ir galutinių atliekų apdorojimo kitais būdais (pvz., mechaninio biologinio apdorojimo, taip pat deginimo).

§Kartu su vietos ir regionų valdžios institucijomis parengti savivaldybėms skirtas gaires, t. y. minimalųjį atskiro surinkimo paslaugų standartą. Nacionaliniu lygmeniu rengti savivaldybėms skirtas techninės paramos ir gebėjimų stiprinimo programas. 

§Nustatyti privalomus biologinių atliekų rūšiavimo reikalavimus ir užtikrinti, kad planuojama arba esama apdorojimo infrastruktūra atitiktų surinkimo sistemas.

§Skatinti savivaldybes bendradarbiauti infrastruktūros planavimo ir (arba) paslaugų pirkimo klausimais siekiant užtikrinti masto efektyvumą ir kad būtų dalijamasi finansine našta.

§Tobulinti didesnės gamintojo atsakomybės (DGA) sistemas, kad jos atitiktų bent jau bendruosius būtiniausius reikalavimus, nustatytus peržiūrėtoje Atliekų pagrindų direktyvoje.

§Nustatyti priemones, kuriomis namų ūkiai būtų skatinami rūšiuoti atliekas, be kita ko, didinti atskirų atliekų srautų surinkimo dažnumą, palyginti su mišrių atliekų surinkimo dažnumu.

§Gerinti stebėsenos ir ataskaitų teikimo tvarką, be kita ko, užtikrinant, kad duomenys būtų renkami savivaldybių lygmeniu.

§Veiksmingiau naudoti ES fondų lėšas kuriant atliekų infrastruktūrą – užtikrinti, kad bendro finansavimo lėšomis būtų padedama gerinti prevencijos, pakartotinio naudojimo ir perdirbimo veiklos rezultatus.

3.Statybos ir griovimo atliekos

Statybos ir griovimo atliekos – pagal svorį didžiausias ES atliekų srautas. Šių atliekų kasmet sukaupiama daugiau negu 800 mln. tonų, t. y. apie 32 proc. visų susidarančių atliekų 18 .

Kalbant apie šio atliekų srauto tvarkymą, esama didelių galimybių padidinti išteklių naudojimo efektyvumą. Šį srautą sudaro įvairios skirtingos medžiagos, įskaitant inertines, neinertines nepavojingas ir pavojingas atliekas. Iš esmės jį sudaro mineralinės frakcijos (plytos, plytelės, betonas ir pan.), kurios yra palyginti sunkios ir lengvai perdirbamos, tačiau menkavertės. Į šį srautą taip pat įeina medžiagos, kurių rinkos vertė didelė (metalai) arba kurios gali būti vertingos, jeigu atskirai surenkamos švariomis dalimis (pvz., plastikas).

Atliekų pagrindų direktyvoje 19 nustatytas tikslas – pasiekti, kad iki 2020 m. bent 70 proc. šio srauto atliekų būtų paruošiamos pakartotinai naudoti, perdirbti ir kitaip naudoti. Valstybių narių veiklos rezultatai labai skiriasi – daugiau negu pusė jų teigia 2020 m. tikslą pasiekusios 2013–2015 m., o kelios valstybės narės nurodo, jog daugiau negu 90 proc. atliekų paruošia kitaip naudoti. Tačiau Graikijoje, Kipre, Slovakijoje ir Švedijoje šis rodiklis dar nesiekia 60 proc. 20 . Kol kas esama neaiškumų dėl kai kurių valstybių narių pateiktų skaičių.

Neseniai atlikus statybos ir griovimo atliekų tvarkymo ES tyrimą 21 nustatyti toliau išvardyti pagrindiniai veiksmai.

2 langelis. Statybos ir griovimo atliekų tvarkymo gerinimas

§Skatinti atliekų prevenciją – taikyti pažangųjį planavimą, pailginti statinių gyvavimo ciklą, pakartotinai naudoti atliekas bei gerinti planavimą ir logistiką statybvietėse.

§Skatinti rūšiuojamąjį griovimą ir rūšiavimą susidarymo vietoje.

§Naudotis ES gairėmis (auditai prieš nugriaunant ir tvarkymo protokolas) 22 .

§Taikyti ekonomines priemones siekiant nukreipti šį atliekų srautą nuo sąvartynų.

§Atlikti tik tas užpildymo operacijas, kurios atitinka Atliekų pagrindų direktyvoje pateiktą apibrėžtį.

§Skatinti naudoti perdirbtus produktus – išduoti kokybės sertifikatus ir (arba) taikyti atliekomis nebelaikomų medžiagų kriterijus.

§Plačiau taikyti žaliąjį viešąjį pirkimą kartu taikant reikalavimą nurodyti perdirbto turinio kiekį.

§Gerinti statistikos kokybę.

4.Pavojingos atliekos

Pavojingų atliekų srautas yra palyginti nedidelis (mažiau negu 4 proc. visų atliekų) 23 , tačiau tam, kad šios atliekos nepadarytų didelio neigiamo poveikio aplinkai ir žmonių sveikatai, labai svarbu jas tinkamai tvarkyti.

Atliekų pagrindų direktyva nustatomi ženklinimo, registravimo bei atsekamumo reikalavimai, taip pat kontrolės įpareigojimai, kurių turi būti laikomasi nuo gamybos iki galutinio pristatymo vietos. Be to, nustatytas draudimas maišyti pavojingas atliekas su kitomis atliekomis ar medžiagomis.

Remiantis pavojingų atliekų tvarkymo praktikos ES analize 24 (įskaitant PCB / PCT 25 tvarkymo praktikos analizę), galima daryti išvadą, jog esama rimtų spragų, susijusių su pagrindinių teisinių prievolių įgyvendinimu. Tarp šių spragų – netinkamas planavimas, duomenų nesuderinamumas, statistinių duomenų, susijusių su atliekų susidarymu ir tvarkymu, spragos, taip pat netinkamas atliekų klasifikavimas. Atlikus tyrimą pateikta išsamių, konkrečioms šalims skirtų rekomendacijų – jas būtų galima apibendrinti parengiant bendresnio pobūdžio prioritetinių veiksmų sąrašą.

3 langelis. Pavojingų atliekų tvarkymas

§Gerinti atliekų tvarkymo planų kokybę remiantis patikima ir palyginama informacija, kad būtų nustatyti nuodugnesni pavojingų atliekų tvarkymo reikalavimai ir įtraukta informacija apie tvarkymo pajėgumus.

§Patvirtinti visavertes, patikimas ir sąveikias elektronines registravimo ir sekimo sistemas, kurių duomenys būtų įtraukiami į nacionalinių statistikos sistemų ir ES atliekų vežimo duomenis.

§Rengiant nacionalinės teisės aktus, atliekų tvarkymo galimybių gaires ir leidimų išdavimo sąlygas atsižvelgti į atliekų hierarchiją ir draudimą maišyti atliekas.

§Parengti, paskelbti, išplatinti ir naudoti aiškias ir suderintas gaires dėl atliekų klasifikavimo ir tvarkymo, įskaitant atliekų hierarchiją. Naudotis Komisijos parengtomis atliekų klasifikavimo techninėmis gairėmis 26 .

§Sukurti visapusišką tikrinimo neįspėjus ir suderinto tikrinimo sistemą. Visais lygmenimis imtis veiksmų dėl įgaliojimų neturinčių veiklos vykdytojų.

§Nustatyti ir visiškai laikytis atliekų gamintojų ir kitų pavojingų atliekų tvarkymo grandinėje dalyvaujančių veiklos vykdytojų atsakomybės pasidalijimo 27 principo.

§Toliau dirbti siekiant pašalinti PCB / PCT iš nebetaikomų ir tebetaikomų naudojimo metodų.

5.Elektros ir elektroninės įrangos atliekos (EEĮA)

Įvertinta, kad 2014 m. ES sukaupta apie 10 mln. tonų 28 (0,4 proc. visų susidarančių atliekų) elektros ir elektroninės įrangos atliekų (EEĮA), – manoma, jog iki 2020 m. šis kiekis išaugs iki daugiau negu 12 mln. tonų 29 . Šį atliekų srautą sudaro sudėtinis įvairių medžiagų ir sudėtinių dalių mišinys, įskaitant įvairias medžiagas, kurios, jų tinkamai netvarkant, kelia didelę riziką aplinkai ir žmonių sveikatai. Be to, ribotų ir vertingų išteklių naudojimas reikalingas gaminant šiuolaikinius elektronikos įrenginius.

Direktyva 2012/19/ES siekiama pagerinti EEĮA surinkimą, apdorojimą ir perdirbimą. 2013–2015 m. iš ES 28 privačių namų ūkių surenkamas įrangos atliekų kiekis išaugo 8 proc. 2014 m. iš privačių namų ūkių surinkta vidutiniškai po 6,21 kg įrangos atliekų vienam asmeniui. 2015 m. 23 valstybės narės pasiekė mažiausiąjį surinkimo tikslą, t. y. 4 kg namų ūkių EEĮA vienam asmeniui 30 . Švedija ir Danija surinko po 12 kg, o Kipras, Latvija, Malta ir Rumunija nuo šio tikslo smarkiai nukrypo 31 .  32

Nuo 2016 m. kiekvienai valstybei narei taikomas reikalavimas pasiekti tikslą surinkti 45 proc. parduotos įrangos, o nuo 2019 m. šis tikslas bus 65 proc. kasmet parduotos įrangos arba 85 proc. kasmet susidarančių elektroninių atliekų 33 . Valstybės narės galės pasirinkti, kuriuo iš šių lygiaverčių būdų bus vertinama tikslo siekimo pažanga.

Siekdama nustatyti pagrindines įgyvendinimo spragas ir pasidalyti gerąja patirtimi, Komisija atliko patikrinimą, kaip skatinama vykdyti su EEĮA susijusius reikalavimus 34 . Po šio tyrimo parengtos visoms valstybėms narėms taikytinos rekomendacijos ir tam tikroms valstybėms narėms skirti patarimai.

4 langelis. Elektros ir elektroninės įrangos atliekų tvarkymas

§Įtraukti visų susijusių valdžios lygmenų (savivaldybių, regionų, nacionalinio) institucijas.

§Nustatyti (arba suintensyvinti) kontrolę visais tvarkymo grandinės etapais ir organizuoti patikrinimus, visų pirma siekiant nustatyti neteisėtą arba reikalavimų neatitinkančią veiklą.

§Gerinti duomenų kokybę, be kita ko, vykdant kokybės patikrinimus ir stiprinant atsekamumo procedūras siekiant jas taikyti visoms įrangos atliekoms.

§Tobulinti DGA sistemas, kad jos atitiktų bent jau bendruosius būtiniausius peržiūrėtos Atliekų pagrindų direktyvos reikalavimus.

§Gerinti surinkimą imantis šių veiksmų:

oplėsti surinkimo infrastruktūrą;

odidinti vartotojų informuotumą;

oaiškiai nurodyti atsakomybės už įrangos atliekas perdavimo atliekų tvarkymo grandinėje tvarką;

oreikalauti, kad visi surinkėjai taikytų atitikties sistemą.

§Užtikrinti direktyvoje nustatytų tinkamo apdorojimo reikalavimų vykdymą; apsvarstyti, ar nereikėtų patvirtinti minimaliųjų kokybės standartų, taikytinų apdorojant EEĮA.

§Įgyvendinti / kurti su gaminiais susijusios informacijos, aktualios apdorojant atliekas ir paruošiant jas pakartotinai naudoti, mainų tarp gamintojų ir perdirbėjų mechanizmus (pvz., platformą „I4R“ (angl. Information for Recyclers, liet. „Informacija perdirbėjams“) 35 ).

§Sukurti registruotų ir įgaliotų / patvirtintų veiklos vykdytojų nacionalinio lygmens tinklą, skirtą paruošimo pakartotinai naudoti klausimams spręsti.

§Apsvarstyti galimybę nacionaliniu lygmeniu nustatyti atskirą su paruošimu pakartotinai naudoti susijusį tikslą.

6.Pakuočių atliekos

2015 m. bendras ES susidariusių pakuočių atliekų kiekis siekė apie 85 mln. tonų, t. y. apie 3,4 proc. viso susidariusių atliekų kiekio 36 . Pastaraisiais metais susidarančių atliekų kiekis po truputį didėja.

Pakuočių direktyvoje nustatyti konkretūs iki 2008 m. pabaigos pasiektini tikslai (kai kurioms valstybėms narėms taikyti ilgesni terminai, tačiau jie visi baigėsi 2015 m.): bendri naudojimo medžiagoms gauti ir perdirbimo tikslai (atitinkamai 60 proc. ir 55 proc.) ir kartu su konkrečiomis medžiagomis susiję perdirbimo tikslai (60 proc. – popieriaus ir kartono, 60 proc. – stiklo, 50 proc. – metalo, 22,5 proc. – plastiko ir 15 proc. – medienos).

Nuo 2005 m. ES vidutinis pakuočių perdirbimo rodiklis nuolat didėja (iki 65,8 proc. 2015 m. 37 ). Tačiau 2013–2015 m. susidariusių pakuočių atliekų kiekis ES išaugo 6 proc. – iš to matyti, kad daugiau nuveikti reikia atliekų prevencijos srityje. Atlikus ankstyvojo perspėjimo tyrimą, keliose valstybėse narėse taip pat nustatyta su pakuotėmis susijusių duomenų neatitikčių – iš to galima spręsti, jog gali būti taip, kad ataskaitose nurodomas ne visas rinkai pateikiamas pakuočių kiekis.

Peržiūrėtoje Pakuočių direktyvoje 38 nustatyti platesnio užmojo bendri pakuočių perdirbimo tikslai (65 proc. 2025 m. ir 70 proc. 2030 m.) ir aukštesni su konkrečiomis medžiagomis susiję perdirbimo tikslai (pvz., plastiko – 55 proc. 2030 m.). Šiems tikslams pasiekti reikės visoje ES dėti daugiau pastangų siekiant efektyviau sukurti atskiro surinkimo sistemas, kad jos apimtų daugiau perdirbti tinkamų atliekų, be kita ko, taikant patobulintas DGA sistemas.

Dauguma valstybių narių laikosi šiuo metu taikomų bendrų perdirbimo tikslų, nors Vengrija (nuo 2012 m.) ir Malta (nuo 2013 m. 39 ) smarkiai atsilieka. Kelios valstybės narės nepasiekė vieno ar daugiau su konkrečiomis medžiagomis susijusių tikslų: popieriaus ir kartono (Malta), medienos (Kroatija, Malta, Kipras, Suomija), metalo (Kroatija, Malta) ir stiklo (Graikija, Malta, Kipras, Vengrija, Portugalija, Lenkija ir Rumunija) tikslų. Komisija susisiekė su atitinkamomis valstybėmis narėmis ir, vykdydama reikalavimų vykdymo skatinimo ir kitokią veiklą, skirtą veiklos rezultatams pagerinti, parengė tikslines rekomendacijas.

7.Šalinimas sąvartyne

Šalinimas sąvartyne – mažiausiai tinkama atliekų tvarkymo galimybė. Nors apskritai sąvartyne šalinamų komunalinių atliekų kiekis ES nuolat mažėja (2013–2016 m. jis sumažėjo 18 proc. 40 ), 2016 m. vidutinis sąvartyne šalinamų komunalinių atliekų ES rodiklis vis dar siekė 24 proc. ES šalių padėtis ir toliau labai skiriasi: 2016 m. 10 valstybių narių sąvartynuose šalino daugiau negu 50 proc. komunalinių atliekų, o penkios pranešė, kad šie jų rodikliai viršija 70 proc.

Sąvartynų direktyva valstybės narės įpareigotos sumažinti sąvartynuose šalinamų biologiškai skaidžių komunalinių atliekų kiekį, kad jis neviršytų 75 proc. iki 2006 m., 50 proc. iki 2009 m. ir 35 proc. iki 2016 m., palyginti su pradinėmis, t. y. 1995 m., reikšmėmis 41 . Peržiūrėtoje direktyvoje 42 reikalaujama, kad valstybės narės sumažintų sąvartynuose šalinamų komunalinių atliekų kiekį tiek, kad jis neviršytų 10 proc. iki 2035 m., taip pat šioje direktyvoje uždraudžiama sąvartyne šalinti atskirai surinktas atliekas, įskaitant biologiškai skaidžias atliekas.

Kalbant apie biologiškai skaidžių atliekų kiekio mažinimo tikslų įgyvendinimą, valstybių narių pateikti duomenys nevienodai išsamūs. Remiantis pateiktais duomenimis, 2015 m. pusė valstybių narių buvo jau pasiekusios 35 proc. tikslą, kuris turėjo būti pasiektas iki 2016 m. Kroatijai nepavyko iki 2013 m. pasiekti 75 proc. tikslo. Kiprui, Čekijai, Graikijai, Latvijai ir Slovakijai taip pat nepavyko pasiekti iki 2013 m. įgyvendintino 50 proc. tikslo. Malta, kurios bendras sąvartyne šalinamų komunalinių atliekų rodiklis yra aukštas, naujausių duomenų nepateikė. Komisija susisiekė su atitinkamomis valstybėmis narėmis ir, vykdydama reikalavimų vykdymo skatinimo ir kitokią veiklą, skirtą veiklos rezultatams pagerinti, parengė tikslines rekomendacijas.

Neseniai Komisijos užsakymu atlikus tyrimą 43 nustatyta, kad 15 valstybių narių nevisiškai vykdo direktyvoje 44 nustatytą įpareigojimą rūšiuoti atliekas prieš jas šalinant sąvartyne.

Nors, valstybių narių teigimu, reikalavimų neatitinkantys sąvartynai buvo uždaryti, susirūpinimą tebekelia direktyvos reikalavimų neatitinkančių įrenginių skaičius.

8.Nuotekų dumblas

Nuotekų dumblo direktyva siekiama kontroliuoti nuotekų dumblo naudojimą žemės ūkyje. Joje nustatytos sunkiųjų metalų koncentracijos dumble, kurį ketinama naudoti žemės ūkyje ir dirvožemiui tręšti, ribinės vertės.

Ši direktyva taikoma ilgiau nei 30 metų ir ji visoje ES tinkamai įgyvendinama. Visos valstybės narės yra nustačiusios šios direktyvos reikalavimus atitinkančias arba netgi daug griežtesnes sunkiųjų metalų koncentracijos dirvožemyje ribines vertes.

9.Išvados

ES atliekų srities teisės aktai daro didelį poveikį gerinant atliekų tvarkymą. Tačiau tam, kad ES galėtų naudotis žiedinės ekonomikos teikiamais aplinkosauginiais ir ekonominiais pranašumais ir konkuruoti vis labiau senkančių išteklių pasaulyje, labai svarbu visapusiškai įgyvendinti šiuos teisės aktus.

Iš šioje ataskaitoje aprašytų ankstyvojo perspėjimo ataskaitų dėl komunalinių atliekų, taip pat iš reikalavimų vykdymo skatinimo veiksmų, kurių imasi Komisija, matyti, jog valstybės narės nuolat daro pažangą, tačiau matyti ir tai, kad esama skubiai šalintinų rimtų spragų bei spręstinų uždavinių.

Jeigu atitinkamos valstybės narės skubiai imtųsi veiksmų siekdamos įgyvendinti šioje ataskaitoje bei prie jos pridedamose konkrečioms šalims skirtose ataskaitose nurodytus veiksmus, būtų galima padaryti nemenką pažangą. Veiksmingesnis atskiras surinkimas, efektyvios DGA sistemos, ekonominės priemonės, pavyzdžiui, sąvartynų ir atliekų deginimo mokesčiai, bei geresnė duomenų kokybė – visa tai labai svarbu siekiant užtikrinti ES atliekų srities teisės aktų laikymąsi dabar ir ateityje.

Po šios ataskaitos paskelbimo Komisija valstybėse narėse, kurioms kyla rizika, kad su komunalinėmis atliekomis susiję 2020 m. tikslai gali būti nepasiekti, pradės vykdyti aukšto lygio vizitus dėl žiedinės ekonomikos ar atliekų. Šiuo tikslu Komisija bendradarbiaus su susijusiais suinteresuotaisiais subjektais, įskaitant vietos ir regionų veiklos vykdytojų asociacijas.

Komisija ir toliau skirs didelius išteklius valstybėms narėms remti siekdama joms padėti įgyvendinti įsipareigojimus. Be kita ko, ji teiks techninę paramą (pvz., atlikdama aplinkos nuostatų įgyvendinimo peržiūrą 45 ir keisdamasi geriausia patirtimi 46 ) ir skirs ES lėšų. Tačiau intensyvinti reikiamos politikos reformos įgyvendinimo procesą ir paspartinti veiksmus vietoje gali tik nacionalinės institucijos.

(1)

Išsami informacija apie šias kiekvienos direktyvos įgyvendinimo ataskaitas pateikiama adresu http://ec.europa.eu/environment/waste/reporting/index .

(2)

Ankstesnė įgyvendinimo ataskaita COM/2017/088 final apima 2010–2012 m. laikotarpį. Komisija teisiškai įpareigota paskelbti šią ataskaitą.

(3)

Yra ir kitų teisės aktų, pagal kuriuos valstybės narės privalo teikti Komisijai įgyvendinimo ataskaitas. Tačiau skiriasi šių užpildytų klausimynų pateikimo terminai.

(4)

Eunomia Research and Consulting Ltd et al (2018), „Study to identify Member States at risk of non-compliance with the 2020 target of the Waste Framework Directive and to follow-up phase 1 and 2 of the compliance promotion exercise“ (Tyrimas, kuriuo siekiama nustatyti, kurioms valstybėms narėms kyla rizika nesilaikyti Atliekų pagrindų direktyvos 2020 m. tikslo ir imtis tolesnių 1 ir 2 etapų reikalavimų laikymosi skatinimo veiksmų).

(5)

Europos teminis atliekų ir medžiagų žaliojoje ekonomikoje centras (ETC/WMGE) Europos aplinkos agentūrai (2018), „Scenarios for municipal waste recycling based on the European Reference Model on Municipal Waste, Contribution to the first Early Warning report“ (Komunalinių atliekų perdirbimo pagal Europos komunalinių atliekų srities gerosios patirties modelį scenarijai. Įnašas į pirmąją išankstinio perspėjimo ataskaitą).

(6)

BIO by Deloitte (2017), „Resource efficient use of mixed wastes; Improving management of construction and demolition waste“ (Efektyvus mišrių atliekų naudojimas. Statybos ir griovimo atliekų tvarkymo gerinimas).

(7)

BiPRO GmbH (2017), „Support to selected Member States in improving hazardous waste management based on assessment of Member States' performance“ (Parama atrinktoms valstybėms narėms gerinant pavojingų atliekų tvarkymą remiantis valstybių narių veiklos rezultatų vertinimu).

(8)

BiPRO GmbH (2018), „WEEE compliance promotion exercise“ (EEĮA reikalavimų laikymosi skatinimo veiksmų tyrimas).

(9)

Eurostatas: http://ec.europa.eu/eurostat/web/waste/data/database , duomenų rinkinys (env_wasmun).

(10)

Atliekų pagrindų direktyvos 11 straipsnio 2 dalies a punktas.

(11)

Direktyva (ES) 2018/851, toliau vadinama peržiūrėta Atliekų pagrindų direktyva.

(12)

Direktyvos (ES) 2018/851 11 straipsnio 2 dalies c–e punktai.

(13)

„Eunomia“ (2018 m.) ir ETC/WMGE (2018 m.).

(14)

Pagal jų pasirinktą skaičiavimo metodą. Kad būtų galima patikrinti, kaip yra įgyvendinamas šis Atliekų pagrindų direktyvos 11 straipsnio 2 dalies a punkte nustatytas tikslas, Sprendime 2011/753/ES yra nustatyti keturi galimi skaičiavimo metodai, taikytini rengiant komunalinių atliekų, paruošiamų pakartotinai naudoti ir perdirbti, kiekio ataskaitas.

(15)

ETC/WMGE (2018 m.).

(16)

http://ec.europa.eu/environment/waste/framework/support_implementation.htm.

(17)

Atliekų hierarchijoje atliekų tvarkymo galimybės išdėstytos pagal tvarumo lygį. Didžiausias prioritetas teikiamas atliekų prevencijai, mažesnis – perdirbimui, naudojimui energijai gauti ir galiausiai – šalinimui (pvz., šalinimui sąvartyne).

(18)

Eurostatas, duomenų rinkinys (env_wasgen).

(19)

11 straipsnio 2 dalies b punktas.

(20)

ARGUS (2017), „Compliance reporting on Waste Framework Directive – material recovery rates for construction & demolition waste for reporting period 2013 – 2015“ (Atliekų pagrindų direktyvos reikalavimų laikymosi ataskaita. 2013–2015 m. ataskaitinio laikotarpio statybos ir griovimo atliekų panaudojimo medžiagoms gauti rodiklis); 2017 m. patvirtinimo ataskaita.

(21)

BIO by Deloitte (2017); Eurostatas, duomenų rinkinys ( cei_wm040 ).

(22)

https://ec.europa.eu/docsroom/documents/20509/attachments/1/translations/en/renditions/native.

(23)

Eurostatas; duomenų rinkinys (env_wasgen).

(24)

BiPRO (2015), „Support to selected Member States in improving hazardous waste management based on assessment of Member States' performance“ (Parama atrinktoms valstybėms narėms gerinant pavojingų atliekų tvarkymą remiantis valstybių narių veiklos rezultatų vertinimu) (10 valstybių narių padėties analizė); ir BiPRO (2017) (14 valstybių narių padėties analizė).

(25)

Polichlorinuotų bifenilų / polichlorinuotų terfenilų.

(26)

Šios gairės paskelbtos visomis ES kalbomis adresu http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=uriserv:OJ.C_.2018.124.01.0001.01.ENG&toc=OJ:C:2018:124:TOC .

(27)

Kaip nustatyta Atliekų pagrindų direktyvos 15 straipsnio 2 dalyje.

(28)

Remiantis dokumentu „WEEE calculation tools“ (EEĮA skaičiuoklė), paskelbtu adresu http://ec.europa.eu/environment/waste/weee/data_en.htm.

(29)

 United National University (2007), Direktyvos 2002/96/EB dėl elektros ir elektroninės įrangos atliekų 2008 m. peržiūra.

(30)

Šis tikslas taikytas iki 2015 m. pabaigos.

(31)

Latvija tikslo nepasiekė 2015 m., o kitos valstybės narės jo nepasiekė 2014 m. (pagal naujausius pateiktus duomenis) arba ankstesniais metais.

(32)

Eurostat; duomenų rinkinys (env_waselee).

(33)

Rengiant šią ataskaitą 2016 m. duomenų neturėta.

(34)

BiPRO (2018).

(35)

  https://i4r-platform.eu/.

(36)

Eurostat; dataset (env_wasgen) and (env_waspac).

(37)

Ten pat.

(38)

Direktyva (ES) 2018/852.

(39)

2015 m. duomenys dar nepateikti.

(40)

Eurostatas; duomenų rinkinys (emv_wasmun).

(41)

Sąvartynų direktyvos 5 straipsnio 2 dalyje numatyta galimybė terminą pailginti ketveriais metais, jei 1995 m. valstybės narės sąvartynuose šalino daugiau negu 80 proc. komunalinių atliekų.

(42)

Direktyva (ES) 2018/850.

(43)

Milieu (2017), „Study to assess the implementation by the EU Member States of certain provisions of Directive 1999/31/EC on the landfill of waste“ (Tyrimas, kuriuo siekiama įvertinti, kaip ES valstybės narės įgyvandina tam tikras Direktyvos 1999/31/EB dėl atliekų sąvartynų nuostatas).

(44)

Sąvartynų direktyvos 6 straipsnio a punktas.

(45)

http://ec.europa.eu/environment/eir/index_en.htm.

(46)

TAIEX-EIR Peer2Peer - http://ec.europa.eu/environment/eir/p2p/index_en.htm.

Top

Briuselis, 2018 09 24

COM(2018) 656 final

PRIEDAS

prie

KOMISIJOS ATASKAITOS EUROPOS PARLAMENTUI, TARYBAI, EUROPOS EKONOMIKOS IR SOCIALINIŲ REIKALŲ KOMITETUI IR REGIONŲ KOMITETUI

dėl ES atliekų srities teisės aktų, įskaitant ankstyvojo perspėjimo ataskaitą, skirtą valstybėms narėms, kurioms kyla rizika nepasiekti su komunalinių atliekų parengimu pakartotinai naudoti ir perdirbti susijusio 2020 m. tikslo, įgyvendinimo

{SWD(2018) 413 final}
{SWD(2018) 414 final}
{SWD(2018) 415 final}
{SWD(2018) 416 final}
{SWD(2018) 417 final}
{SWD(2018) 418 final}
{SWD(2018) 419 final}
{SWD(2018) 420 final}
{SWD(2018) 421 final}
{SWD(2018) 422 final}
{SWD(2018) 423 final}
{SWD(2018) 424 final}
{SWD(2018) 425 final}
{SWD(2018) 426 final}


1 lentelė. ES valstybių narių 1 , kurioms kyla rizika, kad 2020 m. tikslas, susijęs su komunalinių atliekų paruošimu pakartotinai naudoti / perdirbti, gali būti nepasiektas; kurios tikriausiai nepasieks 2020 m. tikslo, susijusio su statybos ir griovimo atliekų (SGA) paruošimu kitaip naudoti, ir (arba) kurios neįgyvendina taikomų privalomų tikslų, nustatytų susijusiuose atliekų srities teisės aktuose, rezultatų santrauka. Remiantis valstybių narių pateiktais duomenimis.

Valstybė narė

Rizika, kad 2020 m. tikslas, susijęs su komunalinėmis atliekomis, bus nepasiektas
(2015 m. duomenys)

Pažanga, padaryta siekiant iki 2020 m. įgyvendinti tikslą 70 proc. SGA paruošti kitaip naudoti
(2014 m. duomenys)

EEĮA surinkimo tikslas
(2015 m. duomenys)

Su pakuotėmis susiję tikslai: bendrasis perdirbimo tikslas; su konkrečiomis medžiagomis susiję tikslai (2015 m. duomenys)

Su šalinimu sąvartyne susiję tikslai
(taikymo pradžios data; 2013–2015 m. ataskaitinio laikotarpio duomenys)

BG

CY

Mažiau negu 60 proc. paruošiama kitaip naudoti

2014 m. duomenys

– bendrasis perdirbimo tikslas
– mediena

– stiklas

(2014 m. duomenys)

50 proc. (2013 m.)

HR

– mediena
– metalas

75 proc. (2013 m.)

EE

FI

mediena

EL

Mažiau negu 60 proc. paruošiama kitaip naudoti

stiklas

50 proc. (2013 m.)

HU

– bendrasis perdirbimo tikslas
– stiklas

LV

50 proc. (2013 m.)

MT

2014 m. duomenys

– bendrasis perdirbimo tikslas

– popierius
– mediena

– metalas

– stiklas

(2014 m. duomenys)

Duomenų nepateikta

PL

stiklas

PT

stiklas

RO

2014 m. duomenys

stiklas (2014 m. duomenys)

SK

Mažiau negu 60 proc. paruošiama kitaip naudoti

50 proc. (2013 m.)

ES

SE

Mažiau negu 60 proc. paruošiama kitaip naudoti

FR

Duomenų nepateikta

IT

Duomenų nepateikta

CZ

50 proc. (2013 m.)

(1)

Laikoma, kad likusioms į 1 lentelę neįtrauktoms 10 valstybių narių nekyla rizika, jog 2020 m. tikslas, susijęs su komunalinėmis atliekomis, gali būti nepasiektas. Šių valstybių narių nurodytas SGA, paruošiamų kitaip naudoti, kiekis siekia 60 proc. arba daugiau ir jos įgyvendina kitus taikomus lentelėje analizuojamus tikslus.

Top