Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017AE5392

    Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė dėl: Komisijos komunikato Europos Parlamentui, Tarybai ir Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui dėl tolesnių PVM veiksmų plano veiksmų „Bendros ES PVM erdvės kūrimas. Laikas veikti“ [COM(2017) 566 final], Pasiūlymo dėl Tarybos reglamento, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) Nr. 904/2010 dėl patvirtinto apmokestinamojo asmens [COM(2017) 567 final – 2017/0248 (CNS)], Pasiūlymo dėl Tarybos įgyvendinimo reglamento, kuriuo iš dalies keičiamas Įgyvendinimo reglamentas (ES) Nr. 282/2011 dėl tam tikrų sandorių Bendrijos viduje neapmokestinimo PVM [COM(2017) 568 final – 2017/0249 (NLE)], Pasiūlymo dėl Tarybos direktyvos, kuria iš dalies keičiama Direktyva 2006/112/EB dėl tam tikrų pridėtinės vertės mokesčio sistemos taisyklių suderinimo ir supaprastinimo ir nustatoma valstybių narių tarpusavio prekybos apmokestinimo galutinė sistema [COM(2017) 569 final – 2017/0251 (CNS)]

    EESC 2017/05392

    OL C 237, 2018 7 6, p. 40–45 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    6.7.2018   

    LT

    Europos Sąjungos oficialusis leidinys

    C 237/40


    Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė dėl:

    Komisijos komunikato Europos Parlamentui, Tarybai ir Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui dėl tolesnių PVM veiksmų plano veiksmų „Bendros ES PVM erdvės kūrimas. Laikas veikti“

    [COM(2017) 566 final]

    Pasiūlymo dėl Tarybos reglamento, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) Nr. 904/2010 dėl patvirtinto apmokestinamojo asmens

    [COM(2017) 567 final – 2017/0248 (CNS)]

    Pasiūlymo dėl Tarybos įgyvendinimo reglamento, kuriuo iš dalies keičiamas Įgyvendinimo reglamentas (ES) Nr. 282/2011 dėl tam tikrų sandorių Bendrijos viduje neapmokestinimo PVM

    [COM(2017) 568 final – 2017/0249 (NLE)]

    Pasiūlymo dėl Tarybos direktyvos, kuria iš dalies keičiama Direktyva 2006/112/EB dėl tam tikrų pridėtinės vertės mokesčio sistemos taisyklių suderinimo ir supaprastinimo ir nustatoma valstybių narių tarpusavio prekybos apmokestinimo galutinė sistema

    [COM(2017) 569 final – 2017/0251 (CNS)]

    (2018/C 237/07)

    Pranešėjas:

    Giuseppe GUERINI

    Bendrapranešėjis:

    Krister ANDERSSON

    Konsultavimasis

    Europos Sąjungos Taryba, 2017 10 23

    Europos Komisija 2017 11 17, 2017 12 13

    Teisinis pagrindas

    Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 113 straipsnis

    Atsakingas skyrius

    Ekonominės ir pinigų sąjungos, ekonominės ir socialinės sanglaudos skyrius

    Priimta skyriuje

    2018 2 28

    Priimta plenarinėje sesijoje

    2018 3 14

    Plenarinė sesija Nr.

    533

    Balsavimo rezultatai

    (už / prieš / susilaikė)

    185/9/7

    1.   Išvados ir rekomendacijos

    1.1.

    EESRK mano, kad dabartinė ES pridėtinės vertės mokesčio (PVM) sistema yra labai suskaidyta ir sudėtinga, ir sukurdama verslui bereikalingą administracinę naštą ir prekybos kliūtis, sumažina ir iškreipia prekybą ir investicijas.

    1.2.

    EESRK mano, kad PVM sistema turėtų būti siekiama sudaryti geresnes sąlygas tinkamam vidaus rinkos veikimui. Visų pirma, PVM sistema turi būti ne tokia susiskaidžiusi ir efektyviau administruojama, ypač kalbant apie tarpvalstybinę prekybą, ir turėtų būti modernizuota atsižvelgiant į didėjančią globalizaciją ir ekonomikos skaitmeninimą.

    1.3.

    EESRK palankiai vertina Europos Komisijos pasiryžimą sumažinti PVM nepriemoką, taip pat neseniai priimtą Direktyvą (ES) 2017/1371 dėl kovos su Sąjungos finansiniams interesams kenkiančiu sukčiavimu baudžiamosios teisės priemonėmis, kuri suteikia galimybę dalyvauti Europos prokuratūrai tais atvejais, kai sukčiavimas PVM viršija 10 mln. EUR.

    1.4.

    EESRK mano, kad mokesčių administratoriai turėtų ištirti, kaip būsimos technologijos galėtų prisidėti prie kovos su sukčiavimu PVM. Skaitmeninės technologijos, užtikrindamos būtiną skaidrumą, gali būti naudinga priemonė tiek verslininkų, tiek mokesčių administratorių administracinei naštai supaprastinti. Pirmiausia valstybės narės turėtų sukurti atitinkamus forumus, kuriuose būtų keičiamasi geriausios praktikos pavyzdžiais pajamų surinkimo srityje, ir žiniomis, kaip sukurti technologijas, kurios padėtų tinkamai surinkti mokesčius tarpvalstybinės prekybos atvejais. Reikėtų apsvarstyti, ar nevertėtų nuodugniai ištirti galimybę prabangos prekes apmokestinti aukštesniu PVM tarifu. Efektyvios PVM kompensavimo sistemos ir mokesčių formos bei procesai turėtų būti aptariami kartu su racionalizuotomis sistemomis, skirtomis keistis informacija apie sukčiautojus. Europos Komisija turėtų padėti steigti tokius institucinius forumus ir tokiu būdu prisidėti prie ekonomikos augimo didinimo ir prarandamų pajamų mažinimo.

    1.5.

    EESRK mano, kad vieno langelio principas yra gyvybiškai svarbi, paskirties vieta grindžiamos sistemos dalis. Todėl yra sveikintinos tokios Komisijos iniciatyvos kaip siūlomas vieno langelio principu grindžiamos mini sistemos išplėtimas B2C („verslas vartotojui“) paslaugoms ir B2C prekybai prekėmis, vykdomai tiek Bendrijos viduje, tiek iš Bendrijai nepriklausančių šalių.

    1.6.

    EESRK ragina visas susijusias institucijas pertvarkyti PVM sistemą, išnagrinėti, kaip kuo greičiau įgyvendinti bendrą sistemą tiek paslaugoms, tiek prekėms, tokiu būdu palengvinant numatomas problemas, kylančias dėl dviejų sistemų (vienos, skirtos prekėms, kitos – paslaugoms) egzistavimo. EESRK tokį pokytį laikytų teigiamu tiek, kiek jis neprieštarautų mokesčių neutralumo principui.

    1.7.

    EESRK pabrėžia mokesčio neutralumo tarp įvairių bendrovių svarbą, nurodydamas, kad PVM mokėjimai neturėtų daryti neigiamo poveikio kai kurių įmonių likvidumui. Atsižvelgiant į tai, būtų reikalaujama, kad prekių importuotojai PVM turėtų sumokėti, kai šios prekės faktiškai pateikiamos rinkai, o ne iš karto, kai jos įvežamos ir saugomos.

    1.8.

    Dėl patvirtinto apmokestinamojo asmens, EESRK atkreipia dėmesį į tai, kad, Komisijos nuomone, ši koncepcija yra svarbi pereinant prie PVM sistemos, grindžiamos paskirties šalies principu, ir sutinka, kad įmonės, kurių patikimumas mokesčių srityje yra įrodytas, turėtų galėti pasinaudoti atitinkamomis supaprastinimo priemonėmis.

    1.9.

    EESRK atkreipia dėmesį į tai, kad prireiks laiko, kol valstybės narės susitars dėl patvirtinto apmokestinamojo asmens sistemos ir dėl to, kad ši sistema būtų taikoma daugumai įmonių, o kadangi pasiūlyme numatyti greiti sprendimai yra labai svarbūs PVM sistemos veikimui, EESRK norėtų paraginti valstybes nares taikyti šiuos greitus sprendimus visoms įmonėms, kol nesukurta galutinė patvirtinto apmokestinamojo asmens sistema.

    1.10.

    Atsižvelgiant į tam tikras išimtis, kai Bendrijos vidaus sandoriai neapmokestinami PVM, įtrauktas į pasiūlymą, kuriuo iš dalies keičiamas Įgyvendinimo reglamentas Nr. 282/2011, EESRK atkreipia dėmesį į tai, kad Tarybos prašymas Komisijai supaprastinti ir išaiškinti išimčių teisinę sistemą, yra naudinga priemonė siekiant sumažinti sukčiavimą ir mažinti MVĮ tenkančias su reikalavimų laikymusi susijusias sąnaudas.

    1.11.

    EESRK mano, jog svarbu, kad Komisija atliktų išsamų reguliavimo poveikio vertinimą, kurio tikslas – nustatyti, įskaitant kiekybiniu požiūriu, praktinį PVM veiksmų plano, kaip visumos, poveikį individams, įmonėms ir mokesčių institucijoms.

    1.12.

    EESRK norėtų dar kartą pažymėti, jog reikėtų dėti visas pastangas, kad galutinė PVM sistema būtų įgyvendinta per pagrįstą laikotarpį; kitu atveju, kyla pavojus, kad gali būti neįgyvendinti ar tik iš dalies įgyvendinti nurodyti tikslai, pakenkta vidaus rinkai ir Europos įmonėms bei vartotojams.

    2.   Įžanga ir aplinkybės

    2.1.

    Savo komunikate „Bendros ES PVM erdvės kūrimas. Laikas spręsti“, kuris buvo paskelbtas 2016 m. balandžio 7 d., Komisija pateikė veiksmų planą, kuriuo siekiama modernizuoti ES PVM sistemą, ir konkrečių pasiūlymų šiuo klausimu.

    2.2.

    Visų pirma, veiksmų plane numatyta: i) modernizuoti PVM sistemą, pritaikant ją prie naujų skaitmeninių technologijų; ii) padaryti, kad MVĮ būtų lengviau laikytis PVM taisyklių; iii) suformuoti PVM tarifų nustatymo politiką; iv) sumažinti PVM nepriemoką valstybėse narėse ir spręsti mokestinio sukčiavimo problemą.

    2.3.

    Kadangi tarpvalstybinė prekyba ES sudaro daugiau kaip 4,1 trln. EUR (eksportas) ir 3,9 trln. EUR (importas), veikianti PVM sistema yra ypač svarbi visiems Europos piliečiams.

    2.4.

    2016 m. gruodžio 1 d. Komisija paskelbė du pasiūlymus: dėl PVM, taikomo tarpvalstybinei e. prekybai (1) ir kitą dėl e. leidiniams taikomų PVM tarifų (2).

    2.5.

    2016 m. gruodžio 21 d., siekdama sumažinti sukčiavimą PVM ir atsižvelgdama į kai kurių valstybių narių prašymus, Komisija paskelbė pasiūlymą dėl laikino bendrojo atvirkštinio apmokestinimo mechanizmo taikymo tiekiamoms prekėms ir teikiamoms paslaugoms, kurių vertė viršija 10 000 EUR.

    2.6.

    2017 m. spalio mėn. Europos Komisija paskelbė naują priemonių rinkinį PVM srityje. Šį rinkinį sudaro: i) pasiūlymas iš dalies pakeisti dabartinę PVM direktyvą 2006/112/EB, įvedant patvirtinto apmokestinamojo asmens sąvoką ir kai kurias taisomąsias priemones (3); ii) priemonės, padėsiančios pagrindą laipsniškam perėjimui prie apmokestinimo paskirties valstybėje narėje ir paprastai nustatomo tiekėjo prievolės principo (4); iii) pasiūlymas iš dalies pakeisti Įgyvendinimo reglamentą (ES) Nr. 282/2011 siekiant suderinti ir supaprastinti taisykles, taikomas prekių vežimo bendrijos viduje įrodymui atleidimo nuo PVM tikslais (5); iv) pasiūlymas iš dalies pakeisti reglamentą dėl nacionalinių valdžios institucijų administracinio bendradarbiavimo PVM srityje (6).

    2.7.

    Konkrečiai, Komisija pateikė keturis greitus sprendimus siekiant sumažinti administracinę naštą įmonėms taikant dabartinę sistemą. Šie keturi greiti sprendimai yra: i) PVM taisyklių supaprastinimas įmonėms, kurios prekes veža iš vienos valstybės narės į kitą, kur jos turi būti laikomos prieš tiekiant vartotojui, kuris yra žinomas iš anksto; ii) taisyklių, susijusių su grandininių sandorių situacijomis supaprastinimas ir suderinimas; iii) krovinių vežimo tarp dviejų valstybių narių įrodymo supaprastinimas. Šie supaprastinimai taikomi tik įmonėms, turinčioms patvirtinto apmokestinamojo asmens statusą. Ketvirtas greitas sprendimas, susijęs su prekybos partnerių PVM mokėtojo kodu, įtraukiamu į elektroninę ES PVM informacijos mainų sistemą (VIES), bus prieinamas patvirtinto apmokestinamojo asmens statusą turinčioms ir tokio statuso neturinčioms įmonėms.

    2.8.

    Ateityje Komisija ketina laipsniškai pakeisti dabartines pereinamojo laikotarpio priemones dėl prekybos tarp valstybių narių apmokestinimo galutiniu susitarimu, paremtu prekių apmokestinimo paskirties šalyje principo taikymu, priėmus keletą teisėkūros procedūra priimamų teisės aktų ir atlikus laipsniškų pertvarkymų.

    3.   Bendrosios pastabos. Kova su sukčiavimu ir nacionalinių valdžios institucijų bendradarbiavimas

    3.1.

    EESRK mano, kad dabartinė PVM sistema yra pernelyg suskaidyta ir sudėtinga, ir todėl, sukurdama verslui didelę ir bereikalingą administracinę naštą ir prekybos kliūtis, sumažina ir iškreipia prekybą ir investicijas.

    3.2.

    EESRK mano, kad PVM sistema turėtų būti siekiama sudaryti geresnes sąlygas tinkamam vidaus rinkos veikimui. Visų pirma, PVM sistema turi būti ne tokia suskaidyta ir efektyviau administruojama, ypač kalbant apie tarpvalstybinę prekybą, ir turėtų būti modernizuota atsižvelgiant į didėjančią ekonomikos globalizaciją ir skaitmeninimą.

    3.3.

    Be to, Komitetas pritaria Komisijos nuomonei, kad sukčiavimas PVM srityje yra didelė problema, – preliminariais duomenimis dėl sukčiavimo prarandama 151 mlrd. EUR pajamų – kuriai spręsti reikia imtis praktinių ir vis veiksmingesnių priemonių, galinčių sumažinti neteisėtą praktiką, tačiau nedarančių neigiamo poveikio bendrosios rinkos konsolidacijai (7).

    3.4.

    EESRK palankiai vertina Europos Komisijos pasiryžimą sumažinti PVM nepriemoką, taip pat neseniai priimtą Direktyvą (ES) 2017/1371 dėl kovos su Sąjungos finansiniams interesams kenkiančiu sukčiavimu baudžiamosios teisės priemonėmis, kuri suteikia galimybę dalyvauti Europos prokuratūrai tais atvejais, kai sukčiavimas PVM viršija 10 mln. EUR.

    3.5.

    Todėl svarbu pirmenybę teikti tikslui užtikrinti tikrą vidaus rinką ir kovoti su sukčiavimu, pasiekiant greitų apčiuopiamų rezultatų šioje srityje, glaudžiau bendradarbiaujant mokesčių administratoriams mainų srityje ir kurti duomenų bazes, platformas ir paslaugas, skirtas duomenų mainams tarp įvairių nacionalinių valdžios institucijų, siekiant užtikrinti efektyvų mokesčių taisyklių vykdymą. Visų pirma, EESRK ragina Komisiją ir nacionalinius mokesčių administratorius kasdien glaudžiau ir intensyviau bendradarbiauti, kad būtų užtikrintas vidaus rinkos reikalavimų laikymasis ir sumažintos tiek įmonių, tiek ir mokesčių administratorių administracinės sąnaudos. Be to, Europos Komisija ir mokesčių administratoriai turėtų, bendradarbiaudami su organizuota pilietine visuomene ir kitomis suinteresuotomis šalims, tirti, kaip būsimos technologijos galėtų padėti kovoti su sukčiavimu PVM, kadangi skaitmeninės technologijos, užtikrindamos būtiną skaidrumą, gali būti naudinga priemonė tiek įmonių, tiek mokesčių administratorių administracinei naštai supaprastinti.

    3.6.

    EESRK pabrėžia, kad valstybėms narėms reikia sukurti atitinkamus forumus, kuriuose būtų keičiamasi geriausios praktikos pavyzdžiais pajamų surinkimo srityje, ir žiniomis, kaip sukurti technologijas, kurios padėtų deramai surinkti mokesčius tarpvalstybinės prekybos atveju. Visų pirma, efektyvios PVM grąžinimo sistemos ir mokesčių formos bei procesai turėtų būti aptariami kartu su efektyviomis sistemomis, skirtomis keistis informacija apie sukčiautojus. Europos Komisija turėtų padėti steigti tokius institucinius forumus ir taip prisidėti prie ekonomikos augimo ir prarandamų pajamų mažinimo.

    4.   Paskirties šalies principas ir tarifai

    4.1.

    Kaip teigiama nuomonėje dėl PVM veiksmų plano (8), EESRK mano, kad atlikus dabartinės sistemos nuodugnią pertvarką, turėtų būti sukurta galutinė PVM sistema, kuri būtų ne tik aiški, patikima ir išsami, bet ir proporcinga įmonių atžvilgiu bei pritaikyta prie sparčių ekonomikos ir rinkų pokyčių.

    4.2.

    Šiame kontekste Komitetas pritaria pasiūlymui pasirinkti paskirties šalies principą kaip galutinės PVM sistemos pagrindą, nes tgy sumažinti ES rinkos iškraipymus.

    4.3.

    Vieno langelio principas yra gyvybiškai svarbi paskirties vieta grindžiamos sistemos dalis. Todėl yra sveikintinos tokios Komisijos iniciatyvos kaip siūlomas vieno langelio principu grindžiamos mini sistemos išplėtimas B2C (verslas vartotojui) paslaugoms ir B2C prekybai prekėmis, vykdomai tiek Bendrijos viduje, tiek iš Bendrijai nepriklausančių šalių. Be tinkamai veikiančios vieno langelio principo sistemos, grindžiamos buveinės šalies auditais, be keičiamo masto paprastinimo ir galimybės kompensuoti patirtą pirkimo PVM iš visų valstybių narių, be bet kurios paskirties šalies principu grindžiamos sistemos ženkliai padidėtų administracinė našta, ypač MVĮ.

    4.4.

    EESRK pabrėžia mokesčio neutralumo tarp įvairių bendrovių svarbą, nurodydamas, kad PVM mokėjimai neturėtų daryti neigiamo poveikio kai kurių įmonių likvidumui. Atsižvelgiant į tai, būtų reikalaujama, kad prekių į konkrečias nacionalines rinkas importuotojai PVM turėtų sumokėti, kai šios prekės faktiškai pateikiamos rinkai, o ne iš karto, kai jos įvežamos ir saugomos, kol pateks į prekybą.

    4.5.

    Kalbant apie veiksmų plano pirmą etapą, kuriame pagrindinis dėmesys skiriamas tam tikrų prekių tiekimui, EESRK ragina visas PVM sistemos pertvarkymo procese dalyvaujančias institucijas išnagrinėti, kaip kuo greičiau įgyvendinti bendrą sistemą, tiek paslaugoms, tiek prekėms, tokiu būdu palengvinant prognozuojamas problemas, kurios kiltų dėl dviejų sistemų (vienos, skirtos prekėms, kitos – paslaugoms) egzistavimo.

    4.6.

    Tai ypač svarbu atsižvelgiant į tai, kad skaitmeninėje ekonomikoje skiriamoji riba tarp prekių ir paslaugų tampa vis neaiškesnė ir gali toliau mažėti, kadangi technologijos vystosi daug sparčiau nei atitinkamų institucijų kuriamos taisyklės. Todėl EESRK ragina Europos Komisiją atsižvelgti į šį klausimą ir galbūt jį spręsti vykdant PVM sistemos reformą.

    4.7.

    EESRK mano, kad PVM tarifų politika, kurios laikosi Komisija savo veiksmų plane ir kuria siekiama suteikti valstybėms narėms daugiau lankstumo lengvatinių tarifų srityje, iš esmės turėtų būti suderinta su paskirties šalies principu, turint omenyje, kad pagal šią sistemą tikėtinas mažesnis prekybos iškraipymas.

    4.8.

    Tačiau suteikus valstybėms narėms daugiau laisvės nustatant savo tarifus, visa sistema neturėtų tapti susiskaidžiusi ar pernelyg sudėtinga. Todėl būtinas proporcingumas, kad įgyvendinimo sistema būtų aiški ir nuspėjama, visų pirma tai svarbu MVĮ, ir siekiant mažinti ekonominės veiklos vykdytojams taikomų reikalavimų laikymosi sąnaudas apskritai (9).

    4.9.

    Tai reiškia, kad išimtys turėtų būti leidžiamos tik ypatingais ir tinkamai pagrįstais atvejais, kad būtų užtikrinta vienoda ir nuspėjama reglamentavimo sistema.

    4.10.

    Kalbant apie galimas išimtis, Komitetas mano, jog tikslas remti socialines inovacijas ir stiprinti Europos socialinių teisių ramstį, kuriam pritaria Komisija, galėtų pateisinti lengvatinių tarifų taikymą socialinėms įmonėms ir socialinių paslaugų sektoriui, remiantis konkrečiomis iniciatyvomis, kurių nuspręstų imtis valstybės narės šiuo tikslu pagal naują teisinę sistemą, reguliuojančią PVM.

    4.11.

    Svarbu, kad būtų sukurtas informacijos paieškos internete įrankis, kad įmonės galėtų stebėti skirtingas 28 valstybių narių tarifų sistemas. Šis įrankis turi būti lengvai prieinamas, patikimas ir, pageidautina, visomis oficialiosiomis ES kalbomis.

    5.   Patvirtintas apmokestinamasis asmuo

    5.1.

    Dėl patvirtinto apmokestinamojo asmens, EESRK atkreipia dėmesį į tai, kad, Komisijos nuomone, ši koncepcija yra svarbi pereinant prie PVM sistemos, grindžiamos paskirties šalies principu, ir sutinka, kad įmonės, kurių patikimumas mokesčių srityje yra įrodytas, turėtų galėti pasinaudoti atitinkamomis supaprastinimo priemonėmis.

    5.2.

    Nors patvirtinto apmokestinamojo asmens koncepcija ir atvirkštinio apmokestinimo taikymas gali būti reikšmingas palengvinimas įmonėms, manome, jog tam, kad įmonės, ypač MVĮ, galėtų kreiptis dėl šio statuso įgijimo, būtina, kad visose valstybėse narėse būtų įgyvendinti suderinti, aiškūs ir proporcingi kriterijai ir taisyklės, kad patvirtinto apmokestinamojo asmens statusas galėtų būti suteiktas kuo didesniam skaičiui suinteresuotųjų subjektų.

    5.3.

    Kadangi prireiks nemažai laiko, kol valstybės narės susitars dėl patvirtinto apmokestinamojo asmens statuso ir kol ši sistema bus pradėta taikyti didžiajai daugumai įmonių, ir kadangi pasiūlyme numatyti greiti sprendimai yra labai svarbūs PVM sistemos veikimui, EESRK norėtų paraginti valstybes nares taikyti šiuos sprendimus visų įmonių atžvilgiu, kol nesukurta galutinė patvirtinto apmokestinamojo asmens sistema.

    5.4.

    EESRK taip pat sutinka, kad, siekiant kuo geriau pasinaudoti apmokestinamojo asmens statusu, turi būti sukurtos tinkamai parengtos elektroninės saugojimo sistemos, kurios turėtų būti lengvai prieinamos nacionaliniams mokesčių administratoriams.

    5.5.

    Tačiau atsižvelgiant į dabartinės redakcijos Komisijos pasiūlymą, negalima pateikti nuodugnesnio ir išsamesnio šios koncepcijos įvertinimo, kadangi ji vis dar miglota, ir neaišku, kokios bus praktinės jos įgyvendinimo pasekmės.

    5.6.

    Todėl šiuo etapu EESRK norėtų tik pažymėti, kad patvirtinto apmokestinamojo asmens priemonė turėtų būti papildyta aiškiais ir skaidriais įgyvendinimo kriterijais. Šiuo požiūriu reikėtų pažymėti, kad nustačius kriterijus, panašius į tuos, kuriais reglamentuojama įgaliotojo ekonominės veiklos vykdytojo sistema, patvirtinto apmokestinamojo asmens sistema ir greiti sprendimai galėtų būti prieinami tik labai mažai daliai verslo bendruomenės. Kyla pavojus, kad patvirtinto apmokestinamojo asmens sistema būtų prieinama labai nedideliam įmonių skaičiui.

    5.7.

    Šią koncepciją, ypač pirmuoju įgyvendinimo etapu, turi atidžiai stebėti Europos Komisija, kad patvirtinto apmokestinamojo asmens koncepcijos privalumai mokesčių supaprastinimo ir reikalavimų laikymosi paprastumo požiūriu nesumažintų teisinio tikrumo ir reguliavimo vienodumo vidaus rinkoje.

    5.8.

    Atsižvelgiant į pasiūlymą, kuriuo iš dalies keičiamas Įgyvendinimo reglamentas Nr. 282/2011, susijusį su tam tikromis išimtis, taikomomis Bendrijos vidaus sandoriams, EESRK atkreipia dėmesį į tai, kad Tarybos prašymas Komisijai supaprastinti ir išaiškinti išimčių teisinę sistemą, yra, greičiausia, naudinga priemonė siekiant sumažinti sukčiavimą ir MVĮ patiriamas reikalavimų laikymosi sąnaudas.

    6.   Tolesni veiksmai ir galutinės pastabos

    6.1.

    Apskritai, EESRK mano, jog svarbu, kad Komisija atliktų išsamų reguliavimo poveikio vertinimą, kurio tikslas – nustatyti, įskaitant kiekybiniu požiūriu, praktinį PVM veiksmų plano, kaip visumos, poveikį individams, įmonėms ir mokesčių administratoriams.

    6.2.

    Galiausia, EESRK pažymi, kad – remiantis savo ankstesne nuomone dėl PVM veiksmų plano (10), – yra svarbu įgyvendinti visas veiksmų plano dalis kaip nedalomą visumą.

    6.3.

    EESRK dar kartą norėtų pažymėti, kad reikėtų dėti visas pastangas, kad galutinė PVM sistema būtų įgyvendinta per pagrįstą laikotarpį; kitu atveju, kyla pavojus, kad gali būti neįgyvendinti ar tik iš dalies įgyvendinti nurodyti tikslai, pakenkta vidaus rinkai ir Europoje veiklą vykdančioms įmonėms.

    2018 m. kovo 14 d., Briuselis

    Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkas

    Georges DASSIS


    (1)  COM(2016) 757 final.

    (2)  COM(2016) 758 final.

    (3)  COM(2017) 567 final.

    (4)  COM(2017) 566 final.

    (5)  COM(2017) 568 final.

    (6)  COM(2017) 569 final.

    (7)  Žr. EESRK nuomonę dėl PVM – Leidžianti nukrypti nuostata – atvirkštinis apmokestinimas, ypač 1.2–3.2. punktai – OL C 288, 2017 8 31, p. 52.

    (8)  OL C 389, 2016 10 21, p. 43.

    (9)  Žr. EESRK nuomonę dėl PVM veiksmų plano (OL C 389, 2016 10 21, p. 43), 3.1.6 ir 3.1.7 punktai.

    (10)  OL C 389, 2016 10 21, p. 43.


    Top