EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015XC1223(02)

Paraiškos paskelbimas pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1151/2012 dėl žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemų 50 straipsnio 2 dalies a punktą

OL C 433, 2015 12 23, p. 13–15 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

23.12.2015   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 433/13


Paraiškos paskelbimas pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1151/2012 dėl žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemų 50 straipsnio 2 dalies a punktą

(2015/C 433/05)

Šiuo paskelbimu suteikiama teisė pareikšti prieštaravimą paraiškai pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1151/2012 (1) 51 straipsnį.

BENDRASIS DOKUMENTAS

„LEVICKÝ SLAD“

EB Nr. SK-PGI-0005–01181–20.11.2013

SKVN ( ) SGN ( X )

1.   Pavadinimas

„Levický slad“

2.   Valstybė narė arba trečioji šalis

Slovakija

3.   Žemės ūkio produkto arba maisto produkto aprašymas

3.1.   Produkto rūšis

1.8 klasė. Kiti Sutarties I priede išvardyti produktai (prieskoniai ir kt.).

3.2.   Produkto, kurio pavadinimas nurodytas 1 punkte, aprašymas

„Levický slad“ yra daugiausia alui gaminti skirtas šviesaus pilzeno tipo miežių salyklas. Jis gaunamas iš nustatytoje geografinėje vietovėje auginamų selektyviai veisiamų sertifikuotų veislių dvieilių salyklinių miežių.

Svarbūs garantuojami „Levický slad“ rodikliai yra šie:

a)   drėgmė– ne daugiau kaip 5 %;

b)   spalva– ne daugiau kaip 4,5 EBC;

c)   ekstrakto išeiga (sausosios medžiagos svorio)– ne mažiau kaip 80 %;

d)   purumas– ne mažiau kaip 78,5 %.

Salyklo juslinės ypatybės: salyklas turi būti gryno, salyklui būdingo aromato, be pašalinių kvapų, saldoko ir gryno skonio. Spalva – vienodai šviesi, be parudavusių galiukų. Savo išvaizda salyklas primena perdirbtus miežius.

3.3.   Pašarai (taikoma tik gyvūniniams produktams) ir žaliavos (taikoma tik perdirbtiems produktams)

„Levický slad“ žaliavos yra dvieiliai salykliniai miežiai, įrašyti į „Levický slad“ registruotų veislių sąrašą. Gamyboje naudojami visų arba kelių nurodytų veislių miežiai.

Nustatyta geografinė vietovė pasižymi labiausiai salykliniams miežiams auginti tinkamų rūšių vidutinio sunkumo arba sunkiu dirvožemiu, t. y. juodžemiu, velėniniu karbonatiniu dirvožemiu, suneštiniu upių dirvožemiu ir rudžemiu. Auginimo vietovės reljefas – lygus arba šiek tiek nuožulnus. Jai būdingas labai šiltas ir sausas žemumų klimatas. Dėl šių savybių salyklinius miežius galima sėti labai anksti ir tai yra labai svarbu siekiant aukštos grūdų kokybės (gausaus ekstrakto, minimalios sužalotų grūdų dalies, retai pasitaikančių grybelinių ligų) ir gausaus derliaus.

3.4.   Specialūs gamybos veiksmai, atliktini nustatytoje geografinėje vietovėje

 

1 etapas. Miežių pirkimas, priėmimas ir valymas.

 

2 etapas. Miežių išmirkymas.

 

3 etapas. Miežių daiginimas.

 

4 etapas. Miežių džiovinimas ir gemalų šalinimas.

 

5 etapas. Miežių sterilizavimas.

3.5.   Specialios produkto pjaustymo, trynimo, pakavimo ir kt. taisyklės

Salyklas gali būti pakuojamas į ne didesnės nei 50 kg talpos maišus arba į didelius 300–600 kg maišus su gamintojo etikete arba žymena.

3.6.   Specialios ženklinimo taisyklės

„Levický slad“ gamintojai gali naudoti pavadinimą „Levický slad“ produktui ženklinti, reklamuoti arba parduoti.

Visų rūšių pakuotės turi būti su etikete arba žymena, kurioje nurodytas gamintojo adresas, įstaigos adresas, pakuotės svoris, partijos numeris, fasavimo data ir data, iki kurios produktas gali būti naudojamas, taip pat Europos Sąjungos logotipas; ženklinant gali būti naudojami žodžiai „saugoma geografinė nuoroda“ arba jų santrumpa „SGN“.

Pareiškėjas pripažįsta, kad bet kuris nustatytos geografinės vietovės gamintojas turi teisę gaminti „Levický slad“ pagal produkto specifikaciją.

4.   Glaustas geografinės vietovės apibūdinimas

Vietovę žymi šie geografiniai taškai ir ribos:

Šiaurėje, iš vakarų į rytus – Pavahės Inoveco kalnų grandinės Plikasis kalnas (Holi Vrchas), Velky Tribečo ir Velky Inoveco viršukalnės, Štiavnickės kalnų grandinė ir Javorių kalnų grandinė iki Krivanio upelio.

Rytuose ir pietuose – Krivanio upelis iki tos vietos, kurioje jis susilieja su Ipojaus upe, Ipojaus upė iki tos vietos, kurioje ji susilieja su Dunojumi, ir Dunojaus upė iki Zitavos savivaldybės.

Vakaruose, iš pietų į šiaurę – Zitavos savivaldybė prie Dunojaus, Marcelovos, Sveti Peterio, Pavlov Dvoro, Nesvadų ir Komočos savivaldybės iki Vaho upės prie Dedina Mladežės savivaldybės ir Vaho upė iki Plikojo kalno (Holi Vrcho) Pavahės Inoveco kalnų grandinėje.

5.   Ryšys su geografine vietove

„Levický slad“ salyklo išskirtinumą lemia nustatytos geografinės vietovės specialios gamtinės sąlygos, t. y. jos klimatas ir dirvožemis, taip pat produkto kokybė, gaminimo tradicija ir geras vardas. Kalnų juosta šiaurinėje geografinės vietovės dalyje apsaugo vietovę nuo šalto oro įsiveržimo. Miežių auginimo sezonu vidutinė oro temperatūra yra 15–17 °C, o vidutinis kritulių kiekis – 150–200 mm. Bendras kritulių kiekis kitose Slovakijos miežių auginimo vietovėse yra 450–650 mm. Lietaus perteklius miežių nokimo laikotarpiu sumažina grūdo salyklinę kokybę, nes drėgnas oras suaktyvina fermentavimo medžiagas, kurios suskaldo krakmolą į cukrų, ir grūdas salyklo gamybos laikotarpiu nedygsta.

„Levický slad“ kokybė priklauso ne tik nuo klimato sąlygų, bet ir nuo vietovės dirvožemio – juodžemio, velėninio karbonatinio dirvožemio, suneštinio upių dirvožemio ir rudžemio. Auginimo vietos reljefas – lygus arba kai kuriais atvejais šiek tiek nuožulnus. Visos kitos Slovakijos miežių auginimo vietovės skiriasi viena ar kita pagrindine savybe (didesniu kritulių kiekiu, didesne vidutine temperatūra, auginimo sezono trukme, dirvožemio sąlygomis). Jei žaliavoms nebūtų būdingos šios augimo sąlygos, „Levický slad“ kokybė ir išeiga būtų kitokia.

Nustatytoje geografinėje vietovėje pavasariniai miežiai pradedami sėti per paskutines dešimt vasario mėn. dienų ir gali būti sėjami iki kovo 10–20 dienos. Pavasarinių miežių grūdo kokybę iš esmės lemia jo susiformavimo ir užsipildymo laikotarpis. Fenologine prasme tas laikotarpis apibūdinamas kaip varpų formavimosi nustatytoje geografinėje vietovėje pradžia – tai gegužės mėn. pirmas-trečias dešimties dienų laikotarpis iki visiško sunokimo. Visas pavasarinių miežių auginimo sezonas nustatytoje geografinėje vietovėje trunka maždaug 120 dienų, įskaitant apie 44 dienas nuo varpų formavimosi pradžios iki visiško jų sunokimo. Todėl nustatytos geografinės vietovės sąlygos yra idealios aukštos kokybės salykliniams kviečiams, kurių grūdo krakmolo kiekis optimalus, ir iš kurių galima pagaminti salyklą, kurio ekstrakto kiekis 81,5–-82,5 %, auginti.

Nustatytoje geografinėje vietovėje salyklinių miežių derlius yra nuimamas praėjus kelioms dienoms po visiško jų sunokimo. Fiziologiškai subrendusių ir sveikų, lietaus nepažeistų grūdų derlius nuimamas anksti, kad būtų išvengta reguliariai liepos mėn. antroje pusėje ir pirmoje rugpjūčio mėn. pusėje prasidedančio lietingo laikotarpio.

„Levický slad“ kokybę lemia miežių kokybės rodikliai ir salyklo gamybos procesas. Dėl vietovei būdingo mažo kritulių kiekio ir dirvožemio sąlygų grūdai yra didesni ir vienodo dydžio, taip pat turi daugiau krakmolo, todėl galima pagaminti salyklą, kurio ekstrakto kiekis didesnis. Vienodas grūdų dydis yra svarbus jų mirkymui: reikia, kad grūdai sugertų vandenį tuo pačiu greičiu ir turėtų tiek pat dygimo energijos, kai vėliau iš jų naudojant supylimo (Wanderhaufen) sistemą yra gaminamas salyklas.

Vyriausiems aludariams, palankiai vertinantiems „Levický slad“, svarbiausios jo savybės yra išvaizda, spalva, grūdo skonis, ekstrahuojamųjų medžiagų sudėtis ir baltymų skaidymosi lygis, teigiamai veikiantis tradiciškai gaminamo alaus kokybę. Gaminant tokios rūšies alų su „Levický slad“ salyklu galima gauti pageidaujamą spalvą, skonį ir pasiekti reikiamą gamybos efektyvumą.

Grūdų auginimo tradicija vietovėje įsitvirtino XIX a., kai Von Šoelerių šeimai skyrus dalį kapitalo imta greitai vystyti grūdų auginimo sektorių ir susijusią perdirbimo pramonę. Dėl tos priežasties šioje vietovėje užaugintus salyklinius miežius Budapešto biržoje taip pat imta laikyti atskiros kategorijos miežiais („Tót Árpa“). Dar didesnė pažanga padaryta XX a. antroje pusėje, investavus į savarankiškus salyklo prekybos namus. Nuo pat pradžių salyklo prekybos namų produktas buvo vadinamas „Levický slad“ – šiuo pavadinimu produktas buvo gerai žinomas tarp miežių augintojų ir perdirbėjų. Tik pradėjus gaminti „Levický slad“, jo kokybę ir gerą vardą išgarsino tai, kad jis buvo eksportuojamas ne tik į daugumą Rytų ir Vakarų Europos šalių, bet ir į kitų keturių žemynų šalis. Kadangi miežinio salyklo konkursai nėra organizuojami, jo kokybę patvirtina daugiausiai užsienyje, įskaitant Čekijos Respublikoje rengiamus konkursus, pelnyti šviesaus alaus kategorijos apdovanojimai ir „European Beer Star“ apdovanojimas.

Nuoroda į paskelbtą specifikaciją

(Šio reglamento 6 straipsnio 1 dalies antra pastraipa)

http://www.upv.sk/swift_data/source/pdf/specifikacie_op_oz/specifikacia_Levicky_slad.pdf


(1)  OL L 343, 2012 12 14, p. 1.


Top