EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015XC1223(02)

Публикация на заявление съгласно член 50, параграф 2, буква а) от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета относно схемите за качество на селскостопанските продукти и храни

OB C 433, 23.12.2015, p. 13–15 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

23.12.2015   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 433/13


Публикация на заявление съгласно член 50, параграф 2, буква а) от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета относно схемите за качество на селскостопанските продукти и храни

(2015/C 433/05)

Настоящата публикация предоставя право на възражение срещу заявлението в съответствие с член 51 от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета (1).

ЕДИНЕН ДОКУМЕНТ

„LEVICKÝ SLAD“

EО №: SK-PGI-0005-01181 – 20.11.2013

ЗНП ( ) ЗГУ ( X )

1.   Наименование:

„Levický slad“

2.   Държава членка или трета държава

Словашка република

3.   Описание на земеделския продукт или храната

3.1.   Вид продукт

Клас 1.8: Други продукти от приложение I към Договора (подправки и т.н.)

3.2.   Описание на продукта, за който се отнася наименованието в точка 1

„Levický slad“ („Левицки малц“) е пивоварен ечемичен малц от светъл пилзенски тип, предназначен предимно за производството на бира. Той се приготвя от култивирани сертифицирани сортове малцов двуреден ечемик, които се отглеждат в определения географски район.

„Levický slad“ има следните важни гарантирани характеристики:

а)   влагосъдържание: максимум 5 %;

б)   цвят: максимум 4,5 EBC;

в)   екстракт в сухото вещество: минимум 80 %;

г)   ронливост: минимум 78,5 %.

Органолептичните свойства на малца трябва да отговарят на чист малцов аромат без страничен мирис, вкусът трябва да е сладникав и чист. Цветът е равномерно светъл, без кафеникави връхчета. На външен вид малцът напомня типа на преработения ечемик.

3.3.   Фуражи (само за продукти от животински произход) и суровини (само за преработени продукти)

„Levický slad“ се произвежда от сортовете малцов двуреден ечемик, които са вписани за „Levický slad“ в Списъка на регистрираните сортове. При производството се използват или всички сортове, или само някои от тях.

Определеният географски район се характеризира със средно тежки почви от видовете, които са най-подходящи за отглеждането на малцов ечемик, каквито са черноземите, смолниците, алувиалните почви и кафявите почви в равнинен терен или в терен с лек наклон. Той има характер на много топъл и сух низинен климатичен регион. Тези свойства дават възможност малцовият ечемик да се засява много рано, което е важен фактор за високото качество на ечемичните зърна (богат екстракт, минимален процент повредени зърна, рядка поява на плесенни заболявания) и за високия добив.

3.4.   Специфични етапи на производството, които трябва да бъдат извършени в определения географски район

 

Етап 1. Закупуване, приемане и почистване на ечемика

 

Етап 2. Накисване

 

Етап 3. Кълнене на ечемика

 

Етап 4. Сушене и отделяне на кълновете

 

Етап 5. Отделяне на кълновете от малца

3.5.   Специфични правила за рязане, настъргване, опаковане и др.

Малцът може да се опакова в чували с тегло до 50 kg или в чували тип „Big Bag“ с тегло 300—600 kg, които се обозначават с етикет на производителя.

3.6.   Специфични правила за етикетиране

При етикетирането, рекламата и маркетинга на продукта производителят може да използва наименованието „Levický slad“.

Всички видове опаковки се обозначават с етикет с адреса на производителя, адреса на предприятието, теглото на опаковката, номера на партидата, датата на пълнене, срока на годност на малца, символа на Европейския съюз; върху етикета може да се изпише „chránené zemepisné označenie“ („защитено географско указание“) или съкращението „CHZO“ („ЗГУ“).

Заявителят приема, че всеки производител в определения район има право да произвежда „Levický slad“ в съответствие със спецификацията на продукта.

4.   Кратко определение на географския район

Географският район е определен от следните географски точки и линии:

Северната част на района (в посока от запад на изток) очертават Холи връх (от планинската верига Поважки Иновец), върховете Велки Трибеч, Велки Иновец и Щявницките върхове, Яворие до Кривански поток.

Източната и южната част на района (в посока от запад на изток) очертават Кривански поток до мястото, където се влива в река Ипел, река Ипел до мястото, където се влива в река Дунав, река Дунав до община Житава.

Западната част на района (в посока от юг на север) очертават община Житава край река Дунав, общините Марцелова, Свети Петер, Павлов Двор, Несвади и Комоча до река Вах край община Дедина Младеже и река Вах до нивото на Холи връх (от планинската верига Поважки Иновец).

5.   Връзка с географския район

Специфичните природни условия в определения район (т.е. климатичните условия и свойствата на почвата), както и качеството, традицията и добрата репутация са в основата на уникалния характер на продукта „Levický slad“. Планинската верига в северната част предпазва района от нахлуване на студен въздух. Средната температура на въздуха през вегетационния период е 15—17 °С, а средното количество валежи е 150—200 mm. Общото количество валежи в други области в Словакия, в които се отглежда ечемик, е 450—650 mm. Прекомерните валежи по време на узряването понижават качеството на ечемика за малцуване, тъй като при влажно време се активизират ферментите, които разграждат скорбялата на въглехидрати, и при малцуването зърното трудно покълва.

Освен климатичните условия, влияние върху качеството на продукта „Levický slad“ оказват и почвите в района. Те са черноземи, смолници, алувиални почви и кафяви почви в равнинен терен или в терен с лек наклон. В останалите райони, в които в Словакия се отглежда ечемик, се наблюдават различия при някои от основните условия (по-голямо количество валежи, средни температури, продължителност на вегетационния период, почвени условия). Тези условия за растеж на суровината са от решаващо значение за качеството и продуктивността на „Levický slad“.

В определения район пролетният ечемик се сее от третата десетдневка на февруари до втората десетдневка на март (включително), което влияе благоприятно върху добива и качеството на зърното. Качеството на зърното на пролетния ечемик зависи в най-голяма степен от периода на образуване и наливане на зърната. От фенологична гледна точка този период може да се ограничи до периода между началото на изкласяването, което за определения район означава от първата до третата десетдневка на май, и пълната зрялост. Общата продължителност на вегетационния период на пролетния ечемик в определения район е около 120 дни, като периодът между началото на изкласяването и пълната зрялост трае средно 44 дни. Това означава, че в определения район има изключително подходящи условия за отглеждане на висококачествен малцов ечемик с оптимално съдържание на скорбяла в зърната, което отговаря на съдържание на екстракт в малца в интервала 81,5—82,5 %.

В определения район малцовият ечемик се жъне няколко дни след достигането на пълна зрялост. Жътвата се извършва преди дъждовния период (който обикновено настъпва през втората половина на юли и първата половина на август), като по този начин се осигурява добив на физиологично зрели, здрави и неповредени от дъждовете зърна.

Качеството на продукта „Levický slad“ е обусловено от качествените характеристики на ечемика и технологията на малцуването. Благодарение на малкото количество валежи и на почвените условия в определения район зърната са едри и равномерни и съдържат повече скорбяла, което осигурява по-висока екстрактивност на малца. Равномерната големина на зърната е от значение за накисването, за да може те да поемат вода еднакво бързо и при последващото кълнене, което се извършва в подвижни апарати, да имат еднаква кълняема енергия.

Според майсторите пивовари, които предпочитат „Levický slad“, той се отличава с характерните външен вид, цвят и вкус на зърната, като съставът на екстрактивните вещества и степента на разграждане на белтъчините влияят положително върху качеството на бирата, която се вари по традиционен начин. Благодарение на „Levický slad“ се постигат както желаният вкус и цвят на тези видове бира, така и ефективността при производството им.

Традицията в отглеждането на зърнени култури в определения район получава импулс още през XIX век чрез капитала, който инвестира семейство Шьолер, и чрез последвалото динамично развитие в отглеждането на зърнени култури и свързаната с него преработваща промишленост, в резултат на което посоченият малцов ечемик започва да се котира на борсата в Будапеща като самостоятелна категория — „Tót Árpa“. За специфичния характер на района свидетелства и направената през втората половина на ХХ век инвестиция в самостоятелно предприятие за производство на малц. Още от самото начало неговият продукт носи наименованието „Levický slad“, което е широко известно както на производителите, така и на преработвателите на ечемик. От стартирането на производството качеството и добрата репутация на „Levický slad“ се затвърждават от факта, че продуктът се изнася не само за голяма част от държавите от Източна и Западна Европа, а и за държави от останалите четири континента. Тъй като за ечемичен малц не се организират специализирани конкурси, за неговото качество може да се съди по наградите, които произведените от него светли бири печелят в чужбина, включително на конкурси в Чешката република, както и наградата „European Beer Star“.

Препратка към публикуваната спецификация

(член 6, параграф 1, втора алинея от настоящия регламент)

http://www.upv.sk/swift_data/source/pdf/specifikacie_op_oz/specifikacia_Levicky_slad.pdf


(1)  ОВ L 343, 14.12.2012 г., стр. 1.


Top