Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015TA1209(24)

    Ataskaita dėl Europos jūrų saugumo agentūros 2014 finansinių metų metinių finansinių ataskaitų su Agentūros atsakymais

    OL C 409, 2015 12 9, p. 216–222 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    9.12.2015   

    LT

    Europos Sąjungos oficialusis leidinys

    C 409/216


    ATASKAITA

    dėl Europos jūrų saugumo agentūros 2014 finansinių metų metinių finansinių ataskaitų su Agentūros atsakymais

    (2015/C 409/24)

    ĮVADAS

    1.

    Europos jūrų saugumo agentūra (toliau – Agentūra, taip pat vadinama „EMSA“), įsikūrusi Lisabonoje, įsteigta Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 1406/2002 (1). Agentūros užduotis – užtikrinti aukštą jūrų saugos ir taršos iš laivų prevencijos lygį, teikti techninę pagalbą Komisijai ir valstybėms narėms, prižiūrėti Sąjungos teisės aktų taikymą bei įvertinti jų veiksmingumą (2).

    PATIKINIMO PAREIŠKIMĄ PATVIRTINANTI INFORMACIJA

    2.

    Audito Rūmų taikomas audito metodas apima analitines audito procedūras, tiesioginį operacijų testavimą ir Agentūros priežiūros ir kontrolės sistemų pagrindinių kontrolės priemonių įvertinimą. Be to, naudojami iš kitų auditorių darbų gauti įrodymai ir atliekama vadovybės pareiškimų analizė.

    PATIKINIMO PAREIŠKIMAS

    3.

    Pagal Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 287 straipsnį Audito Rūmai auditavo:

    a)

    Agentūros metines finansines ataskaitas, kurias sudaro 2014 m. gruodžio 31 d. pasibaigusių finansinių metų finansinės būklės ataskaitos (3) ir biudžeto vykdymo ataskaitos (4); ir

    b)

    šiose finansinėse ataskaitose atspindimų operacijų teisėtumą ir tvarkingumą.

    Vadovybės atsakomybė

    4.

    Vadovybė yra atsakinga už Agentūros metinių finansinių ataskaitų rengimą ir sąžiningą jų pateikimą bei atspindimų operacijų teisėtumą ir tvarkingumą (5):

    a)

    Su Agentūros metinėmis finansinėmis ataskaitomis susijusi vadovybės atsakomybė apima vidaus kontrolės sistemos, – susijusios su finansinės būklės ataskaitų, kuriose nėra reikšmingų dėl sukčiavimo ar klaidų atsiradusių iškraipymų, parengimu ir sąžiningu pateikimu, – nustatymą, taikymą ir priežiūrą; tinkamų apskaitos metodų, remiantis Komisijos apskaitos pareigūno patvirtintomis apskaitos taisyklėmis, pasirinkimą ir taikymą (6); esamomis aplinkybėmis pagrįstų apskaitinių įvertinimų atlikimą. Vykdomasis direktorius Agentūros metines finansines ataskaitas patvirtina po to, kai jos apskaitos pareigūnas jas parengė remdamasis visa turima informacija ir pateikė su finansinėmis ataskaitomis susijusį raštą, kuriame, be kita ko, nurodo, kad jis turi pakankamą patikinimą, jog jos visais reikšmingais aspektais tikrai ir teisingai atspindi Agentūros finansinę būklę.

    b)

    Su atspindimų operacijų teisėtumu ir tvarkingumu bei patikimo finansų valdymo atitiktimi susijusi vadovybės atsakomybė apima veiksmingos ir efektyvios vidaus kontrolės, – apimančios pakankamą priežiūrą ir tinkamas priemones, siekiant išvengti pažeidimų ir sukčiavimo bei, prireikus, teismines procedūras, susigrąžinant neteisingai išmokėtas ar panaudotas lėšas, – nustatymą, taikymą ir priežiūrą.

    Auditoriaus atsakomybė

    5.

    Audito Rūmai, remdamiesi savo audito rezultatais, privalo pateikti Europos Parlamentui ir Tarybai (7) metinių finansinių ataskaitų patikimumo bei jose atspindimų operacijų teisėtumo ir tvarkingumo patikinimo pareiškimą. Audito Rūmai savo auditą atlieka vadovaudamiesi IFAC tarptautiniais audito standartais ir etikos kodeksais bei INTOSAI tarptautiniais aukščiausiųjų audito institucijų standartais. Šie standartai reikalauja, kad Audito Rūmai planuotų ir atliktų auditą tokiu būdu, kad būtų gautas pakankamas patikinimas dėl to, ar Agentūros metinėse finansinėse ataskaitose nėra reikšmingų iškraipymų, o jose atspindimos operacijos yra teisėtos ir tvarkingos.

    6.

    Atliekant auditą, taikomos procedūros, skirtos gauti audito įrodymus apie sumas ir kitą informaciją finansinėse ataskaitose bei apie jose atspindimų operacijų teisėtumą ir tvarkingumą. Procedūros pasirenkamos auditoriaus nuožiūra, remiantis dėl sukčiavimo ar klaidų atsiradusių finansinių ataskaitų reikšmingų iškraipymų ar susijusių operacijų reikšmingos neatitikties Europos Sąjungos teisės aktų reikalavimams rizikos vertinimu. Atlikdamas šiuos rizikos vertinimus, auditorius atsižvelgia į visas vidaus kontrolės priemones, susijusias su finansinių ataskaitų rengimu ir sąžiningu jų pateikimu, taip pat į operacijų teisėtumui ir tvarkingumui užtikrinti įdiegtas priežiūros ir kontrolės sistemas, ir nustato esamomis aplinkybėmis tinkamas audito procedūras. Atliekant auditą taip pat įvertinamas apskaitos metodų tinkamumas, atliktų apskaitinių vertinimų pagrįstumas ir bendras finansinių ataskaitų pateikimas. Rengdami šią ataskaitą ir patikinimo pareiškimą, Audito Rūmai atsižvelgė į su Agentūros metinėmis finansinėmis ataskaitomis susijusį nepriklausomo išorės auditoriaus darbą, kaip tai numatyta ES Finansinio reglamento 208 straipsnio 4 dalyje (8).

    7.

    Audito Rūmų manymu, jų patikinimo pareiškimui pagrįsti yra gauta pakankamai tinkamų audito įrodymų.

    Nuomonė dėl finansinių ataskaitų patikimumo

    8.

    Audito Rūmų nuomone, Agentūros metinėse finansinėse ataskaitose jos finansinė būklė 2014 m. gruodžio 31 d. ir su tą dieną pasibaigusiais finansiniais metais susijusių operacijų ir pinigų srautų rezultatai visais reikšmingais aspektais yra pateikti teisingai, kaip to reikalauja jos finansinis reglamentas ir Komisijos apskaitos pareigūno priimtos apskaitos taisyklės.

    Nuomonė dėl finansinėse ataskaitose atspindimų operacijų teisėtumo ir tvarkingumo

    9.

    Audito Rūmų nuomone, 2014 m. gruodžio 31 d. pasibaigusių finansinių metų metinėse finansinėse ataskaitose atspindimos operacijos visais reikšmingais aspektais yra teisėtos ir tvarkingos.

    ATSIŽVELGIMAS Į ANKSTESNIŲ METŲ PASTABAS

    10.

    Taisomųjų veiksmų, atsižvelgiant į Audito Rūmų ankstesnių metų pastabas, apžvalga pateikta I priede.

    Šią ataskaitą priėmė IV kolegija, vadovaujama Audito Rūmų nario Milan Martin CVIKL, 2015 m. rugsėjo 8 d. Liuksemburge įvykusiame posėdyje.

    Audito Rūmų vardu

    Pirmininkas

    Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA


    (1)  OL L 208, 2002 8 5, p. 1.

    (2)  II priede apibendrinta Agentūros kompetencija ir veikla. Šis priedas pateiktas susipažinti.

    (3)  Balansas ir finansinės veiklos ataskaita, pinigų srautų lentelė, grynojo turto pokyčių ataskaita, svarbių apskaitos metodų santrauka ir kiti aiškinamieji raštai.

    (4)  Biudžeto rezultatų ataskaita ir biudžeto rezultatų ataskaitos priedas.

    (5)  Komisijos deleguotojo reglamento (ES) Nr. 1271/2013 39 ir 50 straipsniai (OL L 328, 2013 12 7, p. 42).

    (6)  Komisijos apskaitos pareigūno patvirtintos apskaitos taisyklės yra pagrįstos Tarptautinės buhalterių federacijos paskelbtais Tarptautiniais viešojo sektoriaus apskaitos standartais (TVSAS) arba, prireikus, – Tarptautinės apskaitos standartų valdybos paskelbtais Tarptautiniais apskaitos standartais (TAS)/Tarptautiniais finansinės atskaitomybės standartais (TFAS).

    (7)  Reglamento (ES) Nr. 1271/2013 107 straipsnis.

    (8)  Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES, Euratomas) Nr. 966/2012 (OL L 298, 2012 10 26, p. 1).


    I PRIEDAS

    Atsižvelgimas į ankstesnių metų pastabas

    Metai

    Audito Rūmų pastaba

    Taisomojo veiksmo būklė

    (užbaigtas/vykdomas/neįvykdytas/n.d.)

    2011

    Audito Rūmai nustatė, kad būtina pagerinti Agentūros turto valdymą. Yra atsiradę nepaaiškinami skirtumai tarp registruoto metinio ir sukaupto nusidėvėjimo. Dėl viduje sukurto nematerialiojo turto, apskaitos procedūros ir informacija apie sąnaudas nėra patikimos. Trūksta įrodymų apie nustatyto laikotarpio administracinės įrangos fizinį inventorių.

    Baigtas fizinio inventoriaus atveju

    Vykdomas viduje sukurto nematerialiojo turto atveju

    2012

    Apskaitos procedūros ir informacija apie sąnaudas, patirtas kuriant nematerialųjį turtą, nėra visiškai patikimos.

    Vykdomas


    II PRIEDAS

    Europos jūrų saugumo agentūra (Lisabona)

    Kompetencija ir veikla

    Sutartyje numatytos Sąjungos kompetencijos sritys

    (Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 100 straipsnis)

    Bendra transporto politika

    „Europos Parlamentas ir Taryba, spręsdami pagal įprastą teisėkūros procedūrą, gali priimti atitinkamas jūrų ir oro transporto nuostatas.“

    Agentūros kompetencijos sritys

    (Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1406/2002, su pakeitimais, padarytais Reglamentais (EB) Nr. 1644/2003, (EB) Nr. 724/2004 ir Reglamentu (ES) Nr. 100/2013)

    Tikslai

    Europos jūrų saugumo agentūra buvo įkurta siekiant užtikrinti aukštą, vienodą ir veiksmingą jūrų saugumo, apsaugos, taršos iš laivų prevencijos ir reagavimo į ją lygį Europos Sąjungoje.

    Agentūra valstybėms narėms ir Komisijai teikia reikiamą techninę ir mokslinę pagalbą bei aukštos kompetencijos lygio paramą, siekdama padėti joms:

    tinkamai taikyti ES teisės aktus jūrų saugumo, apsaugos ir taršos iš laivų prevencijos srityje;

    stebėti jų įgyvendinimą;

    įvertinti priemonių veiksmingumą vietoje.

    Paprašius, Agentūra taip pat teikia operatyvinę, techninę ir mokslinę pagalbą, siekdama padėti valstybėms narėms ir Komisijai spręsti jūrų taršos iš laivų klausimus ES.

    Užduotys

    Atlikus paskutinius pakeitimus buvo patikslinti Agentūros įgaliojimai, suteikiantys galimybę EMSA labiau padėti Komisijai ir valstybėms narėms vykdant savo pagrindines užduotis ir geriau panaudoti savo išteklius, siekiant padėti valstybėms narėms spręsti taršos iš laivų ir jūrų taršos iš naftos ir dujų įrenginių klausimus. Be to, buvo pridėtos papildomos užduotys, suteikiant galimybę Agentūrai naudoti savo kompetenciją ir priemones kitai ES veiklai, susijusiai su Sąjungos jūrų transporto politika.

    Agentūros įvairiapusė veikla padalyta į keturias pagrindines sritis remiantis jos steigimo reglamentu ir atitinkamais ES teisės aktais. Visų pirma Agentūra padeda Komisijai stebėti, kaip įgyvendinami ES teisės aktai, be kita ko susiję su laivų eismo stebėjimu ir sertifikavimu, laivų įrenginių sertifikavimu, laivų sauga, jūrininkų rengimu ir valstybine uostų kontrole.

    Be to, Agentūra plėtoja ir eksploatuoja informacijos apie jūrininkystę priemones ES lygmeniu. Keletas reikšmingų pavyzdžių yra: SafeSeaNet, laivų eismo stebėjimo sistema, skirta atsekti laivus ir jų krovinius bei nelaimingus atsitikimus ir eismo įvykius visoje ES; ES LRIT jungtinis duomenų centras, skirtas užtikrinti su ES vėliavomis plaukiančių laivų identifikavimą ir atsekimą visame pasaulyje; ir THETIS, informacinė sistema, skirta įgyvendinti naują uosto valstybės kontrolės tvarką.

    Taip pat EMSA pakrantės valstybėms teikia pasirengimo jūrų taršos prevencijai, jos aptikimo ir reagavimo į ją pajėgumus. Jie apima Europos naftos išsiliejimo padariniams likviduoti skirtų budinčių laivų tinklą ir Europos palydovinę naftos išsiliejimo ir laivų nustatymo tarnybą (CleanSeaNet), kurie abu yra skirti prisidėti prie veiksmingos ES pakrančių ir vandenų apsaugos nuo taršos iš laivų sistemos.

    Galiausiai, Agentūra konsultuoja Komisiją techniniais ir mokslo klausimais jūrų saugumo ir taršos iš laivų prevencijos srityje prisidėdama prie nuolatinio esamų priemonių veiksmingumo vertinimo ir naujų teisės aktų tobulinimo ir kūrimo. Ji taip pat teikia paramą valstybėms narėms ir palengvina bendradarbiavimą tarp jų bei skleidžia informaciją apie geriausią praktiką.

    Valdymas

    Administracinė valdyba

    Sudėtis

    Po vieną atstovą iš kiekvienos valstybės narės, keturi Komisijos atstovai, keturi atitinkamų profesinių sektorių atstovai be balso teisės.

    Užduotys

    Priimti daugiametį personalo politikos planą, metinį biudžetą, darbo programą, Agentūros pasiruošimo taršai ir reagavimo į ją veiksmų metinę ataskaitą ir detalųjį planą.

    Prižiūrėti vykdomojo direktoriaus atliekamą darbą.

    Vykdomasis direktorius

    Jį skiria Administracinė valdyba. Komisija gali siūlyti vieną ar daugiau kandidatų.

    Išorės auditas

    Europos Audito Rūmai.

    Vidaus auditas

    Europos Komisijos vidaus audito tarnyba (VAT).

    Agentūros vidaus audito skyrius (VAS).

    Biudžeto įvykdymą tvirtinanti institucija

    Europos Parlamentas, veikiantis rekomendavus Tarybai.

    2014 (2013 m.) Agentūrai skirti ištekliai

    Galutinis biudžetas

    Įsipareigojimų asignavimai (C1)

    52,4 (57,8) milijono eurų

    Mokėjimų asignavimai (C1)

    52,7 (54,0) milijono eurų

    Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje pateikti taisomieji biudžetai apima įvairius finansavimo šaltinius, iš kurių C1 sudaro beveik visą finansavimą. Dėl aiškumo ir skaidrumo yra minimi tik dominuojantys, ir dėl to svarbūs, biudžeto asignavimai, t. y. C1 asignavimai. Skaičiai yra galutiniai (pataisytas biudžetas).

    Darbuotojų skaičius 2014 m. gruodžio 31 d.

    Statutiniai darbuotojai

    Personalo plane numatyta 210 (213) darbo vietų, iš kurių užimtos: 198 (203).

    Sutartininkai

    Biudžete suplanuota 30 (29) darbo vietų, iš kurių užimta: 27 (25). Agentūra taip pat įdarbino penkis papildomus projekto finansuojamus sutartininkus.

    Komandiruoti nacionaliniai ekspertai

    Biudžete suplanuota 18 (15) darbo vietų, iš kurių užimta: 15 (14).

    Pažymėtina, kad statutinių pareigybių atžvilgiu EMSA atsižvelgė į tikslą 2015 m. sausio 1 d. turėti 207 pareigybes, vietoj personalo plane 2014 m. numatyto darbo vietų skaičiaus (210).

    2014 (2013) m. veiklos rezultatai ir suteiktos paslaugos

    61 (53) seminarai ir kiti renginiai (seminaruose dalyvavo 1  689(1  424) asmenys);

    45 (35) įvairūs mokymo kursai, kuriuose buvo apmokyta 812 (861) nacionalinių ekspertų;

    64 (74) patikrinimai ir vizitai;

    per visus metus SSN buvo prieinama 99,74 (99,43) % laiko;

    2  521 (2  547) palydovinis vaizdas, užsakytas ir analizuotas pasitelkus CleanSeaNet sistemą;

    per visus metus ES LRIT duomenų centras buvo prieinamas 99,53 % viso laiko;

    17 (16) teršalus surenkančių laivų sutarčių;

    71 (69) pratybos, 26 (21) mokymai su teršalus surenkančiais laivais (12 (10) operatyvinių pratybų ir 14 (11) pranešimo pratybų);

    EMSA pagalbinės laivybos paslaugos teikiamos 24/7 principu;

    Per visus metus THETIS buvo prieinama 99,64 (99,61) % laiko.

    Šaltinis: Agentūros pateiktas priedas.


    ĮSTAIGOS ATSAKYMAI

    Agentūra susipažino su Audito Rūmų ataskaita.


    Top