Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023R0112

    2023 m. sausio 18 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2023/112, kuriuo, pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2016/1036 11 straipsnio 2 dalį atlikus priemonių galiojimo termino peržiūrą, tam tikriems importuojamiems Kinijos Liaudies Respublikos kilmės ratams su ratlankiais iš aliuminio nustatomas galutinis antidempingo muitas

    C/2023/269

    OL L 18, 2023 1 19, p. 66–92 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2023/112/oj

    2023 1 19   

    LT

    Europos Sąjungos oficialusis leidinys

    L 18/66


    KOMISIJOS ĮGYVENDINIMO REGLAMENTAS (ES) 2023/112

    2023 m. sausio 18 d.

    kuriuo, pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2016/1036 11 straipsnio 2 dalį atlikus priemonių galiojimo termino peržiūrą, tam tikriems importuojamiems Kinijos Liaudies Respublikos kilmės ratams su ratlankiais iš aliuminio nustatomas galutinis antidempingo muitas

    EUROPOS KOMISIJA,

    atsižvelgdama į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo,

    atsižvelgdama į 2016 m. birželio 8 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) 2016/1036 dėl apsaugos nuo importo dempingo kaina iš Europos Sąjungos narėmis nesančių valstybių (toliau – pagrindinis reglamentas) (1), ypač į jo 11 straipsnio 2 dalį,

    kadangi:

    1.   PROCEDŪRA

    1.1.   Ankstesni tyrimai ir galiojančios priemonės

    (1)

    Įgyvendinimo reglamentu (ES) Nr. 964/2010 (2) Taryba tam tikriems importuojamiems Kinijos Liaudies Respublikos (toliau – KLR, Kinija arba nagrinėjamoji šalis) kilmės ratams su ratlankiais iš aliuminio nustatė antidempingo muitus (toliau – pradinės priemonės). Tyrimas, po kurio buvo nustatytos pradinės priemonės, toliau vadinamas pradiniu tyrimu.

    (2)

    Pagal pagrindinio reglamento 11 straipsnio 2 dalį atlikus priemonių galiojimo termino peržiūros tyrimą Europos Komisija (toliau – Komisija) Įgyvendinimo reglamentu (ES) 2017/109 (3) (toliau – ankstesnis priemonių galiojimo termino peržiūros tyrimas) nuo 2017 m. sausio 25 d. dar penkeriems metams pratęsė pradinių priemonių galiojimą.

    (3)

    Galiojančios priemonės – iš KLR importuojamam produktui nustatytas 22,3 % ad valorem muitas.

    1.2.   Prašymas atlikti priemonių galiojimo termino peržiūrą

    (4)

    Paskelbus pranešimą apie artėjančią priemonių galiojimo pabaigą (4) Komisija gavo prašymą atlikti peržiūrą pagal pagrindinio reglamento 11 straipsnio 2 dalį.

    (5)

    Prašymą atlikti peržiūrą 2021 m. spalio 21 d. tam tikrų ratų su ratlankiais iš aliuminio Sąjungos pramonės, kaip apibrėžta pagrindinio reglamento 5 straipsnio 4 dalyje, vardu pateikė Europos ratų su ratlankiais gamintojų asociacija (toliau – pareiškėjas). Prašymas atlikti peržiūrą grindžiamas tuo, kad pasibaigus priemonių galiojimui dempingas veikiausiai tęstųsi, o Sąjungos pramonei daroma žala veikiausiai tęstųsi arba pasikartotų.

    (6)

    Skundo pateikėjai, baimindamiesi, kad pirkėjai gali imtis atsakomųjų veiksmų, paprašė jų pavadinimus laikyti konfidencialiais. Komisija laikėsi nuomonės, kad atsakomųjų veiksmų rizika iš tiesų yra didelė, ir sutiko, kad skundo pateikėjų pavadinimai neturėtų būti atskleisti. Siekiant veiksmingai užtikrinti anonimiškumą, kitų Sąjungos gamintojų pavadinimai taip pat neatskleisti, kad atmetimo būdu nebūtų identifikuoti skundo pateikėjų pavadinimai.

    1.3.   Priemonių galiojimo termino peržiūros inicijavimas

    (7)

    Pasikonsultavusi su komitetu, įsteigtu pagal pagrindinio reglamento 15 straipsnio 1 dalį, ir nustačiusi, kad yra pakankamai įrodymų, pagrindžiančių priemonių galiojimo termino peržiūros inicijavimą, Komisija, remdamasi pagrindinio reglamento 11 straipsnio 2 dalimi, 2022 m. sausio 20 d.Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje (5) paskelbtu pranešimu (toliau – pranešimas apie inicijavimą) inicijavo priemonių galiojimo termino peržiūrą dėl tam tikrų importuojamų Kinijos kilmės ratų su ratlankiais iš aliuminio.

    1.4.   Peržiūros tiriamasis laikotarpis ir nagrinėjamasis laikotarpis

    (8)

    Atliekant dempingo tęsimosi tyrimą buvo nagrinėjamas 2020 m. spalio 1 d. – 2021 m. rugsėjo 30 d. laikotarpis (toliau – peržiūros tiriamasis laikotarpis). Tiriant žalos tęsimosi arba pasikartojimo tikimybei įvertinti svarbias tendencijas buvo nagrinėjamas laikotarpis nuo 2018 m. sausio 1 d. iki peržiūros tiriamojo laikotarpio pabaigos (toliau – nagrinėjamasis laikotarpis).

    1.5.   Suinteresuotosios šalys ir prašymas užtikrinti anonimiškumą

    (9)

    Pranešime apie inicijavimą suinteresuotosios šalys paragintos susisiekti su Komisija, kad galėtų dalyvauti tyrime. Be to, Komisija apie priemonių galiojimo termino peržiūros tyrimo inicijavimą konkrečiai pranešė pareiškėjams, kitiems žinomiems Sąjungos gamintojams, žinomiems KLR gamintojams ir Kinijos Liaudies Respublikos valdžios institucijoms, žinomiems importuotojams, naudotojams, prekiautojams ir žinomoms susijusioms asociacijoms ir paragino juos dalyvauti tyrime.

    (10)

    Suinteresuotosios šalys turėjo galimybę teikti pastabas dėl priemonių galiojimo termino peržiūros inicijavimo ir pateikti prašymą išklausyti dalyvaujant Komisijai ir (arba) prekybos bylas nagrinėjančiam pareigūnui. Pastabų ir prašymų surengti klausymą negauta.

    Atranka

    (11)

    Pranešime apie inicijavimą Komisija nurodė, kad pagal pagrindinio reglamento 17 straipsnį gali vykdyti suinteresuotųjų šalių atranką.

    Sąjungos gamintojų atranka

    (12)

    Pranešime apie inicijavimą Komisija nurodė preliminariai atrinkusi Sąjungos gamintojus. Pagal pagrindinio reglamento 17 straipsnį vykdant atranką naudotas kriterijus buvo didžiausia tipiška panašaus produkto gamybos Sąjungoje apimtis tiriamuoju laikotarpiu, t. y. 2020 m. spalio 1 d. – 2021 m. rugsėjo 30 d. Preliminariai atrinkti trys Sąjungos gamintojai trijose skirtingose valstybėse narėse. Atrinktos bendrovės pagamino beveik 20 % visos žinomų Sąjungos panašaus produkto gamintojų produkcijos, be to, jos užtikrina gerą geografinį pasiskirstymą. Komisija paragino suinteresuotąsias šalis teikti pastabas dėl preliminariai atrinktų bendrovių, tačiau negavo jokių pastabų. Todėl Komisija galutinai patvirtino preliminariai atrinktas bendroves.

    Nesusijusių importuotojų atranka

    (13)

    Kad galėtų nuspręsti, ar atranka yra būtina, ir, jei būtina, kad galėtų atrinkti bendroves, Komisija paprašė nesusijusių importuotojų pateikti pranešime apie inicijavimą nurodytą informaciją. Tačiau apie save nepranešė nė vienas nesusijęs importuotojas.

    KLR eksportuojančių gamintojų atranka

    (14)

    Kad galėtų nuspręsti, ar atranka yra būtina, ir, jei būtina, kad galėtų atrinkti bendroves, Komisija paprašė visų žinomų Kinijos eksportuojančių gamintojų pateikti pranešime apie inicijavimą nurodytą informaciją. Be to, Komisija paprašė Kinijos Liaudies Respublikos atstovybės Europos Sąjungoje nurodyti kitus eksportuojančius gamintojus, jei tokių yra, kurie galbūt norėtų dalyvauti tyrime, ir (arba) su jais susisiekti.

    (15)

    Vienas nagrinėjamosios šalies eksportuojantis gamintojas pateikė prašomą informaciją ir sutiko, kad gali būti atrenkamas. Atsižvelgdama į nedidelį jų skaičių Komisija nusprendė, kad atranka nebūtina.

    1.6.   Klausimyno atsakymai ir tikrinamieji vizitai

    (16)

    Komisija Kinijos Liaudies Respublikos Vyriausybei (toliau – Kinijos Vyriausybė) nusiuntė klausimyną dėl didelių iškraipymų KLR, kaip apibrėžta pagrindinio reglamento 2 straipsnio 6a dalies b punkte.

    (17)

    Komisija nusiuntė klausimynus trims Sąjungos gamintojams, skundo pateikėjui ir vienam eksportuojančiam gamintojui. Inicijuojant tyrimą tie patys klausimynai inicijavimo dieną buvo paskelbti Prekybos GD svetainėje (6).

    (18)

    Klausimyno atsakymus pateikė trys atrinkti Sąjungos gamintojai. Per atranką apie save pranešęs eksportuojantis gamintojas klausimyno atsakymų nepateikė. Atsakymų nepateikė ir nesusiję importuotojai. Tyrimo metu klausimyno atsakymų nepateikė ir apie save nepranešė nė vienas naudotojas. Kinijos Vyriausybė klausimyno atsakymų taip pat nepateikė.

    (19)

    Kadangi Kinijos eksportuojantys gamintojai ir Kinijos Vyriausybė nebendradarbiavo, išvados dėl dempingo ir jo daromos žalos pagal pagrindinio reglamento 18 straipsnį buvo padarytos remiantis turimais faktais. Apie tai atitinkamai pranešta Kinijos Liaudies Respublikos atstovybei Europos Sąjungoje. Pastabų negauta.

    (20)

    Komisija rinko visą informaciją, kurią manė esant reikalingą tyrimui atlikti. Remiantis Pranešimu dėl COVID-19 protrūkio poveikio antidempingo ir antisubsidijų tyrimams (7), per nuotolinį duomenų sutikrinimą patikrintas vienas atrinktas Sąjungos gamintojas.

    (21)

    Komisija pagal pagrindinio reglamento 16 straipsnį surengė tikrinamuosius vizitus dviejų atrinktų Sąjungos gamintojų patalpose.

    1.7.   Tolesnė procedūra

    (22)

    2022 m. lapkričio 18 d. Komisija atskleidė esminius faktus ir aplinkybes, kuriais remdamasi ji ketino toliau taikyti galiojančius antidempingo muitus. Visoms šalims buvo nustatytas laikotarpis pastaboms dėl šio faktų atskleidimo pateikti.

    (23)

    Komisija išnagrinėjo suinteresuotųjų šalių pateiktas pastabas ir, kai tinkama, į jas atsižvelgė. Šalims, kurios to prašė, buvo suteikta galimybė būti išklausytoms.

    2.   PERŽIŪRIMASIS PRODUKTAS IR PANAŠUS PRODUKTAS

    2.1.   Peržiūrimasis produktas

    (24)

    Peržiūrimasis produktas – KLR kilmės ratai su ratlankiais iš aliuminio, skirti autotransporto priemonėms, priskiriamoms prie 8701–8705 KN pozicijų, su ratų reikmenimis arba be jų, su padangomis arba be jų (toliau – nagrinėjamasis produktas, ratai su ratlankiais iš aliuminio arba RRA), kurių KN kodas (-ai) šiuo metu yra ex 8708 70 10 ir ex 8708 70 50 (TARIC kodai 8708701015, 8708701050, 8708705015 ir 8708705050).

    (25)

    Nagrinėjamasis produktas Sąjungoje parduodamas dviem platinimo kanalais: pirminės įrangos gamintojų (toliau – PĮG) segmentui ir vadinamajam atsarginių dalių segmentui. PĮG segmente automobilių gamintojai rengia konkursus RRA pirkti ir dažnai dalyvauja kuriant naujus ratus, kurie yra susiję su jų prekės ženklu. Tuose pačiuose konkursuose gali konkuruoti ir Sąjungos gamintojai, ir Kinijos eksportuotojai. Atsarginių dalių sektoriuje RRA gamintojai paprastai projektuoja, kuria RRA ir jiems suteikia prekės ženklą, vėliau juos parduoda didmenininkams, mažmenininkams, automobilių pertvarkymo bendrovėms, automobilių remonto dirbtuvėms ir pan.

    (26)

    Kaip ir pradiniame tyrime, buvo nustatyta, kad nors PĮG ir atsarginių dalių segmentams skirtų ratų su ratlankiais iš aliuminio platinimo kanalai skiriasi, tokie RRA turi tokias pačias fizines ir technines savybes ir gali būti pakeičiami vieni kitais. Todėl jie laikomi vienu produktu.

    2.2.   Panašus produktas

    (27)

    Kaip nustatyta atlikus ankstesnę priemonių galiojimo termino peržiūrą, per šį priemonių galiojimo termino peržiūros tyrimą patvirtinta, kad tokias pačias pagrindines fizines, chemines ir technines savybes ir tokią pačią naudojimo paskirtį turi šie produktai:

    nagrinėjamasis produktas;

    KLR vidaus rinkoje gaminamas ir parduodamas produktas ir

    Sąjungoje Sąjungos pramonės gaminamas ir parduodamas produktas.

    (28)

    Todėl šie produktai yra laikomi panašiais produktais, kaip apibrėžta pagrindinio reglamento 1 straipsnio 4 dalyje.

    2.3.   Tvirtinimai dėl produkto apibrėžtosios srities

    (29)

    Tvirtinimų dėl produkto apibrėžtosios srities Komisija negavo.

    3.   DEMPINGAS

    (30)

    Pagal pagrindinio reglamento 11 straipsnio 2 dalį Komisija nagrinėjo, ar yra tikimybė, kad pasibaigus dabartinių priemonių galiojimui KLR vykdomas dempingas tęstųsi arba pasikartotų.

    3.1.   Pirminės pastabos

    (31)

    Kaip minėta 19 konstatuojamojoje dalyje, atliekant tyrimą nebendradarbiavo nė vienas Kinijos eksportuotojas ir (arba) gamintojas. Todėl Komisija pranešė KLR valdžios institucijoms, kad dėl nebendradarbiavimo Komisija gali taikyti pagrindinio reglamento 18 straipsnį su KLR susijusiems faktams nustatyti. Atsakymo negauta, todėl Komisija nusprendė taikyti 18 straipsnį.

    (32)

    Todėl pagal pagrindinio reglamento 18 straipsnį išvados dėl dempingo tęsimosi ar pasikartojimo tikimybės buvo padarytos remiantis turimais faktais, visų pirma prašyme atlikti peržiūrą pateikta informacija ir per peržiūros tyrimą iš bendradarbiaujančių šalių (tiksliau pareiškėjo ir atrinktų Sąjungos gamintojų) gauta informacija.

    (33)

    Peržiūros tiriamuoju laikotarpiu iš Kinijos buvo toliau importuojami tam tikri ratai su ratlankiais iš aliuminio, tik mažesniais kiekiais nei per pradinio tyrimo tiriamąjį laikotarpį. Remiantis Eurostato duomenimis, tam tikrų ratų su ratlankiais iš aliuminio importas iš Kinijos sudarė apie 3,4 % Sąjungos rinkos per peržiūros tiriamąjį laikotarpį, palyginti su 12,4 % rinkos dalimi per pradinį tyrimą ir 3,2 % – per ankstesnę priemonių galiojimo termino peržiūrą.

    3.2.   Importuojamo KLR kilmės peržiūrimojo produkto normaliosios vertės nustatymo procedūra pagal pagrindinio reglamento 2 straipsnio 6a dalį

    (34)

    Kadangi inicijuojant tyrimą turėta pakankamai įrodymų, kad KLR yra didelių iškraipymų, kaip apibrėžta pagrindinio reglamento 2 straipsnio 6a dalies b punkte, Komisija tyrimą inicijavo remdamasi pagrindinio reglamento 2 straipsnio 6a dalimi.

    (35)

    Siekdama gauti informacijos, kurią manė esant reikalingą atliekant su įtariamais dideliais iškraipymais susijusį tyrimą, Komisija nusiuntė Kinijos Vyriausybei klausimyną. Be to, pranešime apie inicijavimą Komisija paragino visas suinteresuotąsias šalis per 37 dienas nuo to pranešimo apie inicijavimą paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje dienos pareikšti savo nuomonę ir pateikti informaciją bei patvirtinamuosius dokumentus dėl pagrindinio reglamento 2 straipsnio 6a dalies taikymo. Iki nustatyto termino iš Kinijos Vyriausybės negauta nei klausimyno atsakymų, nei pastabų dėl pagrindinio reglamento 2 straipsnio 6a dalies taikymo.

    (36)

    Pranešime apie inicijavimą Komisija taip pat nurodė, kad, atsižvelgiant į turimus įrodymus, pagal pagrindinio reglamento 2 straipsnio 6a dalies a punktą jai gali reikėti pasirinkti tinkamą tipišką šalį, kad galėtų nustatyti normaliąją vertę remdamasi neiškraipytomis kainomis ar lyginamaisiais dydžiais. Komisija taip pat nurodė pagal pagrindinio reglamento 2 straipsnio 6a dalies pirmoje įtraukoje nustatytus kriterijus nagrinėsianti kitas galbūt tinkamas šalis.

    (37)

    2022 m. gegužės 12 d. pranešimu Komisija suinteresuotosioms šalims pranešė apie susijusius šaltinius, kuriuos ketino naudoti normaliajai vertei nustatyti, tipiška šalimi pasirinkus Braziliją. Ji taip pat informavo suinteresuotąsias šalis, kad pardavimo, bendrąsias ir administracines (toliau – PBA) išlaidas ir pelną ji nustatys remdamasi turima informacija apie tipiškos šalies gamintojus – bendroves „Iochpe Maxion S.A.“ ir „Neo Rodas S.A“. Pastabų negauta.

    3.3.   Normalioji vertė

    (38)

    Pagrindinio reglamento 2 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad „normalioji vertė paprastai yra nustatoma pagal kainas, kurias įprastomis prekybos sąlygomis moka arba turi mokėti nepriklausomi pirkėjai eksportuojančioje valstybėje“.

    (39)

    Tačiau pagrindinio reglamento 2 straipsnio 6a dalies a punkte nustatyta: „jei <…> nustatoma, kad dėl didelių iškraipymų eksportuojančioje valstybėje pagal b punktą toje valstybėje netikslinga taikyti valstybės vidaus rinkos kainas ir sąnaudas, normalioji vertė apskaičiuojama tik remiantis gamybos ir pardavimo sąnaudomis, atitinkančiomis neiškraipytas kainas ar lyginamuosius standartus, taikant toliau nurodytas taisykles“ ir „įtraukiama neiškraipyta ir pagrįsta suma, aprėpianti administracines, pardavimo ir bendrąsias sąnaudas ir pelną“ (administracinės, pardavimo ir bendrosios sąnaudos toliau – PBA išlaidos).

    (40)

    Kaip paaiškinta toliau, Komisija šiame tyrime padarė išvadą, kad remiantis turimais įrodymais ir atsižvelgiant į tai, kad Kinijos Vyriausybė ir eksportuojantys gamintojai nebendradarbiavo, buvo tikslinga taikyti pagrindinio reglamento 2 straipsnio 6a dalį.

    3.3.1.   Didelių iškraipymų buvimas

    (41)

    Neseniai atlikusi su KLR aliuminio sektoriumi susijusius tyrimus (8) Komisija nustatė, kad esama didelių iškraipymų, kaip apibrėžta pagrindinio reglamento 2 straipsnio 6a dalies b punkte.

    (42)

    Atlikusi tuos tyrimus Komisija nustatė, kad dėl didelio valstybės kišimosi KLR iškraipomas veiksmingas išteklių paskirstymas pagal rinkos principus (9). Visų pirma Komisija padarė išvadą, kad Kinijos Vyriausybei ne tik priklauso didelė nuosavybės dalis aliuminio sektoriuje, kaip nurodyta pagrindinio reglamento 2 straipsnio 6a dalies b punkto pirmoje įtraukoje (10), ji taip pat gali kištis į kainas ir sąnaudas per valstybės dalyvavimą bendrovių veikloje, kaip nurodyta pagrindinio reglamento 2 straipsnio 6a dalies b punkto antroje įtraukoje (11). Komisija taip pat nustatė, kad valstybė dalyvauja finansų rinkose ir kišasi į jas, taip pat tiekiant žaliavas ir gamybos išteklius, taip darydama papildomą rinkos iškreipiamąjį poveikį. Iš tiesų, apskritai KLR planavimo sistemoje ištekliai sutelkiami sektoriams, kuriuos Kinijos Vyriausybė įvardija kaip strateginius arba kitaip politiškai svarbius, o ne atsižvelgiant į rinkos jėgas (12). Be to, Komisija padarė išvadą, kad Kinijos bankroto ir nuosavybės įstatymai neveikia tinkamai, kaip nurodyta pagrindinio reglamento 2 straipsnio 6a dalies b punkto ketvirtoje įtraukoje, dėl to KLR atsiranda iškraipymų, visų pirma susijusių su nemokių bendrovių išlaikymu ir žemės naudojimo teisių skyrimu (13). Komisija taip pat nustatė, kad aliuminio sektoriuje esama užmokesčio sąnaudų iškraipymų, kaip nurodyta pagrindinio reglamento 2 straipsnio 6a dalies b punkto penktoje įtraukoje (14), taip pat finansų rinkų iškraipymų, kaip nurodyta pagrindinio reglamento 2 straipsnio 6a dalies b punkto šeštoje įtraukoje, visų pirma susijusių su KLR įmonių galimybėmis gauti kapitalo (15).

    (43)

    Kaip ir per ankstesnius tyrimus dėl KLR aliuminio sektoriaus, Komisija šiame tyrime nagrinėjo, ar, atsižvelgiant į tai, kad esama didelių iškraipymų, kaip apibrėžta pagrindinio reglamento 2 straipsnio 6a dalies b punkte, tikslinga naudoti KLR vidaus rinkos kainas ir sąnaudas. Komisija tai darė remdamasi byloje turimais įrodymais, įskaitant prašyme ir Komisijos tarnybų darbiniame dokumente dėl didelių Kinijos Liaudies Respublikos ekonomikos iškraipymų prekybos apsaugos tyrimų tikslais (16) (toliau – ataskaita) pateiktus įrodymus, kurie pagrįsti viešai prieinamais šaltiniais. Atliekant šią analizę buvo nagrinėjamas didelis valstybės kišimasis į KLR ekonomiką apskritai ir konkreti rinkos padėtis atitinkamame sektoriuje, įskaitant peržiūrimąjį produktą. Be to, Komisija šiuos įrodymus papildė pati atlikusi tyrimą dėl įvairių kriterijų, tinkamų didelių iškraipymų buvimui KLR patvirtinti, kaip jau buvo nustatyta ir per ankstesnius tyrimus.

    (44)

    Prašyme šiuo atveju buvo nurodyta ataskaita, visų pirma jos dalys, susijusios su aliuminio sektoriumi ir valstybės valdomomis įmonėmis, PVM politika ir eksportui įtakos turinčiu eksporto mokesčiu, taip pat ankstesni Komisijos aliuminio ir galutinės grandies produktų tyrimai (17). Be to, prašyme buvo nurodyti nepriklausomi tyrimai, kuriuose padaryta išvada, kad Kinijos aliuminio rinka yra iškraipyta, pavyzdžiui, Europos Sąjungos prekybos rūmų Pekine paskelbta ataskaita dėl perteklinių pajėgumų Kinijoje ir 2019 m. EBPO tyrimas „Iškraipymų tarptautinėse rinkose vertinimas. Aliuminio vertės grandinė“ (Measuring distortions in international markets: the aluminium value chain“ (18)). Šie tyrimai į tyrimo bylą įtraukti inicijavimo etapu. Nė viena suinteresuotoji šalis pastabų dėl šių tyrimų nepateikė.

    (45)

    Aliuminio sektoriuje vis dar didelė nuosavybės ir kontrolės dalis, kaip nurodyta pagrindinio reglamento 2 straipsnio 6a dalies b punkto pirmoje įtraukoje, tenka Kinijos Vyriausybei. Daugelis didžiausių gamintojų priklauso valstybei. Kadangi Kinijos peržiūrimojo produkto eksportuotojai nebendradarbiavo, nebuvo galima nustatyti tikslaus šio produkto privačių ir valstybės valdomų gamintojų santykio. Tačiau atlikus tyrimą patvirtinta, kad ratų su ratlankiais iš aliuminio sektoriuje nemažai didelių gamintojų yra valstybės valdomos įmonės, įskaitant „CITIC Dicastal Wheel Manufacturing“ (pagal bendrovės interneto svetainę (19) – didžiausia pasaulyje ratų su ratlankiais iš aliuminio gamintoja) ir „Dongfeng Motors Group“ (įskaitant dvi patronuojamąsias ratų su ratlankiais iš aliuminio gamybos bendroves: „Dongfeng Automotive Wheel Suizhou“ ir „Dongfeng Maxion Wheels Suizhou“).

    (46)

    Kalbant apie tai, kad Kinijos Vyriausybė gali kištis į kainas ir sąnaudas per valstybės dalyvavimą bendrovių veikloje, kaip nurodyta pagrindinio reglamento 2 straipsnio 6a dalies b punkto antroje įtraukoje, tiek valstybės valdomoms, tiek privačioms aliuminio sektoriaus įmonėms taikoma politikos priežiūra ir gairės. Atlikdama tyrimą Komisija nustatė, kad peržiūrimojo produkto gamintojai turi asmeninių ryšių su Kinijos komunistų partija (toliau – KKP), pavyzdžiui, daugelio peržiūrimąjį produktą gaminančių bendrovių vyresniosios vadovybės arba direktorių valdybos narių yra KKP nariai. Pavyzdžiui, „CITIC Dicastal Wheel Manufacturing“ direktorių valdybos pirmininkas tuo pat metu yra partijos komiteto sekretorius, be to, direktorių valdybos pirmininko pavaduotojas taip pat dirba partijos komiteto sekretoriaus pavaduotoju, o stebėtojų tarybos pirmininkas yra partijos komiteto sekretoriaus pavaduotojas. Partija taip pat kišasi į ratų su ratlankiais iš aliuminio pramonės privačias įmones, pavyzdžiui, „Zhejian Wanfeng Aowei Auto Wheel“ stebėtojų tarybos pirmininkas taip pat yra partijos komiteto sekretoriaus pavaduotojas ir bent vienas direktorių valdybos narys taip pat yra partijos organizacijos narys.

    (47)

    Tiek valstybės valdomoms, tiek privačioms ratų su ratlankiais iš aliuminio sektoriaus įmonėms taikoma politikos priežiūra ir gairės. Daug peržiūrimojo produkto gamintojų savo svetainėse aiškiai pabrėžia partijos stiprinimo veiklą, turi partijos narių bendrovių valdymo struktūrose ir pabrėžia ryšius su KKP. Atlikus tyrimą nustatyta, kad nemažai ratų su ratlankiais iš aliuminio gamintojų – tiek valstybės valdomos įmonės, tiek privačios įmonės – vykdo partijos stiprinimo veiklą. Pavyzdžiui, „CITIC Group“ veikia aktyvus partijos komitetas, kuris reguliariai organizuoja renginius. Bendrovės interneto svetainėje, be kita ko, rašoma, kad: „Visi darbuotojai turėtų sekti [senųjų partijos narių] pavyzdžiu, visada būti nuoširdūs ir lojalūs partijai“; „partinės organizacijos visais lygmenimis turėtų išlaikyti ir stiprinti bendrą partijos lyderystę, visapusiškai atlikti partijos padalinių, kaip tvirtovių, vaidmenį <…>“, „per pastaruosius 40 metų <…> CITIC aktyviai dalyvavo vykdant bandomąsias reformas ir siekė aiškiai dalyvauti centrinės valdžios sprendimų priėmimo ir įgyvendinimo procese“, „partijos vėliava rodo vystymosi kryptį ir visada privalome laikytis partijos vėliavos krypties; partija nustato strategines gaires, o mes privalome įgyvendinti nacionalinę strategiją nuo jos nenukrypdami.“

    (48)

    Kitas partijos komitetų dalyvavimo bendrovės veikloje, taigi ir politikos priežiūros bei gairių taikymo pavyzdys, yra privati bendrovė „Zhongnan Wheel“, kuri savo interneto svetainėje informuoja, kad 2020 m. įsteigė partijos komitetą (20). Straipsnyje partijos komiteto vaidmuo apibūdinamas taip: „partijos filialas turėtų užtikrinti, kad [bendrovės] plėtra būtų nustatoma per partijos stiprinimo veiklą; <…> kaip privati įmonė „Zhongnan“ (Fošanas) visada laikosi principo „partija vadovauja visose srityse“, kiek tai susiję su bendrovės verslo plėtra“.

    (49)

    „Zhejiang Wanfeng Aowei Auto Wheel“ yra kita privati bendrovė, gaminanti ratus su ratlankiais iš aliuminio, kuri turi partijos komitetą. Remiantis jos interneto svetaine, partijos filialas buvo įsteigtas 1994 m., tais pačiais metais kaip ir pati bendrovė, ir turi daugiau kaip 470 narių (21).

    (50)

    KKP dalyvauja ne tik bendrovės, bet ir pramonės asociacijos veikloje. Kinijos automobilių gamintojų asociacija įsteigė Ratų komitetą, kuris nusistatė šias oficialias darbo taisykles: „3 straipsnis. Komiteto tikslas: laikytis valstybės įstatymų ir kitų teisės aktų, aktyviai viešinti ir įgyvendinti partijos ir nacionalines gaires, politiką ir dekretus, susijusius su automobilių pramonės plėtra, ginti bendrus pramonės interesus ir teisėtas jos narių teises bei interesus, taip pat padėti Vyriausybės departamentams ir Kinijos automobilių gamintojų asociacijai užtikrinti gerą pramonės valdymą“, o 4 straipsnio 2 dalyje papildoma: „Aktyviai dalyvauti arba padėti Vyriausybės departamentams vykdant mokslinius tyrimus, parodomąją veiklą, vertinimus, rengiant ir skelbiant atitinkamus standartus ir taisykles, taikomus ratų pramonei, ir užtikrinant pramonės kokybės valdymą ir kokybišką priežiūrą (22)“. Tai atitinka Kinijos automobilių gamintojų asociacijos įstatus, kurių 2 straipsnyje nustatyta: „Asociacijos tikslas: įgyvendinti nacionalines gaires ir politiką; <…> teikti paslaugas Vyriausybės departamentams“, o 3 straipsnyje papildoma: „Asociacija laikosi bendrų Kinijos komunistų partijos lyderystės principų ir pagal Kinijos komunistų partijos konstitucijos nuostatas įsteigia Kinijos komunistų partijos organizaciją, plėtoja partijos veiklą ir sudaro būtinas sąlygas partijos organizacijos veiklai (23).“

    (51)

    Be to, aliuminio sektoriuje taikoma diskriminacinė politika vidaus gamintojų naudai arba kitaip veikiama rinka, kaip apibrėžta pagrindinio reglamento 2 straipsnio 6a dalies b punkto trečioje įtraukoje.

    (52)

    Aliuminio sektoriui taikoma daugybė planų, gairių, direktyvų ir kitų nacionaliniu, regioniniu ir savivaldybių lygmeniu skelbiamų politikos dokumentų. Kadangi peržiūros tiriamasis laikotarpis patenka į pereinamąjį laikotarpį tarp 13-ojo ir 14-ojo penkmečio planų galiojimo, atliekant šią peržiūrą yra svarbūs abu dokumentų rinkiniai. 13-asis penkmečio planas oficialiai galiojo 2016–2020 m., tačiau daug 14-ojo penkmečio plano dokumentų buvo paskelbti tik 2021 m. antroje pusėje ir 2022 m., todėl atliekant šią peržiūrą 13-asis penkmečio planas tebėra aktualus.

    (53)

    Politikos dokumentų, kuriais vadovaujamasi plėtojant Kinijos aliuminio pramonę, pavyzdžiai: 13-asis ekonominės ir socialinės plėtros penkmečio planas (24) arba Spalvotųjų metalų pramonės plėtros planas (2016–2020 m.) ir kitos nacionalinio lygmens politikos priemonės. Taip pat įvairūs regioniniai planai, pavyzdžiui, Šandongo provincijos gubernatoriaus pranešimas dėl įgyvendinimo plano siekiant paspartinti aukštos kokybės septynių daug energijos suvartojančių pramonės šakų plėtrą, išsamiai pagrįstas dokumentais ankstesniame Komisijos atliktame sektoriaus tyrime (25). Komisija taip pat panašiai išsamiai dokumentais pagrindė, kad aliuminio pramonė naudojasi Vyriausybės gairėmis ir valstybės kišimusi į pagrindinių žaliavų ir gamybos išteklių, ypač energijos, rinką (26). Tas pat pasakytina ir apie kitas Vyriausybės priemones šiame sektoriuje, kurias naudojant kišamasi į rinkos jėgas, pavyzdžiui, be kita ko, su eksportu susijusią politiką, atsargų kaupimo politiką, gamybos pajėgumų didinimo politiką arba gamybos išteklių tiekimą mažesnėmis nei rinkos kainomis.

    (54)

    Šiuo metu Kinijoje galioja keletas naujesnių politikos dokumentų, susijusių su aliuminio pramone, įskaitant 14-ąjį žaliavų pramonės plėtros penkmečio planą (27) ir 14-ąjį pramonės žaliosios plėtros penkmečio planą (28) nacionaliniu lygmeniu ir provincijų planus, pavyzdžiui, Šandongo provincijos 14-ąjį aliuminio pramonės plėtros penkmečio planą (29) ir 2021 m. Henano plieno, elektrolitinio aliuminio, cemento ir stiklo pramonės pajėgumų pakeitimo įgyvendinimo priemones.

    (55)

    Į 14-ąjį žaliavų pramonės plėtros penkmečio planą įtrauktos nuostatos, kuriomis užtikrinamas aliuminio kaip žaliavos prieinamumas: „Įgyvendinti veiksmus pagrindinių medžiagų trūkumui įveikti; <…> Įgyvendinti veiksmus, kuriais konsoliduojamos ir tobulinamos biriosios pagrindinės medžiagos ir padedama įmonėms naudoti naujos kartos IT remiantis optimizuotais gamybos procesais, kad būtų pagerintas <…>, didelio stiprumo aliuminio lydinių, <…> bendras konkurencingumas“. Plane taip pat raginama vykdyti pajėgumų kontrolę aliuminio sektoriuje: „Griežtai kontroliuoti naujai padidėjusius gamybos pajėgumus. Tobulinti ir griežtai įgyvendinti <…> elektrolitinio aliuminio sektoriaus gamybos pajėgumų pakeitimo politiką, užkirsti kelią nevaldomai <…> ir aliuminio oksido sektoriaus plėtrai“. Plano skyriuje „Užtikrinti tinkamo paskirstymo gaires“ taip pat numatytas geografinis įvairių Kinijos pramonės šakų pasiskirstymas. Skyriuje rašoma: „Bus pagerintas naujų gamybos pajėgumų paskirstymas. <…> Įgyvendinti pagrindines nacionalines ir regionines strategijas, regioninio koordinavimo plėtros strategijas ir pagrindinių funkcinių sričių strategijas, taip pat skatinti žaliavų pramonę optimizuoti ir pritaikyti savo geografinį paskirstymą. <…> Užtikrinti tinkamą pakrančių zonų paskirstymą įgyvendinant projektus, kuriems naudojami išorės ištekliai, pvz., aliuminio oksidas“. Plane toliau kalbama apie pramonės klasterių kūrimą: „Skatinti steigti standartizuotus pramonės klasterius. <…>, skatinti elektrolitinio aliuminio sektoriaus pasiskirstymo pakeitimą iš anglių – elektros energijos – aliuminio į švarią energiją, kaip antai hidroenergiją, vėjo energiją – aliuminį“. Galiausiai plane numatyta skatinti naudoti pažangias technologijas aliuminio sektoriuje ir pertvarkyti sektorių. Kaip matyti iš pirmiau pateikto sąrašo, aliuminio sektorių atidžiai prižiūri ir valdo centrinė valdžia, o šį sektorių daugiausia formuoja valstybės kišimasis, o ne laisvosios rinkos jėgos.

    (56)

    Keletas aliuminio sektoriui skirtų pramonės gairių elementų taip pat įtraukta į 14-ąjį pramonės žaliosios plėtros penkmečio planą. Plane pabrėžiama, kad būtina kontroliuoti pajėgumus: „Griežtai įgyvendinti pajėgumų pakeitimo politiką tokiose pramonės šakose kaip plieno, cemento, plokščiojo stiklo ir elektrolitinio aliuminio“. Be to, plane numatytos įrangos ir technologijų reformos, kuriomis siekiama sumažinti išmetamo raudonojo dumblo kiekį, taip pat skatinti veiksmingą mažo anglies dioksido pėdsako aliuminio elektrolizę. Kaip ir kitų planuose nustatytų pramonės plėtros tikslų atveju, galima tikėtis, kad būtinai pertvarkai atlikti įmonėms bus teikiamas finansavimas, kad jos galėtų įgyvendinti plano tikslus (30).

    (57)

    Nors centriniu lygmeniu 14-ajame penkmečio plane pateikiamos gana bendro pobūdžio gairės dėl aliuminio pramonės plėtros, vietos planai yra daug išsamesni ir konkretesni, juose pateikiami labai išsamūs tikslai ir uždaviniai, apimantys visus pramonės plėtros aspektus. Kinijos kišimosi į aliuminio pramonę vietos lygmeniu mastas matyti iš vietos rekomendacinių dokumentų. Vienas iš tokių pavyzdžių – Šandongo provincijos 14-asis aliuminio pramonės plėtros penkmečio planas. Plane pirmiausia nurodomi laimėjimai plėtojant aliuminio pramonę per 13-ojo penkmečio plano vykdymo laikotarpį, įskaitant pirmaujančių aliuminio įmonių statybą: „Suformuota daugybė pagrindinių aliuminio perdirbimo įmonių, įskaitant „Shandong Weiqiao Pioneering Group Co. Ltd“ (toliau – „Weiqiao“), „Shandong Xin Fa Group Co. Ltd.“ (toliau – „Xinfa“), „Shandong Nanshan Aluminium Co. Ltd.“ (toliau – „Nanshan“), „Shandong Innovation Metal Co. Ltd.“ (toliau – „Chuangxin“), „Longkou Conglin Aluminium Material Co. Ltd.“ (toliau – „Conglin“), „Huajian Aluminium Industry“ (toliau – „Huajian“) ir „Shandong Sanxing Group“ (toliau – „Sanxing“).“ Be to, plane nustatyti bendrieji vietos aliuminio pramonės plėtros tikslai, įskaitant: „ <…> visapusiškai išnaudoti provincijos aliuminio pramonės masto ekonomiką ir sutelkti dėmesį į aliuminio giliojo perdirbimo pramonės suderinamumą, veiksmingai didinti pramonės inovacinius pajėgumus, itin skatinti pramonės grandinių plėtrą, siekti, kad būtų sukurta pagrįsta aliuminio pramonės struktūra, optimizuoti paskirstymą ir gerinti kokybę bei veiksmingumą ir spartinti Šandongo, kaip pasaulinio lygio aukščiausios klasės aliuminio pramoninės bazės, formavimą.“

    (58)

    Šandongo provincijos plane taip pat išvardyti tam tikri labai konkretūs tikslai, pavyzdžiui: „Iki 2025 m. aliuminio pramonė pasieks 800 mlrd. CNY, galutinių produktų rinkos dydis toliau didės, didelės pridėtinės vertės produktai joje sudarys daugiau kaip 60 %, o aliuminio medžiagų gamybos apimties ir elektrolitinio aliuminio gamybos apimties santykis bus didesnis už nacionalinį vidurkį ir pasieks 2,5:1. Provincija taps pagrindiniu aliuminio pramonės klasteriu, darančiu poveikį šalies viduje ir užsienyje.“ Toliau rašoma: „Iki 2025 m. bus kontroliuojami elektrolitinio aliuminio ir aliuminio oksido gamybos pajėgumai, elektrolizeriai pasieks aukštą gamybos pajėgumų lygį – 400 kA ir daugiau, o energijos suvartojimas (nuolatinė srovė) vienai aliuminio tonai gaminant elektrolitinį aliuminį bus sumažintas iki maždaug 12 500 kWh.“

    (59)

    Šandongo plane taip pat numatyti tam tikri labai konkretūs geografiniai nurodymai dėl aliuminio gamyklų vietos. Plane numatyta stiprinti konkrečias vietoves: „trys pagrindinės vietovės: Bindžou, Liaočengas ir Jantajus, taip pat dvi funkcinės vietovės: Veifangas ir Lini.“ Plane kiekvienai iš šių vietovių labai konkrečiai nurodomos gamybos priemonės ir medžiagos, kurias kiekvienoje vietovėje reikia gaminti. Kaip pavyzdys, kad planas yra labai išsamus, Bindžou vietovėje numatyta: „Pastatyti pagrindinę Bindžou infrastruktūrą, kuri apimtų visą pramonės grandinę, ir formuoti miesto pramonės paskirstymą su Dzoupingo ir Bindžou ekonominės ir technologinės plėtros zonomis aplink Beihajaus ekonominės plėtros zoną; Įtraukti pirmaujančias ir pagrindines įmones, kad būtų toliau didinami gamybos masto ir visapusiškos pramonės grandinės privalumai, daugiausia dėmesio skirti penkių pagrindinių sričių, pvz., lengvų ir didelio stiprio aliuminio lydinių, aliuminio lakštų ir folijos, 3C elektronikos, automobilių lengvųjų konstrukcijų ir aliuminio namų dekoravimui, plėtrai; Užtikrinti proveržį kuriant vidutinės ir aukščiausios klasės produktus, pvz., stūmoklius, automobilių ratus ir stebules, automobilių plokštes ir didelio našumo aliuminio lydinių liejinius automobilių važiuoklėms; ir pakeisti plieną, medieną, plastiką ir kitus galutinius produktus aliuminiu. Remiant mokslinių ir technologinių tyrimų bei plėtros platformoms, pvz., „Weiqiao Guoke Binzhou Science and Technology Park“, bus pasiekta proveržio didelio grynumo aliuminio, aliuminio pagrindo kompozitinių medžiagų, specialaus dydžio komponentų paruošimo technologijų ir aliuminio lydinių suvirinimo technologijų srityse; Paspartinti Šandongo aliuminio slėnio viešųjų paslaugų platformos kūrimą ir išlaisvinti viešųjų paslaugų, prekybos prekėmis, finansų, logistikos ir technologinių inovacijų rėmimo ir varomąsias jėgas, kad būtų sukurtas Kinijos aliuminio slėnis. (paryškinta papildomai)

    (60)

    Be to, Šandongo plane nustatytos keturios aliuminio pramonės sritys, kurias reikia plėtoti ir (arba) stiprinti: aliuminio lydymas, aliuminio lydiniai, aliuminio pagrindo kompozitinės medžiagos, aliuminio perdirbimas ir giluminis perdirbimas. Plane kiekvienos šios rūšies aliuminio perdirbimui nustatyti konkretūs tikslai ir uždaviniai, kurie turi būti pasiekti per ateinančius penkerius metus. Be to, Šandongo plane numatyta, kad vietos savivaldybės parengs savo penkmečio planus, kad užtikrintų pramonės plėtros koordinavimą visais lygmenimis: „savivaldybės turėtų remtis šiuo planu rengdamos regioninius aliuminio sektoriaus planus ir siekdamos pramonės sinerginės plėtros“.

    (61)

    Galiausiai Šandongo plane nustatytos (finansinės) paramos priemonės vietos aliuminio įmonėms: „Didinti politikos ir reguliavimo paramą. Aktyviai įgyvendinti įvairią nacionalinio ir provincijų lygmens paramos politiką ir stiprinti reikalavimus atitinkančius pramonės klasterius, pagrindinius produktus ir pagrindines technologijas, taip pat remti įmones, vykdančias pagrindinius nacionalinius ir provincijų projektus. Lanksčiai naudojant naujų ir senų rūšių energiją pertvarkyti pagrindinius inžinerijos projektus ir plėtoti novatoriškas įmones, įskaitant fiskalines paskatas, žemės tiekimą, žaliosios energijos paskirstymą, mokesčių mažinimą ir technologines inovacijas, taip pat įgyvendinti mokestines paskatas aliuminio perdirbimui. Skatinti provincijų lygmens investicijų į nuosavą kapitalą fondus, kad būtų skatinami moksliniai tyrimai ir plėtra bei naujų prioritetinių produktų industrializacija, pritraukiant ir užtikrinant didesnes investicijas į socialinį kapitalą.“

    (62)

    Iš pirmiau pateiktų pavyzdžių akivaizdu, kad Vyriausybės dalyvavimas gerokai viršija bendrą paramą šalies pramonei. Tai yra griežta kiekvieno su pramone susijusio aspekto – nuo nacionalinio, provincijų iki savivaldybių lygmeniu – kontrolė ir valdymas Vyriausybės lygmeniu. Be to, ratų su ratlankiais iš aliuminio gamintojai taip pat gauna valstybės subsidijas, o tai aiškiai rodo, kad valstybei šis sektorius svarbus. Atlikdama tyrimą Komisija nustatė, kad kai kurie ratų su ratlankiais iš aliuminio gamintojai, įskaitant „Zhejiang Wanfeng Aowei Auto Wheel“ (31) ir „Dongfeng Motors“ (32), naudojosi tiesioginėmis valstybės subsidijomis.

    (63)

    Taigi, Kinijos Vyriausybė taiko priemones, kuriomis veiklos vykdytojai skatinami laikytis viešosios politikos tikslų remti skatinamuosius pramonės sektorius, įskaitant peržiūrimajam produktui gaminti naudojamų pagrindinių gamybos išteklių gamybą. Tokiomis priemonėmis rinkos jėgoms trukdoma laisvai veikti.

    (64)

    Atlikus šį tyrimą nenustatyta jokių įrodymų, kad diskriminacinis bankroto ir nuosavybės įstatymų taikymas arba netinkamas jų vykdymo užtikrinimas pagal pagrindinio reglamento 2 straipsnio 6a dalies b punkto ketvirtą įtrauką aliuminio sektoriuje, kaip nurodyta 42 konstatuojamojoje dalyje, neturėtų poveikio peržiūrimojo produkto gamintojams.

    (65)

    Be to, aliuminio sektoriui poveikį daro darbo užmokesčio sąnaudų iškraipymas, kaip apibrėžta pagrindinio reglamento 2 straipsnio 6a dalies b punkto penktoje įtraukoje ir taip pat nurodyta 42 konstatuojamojoje dalyje. Minėtais iškraipymais poveikis šiam sektoriui daromas tiek tiesiogiai (kai gaminamas peržiūrimasis produktas arba jam gaminti skirti pagrindiniai gamybos ištekliai), tiek netiesiogiai (kai naudojamasi bendrovių, kurioms taikoma ta pati KLR darbo sistema, kapitalu arba gamybos ištekliais).

    (66)

    Be to, atliekant šį tyrimą nebuvo pateikta jokių įrodymų, kad aliuminio sektoriuje nebūtų valstybės kišimosi į finansų sistemą, kaip apibrėžta pagrindinio reglamento 2 straipsnio 6a dalies b punkto šeštoje įtraukoje ir taip pat nurodyta 42 konstatuojamojoje dalyje. Todėl dėl didelio valstybės kišimosi į finansų sistemą rinkos sąlygoms daromas didelis poveikis visais lygmenimis.

    (67)

    Galiausiai Komisija primena, kad peržiūrimajam produktui gaminti reikalingi įvairūs gamybos ištekliai. Kai peržiūrimojo produkto gamintojai perka šiuos gamybos išteklius arba dėl jų sudaro sutartis, mokamas kainas (kurios registruojamos kaip jų sąnaudos) veikia tie patys pirmiau minėti sisteminiai iškraipymai. Pavyzdžiui, gamybos išteklių tiekėjai naudoja darbo jėgą, kuri yra susijusi su iškraipymais; jie gali skolintis lėšas, kurios yra susijusios su iškraipymais finansų sektoriuje ir (arba) paskirstant kapitalą; jiems taip pat taikoma planavimo sistema, kuri taikoma visais valdžios ir sektorių lygmenimis.

    (68)

    Todėl negalima naudoti ne tik peržiūrimojo produkto pardavimo vidaus rinkoje kainų, kaip nurodyta pagrindinio reglamento 2 straipsnio 6a dalies a punkte, bet ir jokių gamybos išteklių (įskaitant žaliavas, energiją, žemę, finansavimą, darbą ir pan.) sąnaudų, kurioms poveikis taip yra daromas, nes jų kainodarą veikia didelis valstybės kišimasis, kaip aprašyta ataskaitos I ir II dalyse. Iš tiesų aprašytas valstybės kišimasis kapitalo, žemės, darbo, energijos ir žaliavų paskirstymo srityse pastebimas visoje KLR. Tai reiškia, pavyzdžiui, kad gamybos išteklių, kuris buvo pagamintas KLR derinant įvairius gamybos veiksnius, veikia dideli iškraipymai. Tas pat pasakytina apie visus gamybos išteklius.

    (69)

    Per šį tyrimą nė viena suinteresuotoji šalis nepateikė jokių priešingų įrodymų ar argumentų.

    (70)

    Apibendrinant, turimi įrodymai parodė, kad peržiūrimojo produkto kainos ar sąnaudos, įskaitant žaliavų, energijos ir darbo jėgos sąnaudas, nepriklauso nuo laisvosios rinkos jėgų, nes, kaip matyti iš faktinio arba galimo vieno arba daugiau pagrindinio reglamento 2 straipsnio 6a dalies b punkte nurodytų atitinkamų elementų poveikio, jas veikia didelis valstybės kišimasis, kaip apibrėžta tame punkte. Kinijos Vyriausybei nebendradarbiaujant, tuo remdamasi Komisija padarė išvadą, kad šiuo atveju netikslinga naudoti vidaus rinkos kainų ir sąnaudų normaliajai vertei nustatyti. Todėl Komisija normaliąją vertę apskaičiavo remdamasi tik gamybos ir pardavimo sąnaudomis, atitinkančiomis neiškraipytas kainas ar lyginamuosius dydžius, t. y. šiuo atveju, kaip aptarta kitame skirsnyje, atitinkamomis gamybos ir pardavimo sąnaudomis tinkamoje tipiškoje šalyje, kaip nurodyta pagrindinio reglamento 2 straipsnio 6a dalies a punkte.

    3.3.2.   Tipiška šalis

    3.3.2.1.   Bendrosios pastabos

    (71)

    Pagal pagrindinio reglamento 2 straipsnio 6a dalį tipiška šalis turėtų būti pasirinkta remiantis šiais kriterijais:

    ekonominio išsivystymo lygis panašus į KLR. Šiuo tikslu Komisija, remdamasi Pasaulio banko duomenų baze (33), naudojo šalis, kurių vienam gyventojui tenkančios bendrosios nacionalinės pajamos panašios į KLR;

    peržiūrimojo produkto gamyba toje šalyje (34);

    aktualių viešųjų duomenų prieinamumas tipiškoje šalyje;

    jei yra daugiau kaip viena galima tipiška šalis, prireikus pirmenybė turėtų būti teikiama tai šaliai, kurioje užtikrinamas tinkamas socialinės ir aplinkos apsaugos lygis.

    (72)

    Kaip paaiškinta 37 konstatuojamojoje dalyje, Komisija 2022 m. gegužės 12 d. paskelbė pranešimą dėl šaltinių normaliajai vertei nustatyti. Šiame pranešime aprašyti faktai ir įrodymai, kuriais grindžiami atitinkami kriterijai, o suinteresuotosios šalys informuotos apie Komisijos ketinimą šioje byloje tinkama tipiška šalimi laikyti Braziliją, jeigu būtų patvirtinta, kad yra didelių iškraipymų pagal pagrindinio reglamento 2 straipsnio 6a dalį.

    (73)

    Vadovaudamasi pagrindinio reglamento 2 straipsnio 6a dalyje išvardytais kriterijais Komisija nustatė, kad Brazilijos ekonominio išsivystymo lygis panašus į KLR. Pagal bendrąsias nacionalines pajamas Pasaulio bankas Braziliją priskiria prie didesnių vidutinių pajamų šalių. Be to, buvo nustatyta, kad Brazilijoje gaminamas peržiūrimasis produktas, o atitinkami duomenys yra lengvai prieinami.

    (74)

    Galiausiai, kadangi nebuvo bendradarbiaujama, ir remiantis visais pirmiau išvardytais elementais nustačius, kad Brazilija yra tinkama tipiška šalis, nereikėjo atlikti socialinės ir aplinkos apsaugos lygio vertinimo pagal pagrindinio reglamento 2 straipsnio 6a dalies a punkto pirmos įtraukos paskutinį sakinį.

    3.3.2.2.   Išvada

    (75)

    Kadangi nebuvo bendradarbiaujama, atsižvelgdama į pasiūlymą prašyme atlikti priemonių galiojimo termino peržiūrą ir į tai, kad Brazilija atitiko pagrindinio reglamento 2 straipsnio 6a dalies a punkto pirmoje įtraukoje nustatytus kriterijus, Komisija tinkama tipiška šalimi pasirinko Braziliją.

    3.3.3.   Neiškraipytoms sąnaudoms nustatyti naudoti šaltiniai

    (76)

    Pranešime dėl atitinkamų šaltinių, naudotinų normaliajai vertei nustatyti, Komisija išvardijo gamybos veiksnius, pvz., medžiagas, energiją ir darbą, kuriuos eksportuojantys gamintojai naudoja peržiūrimajam produktui gaminti. Komisija taip pat nurodė, kad normaliajai vertei pagal pagrindinio reglamento 2 straipsnio 6a dalies a punktą apskaičiuoti ji naudosis duomenų baze „Global Trade Atlas“ (GTA), kad nustatytų neiškraipytas daugumos gamybos veiksnių, pirmiausia žaliavų, sąnaudas. Be to, Komisija pareiškė, kad ji naudosis informacija, gauta iš: Brazilijos statistikos instituto, neiškraipytoms darbo sąnaudoms nustatyti ir Brazilijos elektros energijos tiekėjų viešaisiais tarifais ir turima duomenų baze gamtinių dujų sąnaudoms nustatyti.

    (77)

    Galiausiai Komisija pareiškė, kad PBA išlaidoms ir pelnui nustatyti ji naudos dviejų Brazilijos peržiūrimojo produkto gamintojų finansinius duomenis, kaip nurodyta 37 konstatuojamojoje dalyje.

    (78)

    Komisija įtraukė gamybos pridėtinių išlaidų vertę, kad aprėptų sąnaudas, kurios nėra įtrauktos į pirmiau nurodytus gamybos veiksnius. Gamybos pridėtinių išlaidų ir tiesioginių produkto gamybos sąnaudų santykį Komisija nustatė remdamasi pareiškėjo šiuo tikslu pateiktais konkrečiais Sąjungos gamintojų duomenimis.

    3.4.   Neiškraipytos sąnaudos ir lyginamieji dydžiai

    3.4.1.   Gamybos veiksniai

    (79)

    Atsižvelgiant į visą prašymu pagrįstą informaciją ir vėliau per tyrimą surinktą informaciją, siekiant nustatyti normaliąją vertę pagal pagrindinio reglamento 2 straipsnio 6a dalies a punktą, nustatyti šie gamybos veiksniai ir jų šaltiniai:

    1 lentelė

    Tam tikrų ratų su ratlankiais iš aliuminio gamybos veiksniai

    Gamybos veiksnys

    Prekės kodas

    Vertė (RMB)

    Matavimo vienetas

    Žaliavos

    Aliuminio luitai

    760120

    14,56

    kg

    Dažai

    320810

    320820

    320890

    48,69

    kg

    Visos kitos žaliavos; priedai; pakuotė

    nėra duomenų

    4,48 % žaliavų

    nėra duomenų

    Darbas

    Darbo sąnaudos gamybos sektoriuje (NACE C.25)

    nėra duomenų

    28,44

    val.

    Energija

    Elektra

    nėra duomenų

    0,432

    kWh

    Gamtinės dujos

    nėra duomenų

    0,357

    kWh

    Vanduo

    Vanduo

    nėra duomenų

    12,87

    M3

    3.4.1.1.   Žaliavos

    (80)

    Siekdama nustatyti neiškraipytą iki tipiškos šalies gamintojo gamyklos vartų pristatomų žaliavų kainą, Komisija rėmėsi vidutine svertine importo į tipišką šalį kaina, nurodyta GTA, su pridėtais muitais. Importo kaina tipiškoje šalyje buvo nustatyta kaip importo iš visų trečiųjų šalių, išskyrus KLR ir Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2015/755 1 priede išvardytas šalis, kurios nėra PPO narės, vieneto kainų svertinis vidurkis (35).

    (81)

    Komisija nusprendė neįtraukti importo į tipišką šalį iš KLR, nes [3.3.1] skirsnyje ji padarė išvadą, kad pagal pagrindinio reglamento 2 straipsnio 6a dalies b punktą šiuo atveju dėl didelių iškraipymų buvimo netikslinga naudoti KLR vidaus rinkos kainų ir sąnaudų. Kadangi nėra įrodymų, kad tie patys iškraipymai neturi tokio paties poveikio eksportui skirtiems produktams, Komisija manė, kad tie patys iškraipymai turėjo įtakos eksporto kainoms. Neįtraukus importo iš KLR į tipišką šalį, importo iš kitų trečiųjų šalių apimtis tebebuvo tipiška.

    (82)

    Bendradarbiaujančių eksportuojančių gamintojų dėl kelių gamybos veiksnių patirtos faktinės sąnaudos peržiūros tiriamuoju laikotarpiu sudarė nedidelę visų žaliavų sąnaudų dalį. Kadangi joms naudota vertė neturėjo pastebimos įtakos dempingo skirtumo skaičiavimui, nepriklausomai nuo naudoto šaltinio, Komisija nusprendė šias sąnaudas priskirti prie visų kitų žaliavų. Siekdama nustatyti neiškraipytą visų kitų žaliavų vertę ir atsižvelgdama į tai, kad eksportuojantys gamintojai nebendradarbiavo, pagal pagrindinio reglamento 18 straipsnį Komisija rėmėsi turimais faktais. Todėl, remdamasi pareiškėjo pateiktais duomenimis, Komisija nustatė visų kitų žaliavų ir visų žaliavų sąnaudų santykį, kuris siekė 4,48 %. Siekiant nustatyti neiškraipytą kitų žaliavų vertę ta procentinė dalis vėliau buvo pritaikyta neiškraipytai žaliavų vertei.

    (83)

    Paprastai prie šių importo kainų taip pat reikėtų pridėti vidaus vežimo kainas. Tačiau, atsižvelgdama į tai, kad nebuvo bendradarbiaujama, ir į šios priemonių galiojimo termino peržiūros tyrimo pobūdį (tikslas yra nustatyti, ar dempingas tęsėsi per peržiūros tiriamąjį laikotarpį arba ar galėtų pasikartoti, o ne jo tikslų mastą), Komisija nusprendė, kad koreguoti atsižvelgiant į vidaus vežimo kainas nereikia. Dėl tokio koregavimo tik padidėtų normalioji vertė, taigi ir dempingo skirtumas.

    3.4.1.2.   Darbas

    (84)

    Siekdama nustatyti darbo sąnaudų lyginamąjį dydį tipiškoje šalyje, Komisija naudojo Brazilijos Vyriausybės agentūros „Instituto Brasileiro de Geografia e Estatística“ (IBGE) paskelbtus duomenis. IBGE (36) skelbia išsamią informaciją apie darbo užmokestį įvairiuose Brazilijos ekonomikos sektoriuose. Komisija naudojo turimus 2020 m. statistinius duomenis apie vidutines darbo sąnaudas metalurgijos, plieno ir apdirbamosios gamybos sektoriuose (25 kategorija pagal NACE 2.0).

    3.4.1.3.   Elektra

    (85)

    Siekdama nustatyti elektros energijos lyginamąjį dydį tipiškoje šalyje, Komisija naudojo naujausius turimus duomenis apie elektros energijos pramonines kainas, kurias taikė bendrovė „EDP Brazil“ – vienas iš didžiausių elektros energijos tiekėjų Brazilijoje. Komisija naudojo peržiūros tiriamojo laikotarpio atitinkamo suvartojimo intervalo pramoninių elektros kainų (37) Brazilijos realais už kilovatvalandę duomenis.

    3.4.1.4.   Gamtinės dujos

    (86)

    Brazilijos bendrovėms (pramoniniams naudotojams) nustatytos gamtinių dujų kainos renkamos ir skelbiamos duomenų bazėje „Global Petrol Prices“ jos interneto svetainėje (38). Komisija naudojo atitinkamą kainodarą iš leidinio, apimančio peržiūros tiriamąjį laikotarpį.

    3.4.1.5.   Vanduo

    (87)

    Siekdama nustatyti vandens sąnaudų lyginamąjį dydį tipiškoje šalyje, Komisija naudojo Brazilijoje taikomas kainas, kurias nustatė bendrovė „Sabesp“ (39), atsakinga už vandens tiekimą, nuotekų surinkimą ir valymą San Paulo valstijoje.

    3.4.1.6.   Gamybos pridėtinės išlaidos, PBA išlaidos, pelnas ir nusidėvėjimas

    (88)

    Pagal pagrindinio reglamento 2 straipsnio 6a dalies a punktą „į apskaičiuotą normaliąją vertę įtraukiama neiškraipyta ir pagrįsta suma, aprėpianti administracines, pardavimo ir bendrąsias sąnaudas ir pelną“. Kad būtų įtrauktos sąnaudos, kurių pirmiau nurodyti gamybos veiksniai neapima, taip pat reikia nustatyti gamybos pridėtinių išlaidų dydį.

    (89)

    Siekdama nustatyti neiškraipytą gamybos pridėtinių išlaidų vertę ir atsižvelgdama į tai, kad eksportuojantys gamintojai nebendradarbiavo, Komisija pagal pagrindinio reglamento 18 straipsnį naudojo turimus faktus. Todėl, remdamasi pareiškėjo pateiktais duomenimis, Komisija nustatė gamybos pridėtinių išlaidų ir visų produkto gamybos ir darbo sąnaudų santykį. Tada, atsižvelgiant į gaminamą modelį, ta procentinė dalis buvo taikoma neiškraipytai produkto gamybos sąnaudų vertei, kad būtų nustatyta neiškraipyta gamybos pridėtinių išlaidų vertė.

    (90)

    Siekdama nustatyti neiškraipytą ir pagrįstą PBA išlaidų ir pelno sumą Komisija rėmėsi naujausiais turimais Brazilijos bendrovių, kurios pranešime buvo nurodytos kaip aktyvios ir pelningos tam tikrų ratų su ratlankiais iš aliuminio gamintojos, finansiniais duomenimis. Buvo naudojami iš „Orbis Bureau van Dijk“ gauti šių bendrovių finansiniai duomenys:

    IOCHPE MAXION S.A (2019 finansiniai metai),

    NEO RODAS S.A (2019 finansiniai metai).

    3.4.2.   Normaliosios vertės skaičiavimas

    (91)

    Remdamasi tuo, kas išdėstyta pirmiau, Komisija pagal pagrindinio reglamento 2 straipsnio 6a dalies a punktą apskaičiavo kiekvienos rūšies normaliąją vertę, remdamasi gamintojo kainomis EXW sąlygomis.

    (92)

    Pirmiausia Komisija nustatė neiškraipytas produkto gamybos sąnaudas. Kadangi eksportuojantys gamintojai nebendradarbiavo, Komisija vadovavosi pareiškėjo prašyme atlikti peržiūrą pateikta informacija apie kiekvieno veiksnio (medžiagų ir darbo) panaudojimą gaminant peržiūrimąjį produktą.

    (93)

    Nustačiusi neiškraipytas produkto gamybos sąnaudas Komisija pridėjo gamybos pridėtines išlaidas, PBA išlaidas ir pelną, kaip nurodyta 88–90 konstatuojamosiose dalyse. Gamybos pridėtinės išlaidos buvo nustatytos remiantis pareiškėjo pateiktais duomenimis. PBA išlaidos ir pelnas buvo nustatyti remiantis abiejų tipiškos šalies bendrovių finansinėse ataskaitose nurodytų verčių vidurkiu. Prie neiškraipytų produkto gamybos sąnaudų Komisija pridėjo:

    gamybos pridėtines išlaidas, sudariusias iš viso 26,80 % tiesioginių produkto gamybos sąnaudų,

    PBA ir kitas išlaidas, sudariusias 13,75 % parduotų prekių sąnaudų, ir

    pelną, sudariusį 6,24 % parduotų prekių sąnaudų, kuris buvo pridėtas prie bendrų neiškraipytų produkto gamybos sąnaudų.

    (94)

    Tuo remdamasi Komisija pagal pagrindinio reglamento 2 straipsnio 6a dalies a punktą apskaičiavo kiekvienos rūšies produkto normaliąją vertę, remdamasi gamintojo kainomis EXW sąlygomis.

    3.5.   Eksporto kaina

    (95)

    Kadangi Kinijos eksportuojantys gamintojai nebendradarbiavo, eksporto kaina buvo nustatyta remiantis iš Eurostato duomenų gautomis CIF kainomis, pakoreguotomis pagal gamintojo kainas EXW sąlygomis. Taigi, CIF kaina buvo sumažinta, iš jos atėmus jūrų frachto, draudimo sąnaudas ir vidaus vežimo išlaidas. Kinijos vidaus ir tarptautinės vežimo išlaidos buvo pagrįstos pareiškėjų prašyme atlikti peržiūrą pateikta informacija.

    3.6.   Palyginimas

    (96)

    Komisija palygino pagal pagrindinio reglamento 2 straipsnio 6a dalies a punktą nustatytą normaliąją vertę su pirmiau nustatyta eksporto kaina EXW sąlygomis.

    3.7.   Dempingo skirtumas

    (97)

    Tuo remiantis nustatyta, kad dempingo skirtumai buvo dideli (daugiau kaip 10 %). Todėl padaryta išvada, kad peržiūros tiriamuoju laikotarpiu dempingas tęsėsi.

    4.   DEMPINGO TĘSIMOSI TIKIMYBĖ

    (98)

    Nustačiusi, kad peržiūros tiriamuoju laikotarpiu buvo vykdomas dempingas, Komisija pagal pagrindinio reglamento 11 straipsnio 2 dalį nagrinėjo dempingo tęsimosi tikimybę, jei priemonės būtų panaikintos. Buvo analizuojami šie papildomi elementai: Kinijos gamybos pajėgumai ir nepanaudoti pajėgumai, eksporto į trečiąsias šalis kainų ir Sąjungos kainų lygio santykis, Sąjungos rinkos patrauklumas. Primenama, kad dėl to, kad Kinijos eksportuojantys gamintojai ir Kinijos Vyriausybė nebendradarbiavo, pagal pagrindinio reglamento 18 straipsnį analizė buvo pagrįsta turimais faktais, visų pirma prašymu atlikti peržiūrą, GTA statistiniais duomenimis ir prieinama informacija.

    4.1.   KLR gamybos pajėgumai ir nepanaudoti pajėgumai

    (99)

    Siekdama išanalizuoti KLR gamybos pajėgumus ir nepanaudotus pajėgumus ir atsižvelgdama į tai, kad Kinijos Vyriausybė ir Kinijos eksportuojantys gamintojai nebendradarbiavo, Komisija rėmėsi informacija, kurią prašyme atlikti peržiūrą pateikė pareiškėjas, kaip nurodyta toliau.

    (100)

    Atlikus tyrimą nustatyta, kad Kinija apskritai turi perteklinius tam tikrų ratų su ratlankiais iš aliuminio gamybos pajėgumus. Apskaičiuota, kad 2020 m. gamybos pajėgumai (40) Kinijoje sudarė 189,8 mln. ratų. Remiantis pareiškėjo pateiktais rinkos tyrimais, Kinijoje parduota 153 mln. ratų, iš kurių 108 mln. buvo sunaudoti vidaus rinkoje, o apie 45 mln. eksportuoti. Todėl apskaičiuota, kad nepanaudoti pajėgumai sudaro daugiau kaip 36 mln. ratų (arba daugiau nei pusę Sąjungos suvartojimo peržiūros tiriamuoju laikotarpiu), kuriuos būtų galima nukreipti į Sąjungą, jei dabartinės priemonės nustotų galioti.

    (101)

    Remdamasi tuo, kas išdėstyta, Komisija padarė išvadą, kad Kinijos eksportuojantys gamintojai turi daug nepanaudotų pajėgumų, kuriuos galėtų panaudoti eksportui į Sąjungą, jei būtų leista nebetaikyti priemonių.

    4.2.   Sąjungos rinkos patrauklumas

    (102)

    Sąjungos tam tikrų ratų su ratlankiais iš aliuminio rinka yra viena didžiausių pasaulyje – tą lemia didelė automobilių pramonės gamyba Sąjungoje, kuri jau pritraukia daug importo iš Kinijos. Be to, kitos svarbios rinkos, pavyzdžiui, JAV ir Indija, iš Kinijos importuojamiems ratams su ratlankiais iš aliuminio nustatė prekybos apsaugos priemones. Todėl manoma, kad dėl kitose pagrindinėse rinkose nustatytų prekybos priemonių importo iš Kinijos į ES apimtis veikiausiai toliau didėtų, jei dabartinės priemonės būti panaikintos.

    (103)

    NET ir nustačius priemones, iš Kinijos eksporto į Sąjungą ir toliau buvo matyti, kad net taikant priemones Sąjungos rinka tebėra patraukli Kinijos eksportuojantiems gamintojams. Remdamasi GTA duomenimis Komisija analizavo Kinijos eksporto į kitas trečiąsias rinkas kainas. Vidutinės svertinės Kinijos eksporto į trečiąsias šalis kainos (43,94 EUR) buvo gerokai mažesnės už Sąjungos pramonės kainas (apie 13 %). Todėl tikėtina, kad, jei būtų leista nebetaikyti priemonių, Sąjungos rinka taptų dar patrauklesnė Kinijos eksportuotojams ir, jei nebūtų taikomi muitai, Kinijos eksportuotojai galėtų padidinti eksportą į Sąjungą.

    (104)

    Sąjungos rinka taip pat yra patraukli dėl to, kad konkretaus dizaino tam tikri Sąjungoje naudojami ratai taip pat gaminami Kinijoje.

    (105)

    Todėl, atsižvelgdama į didelius KLR perteklinius pajėgumus ir Sąjungos rinkos patrauklumą, Komisija padarė išvadą, kad, jei dabartinės priemonės nebebūtų taikomos, tikėtina, kad Kinijos eksportuojantys gamintojai eksportą dempingo kainomis nukreiptų į Sąjungą.

    4.3.   Išvada dėl dempingo tęsimosi tikimybės

    (106)

    Atsižvelgdama į savo išvadas dėl dempingo tęsimosi peržiūros tiriamuoju laikotarpiu ir tikėtinos eksporto raidos, jei priemonės nebebūtų taikomos, Komisija padarė išvadą, kad yra didelė tikimybė, jog pasibaigus importui iš KLR taikomų antidempingo priemonių galiojimui, dempingas tęstųsi.

    5.   ŽALA

    5.1.   Sąjungos pramonės apibrėžtis ir Sąjungos gamyba

    (107)

    Panašų produktą peržiūros tiriamuoju laikotarpiu Sąjungoje gamino maždaug 30 gamintojų. Jie sudaro Sąjungos pramonę, apibrėžtą pagrindinio reglamento 4 straipsnio 1 dalyje.

    (108)

    Peržiūros tiriamuoju laikotarpiu bendra Sąjungos gamybos apimtis buvo maždaug 64,3 mln. vienetų. Komisija šį skaičių nustatė remdamasi visa turima informacija apie Sąjungos pramonę, kaip antai skundo pateikėjo pateiktais atsakymais į makroekonominį klausimyną. Kaip nurodyta 12 konstatuojamojoje dalyje, atrinkti Sąjungos gamintojai pagamino beveik 20 % viso žinomų Sąjungos panašaus produkto gamintojų pagaminamo kiekio.

    5.2.   Sąjungos suvartojimas

    (109)

    Komisija Sąjungos suvartojimą nustatė remdamasi visu Sąjungos pramonės pardavimu Sąjungoje, pridėjus importą į Sąjungą iš trečiųjų šalių. Sąjungos pramonės pardavimas Sąjungos rinkoje buvo nustatytas remiantis skundu ir pakoreguotas remiantis atrinktų Sąjungos gamintojų atsakymuose pateiktais peržiūros tiriamojo laikotarpio duomenimis. Importo atveju Komisija rėmėsi Eurostato COMEXT duomenų bazės duomenimis. Tačiau, kadangi Eurostato COMEXT duomenų bazėje nurodomas tik importuotų produktų svoris, o ne importuotų ratų su ratlankiais iš aliuminio vienetų skaičius, svorį reikėjo perskaičiuoti į vienetus. Skunde skundo pateikėjas taikė perskaičiavimo koeficientą, kuris buvo naudojamas atliekant paskutinį tyrimą dėl to paties produkto (41) (t. y. 10,9 kg vienam vienetui). Šio perskaičiavimo koeficiento pagrįstumas buvo patikrintas remiantis Maroko ir atrinktų Sąjungos gamintojų klausimyno atsakymais, kaip nurodyta Komisijos įgyvendinimo reglamento (ES) 2022/1221 (42), kuriuo tam tikriems importuojamiems Maroko kilmės ratams su ratlankiais iš aliuminio nustatomas laikinasis antidempingo muitas (toliau – Maroko kilmės RRA tyrimas), 78 konstatuojamojoje dalyje. Atlikus tyrimą nustatyta, kad šiuo metu taikomas vidutinis svertinis svoris vienam vienetui yra 11,3 kg/vnt., nes rinkoje stebima didesnio skersmens ratų paklausos tendencija, dėl ko padidėja vieno rato svoris. Todėl šis koeficientas buvo naudojamas nustatant Sąjungos suvartojimą vienetais.

    (110)

    Tuo remiantis Sąjungos suvartojimo raida:

    2 lentelė

    Sąjungos suvartojimas (vienetais)

     

    2018 m.

    2019 m.

    2020 m.

    Peržiūros tiriamasis laikotarpis

    Bendras suvartojimas (tūkst. vienetų)

    77 873

    73 797

    59 530

    64 311

    Indeksas (2018 m. = 100)

    100

    95

    76

    83

    Šaltinis:

    Eurostato COMEXT duomenų bazė, EUWA ir patikrinti klausimyno atsakymai.

    (111)

    2018–2019 m. Sąjungos suvartojimas sumažėjo 5 %, o 2019–2020 m. – 19 %. 2020 m. automobilių pramonės gamyba dėl COVID-19 pandemijos sumažėjo maždaug 4,2 mln. transporto priemonių, todėl tai turėjo tiesioginį poveikį pradinės grandies tiekėjams, nes 2020 m. ratų su ratlankiais iš aliuminio pardavimas sumažėjo 14 mln., palyginti su 2019 m. Gamyba ypač sumažėjo 2020 m. antrąjį ketvirtį, tačiau kitais mėnesiais rinka atsigavo. Rinkoje ratų padaugėjo 5 mln.: nuo 59 mln. 2020 m. iki 64 mln. ratų peržiūros tiriamuoju laikotarpiu. Tačiau suvartojimas nepasiekė 2019 m. lygio, nes trūko automobilių gamintojų naudojamų puslaidininkių.

    5.3.   Importas iš KLR

    5.3.1.   Importo iš KLR apimtis ir rinkos dalis

    (112)

    Komisija importo apimtį nustatė remdamasi Eurostato COMEXT duomenų baze. Importo rinkos dalis nustatyta remiantis bendro Sąjungos suvartojimo dalimi, tenkančia šiam importui, kaip nurodyta 109 konstatuojamojoje dalyje.

    (113)

    Importo į Sąjungą iš KLR raida:

    3 lentelė

    Importo apimtis (vienetais) ir rinkos dalis

     

    2018 m.

    2019 m.

    2020 m.

    Peržiūros tiriamasis laikotarpis

    Importo iš KLR apimtis (tūkst. vienetų)

    3 734

    3 493

    2 230

    2 205

    Indeksas (2019 m. = 100)

    100

    94

    60

    59

    Rinkos dalis (%)

    4,8

    4,7

    3,7

    3,4

    Indeksas (2019 m. = 100)

    100

    98

    77

    71

    Šaltinis:

    Eurostato COMEXT duomenų bazė.

    (114)

    Nagrinėjamuoju laikotarpiu peržiūrimojo produkto importas iš KLR sumažėjo. Importo iš KLR rinkos dalis 2018–2019 m. išliko stabili ir peržiūros tiriamuoju laikotarpiu sumažėjo 29 %. Tačiau tokia raidą derėtų vertinti atsižvelgiant į tai, kad vienas iš pagrindinių Kinijos gamintojų įsisteigė Maroke.

    5.3.2.   Importo iš KLR kainos

    (115)

    Importo į Sąjungą iš KLR vidutinės svertinės kainos raida:

    4 lentelė

    Vidutinė importo iš KLR kaina

     

    2018 m.

    2019 m.

    2020 m.

    Peržiūros tiriamasis laikotarpis

    EUR/vnt.

    50,1

    50,3

    49,3

    53,9

    Indeksas (2019 m. = 100)

    100

    100

    98

    108

    Šaltinis:

    Eurostato COMEXT duomenų bazė.

    (116)

    Vidutinė importo iš KLR kaina nuo 2018 m. iki peržiūros tiriamojo laikotarpio padidėjo maždaug 4 EUR už vienetą. Tačiau dalis pardavimo kainos indeksuojama pagal aliuminio kainą Londono metalų biržoje (toliau – LME). Atsižvelgdama į tai, kad Kinijos eksportuojantys gamintojai nebendradarbiavo, Komisija palygino pagal gamintojo kainas EXW sąlygomis pakoreguotą vidutinę svertinę Sąjungos gamintojų pardavimo nesusijusiems pirkėjams Sąjungos rinkoje kainą su Eurostato nurodyta vidutine svertine peržiūrimojo produkto importo iš KLR kaina, nustatyta remiantis CIF.

    (117)

    Iš palyginimo rezultatų matyti, kad vidutinė Sąjungos pramonės pardavimo kaina buvo mažesnė už taip nustatytą importo iš Kinijos kainą.

    5.3.3.   Importas iš trečiųjų šalių, išskyrus KLR

    (118)

    Importo iš kitų trečiųjų šalių apimties raida nagrinėjamuoju laikotarpiu:

    5 lentelė

    Importas iš trečiųjų šalių, išskyrus KLR

    Šalis

     

    2018 m.

    2019 m.

    2020 m.

    Peržiūros tiriamasis laikotarpis

    Turkija

    Apimtis (tūkst. vienetų)

    7 983

    7 632

    7 010

    8 364

    Indeksas (2018 m. = 100)

    100

    96

    88

    105

    Rinkos dalis (%)

    10,3

    10,3

    11,8

    13,0

    Indeksas (2018 m. = 100)

    100

    101

    115

    126

    Vidutinė kaina (EUR/vnt.)

    53,6

    51,9

    49,7

    51,1

    Indeksas (2018 m. = 100)

    100

    97

    93

    95

    Marokas

    Apimtis (tūkst. vienetų)

    0

    15,7

    1 038

    2 516

    Indeksas (2018 m. = 100)

    100

    6 611

    16 025

    Rinkos dalis (%)

    0,0

    1,7

    3,9

    Indeksas (2018 m. = 100)

    100

    8 196

    18 389

    Vidutinė kaina (EUR/vnt.)

    39,2

    42,6

    44,7

    Indeksas (2018 m. = 100)

     

    100

    109

    114

    Tailandas

    Apimtis (tūkst. vienetų)

    2 228

    1 911

    1 527

    1 487

    Indeksas (2018 m. = 100)

    100

    86

    69

    67

    Rinkos dalis (%)

    2,9

    2,6

    2,6

    2,3

    Indeksas (2018 m. = 100)

    100

    90

    90

    79

    Vidutinė kaina (EUR/vnt.)

    52,3

    50,8

    49,0

    50,3

    Indeksas (2018 m. = 100)

    100

    97

    94

    96

    Pietų Korėja

    Apimtis (tūkst. vienetų)

    1 813

    1 577

    1 460

    1 065

    Indeksas (2018 m. = 100)

    100

    87

    81

    59

    Rinkos dalis (%)

    2,3

    2,1

    2,5

    1,7

    Indeksas (2018 m. = 100)

    100

    91

    109

    74

    Vidutinė kaina (EUR/vnt.)

    52,2

    52,9

    50,9

    53,5

    Indeksas (2018 m. = 100)

    100

    101

    97

    102

    Kitos trečiosios šalys

    Apimtis (tūkst. vienetų)

    4 612

    3 663

    3 151

    3 279

    Indeksas (2018 m. = 100)

    100

    79

    68

    71

    Rinkos dalis (%)

    5,9

    5,0

    5,3

    5,1

    Indeksas (2018 m. = 100)

    100

    85

    90

    86

    Vidutinė kaina (EUR/vnt.)

    69,1

    74,9

    71,1

    75,9

    Indeksas (2018 m. = 100)

    100

    108

    103

    110

    Iš viso iš visų trečiųjų šalių, išskyrus KLR

    Apimtis (tūkst. vienetų)

    16 638

    14 801

    14 189

    16 713

    Indeksas (2018 m. = 100)

    100

    89

    85

    100

    Rinkos dalis (%)

    21,4

    20,1

    23,8

    26,0

    Indeksas (2018 m. = 100)

    100

    94

    112

    121

    Vidutinė kaina (EUR/vnt.)

    57,5

    57,5

    54,0

    55,1

    Indeksas (2018 m. = 100)

    100

    100

    94

    96

    Šaltinis:

    Eurostato COMEXT duomenų bazė.

    (119)

    Importo iš kitų trečiųjų šalių rinkos dalis 2018 m. siekė 21,4 %, o peržiūros tiriamuoju laikotarpiu – 26,0 %. Šio importo apimtis 2019 ir 2020 m. sumažėjo, tačiau peržiūros tiriamuoju laikotarpiu vėl pasiekė 2018 m. lygį, todėl nuo 2018 m. iki peržiūros tiriamojo laikotarpio jo rinkos dalis padidėjo 21 %. Vidutinė šio importo kaina sumažėjo 4 % ir buvo didesnė, palyginti su Sąjungos pramonės vidutine kaina (+ 8,9 %), bei didesnė, palyginti su vidutine importo iš nagrinėjamosios šalies kaina (+ 2,2 %). Per nagrinėjamąjį laikotarpį savo rinkos dalį padidino dvi šalys: Turkija ir Marokas. Vidutinės Turkijos kainos buvo šiek tiek didesnės, palyginti su Sąjungos pramonės kainomis (1,0 %), ir daug didesnės už vidutinę importo iš Maroko kainą (14 %).

    5.4.   Sąjungos pramonės ekonominė padėtis

    5.4.1.   Bendrosios pastabos

    (120)

    Vertinant Sąjungos pramonės ekonominę padėtį buvo įvertinti visi ekonominiai rodikliai, nagrinėjamuoju laikotarpiu turėję įtakos Sąjungos pramonės būklei.

    (121)

    Kaip minėta 12 konstatuojamojoje dalyje, Sąjungos pramonės ekonominei padėčiai įvertinti atlikta atranka.

    (122)

    Siekdama nustatyti žalą Komisija atskirai nagrinėjo makroekonominius ir mikroekonominius žalos rodiklius. Makroekonominius rodiklius Komisija vertino remdamasi atrinktų gamintojų antidempingo klausimyno atsakymuose pateiktais duomenimis, taip pat neatrinktų gamintojų ir Sąjungos gamintojų asociacijos pateiktais makroekonominiais duomenimis, kryžminės patikros būdu sutikrintais su prašyme atlikti peržiūrą nurodytais duomenimis. Duomenys buvo susiję su visais Sąjungos gamintojais. Mikroekonominius rodiklius Komisija vertino remdamasi atrinktų Sąjungos gamintojų klausimyno atsakymuose pateiktais duomenimis. Duomenys buvo susiję su atrinktais Sąjungos gamintojais. Nustatyta, kad abu duomenų rinkiniai atspindi Sąjungos pramonės ekonominę padėtį.

    (123)

    Makroekonominiai rodikliai: gamyba, gamybos pajėgumai, pajėgumų naudojimas, pardavimo apimtis, rinkos dalis, augimas, užimtumas, našumas, dempingo skirtumo dydis ir atsigavimas nuo buvusio dempingo.

    (124)

    Mikroekonominiai rodikliai: vidutinės vieneto kainos, vieneto sąnaudos, darbo sąnaudos, atsargos, pelningumas, pinigų srautas, investicijos, investicijų grąža ir pajėgumas padidinti kapitalą.

    5.4.2.   Makroekonominiai rodikliai

    5.4.2.1.   Gamyba, gamybos pajėgumai ir pajėgumų naudojimas

    (125)

    Visos Sąjungos gamybos, gamybos pajėgumų ir pajėgumų naudojimo raida nagrinėjamuoju laikotarpiu:

    6 lentelė

    Gamyba, gamybos pajėgumai ir pajėgumų naudojimas

     

    2018 m.

    2019 m.

    2020 m.

    Peržiūros tiriamasis laikotarpis

    Gamybos apimtis (tūkst. vienetų)

    59 182

    57 097

    44 718

    48 752

    Indeksas (2018 m. = 100)

    100

    96

    76

    82

    Gamybos pajėgumai (tūkst. vienetų)

    62 614

    62 475

    61 619

    61 294

    Indeksas (2018 m. = 100)

    100

    100

    98

    98

    Pajėgumų naudojimas (%)

    95

    91

    73

    80

    Indeksas (2018 m. = 100)

    100

    97

    77

    84

    Šaltinis:

    EUWA ir atrinkti Sąjungos gamintojai.

    (126)

    Apskritai Sąjungos pramonės gamybos apimtis nagrinėjamuoju laikotarpiu sumažėjo 18 %. 2018–2019 m. ji šiek tiek (4 %) sumažėjo. Dėl COVID-19 pandemijos 2020 m. gamyba sumažėjo 12,3 mln. vienetų, o peržiūros tiriamuoju laikotarpiu padidėjo 4 mln. vienetų.

    (127)

    Nors nagrinėjamuoju laikotarpiu Sąjungos pramonės gamybos pajėgumai sumažėjo 2 %, pajėgumų naudojimo tendencija buvo tokia pati neigiama kaip ir gamybos ir nagrinėjamuoju laikotarpiu jie sumažėjo 15 %.

    5.4.2.2.   Pardavimo apimtis ir rinkos dalis

    (128)

    Sąjungos pramonės pardavimo apimties ir rinkos dalies raida nagrinėjamuoju laikotarpiu:

    7 lentelė

    Pardavimo apimtis ir rinkos dalis

     

    2018 m.

    2019 m.

    2020 m.

    Peržiūros tiriamasis laikotarpis

    Pardavimo apimtis Sąjungos rinkoje (tūkst. vienetų)

    57 501

    55 502

    43 110

    45 391

    Indeksas (2018 m. = 100)

    100

    97

    75

    79

    Rinkos dalis (%)

    73,8

    75,2

    72,4

    70,6

    Indeksas (2018 m. = 100)

    100

    102

    98

    96

    Šaltinis:

    EUWA ir atrinkti Sąjungos gamintojai.

    (129)

    Nagrinėjamuoju laikotarpiu Sąjungos pramonės pardavimo Sąjungos rinkoje apimtis sumažėjo 21 %. 2018–2019 m. jis sumažėjo 3 %, o 2020 m. – 12,4 mln. vienetų. Peržiūros tiriamuoju laikotarpiu pardavimo apimtis padidėjo 2,2 mln. vienetų.

    (130)

    2018–2019 m. Sąjungos pramonės rinkos dalis šiek tiek padidėjo, o 2020 m. ir peržiūros tiriamuoju laikotarpiu ji toliau mažėjo.

    5.4.2.3.   Užimtumas ir našumas

    (131)

    Užimtumo ir našumo raida nagrinėjamuoju laikotarpiu:

    8 lentelė

    Užimtumas ir našumas

     

    2018 m.

    2019 m.

    2020 m.

    Peržiūros tiriamasis laikotarpis

    Darbuotojų skaičius

    17 816

    17 866

    16 963

    16 790

    Indeksas (2018 m. = 100)

    100

    100

    95

    94

    Našumas (vienetais vienam darbuotojui)

    3 322

    3 196

    2 636

    2 904

    Indeksas (2018 m. = 100)

    100

    96

    79

    87

    Šaltinis:

    EUWA ir atrinkti Sąjungos gamintojai.

    (132)

    Nors nagrinėjamuoju laikotarpiu darbuotojų skaičius padidėjo 6 %, našumas sumažėjo 13 %. Našumas sumažėjo daugiausia dėl sumažėjusios gamybos apimties per nagrinėjamąjį laikotarpį, dėl to padidėjo darbo sąnaudos vienam pagamintam ratų su ratlankiais iš aliuminio vienetui.

    5.4.2.4.   Augimas

    (133)

    Kaip paaiškinta 5.4.2.1–5.4.2.3 skirsniuose, Sąjungos pramonės gamybos apimtis ir pajėgumų naudojimas nagrinėjamuoju laikotarpiu sumažėjo atitinkamai 18 % ir 16 %, todėl padidėjo pastoviosios gamybos vieneto sąnaudos ir sumažėjo našumas. Nagrinėjamuoju laikotarpiu bendros pramonės sąnaudos padidėjo 1,7 EUR/vnt. (+ 3,4 %). Tačiau vidutinė Sąjungos pramonės pardavimo kaina sumažėjo 3,3 EUR/vnt. (- 6,1 %).

    (134)

    Be to, nuo 2018 m. iki peržiūros tiriamojo laikotarpio pardavimo Sąjungos rinkoje apimtis sumažėjo 21 %, o rinkos dalis – 5 %. Taigi Sąjungos pramonės finansiniai rezultatai pablogėjo. Kaip paaiškinta 4.4.3.1 skirsnyje, ji patyrė didesnes gamybos sąnaudas ir negalėjo atitinkamai koreguoti pardavimo kainų.

    (135)

    Todėl Sąjungos pramonės augimo perspektyvoms iškilo pavojus.

    5.4.2.5.   Dempingo skirtumo dydis ir atsigavimas nuo buvusio dempingo

    (136)

    Peržiūros tiriamuoju laikotarpiu dempingas tęsėsi ir gerokai viršijo de minimis lygį. Atsižvelgiant į importo iš nagrinėjamosios šalies apimtį ir kainas, faktinių dempingo skirtumų dydžio poveikis Sąjungos pramonei buvo reikšmingas.

    (137)

    Per ankstesnę priemonių galiojimo termino peržiūrą Komisija padarė išvadą, kad Sąjungos pramonė materialinės žalos nebepatyrė, todėl atsigavo nuo buvusio dempingo. Be to, Komisija per vykdomą tyrimą dėl importo iš Maroko (43) preliminariai nustatė, kad peržiūros tiriamuoju laikotarpiu Sąjungos pramonė patyrė materialinę žalą dėl importo iš Maroko ir prie šios žalos importas iš Kinijos neprisidėjo.

    (138)

    Todėl Komisija patvirtino, kad Sąjungos pramonė atsigavo nuo buvusio importo iš Kinijos dempingo kainomis iki tol, kol nuo 2019 m. į Sąjungos rinką buvo pradėta dempingo kainomis importuoti produktus iš Maroko.

    5.4.3.   Mikroekonominiai rodikliai

    5.4.3.1.   Kainos ir kainoms poveikį darantys veiksniai

    (139)

    Atrinktų Sąjungos gamintojų pardavimo nesusijusiems pirkėjams Sąjungoje vidutinių svertinių vieneto kainų raida nagrinėjamuoju laikotarpiu:

    9 lentelė

    Pardavimo kainos Sąjungoje

     

    2018 m.

    2019 m.

    2020 m.

    Peržiūros tiriamasis laikotarpis

    Vidutinė vieneto pardavimo kaina Sąjungos rinkoje (EUR už vienetą)

    53,9

    52,3

    49,3

    50,6

    Indeksas (2018 m. = 100)

    100

    97

    92

    94

    Vieneto gamybos sąnaudos (EUR už vienetą)

    49,9

    48,2

    49,3

    51,6

    Indeksas (2018 m. = 100)

    100

    97

    99

    104

    Šaltinis:

    atrinkti Sąjungos gamintojai.

    (140)

    Nagrinėjamuoju laikotarpiu vidutinės Sąjungos pramonės pardavimo kainos sumažėjo 6 %, nors vidutinės gamybos sąnaudos nuo 2018 m. iki peržiūros tiriamojo laikotarpio padidėjo 4 %. Sąjungos pramonė negalėjo padidinti savo pardavimo kainų padidėjusioms gamybos sąnaudoms padengti.

    5.4.3.2.   Darbo sąnaudos

    (141)

    Atrinktų Sąjungos gamintojų vidutinių darbo sąnaudų raida nagrinėjamuoju laikotarpiu:

    10 lentelė

    Vieno darbuotojo vidutinės darbo sąnaudos

     

    2018 m.

    2019 m.

    2020 m.

    Peržiūros tiriamasis laikotarpis

    Vieno darbuotojo vidutinės darbo sąnaudos (EUR)

    35 216

    35 700

    33 084

    35 951

    Indeksas (2018 m. = 100)

    100

    101

    94

    102

    Šaltinis:

    atrinkti Sąjungos gamintojai.

    (142)

    Vidutinės Sąjungos pramonės vieno darbuotojo darbo sąnaudos nagrinėjamuoju laikotarpiu kiek padidėjo – 2 %, 2019 m. jos taip pat šiek tiek didėjo, o 2020 m. sumažėjo 6 %, daugiausia dėl per COVID-19 pandemiją sustabdytos gamybos.

    5.4.3.3.   Atsargos

    (143)

    Atrinktų Sąjungos gamintojų atsargų raida nagrinėjamuoju laikotarpiu:

    11 lentelė

    Atsargos

     

    2018 m.

    2019 m.

    2020 m.

    Peržiūros tiriamasis laikotarpis

    Laikotarpio pabaigos atsargos (tūkst. vienetų)

    556

    439

    492

    776

    Indeksas (2018 m. = 100)

    100

    79

    88

    140

    Laikotarpio pabaigos atsargos gamybos procentine dalimi (%)

    0,9

    0,8

    1,1

    1,6

    Indeksas (2018 m. = 100)

    100

    89

    122

    177

    Šaltinis:

    atrinkti Sąjungos gamintojai.

    (144)

    Nagrinėjamuoju laikotarpiu atsargos padidėjo 40 %. 2019 m. jos sumažėjo 21 %, 2020 m. – 12 %, o peržiūros tiriamuoju laikotarpiu padidėjo 57 %. Sąjungos ratų su ratlankiais iš aliuminio pramonei būdingos daugiametės gamintojų ir pirkėjų preliminariosios sutartys, kuriose nustatomi kiekiai ir kainos. Šios preliminariosios sutartys vykdomos teikiant pirkimo užsakymus pagal pirkėjų poreikius. Taigi Sąjungos pramonė gali planuoti savo gamybą ir atsargas. Todėl atsargos nėra pagrindinis Sąjungos pramonės veiklos rezultatų vertinimo rodiklis.

    5.4.3.4.   Pelningumas, pinigų srautas, investicijos, investicijų grąža ir pajėgumas padidinti kapitalą

    (145)

    Atrinktų Sąjungos gamintojų pelningumo, pinigų srauto, investicijų ir investicijų grąžos raida nagrinėjamuoju laikotarpiu:

    12 lentelė

    Pelningumas, pinigų srautas, investicijos ir investicijų grąža

     

    2018 m.

    2019 m.

    2020 m.

    Peržiūros tiriamasis laikotarpis

    Pardavimo nesusijusiems pirkėjams Sąjungoje pelningumas (pardavimo apyvartos %)

    7,5

    8,2

    0,4

    – 1,6

    Indeksas (2018 m. = 100)

    100

    109

    5

    – 21

    Pinigų srautai (tūkst. EUR)

    81 153

    82 495

    31 805

    22 956

    Indeksas (2018 m. = 100)

    100

    102

    39

    28

    Investicijos (tūkst. EUR)

    37 788

    30 757

    19 848

    21 845

    Indeksas (2018 m. = 100)

    100

    81

    53

    58

    Investicijų grąža

    12,0

    9,1

    0,3

    – 0,5

    Indeksas (2018 m. = 100)

    100

    76

    3

    – 4

    Šaltinis:

    atrinkti Sąjungos gamintojai.

    (146)

    Komisija atrinktų Sąjungos gamintojų pelningumą nustatė panašaus produkto pardavimo nesusijusiems pirkėjams Sąjungoje grynąjį pelną neatskaičius mokesčių išreiškusi šio pardavimo apyvartos procentine dalimi.

    (147)

    2018–2019 m. Sąjungos pramonės pelningumas padidėjo nuo 7,5 % iki 8,2 %, tačiau nuo 2019 m. iki peržiūros tiriamojo laikotarpio jis smarkiai sumažėjo ir buvo pranešta apie nuostolius (- 1,6 %). Sąjungos pramonė negalėjo padidinti pardavimo kainų padidėjusioms gamybos sąnaudoms padengti, todėl tapo nuostolinga.

    (148)

    Grynasis pinigų srautas yra Sąjungos gamintojų pajėgumas patiems finansuoti savo veiklą. Grynojo pinigų srauto tendencija mažėjo, o nagrinėjamuoju laikotarpiu sumažėjo net 72 %. Todėl Sąjungos pramonė susidūrė su sunkumais savarankiškai finansuoti savo veiklą, o tai dar kartą rodo, kad jos finansinė padėtis pablogėjo.

    (149)

    Investicijų grąža išreiškiama investicijų grynosios buhalterinės vertės pelno procentiniu dydžiu. Jos tendencija buvo panaši į neigiamą pelningumo ir grynojo pinigų srauto tendenciją. Investicijų grąža nuo 2018 m. iki peržiūros tiriamojo laikotarpio labai sumažėjo, o peržiūros tiriamuoju laikotarpiu tapo neigiama. Todėl Sąjungos pramonė nesugebėjo gauti pakankamai pelno savo investicijoms padengti. Iš tiesų Sąjungos pramonė nagrinėjamuoju laikotarpiu išlaikė savo investicijas, daugiausia dėl būtinybės laikytis teisinių reikalavimų ir rinkos poreikių, ir ji negalėjo gauti šių investicijų grąžos. Neigiama investicijų grąžos raida nagrinėjamuoju laikotarpiu taip pat rodė, kad bendra Sąjungos pramonės finansinė padėtis labai pablogėjo.

    (150)

    Pablogėjusi finansinė padėtis turėjo įtakos atrinktų Sąjungos gamintojų pajėgumui padidinti kapitalą. Labai sumažėjęs pelningumas ir grynasis pinigų srautas kėlė didelį susirūpinimą dėl Sąjungos pramonės likvidumo ir jos pajėgumo padidinti kapitalą pagrindinei veiklai ir reikalingoms investicijoms finansuoti.

    5.4.4.   Išvada dėl žalos

    (151)

    Iš mikroekonominių ir makroekonominių rodiklių raidos nagrinėjamuoju laikotarpiu matyti, kad Sąjungos pramonės finansinė padėtis pablogėjo. Apibendrinant, pagrindinių ekonominių rodiklių tendencijos nagrinėjamuoju laikotarpiu pablogėjo.

    (152)

    Nors Sąjungos pramonės gamybos pajėgumai išliko stabilūs, nuo 2018 m. iki peržiūros tiriamojo laikotarpio pajėgumų naudojimas sumažėjo 16 %, todėl padidėjo pastoviosios išlaidos, tenkančios vienai ratų su ratlankiais iš aliuminio tonai. Pagal tą pačią tendenciją Sąjungos pramonės pardavimo apimtis ir rinkos dalis nagrinėjamuoju laikotarpiu taip pat sumažėjo.

    (153)

    Sąjungos pramonės finansinė padėtis pablogėjo daugiausia dėl padidėjusių gamybos sąnaudų, kurių nebuvo galima padengti atitinkamai didesnėmis jos pardavimo kainomis.

    (154)

    Nagrinėjamuoju laikotarpiu vidutinės Sąjungos pramonės pardavimo kainos sumažėjo 6 %, nors vidutinės gamybos sąnaudos tuo pačiu laikotarpiu padidėjo 9 %. Nuo 2020 m. Sąjungos pramonė patyrė nuostolių, kurie peržiūros tiriamuoju laikotarpiu dar labiau padidėjo. Nors grynosios investicijos sumažėjo 42 %, nagrinėjamuoju laikotarpiu investicijų grąža tapo neigiama. Pinigų srautas taip pat buvo neigiamas, o tai turėjo įtakos Sąjungos pramonės gebėjimui savarankiškai finansuoti savo veiklą. Darbuotojų skaičius tuo pačiu laikotarpiu sumažėjo 6 %. Tačiau našumas sumažėjo 13 %, todėl padidėjo vieno rato su ratlankiais iš aliuminio darbo sąnaudos.

    (155)

    Kaip nurodyta pirmiau, per nagrinėjamąjį laikotarpį ekonominiai rodikliai – pelningumas, pinigų srautas ir investicijų grąža – labai pablogėjo. 2020 m. ir peržiūros tiriamuoju laikotarpiu pelningumas tapo neigiamas. Tai neigiamai paveikė Sąjungos pramonės gebėjimą pačiai finansuoti veiklą, atlikti būtinas investicijas ir pritraukti kapitalo, taigi trukdė jai augti ir net kėlė grėsmę jos išlikimui. Kita vertus, nepaisant mažėjimo tendencijų, Sąjungos pramonei vis tiek pavyko išlaikyti didelę pardavimo apimtį ir didelę rinkos dalį.

    (156)

    Todėl Komisija padarė išvadą, kad peržiūros tiriamuoju laikotarpiu Sąjungos pramonei buvo padaryta materialinė žala, kaip apibrėžta pagrindinio reglamento 3 straipsnio 5 dalyje.

    (157)

    Komisija vertino, ar yra priežastinis ryšys tarp importo iš KLR ir Sąjungos pramonei padarytos žalos.

    (158)

    Kaip paaiškinta 114 konstatuojamojoje dalyje, nagrinėjamuoju laikotarpiu importo iš KLR apimtis sumažėjo 29 % ir peržiūros tiriamuoju laikotarpiu pasiekė 3,4 % rinkos dalį. 117 konstatuojamojoje dalyje Komisija taip pat nurodė, kad vidutinė importo iš Kinijos kaina buvo didesnė už vidutinę Sąjungos pramonės kainą peržiūros tiriamuoju laikotarpiu. Todėl Komisija padarė išvadą, kad Sąjungos pramonei žala peržiūros tiriamuoju laikotarpiu daryta ne dėl importo iš KLR.

    (159)

    Be to, Komisija atskirame vykdomame tyrime dėl ratų su ratlankiais iš aliuminio importo iš Maroko preliminariai nustatė, kad Sąjungos pramonei materialinę žalą padarė importas mažomis kainomis ir dideliais kiekiais iš Maroko, dėl kurio Sąjungos pramonės kainos buvo ne tik priverstinai mažinamos, bet ir smukdomos.

    (160)

    Todėl Komisija toliau nagrinėjo žalos pasikartojimo tikimybę, jei priemonės nebebūtų taikomos.

    6.   ŽALOS PASIKARTOJIMO TIKIMYBĖ

    (161)

    156 konstatuojamojoje dalyje Komisija padarė išvadą, kad peržiūros tiriamuoju laikotarpiu KLR kilmės importas nepadarė materialinės žalos Sąjungos pramonei. Todėl pagal pagrindinio reglamento 11 straipsnio 2 dalį Komisija vertino, ar yra žalos, kurią iš pradžių darė importas dempingo kaina iš KLR, pasikartojimo tikimybė, jei būtų leista nebetaikyti priemonių.

    (162)

    Siekdama nustatyti, ar yra žalos, kurią iš pradžių darė importas dempingo kaina iš nagrinėjamosios šalies, pasikartojimo tikimybė, Komisija atsižvelgė į šiuos veiksnius: i) KLR gamybos apimtį ir nepanaudotus pajėgumus, taip pat Sąjungos rinkos patrauklumą; ii) tikėtiną importo iš KLR kainų lygį ir jo poveikį Sąjungos pramonės padėčiai, jei būtų leista nebetaikyti priemonių, ir iii) priemonių vengimo praktiką.

    6.1.   KLR gamybos apimtis ir nepanaudoti pajėgumai, Sąjungos rinkos patrauklumas

    (163)

    Kaip nurodyta 101 konstatuojamojoje dalyje, KLR gamybos pajėgumai gerokai viršija gamybos apimtį ir paklausą Kinijos vidaus rinkoje. Be to, atsižvelgiant į 104 ir 105 konstatuojamosiose dalyse aprašytas išvadas dėl Sąjungos rinkos patrauklumo, jei būtų leista nebetaikyti priemonių, tokie nepanaudoti pajėgumai veikiausiai būtų naudojami eksportui į Sąjungos rinką didinti.

    6.2.   Tikėtinas importo iš KLR kainų lygis ir jo poveikis Sąjungos pramonės padėčiai, jei priemonės nebebūtų taikomos

    (164)

    Siekdama įvertinti būsimo importo poveikį Sąjungos pramonės padėčiai, Komisija laikėsi nuomonės, kad Kinijos eksporto į kitas trečiąsias rinkas kainų lygis būtų pagrįstas kainų, kurios ateityje gali būti nustatomos Sąjungos rinkai, rodiklis.

    (165)

    Kaip nurodyta 102–105 konstatuojamosiose dalyse, Komisija analizavo Kinijos eksporto į kitas trečiąsias rinkas kainų lygį ir nustatė, kad šios eksporto kainos buvo gerokai mažesnės, palyginti su Sąjungos pramonės kainomis (t. y. 13 %). Todėl kainomis Sąjungos rinka tebėra labai patraukli Kinijos gamintojams.

    (166)

    Atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta, ir padidėjus importui iš KLR mažomis kainomis, Sąjungos gamintojai, siekdami išlaikyti pardavimo apimtį ir rinkos dalį, būtų priversti mažinti savo kainas. Tai turėtų įtakos bendram pramonės pelningumui, kuris dar labiau sumažėtų esant ir taip nuostolingai situacijai (– 1,6 %) peržiūros tiriamuoju laikotarpiu.

    (167)

    Kita vertus, jei Sąjungos pramonė išlaikytų dabartinį kainų lygį, tai beveik tuoj pat padarytų neigiamą poveikį Sąjungos pramonės pardavimo ir gamybos apimčiai, taip pat rinkos daliai. Be to, sumažėjus gamybos apimčiai, dėl sumažėjusios masto ekonomijos padidėtų vieneto gamybos sąnaudos. Dėl to dar labiau sumažėtų Sąjungos pramonės pelningumas, kuris netrukus virstų didesniais nuostoliais.

    (168)

    Sumažėjus pelningumui Sąjungos pramonė negalėtų vykdyti būtinų investicijų. Galiausiai dėl to būtų prarandamos darbo vietos ir kiltų rizika uždaryti gamybos linijas.

    6.3.   Išvada

    (169)

    Atsižvelgdama į tai, kas išdėstyta, Komisija padarė išvadą, kad labai tikėtina, jog baigus galioti priemonėms labai padidėtų importas iš KLR dempingo kainomis, kurios būtų mažesnės už Sąjungos pramonės kainas, ir dėl to dar labiau pablogėtų ir taip neigiama Sąjungos pramonės padėtis. Labai tikėtina, kad dėl to pasikartotų materialinė žala ir kiltų didelis pavojus Sąjungos pramonės gyvybingumui.

    7.   SĄJUNGOS INTERESAI

    7.1.   Sąjungos pramonės interesai

    (170)

    Jei importuojamiems Maroko kilmės ratams su ratlankiais iš aliuminio bus taikomos antidempingo priemonės, vienintelė likusi materialinės žalos priežastis būtų importas iš Kinijos. Todėl, jei baigtų galioti Kinijai taikomos priemonės, dėl importo iš tos šalies vėl būtų daroma materialinė žala.

    (171)

    Antidempingo priemonių poveikis Sąjungos gamintojams bus teigiamas, nes priemonės padės Sąjungos pramonei pritaikyti pardavimo kainas padidėjusioms gamybos sąnaudoms padengti. Todėl priemonės padėtų Sąjungos pramonei vėl užsitikrinti tvarią padėtį, o tai leis jai ateityje investuoti, visų pirma siekiant laikytis aplinkosaugos ir socialinių reikalavimų.

    (172)

    Jei priemonės nebus taikomos, Sąjungos pramonė nebebus apsaugota nuo tikėtino pigaus importo iš Kinijos padidėjimo, kuris darys materialinę žalą. Dėl to jos finansinė padėtis, visų pirma jos pelningumas, investicijų grąža ir pinigų srautas, turėtų dar labiau pablogėti.

    7.2.   Nesusijusių importuotojų, prekiautojų ir naudotojų interesai

    (173)

    Komisija susisiekė su visais žinomais nesusijusiais importuotojais, prekiautojais ir naudotojais. Nė vienas iš jų neatsakė į Komisijos klausimyną.

    (174)

    Komisija negavo jokių pastabų, kad tolesnis priemonių taikymas darytų didelį neigiamą poveikį importuotojams ir naudotojams, kuris būtų didesnis už teigiamą priemonių poveikį Sąjungos pramonei.

    7.3.   Išvada dėl Sąjungos interesų

    (175)

    Remdamasi tuo, kas išdėstyta, Komisija padarė išvadą, kad nėra jokių įtikinamų priežasčių, iš kurių būtų matyti, kad galiojančių priemonių importuojamam KLR kilmės nagrinėjamajam produktui tolesnis taikymas neatitiktų Sąjungos interesų.

    8.   ANTIDEMPINGO PRIEMONĖS

    (176)

    Remdamasi Komisijos padarytomis išvadomis dėl KLR vykdomo dempingo tęsimosi, importo dempingo kaina iš KLR daromos žalos pasikartojimo ir Sąjungos interesų, Komisija nustatė, kad tam tikriems importuojamiems KLR kilmės ratams su ratlankiais iš aliuminio nustatytos antidempingo priemonės turėtų būti toliau taikomos.

    (177)

    Visoms suinteresuotosioms šalims buvo pranešta apie esminius faktus ir aplinkybes, kuriais remiantis ketinama rekomenduoti toliau taikyti galiojančias priemones. Buvo nustatytas laikas pastaboms dėl atskleistų faktų pareikšti. Pastabų negauta.

    (178)

    Atsižvelgiant į Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES, Euratomas) 2018/1046 (44) 109 straipsnį, jei suma turi būti kompensuojama remiantis Europos Sąjungos Teisingumo Teismo sprendimu, mokėtinų delspinigių norma yra Europos Centrinio Banko savo pagrindinėms refinansavimo operacijoms taikoma norma, paskelbta Europos Sąjungos oficialiojo leidinio C serijoje ir galiojusi kiekvieno mėnesio pirmą kalendorinę dieną.

    (179)

    Šiame reglamente nustatytos priemonės atitinka pagal Reglamento (ES) 2016/1036 15 straipsnio 1 dalį įsteigto komiteto nuomonę,

    PRIĖMĖ ŠĮ REGLAMENTĄ:

    1 straipsnis

    1.   Importuojamiems Kinijos Liaudies Respublikos kilmės ratams su ratlankiais iš aliuminio, skirtiems autotransporto priemonėms, priskiriamoms prie 8701–8705 KN pozicijų, su ratų reikmenimis arba be jų, su padangomis arba be jų, ir kurių KN kodai šiuo metu yra ex 8708 70 10 ir ex 8708 70 50 (TARIC kodai 8708701015, 8708701050, 8708705015 ir 8708705050), nustatomas galutinis antidempingo muitas.

    2.   Galutinio antidempingo muito norma, taikoma 1 dalyje aprašyto produkto neto kainai Sąjungos pasienyje prieš sumokant muitą, yra 22,3 %.

    3.   Jeigu nenurodyta kitaip, taikomos galiojančios muitus reglamentuojančios nuostatos.

    2 straipsnis

    Teikiant išleidimo į laisvą apyvartą deklaraciją dėl importuojamų ratų su ratlankiais iš aliuminio, skirtų autotransporto priemonėms, priskiriamoms prie 8716 KN pozicijos, su ratų reikmenimis arba be jų, su padangomis arba be jų ir kurių KN kodas šiuo metu yra ex 8716 90 90, atitinkamame tos deklaracijos laukelyje nurodomas TARIC kodas 8716909015 arba 8716909050. Valstybės narės kiekvieną mėnesį praneša Komisijai pagal šį kodą importuotų produktų vienetų skaičių ir kilmę.

    3 straipsnis

    Teikiant išleidimo į laisvą apyvartą deklaraciją dėl 1 ir 2 straipsniuose minėtų produktų, atitinkamame tos deklaracijos laukelyje nurodomas importuojamų produktų vienetų skaičius.

    4 straipsnis

    Šis reglamentas įsigalioja kitą dieną po jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

    Šis reglamentas privalomas visas ir tiesiogiai taikomas visose valstybėse narėse.

    Priimta Briuselyje 2023 m. sausio 18 d.

    Komisijos vardu

    Pirmininkė

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)  OL L 176, 2016 6 30, p. 21.

    (2)  2010 m. spalio 25 d. Tarybos įgyvendinimo reglamentas (ES) Nr. 964/2010, kuriuo tam tikriems importuojamiems Kinijos Liaudies Respublikos kilmės ratams su ratlankiais iš aliuminio nustatomas galutinis antidempingo muitas ir galutinai surenkamas laikinasis muitas (OL L 282, 2010 10 28, p. 1).

    (3)  2017 m. sausio 23 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2017/109, kuriuo, atlikus priemonių galiojimo termino peržiūrą pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2016/1036 11 straipsnio 2 dalį, tam tikriems importuojamiems Kinijos Liaudies Respublikos kilmės ratams su ratlankiais iš aliuminio nustatomas galutinis antidempingo muitas (OL L 18, 2017 1 24, p. 1).

    (4)  Pranešimas apie artėjančią tam tikrų antidempingo priemonių galiojimo pabaigą (OL C 47, 2015 2 10, p. 4).

    (5)  Pranešimas apie artėjančią tam tikrų antidempingo priemonių galiojimo pabaigą (OL C 29, 2022 1 20, p. 34).

    (6)  https://tron.trade.ec.europa.eu/investigations/case-view?caseId=2575

    (7)  OL C 86, 2020 3 16, p. 6.

    (8)  2022 m. kovo 9 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2022/402, kuriuo, atlikus priemonių galiojimo termino peržiūrą pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2016/1036 11 straipsnio 2 dalį, tam tikrai importuojamai Kinijos Liaudies Respublikos kilmės aliuminio folijai nustatomas galutinis antidempingo muitas (OL L 83, 2022 3 10, p. 7); 2021 m. kovo 29 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2021/546, kuriuo importuojamoms Kinijos Liaudies Respublikos kilmės aliuminio ekstruzijoms nustatomas galutinis antidempingo muitas ir galutinis laikinojo muito surinkimas (OL L 109, 2021 3 30, p. 1); 2021 m. balandžio 9 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2021/582, kuriuo importuojamiems Kinijos Liaudies Respublikos kilmės plokštiems valcavimo produktams iš aliuminio nustatomas laikinasis antidempingo muitas (OL L 124, 2021 4 12, p. 40); 2021 m. birželio 17 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2021/983, kuriuo importuojamai Kinijos Liaudies Respublikos kilmės apdirbamajai aliuminio folijai nustatomas laikinasis antidempingo muitas (OL L 216, 2021 6 18, p. 142).

    (9)  Įgyvendinimo reglamento (ES) 2022/402 50–52 konstatuojamosios dalys; Įgyvendinimo reglamento (ES) 2021/582 125–131 ir 185–188 konstatuojamosios dalys; Įgyvendinimo reglamento (ES) 2021/983 80–86 ir 140–143 konstatuojamosios dalys.

    (10)  Įgyvendinimo reglamento (ES) 2022/402 39 konstatuojamoji dalis; 2020 m. spalio 12 d. Komisijos įgyvendinimo reglamento (ES) 2020/1428, kuriuo importuojamoms Kinijos Liaudies Respublikos kilmės aliuminio ekstruzijoms nustatomas laikinasis antidempingo muitas (OL L 336, 2020 10 13, p. 8), 98–104 konstatuojamosios dalys; Įgyvendinimo reglamento (ES) 2021/582 132–137 konstatuojamosios dalys; Įgyvendinimo reglamento (ES) 2021/983 87–92 konstatuojamosios dalys.

    (11)  Įgyvendinimo reglamento (ES) 2022/402 40–42 konstatuojamosios dalys; Įgyvendinimo reglamento (ES) 2021/582 138–143 konstatuojamosios dalys; Komisijos įgyvendinimo reglamento (ES) 2021/983 93–98 konstatuojamosios dalys. Nors atitinkamų valstybės institucijų teisė skirti ir atleisti pagrindinius valstybės valdomų įmonių vadovaujančius darbuotojus, kaip numatyta Kinijos teisės aktuose, gali atspindėti atitinkamas nuosavybės teises, KKP organai tiek valstybės valdomose, tiek privačiose įmonėse yra kitas svarbus kanalas, kuriuo valstybė gali kištis į verslo sprendimus. Pagal KLR bendrovių teisę kiekvienoje bendrovėje turi būti įsteigta KKP organizacija (kurioje turi būti bent trys KKP nariai, kaip nurodyta KKP konstitucijoje) ir bendrovė turi sudaryti būtinas sąlygas partijos organizacijos veiklai. Anksčiau šis reikalavimas, atrodo, ne visada buvo vykdomas arba jo vykdymas nebuvo griežtai užtikrinamas. Tačiau bent nuo 2016 m. KKP sustiprino savo reikalavimus turėti teisę į valstybės valdomų įmonių verslo sprendimų kontrolę kaip politinį principą. Taip pat pranešama, kad KKP daro spaudimą privačioms bendrovėms pirmenybę teikti patriotizmui ir laikytis partijos drausmės. 2017 m. pranešta, kad partijos organai veikė 70 % iš maždaug 1,86 mln. privačių bendrovių ir kad padidėjo spaudimas KKP organizacijoms tarti lemiamą žodį priimant verslo sprendimus jų atitinkamose bendrovėse. Šios taisyklės bendrai taikomos visoje Kinijos ekonomikoje, visuose sektoriuose, be kita ko, ratų su ratlankiais iš aliuminio gamintojams ir jų gamybos išteklių tiekėjams.

    (12)  Įgyvendinimo reglamento (ES) 2022/402 43–45 konstatuojamosios dalys; Įgyvendinimo reglamento (ES) 2021/582 144–166 konstatuojamosios dalys; Įgyvendinimo reglamento (ES) 2021/983 99–120 konstatuojamosios dalys.

    (13)  Įgyvendinimo reglamento (ES) 2022/402 46 konstatuojamoji dalis; Įgyvendinimo reglamento (ES) 2021/582 167–171 konstatuojamosios dalys; Įgyvendinimo reglamento (ES) 2021/983 121–125 konstatuojamosios dalys.

    (14)  Įgyvendinimo reglamento (ES) 2022/402 47 konstatuojamoji dalis; Įgyvendinimo reglamento (ES) 2021/582 172–173 konstatuojamosios dalys; Įgyvendinimo reglamento (ES) 2021/983 126–127 konstatuojamosios dalys.

    (15)  Įgyvendinimo reglamento (ES) 2022/402 48 konstatuojamoji dalis; Įgyvendinimo reglamento (ES) 2021/582 174–184 konstatuojamosios dalys; Įgyvendinimo reglamento (ES) 2021/983 128–139 konstatuojamosios dalys.

    (16)  Komisijos tarnybų darbinis dokumentas dėl didelių Kinijos Liaudies Respublikos ekonomikos iškraipymų prekybos apsaugos tyrimų tikslais (SWD(2017) 483 final/2, 2017 12 20) adresu https://trade.ec.europa.eu/doclib/docs/2017/december/tradoc_156474.pdf

    (17)  2019 m. birželio 4 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2019/915, kuriuo, pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2016/1036 11 straipsnio 2 dalį atlikus priemonių galiojimo termino peržiūrą, tam tikrai importuojamai Kinijos Liaudies Respublikos kilmės į ritinius suvyniotai aliumininei folijai nustatomas galutinis antidempingo muitas (OL L 146, 2019 6 5, p. 63); Įgyvendinimo reglamentas (ES) 2021/546; Įgyvendinimo reglamentas (ES) 2021/582.

    (18)  EBPO prekybos politikos dokumentai, Nr. 218, „OECD Publishing“, Paryžius, paskelbta adresu http://dx.doi.org/10.1787/c829 11ab-en

    (19)  https://www.citic.com/ar2020/en/manufacturing/auto-components/

    (20)  http://www.znlwheel.com/news/detail.aspx?AID=100000131158951&NodeCode=101030001

    (21)  http://www.zjzzgz.gov.cn/art/2018/11/8/art_1513449_29551627.html

    (22)  http://www.caam.org.cn/chn/42/cate_478/con_5084242.htm

    (23)  Kinijos automobilių gamintojų asociacijos įstatai: http://www.caam.org.cn/chn/2/cate_8/con_5223238.html

    (24)  13-asis Kinijos Liaudies Respublikos ekonominės ir socialinės plėtros penkmečio planas (2016–2020 m.) adresu https://en.ndrc.gov.cn/newsrelease_8232/201612/P020191101481868235378.pdf (paskutinį kartą žiūrėta 2021 m. gegužės 6 d.).

    (25)  Įgyvendinimo reglamento (ES) 2021/582 147–155 konstatuojamosios dalys; Įgyvendinimo reglamento (ES) 2021/983 102–109 konstatuojamosios dalys.

    (26)  Įgyvendinimo reglamento (ES) 2021/582 156–158 konstatuojamosios dalys; Įgyvendinimo reglamento (ES) 2021/983 111 konstatuojamoji dalis.

    (27)  Visą plano tekstą galima rasti adresu https://www.miit.gov.cn/zwgk/zcwj/wjfb/tz/art/2021/art_2960538d19e34c66a5eb8d01b74cbb20.html

    (28)  https://www.miit.gov.cn/zwgk/zcwj/wjfb/tz/art/2021/art_4ac49eddca6f43d68ed17465109b6001.html

    (29)  http://gxt.shandong.gov.cn/art/2021/11/18/art_15681_10296248.html https://h5.drcnet.com.cn/docview.aspx?version=integrated

    (30)  Žr. ataskaitos 6 skyrių.

    (31)  Žr. 2021 m. „Zhejiang Wanfeng Aowei Auto Wheel“ metinės ataskaitos p. 192, http://www.wfaw.com.cn/gongsigonggao/download-265.html

    (32)  Žr. „Dongfeng Motors“ 2021 m. metinės ataskaitos p. 153, http://file.finance.sina.com.cn/211.154.219.97:9494/MRGG/CNSESH_STOCK/2022/2022-3/2022-03-31/7941734.PDF

    (33)  „World Bank Open Data“ – didesnių vidutinių pajamų šalys, https://data.worldbank.org/income-level/upper-middle-income

    (34)  Jeigu peržiūrimasis produktas negaminamas jokioje šalyje, kurios išsivystymo lygis panašus, gali būti atsižvelgiama į tos pačios kaip peržiūrimasis produktas bendrosios kategorijos ir (arba) sektoriaus produktų gamybą.

    (35)  2015 m. balandžio 29 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2015/755 dėl bendrų importo iš tam tikrų trečiųjų šalių taisyklių (OL L 123, 2015 5 19, p. 33). Pagrindinio reglamento 2 straipsnio 7 dalyje nustatyta, kad tų šalių vidaus rinkos kainos negali būti naudojamos normaliajai vertei nustatyti ir bet kuriuo atveju tokie importo duomenys buvo nereikšmingi.

    (36)  https://www.ibge.gov.br/en/statistics/economic/industry-and-construction/16906-pia-enterprise-pia1.html?=&t=o-que-e

    (37)  http://www.edp.com.br/distribuicao-es/saiba-mais/informativos/tarifas-aplicadas-a-clientes-atendidos-em-alta-e-media-tensao-(grupo-a)

    (38)  https://www.globalpetrolprices.com/Brazil/

    (39)  http://site.sabesp.com.br/site/interna/Default.aspx?secaoId=183

    (40)  Prašymo atlikti peržiūrą D.1 priedas.

    (41)  Įgyvendinimo reglamentas (ES) 2017/109.

    (42)  2022 m. liepos 14 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2022/1221, kuriuo tam tikriems importuojamiems Maroko kilmės ratams su ratlankiais iš aliuminio nustatomas laikinasis antidempingo muitas (OL L 188, 2022 7 15, p. 114).

    (43)  Įgyvendinimo reglamento 154 konstatuojamoji dalis.

    (44)  2018 m. liepos 18 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES, Euratomas) 2018/1046 dėl Sąjungos bendrajam biudžetui taikomų finansinių taisyklių, kuriuo iš dalies keičiami reglamentai (ES) Nr. 1296/2013, (ES) Nr. 1301/2013, (ES) Nr. 1303/2013, (ES) Nr. 1304/2013, (ES) Nr. 1309/2013, (ES) Nr. 1316/2013, (ES) Nr. 223/2014, (ES) Nr. 283/2014 ir Sprendimas Nr. 541/2014/ES, bei panaikinamas Reglamentas (ES, Euratomas) Nr. 966/2012 (OL L 193, 2018 7 30, p. 1).


    Top