EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32010H0161

2010 m. kovo 17 d. Komisijos rekomendacija dėl alkilintų perfluorjunginių maisto produktuose stebėsenos (Tekstas svarbus EEE)

OL L 68, 2010 3 18, p. 22–23 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reco/2010/161/oj

18.3.2010   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

L 68/22


KOMISIJOS REKOMENDACIJA

2010 m. kovo 17 d.

dėl alkilintų perfluorjunginių maisto produktuose stebėsenos

(Tekstas svarbus EEE)

(2010/161/ES)

EUROPOS KOMISIJA,

atsižvelgdama į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo, ypač į jos 292 straipsnį,

kadangi:

(1)

Alkilinti perfluorjunginiai (PFAJ) plačiai naudojami pramonėje ir buityje, įskaitant audinių ir kilimų dėmėms neimlias dangas, riebalams atsparias popieriaus gaminių, skirtų liestis su maistu, dangas, gaisro gesinimo priemones, kasybos ir naftos gręžinių surfaktantus, grindų blizginimo priemones ir insekticidus. Svarbios medžiagos yra perfluoruoti organiniai surfaktantai, kuriems priskiriami perfluoroktano sulfonatas (PFOS) ir perfluoroktano rūgštis (PFOR).

(2)

Kadangi PFOS ir PFOR yra plačiai naudojamos medžiagos, jų druskos ir prekursoriai aptikti aplinkoje, žuvyse, paukščiuose ir žinduoliuose. Todėl Europos maisto saugos tarnyba (EMST) paprašė Maisto grandinės teršalų mokslinės grupės parengti nuomonę dėl maisto produktų svarbos ir atskirų maisto produktų ir su maistu besiliečiančių medžiagų santykinės reikšmės PFOJ ir jų druskų poveikio žmonėms požiūriu ir patarti dėl tolesnių žingsnių siekiant įvertinti perfluoruotų organinių junginių keliamą riziką.

(3)

Maisto grandinės teršalų mokslinė grupė patvirtino mokslinę nuomonę dėl PFOS, PFOR ir jų druskų 2008 m. vasario 21 d. (1).

(4)

Šioje mokslinėje nuomonėje EMST mano, kad nėra tikėtina, jog PFOS ir PFOR turi neigiamą poveikį plačiajai visuomenei, tačiau pažymėjo abejojanti dėl jų poveikio gyvų organizmų vystymuisi. EMST rekomendavo, kad būtų gerai gauti papildomų duomenų dėl PFAJ koncentracijos maisto produktuose ir žmonių organizmuose ir ypač atlikti jų poveikio kitimo tendencijų stebėseną.

(5)

Pagal Stokholmo konvenciją dėl patvarių organinių teršalų (POT) reikalaujama, kad susitariančiosios šalys atliktų POT, jų pakaitalų ir medžiagų, galinčių tapti POT, stebėseną, o PFOS, jo druskos ir perfluoroktano sulfonilfluoridas (PFOSF) konvencijos B priede įrašyti tarp medžiagų, kurioms taikomi gamybos ir naudojimo ribojimai,

PRIĖMĖ ŠIĄ REKOMENDACIJĄ:

1.

Valstybės narės 2010 ir 2011 metais turėtų stebėti alkilintus perfluorjunginius maisto produktuose. Stebėsena turėtų apimti labai įvairius maisto produktus, kurie atitiktų vartotojų įpročius, įskaitant gyvūninį maistą, pavyzdžiui, žuvį, mėsą, pieną ir išvestinius produktus bei augalinį maistą, kad būtų galima tiksliai įvertinti poveikį.

2.

Siekdamos užtikrinti, kad mėginiai pakankamai atspindėtų visą imtį, valstybės narės turėtų laikytis mėginių ėmimo procedūrų, nustatytų 2006 m. gruodžio 19 d. Komisijos reglamento (EB) Nr. 1883/2006, nustatančio oficialios dioksinų ir dioksinų tipo PCB koncentracijos tam tikruose maisto produktuose kontrolės ėminių ėmimo ir analizės metodus (2) I priede.

3.

Rekomenduojama, kad valstybės narės atliktų alkilintų perfluorjunginių tyrimus siekdamos aptikti PFOS ir PFOR junginius ir, jei įmanoma, jų prekursorius, pavyzdžiui, perfluoroktano sulfonamidą (PFOSA), N–etilperfluoroktano sulfonamidoetanolį (NEtFOSE) ir 8:2 fluortelomero alkoholį. Valstybės narės turėtų, jei įmanoma, tirti ir panašius į PFOS bei PFOR junginius, kurių grandinės ilgis skiriasi (C4–C15), ir polifluoralkilfosfato surfaktantus (PAFS), pavyzdžiui, 8:2 diPAFS ir 8:2 monoPAFS, kad būtų galima įvertinti šių junginių buvimo maisto produktuose reikšmę.

4.

Valstybės narės turėtų atlikti alkilintų perfluorjunginių tyrimą pagal 2004 m. balandžio 29 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 882/2004 dėl oficialios kontrolės, kuri atliekama siekiant užtikrinti, ar laikomasi pašarus ir maistą reglamentuojančių teisės aktų, gyvūnų sveikatos ir gerovės taisyklių (3), III priedą naudodamos tyrimo metodą, kurio tinkamumas patikimiems rezultatams gauti yra įrodytas. Idealiu atveju regeneravimo koeficientai turėtų būti 70–120 % intervale, o kiekybinio nustatymo riba – 1 μg/kg.

5.

Rekomenduojama, kad valstybės narės reguliariai pateiktų EMST stebėsenos duomenis, išreikštus kiekiu masės vienetui, kartu su informacija EMST nustatyto formato elektronine forma, kad ją būtų galima įvesti į vieną duomenų bazę. Jos taip pat turėtų pateikti turimus ankstesnių metų duomenis, gautus naudojant tyrimo metodą, kurio tinkamumas patikimiems rezultatams gauti yra įrodytas, kad būtų galima stebėti poveikio kitimo tendencijas.

Priimta Briuselyje 2010 m. kovo 17 d.

Komisijos vardu

John DALLI

Komisijos narys


(1)  Opinion of the Scientific Panel on Contaminants in the Food chain on Perfluorooctane sulfonate (PFOS), perfluorooctanoic acid (PFOA) and their salts, EMST leidinys (2008 m.) 653, p. 1–131.

(2)  OL L 364, 2006 12 20, p. 32.

(3)  OL L 165, 2004 4 30, p. 1.


Top