Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32007A0329(04)

    2007 m. vasario 27 d. Tarybos nuomonė dėl atnaujintos 2006–2009 m. Lenkijos konvergencijos programos

    OL C 72, 2007 3 29, p. 13–16 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    29.3.2007   

    LT

    Europos Sąjungos oficialusis leidinys

    C 72/13


    TARYBOS NUOMONĖ

    2007 m. vasario 27 d.

    dėl atnaujintos 2006–2009 m. Lenkijos konvergencijos programos

    (2007/C 72/04)

    EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

    atsižvelgdama į Europos bendrijos steigimo sutartį,

    atsižvelgdama į 1997 m. liepos 7 d. Tarybos reglamentą (EB) Nr. 1466/97 dėl biudžeto būklės priežiūros stiprinimo ir ekonominės politikos priežiūros bei koordinavimo (1), ypač į jo 9 straipsnio 3 dalį,

    atsižvelgdama į Komisijos rekomendaciją,

    pasikonsultavusi su Ekonomikos ir finansų komitetu,

    PATEIKĖ ŠIĄ NUOMONĘ:

    1)

    2007 m. vasario 27 d. Taryba išnagrinėjo atnaujintą Lenkijos konvergencijos programą, kuri apima 2006–2009 m. laikotarpį.

    2)

    Makroekonominiame scenarijuje, kuriuo pagrįsta programa, numatoma, kad realusis BVP išaugs iki 5,4 % 2006 m. ir bus iš esmės stabilus (vidutiniškai apie 5

    Formula

     %) per likusį programos laikotarpį. Remiantis šiuo metu turima informacija atrodo, kad šis scenarijus pagrįstas atsargiomis augimo 2007 m. prielaidomis, o vėlesnio laikotarpio prielaidos vertinamos kaip gana palankios, nes visų pirma padėtis darbo rinkoje gali negerėti taip sparčiai, kaip numatoma programoje. Programoje pateiktos realistiškos infliacijos projekcijos, kurias programos laikotarpio pabaigoje bandoma mažinti, ypač dėl didėjančio spaudimo didinti darbo užmokestį vis ankštesnėje darbo rinkoje.

    3)

    2006 m. sausio mėn. konvergencijos programoje nustatytas 2006 m. valdžios sektoriaus balanso tikslas -2,6 % BNP, Komisijos tarnybų rudens prognozėje — -2,2 % BVP, o 2006 m. lapkričio mėn. 2006 m. atnaujintoje konvergencijos programoje — -1,9 % BVP. Geresnius nei tikėtasi rezultatus daugiausia nulėmė tai, kad išlaidų planai nebuvo įvykdyti iki galo (ypač socialinių išmokų ir valstybės investicijų srityje), o pajamų didėjimą daugiausia lėmė didesnis nei tikėtasi augimas. Į pirmiau minėtas deficito vertes neįtrauktos pensijų reformos išlaidos, kurios 2006 m. apytiksliais apskaičiavimais sudarė apie 2 % BVP, laikantis pereinamojo laikotarpio, skirto 2004 m. kovo 2 d. Eurostato sprendimui dėl pensijų kaupimo sistemų klasifikavimo (2) įgyvendinti ir kuris baigiasi 2007 m. pavasarį, taisyklių. Pagrindinis 2006 m. lapkričio mėn. atnaujintoje programoje pateiktos biudžeto strategijos tikslas — iki 2007 m. ištaisyti perviršinį deficitą atitinkant pertvarkyto Pakto nuostatas, leidžiančias išskaityti dalį pensijų reformos išlaidų. Vėlesniais metais programoje planuojama laipsniškai mažinti deficitą, kad 2009 m. būtų pasiekta 3 % BVP pamatinė vertė.

    4)

    Planuojama deficitą kasmet sumažinti 0,4 procentinio punkto BVP (0,3 procentinio punkto, jei įtraukiamos pensijų reformos išlaidos) nuo 1,9 % BVP 2006 m. iki 0,6 % BVP 2009 m. Planuojama, kad pirminis perteklius padidės nuo 0,5 % BVP 2006 m. iki 1,7 % BVP 2009 m. Atsižvelgiant į pirmiau minėto Eurostato sprendimo poveikį, atnaujintoje programoje nurodytas deficitas pagerėtų nuo 3,9 % BVP 2006 m. iki 2,9 % 2009 m. Planuojama, kad 2007 m. koregavimas bus susijęs su pajamomis (pajamų santykis padidėtų 0,6 procentinio punkto BVP, o išlaidų santykis būtų beveik pastovus), o 2008–2009 m. — žymiai susijęs su išlaidomis, siekiant daugiau nei kompensuoti didelį pajamų santykio sumažėjimą (vidutiniškai metinis išlaidų santykis sumažėja 1,6 procentiniais punktais, ypač vartojimas ir socialinės išmokos, o pajamų santykis sumažėja vidutiniškai 1,2 procentiniais punktais daugiausia dėl socialinių įmokų sumažinimo, fizinių asmenų pajamų mokesčio sistemos pakeitimų ir kitų mokesčių sistemos pakeitimų, kurie ne visuomet išsamiai apibūdinami). Palyginti su ankstesne programa, siekiamas deficitas sumažintas atsižvelgiant į kur kas didesnį augimą ir geresnius nei tikėtasi rezultatus 2006 m.

    5)

    Planuojama, kad pagal bendrai sutartą metodiką apskaičiuotas struktūrinis balansas (t. y. pagal ciklą pakoreguotas balansas, neskaitant vienkartinių ir kitų laikinųjų priemonių) gerės nuo maždaug -2 % BVP 2006 m. iki -

    Formula

     % BVP programos laikotarpio pabaigoje 2009 m. (neįskaitant pensijų reformos išlaidų). Kaip ir ankstesnėje atnaujintoje konvergencijos programoje, šioje programoje pateikiamas biudžeto būklės vidutinės trukmės tikslas yra 1 % BVP struktūrinis deficitas, kurio programoje neplanuojama pasiekti per programos laikotarpį. Kadangi vidutinės trukmės tikslas yra didesnis už mažiausią vertę (maždaug 1

    Formula

     % BVP deficitas), pasiekus šį tikslą turėtų atsirasti pakankamai saugi riba, neleidžianti susidaryti perviršiniam deficitui. Vidutinės trukmės tikslas tinkamai atspindi skolos santykį ir ilgalaikį vidutinį potencialų gamybos apimties augimą.

    6)

    Biudžeto rezultatai galėtų būti prastesni nei numatoma programoje, visų pirma vėlesniais programos metais. Daugiausia abejonių kyla dėl veiksmingo suplanuotų reformų įgyvendinimo, kadangi jos nepagrįstos tiksliomis numatomo išlaidų ribojimo priemonėmis. Be to, dėl gana palankaus makroekonominio scenarijaus kyla rizika vėlesniais programos metais. Todėl veiksmų, kurių imtasi iki šiol, nepakanka, o suplanuotas priemones reikėtų sustiprinti, kad būtų pasiekta rezultatų.

    7)

    Atsižvelgiant į šį rizikos įvertinimą atrodo, kad programoje nustatytos biudžeto kryptys neatitinka perviršinio deficito ištaisymo iki 2007 m. tikslo, kaip rekomendavo Taryba. Biudžeto tikslai neužtikrina pakankamai saugios ribos, kad esant įprastiniams makroekonominiams svyravimams per visą programos laikotarpį nebūtų viršyta 3 % BVP deficito riba. Vėlesniais metais po perviršinio deficito ištaisymo programoje numatytas struktūrinio koregavimo tempas siekiant vidutinės trukmės tikslo turėtų būti didinamas pasinaudojant ekonomikos pakilimo laikotarpiais ir turėtų būti pagrįstas priemonėmis.

    8)

    Apskaičiuota, kad valdžios sektoriaus bendroji skola 2006 m. pasiekė 42,0 % BVP ir buvo daug mažesnė už Sutartyje nustatytą 60 % BVP pamatinę vertę. Programoje numatoma, kad skolos santykis programos laikotarpiu sumažės 1,4 procentiniais punktais. Atsižvelgiant į pirmiau minėto Eurostato sprendimo poveikį, valdžios sektoriaus bendroji skola padidėtų nuo 48,9 % 2006 m. iki 50,2 % 2009 m.

    9)

    Ilgalaikis visuomenės senėjimo poveikis Lenkijos biudžetui yra mažiausias ES — prognozuojama, kad su visuomenės senėjimu susijusios išlaidos mažės iš dalies dėl didelio išlaidas mažinančio pensijų sistemos reformos poveikio, darant prielaidą, kad pensijų reformos bus iki galo įgyvendintos. Pradinė biudžeto būklė, nors ir pagerėjusi palyginti su 2005 m., vis dar kelia riziką viešųjų finansų tvarumui, net dar neįvertinus ilgalaikio visuomenės senėjimo poveikio biudžetui, o siekiant sumažinti riziką viešųjų finansų tvarumui galima ir toliau vykdyti programoje numatytą biudžeto konsolidavimą. Apskritai Lenkijoje rizika viešųjų finansų tvarumui yra nedidelė.

    10)

    Konvergencijos programoje pateikiamas 2006 m. spalio mėn. pateiktos nacionalinės reformų programos, susijusios su fiskalinės politikos strategija vidutinės trukmės laikotarpiu, įgyvendinimo ataskaitos bendro joje išvardytų reformų poveikio kokybinis įvertinimas. Be to, joje pateikti kai kurie duomenys apie tiesiogines biudžeto išlaidas arba lėšas, sutaupytas dėl nacionalinėje reformų programoje numatytų pagrindinių reformų, ir atrodo, kad biudžeto projekcijose atsižvelgiama į nacionalinėje reformų programoje nurodytų veiksmų poveikį viešiesiems finansams. Konvergencijos programoje numatytos priemonės viešųjų finansų srityje, atrodo, yra suderintos su nacionalinėje reformų programoje numatytomis priemonėmis. Visų pirma abiejose programose numatomas tam tikras ūkininkų socialinės apsaugos sistemos suderinimas su bendrąja nacionaline sistema, laipsniškas invalidumo pašalpų suderinimas su reformuota pensijų sistema ir garantuojamų medicinos paslaugų krepšelio įgyvendinimas.

    11)

    Programoje pateikta biudžeto strategija iš dalies atitinka ekonominės politikos bendrąsias gaires, įtrauktas į 2005–2008 m. jungtines gaires. Visų pirma atrodo, kad veiksmai, kurių imtasi perviršiniam deficitui ištaisyti, nėra tinkami.

    12)

    Atsižvelgiant į duomenų pateikimo reikalavimus, nustatytus elgesio kodekse dėl stabilumo ir konvergencijos programų, programoje pateikiami visi privalomi ir daugelis neprivalomų duomenų (3).

    Programoje numatoma iki 2007 m. ištaisyti perviršinį deficitą, darant nuorodą į Tarybos reglamento (EB) Nr. 1467/97 2 straipsnio 7 dalies nuostatą, tačiau Taryba primena, kad veiksmai, kurių iki šiol imtasi, nėra tinkami, o suplanuotų priemonių nepakanka šiam rezultatui pasiekti.

    Nors vėlesniais metais atsižvelgiant į spartaus augimo perspektyvas programoje numatoma padaryti tinkamą pažangą siekiant vidutinės trukmės tikslo, yra didelės rizikos siekiant biudžeto tikslų ir išlaikant koregavimo rezultatus.

    Atsižvelgdama į pirmiau pateiktą įvertinimą ir 2007 m. vasario 27 d. Tarybos priimtą naują Lenkijai skirtą rekomendaciją ištaisyti perviršinį deficitą pagal Sutarties 104 straipsnio 7 dalį, Taryba prašo Lenkijos:

    i)

    užtikrinti, kad perviršinis deficitas būtų ištaisytas iki 2007 m. vadovaujantis naująja rekomendacija pagal 104 straipsnio 7 dalį;

    ii)

    pasinaudojant ekonomikos pakilimu ir naudojant daugiau pajamų deficitui sumažinti, pagal planą ištaisius perviršinį deficitą padidinti koregavimo tempą siekiant vidutinės trukmės tikslo, apibūdinant ir įgyvendinant papildomas priemones, visų pirma susijusias su išlaidomis, kurios būtinos numatomam koregavimui įgyvendinti;

    iii)

    užtikrinti pensijų reformos rezultatus.

    Pagrindinių makroekonominių ir biudžeto projekcijų palyginimas

     

    2005

    2006

    2007

    2008

    2009

    Realusis BVP

    (pokytis %)

    2006 m. lapkričio mėn. KP

    3,5

    5,4

    5,1

    5,1

    5,6

    2006 m. lapkričio mėn. COM

    3,2

    5,2

    4,7

    4,8

    nėra duomenų

    2006 m. sausio mėn. KP

    3,3

    4,3

    4,6

    5,0

    nėra duomenų

    SVKI infliacija

    (%)

    2006 m. lapkričio mėn. KP

    2,2

    1,4

    2,1

    2,5

    2,5

    2006 m. lapkričio mėn. COM

    2,2

    1,4

    2,5

    2,8

    nėra duomenų

    2006 m. sausio mėn. KP

    2,2

    1,5

    2,2

    2,5

    nėra duomenų

    Gamybos apimties atotrūkis

    (potencialus BVP %)

    2006 m. lapkričio mėn. KP  (4)

    – 0,4

    0,5

    0,5

    0,3

    0,4

    2006 m. lapkričio mėn. COM  (6)

    – 0,3

    0,4

    0,3

    0,1

    nėra duomenų

    2006 m. sausio mėn. KP  (4)

    0,1

    0,3

    0,3

    0,6

    nėra duomenų

    Valdžios sektoriaus balansas

    (neįskaitant pensijų reformos išlaidų)

    (BVP %)

    2006 m. lapkričio mėn. KP

    – 2,5

    – 1,9

    – 1,4

    – 1,0

    – 0,6

    2006 m. lapkričio mėn. COM

    – 2,5

    – 2,2

    – 2,0

    – 1,8

    nėra duomenų

    2006 m. sausio mėn. KP

    – 2,9

    – 2,6

    – 2,2

    – 1,9

    nėra duomenų

    Valdžios sektoriaus balansas

    (įskaitant pensijų reformos išlaidas)

    (BVP %)

    2006 m. lapkričio mėn. KP

    – 4,4

    – 3,9

    – 3,4

    – 3,1

    – 2,9

    2006 m. lapkričio mėn. COM

    – 4,4

    – 4,2

    – 4,0

    – 3,9

    nėra duomenų

    2006 m. sausio mėn. KP

    – 4,7

    – 4,6

    – 4,1

    – 3,7

    nėra duomenų

    Pirminis balansas

    (neįskaitant pensijų reformos išlaidų)

    (BVP %)

    2006 m. lapkričio mėn. KP

    0,1

    0,5

    1,0

    1,4

    1,7

    2006 m. lapkričio mėn. COM

    0,1

    0,2

    0,4

    0,6

    nėra duomenų

    2006 m. sausio mėn. KP

    – 0,3

    – 0,2

    0,3

    0,6

    nėra duomenų

    Struktūrinis balansas  (5)

    (neįskaitant pensijų reformos išlaidų)

    (BVP %)

    2006 m. lapkričio mėn. KP

    – 2,4

    – 2,1

    – 1,6

    – 1,1

    – 0,7

    2006 m. lapkričio mėn. COM

    – 2,3

    – 2,3

    – 2,1

    – 1,8

    nėra duomenų

    2006 m. sausio mėn. KP

    – 2,1

    – 2,7

    – 2,4

    – 2,1

    nėra duomenų

    Struktūrinis balansas  (5)

    (įskaitant pensijų reformos išlaidas)

    (BVP %)

    2006 m. lapkričio mėn. KP

    – 4,3

    – 4,1

    – 3,6

    – 3,2

    – 3,0

    2006 m. lapkričio mėn. COM

    – 4,2

    – 4,3

    – 4,1

    – 3,9

    nėra duomenų

    2006 m. sausio mėn. KP

    – 4,7

    – 4,7

    – 4,2

    – 3,9

    nėra duomenų

    Valdžios sektoriaus bendroji skola

    (neįskaitant pensijų reformos išlaidų)

    (BVP %)

    2006 m. lapkričio mėn. KP

    41,9

    42,0

    42,1

    41,4

    40,6

    2006 m. lapkričio mėn. COM

    42,0

    42,4

    43,1

    42,7

    nėra duomenų

    2006 m. sausio mėn. KP

    42,5

    45,0

    45,3

    45,4

    nėra duomenų

    Valdžios sektoriaus bendroji skola

    (įskaitant pensijų reformos išlaidas)

    (BVP %)

    2006 m. lapkričio mėn. KP

    47,3

    48,9

    50,0

    50,3

    50,2

    2006 m. lapkričio mėn. COM

    47,4

    49,3

    51,0

    51,6

    nėra duomenų

    2006 m. sausio mėn. KP

    47,9

    51,2

    52,1

    52,6

    nėra duomenų

    Šaltinis:

    Konvergencijos programa (KP); Komisijos tarnybų 2006 m. rudens ekonominės prognozės (COM); Komisijos tarnybų skaičiavimai.


    (1)  OL L 209, 1997 8 2, p. 1. Reglamentas su pakeitimais, padarytais Reglamentu (EB) Nr. 1055/2005 (OL L 174, 2005 7 7, p. 1). Šiame tekste nurodytus dokumentus galima rasti šioje tinklavietėje:

    http://europa.eu.int/comm/economy_finance/about/activities/sgp/main_en.htm

    (2)  Žr. Eurostato pranešimus spaudai Nr. 30/2004 (2004 m. kovo 2 d.) ir Nr. 117/2004 (2004 m. rugsėjo 23 d.)

    (3)  Visų pirma nepateikiami duomenys apie darbo valandas ir darbo našumą, išreikštą BVP ir darbo valandų santykiu. Taip pat trūksta duomenų apie potencialų augimą.

    (4)  Komisijos tarnybų skaičiavimai remiantis programoje pateikta informacija.

    (5)  Pagal ciklą pakoreguotas balansas, neįskaitant vienkartinių ir kitų laikinųjų priemonių. Pagal ciklą pakoreguotas balansas ir struktūrinis balansas yra vienodi, kadangi vienkartinės ir kitos laikinosios priemonės pagal programą yra nereikšmingos.

    (6)  Remiantis numatytu 4,1 %, 4,4 %, 4,8 % ir 5,0 % potencialiu augimu atitinkamai 2005–2008 m.

    Šaltinis:

    Konvergencijos programa (KP); Komisijos tarnybų 2006 m. rudens ekonominės prognozės (COM); Komisijos tarnybų skaičiavimai.


    Top