Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32001D0303

    2001 m. balandžio 11 d. Komisijos sprendimas, nustatantis nykstančių rūšių gyvūnų snukio ir nagų ligos kontrolės ir likvidavimo sąlygas, taikant Direktyvos 85/511/EEB 13 straipsnį (pranešta dokumentu C(2001) 1107)tekstas svarbus EEE

    OL L 104, 2001 4 13, p. 3–5 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

    Šis dokumentas paskelbtas specialiajame (-iuosiuose) leidime (-uose) (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO, HR)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2001/303/oj

    32001D0303



    Oficialusis leidinys L 104 , 13/04/2001 p. 0003 - 0005


    Komisijos sprendimas

    2001 m. balandžio 11 d.

    nustatantis nykstančių rūšių gyvūnų snukio ir nagų ligos kontrolės ir likvidavimo sąlygas, taikant Direktyvos 85/511/EEB 13 straipsnį

    (pranešta dokumentu C(2001) 1107)

    (tekstas svarbus EEE)

    (2001/303/EEB)

    EUROPOS BENDRIJŲ KOMISIJA,

    atsižvelgdama į Europos bendrijos steigimo sutartį,

    atsižvelgdama į 1990 m. birželio 26 d. Direktyvą 90/425/EEB dėl Bendrijos vidaus prekybos tam tikrais gyvūnais ir produktais veterinarinių ir zootechninių patikrinimų, atliekamų siekiant sukurti vidaus rinką [1], su paskutiniais pakeitimais, padarytais Direktyva 92/118/EEB [2], ypač į jos 10 straipsnį,

    atsižvelgdama į 1985 m. lapkričio 18 d. Direktyvą 85/511/EEB, dėl Bendrijos snukio ir nagų ligos kontrolės priemonių įdiegimo [3], su paskutiniais pakeitimais, padarytais Austrijos, Suomijos ir Švedijos stojimo aktu, ypač į jos 13 straipsnio 3 dalį,

    kadangi:

    (1) Tarybos direktyvos 85/511/EEB 13 straipsnio 3 dalies nuostatos yra skirtos priverstinei vakcinacijai,

    (2) Minėtame straipsnyje numatyti principai reikalauja subalansuoti sprendimą dėl vakcinacijos taikymo ir pagrindinius Bendrijos interesus, kurie neturi būti statomi į pavojų.

    (3) Gavusi ataskaitas apie snukio ir nagų ligos protrūkius Jungtinėje Karalystėje, Prancūzijoje, Nyderlanduose ir Airijoje, Komisija priėmė Sprendimus 2001/172/EB [4], 2001/208/EB [5], 2001/223/EB [6] ir 2001/234/EB [7] dėl konkrečių apsaugos priemonių nuo snukio ir nagų ligos atitinkamoje valstybėje narėje.

    (4) 2001 m. kovo 27 d. Komisijos sprendimas 2001/246/EB, nustatantis snukio ir nagų ligos kontrolės ir likvidavimo sąlygas Nyderlanduose, taikant Direktyvos 85/511/EEB 13 straipsnį, taip pat buvo priimtas, kad Nyderlandai galėtų, kaip prevencinę priemonę, naudoti prevencinę vakcinaciją prieš nužudant įtartinus gyvūnus, esančius ūkyje, kuris yra labai arti nuo užkrėstų ūkių arba ūkių, kurie yra įtariami tokie esą, atsižvelgiant į epidemiologinę padėtį ir didelį įtariamų gyvūnų tankį tam tikrose teritorijos dalyse.

    (5) Nykstančių rūšių gyvūnų, kurie gali sirgti snukio ir nagų liga, skerdimas – tai nepageidaujama genetinės medžiagos netektis, kuri gali būti net tam tikrų rūšių išnykimo priežastimi, todėl ši vertinga mūsų pasaulio paveldo dalis turėtų būti kiek įmanoma apsaugota.

    (6) Zoologijos sodai ar kiti tinkamai patvirtinti ar užregistruoti objektai su gyvūnų rūšimis, kurioms gresia išnykimo pavojus, turi įgyvendinti gerą gyvulininkystės praktiką, įskaitant visas saugumo priemones, būtinas, kad snukio ir nagų virusas nepatektų į jų patalpas.

    (7) Pagal Direktyvos 85/511/EEB 13 straipsnio 3 dalį, jeigu valstybės narės kompetentinga institucija mano, kad ši liga gali kelti pavojų nykstančioms rūšims ar kitiems gyvūnams, pavyzdžiui, labai retų veislių gyvūnai arba gyvūnai, naudojami nepakeičiamuose ir svarbiuose mokslo tiriamuosiuose darbuose, kurie taip pat gali būti įtraukiami konkrečiais atvejais, tikslinga numatyti, kad techninės galimybės juos skubiai vakcinuoti būtų apibrėžtos programoje, kurią valstybė narės gali pateikti Komisijai kaip papildomą jautrių gyvūnų rūšių apsaugos priemonę.

    (8) Išsamiai apibūdintos priemonės, skirtos minėtų gyvūnų vakcinacijai, tapatybės nustatymui ir po to sekančiai kontrolei, turi būti įtrauktos į programą, kuri turi būti pateikta.

    (9) Gyvūnų sveikatingumo ir gyvūnų gerovės mokslo komitetas 1999 m. kovo 10 d. ataskaitoje pateikė rekomendacijas dėl skubios vakcinacijos nuo snukio ir nagų ligos strategijos, į kurias turi būti atsižvelgta [8].

    (10) Bet kurios rūšies vakcinacijos panaudojimas, net jeigu apsiribojama tik ypatingomis gyvūnų rūšimis, kurios visų pirma nėra susijusios su prekyba, gali prisidėti prie pavojaus, kurį kelia snukio ir nagų liga tarptautinei prekybai ne tik tos valstybės narės teritorijoje ar jos dalyje, kurioje atliekama vakcinacija.

    (11) Komisija, prieš priimdama sprendimą dėl skubios vakcinacijos, privalo užtikrinti, kad į priemones, kurių turi būti imtasi, įeis bent jau tos, kurios numatytos Direktyvos 85/511/EEB 13 straipsnio 3 dalies 1–6 įtraukose.

    (12) Mokslo komitete kartu su "Office International des Epizooties" bus būtina iš naujo išnagrinėti esamus reikalavimus bei pavojus, kylančius prekiaujant vakcinuotais zoologijos sodų gyvūnais.

    (13) Šiame sprendime numatytos priemonės atitinka Veterinarijos nuolatinio komiteto nuomonę,

    PRIĖMĖ ŠĮ SPRENDIMĄ:

    1 straipsnis

    Šiame sprendime taikomi tokie apibrėžimai: "Nykstančių rūšių gyvūnai" – tai gyvūnų rūšys, išvardytos šiose kategorijose: nebegyvenantys laivėje, esantys ypatingam pavojuje, esantys pavojuje ir apsaugoti esama IUCN – Pasaulio apsaugos sąjungos nykstančių rūšių raudonuoju sąrašu.

    2 straipsnis

    1. Valstybės narės užtikrina, kad zoologijos sodai ar kiti patvirtinti ar užregistruoti objektai su gyvūnų rūšimis, kurioms gresia pavojus išnykti, į kurias gali patekti snukio ir nagų ligos virusas, būtų vykdoma gera veterinarinė praktika ir imamasi visų būtinų priemonių apsisaugoti nuo snukio ir nagų ligos viruso patekimo. Jei reikia, įvedamos šios papildomos priemonės: neleidžiama jokia veikla jautrių rūšių patalpose, jautrių rūšių gyvūnai apgyvendinami uždarose patalpose, užtikrinant, kad įsigytas maistas ir kraikas nėra užteršti, neleidžiama visuomenei lankyti jautrių rūšių narvus, neleidžiama, kad visuomenė bendrautų su šiais gyvūnais bei juos maitintų, užtikrinama, kad darbuotojai neturės kontaktų su jautrių rūšių gyvūnais už zoologijos sodo ribų bei nepateks į snukio ir nagų apsaugines ir kontrolės zonas, įsteigiamos dezinfekcinės kontrolės priemonės prie įėjimo vartų bei tose vietose, per kurias patenkama į kiekvieną aptarnavimo zoną, laikinai uždaromas zoologijos sodas arba jo dalis. Šios priemonės galioja bent iki to laiko, kol valstybės narės įsitikina, kad nebeliko snukio ir nagų ligos viruso patekimo rizikos.

    2. Nepažeisdamos Tarybos direktyvos 85/511/EEB, ypač jos 4, 5 ir 9 straipsnių, valstybės narės gali nuspręsti dėl jautrių gyvūnų rūšių, esančių zoologijos sodų nykstančių rūšių gyvūnų kolekcijose, skubios vakcinacijos nuo snukio ir nagų ligos, kai jie yra jautrūs snukio ir nagų ligai ir yra rizikos zonoje - 25 km spinduliu aplink patvirtintą snukio ir nagų ligos židinį, ir laikydamosi priede išvardytų sąlygų.

    Konkrečios valstybės narės kiekvienu atskiru atveju gali nuspręsti taip pat vakcinuoti ir kitus gyvūnus, pavyzdžiui, ypač retas veisles bei gyvūnus, naudojamus nepakeičiamuose ir svarbiuose mokslo tiriamuosiuose darbuose, kai manoma, kad jiems gresia lygiavertis pavojus tokiomis pat sąlygomis, kaip nurodyta pirmiau.

    3. Prieš pradėdamos taikyti šio straipsnio 2 dalyje nurodytas priemones, valstybės narės pateikia programą, užtikrindamos, kad kitoms valstybėms narėms ir Komisijai bus oficialiai pranešta išsami informacija, ypač susijusi su tiksliu gyvūnų surinkimo vietos, kur turės būti vykdoma vakcinacija, adresu ir buvimo vieta, įskaitant išsamų planą su teritorijos ribomis, gyvūnų aptvarais ir gardais, įskaitant specialų identifikavimą, gyvūnų, kurie turi būti vakcinuojami, skaičių pagal rūšis kartu su kiekvieno jų tapatybe bei buvimo vieta plane, vartotinos vakcinos tipą ir laiką, kada vakcinavimas bus pradėtas ir baigtas, bei apie aplinkybes, kuriomis pagrįstas sprendimas dėl šių priemonių įgyvendinimo.

    4. Valstybės narės turi užtikrinti, kad šiais gyvūnais nebus prekiaujama ir jie nebus išvežti iš šalies ir iš jų gauti produktai nepateks į žmonių maisto grandinę.

    3 straipsnis

    Šis sprendimas skirtas valstybėms narėms.

    Priimta Briuselyje, 2001 m. balandžio 11 d.

    Komisijos vardu

    Komisijos narys

    David Byrne

    [1] OL L 62, 1993 3 15, p. 49.

    [2] OL L 224, 1990 8 18, p. 29.

    [3] OL L 315, 1985 11 26, p. 11.

    [4] OL L 62, 2001 3 2, p. 22.

    [5] OL L 73, 2001 3 15, p. 38.

    [6] OL L 82, 2001 3 22, p. 29.

    [7] OL L 84, 2001 3 23, p. 62.

    [8] OL L 88, 2001 3 28, p. 21.

    --------------------------------------------------

    PRIEDAS

    Skubios vakcinacijos taikymo snukio ir nagų ligos kontrolei ir likvidavimui sąlygos, taikant Direktyvos 85/511/EEB 13 straipsnio 3 dalį

    1. | Geografinio rajono, kuriame turi būti atliekama vakcinacija, apimtis | Vakcinuojama tik tada, kai patvirtinama, kad 25 kilometrų atstumu aplink zoologijos sodo kolekciją, kurioje yra nykstančių rūšių, pasireiškė snukio ir nagų ligos protrūkis. |

    Patalpų planas pateikiamas su išsamia informacija apie aptvarus ir gardus tų gyvūnų, kurie bus vakcinuojami, bei išsami informacija apie išorines sienas ir tvoras bei kitas kontrolės priemones. Be to, turi būti pateiktas išsamus geografinės padėties planas bei visų gyvūnų ūkių išsidėstymas 3 kilometrų spinduliu. |

    2. | Vakcinuojamos gyvūnų rūšys ir vakcinuojamų gyvūnų amžius | Visi kolekcijoje esantys jautrių rūšių gyvūnai, nepriklausomai nuo jų lyties, amžiaus ir nėštumo laikotarpio. |

    3. | Vakcinavimo trukmė | Kiekviena vakcinacija užbaigiama per 48 valandas. |

    4. | Specialieji apribojimai vakcinuotiems gyvūnams ir iš vakcinuotų gyvūnų pagamintiems produktams | Direktyvos 85/511/EEB 4 straipsnyje nustatytos priemonės yra taikomos patalpoms, kuriose turi būti atlikta skubi vakcinacija, kol pasibaigs 30 dienų laikotarpis nuo paskutinės vakcinacijos. |

    Vakcinuotais gyvūnais negali būti prekiaujama arba jie negali judėti tarp valstybių narių, bet juos galima su oficialia priežiūra gabenti iš vienos tos pačios būklės zoologijos sodo kolekcijos į kitą toje pačioje valstybėje narėje. |

    Gyvūniniai produktai iš tokių gyvūnų negali patekti į maisto grandinę |

    5. | Specialieji reikalavimai vakcinuotų gyvūnų identifikavimui ir registravimui | Vakcinuotų gyvūnų tapatybė turi būti nustatoma individualiai, o įrašai apie šių gyvūnų tapatybę turi būti atitinkamai išsamiai paaiškinti. Jeigu įmanoma, vakcinacijos metu uždedamas neištrinamas ženklas, kuris nurodo, kad gyvūnai buvo vakcinuoti. |

    6. | Kiti su skubia vakcinacija susiję klausimai. |

    6.1. | Vakcinacijos vykdymas | Vakcinavimas atliekamas su kompetentingos institucijos oficialiai paskirto veterinarijos gydytojo priežiūra. Būtinos priemonės turi būti vietoje, kad būtų išvengta galimo viruso pasklidimo. Visi likę vakcinos kiekiai grąžinami į vakcinos platinimo punktą kartu su raštu padarytu įrašu apie vakcinuotų gyvūnų skaičių ir suvartotų dozių skaičių. |

    Jeigu įmanoma, prieš vakcinaciją ir ne mažiau kaip 30 dienų po jos paimami kraujo ėminiai serologiniam snukio ir nagų ligos tyrimui. Įrašas apie tyrimo rezultatus turi būti saugomas ne mažiau kaip 10 metų. |

    6.2. | Vartotina vakcina | Inaktivuota vakcina, kuri turi būti vartojama, yra tinkamos formos ir veiksmingai veikti plintantį viruso tipą. Ji vartojama pagal gamintojo ir (arba) veterinarijos tarnybų pateiktą instrukciją. |

    6.3. | Komisijai pateikiama informacija apie šią programą | Komisijai ir valstybėms narėms per Veterinarijos nuolatinį komitetą pateikiama išsami ataskaita apie šios programos įvykdymą, kartu su atliktų tyrimų rezultatais. |

    --------------------------------------------------

    Top