Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 02014D0893-20181023

    Consolidated text: 2014 m. gruodžio 9 d. Komisijos sprendimas, kuriuo nustatomi ekologiniai kriterijai, taikomi suteikiant ES ekologinį ženklą nuplaunamiems kosmetikos gaminiams (pranešta dokumentu Nr. C(2014) 9302) (Tekstas svarbus EEE) (2014/893/ES)Tekstas svarbus EEE

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2014/893/2018-10-23

    02014D0893 — LT — 23.10.2018 — 001.001


    Šis tekstas yra skirtas tik informacijai ir teisinės galios neturi. Europos Sąjungos institucijos nėra teisiškai atsakingos už jo turinį. Autentiškos atitinkamų teisės aktų, įskaitant jų preambules, versijos skelbiamos Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje ir pateikiamos svetainėje „EUR-Lex“. Oficialūs tekstai tiesiogiai prieinami naudojantis šiame dokumente pateikiamomis nuorodomis

    ►B

    KOMISIJOS SPRENDIMAS

    2014 m. gruodžio 9 d.

    kuriuo nustatomi ekologiniai kriterijai, taikomi suteikiant ES ekologinį ženklą nuplaunamiems kosmetikos gaminiams

    (pranešta dokumentu Nr. C(2014) 9302)

    (Tekstas svarbus EEE)

    (2014/893/ES)

    (OL L 354 2014.12.11, p. 47)

    Iš dalies keičiamas:

     

     

    Oficialusis leidinys

      Nr.

    puslapis

    data

    ►M1

    KOMISIJOS SPRENDIMAS (ES) 2018/1590 Tekstas svarbus EEE 2018 m. spalio 19 d.

      L 264

    24

    23.10.2018




    ▼B

    KOMISIJOS SPRENDIMAS

    2014 m. gruodžio 9 d.

    kuriuo nustatomi ekologiniai kriterijai, taikomi suteikiant ES ekologinį ženklą nuplaunamiems kosmetikos gaminiams

    (pranešta dokumentu Nr. C(2014) 9302)

    (Tekstas svarbus EEE)

    (2014/893/ES)



    1 straipsnis

    Gaminių grupę „Nuplaunami kosmetikos gaminiai“ sudaro medžiagos ar mišiniai, patenkantys į Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1223/2009 ( 1 ) taikymo sritį, skirti sąlyčiui su oda ir (arba) plaukais siekiant juos vien tik arba visų pirma švarinti (tualetinis muilas, dušo priemonės, šampūnai), gerinti plaukų būklę (plaukų kondicionavimo priemonės) arba apsaugoti odą ir sutepti plaukus prieš skutimą (skutimosi priemonės).

    Gaminių grupę „Nuplaunami kosmetikos gaminiai“ sudaro buitiniam ir profesiniam naudojimui skirti gaminiai.

    Šiai gaminių grupei nepriklauso gaminiai, parduodami kaip dezinfekavimo arba antibakteriniai preparatai. Gali būti priskiriami šampūnai nuo pleiskanų.

    2 straipsnis

    Šiame sprendime vartojamų terminų apibrėžtys:

    1)

    sudedamosios medžiagos – konservantai, kvapiosios medžiagos ir dažikliai, neatsižvelgiant į jų koncentraciją, ir kitos medžiagos, kurių pridėta specialiai, šalutiniai produktai ir priemaišos iš žaliavų, jei jų koncentracija yra 0,010 % galutinio preparato masės ar didesnė;

    2)

    aktyvusis kiekis (AK) – gaminio organinių sudedamųjų medžiagų suma (gramais), apskaičiuota remiantis visa gaminio sudėtimi, įskaitant aerozolinių produktų propelentus. Į apskaičiuojamą aktyvųjį kiekį neįtraukiamos trynimo ir (arba) šveitimo medžiagos;

    3)

    pirminė pakuotė – pakuotė, į kurią tiesiogiai pakuojamas turinys ir kuri laikoma mažiausiu prekiniu vienetu, prekybos vietoje pateikiamu galutiniam naudotojui ar vartotojui;

    4)

    antrinė pakuotė – pakuotė, kurią nuėmus nuo gaminio jo savybės nepakinta ir kuri prekybos vietoje sudaro tam tikro skaičiaus prekinių vienetų grupę, kuri parduodama galutiniam naudotojui ar vartotojui arba naudojama tik prekių atsargoms laikyti prekybos vietoje.

    3 straipsnis

    Į šio sprendimo 1 straipsnyje apibrėžtos gaminių grupės „Nuplaunami kosmetikos gaminiai“ taikymo sritį patenkantiems gaminiams taikomi ES ekologinio ženklo suteikimo pagal Reglamentą (EB) Nr. 66/2010 kriterijai, taip pat priede nustatyti susiję vertinimo ir patikros reikalavimai.

    ▼M1

    4 straipsnis

    Ekologiniai kriterijai ir susiję vertinimo bei patikros reikalavimai, nustatyti produktų grupei „nuplaunami kosmetikos gaminiai“, galioja iki 2021 m. gruodžio 31 d.

    ▼B

    5 straipsnis

    Administravimo tikslais gaminių grupei „Nuplaunami kosmetikos gaminiai“ suteikiamas kodas „30“.

    6 straipsnis

    Sprendimas 2007/506/EB panaikinamas.

    7 straipsnis

    1.  Nukrypstant nuo 6 straipsnio nuostatų, paraiškos suteikti ES ekologinį ženklą gaminių grupei „Muilai, šampūnai ir plaukų kondicionieriai“ priskiriamiems gaminiams, pateiktos iki šio sprendimo priėmimo dienos, vertinamos pagal Sprendime 2007/506/EB nustatytus reikalavimus.

    2.  Per du mėnesius nuo šio sprendimo priėmimo dienos pateiktos paraiškos suteikti ES ekologinį ženklą gaminių grupei „Muilai, šampūnai ir plaukų kondicionieriai“ priskiriamiems gaminiams gali būti parengtos remiantis Sprendime 2007/506/EB arba šiame sprendime nustatytais kriterijais.

    Tos paraiškos vertinamos pagal kriterijus, kuriais remiantis jos parengtos.

    3.  Pagal Sprendime 2007/506/EB nustatytus kriterijus suteiktos ES ekologinio ženklo licencijos gali būti naudojamos 12 mėnesių nuo šio sprendimo priėmimo datos.

    8 straipsnis

    Šis sprendimas skirtas valstybėms narėms.




    PRIEDAS

    ES EKOLOGINIO ŽENKLO SUTEIKIMO KRITERIJAI IR VERTINIMO BEI PATIKROS REIKALAVIMAI

    BENDROSIOS NUOSTATOS

    Kriterijai

    ES ekologinio ženklo suteikimo nuplaunamiems kosmetikos gaminiams kriterijai:

    1. Toksiškumas vandens organizmams. Ribinis skiedimo tūris (CDV)

    2. Biologinis skaidumas

    3. Draudžiamos ar ribojamos cheminės medžiagos ir mišiniai

    4. Pakuotė

    5. Alyvpalmių aliejaus, alyvpalmių sėklų aliejaus ir jų darinių gavimas iš tvarių šaltinių

    6. Tinkamumas naudoti

    7. ES ekologinio ženklo etiketėje pateikiama informacija

    VERTINIMAS IR PATIKRA

    a)   Reikalavimai

    Kiekvieno kriterijaus apraše nurodyti konkretūs vertinimo ir patikros reikalavimai.

    Jeigu pareiškėjo prašoma pateikti deklaracijas, dokumentus, tyrimus, bandymų ataskaitas arba kitus duomenis, kurie rodytų atitiktį kriterijams, juos gali pateikti pareiškėjas arba jo tiekėjas (-ai), arba abu.

    Jeigu įmanoma, bandymus turėtų atlikti Europos standarto EN ISO 17025 arba jam lygiaverčio standarto bendruosius reikalavimus atitinkančios laboratorijos.

    Tam tikrais atvejais leidžiama taikyti ir kitus, nei nurodyta kiekvieno kriterijaus apraše, bandymo metodus, tačiau jų lygiavertiškumą turi patvirtinti paraišką nagrinėjanti kompetentinga institucija.

    Prireikus kompetentingos institucijos gali reikalauti patvirtinamųjų dokumentų ir atlikti nepriklausomas patikras.

    Priedėlyje daroma nuoroda į ploviklių ingredientų duomenų bazėje pateiktą sąrašą (PIDB sąrašas), į kurį įtraukti dažniausiai naudojami ploviklių ir kosmetikos ingredientai. Juo turi būti naudojamasi imant duomenis ribiniam skiedimo tūriui (CDV) skaičiuoti ir sudedamųjų medžiagų biologiniam skaidumui įvertinti. Jei cheminės medžiagos PIDB sąraše nėra, pateikiami nurodymai, kaip apskaičiuoti ar ekstrapoliuoti atitinkamus duomenis. Naujausią PIDB sąrašo versiją galima gauti ES ekologinio ženklo interneto svetainėje ( 2 ) arba atskirų kompetentingų institucijų svetainėse.

    Kompetentingai institucijai pateikiama ši informacija:

    i) visa gaminio sudėtis, nurodant visų ingredientų (neatsižvelgiant į koncentraciją) prekinius pavadinimus, cheminius pavadinimus, CAS Nr. ir INCI pavadinimus, PIDB Nr. ( 3 ), kiekį su vandeniu ir be jo, funkciją ir pavidalą;

    ii) kiekvienos sudedamosios medžiagos ar mišinio saugos duomenų lapai pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1907/2006 ( 4 ) reikalavimus.

    b)   Matavimo ribos

    Visos pirmiau apibrėžtos sudedamosios medžiagos turi atitikti ekologinius kriterijus; išimtis yra 3 kriterijaus b ir c punktai, kuriuos konservantai, kvapiosios medžiagos ir dažikliai turi atitikti tik tuo atveju, kai jų koncentracija yra 0,010 % galutinio preparato masės ar didesnė.

    ES EKOLOGINIO ŽENKLO SUTEIKIMO KRITERIJAI

    1 kriterijus. Toksiškumas vandens organizmams. Ribinis skiedimo tūris (CDV)

    Bendras gaminio CDV toksiškumas turi neviršyti 1 lentelėje nurodytų ribų.



    1 lentelė

    CDV ribos

    Gaminys

    CDV (l/g AK)

    Šampūnas, dušo priemonės ir skystas muilas

    18 000

    Kietas muilas

    3 300

    Plaukų kondicionierius

    25 000

    Skutimosi putos, skutimosi želė, skutimosi kremas

    20 000

    Kietas skutimosi muilas

    3 300

    CDV skaičiuojamas pagal šią formulę:

    image

    kur:

    masė (i)

    sudedamosios medžiagos masė (gramais), tenkanti vienam AK gramui (t. y. perskaičiuotos sudedamosios medžiagos masės dalis AK)

    DF (i)

    sudedamosios medžiagos skaidumo koeficientas

    TF lėtinis (i)

    sudedamosios medžiagos toksiškumo koeficientas (mg/l)

    Vertinimas ir patikra. Pareiškėjas pateikia apskaičiuotą gaminio CDV. CDV vertės skaičiuoklė pateikiama ES ekologinio ženklo interneto svetainėje. DF ir TF (lėtinis) vertės turi atitikti vertes, nurodytas PIDB sąrašo A dalyje. Jei sudedamoji medžiaga į PIDB sąrašo A dalį neįtraukta, pareiškėjas nustato vertes remdamasis PIDB sąrašo B dalyje aprašytomis gairėmis ir prideda susijusius dokumentus (daugiau informacijos žr. priedėlį).

    2 kriterijus. Biologinis skaidumas

    a)   Paviršinio aktyvumo medžiagų biologinis skaidumas

    Visos paviršinio aktyvumo medžiagos turi būti lengvai biologiškai skaidžios aerobinėmis sąlygomis ir biologiškai skaidžios anaerobinėmis sąlygomis.

    b)   Organinių sudedamųjų medžiagų biologinis skaidumas

    Visų gaminyje esančių organinių medžiagų, kurios yra biologiškai neskaidžios aerobinėmis sąlygomis (nėra lengvai biologiškai skaidžios) (aNBO) ir biologiškai neskaidžios anaerobinėmis sąlygomis (anNBO), kiekis turi neviršyti 2 lentelėje pateiktų ribų.



    2 lentelė

    aNBO ir anNBO ribos

    Gaminys

    aNBO

    (mg/g AK)

    anNBO

    (mg/g AK)

    Šampūnas, dušo priemonės ir skystas muilas

    25

    25

    Kietas muilas

    10

    10

    Plaukų kondicionierius

    45

    45

    Skutimosi putos, skutimosi želė, skutimosi kremas

    70

    40

    Kietas skutimosi muilas

    10

    10

    Vertinimas ir patikra. Pareiškėjas pateikia dokumentus, kuriais įrodomas paviršinio aktyvumo medžiagų skaidumas, taip pat apskaičiuotus gaminio aNBO ir anNBO kiekius. aNBO ir anNBO verčių skaičiuoklė pateikiama ES ekologinio ženklo interneto svetainėje.

    Ir paviršinio aktyvumo medžiagų atveju, ir aNBO bei anNBO atveju reikia remtis PIDB sąrašu. Kaip nurodyta priedėlyje, turi būti pateikta atitinkama sudedamųjų medžiagų, kurios neįtrauktos į PIDB sąrašą, informacija iš literatūros ar kitų šaltinių arba atitinkamų bandymų rezultatai, rodantys, kad jos yra biologiškai skaidžios aerobinėmis ir anaerobinėmis sąlygomis.

    Jei pirmiau nurodytus reikalavimus atitinkančių dokumentų nėra, sudedamajai medžiagai, išskyrus paviršinio aktyvumo medžiagas, anaerobinio skaidumo reikalavimas gali būti netaikomas, jei ji atitinka kurią nors iš toliau nurodytų sąlygų:

    1. lengvai skaidoma ir lėtai vyksta adsorbcija (A < 25 %);

    2. lengvai skaidoma ir sparčiai vyksta desorbcija (D > 75 %);

    3. lengvai skaidoma ir biologiškai nesikaupia.

    Adsorbcijos ir desorbcijos bandymus galima atlikti pagal OECD rekomendacijas Nr. 106.

    3 kriterijus. Draudžiamos ar ribojamos cheminės medžiagos ir mišiniai

    a)   Nustatytos draudžiamos sudedamosios medžiagos ir mišiniai

    Gaminyje neturi būti šių sudedamųjų medžiagų ir mišinių (nei gaminio sudėtyje, nei gaminį sudarančių mišinių sudėtyje):

    i) alkilfenoletoksilatų (APEO) ir kitų alkilfenolio darinių;

    ii) nitrilotriacetato (NTA);

    iii) boro rūgšties, boratų ir peroksoboratų;

    iv) nitromuskusų ir policiklinių muskusų;

    v) oktametilciklotetrasiloksano (D4);

    vi) butilinto hidroksitolueno (BHT);

    vii) etilendiamintetraacetato (EDTA) ir jo druskų bei biologiškai lengvai nesiskaidančių fosfonatų;

    viii) šių konservantų: triklozano, parabenų, formaldehido ir formaldehidą išskiriančių medžiagų;

    ix) šių kvapiųjų medžiagų ir kvapiųjų mišinių sudedamųjų dalių: hidroksiizoheksil-3-cikloheksenkarboksaldehido (HICC), atranolio ir chloratranolio;

    x) mikroplastikų;

    xi) nanosidabro.

    Vertinimas ir patikra. Pareiškėjas pateikia pasirašytą atitikties deklaraciją, prireikus kartu prideda mišinių gamintojų deklaracijas, kuriomis patvirtinama, kad išvardytų cheminių medžiagų ir (arba) mišinių gaminyje nėra.

    b)   Pavojingos cheminės medžiagos ir mišiniai

    Pagal Reglamento (EB) Nr. 66/2010 6 straipsnio 6 dalį ekologinis ženklas negali būti suteiktas gaminiams, kuriuose yra cheminių medžiagų, atitinkančių priskyrimo 3 lentelėje nurodytoms pavojingumo frazėms ar rizikos frazėms kriterijus pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 1272/2008 ( 5 ) arba Tarybos direktyvą 67/548/EEB ( 6 ) arba yra Reglamento (EB) Nr. 1907/2006 57 straipsnyje nurodytų cheminių medžiagų. Jei cheminės medžiagos arba mišinio priskyrimo pavojingumo frazei riba skiriasi nuo priskyrimo rizikos frazei ribos, galioja pirmoji. 3 lentelėje nurodytos rizikos frazės paprastai taikomos cheminėms medžiagoms. Tačiau jei informacijos apie chemines medžiagas gauti negalima, taikomos mišinių klasifikavimo taisyklės.

    Cheminėms medžiagoms arba mišiniams, kurių apdorotų savybės pasikeičia taip, kad jie pasidaro biologiškai nepasisavinami arba įvyksta tokių cheminių pakitimų, kad pirmiau nustatytas pavojus išnyksta, 3 kriterijaus b punktas netaikomas.

    3 lentelė



    Pavojingumo ir rizikos frazės

    Pavojingumo frazė

    Rizikos frazė

    H300 Mirtina prarijus

    R28

    H301 Toksiška prarijus

    R25

    H304 Prarijus ir patekus į kvėpavimo takus, gali sukelti mirtį

    R65

    H310 Mirtina susilietus su oda

    R27

    H311 Toksiška susilietus su oda

    R24

    H330 Mirtina įkvėpus

    R23/26

    H331 Toksiška įkvėpus

    R23

    H340 Gali sukelti genetinius defektus

    R46

    H341 Įtariama, kad gali sukelti genetinius defektus

    R68

    H350 Gali sukelti vėžį

    R45

    H350i Gali sukelti vėžį įkvėpus

    R49

    H351 Įtariama, kad sukelia vėžį

    R40

    H360F Gali pakenkti vaisingumui

    R60

    H360D Gali pakenkti negimusiam kūdikiui

    R61

    H360FD Gali pakenkti vaisingumui. Gali pakenkti negimusiam kūdikiui

    R60/61/60–61

    H360Fd Gali pakenkti vaisingumui. Įtariama, kad gali pakenkti negimusiam kūdikiui

    R60/63

    H360Df Gali pakenkti negimusiam kūdikiui. Įtariama, kad gali pakenkti vaisingumui

    R61/62

    H361f Įtariama, kad gali pakenkti vaisingumui

    R62

    H361d Įtariama, kad gali pakenkti negimusiam kūdikiui

    R63

    H361fd Įtariama, kad gali pakenkti vaisingumui. Įtariama, kad gali pakenkti negimusiam kūdikiui

    R62–63

    H362 Gali pakenkti žindomam vaikui

    R64

    H370 Kenkia organams

    R39/23/24/25/26/27/28

    H371 Gali pakenkti organams

    R68/20/21/22

    H372 Kenkia organams, jeigu medžiaga veikia ilgai arba kartotinai

    R48/25/24/23

    H373 Gali pakenkti organams, jeigu medžiaga veikia ilgai arba kartotinai

    R48/20/21/22

    H400 Labai toksiška vandens organizmams

    R50

    H410 Labai toksiška vandens organizmams, sukelia ilgalaikius pakitimus

    R50–53

    H411 Toksiška vandens organizmams, sukelia ilgalaikius pakitimus

    R51–53

    H412 Kenksminga vandens organizmams, sukelia ilgalaikius pakitimus

    R52–53

    H413 Gali sukelti ilgalaikį kenksmingą poveikį vandens organizmams

    R53

    EUH059 Pavojinga ozono sluoksniui

    R59

    EUH029 Kontaktuodama su vandeniu išskiria toksiškas dujas

    R29

    EUH031 Kontaktuodama su rūgštimis išskiria toksiškas dujas

    R31

    EUH032 Kontaktuodama su rūgštimis išskiria labai toksiškas dujas

    R32

    EUH070 Toksiška patekus į akis

    R39–41



    Jautrikliai

    H334 Įkvėpus gali sukelti alerginę reakciją, astmos simptomus arba apsunkinti kvėpavimą

    R42

    H317 Gali sukelti alerginę odos reakciją

    R43

    4 lentelėje nurodytoms nuplaunamų kosmetikos gaminių cheminėms medžiagoms netaikomas Reglamento (EB) Nr. 66/2010 6 straipsnio 6 dalyje nustatytas įpareigojimas, remiantis to paties reglamento 6 straipsnio 7 dalimi.



    4 lentelė

    Cheminės medžiagos, kurioms taikoma išimtis

    Cheminės medžiagos

    Pavojingumo frazės

    Rizikos frazės

    Paviršinio aktyvumo medžiagos (bendra koncentracija galutiniame gaminyje < 20 %)

    H412 Kenksminga vandens organizmams, sukelia ilgalaikius pakitimus

    H413 Gali sukelti ilgalaikį kenksmingą poveikį vandens organizmams

    R52–53

    R53

    Kvapiosios medžiagos (1)

    H412 Kenksminga vandens organizmams, sukelia ilgalaikius pakitimus

    H413 Gali sukelti ilgalaikį kenksmingą poveikį vandens organizmams

    R52–53

    R53

    Konservantai (2)

    H411 Toksiška vandens organizmams, sukelia ilgalaikius pakitimus

    H412 Kenksminga vandens organizmams, sukelia ilgalaikius pakitimus

    H413 Gali sukelti ilgalaikį kenksmingą poveikį vandens organizmams

    R51–53

    R52–53

    R53

    Cinko piritionas (ZPT), naudojamas šampūnuose nuo pleiskanų

    H400 Labai toksiška vandens organizmams

    R50

    (*1)   Išimtis taikoma tik 3 kriterijaus b punktui. Kvapiosios medžiagos turi atitikti 3 kriterijaus d punktą.

    (*2)   Išimtis taikoma tik 3 kriterijaus b punktui. Konservantai turi atitikti 3 kriterijaus e punktą.

    Vertinimas ir patikra. Pareiškėjas įrodo, kad kiekviena sudedamoji medžiaga arba mišinys, kurių koncentracija gaminyje didesnė kaip 0,010 %, atitinka 3 kriterijaus b punktą.

    Pareiškėjas pateikia atitikties deklaraciją (prireikus kartu pateikiamos žaliavų gamintojo (-ų) deklaracijos), kad nė viena iš sudedamųjų medžiagų ir (arba) mišinių, būdami tokio pavidalo ir fizinės būsenos, kokio (-s) jie yra gaminyje, neatitinka priskyrimo vienai ar kelioms 3 lentelėje išvardytoms pavojingumo frazėms ar rizikos frazėms kriterijų.

    Kartu su deklaracija, kad sudedamosioms medžiagoms ir (arba) mišiniams nepriskiriamos pavojingumo frazės arba rizikos frazės, pateikiama tokia techninė informacija apie jų pavidalą ir fizinę būseną gaminyje:

    i) jei cheminės medžiagos neregistruotos pagal Reglamentą (EB) Nr. 1907/2006 ir (arba) jei jų suderintos CLP klasifikacijos dar nėra, – informacija, atitinkanti to reglamento VII priede išdėstytus reikalavimus;

    ii) jei cheminės medžiagos registruotos pagal Reglamentą (EB) Nr. 1907/2006, bet neatitinka CLP klasifikacijos reikalavimų, – REACH registracijos dokumentais pagrįsta informacija, kuria patvirtinama, kad cheminė medžiaga neklasifikuojama;

    iii) jei cheminių medžiagų suderinta klasifikacija parengta arba jos suklasifikuotos savarankiškai, – saugos duomenų lapai, jei jie parengti. Jei jie neparengti arba jei cheminė medžiaga suklasifikuota savarankiškai, pateikiama su cheminių medžiagų pavojingumo klasifikacija susijusi informacija pagal Reglamento (EB) Nr. 1907/2006 II priedą;

    iv) pateikiami mišinių saugos duomenų lapai, jei jie parengti. Jei jie neparengti, pagal Reglamento (EB) Nr. 1272/2008 taisykles pateikiami su mišinio klasifikavimu susiję skaičiavimo duomenys, kartu pridedama informacija, susijusi su mišinio pavojingumo klasifikavimu pagal Reglamento (EB) Nr. 1907/2006 II priedą.

    Kad cheminės medžiagos, kurios išvardytos Reglamento (EB) Nr. 1907/2006 IV ir V prieduose ir kurioms pagal to reglamento 2 straipsnio 7 dalies a ir b punktus netaikomi registravimo įpareigojimai, būtų laikomos atitinkančiomis 3 kriterijaus b punktą, pakanka atitinkamos deklaracijos.

    Pareiškėjas pateikia išimties taikymo sąlygas atitinkančių sudedamųjų medžiagų buvimo deklaraciją, prireikus kartu pateikiamos žaliavų gamintojo (-ų) deklaracijos. Pareiškėjas patvirtina šių sudedamųjų medžiagų koncentraciją, jei to reikalaujama pagal išimties taikymo sąlygas.

    c)   Sudedamosios medžiagos, įtrauktos į sąrašą pagal Reglamento (EB) Nr. 1907/2006 59 straipsnio 1 dalį

    Sudedamosioms medžiagoms, kurios laikomos labai didelį susirūpinimą keliančiomis cheminėms medžiagomis ir yra įtrauktos į Reglamento (EB) Nr. 1907/2006 ( 7 ) 59 straipsnio 1 dalyje numatytą sąrašą, kurių koncentracija gaminyje didesnė kaip 0,010 % (masės), netaikoma jokia Reglamento (EB) Nr. 66/2010 6 straipsnio 6 dalyje numatyto draudimo išimtis.

    Vertinimas ir patikra. Remiamasi paraiškos pateikimo dieną galiojančiu cheminių medžiagų, kurios laikomos keliančiomis labai didelį susirūpinimą, sąrašu. Pareiškėjas kompetentingai institucijai nurodo tikslią gaminio sudėtį. Jis taip pat pateikia atitikties 3 kriterijaus c punktui deklaraciją ir susijusius dokumentus, pvz., medžiagų tiekėjų pasirašytas atitikties deklaracijas ir cheminių medžiagų ar mišinių atitinkamų saugos duomenų lapų kopijas.

    d)   Kvapiosios medžiagos

    i) Specialiai vaikams pagamintuose gaminiuose neturi būti kvapiųjų medžiagų.

    ii) Visos į gaminį kaip kvapiosios medžiagos dedamos sudedamosios medžiagos arba mišiniai turi būti gaminami ir tvarkomi pagal Tarptautinės kvapiųjų medžiagų gamintojų asociacijos (IFRA) veiklos kodeksą. Kodeksas pateikiamas IFRA interneto svetainėje http://www.ifraorg.org. Gamintojas turi laikytis IFRA rekomenduojamų standartų, susijusių su cheminių medžiagų draudimu, naudojimo ribojimu ir nustatytais grynumo kriterijais.

    Vertinimas ir patikra. Pareiškėjas pateikia pasirašytą atitikties deklaraciją, prireikus kartu pateikiama kvapiųjų medžiagų gamintojo deklaracija.

    e)   Konservantai

    i) Gaminio konservantai neturi išskirti cheminių medžiagų ar skilti į chemines medžiagas, kurios klasifikuojamos pagal 3 kriterijaus b punkto reikalavimus.

    ii) Gaminio sudėtyje gali būti konservantų, tačiau tik su sąlyga, kad jie nėra bioakumuliaciniai. Konservantas nelaikomas bioakumuliaciniu, jei BCF < 100 arba log Kow < 3,0. Jei žinoma ir BCF, ir log Kow vertė, naudojama didžiausia išmatuota BCF vertė.

    Vertinimas ir patikra. Pareiškėjas pateikia pasirašytą atitikties deklaraciją, kartu pateikiamos visų konservantų, kurių pridėta į gaminį, saugos duomenų lapų kopijos ir informacija apie jų BCF ir (arba) log Kow vertes.

    f)   Dažikliai

    Gaminio dažikliai neturi būti bioakumuliaciniai. Dažiklis nelaikomas bioakumuliaciniu, jei BCF < 100 arba log Kow < 3,0. Jei žinoma ir BCF, ir log Kow vertė, naudojama didžiausia išmatuota BCF vertė. Jei naudojami dažikliai, kuriuos leista naudoti maisto produktuose, dokumentų apie biologinio kaupimosi potencialą pateikti nebūtina.

    Vertinimas ir patikra. Pareiškėjas pateikia visų dažiklių, kurių pridėta į gaminį, saugos duomenų lapų kopijas, kartu pateikiama informacija apie jų BCF ir (arba) log Kow vertę arba pateikiami dokumentai, kuriais užtikrinama, kad atitinkamą dažiklį leidžiama naudoti maisto produktuose.

    4 kriterijus. Pakuotė

    a)   Pirminė pakuotė

    Pirminė pakuotė tiesiogiai liečiasi su turiniu.

    Neleidžiama naudoti papildomos parduodamo gaminio pakuotės, pvz., kartono dėžutės, į kurią dedamas buteliukas, išskyrus antrinę pakuotę, į kurią kartu pakuojami du ar daugiau gaminių (pvz., gaminys ir papildymo priemonė).

    Vertinimas ir patikra. Pareiškėjas pateikia pasirašytą atitikties deklaraciją.

    b)   Pakuotės poveikio koeficientas (PIR)

    Kiekvienos pakuotės, į kurią supakuotas parduodamas gaminys, poveikio koeficientas (PIR) turi būti mažesnis nei 0,28 g pakuotės vienam gaminio gramui. Šis reikalavimas netaikomas į metalinius aerozolinius flakonus supakuotoms priemonėms, naudojamoms prieš skutimąsi.

    PIR apskaičiuojamas (kiekvienai pakuotei atskirai) pagal formulę:

    PIR = (W + (Wrefill × F) + N + (Nrefill × F))/(D + (Drefill × F))

    kur:

    W

    pakuotės masė (pirminė pakuotė ir antrinės pakuotės dalis ( 8 ), įskaitant etiketes) (g)

    Wrefill

    papildymo pakuotės masė (pirminė pakuotė ir antrinės pakuotės dalis (8) , įskaitant etiketes) (g)

    N

    pakuotės, pagamintos iš neperdirbtų ir iš ne iš atsinaujinančių šaltinių gautų medžiagų, masė (pirminė pakuotė ir antrinės pakuotės dalis (8) , įskaitant etiketes) (g)

    Nrefill

    papildymo pakuotės, pagamintos iš neperdirbtų ir iš ne iš atsinaujinančių šaltinių gautų medžiagų, masė (pirminė pakuotė ir antrinės pakuotės dalis (8) , įskaitant etiketes) (g)

    D

    originalioje pakuotėje esančio gaminio masė (g)

    Drefill

    papildymo pakuotėje esančio gaminio masė (g)

    F

    papildymo priemonių vienetų skaičius, kad būtų pasiektas bendras galimo pakartotinio užpildymo kartų skaičius, apskaičiuojamas taip:

    F = V × R/Vrefill

    kur:

    V

    originalios pakuotės talpa (ml)

    Vrefill

    papildymo pakuotės talpa (ml)

    R

    galimo pakartotinio užpildymo kartų skaičius. Jis rodo, kiek kartų galima pakartotinai užpildyti originalią pakuotę. Jei F nėra sveikasis skaičius, jis apvalinamas iki didesniojo sveikojo skaičiaus.

    Jei papildymo priemonės įsigyti nesiūloma, PIR apskaičiuojamas taip:

    PIR = (W + N)/D

    Gamintojas nurodo numatomų pakartotinio užpildymo kartų skaičių arba naudoja standartines vertes R = 5 (plastikas) ir R = 2 (kartonas).

    Vertinimas ir patikra. Pareiškėjas pateikia apskaičiuotą gaminio PIR. Jo skaičiuoklė pateikiama ES ekologinio ženklo interneto svetainėje. Jei gaminys parduodamas supakuotas į skirtingas (t. y. skirtingos talpos) pakuotes, pateikiamas apskaičiuotas kiekvieno dydžio pakuotės, kurioje supakuotam gaminiui prašoma suteikti ES ekologinį ženklą, PIR. Pareiškėjas pateikia pasirašytą deklaraciją dėl perdirbtos žaliavos, gautos iš vartotojų panaudotų gaminių ar atsinaujinančių šaltinių, kiekio pakuotėje ir, jeigu taikoma, siūlomos pakartotinio užpildymo sistemos aprašymą (papildymo priemonių rūšys, talpa). Kad būtų patvirtinta papildymo pakuotė, pareiškėjas arba mažmenininkas dokumentais patvirtina, kad papildymo priemonėmis prekiaujama rinkoje.

    c)   Pirminės pakuotės dizainas

    Pirminės pakuotės dizainas turi būti toks, kad gaminį būtų lengva tinkamai dozuoti (pvz., viršutinė anga neturi būti per plati) ir kad iš talpyklos būtų galima lengvai pašalinti bent 90 % gaminio. Talpykloje liekantis nepanaudotas gaminio kiekis (R) turi būti mažesnis nei 10 %; jis apskaičiuojamas pagal formulę:

    R = ((m2 – m3)/(m1 – m3)) × 100 (%)

    kur:

    m1

    pirminė pakuotė ir gaminys (g)

    m2

    pirminė pakuotė ir gaminio likutis įprastomis naudojimo sąlygomis (g)

    m3

    tuščia švari pirminė pakuotė (g)

    Vertinimas ir patikra. Pareiškėjas pateikia dozavimo įtaiso aprašymą ir bandymo ataskaitą, kurioje pateikiami pakuotėje liekančio nepanaudoto nuplaunamo kosmetikos gaminio kiekio matavimo rezultatai. Bandymo procedūra likusiam nepanaudotam kiekiui matuoti aprašyta naudotojo vadove, pateikiamame ES ekologinio ženklo interneto svetainėje.

    d)   Perdirbamų plastikinių pakuočių dizainas

    Plastikinių pakuočių dizainas turi būti toks, kad būtų lengviau jas veiksmingai perdirbti – vengiama galimų teršalų ir nesuderinamų medžiagų, kurios apsunkina atskyrimą ir perdirbimą arba dėl kurių blogėja perdirbtų medžiagų kokybė. Etiketėse ar užmaunamosiose etiketėse, kamšteliuose ir, jeigu naudojama, apsauginėse dangose – kiekviename iš jų arba visuose kartu – neturi būti 5 lentelėje išvardytų medžiagų ir sudedamųjų dalių.



    5 lentelė

    Medžiagos ir sudedamosios dalys, kurias draudžiama naudoti pakuočių elementuose

    Pakuotės elementas

    Draudžiamos medžiagos ir sudedamosios dalys (1)

    Etiketė ar užmaunamoji etiketė

    — PS etiketė ar užmaunamoji etiketė, naudojamos kartu su PET, PP arba HDPE buteliukais

    — PVC etiketė ar užmaunamoji etiketė, naudojamos kartu su PET, PP arba HDPE buteliukais

    — PETG etiketė ar užmaunamoji etiketė, naudojamos kartu su PET buteliukais

    — Užmaunamosios etiketės, pagamintos iš kitokio polimero nei buteliukai

    — Metalizuotos arba prie pakuotės prilydytos etiketės ar užmaunamosios etiketės

    Kamštelis

    — PS kamštelis, naudojamas kartu su PET, PP arba HDPE buteliukais

    — PVC kamštelis, naudojamas kartu su PET, PP arba HDPE buteliukais

    — PETG kamšteliai ir (arba) kamštelio medžiaga, kurios tankumas didesnis kaip 1 g/cm3, naudojami su PET buteliukais

    — Iš metalo, stiklo, EVA pagaminti kamšteliai

    — Iš silikono pagaminti kamšteliai. Išimtis taikoma mažesnio nei 1 g/cm3 tankio silikono kamšteliams, naudojamiems su PET buteliukais, ir didesnio nei 1 g/cm3 tankio silikono kamšteliams, naudojamiems su PP arba HDPE buteliukais

    — Metalinė folija ar tarpikliai, kurie praėmus gaminį lieka prikibę prie buteliuko ar jo kamštelio

    Apsauginės dangos

    — Poliamidas, EVOH, funkciniai poliolefinai, metalizuotos ir šviesos nepraleidžiančios dangos

    (1)   EVA – etileno vinilacetatas, EVOH – etilenvinilo alkoholis, HDPE – didelio tankio polietilenas, PET – polietileno tereftalatas, PETG – glikoliu modifikuotas polietileno tereftalatas, PP – polipropilenas, PS – polistirenas, PVC – polivinilchloridas.

    Pompoms ir aerozoliniams flakonams šis reikalavimas netaikomas.

    Vertinimas ir patikra. Pareiškėjas pateikia pasirašytą atitikties deklaraciją, kurioje nurodo pakuotės (įskaitant talpyklą, etiketę ar užmaunamąją etiketę, klijus, kamštelį ir apsauginę dangą) medžiagų sudėtį, ir kartu pateikia pirminės pakuotės pavyzdį.

    5 kriterijus. Alyvpalmių aliejaus, alyvpalmių sėklų aliejaus ir jų darinių gavimas iš tvarių šaltinių

    Gaminyje naudojamas alyvpalmių aliejus, alyvpalmių sėklų aliejus ir jų dariniai turi būti gaunami iš plantacijų, atitinkančių tvaraus tvarkymo kriterijus, kuriuos parengė daug suinteresuotųjų subjektų vienijančios organizacijos, kurioms priklauso įvairūs nariai, įskaitant NVO, pramonės ir valdžios atstovus.

    Vertinimas ir patikra. Pareiškėjas pateikia trečiosios šalies išduotą sertifikatą, kad gaminiui gaminti naudojamas alyvpalmių aliejus ir alyvpalmių sėklų aliejus gaunami iš tvariai tvarkomų plantacijų. Pripažįstami sertifikatai – RSPO (Roundtable on Sustainable Palm Oil) (taikant tapatybės užtikrinimo, atskyrimo ir masės balanso principus) ar kitos lygiavertės sistemos, grindžiamos daug suinteresuotųjų subjektų vienijančių organizacijų parengtais tvaraus tvarkymo kriterijais. Alyvpalmių aliejaus ir alyvpalmių sėklų aliejaus cheminių darinių ( 9 ) tvarumas gali būti įrodomas naudojantis prekybos sertifikatais sistemomis, pvz., „GreenPalm“ ar lygiavertėmis sistemomis.

    6 kriterijus. Tinkamumas naudoti

    Atliekant laboratorinį (-ius) bandymą (-us) ir vartotojų tyrimą įrodoma, kad gaminys atlieka pagrindinę funkciją (pvz., švarinti, išlaikyti gerą būklę) ir nurodomas antrines funkcijas (pvz., apsaugoti nuo pleiskanų, spalvos blukimo). Bandymai atliekami laikantis Kosmetikos gaminių veiksmingumo vertinimo gairių ( 10 ) ir nurodymų, pateiktų naudotojo vadove, kurį galima rasti ES ekologinio ženklo svetainėje.

    Vertinimas ir patikra. Pareiškėjas dokumentais pagrindžia bandymų, atliktų siekiant išbandyti gaminio veiksmingumą, protokolą. Pareiškėjas pateikia šio protokolo rezultatus, kurie rodo, kad gaminys atlieka pagrindinę ir antrines funkcijas, nurodytas gaminio etiketėje ar ant pakuotės.

    7 kriterijus. ES ekologinio ženklo etiketėje pateikiama informacija

    Neprivaloma etiketė, kurioje yra teksto langelis su tokiu įrašu:

     Mažesnis poveikis vandens ekosistemoms.

     Atitinka griežtus biologinio skaidumo reikalavimus.

     Mažiau pakuočių atliekų.

    Neprivalomos etiketės su teksto langeliu naudojimo rekomendacijos pateiktos Ekologinio ženklo naudojimo gairėse, paskelbtose interneto svetainėje:

    http://ec.europa.eu/environment/ecolabel/documents/logo_guidelines.pdf.

    Vertinimas ir patikra. Pareiškėjas pateikia gaminio etiketės pavyzdį arba grafinį ES ekologiniu ženklu pažymėtos pakuotės vaizdą ir pasirašytą atitikties deklaraciją.




    Priedėlis

    Ploviklių ingredientų duomenų bazės (PIDB) sąrašas

    PIDB sąrašas (A dalis) – tai sąrašas, kuriame pateikiama informacija apie ploviklių sudėtyje paprastai naudojamų ingredientų toksiškumą vandens organizmams ir biologinį skaidumą. Sąraše pateikiama informacija apie įvairių plovimo ir valymo priemonėse naudojamų cheminių medžiagų toksiškumą ir biologinį skaidumą. Sąrašas nėra baigtinis, tačiau PIDB sąrašo B dalyje pateikiamos gairės dėl į PIDB sąrašą neįtrauktų cheminių medžiagų atitinkamų skaičiavimo parametrų (pvz., toksiškumo koeficiento (TF) ir skaidumo koeficiento (DF), naudojamų ribiniam skiedimo tūriui apskaičiuoti) nustatymo. Sąrašas yra bendro pobūdžio informacijos šaltinis ir į jį įtrauktos cheminės medžiagos nėra automatiškai patvirtintos naudoti ES ekologiniu ženklu paženklintuose gaminiuose.

    PIDB sąrašo A ir B dalis galima rasti ES ekologinio ženklo interneto svetainėje:

    http://ec.europa.eu/environment/ecolabel/documents/did_list/didlist_part_a_en.pdf,

    http://ec.europa.eu/environment/ecolabel/documents/did_list/didlist_part_b_en.pdf.

    Cheminių medžiagų, apie kurių toksiškumą vandens organizmams ir biologinį skaidumą neturima duomenų, TF ir DF vertėms nustatyti galima pasinaudoti struktūrine analogija su panašiomis cheminėmis medžiagomis. Tokią struktūrinę analogiją tvirtina kompetentinga institucija, suteikianti ES ekologinio ženklo licenciją. Kitu atveju, taikant toliau nurodytus parametrus, taikomas blogiausiojo atvejo metodas.

    Blogiausiojo atvejo metodas



     

    Ūminis toksiškumas

    Lėtinis toksiškumas

    Skaidymas

    Sudedamoji medžiaga

    LC50/EC50

    SF(ūminis)

    TF(ūminis)

    NOEC (1)

    SF(lėtinis) (1)

    TF(lėtinis)

    DF

    Aerobinis

    Anaerobinis

    Pavadinimas

    1 mg/l

    10 000

    0,0001

     

     

    0,0001

    1

    P

    N

    (*1)   Jei nerandama priimtinų lėtinio toksiškumo duomenų, šios skiltys paliekamos tuščios. Tokiu atveju TF(lėtinis) prilyginamas TF(ūminis).

    Lengvo biologinio skaidumo patvirtinimas

    Taikomi šie lengvo biologinio skaidumo bandymo metodai:

    1. Iki 2015 m. gruodžio 1 d.:

    Direktyvoje 67/548/EEB numatyti lengvo biologinio skaidumo bandymų metodai, visų pirma tos direktyvos V.C4 priede aprašyti metodai arba jiems lygiaverčiai OECD 301 A–F bandymų metodai, arba jiems lygiaverčiai ISO bandymai.

    10 dienų laikotarpio principas netaikomas paviršinio aktyvumo medžiagoms. Direktyvos 67/548/EEB V.C4-A ir C4-B prieduose nurodytų bandymų (ir jiems lygiaverčių OECD 301 A bei E bandymų ir lygiaverčių ISO bandymų) rezultatų atitikimo lygis turi būti 70 %, o C4-C, D, E ir F (ir jiems lygiaverčių OECD 301 B, C, D bei F ir lygiaverčių ISO bandymų) – 60 %

    arba

    Reglamente (EB) Nr. 1272/2008 numatyti bandymų metodai.

    2. Po 2015 m. gruodžio 1 d.:

    Reglamente (EB) Nr. 1272/2008 numatyti bandymų metodai.

    Anaerobinio biologinio skaidumo patvirtinimas

    Standartinis anaerobinio skaidumo bandymas yra EN ISO 11734, ECETOC Nr. 28 (1988 m. birželio mėn.), OECD 311 arba lygiavertis bandymo metodas, taikant 60 % galutinio skaidumo anaerobinėmis sąlygomis reikalavimą. Norint patvirtinti, kad 60 % galutinis skaidumas buvo pasiektas anaerobinėmis sąlygomis, gali būti taikomi bandymų metodai, kuriuose imituojamos atitinkamos anaerobinės aplinkos sąlygos.

    Ekstrapoliavimas į PIDB sąrašą neįtrauktų cheminių medžiagų atveju

    Jei sudedamosios medžiagos į PIDB sąrašą neįtrauktos, būtinus dokumentus, kuriais patvirtinamas anaerobinis biologinis skaidumas, galima gauti taip:

    1) Taikoma pagrįsta ekstrapoliacija. Bandymų rezultatai, gauti su viena žaliava, taikomi panašios struktūros paviršinio aktyvumo medžiagų galutiniam anaerobiniam skaidumui ekstrapoliuoti. Jei tam tikros paviršinio aktyvumo medžiagos (ar homologų grupės) anaerobinis biologinis skaidumas yra patvirtintas pagal PIDB sąrašą, galima daryti prielaidą, kad panašaus tipo paviršinio aktyvumo medžiaga taip pat yra biologiškai skaidi anaerobinėmis sąlygomis (pvz., C12–15 A 1–3 EO sulfatas [PIDB Nr. 8] yra biologiškai skaidus anaerobinėmis sąlygomis, taigi galima daryti prielaidą, kad panašus anaerobinis biologinis skaidumas būdingas ir C12–15 A 6 EO sulfatui). Kai aktyviosios paviršiaus medžiagos anaerobinis biologinis skaidumas yra patvirtintas taikant atitinkamą bandymų metodą, galima daryti prielaidą, kad panašaus tipo aktyvioji paviršiaus medžiaga taip pat yra biologiškai skaidi anaerobinėmis sąlygomis (pvz., literatūros duomenimis, patvirtinančiais alkilo esterio amonio druskų grupei priklausančių paviršinio aktyvumo medžiagų anaerobinį biologinį skaidumą, galima naudotis kaip dokumentais, kuriais patvirtinamas panašus kitų ketvirtinių amonio druskų, turinčių esterio jungčių alkilo grandinėje (-se), anaerobinis biologinis skaidumas).

    2) Atliekamas anaerobinio skaidumo atrankos bandymas. Jei būtini nauji bandymai, atliekamas atrankos bandymas taikant EN ISO 11734, ECETOC Nr. 28 (1988 m. birželio mėn.), OECD 311 arba lygiavertį metodą.

    3) Atliekamas mažos dozės skaidumo bandymas. Jei būtini nauji bandymai ir esama eksperimentinių problemų su atrankos bandymu (pvz., slopinimas dėl bandomosios cheminės medžiagos toksiškumo), bandymai pakartojami naudojant mažą paviršinio aktyvumo medžiagos dozę ir stebimas skilimas matuojant 14C ar atliekant cheminę analizę. Bandymai su mažomis dozėmis gali būti atliekami taikant OECD 308 (2000 m. rugpjūčio mėn.) arba lygiavertį metodą.



    ( 1 ) 2009 m. lapkričio 30 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1223/2009 dėl kosmetikos gaminių (OL L 342, 2009 12 22, p. 59).

    ( 2 ) http://ec.europa.eu/environment/ecolabel/documents/did_list/didlist_part_a_en.pdf,

    http://ec.europa.eu/environment/ecolabel/documents/did_list/didlist_part_b_en.pdf

    ( 3 ) PIDB Nr. – sudedamosios medžiagos numeris PIDB sąraše.

    ( 4 ) 2006 m. gruodžio 18 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1907/2006 dėl cheminių medžiagų registracijos, įvertinimo, autorizacijos ir apribojimų (REACH), įsteigiantis Europos cheminių medžiagų agentūrą, iš dalies keičiantis Direktyvą 1999/45/EB bei panaikinantis Tarybos reglamentą (EEB) Nr. 793/93, Komisijos reglamentą (EB) Nr. 1488/94, Tarybos direktyvą 76/769/EEB ir Komisijos direktyvas 91/155/EEB, 93/67/EEB, 93/105/EB bei 2000/21/EB (OL L 396, 2006 12 30, p. 1).

    ( 5 ) 2008 m. gruodžio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1272/2008 dėl cheminių medžiagų ir mišinių klasifikavimo, ženklinimo ir pakavimo, iš dalies keičiantis ir panaikinantis direktyvas 67/548/EEB bei 1999/45/EB ir iš dalies keičiantis Reglamentą (EB) Nr. 1907/2006 (OL L 353, 2008 12 31, p. 1).

    ( 6 ) 1967 m. birželio 27 d. Tarybos direktyva 67/548/EEB dėl įstatymų ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių pavojingų medžiagų klasifikavimą, pakavimą ir ženklinimą etiketėmis, suderinimo (OL 196, 1967 8 16, p. 1).

    ( 7 ) http://echa.europa.eu/chem_data/authorisation_process/candidate_list_table_en.asp.

    ( 8 ) Antrinės pakuotės masės dalis (pvz., 50 % visos antrinės pakuotės masės, jei parduodami 2 kartu supakuoti gaminiai).

    ( 9 ) Apibrėžta RSPO taisyklėse, taikomose namų ir kūno priežiūros priemonių dariniams (RSPO Rules for Home and Personal Care Derivatives), kurias galima rasti adresu http://www.greenpalm.org/upload/files/45/RSPO_Guiding_Rules_for_HPC_derivativesV9.pdf.

    ( 10 ) Paskelbta adresu https://www.cosmeticseurope.eu/publications-cosmetics-europe-association/guidelines.html?view=item&id=23 ir ES ekologinio ženklo svetainėje.

    Top