Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32020L1828

    Vartotojų apsauga – atstovaujamieji ieškiniai

    Vartotojų apsauga – atstovaujamieji ieškiniai

     

    DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

    Direktyva (ES) 2020/1828 dėl atstovaujamųjų ieškinių siekiant apsaugoti vartotojų kolektyvinius interesus, kuria panaikinama Direktyva 2009/22/EB

    KOKS ŠIOS DIREKTYVOS TIKSLAS?

    Šia direktyva Europos Sąjungos (ES) valstybių narių paskirtoms organizacijoms ar viešiesiems subjektams suteikiami įgaliojimai vartotojų grupių vardu pareikšti atstovaujamuosius ieškinius (įskaitant tarpvalstybinius atstovaujamuosius ieškinius) uždraudžiamųjų priemonių ir teisių gynimo priemonių tikslu. Tarp tokių priemonių yra reikalavimas, kad prekiautojai, pažeidžiantys vartotojų teises tokiose srityse kaip finansinės paslaugos, kelionės ir turizmas, energetika, sveikata, telekomunikacijos ir duomenų apsauga, sumokėtų kompensaciją atitinkamai ir kaip numatyta pagal ES ar nacionalinės teisės aktus.

    Kadangi teisminiai ir administraciniai procesai gali efektyviai ir veiksmingai prisidėti prie vartotojų kolektyvinių interesų apsaugos, valstybėms narėms paliekama diskrecija nuspręsti, ar atstovaujamąjį ieškinį galima pareikšti teisminiame ar administraciniame procese arba abiejuose, priklausomai nuo atitinkamos teisės srities arba atitinkamo ekonomikos sektoriaus.

    PAGRINDINIAI ASPEKTAI

    Kompetentingi subjektai

    Valstybės narės paskiria subjektus, kurie galės pareikšti atstovaujamuosius ieškinius vartotojų (kompetentingų subjektų) vardu.

    Kompetentingas subjektas gali pareikšti atstovaujamuosius ieškinius kitoje nei jį paskyrusioje valstybėje narėje (tarpvalstybiniai ieškiniai), jeigu:

    • jis yra juridinis asmuo, kuris yra įsteigtas pagal jį paskyrusios valstybės narės nacionalinę teisę;
    • jis gali įrodyti, kad iki jo prašymo dėl paskyrimo pateikimo 12 mėnesių vykdė faktinę viešąją veiklą saugodamas vartotojų interesus;
    • jis yra ne pelno siekiančio pobūdžio;
    • pagal jo įstatuose nurodytą tikslą jis turi teisėtą interesą apsaugoti vartotojų interesus, kaip numatyta direktyvos I priede nurodytos ES teisės nuostatose;
    • jam netaikomas nemokumo procesas arba jis nėra paskelbtas nemokiu;
    • jis yra nepriklausomas ir jam nedaro įtakos asmenys, kurie nėra vartotojai, visų pirma rinkos dalyviai;
    • jis yra nustatęs procedūras, kuriomis užkertamas kelias tokiai įtakai ir interesų konfliktui;
    • jis viešai pateikia informaciją apie savo finansavimo šaltinius;
    • jis pateikia informaciją apie savo organizacinę, valdymo ir narystės struktūrą, tikslus, darbo metodus ir veiklą;
    • jis viešai atskleidžia informaciją, įrodančią, kad jis atitinka visus nurodytus kriterijus.

    Valstybės narės taip pat gali nuspręsti, kad išvardyti kriterijai būtų taikomi iš anksto skiriant kompetentingus subjektus vidaus (juos paskyrusioje valstybėje narėje) atstovaujamųjų ieškinių pareiškimo tikslu. Valstybės narės gali ad hoc pagrindu paskirti kompetentingus subjektus konkretaus vidaus atstovaujamojo ieškinio pareiškimo tikslu.

    Europos Komisija internetiniame portale paskelbia kompetentingų subjektų, paskirtų tarpvalstybinių ieškinių pareiškimo tikslu, sąrašą, kuris prireikus atnaujinamas.

    Uždraudžiamosios priemonės

    Uždraudžiamoji priemonė yra laikina arba galutinė priemonė, kuria nutraukiama arba uždraudžiama praktika. Jos abi gali būti naudojamos esamai praktikai sustabdyti arba neišvengiamai praktikai uždrausti. Tai taip pat gali būti (atsižvelgiant į nacionalinę teisę) numatyta pareiga paskelbti teismo sprendimą arba taisomąjį pareiškimą.

    Kompetentingas subjektas neprivalo įrodyti, kad nuo pažeidimo nukentėję atskiri vartotojai patyrė faktinių nuostolių ar faktinę žalą arba esama prekiautojo tyčios ar neatsargumo.

    Teisių gynimas

    Teisių gynimo priemone prekiautojas įpareigojamas imtis taisomųjų veiksmų, pavyzdžiui, atitinkamai ir kaip numatyta pagal ES ar nacionalinę teisę sumokėti kompensaciją, atlikti remonto darbus, pakeisti prekę, sumažinti kainą, nutraukti sutartį arba atlyginti sumokėtą kainą.

    Valstybės narės užtikrina, kad:

    • vartotojams, kurie aiškiai ar numanomai išreiškė savo norą atstovaujamojo ieškinio atveju būti atstovaujamais („sutikimo dalyvauti“ ar „atsisakymo dalyvauti“ mechanizmas), negalėtų būti atstovaujama kituose atstovaujamuosiuose ieškiniuose tuo pačiu ieškinio pagrindu to paties prekiautojo atžvilgiu, taip pat kad jie negalėtų atskirai pareikšti ieškinio tuo pačiu ieškinio pagrindu to paties prekiautojo atžvilgiu;
    • vartotojai negautų kompensacijos daugiau nei vieną kartą to paties ieškinio pagrindu;
    • teisių gynimo priemone vartotojams būtų suteikta teisė gauti naudos iš ta teisių gynimo priemone numatytų taisomųjų veiksmų ir tuo tikslu nereikėtų pareikšti atskiro ieškinio;
    • būtų nustatytos taisyklės dėl terminų, iki kurių atskiri vartotojai gali pasinaudoti teisių gynimo priemonėmis.

    Šie taisomieji veiksmai turi nedaryti poveikio papildomiems taisomiesiems veiksmams, kurie nebuvo to atstovaujamojo ieškinio dalykas.

    Siekiant išvengti interesų konflikto tais atvejais, kai atstovaujamąjį ieškinį dėl teisių gynimo priemonių finansuoja trečioji šalis, tokį finansavimą leidžiančios valstybės narės privalo visų pirma užtikrinti, kad:

    • kompetentingų subjektų sprendimams finansavimą teikianti trečioji šalis nedarytų nederamos įtakos taip, kad būtų pakenkta atstovaujamuoju ieškiniu suinteresuotų vartotojų kolektyviniams interesams;
    • atstovaujamasis ieškinys nebūtų pareiškiamas finansavimo teikėjo konkurento atžvilgiu arba atsakovo, nuo kurio yra priklausomas finansavimo teikėjas, atžvilgiu.

    Taikūs susitarimai

    Valstybės narės turi užtikrinti, kad:

    • kompetentingas subjektas ir prekiautojas galėtų kartu pasiūlyti taikų susitarimą dėl teisių gynimo;
    • teismas ar administracinė institucija, pasikonsultavęs (-usi) su kompetentingu subjektu ir prekiautoju, kompetentingą subjektą ir prekiautoją galėtų paraginti per pagrįstą terminą pasiekti taikų susitarimą dėl teisių gynimo;
    • teismo ar administracinės institucijos patvirtinti taikūs susitarimai būtų privalomi kompetentingam subjektui, prekiautojui ir atskiriems suinteresuotiems vartotojams, tačiau valstybės narės galėtų nustatyti taisykles, pagal kurias suinteresuoti vartotojai priimtų arba atmestų taikų susitarimą.

    Proceso išlaidos

    • Bylą pralaimėjusi šalis iš esmės privalo padengti proceso išlaidas.
    • Atstovaujamuoju ieškiniu suinteresuoti atskiri vartotojai proceso išlaidų nedengia, išskyrus tais atvejais, kai išlaidos kilo dėl tyčinio ar neatsargaus atskiro vartotojo elgesio.
    • Valstybės narės privalo nustatyti taisykles, kuriomis siekiama užtikrinti, kad proceso išlaidos, susijusios su atstovaujamaisiais ieškiniais, kompetentingiems subjektams nekliudytų veiksmingai naudotis jų teise prašyti taikyti uždraudžiamąsias priemones.
    • Valstybės narės gali nustatyti taisykles, kuriomis kompetentingiems subjektams iš vartotojų, kurie nori būti atstovaujami kompetentingo subjekto konkrečiame atstovaujamajame ieškinyje dėl teisių gynimo priemonių, būtų leidžiama reikalauti sumokėti nedidelį dalyvio mokestį ar panašų mokestį dėl to, kad jie galėtų dalyvauti tame atstovaujamajame ieškinyje.

    Sankcijos

    Valstybės narės privalo:

    • nustatyti taisykles dėl sankcijų, taikytinų, jeigu nesilaikoma ar atsisakoma laikytis uždraudžiamosios priemonės, pareigos informuoti ir pareigos atskleisti įrodymus;
    • užtikrinti, kad būtų įgyvendintos taisyklės, o numatytos sankcijos būtų veiksmingos, proporcingos ir atgrasomos.

    Panaikinimas

    Nuo 2023 m. birželio 25 d. Direktyva 2009/22/EB (žr. santrauką) panaikinama ir pakeičiama Direktyva (ES) 2020/1828.

    NUO KADA TAIKOMA ŠI DIREKTYVA?

    Direktyva įsigaliojo 2020 m. gruodžio 24 d. Valstybės narės turi perkelti ją į savo teisę ne vėliau kaip 2022 m. gruodžio 25 d. ir pradėti taikyti nuo 2023 m. birželio 25 d.

    KONTEKSTAS

    Direktyva yra dokumentų rinkinio „Naujos galimybės vartotojams“ dalis.

    Daugiau informacijos žr.:

    PAGRINDINIS DOKUMENTAS

    2020 m. lapkričio 25 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva (ES) 2020/1828 dėl atstovaujamųjų ieškinių siekiant apsaugoti vartotojų kolektyvinius interesus, kuria panaikinama Direktyva 2009/22/EB (OL L 409, 2020 12 4, p. 1–27).

    Paskesni Direktyvos 2020/1828/ES daliniai pakeitimai buvo įterpti į pradinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

    paskutinis atnaujinimas 02.05.2023

    Į viršų