Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32015R0760

    Ilgalaikės investicijos į ES ekonomiką

    Ilgalaikės investicijos į ES ekonomiką

     

    DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

    Reglamentas (ES) 2015/760 dėl Europos ilgalaikių investicijų fondų, iš dalies pakeistas Reglamentu (ES) 2023/606

    KOKS ŠIO REGLAMENTO TIKSLAS?

    • Reglamentu (ES) 2015/760 nustatomos Europos Sąjungos (ES) taisyklės dėl Europos ilgalaikių investicinių fondų (ELTIF) veiklos leidimų išdavimo, investavimo politikos ir veiklos sąlygų*.
    • Iš dalies keičiančiu Reglamentu (ES) 2023/606, kuris taikomas nuo 2024 m. sausio 10 d., nustatomos naujos taisyklės dėl reikalavimus atitinkančio turto ir investicijų apimties, portfelio sudėties ir diversifikavimo reikalavimų, grynųjų pinigų skolinimosi ir kitų fondo taisyklių, taip pat reikalavimai, susiję su ELTIF veiklos leidimais, investavimo politika ir veiklos sąlygomis. Jų tikslas – sudaryti palankesnes sąlygas pritraukti ir nukreipti kapitalą ilgalaikėms investicijoms į realiąją ekonomiką, įskaitant investicijas, kuriomis skatinamas Europos žaliasis kursas ir kitos prioritetinės sritys, pavyzdžiui, energetika, transportas, socialinė infrastruktūra ir darbo vietų kūrimas.

    PAGRINDINIAI ASPEKTAI

    Reglamentu (ES) 2015/760 nustatomos vienodos ES alternatyvaus investavimo fondų (ES AIF) arba ES AIF padalinių, kurie ES platinami kaip ELTIF, veiklos leidimų išdavimo, investavimo politikos ir veiklos sąlygų taisyklės. Šioje neoficialioje ir neišsamioje santraukoje, kuri negali būti laikoma investicine ar teisine konsultacija, pateikiamos bendrosios normatyvinės taisyklės, taikomos nuo 2024 m. sausio 10 d.

    Portfelio reikalavimus atitinkanti įmonė

    Portfelio reikalavimus atitinkanti įmonė pradinės investicijos metu turi atitikti šiuos reikalavimus:

    Reikalavimus atitinkantis investicinis turtas

    Turtas gali būti investuojamas į ELTIF tik tuo atveju, jei jis patenka į vieną iš kelių kategorijų:

    • nuosavo kapitalo arba kvazinuosavo kapitalo priemonės:
      • kurias išleido portfelio reikalavimus atitinkanti įmonė ir kurias ELTIF įsigijo iš tos įmonės arba iš trečiosios šalies antrinėje rinkoje,
      • kurias išleido portfelio reikalavimus atitinkanti įmonė mainais į nuosavo kapitalo arba kvazinuosavo kapitalo priemonę, kurią ELTIF anksčiau įsigijo iš tos įmonės arba iš trečiosios šalies antrinėje rinkoje,
      • kurias išleido įmonė, kurioje portfelio reikalavimus atitinkanti įmonė turi kapitalo dalį mainais į ELTIF įsigytą nuosavo kapitalo arba kvazinuosavo kapitalo priemonę;
    • reikalavimus atitinkančios portfelio įmonės išleistos skolos priemonės;
    • paskolos, kurias ELTIF suteikė reikalavimus atitinkančiai portfelio įmonei ir kurių terminas neviršija ELTIF gyvavimo trukmės;
    • vieno ar kelių kitų ELTIF, Europos rizikos kapitalo fondų (EuVECA), Europos socialinio verslumo fondų (EuSEF), kolektyvinio investavimo į perleidžiamus vertybinius popierius subjektų (UNITS) ir ES AIF, valdomų ES AIF valdytojų (ES AIFV), investiciniai vienetai ar akcijos, jei šie subjektai investuoja į reikalavimus atitinkančias investicijas ir patys nėra investavę daugiau kaip 10 proc. savo turto į bet kurį kitą kolektyvinio investavimo subjektą;
    • realusis turtas*;
    • paprastas, skaidrus ir standartizuotas pakeitimas vertybiniais popieriais, kai pagrindinės pozicijos atitinka vieną iš šių kategorijų:
      • Deleguotojo reglamento (ES) 2019/1851 1 straipsnio a punkto i, ii arba iv papunktyje išvardytas turtas, arba
      • Deleguotojo reglamento (ES) 2019/1851 1 straipsnio a punkto vii arba viii papunktyje išvardytas turtas, jei pajamos iš pakeitimo vertybiniais popieriais obligacijų naudojamos ilgalaikėms investicijoms finansuoti arba refinansuoti;
    • obligacijos, kurias pagal Reglamentą (ES) 2023/2631 dėl Europos žaliųjų obligacijų išleido reikalavimus atitinkanti portfelio įmonė.

    ELTIF turėtų investuoti ne mažiau kaip 55 proc. savo kapitalo į reikalavimus atitinkantį investicinį turtą.

    Leidimų išdavimas

    Prašyme išduoti ELTIF veiklos leidimą pateikiama:

    • fondo taisyklės ar steigimo dokumentai*;
    • informacija apie siūlomo ELTIF valdytojo tapatybę, dabartinę ir ankstesnę fondų valdymo veiklos patirtį ir biografiją;
    • jei ELTIF gali būti platinamas mažmeniniams investuotojams, informacijos, kuri bus pateikta investuotojams, aprašymas, įskaitant mažmeninių investuotojų pateiktų skundų nagrinėjimo tvarkos aprašymą;
    • depozitoriumo* tapatybės informacija ir, jei ELTIF, kuris gali būti platinamas mažmeniniams investuotojams, kompetentinga institucija reikalauja, rašytinis susitarimas su depozitoriumu;
    • investuotojams skelbtinos informacijos aprašas, įskaitant neprofesionaliųjų investuotojų pateikiamų skundų nagrinėjimo tvarkos aprašą;
    • papildoma informacija ELTIF finansuojamų* ir finansuojančiųjų* struktūrų atveju.

    Reglamente taip pat išvardijami dokumentai, kuriuos ES AIFV, prašantis valdyti kitoje valstybėje narėje įsteigtą ELTIF, turi pateikti ELTIF kompetentingai institucijai.

    Kreiptis dėl veiklos leidimo gali tik tie fondo valdytojai, kurie turi veiklos leidimą pagal Direktyvą 2011/61/ES (žr. santrauką).

    Europos vertybinių popierių ir rinkų institucija tvarko viešą centrinį registrą, kuriame nurodomas kiekvienas pagal šį reglamentą veiklos leidimą gavęs ELTIF, jo valdytojas ir kompetentinga institucija, leidimo išdavimo data, ELTIF platinimo pradžios data ir kt.

    Atsakomybė

    Valdytojai yra atsakingi už tai, kad būtų užtikrinama atitiktis šio reglamento reikalavimams, ir už bet kokius šio reglamento pažeidimus. Jie taip pat atsako už visus nuostolius ar žalą, patiriamus dėl šio reglamento nesilaikymo.

    Investavimo politika

    ELTIF privalo laikytis specialių investavimo taisyklių.

    • Jie privalo investuoti ne mažiau kaip 55 proc. savo kapitalo į reikalavimus atitinkantį turtą.
    • Pirmiau nurodyti investavimo apribojimai netaikomi ELTIF, kurių investiciniai vienetai ar akcijos platinami tik profesionaliems investuotojams.
    • Paprastai ELTIF gali investuoti ne daugiau kaip:
      • 20 proc. savo kapitalo į priemones, kurias išleidžia bet kuri viena portfelio reikalavimus atitinkanti įmonė, arba vienai tokiai įmonei suteikiamas paskolas;
      • 20 proc. savo kapitalo į vieną realiojo turto objektą;
      • 20 proc. savo kapitalo į vieno ELTIF, Europos rizikos kapitalo fondo, Europos socialinio verslumo fondo, kolektyvinio investavimo į perleidžiamus vertybinius popierius subjekto ar ES AIF, kurį valdo ES AIFV, investicinius vienetus ar akcijas;
      • 10 proc. savo kapitalo į turtą, jei tą turtą išleido bet kuri viena įstaiga, tačiau ELTIF gali padidinti 10 proc. ribą iki 25 proc., jei obligacijas išleido kredito įstaiga, kurios registruota buveinė yra valstybėje narėje ir kuriai pagal įstatymus taikoma speciali valstybinė priežiūra, skirta obligacijų turėtojams apsaugoti.
    • Bendra paprasto, skaidraus ir standartizuoto pakeitimo vertybiniais popieriais vertė ELTIF portfelyje negali viršyti 20 proc. ELTIF kapitalo vertės.
    • Bendra ELTIF sandorio šalies rizikos pozicija, kylanti iš nebiržinių išvestinių finansinių priemonių sandorių, atpirkimo sandorių ar atvirkštinių atpirkimo sandorių, neviršija 10 proc. ELTIF kapitalo vertės.

    ELTIF turtas ir grynųjų pinigų skolinimosi pozicija turi būti derinami su kolektyvinio investavimo subjektų, į kuriuos investavo ELTIF, turtu ir grynųjų pinigų skolinimosi pozicija, siekiant įvertinti ELTIF atitiktį portfelio sudėties ir diversifikavimo reikalavimams bei skolinimosi apribojimams (žr. toliau).

    Grynųjų pinigų skolinimasis

    • ELTIF gali skolintis grynųjų pinigų, jei toks skolinimasis sudaro ne daugiau kaip 50 proc. ELTIF grynųjų aktyvų vertės ELTIF, kurie gali būti parduodami mažmeniniams investuotojams, ir ne daugiau kaip 100 proc. ELTIF grynųjų aktyvų vertės ELTIF, kurie parduodami tik profesionaliems investuotojams.
    • ELTIF valdytojas ELTIF prospekte turi nurodyti, ar ELTIF, įgyvendindamas savo investavimo strategiją, ketina skolintis grynųjų pinigų, o jei taip, jame taip pat turi nurodyti skolinimosi ribas.

    ELTIF investicinių vienetų ar akcijų išpirkimas

    • ELTIF investuotojai negali prašyti išpirkti savo investicinių vienetų ar akcijų iki ELTIF gyvavimo laikotarpio pabaigos. Išpirkimas investuotojams galimas nuo kitos dienos po ELTIF gyvavimo laikotarpio pabaigos.
    • ELTIF taisyklėse arba steigimo dokumentuose turi būti aiškiai nurodyta konkreti ELTIF gyvavimo pabaigos data, taip pat gali būti numatyta teisė laikinai pratęsti ELTIF gyvavimo laikotarpį ir naudojimosi šia teise sąlygos.
    • Nukrypstant nuo šių nuostatų, ELTIF taisyklėse arba steigimo dokumentuose gali būti numatyta išpirkimo galimybė ELTIF gyvavimo laikotarpiu, jei tenkinamos tam tikros sąlygos.
    • ELTIF gyvavimo trukmė turi atitikti ilgalaikį ELTIF pobūdį ir būti suderinama su kiekvieno atskiro ELTIF turto gyvavimo ciklais, vertinant pagal turto nelikvidumo profilį ir ekonominį gyvavimo ciklą bei nustatytą ELTIF investavimo tikslą.
    • Investuotojams visada turi būti suteikta galimybė grąžinti investicijas grynaisiais pinigais. Grąžinimas natūra iš ELTIF turto turi būti galimas tik tam tikromis sąlygomis.

    Neprofesionaliųjų investuotojų apsauga

    Siekiant užtikrinti aukštą mažmeninių investuotojų apsaugos lygį, tinkamumo vertinimas turi būti atliekamas neatsižvelgiant į tai, ar ELTIF investicinius vienetus ar akcijas mažmeniniai investuotojai įsigyja iš ELTIF platintojų ar valdytojų, ar antrinėje rinkoje.

    Platintojas arba, kai ELTIF investicinius vienetus ar akcijas tiesiogiai siūlo ar platina mažmeniniam investuotojui, ELTIF valdytojas privalo paskelbti aiškų rašytinį įspėjimą, kuriuo mažmeninis investuotojas informuojamas apie šiuos dalykus:

    • kai mažmeniniams investuotojams siūlomo ar platinamo ELTIF gyvavimo trukmė viršija 10 metų, kad ELTIF produktas gali būti netinkamas mažmeniniams investuotojams, kurie negali prisiimti tokio ilgalaikio ir nelikvidaus įsipareigojimo;
    • jei ELTIF taisyklėse arba steigimo dokumentuose numatyta galimybė suderinti ELTIF investicinius vienetus ar akcijas, kad tokios galimybės buvimas negarantuoja ir nesuteikia mažmeniniam investuotojui teisės pasitraukti iš atitinkamo ELTIF investicinių vienetų ar akcijų arba jas išpirkti.

    NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?

    • Reglamentas (ES) 2015/760 taikomas nuo 2015 m. gruodžio 9 d.
    • Iš dalies keičiantis Reglamentas (ES) 2023/606 taikomas nuo 2024 m. sausio 10 d.

    KONTEKSTAS

    Europos Komisijos, konsultuojantis su Europos vertybinių popierių ir rinkų institucija, atlikti vertinimai parodė, kad ELTIF rinka neišsiplėtė taip, kaip tikėtasi: fondų skaičius buvo mažas, grynasis turtas nedidelis, jurisdikcijų, kuriose ELTIF buvo įsteigti, skaičius ribotas, o portfelio sudėtis iš esmės buvo orientuota į tam tikrą reikalavimus atitinkančių investicijų kategoriją. 2020 m. Komisijos komunikate, kuriuo pradedamas įgyvendinti naujas kapitalo rinkų sąjungos veiksmų planas, minima būtinybė užtikrinti, kad daugiau investicijų būtų skiriama įmonėms, kurioms reikia kapitalo, ir ilgalaikiams investiciniams projektams, ypač atsigaunant po COVID-19 pandemijos.

    Daugiau informacijos žr.:

    SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

    Europos ilgalaikių investicijų fondai (ELTIF). ELTIF skirti ilgalaikiam kapitalui teikti infrastruktūros, mažųjų ir vidutinių įmonių (MVĮ) ir nekilnojamojo turto projektams. Šiems fondams suteiktas Europos pasas, leidžiantis jais prekiauti tiek mažmeniniams, tiek profesionaliems investuotojams. Jiems taikomos griežtos taisyklės dėl jų investavimo politikos ir rinkodaros veiklos, todėl investuotojams užtikrinamos griežtos apsaugos priemonės.
    Realusis turtas. Turtas, kuris turi vertę dėl savo pobūdžio ir savybių, pavyzdžiui, nekilnojamasis turtas.
    Steigimo dokumentai. Oficialūs dokumentai, užregistruoti valdžios institucijoje ir teisiškai patvirtinantys įmonės steigimą.
    Depozitoriumas. Bankas arba bendrovė, reguliuojama pagal Alternatyvaus investavimo fondų valdytojų direktyvą (AIFMD), kuri, be kitų funkcijų, yra atsakinga už turto saugojimą, pinigų srautų stebėseną ir alternatyvaus investavimo fondų veiklos priežiūrą siekiant padidinti investuotojų apsaugą.
    Finansuojamasis ELTIF. ELTIF arba investicinė grupė, į kurią kitas ELTIF investuoja ne mažiau kaip 85 proc. savo turto į investicinius vienetus ar akcijas.
    Finansuojantysis ELTIF. ELTIF arba investicinis padalinys, kuriam leista investuoti ne mažiau kaip 85 proc. savo turto į kito ELTIF arba ELTIF investicinio padalinio investicinius vienetus ar akcijas.

    PAGRINDINIS DOKUMENTAS

    2015 m. balandžio 29 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2015/760 dėl Europos ilgalaikių investicijų fondų (OL L 123, 2015 5 19, p. 98–121)

    Vėlesni Reglamento (ES) 2015/760 daliniai pakeitimai buvo įterpti į pradinį dokumentą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

    SUSIJĘ DOKUMENTAI

    Komisijos komunikatas Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui „Kapitalo rinkų sąjunga žmonėms ir įmonėms – naujas veiksmų planas“ (COM(2020) 590 final, 2020 9 24)

    2019 m. gegužės 28 d. Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) 2019/1851, kuriuo Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2017/2402 papildomas pakeitimo vertybiniais popieriais pagrindinių pozicijų vienarūšiškumo techniniais reguliavimo standartais (OL L 285, 2019 11 6, p. 1–5)

    Žr. konsoliduotą versiją.

    2011 m. birželio 8 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2011/61/ES dėl alternatyvaus investavimo fondų valdytojų, kuria iš dalies keičiami direktyvos 2003/41/EB ir 2009/65/EB bei reglamentai (EB) Nr. 1060/2009 ir (ES) Nr. 1095/2010 (OL L 174, 2011 7 1, p. 1–73)

    Žr. konsoliduotą versiją.

    paskutinis atnaujinimas 15.01.2024

    Į viršų