Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014O0060

    Eurosistemos pinigų politikos sistemos įgyvendinimas

    Eurosistemos pinigų politikos sistemos įgyvendinimas

     

    DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

    Gairės (ES) 2015/510 dėl Eurosistemos pinigų politikos sistemos įgyvendinimo

    KOKS ŠIŲ GAIRIŲ TIKSLAS?

    Šiose gairėse nustatomos vienodos taisyklės Eurosistemos pinigų politikos įgyvendinimui Europos Sąjungos (ES) valstybėse narėse, kurių valiuta yra euras.

    PAGRINDINIAI ASPEKTAI

    Eurosistema savo pagrindinį tikslą palaikyti kainų stabilumą visoje euro zonoje įgyvendina pagal pinigų politikos priemones ir procedūras. Jos sudaro pinigų politikos sprendimų praktinio įgyvendinimo pagrindą.

    Gairėse aptariamos Eurosistemos pinigų politikos priemonės ir procedūros.

    • Pinigų politikos priemonės yra šios:
      • atvirosios rinkos operacijos, skirtos reguliuoti palūkanų normas, valdyti pinigų pasiūlą finansų rinkoje ir išreikšti pinigų politikos poziciją euro zonoje;
      • nuolatinės galimybės, skirtos padidinti ir sumažinti vienos nakties likvidumą;
      • privalomųjų atsargų reikalavimai (mažiausia atsargų, kurias komercinis bankas turi laikyti savo nacionaliniame centriniame banke (NCB), suma), nurodyti Reglamente (EB) Nr. 2531/98 ir Reglamente (ES) 2021/378 (žr. santrauką).
    • Eurosistemos atvirosios rinkos operacijos vykdomos taikant konkurso procedūras* arba dvišalėmis procedūromis, kai NCB arba, jei reikia, Europos centrinis bankas (ECB) tiesiogiai sudaro sandorius su viena ar daugiau kitų sandorio šalių*, arba per vertybinių popierių biržas ar rinkos tarpininkus, netaikant konkurso procedūrų.

    Tinkamos kitos sandorių šalys –

    Eurosistemos pinigų politikos operacijų* kitos sandorių šalys turi atitikti šiuos kriterijus, kad galėtų dalyvauti šiose operacijose:

    • atitinka Eurosistemos privalomųjų atsargų reikalavimus;
    • yra prižiūrimos atitinkamų institucijų pagal Direktyvą 2013/36/ES dėl kredito įstaigų riziką ribojančios priežiūros (žr. santrauką) ir Reglamentą (ES) Nr. 575/2013 dėl prudencinių reikalavimų kredito įstaigoms (žr. santrauką);
    • yra finansiškai patikimos;
    • atitinka visus ECB arba NCB nustatytus sutartinius ir reguliavimo reikalavimus.

    Tinkamas turtas

    Tam, kad galėtų dalyvauti Eurosistemos kredito operacijose, kitos sandorių šalys turi teikti Eurosistemai turtą, kuris tinka būti tokių operacijų įkaitu. Turto tinkamumą vertina NCB pagal kriterijus, nurodytus pagal vieną bendrą sistemą, naudojamą visoms Eurosistemos kredito operacijoms.

    Sankcijos dėl kitos sandorio šalies įsipareigojimų nevykdymo

    Eurosistema gali taikyti ir finansines, ir nefinansines sankcijas kitoms sandorių šalims, kurios nesilaiko privalomųjų atsargų reikalavimų ar procedūrinių taisyklių.

    Diskrecinės priemonės

    Eurosistema, suabejojusi kitos sandorio šalies finansiniu patikimumu ar turėdama kitų pagrįstų abejonių, gali nuspręsti taikyti toliau išvardytas priemones:

    • atsargumo sumetimais sustabdyti, apriboti arba panaikinti kitos sandorio šalies galimybę dalyvauti jos pinigų politikos operacijose, įskaitant atvejus, kai nesilaikoma nuosavų lėšų reikalavimų arba kai informacija apie kapitalo ar finansinio sverto rodiklius yra neišsami arba nepateikta;
    • atmesti arba apriboti turto naudojimą, jei mano, kad emisija, emitentas, skolininkas arba garantas neatitinka sistemos kredito kokybės reikalavimų arba jei kuriai nors kitai sandorio šaliai taikomos ribojamosios priemonės, arba jei jos galimybė naudotis Eurosistemos pinigų politikos operacijomis buvo sustabdyta, apribota arba panaikinta;
    • apriboti kitų sandorių šalių galimybę naudotis Eurosistemos pinigų politikos operacijomis, jei atitinkamos institucijos mano, kad jos „žlunga arba tikriausiai žlugs“.

    Gairėse taip pat yra keletas taisyklių, reglamentuojančių NCB sutartines arba reguliavimo priemones, bendras visoms Eurosistemos pinigų politikos operacijoms, dalijimąsi informacija ir atitiktį kovos su pinigų plovimu ir teroristų finansavimu teisės aktams.

    NUO KADA TAIKOMOS ŠIOS GAIRĖS?

    Šios gairės taikomos nuo 2015 m. gegužės 1 d., išskyrus 142 straipsnį (Likvidumo parama turtu užtikrintų vertybinių popierių atveju), kuris taikomas nuo 2015 m. lapkričio 1 d.

    KONTEKSTAS

    Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 127 straipsnio 1 dalyje teigiama, kad Europos centrinių bankų sistemos (ECBS) tikslas yra palaikyti kainų stabilumą.

    Sutarties 127 straipsnio 2 dalyje teigiama, kad pagrindiniai ECBS uždaviniai yra šie:

    • nustatyti ir įgyvendinti ES pinigų politiką;
    • atlikti užsienio valiutų operacijas;
    • laikyti ir valdyti valstybių narių oficialiąsias užsienio valiutos atsargas;
    • skatinti sklandų mokėjimo sistemų veikimą.

    ECBS ir ECB statute numatyta, kad:

    • ECB ir NCB gali vykdyti atvirosios rinkos ir kredito operacijas;
    • ECB, siekdamas pinigų politikos tikslų, gali reikalauti, kad valstybėse narėse įsteigtos kredito įstaigos privalomąsias atsargas laikytų ECB ir NCB sąskaitose.

    SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

    Konkurso procedūra. Procedūra, pagal kurią Eurosistema rinkoje didina arba mažina likvidumą kai NCB sudaro sandorius priimdamas po viešo paskelbimo pateiktus kitų sandorio šalių pasiūlymus.
    Kita sandorio šalis. Įstaiga, atitinkanti Eurosistemos tinkamumo kriterijus, leidžiančius jai dalyvauti jos pinigų politikos operacijose.
    Pinigų politikos operacijos. Atvirosios rinkos operacijos ir nuolatinės galimybės.

    PAGRINDINIS DOKUMENTAS

    2014 m. gruodžio 19 d. Europos Centrinio Banko gairės (ES) 2015/510 dėl Eurosistemos pinigų politikos sistemos įgyvendinimo (ECB/2014/60) (nauja redakcija) (OL L 91, 2015 4 2, p. 3–135).

    Vėlesni Gairių (ES) 2015/510 daliniai pakeitimai buvo įterpti į pradinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

    SUSIJĘ DOKUMENTAI

    Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija. Trečioji dalis – Sąjungos politikos sritys ir vidaus veiksmai. VIII antraštinė dalis – Ekonominė ir pinigų politika. 2 skyrius – Pinigų politika. 127 straipsnis (EB sutarties ex 105 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 102–103).

    Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija – Protokolas (Nr. 4) dėl Europos centrinių bankų sistemos ir Europos Centrinio Banko statuto (OL C 202, 2016 6 7, p. 230–250).

    2013 m. birželio 26 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 575/2013 dėl prudencinių reikalavimų kredito įstaigoms ir investicinėms įmonėms ir kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) Nr. 648/2012 (OL L 176, 2013 6 27, p. 1–337).

    Žr. konsoliduotą versiją.

    2013 m. birželio 26 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2013/36/ES dėl galimybės verstis kredito įstaigų veikla ir dėl riziką ribojančios kredito įstaigų ir investicinių įmonių priežiūros, kuria iš dalies keičiama Direktyva 2002/87/EB ir panaikinamos direktyvos 2006/48/EB bei 2006/49/EB (OL L 176, 2013 6 27, p. 338–436).

    Žr. konsoliduotą versiją.

    1998 m. lapkričio 23 d. Tarybos reglamentas (EB) Nr. 2531/98 dėl Europos Centrinio Banko privalomųjų atsargų reikalavimo taikymo (OL L 318, 1998 11 27, p. 1–3).

    Žr. konsoliduotą versiją.

    paskutinis atnaujinimas 29.06.2023

    Į viršų