ES vaidmuo JT daugiašalėje sistemoje
DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:
Europos Sąjungos sutarties 21 straipsnis
KOKS ŠIO STRAIPSNIO TIKSLAS?
Jame nustatomi principai, kuriais pagrįsti tarptautiniai ES veiksmai. Jais, be kita ko, skatinama:
- demokratija, teisinė valstybė, žmogaus teisės ir pagrindinės laisvės, ir pagarba Jungtinių Tautų (JT) Chartijos bei tarptautinės teisės principams;
- tarptautinė sistema, grindžiama tvirtesniu daugiašaliu bendradarbiavimu ir tinkamu pasauliniu valdymu;
- bendrų problemų daugiašaliai sprendimai, priimami JT struktūroje.
PAGRINDINIAI ASPEKTAI
ES dalyvavimas JT sistemoje
- ES turi daugiau stebėtojos teisių JT:
- ES turi teisę pasisakyti posėdžiuose vykstant pagrindinių grupių atstovų debatams, taip pat teisę teikti pasiūlymus ir pataisas (tokios galimybės kiti stebėtojai neturi), ir atsakymo teisę, kai pasisakoma dėl ES pozicijos. Vis dėlto ES negali kartu su kitomis valstybėmis paremti rezoliucijų ar sprendimų projektų, neturi balsavimo teisės ar teisės siūlyti kandidatų.
- ES ir JT partnerystė yra pagrįsta politiniu ir operatyviniu bendradarbiavimu siekiant baigti bendras programas bei projektus.
- Pagrindinės bendradarbiavimo sritys:
- ES kasmet pristato savo prioritetus JT Generalinėje Asamblėjoje. Jais savo darbe remiasi ES delegacija.
- ES kartu su ES šalimis yra prie JT sistemos labiausiai prisidedantis subjektas.
Daugiašališkumo skatinimas
- Vykdydama 2016 m. visuotinę ES strategiją ES skatins taisyklėmis grindžiamą tvarką pasaulyje, kurios pagrindinis principas yra daugiašališkumas, o jos esmę sudarys JT su tarptautinėmis ir regioninėmis organizacijomis, valstybėmis bei nevalstybiniais subjektais.
- ES sustiprino partnerystę su JT ir padidino savo įtaką, pagrįstą gairėmis ir rekomendacijomis, kurias 2003 m. nustatė Komisija.
KONTEKSTAS
Daugiau informacijos žr.:
PAGRINDINIS DOKUMENTAS
Europos Sąjungos sutarties suvestinė redakcija – V antraštinė dalis – Bendrosios nuostatos, susijusios su Sąjungos išorės veiksmais, ir konkrečios nuostatos, susijusios su bendra užsienio ir saugumo politika – 1 skyrius – Bendrosios nuostatos dėl Sąjungos išorės veiksmų – 21 straipsnis (OL C 202, 2016 6 7, p. 28–29)
paskutinis atnaujinimas 20.03.2020
Top