Administracinis bendradarbiavimas apmokestinimo srityje
DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:
Direktyva 2011/16/ES dėl administracinio bendradarbiavimo apmokestinimo srityje
KOKS ŠIOS DIREKTYVOS TIKSLAS?
Direktyva 2011/16/ES (Direktyva dėl administracinio bendradarbiavimo – DAB) nustatomos taisyklės dėl:
Tam tikri Direktyvos 2011/16/ES aspektai iš dalies keičiami Direktyva (ES) 2023/2226 (vadinama DAB8). Visų pirma nustatomas kriptovaliutų paslaugų teikėjams privalomas automatinis keitimasis informacija.
PAGRINDINIAI ASPEKTAI
Direktyva 2011/16/ES taikoma visiems mokesčiams, išskyrus:
- pridėtinės vertės mokestį (PVM) ir muitus;
- akcizus, kuriems taikomi kiti ES teisės aktai;
- privalomojo socialinio draudimo įmokas;
- mokesčius už valdžios institucijų išduotus pažymėjimus ir dokumentus;
- užmokestį už komunalines paslaugas.
Iš dalies keičiančioje Direktyvoje (ES) 2021/514 paaiškinama, kad PVM ir kiti netiesioginiai mokesčiai patenka į Direktyvos 2011/16/ES taikymo sritį. Taigi valstybių narių tarpusavyje perduodama informacija taip pat gali būti naudojama PVM ir kitiems netiesioginiams mokesčiams apskaičiuoti, administruoti ir jų mokėjimui užtikrinti.
Kiekviena valstybė narė paskiria direktyvą prižiūrinčią instituciją, o ji – centrinę ryšių įstaigą, kurios užduotis yra:
- palaikyti ryšius su Komisija ir nacionaliniais partneriais;
- tvarkyti prašymus pateikti informaciją.
Keitimasis prašoma informacija
Pagal šią procedūrą reikalaujama, kad:
- institucija, į kurią kreipiasi kita (prašančioji) institucija, pasidalytų visa turima arba vėliau sužinota informacija;
- jei įmanoma, būtų naudojamos Komisijos parengtos standartinės kompiuterizuotos formos;
- prašančioji institucija nurodytų:
- savo prašymo mokestines priežastis,
- kokios informacijos jai reikia;
- institucija, į kurią kreipiamasi:
- per septynias darbo dienas elektroniniu būdu patvirtintų, kad gavo prašymą,
- surinktų informaciją, net jei ji jai nereikalinga mokesčių tikslais,
- pateiktų informaciją kuo greičiau ir ne vėliau kaip per tris mėnesius arba per du mėnesius, jei ji jau turi informaciją,
- pateiktų atsakymą per vieną mėnesį, jei jai reikia papildomos informacijos, ji neturi informacijos arba ji atsisako ja dalytis dėl tokių priežasčių, kaip komercinė paslaptis ar viešoji tvarka, arba dėl to, kad ji susijusi su mokesčiais, sumokėtais iki 2011 m. sausio mėn.
Kiekvienais metais vienos valstybės narės institucijos automatiškai keičiasi informacija su kitos valstybės narės institucijomis apie pastarosios teritorijoje gyvenančius kitos valstybės narės piliečius. Ši informacija susijusi su šiomis kategorijomis:
- su darbo santykiais susijusios pajamos;
- direktoriaus atlyginimas;
- pajamos iš gyvybės draudimo sutarčių;
- pensijos;
- nekilnojamojo turto turėjimas ir pajamos iš jo;
- autoriniai atlyginimai (įtraukti DAB7);
- ne pasaugos dividendų pajamos (įtrauktos DAB8).
Valstybės narės:
- nuo 2024 m. sausio 1 d. kartu su pirmiau nurodyta informacija siekia įtraukti ir rezidento mokesčių mokėtojo identifikacinį numerį (MMIN);
- kasmet informuoja Komisiją apie keitimąsi informacija, kuri iš pradžių apima dvi iš minėtų kategorijų, o nuo 2026 m. sausio 1 d. apims bent penkias iš jų;
- reikalauja, kad nacionalinė institucija, teikianti informaciją pagal DAB2 („duomenis teikianti finansų įstaiga“), įgyvendintų I ir II prieduose nustatytus išsamius finansinių ir asmeninių duomenų teikimo bei išsamaus patikrinimo reikalavimus ir automatiškai keistųsi:
- informacija apie išankstinius tarpvalstybinius sprendimus ir išankstinę kainodaros tvarką pagal DAB3,
- tarptautinių įmonių grupės ataskaitomis pagal šalis, įskaitant duomenis apie kiekvieną mokesčių jurisdikciją, kurioje ji vykdo veiklą, ir apie ikimokestinį pelną (III priede išvardyti reikalaujami duomenys) pagal DAB4,
- informacija apie praneštinus tarpvalstybinius susitarimus, apimančius daugiau nei vieną valstybę narę arba valstybę narę ir ES nepriklausančią šalį, pagal DAB6;
- reikalauja, kad skaitmeninės platformos („platformų operatoriai“) pagal DAB7 teiktų ataskaitas valstybėje narėje ir įgyvendintų V priede nustatytus ataskaitų teikimo ir deramo patikrinimo reikalavimus dėl pardavėjų, kurie naudojasi jų paslaugomis:
- nekilnojamojo gyvenamojo ir komercinio turto nuomai,
- teikdami asmenines paslaugas,
- prekių pardavimui,
- transporto priemonių nuomai;
- kasmet teikia Komisijai statistinius duomenis apie automatinį keitimąsi informacija;
- ne trumpiau kaip penkerius metus saugo per automatinius mainus gautos informacijos įrašus;
- stebi ir vertina administracinį bendradarbiavimą ir kasmet dalijasi savo išvadomis su Komisija;
- nustato sankcijas už šio teisės akto nuostatų pažeidimą.
Spontaniški mainai turima informacija
Nacionalinės valdžios institucijos turi kuo greičiau, bet ne vėliau kaip per vieną mėnesį, spontaniškai pateikti informaciją savo kolegoms, jei mano, kad:
- kitoje valstybėje narėje prarandamos mokestinės pajamos;
- asmuo vienoje valstybėje narėje įgyja mokesčio nuolaidą ir dėl to kitoje valstybėje narėje mokestis padidėja;
- dviejų asmenų verslo sandoriai skirtingose valstybėse narėse yra vykdomi taip, kad vienoje valstybėje narėje arba abiejose kartu bus sumokėta mažiau mokesčių;
- gali būti sumokėta mažiau mokesčių dėl dirbtinio pelno perskirstymo įmonių grupių viduje;
- iš kitos institucijos gauta informacija gali būti svarbi vertinant mokestinę atsakomybę valstybėje narėje.
Papildomas administracinis bendradarbiavimas
Nacionalinės institucijos gali:
- prašyti, kad jų pareigūnai dalyvautų kitoje valstybėje narėje atliekamuose tyrimuose;
- susitarti tuo pačiu metu dviejose ar daugiau valstybių narių atlikti bendro intereso asmenų patikrinimus;
- prašyti pateikti atsiliepimus apie jų pateiktą informaciją ir kasmet teikti partneriams atsiliepimus apie automatinį keitimąsi informacija.
Informacija:
- kurią valstybės narės perduoda viena kitai, saugoma pagal tarnybinės paslapties taisykles;
- gali būti naudojama šiais tikslais:
- įgyvendinti nacionalinius teisės aktus dėl PVM, kitų netiesioginių mokesčių, muitų, kovos su pinigų plovimu ir kovos su terorizmo finansavimu,
- įvertinti kitus mokesčius ir muitus, kuriems taikomi savitarpio pagalbos susitarimai,
- remti teisminius ir administracinius procesus, kuriuose gali būti skiriamos sankcijos;
- gali būti perduota ES nepriklausančiai šaliai, jei su tuo sutinka ją pateikusi valstybė narė;
- gauta iš ES nepriklausančios šalies, jos sutikimu gali būti teikiama kitai valstybei narei, jei manoma, kad ji gali būti naudinga.
Komisija suteikia valstybėms narėms elektronines ir automatines priemones, skirtas patikrinti, ar asmens MMIN yra teisingas.
Šia direktyva 2013 m. sausio 1 d. panaikinta Direktyva 77/799/EEB.
Iš dalies keičiančia Direktyva (ES) 2023/2226 administracinis bendradarbiavimas mokesčių srityje išplečiamas įtraukiant kriptovaliutas ir nustatant reikalavimą, kad:
- kriptovaliutų paslaugų teikėjai laikytųsi VI priede nustatytų išsamių ataskaitų teikimo ir deramo patikrinimo įpareigojimų;
- nacionalinės valdžios institucijos per devynis mėnesius nuo kalendorinių metų pabaigos automatiškai dalytųsi iš paslaugų teikėjų gauta informacija su savo kolegomis ES – pirmieji mainai vyks nuo 2026 m. sausio 1 d.
Taip pat reikalaujama, kad nacionalinės institucijos praneštų šią informaciją apie kiekvieną:
- asmenį, kuriam taikomas teisės aktas („praneštinas asmuo“): vardą, pavardę, adresą, gyvenamosios vietos valstybę narę, MMIN, gimimo datą ir vietą;
- kriptovaliutų paslaugų teikėją: pavadinimą, adresą, MMIN ir, jei yra, registracijos metu suteiktą individualų identifikavimo numerį;
- kriptovaliutų sandorį: išsamią informaciją, pavyzdžiui, sumokėtą sumą, susijusius vienetus ir rinkos vertę.
Komisija privalo:
- standartizuoti keitimosi informacija kompiuterinę formą;
- nustatyti praktines ir technines kriptovaliutų operatorių registravimo ir identifikavimo priemones;
- ne vėliau kaip 2025 m. gruodžio 31 d. sukurti kriptovaliutų registrą;
- ne vėliau kaip 2026 m. gruodžio 31 d. suteikti valstybėms narėms prieigą prie saugaus centrinio registro.
NUO KADA TAIKOMOS ŠIOS TAISYKLĖS?
Direktyva 2011/16/ES turėjo būti perkelta į nacionalinę teisę ne vėliau kaip 2013 m. sausio 1 d., išskyrus 8 straipsnio nuostatas, kurios turėjo būti perkeltos ne vėliau kaip 2015 m. sausio 1 d.
Iš dalies keičianti Direktyva (ES) 2023/2226 taikoma nuo 2026 m. sausio 1 d., tačiau kai kurie jos straipsniai bus taikomi tik nuo 2030 m. sausio 1 d.
KONTEKSTAS
- Atsižvelgdami į didėjantį mokesčių mokėtojų mobilumą, didesnį tarpvalstybinių sandorių skaičių ir naujų finansinių priemonių atsiradimą, nacionaliniai mokesčių administratoriai turi stiprinti administracinį bendradarbiavimą, kad užtikrintų mokestinių prievolių vykdymą ir sumažintų mokesčių slėpimą, mokesčių vengimą ir mokestinį sukčiavimą.
- Daugiau informacijos žr.:
PAGRINDINIS DOKUMENTAS
2011 m. vasario 15 d. Tarybos direktyva 2011/16/ES dėl administracinio bendradarbiavimo apmokestinimo srityje ir panaikinanti Direktyvą 77/799/EEB (OL L 64, 2011 3 11, p. 1–12)
Vėlesni Direktyvos 2011/16/ES daliniai pakeitimai buvo įterpti į pagrindinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.
SUSIJĘ DOKUMENTAI
2023 m. balandžio 13 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2023/823, kuriuo nustatomos išsamios tam tikrų Tarybos direktyvos 2011/16/ES nuostatų įgyvendinimo taisyklės dėl informacijos lygiavertiškumo vertinimo ir nustatymo valstybės narės kompetentingų institucijų ir Sąjungai nepriklausančio jurisdikciją turinčio subjekto susitarime (OL L 103, 2023 4 18, p. 1–4)
2023 m. gegužės 31 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2023/1113 dėl informacijos, teikiamos pervedant lėšas ir tam tikrą kriptoturtą, kuriuo iš dalies keičiama Direktyva (ES) 2015/849 (OL L 150, 2023 6 9, p. 1–39)
2023 m. gegužės 31 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2023/1114 dėl kriptoturto rinkų, kuriuo iš dalies keičiami reglamentai (ES) Nr. 1093/2010 bei (ES) Nr. 1095/2010 ir direktyvos 2013/36/ES bei (ES) 2019/1937 (OL L 150, 2023 6 9, p. 40–205)
Žr. konsoliduotą versiją.
2023 m. spalio 17 d. Tarybos direktyva (ES) 2023/2226, kuria iš dalies keičiama Direktyva 2011/16/ES dėl administracinio bendradarbiavimo apmokestinimo srityje (OL L, 2023/2226, 2021 10 24)
2022 m. gruodžio 14 d. Tarybos direktyva (ES) 2022/2523 dėl visuotinio minimalaus tarptautinių įmonių grupių ir didelių vietos subjektų grupių apmokestinimo lygio užtikrinimo Sąjungoje (OL L 328, 2022 12 22, p. 1–58)
Žr. konsoliduotą versiją.
2015 m. gruodžio 15 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2015/2378, kuriuo nustatomos išsamios tam tikrų Tarybos direktyvos 2011/16/ES dėl administracinio bendradarbiavimo apmokestinimo srityje nuostatų įgyvendinimo taisyklės ir panaikinamas Įgyvendinimo reglamentas (ES) Nr. 1156/2012 (OL L 332, 2015 12 18, p. 19–45)
Žr. konsoliduotą versiją.
paskutinis atnaujinimas 24.01.2024