Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Kvalifikuota balsų dauguma ir įprasta teisėkūros procedūra

Kvalifikuota balsų dauguma ir įprasta teisėkūros procedūra

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 294 straipsnis dėl aktų priėmimo procedūros ir kitų nuostatų

KOKS ŠIO STRAIPSNIO TIKSLAS?

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Naujos politikos sritys, dėl kurių sprendžiama kvalifikuota balsų dauguma

Balsavimas kvalifikuota dauguma yra dažniausia balsavimo Taryboje forma ir yra naudojamas priimant daugelį jos sprendimų. Įsigaliojus Lisabonos sutarčiai kvalifikuota balsų dauguma pakeičia vieningą balsavimą įvairiose naujose srityse:

Vis dėlto vieningai tebesprendžiama dėl jautrių klausimų, kaip antai:

Be to, visos valstybės narės turi pritarti naujų šalių prisijungimui prie ES ir sutarčių peržiūrai.

Didesnis įprastos teisėkūros procedūros išnaudojimas

Lisabonos sutartimi į įprastos teisėkūros procedūros, anksčiau vadintos bendro sprendimo procedūra, taikymo sritį įtraukiama dar 40 teisinių pagrindų (politikos sričių, kurių pagrindas yra nustatytas sutarties straipsniuose), visų pirma teisingumo, laisvės ir saugumo bei žemės ūkio srityse. Dabar ši procedūra taikoma daugeliui klausimų, dėl kurių Taryba sprendžia kvalifikuota balsų dauguma.

Pakeitimai

Kvalifikuotos balsų daugumos taikymo sritis buvo šiek tiek pakeista, visų pirma teisminio bendradarbiavimo baudžiamosiose bylose (SESV 82 ir 83 straipsniai) ir dirbančių migrantų socialinės apsaugos (SESV 48 straipsnis) srityse.

Šiose srityse Lisabonos sutartimi buvo nustatytos sustabdymo nuostatos, leidžiančios nukrypti nuo įprastos teisėkūros procedūros, jei kuri nors valstybė narė mano, kad priimamas teisės aktas gali kelti pavojų jos socialinės apsaugos sistemos arba baudžiamosios teisės sistemos pagrindiniams principams.

Sutartimi taip pat nustatytos nuostatos dėl pareigos, leidžiančios tam tikros srities aktą priimti kvalifikuota balsų dauguma, o ne vieningai.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija. Šeštoji dalis – Institucinės ir finansinės nuostatos. I antraštinė dalis – Institucijas reglamentuojančios nuostatos. 2 skyrius – Sąjungos teisės aktai, priėmimo procedūros ir kitos nuostatos. 2 skirsnis – Aktų priėmimo procedūros ir kitos nuostatos. 294 straipsnis (EB sutarties ex 251 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 173–175)

SUSIJĘ DOKUMENTAI

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija. Trečioji dalis – Sąjungos politikos sritys ir vidaus veiksmai. IV antraštinė dalis – Laisvas asmenų, paslaugų ir kapitalo judėjimas. 1 skyrius – Darbuotojai. 48 straipsnis (EB sutarties ex 42 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 67)

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija. Trečioji dalis – Sąjungos politikos sritys ir vidaus veiksmai. V antraštinė dalis – Laisvės, saugumo ir teisingumo erdvė. 4 skyrius – Teisminis bendradarbiavimas baudžiamosiose bylose. 82 straipsnis (ES sutarties ex 31 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 79–80)

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija. Trečioji dalis – Sąjungos politikos sritys ir vidaus veiksmai. V antraštinė dalis – Laisvės, saugumo ir teisingumo erdvė. 4 skyrius – Teisminis bendradarbiavimas baudžiamosiose bylose. 83 straipsnis (ES sutarties ex 31 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 80–81)

paskutinis atnaujinimas 20.03.2024

Top