Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Didžiausios leistinos tam tikrų teršalų maisto produktuose koncentracijos

Didžiausios leistinos tam tikrų teršalų maisto produktuose koncentracijos

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Reglamentas (ES) 2023/915 dėl didžiausios leidžiamosios tam tikrų teršalų koncentracijos maiste

KOKS ŠIO REGLAMENTO TIKSLAS?

Šiuo reglamentu nustatomos didžiausios leistinos tam tikrų teršalų maisto produktuose koncentracijos, taip siekiant apsaugoti Europos Sąjungos (ES) piliečių sveikatą, įskaitant jautriausias gyventojų grupes, tokias kaip vaikai ir nėščios moterys.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Taikymo sritis

Reglamentas taikomas šiems teršalams:

  • mikotoksinams (aflatoksinams, ochratoksinui A, patulinui, deoksinivalenoliui, zearalenonui, fumonizinams, citrininui, skalsiagrybių skleročiams ir skalsiagrybių alkaloidams);
  • metalams (švinui, kadmiui, gyvsidabriui, neorganiniam alavui ir arsenui);
  • augalų toksinams (eruko rūgščiai, tropano alkaloidams, cianido rūgščiai, pirolizidino alkaloidams, opijaus alkaloidams ir Δ9-THC);
  • perdirbamiems teršalams (policikliniams aromatiniams angliavandeniliams (PAA), benzo(a)pirenui, 4 PAA sumai, 3-monochlorpropano-1,2-dioliui (3-MCPD) ir glicidilo riebalų rūgščių esteriams);
  • halogenintiems patvariesiems organiniams teršalams (dioksinams, dioksinų tipo polichlorintiems bifenilams (PCB), ne dioksinų tipo PCB; perfluoroalkilintoms medžiagoms: perfluoroktansulfonrūgščiai (PFOS), perfluoroktano rūgščiai (PFOA), perfluoroktano rūgščiai (PFNA) ir perfluorheksansulfonrūgščiai (PFHxS));
  • kitiems teršalams:
    • melaminui,
    • nitratams,
    • perchloratui.

Didžiausios leidžiamos koncentracijos vertės

Maisto produktai, kuriuose teršalų koncentracijos yra didesnės nei nustatyta reglamento I priede, negali būti parduodami. Šios didžiausios leidžiamos koncentracijos vertės taikomos maisto produkto valgomajai daliai, taip pat sudėtiniams arba perdirbtiems, džiovintiems arba atskiestiems maisto produktams, atsižvelgiant į atitinkamus perdirbimo veiksnius.

Reglamentu taip pat nustatomi „racionaliai įmanomi patys mažiausi“ didžiausios leistinos koncentracijos dydžiai, jei taikoma geroji gamybos praktika arba geroji žemės ūkio praktika.

Maišymo draudimas

Maisto produktus, kurie atitinka didžiausias leistinas taršos koncentracijas, draudžiama maišyti su šias didžiausias leistinas koncentracijas viršijančiais produktais.

Maisto produktus, kurie turi būti rūšiuojami arba fiziškai apdorojami, siekiant sumažinti taršos lygį, draudžiama maišyti su maisto produktais, kurie yra skirti tiesiogiai žmonėms vartoti, arba maišyti su maisto produktais, kuriuos ketinama naudoti kaip maisto sudedamąsias dalis.

Ženklinimas

Ant kiekvienos atskiros žemės riešutų, kitų aliejinių augalų sėklų ir iš jų pagamintų produktų bei grūdų pakuotės ir pirminiame lydimajame dokumente turi būti aiškiai nurodyta jų paskirtis. Ant kiekvieno atskiro siuntos paketo ir originaliame lydimajame dokumente neištrinamais spaudmenimis nurodomas siuntos (partijos) identifikavimo kodas. Lydimajame dokumente nurodyta siuntos gavėjo verslo veikla turi būti suderinama su numatoma paskirtimi.

Jeigu nėra aiškios informacijos, kad produktai nėra skirti pateikti rinkai kaip maistas, visiems į rinką pateiktiems žemės riešutams, kitoms aliejingosioms sėkloms ir jų produktams bei grūdams taikoma I priede nustatyta didžiausia leidžiamoji koncentracija.

Išimtis žemės riešutams ir kitoms aliejingosioms sėkloms, skirtoms aliejui spausti, dėl I priede nustatytos didžiausios leidžiamosios koncentracijos taikymo taikoma tik siuntoms:

  • kurios yra ženklinamos aiškiai nurodant jų paskirtį;
  • ant kurių kiekvienos atskiros pakuotės etiketės ir originaliajame lydimajame dokumente pateikiama ši informacija „Produktas skirtas rafinuotam aliejui gaminti“;
  • kurių galutinė paskirties vieta – aliejaus spaudimo gamykla.

Išimtys

Tam tikromis aplinkybėmis tam tikros ES valstybės narės gali viršyti I priede nustatytą dioksinų ir (arba) DL-PCB (dioksinų tipo PCB) ir (arba) NDL-PCB (ne dioksinų tipo PCB) kiekį tam tikrose Baltijos jūros regiono kilmės žuvyse ir žuvų produktuose, skirtuose vartoti jų teritorijoje. Vartotojai turi būti įspėjami apie galimus pavojus vartotojo sveikatai.

Kai kurioms valstybėms narėms buvo suteiktos kitos išimtys dėl didžiausios leistinos PAA koncentracijos tradiciniu būdu rūkytoje mėsoje ir rūkytuose mėsos produktuose bei tradiciniu būdu rūkytoje žuvyje ir rūkytuose žuvininkystės produktuose.

Stebėsena ir ataskaitų teikimas

Valstybės narės ir suinteresuotosios šalys:

  • iki 2023 m. liepos 1 d. pateikia Europos Komisijai atliktų tyrimų rezultatus ir informaciją apie pažangą, padarytą taikant prevencines priemones, kad būtų galima išvengti rugių ir rugių malimo produktų užteršimo skalsiagrybių skleročiais ir skalsiagrybių alkaloidais bei miežių, kviečių, speltų ir avižų grūdų malimo produktų užteršimo skalsiagrybių alkaloidais;
  • kasmet teikia Europos maisto saugos tarnybai (EFSA), įsteigtai pagal Reglamentą (EB) Nr. 178/2002 (žr. santrauką), duomenis apie skalsiagrybių skleročių ir skalsiagrybių alkaloidų paplitimą rugiuose ir rugių malimo produktuose bei skalsiagrybių alkaloidų paplitimą miežių, kviečių, speltų ir avižų grūdų malimo produktuose.

Komisijai paprašius, valstybės narės praneša jai apie atliktus tyrimus ir atitinkamus šaltinius, nustatytus pagal Komisijos rekomendacijas dėl teršalų maiste stebėsenos, ir apie pažangą, padarytą taikant prevencines priemones, kad būtų išvengta užteršimo.

Valstybės narės pateikia EFSA surinktus duomenis apie teršalų, išskyrus skalsiagrybių skleročius ir skalsiagrybių alkaloidus, paplitimą. Maisto tvarkymo subjektai ir kitos suinteresuotosios šalys tokius paplitimo duomenis gali pateikti EFSA. Visi paplitimo duomenys turi būti pateikiami pagal EFSA ataskaitų teikimo reikalavimus.

Panaikinimas

Nuo 2023 m. gegužės 24 d. šiuo reglamentu panaikinamas Reglamentas (EB) Nr. 1881/2006.

NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?

Šis sprendimas taikomas nuo 2023 m. gegužės 25 d.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2023 m. balandžio 25 d. Komisijos reglamentas (ES) 2023/915 dėl didžiausios leidžiamosios tam tikrų teršalų koncentracijos maiste, kuriuo panaikinamas Reglamentas (EB) Nr. 1881/2006 (OL L 119, 2023 5 5, p. 103–157).

Vėlesni Reglamento (ES) 2023/915 daliniai pakeitimai buvo įterpti į pradinį dokumentą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2002 m. sausio 28 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 178/2002, nustatantis maistui skirtų teisės aktų bendruosius principus ir reikalavimus, įsteigiantis Europos maisto saugos tarnybą ir nustatantis su maisto saugos klausimais susijusias procedūras (OL L 31, 2002 2 1, p. 1–24).

Žr. konsoliduotą versiją.

paskutinis atnaujinimas 01.12.2023

Top