Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

ES geležinkelių keleivių teisės

ES geležinkelių keleivių teisės

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Reglamentas (ES) 2021/782 dėl geležinkelių keleivių teisių ir pareigų

KOKS ŠIO REGLAMENTO TIKSLAS?

  • Šiuo reglamentu siekiama reikšmingai pagerinti geležinkelių keleivių teises traukinių eismo sutrikimo atveju.
  • Taip pat siekiama geriau atliepti neįgaliųjų ar riboto judumo asmenų poreikius.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Šis reglamentas taikomas Europos Sąjungos (ES) mastu tarptautinėms ir vidaus kelionėms, kurias teikia viena ar daugiau geležinkelio įmonių. Juo nustatoma įvairių naujų ir svarbių reikalavimų.

  • Tęstinės kelionės bilietai. Vežėjams, kurie laikomi „vienintele geležinkelio įmone“*, nustatoma nauja pareiga pasiūlyti tęstinės kelionės bilietą, jeigu ji teikia tolimojo susisiekimo (tarptautinio ar vidaus) arba regioninio keleivių vežimo geležinkeliais paslaugas.
  • Kelionės informacija tikruoju laiku. Infrastruktūros valdytojai geležinkelio įmonėms, bilietų pardavėjams, kelionių operatoriams ir stoties valdytojams platina tikralaikius duomenis, susijusius su traukinių atvykimu ir išvykimu. Geležinkelio įmonės turi tikruoju laiku teikti dinaminę kelionės informaciją kitoms jos bilietus parduodančioms geležinkelio įmonėms, taip pat bilietų pardavėjams ir kelionių organizatoriams.
  • Teisė pasirinkti maršrutą. Jei nutraukus kelionę keleiviui nebuvo laiku (per 100 minučių) pasiūlytas sprendimas, jis gali pats pasirūpinti savo kelione kitu viešuoju transportu (traukiniu ar autobusu), o vežėjas turi jam atlyginti „būtinas, tinkamas ir pagrįstas“ papildomo bilieto išlaidas.
  • Dviračių vežimas. Naujuose ir iš esmės modernizuotuose traukiniuose turės būti įrengtos specialios vietos surinktiems (ne tik sulankstomiems) dviračiams.
  • Neįgalieji ir riboto judumo asmenys. Be kitų priemonių, iki 24 valandų sutrumpinamas išankstinio pranešimo apie reikalingą pagalbą pateikimo laikotarpis.
  • Keleivių teisių užtikrinimas. Sukuriama geresnė vykdymo užtikrinimo sistema, įskaitant:
    • pakeistą skundų nagrinėjimo mechanizmą;
    • griežtesnį reikalavimą nacionalinėms vykdymo užtikrinimo įstaigoms bendradarbiauti;
    • standartizuotą ES formą, kad keleiviai galėtų kreiptis dėl bilieto kainos grąžinimo ar kompensacijos.
  • Nenugalimos jėgos sąlyga. Geležinkelio įmonės neprivalo mokėti kompensacijos už kelionės vėlavimą ar atšaukimą esant ypatingoms aplinkybėms, pavyzdžiui, pandemijai ar ekstremalioms oro sąlygoms.
  • Vienodas požiūris. Draudžiama diskriminuoti dėl keleivio pilietybės arba vežėjo, bilietų pardavėjo ir kelionių organizatoriaus įsisteigimo vietos ES.
  • Dideli sutrikimai. Geležinkelio įmonės, derindamos savo veiksmus su infrastruktūros valdytoju ir stoties valdytoju, turi parengti nenumatytųjų atvejų planus (į kuriuos turi būti įtraukiami perspėjimo ir informacinių sistemų prieinamumo reikalavimai), kad jie būtų pasirengę esminio paslaugų teikimo sutrikimo ir ilgų vėlavimų, dėl kurių stotyje įstrigtų daug keleivių, galimybei.
  • Išimtys. Anksčiau taikytos išimtys yra apribotos, o geležinkelio paslaugos per se nėra atleidžiamos nuo reikalavimų laikymosi. ES valstybės narės vis dar gali taikyti tam tikras išimtis, pavyzdžiui, miesto, priemiesčių ir regioninio keleivių vežimo paslaugoms, kurioms ir toliau būtų taikomas didesnis privalomų nuostatų skaičius.

NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?

Reglamentas įsigaliojo 2021 m. birželio 6 d. ir bus taikomas nuo 2023 m. birželio 7 d.

KONTEKSTAS

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Vienintelė įmonė – terminas „vienintelė geležinkelio įmonė“ gali apimti įvairias geležinkelio įmones, kurios yra glaudžiai susijusios, remiantis 100 % nuosavybės kriterijumi (12 straipsnio 1 dalis).

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2021 m. balandžio 29 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2021/782 dėl geležinkelių keleivių teisių ir pareigų (nauja redakcija) (OL L 172, 2021 5 17, p. 1–52)

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2019 m. balandžio 17 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva (ES) 2019/882 dėl gaminių ir paslaugų prieinamumo reikalavimų (OL L 151, 2019 6 7, p. 70–115)

2014 m. lapkričio 18 d. Komisijos reglamentas (ES) Nr. 1300/2014 dėl Sąjungos geležinkelių sistemos prieinamumo neįgaliesiems ir riboto judumo asmenims techninių sąveikos specifikacijų (OL L 356, 2014 12 12, p. 110–178)

Vėlesni Reglamento (ES) Nr. 1300/2014 daliniai pakeitimai buvo įterpti į pagrindinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

2012 m. lapkričio 21 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2012/34/ES, kuria sukuriama bendra Europos geležinkelių erdvė (OL L 343, 2012 12 14, p. 32–77)

Žr. konsoliduotą versiją.

2007 m. spalio 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1371/2007 dėl geležinkelių keleivių teisių ir pareigų (OL L 315, 2007 12 3, p. 14–41)

Žr. konsoliduotą versiją.

paskutinis atnaujinimas 19.07.2021

Top