Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

ES biudžeto apsauga – teisinė valstybė

ES biudžeto apsauga – teisinė valstybė

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Reglamentas (ES, Euratomas) 2020/2092 dėl bendro ES biudžeto apsaugos sąlygų režimo

KOKS ŠIO REGLAMENTO TIKSLAS?

  • Šiuo reglamentu siekiama apsaugoti Europos Sąjungos (ES) biudžetą ir „NextGenerationEU“ išteklius nuo teisinės valstybės* principų pažeidimo ES šalyse, darančio neigiamą poveikį ES biudžeto patikimam finansų valdymui ar ES finansiniams interesams.
  • Remiantis reglamentu, mokėjimus iš ES biudžeto galima nutraukti, sumažinti arba sustabdyti. Gali būti uždrausta prisiimti naujus įsipareigojimus.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Teisinės valstybės principų pažeidimai

Šio reglamento tikslais teisinės valstybės principų pažeidimų požymiais gali būti šie aspektai:

  • keliamas pavojus teismų nepriklausomumui;
  • valdžios institucijų, įskaitant teisėsaugos institucijas, savavališkų ar neteisėtų sprendimų, kuriais atsisakoma skirti finansinių ir žmogiškųjų išteklių ir taip daromas neigiamas poveikis tinkamam jų veikimui, neužkardymas, neištaisymas ar sankcijų už juos netaikymas arba neužtikrinimas, kad nebūtų interesų konfliktų;
  • galimybės pasinaudoti teisių gynimo priemonėmis ir tų priemonių veiksmingumo ribojimas, be kita ko, nustatant varžomojo pobūdžio procesines taisykles ir teismo sprendimų vykdymo neužtikrinimas arba veiksmingo teisės pažeidimų tyrimo, patraukimo baudžiamojon atsakomybėn arba sankcijų taikymo už juos ribojimas.

Priemonių priėmimo sąlygos

Atitinkamų priemonių imamasi tais atvejais, kai nustatoma, kad teisinės valstybės principų pažeidimai ES šalyje daro pakankamai tiesioginį poveikį patikimam ES biudžeto finansų valdymui ar ES finansinių interesų apsaugai arba kelia didelę riziką, kad toks poveikis bus daromas. Tai apima išteklius, skiriamus pasitelkiant ES ekonomikos gaivinimo priemonę, nustatytą pagal Reglamentą (ES) 2020/2094 (žr. santrauką) ekonomikos atsigavimui po COVID-19 krizės paremti.

Pažeidimai turi būti susiję su viena ar daugiau iš toliau nurodytų situacijų:

  • tinkamu veikimu:
    • institucijų, vykdančių ES biudžetą, įskaitant paskolas, kurioms teikiama ES biudžeto garantija, visų pirma taikant viešojo pirkimo arba dotacijų procedūras,
    • institucijų, vykdančių finansų kontrolę, stebėseną ir auditą, taip pat veiksmingo ir skaidraus finansų valdymo bei atskaitomybės sistemų,
    • tyrimų tarnybų ir prokuratūrų veikimu, susijusiu su sukčiavimo, įskaitant mokestinį sukčiavimą, korupcijos ar kitų ES teisės pažeidimų, susijusių su ES biudžeto vykdymu arba ES finansinių interesų apsauga, tyrimu ir patraukimu baudžiamojon atsakomybėn už juos;
  • nepriklausomų teismų atliekama veiksminga pirmiau nurodytų institucijų veiksmų ar neveikimo teismine peržiūra;
  • sukčiavimo, įskaitant mokestinį sukčiavimą, korupcijos ar kitų ES teisės pažeidimų, susijusių su biudžeto vykdymu arba ES finansinių interesų apsauga, prevencija ir sankcijų už juos taikymu, taip pat veiksmingų ir atgrasomųjų sankcijų nustatymu;
  • nepagrįstai sumokėtų sumų susigrąžinimu;
  • bendradarbiavimu su Europos kovos su sukčiavimu tarnyba (OLAF) ir, kai tinkama, Europos prokuratūra;
  • kitomis situacijomis arba institucijų elgesiu, kurie yra susiję su patikimu ES biudžeto finansų valdymu ar ES finansinių interesų apsauga.

ES biudžeto apsaugos priemonės

Jeigu tenkinamos nustatytos sąlygos ir gavėjas yra valdžios subjektas, ES gali:

  • sustabdyti mokėjimus arba panaikinti teisinį įsipareigojimą;
  • uždrausti prisiimti naujus teisinius įsipareigojimus;
  • sustabdyti finansavimo dalių išmokėjimą arba ankstyvą paskolų, kurioms teikiama ES biudžeto garantija, grąžinimą;
  • sustabdyti arba sumažinti ekonominį pranašumą pagal priemonę, kuriai teikiama ES biudžeto garantija;
  • uždrausti sudaryti naujus susitarimus dėl paskolų ar kitų priemonių, kurioms teikiama ES biudžeto garantija.

Tais atvejais, kai Europos Komisija vykdo ES biudžetą kartu su ES šalimis, ES gali:

  • sustabdyti programų patvirtinimą;
  • sustabdyti arba sumažinti įsipareigojimus, be kita ko, taikant finansines pataisas arba perkėlimą į kitas išlaidų programas;
  • sumažinti išankstinį finansavimą;
  • nutraukti mokėjimo terminus;
  • sustabdyti mokėjimus.

Priemonės, kurių imamasi, turi būti proporcingos. Jos nustatomos atsižvelgiant į pažeidimų faktinį arba galimą poveikį patikimam ES biudžeto finansų valdymui arba ES finansiniams interesams. Turi būti atsižvelgiama į pažeidimų pobūdį, trukmę, sunkumą ir mastą.

Reglamentu užtikrinama, kad priemonių priėmimas nepaveiktų lėšų gavėjų. Išskyrus atvejus, kai tai aiškiai numatyta, priemonės, kurių imamasi, neturi paveikti ES šalių pareigų, ypač jų pareigos atlikti mokėjimus galutiniams gavėjams ar naudos gavėjams. Komisija deda visas pastangas, kad ši pareiga būtų vykdoma pagal atitinkamas lėšų valdymo nuostatas.

Priemonių priėmimas ir panaikinimas

Nustačiusi, kad tenkinamos priemonių priėmimo sąlygos ir kad atitinkama ES šalis neišsprendė susidariusios padėties, Komisija teikia Tarybai pasiūlymą dėl priemonių patvirtinimo. Komisija priima sprendimą dėl pasiūlymo kvalifikuota balsų dauguma.

Jei Komisija mano, kad nebetenkinamos sąlygos imtis priemonių, ji teikia Tarybai pasiūlymą panaikinti priemones.

NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?

Reglamentas taikomas nuo 2021 m. sausio 1 d.

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Teisinė valstybė – ES vertybė, įtvirtinta Europos Sąjungos sutarties 2 straipsnyje (žr. santrauką). Ji reiškia skaidrų, atskaitingą, demokratinį ir pliuralistinį teisės aktų priėmimo procesą, teisinio tikrumo principą, vykdomosios valdžios savavališkumo draudimo principą, nepriklausomų ir nešališkų teismų užtikrinamos veiksmingos teisminės apsaugos, įskaitant teisę kreiptis į teismą, principą, be kita ko, kiek tai susiję su pagrindinėmis teisėmis, valdžių atskyrimo principą ir nediskriminavimo bei lygybės prieš įstatymą principą.

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2020 m. gruodžio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES, Euratomas) 2020/2092 dėl bendro Sąjungos biudžeto apsaugos sąlygų režimo (OL L 433 I, 2020 12 22, p. 1–10)

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2020 m. gruodžio 14 d. Tarybos reglamentas (ES) 2020/2094, kuriuo nustatoma Europos Sąjungos ekonomikos gaivinimo priemonė atsigavimui po COVID-19 krizės paremti (OL L 433 I, 2020 12 22, p. 23–27)

2017 m. spalio 12 d. Tarybos reglamentas (ES) 2017/1939, kuriuo įgyvendinamas tvirtesnis bendradarbiavimas Europos prokuratūros įsteigimo srityje (OL L 283, 2017 10 31, p. 1–71)

Vėlesni Reglamento (ES) 2017/1939 daliniai pakeitimai buvo įterpti į pagrindinį tekstą. Ši konsoliduota versija skirta tik informacijai.

2018 m. liepos 18 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES, Euratomas) 2018/1046 dėl Sąjungos bendrajam biudžetui taikomų finansinių taisyklių, kuriuo iš dalies keičiami reglamentai (ES) Nr. 1296/2013, (ES) Nr. 1301/2013, (ES) Nr. 1303/2013, (ES) Nr. 1304/2013, (ES) Nr. 1309/2013, (ES) Nr. 1316/2013, (ES) Nr. 223/2014, (ES) Nr. 283/2014 ir Sprendimas Nr. 541/2014/ES, bei panaikinamas Reglamentas (ES, Euratomas) Nr. 966/2012 (OL L 193, 2018 7 30, p. 1–222)

Žr. konsoliduotą versiją.

Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartija. VI antraštinė dalis – Teisingumas. 47 straipsnis – Teisė į veiksmingą teisinę gynybą ir teisingą bylos nagrinėjimą (OL C 202, 2016 6 7, p. 403)

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija. Šeštoji dalis – Institucinės ir finansinės nuostatos. II antraštinė dalis – Finansinės nuostatos. 4 skyrius – Biudžeto vykdymas ir įvykdymo patvirtinimas. 317 straipsnis (EB sutarties ex 274 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 186)

Europos Sąjungos sutarties suvestinė redakcija. I antraštinė dalis – Bendrosios nuostatos. 2 straipsnis (OL C 202, 2016 6 7, p. 17)

Europos Sąjungos sutarties suvestinė redakcija. I antraštinė dalis – Bendrosios nuostatos. 7 straipsnis (ES sutarties ex 7 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 19–20)

2009 m. gruodžio 1 d. Tarybos sprendimas 2009/937/ES, patvirtinantis Tarybos darbo tvarkos taisykles (OL L 325, 2009 12 11, p. 35)

Žr. konsoliduotą versiją.

paskutinis atnaujinimas 04.03.2021

Top