Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Internetinės tarpininkavimo paslaugos: sąžiningumo ir skaidrumo užtikrinimas verslo klientams

Internetinės tarpininkavimo paslaugos: sąžiningumo ir skaidrumo užtikrinimas verslo klientams

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Reglamentas (ES) 2019/1150 dėl verslo klientams teikiamų internetinių tarpininkavimo paslaugų sąžiningumo ir skaidrumo didinimo

KOKS ŠIO REGLAMENTO TIKSLAS?

Reglamentu siekiama užtikrinti verslo klientams teikiamų interneto platformų paslaugų sąžiningumą ir skaidrumą, suteikiant jiems veiksmingesnių teisių gynimo galimybių iškilus problemoms ir sukuriant nuspėjamą bei naujovėms palankią interneto platformų reguliavimo aplinką ES.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Taikymo sritis

  • Reglamentu nustatomos naujos taisyklės, taikomos internetinėms tarpininkavimo paslaugoms* (interneto platformoms) ir interneto paieškos sistemoms, kuriomis siekiama užmegzti ryšį tarp ES įmonių bei įmonių interneto svetainių ir ES vartotojų.
  • Interneto platformos apima įvairią veiklą, įskaitant:
    • skaitmenines rinkas;
    • socialinės žiniasklaidos ir kūrybinio turinio skelbimo platformas;
    • taikomųjų programų platinimo platformas;
    • kainų palyginimo svetaines;
    • dalijimosi ekonomikos rinkas tiek, kiek jose dalyvauja verslo klientai;
    • interneto bendrosios paieškos sistemas.
  • Jos pasižymi tomis pačiomis pagrindinėmis savybėmis, įskaitant informacijos ir ryšių technologijų naudojimą siekiant palengvinti sąveiką (įskaitant komercinius sandorius) tarp vartotojų, duomenų apie šią sąveiką rinkimą bei naudojimą ir tinklo poveikį, dėl kurio platformų, turinčių daugiausia naudotojų, naudojimas yra vertingiausias kitiems naudotojams.

Sąlygos

Interneto platformų paslaugų teikėjai privalo:

  • užtikrinti, kad jų sąlygos būtų lengvai suprantamos ir lengvai prieinamos verslo klientams;
  • iš anksto nurodyti galimas priežastis nuspręsti apriboti, sustabdyti arba nutraukti paslaugų teikimą;
  • pranešti savo verslo klientams apie sąlygų pakeitimus ne vėliau kaip prieš 15 dienų, išskyrus tuos atvejus, kai jiems yra nustatomas konkretus teisinis įpareigojimas arba siekiama pašalinti nenumatytą ir neišvengiamą kibernetinio saugumo riziką. Neįvykdžius šios prievolės, negalioja jokie pakeitimai;
  • elgtis sąžiningai, neatliekant atgaline data galiojančių sąlygų pakeitimų, suteikiant savo verslo klientams teisę nutraukti sutartį ir nurodant, ar jie turi prieigą prie jų duomenų nutraukus sutartį;
  • paaiškinti, ar jie pasilieka kokias nors teises į savo verslo klientų intelektinę nuosavybę arba platformų galimybes parduoti savo verslo klientų prekes ar paslaugas už atitinkamos platformos ribų;
  • verslo klientams pateikti išsamų pareiškimą dėl savo paslaugų teikimo apribojimo, sustabdymo ar nutraukimo priežasčių. Visiško nutraukimo atveju toks pareiškimas turi būti pateiktas prieš 30 dienų;
  • užtikrinti, kad jų verslo klientų tapatybė būtų aiškiai matoma.

Sąlygose turi būti pateikta ši informacija:

  • reitingo nustatymą lemiantys pagrindiniai parametrai ir santykinė jų svarba, palyginti su kitais parametrais. Šiame aprašyme turi būti aprašyta galimybė daryti įtaką reitingo nustatymui tiesiogiai arba netiesiogiai mokant atlygį (be interneto platformų, interneto paieškos sistemos taip pat turi išdėstyti reitingo nustatymą lemiančius pagrindinius parametrus);
  • jei taikytina, papildomų prekių ar paslaugų, kurias pati interneto platforma gali pasiūlyti siekdama papildyti savo verslo klientų prekes ar paslaugas, aprašymas;
  • skirtingų sąlygų taikymo prekėms ir paslaugoms, kurias jie siūlo patys (arba jų kontroliuojami verslo klientai), aprašymas, palyginti su sąlygomis, kurias jie taiko kitų verslo klientų siūlomoms prekėms ir paslaugoms (šis įpareigojimas taip pat taikomas interneto paieškos sistemoms);
  • techninių ir sutartinių verslo kliento galimybių gauti asmens ar kitus duomenis, kuriuos verslo klientai ar vartotojai pateikia internetinių tarpininkavimo paslaugų teikėjams arba kurie buvo sukurti naudojantis tokiomis paslaugomis, aprašymas;
  • jei taikytina, verslo kliento galimybių siūlyti savo prekes ar paslaugas kitomis sąlygomis kitomis priemonėmis apribojimo ekonominės, komercinės ar teisinės priežastys;
  • informacija apie galimybes naudotis interneto platformų vidine skundų nagrinėjimo sistema bei tokios sistemos veikimą, taip pat vieną ar daugiau mediatorių, į kuriuos verslo klientai gali kreiptis norėdami išspręsti ginčus su atitinkamu interneto platformos paslaugų teikėju.

Skundai, mediacija ir teisių gynimo galimybės

  • Interneto platformų paslaugų teikėjai, pas kuriuos dirba daugiau nei 50 asmenų arba kurių metinė apyvarta yra didesnė nei 10 mln. eurų, turi sukurti ir eksploatuoti vidinę skundų nagrinėjimo sistemą, skirtą nagrinėti verslo klientų skundus dėl paslaugų teikėjams reglamente nustatyto teisinio įpareigojimo nesilaikymo ar bet kokių technologinių klausimų, priemonių ar veiksmų, galinčių turėti įtakos verslo klientams. Skundai turi būti nagrinėjami greitai ir veiksmingai, o rezultatas pateikiamas asmeniškai, aiškia ir suprantama kalba.
  • Siekdami informuoti priežiūros institucijas, įskaitant Interneto platformų ekonomikos stebėjimo centrą, interneto platformų paslaugų teikėjai turi skelbti statistinius duomenis apie savo vidinių skundų tvarkymo sistemų veiksmingumą.
  • Siekiant dar labiau palengvinti greitą ir efektyvų ginčų sprendimą, interneto platformų paslaugų teikėjai turi nustatyti vieną ar daugiau mediatorių, į kuriuos verslo klientai gali kreiptis norėdami išspręsti bet kokius ginčus su atitinkamu interneto platformos paslaugų teikėju.

Vykdymo užtikrinimas

  • Atstovaujančiosios organizacijos ir viešosios įstaigos turi savarankišką teisę kreiptis į nacionalinius teismus dėl internetinių tarpininkavimo paslaugų teikėjų ir paieškos sistemų teikėjų veiksmų, kuriais jie nesilaiko šiame reglamente nustatytų reikalavimų.
  • Be to, ES šalys numatys veiksmingus viešojo vykdymo užtikrinimo mechanizmus.

Peržiūra

Interneto platformų ekonomikos stebėjimo centras padės Komisijai stebėti naujųjų taisyklių poveikį, taip pat kylančias problemas ir galimybes skaitmeninėje ekonomikoje. Ne vėliau kaip 2022 m. sausio 13 d. Komisija įvertins, ar reikia numatyti papildomų ar kitokių taisyklių atliekant numatytą reglamento peržiūrą.

NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?

Reglamentas taikomas nuo 2020 m. liepos 12 d.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Internetinės tarpininkavimo paslaugos: interneto platformos, informacinės visuomenės paslaugos, kurios leidžia verslo klientams siūlyti prekes arba paslaugas vartotojams siekiant sudaryti sąlygas tų verslo klientų ir vartotojų tiesioginiams tarpusavio sandoriams; jos yra teikiamos verslo klientams remiantis sutartiniais santykiais tarp tų paslaugų teikėjo ir verslo klientų, kurie vartotojams siūlo prekes ar paslaugas.

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2019 m. birželio 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2019/1150 dėl verslo klientams teikiamų internetinių tarpininkavimo paslaugų sąžiningumo ir skaidrumo didinimo (OL L 186, 2019 7 11, p. 57–79)

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2016 m. birželio 8 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva (ES) 2016/943 dėl neatskleistos praktinės patirties ir verslo informacijos (komercinių paslapčių) apsaugos nuo neteisėto jų gavimo, naudojimo ir atskleidimo (OL L 157, 2016 6 15, p. 1–18)

2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva (ES) 2016/680 dėl fizinių asmenų apsaugos kompetentingoms institucijoms tvarkant asmens duomenis nusikalstamų veikų prevencijos, tyrimo, atskleidimo ar baudžiamojo persekiojimo už jas arba bausmių vykdymo tikslais ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo, ir kuriuo panaikinamas Tarybos pamatinis sprendimas 2008/977/TVR (OL L 119, 2016 5 4, p. 89–131)

Vėlesni Direktyvos (ES) 2016/680 daliniai pakeitimai buvo įterpti į pagrindinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

2015 m. rugsėjo 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva (ES) 2015/1535, kuria nustatoma informacijos apie techninius reglamentus ir informacinės visuomenės paslaugų taisykles teikimo tvarka (OL L 241, 2015 9 17, p. 1–15)

Žr. konsoliduotą versiją.

2012 m. gruodžio 12 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 1215/2012 dėl jurisdikcijos ir teismo sprendimų civilinėse ir komercinėse bylose pripažinimo ir vykdymo (OL L 351, 2012 12 20, p. 1–32)

Žr. konsoliduotą versiją.

2008 m. birželio 17 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 593/2008 dėl sutartinėms prievolėms taikytinos teisės (Roma I) (OL L 177, 2008 7 4, p. 6–16)

Žr. konsoliduotą versiją.

2008 m. gegužės 21 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2008/52/EB dėl tam tikrų mediacijos civilinėse ir komercinėse bylose aspektų (OL L 136, 2008 5 24, p. 3–8)

paskutinis atnaujinimas 19.08.2019

Top