Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Autorių teisės ir gretutinės teisės bendrojoje skaitmeninėje rinkoje

Autorių teisės ir gretutinės teisės bendrojoje skaitmeninėje rinkoje

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Direktyva (ES) 2019/790 dėl autorių teisių ir gretutinių teisių bendrojoje skaitmeninėje rinkoje

KOKS ŠIOS DIREKTYVOS TIKSLAS?

Direktyva turi tris pagrindinius tikslus:

  • pritaikyti tam tikras pagrindines autorių teisių išimtis prie skaitmeninės ir tarpvalstybinės aplinkos;
  • tobulinti licencijų teikimo tvarką ir didinti galimybes susipažinti su turiniu;
  • sukurti sklandžiai veikiančią autorių teisių prekyvietę.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Šia direktyva atnaujinamos, bet nepakeičiamos vienuolika direktyvų, kurios kartu sudaro ES autorių teisių srities teisės aktus. Tarp jų yra:

Autorių teisių išimtys, siekiant padidinti galimybes susipažinti

Direktyva sudaromos geresnės sąlygos naudoti autorių teisių saugomą medžiagą įvairiais tikslais, dažniausiai susijusiais su prieiga prie žinių. Privalomos autorių teisių išimtys nustatomos tam, kad būtų galima skatinti:

  • tekstų ir duomenų gavybą*;
  • kūrinių naudojimą skaitmeniniu būdu mokomajame darbe iliustracijų tikslais;
  • kultūros paveldo išsaugojimą.

Šia direktyva palengvinamas licencijų teikimas padidinant galimybes susipažinti su turiniu, visų pirma sukuriant:

  • naują sistemą, kuri kultūros paveldo institucijoms, kaip antai bibliotekoms, muziejams ir archyvams, leistų skaitmeninti ir platinti, be kita ko, internetu ir tarpvalstybiniu mastu, kūrinius, kuriais neprekiaujama ir kuriuos jos turi savo kolekcijose;
  • specialią taisyklę dėl išplėstinio kolektyvinių licencijų suteikimo ir panašių mechanizmų;
  • derybų mechanizmą, padedantį suinteresuotoms šalims susitarti dėl garso ir vaizdo kūrinių pateikimo vaizdo užsakomosiose platformose.

Direktyvoje taip pat paaiškinama, kad tam tikromis sąlygomis kiekvienas gali naudotis ir be apribojimų dalytis viešai prieinamomis meno kūrinių kopijomis (pavyzdžiui, autorių teisių apsauga nebetaikoma skulptūros nuotraukai).

Su naudojimo internete būdais susijusi spaudos publikacijų apsauga

  • ES įsikūrusiems spaudos publikacijų leidėjams suteikiamos naujos teisės į jų spaudos publikacijų skaitmeninį naudojimą, tačiau šios teisės taikomos tik internetinių paslaugų teikėjų naudojimui, o ne atskirų naudotojų asmeniniam ar nekomerciniam naudojimui. Šios naujos teisės netaikomos hipersaitų įterpimo veiksmams ir labai trumpoms spaudos publikacijų ištraukoms.
  • Į spaudos publikacijas įtrauktų kūrinių autoriai turi gauti tinkamą dalį pajamų, kurios gaunamos už spaudos publikacijos naudojimą.

Turinio dalijimosi internetu paslaugų teikėjų naudojimasis saugomu turiniu

  • Internetinių turinio dalijimosi paslaugų teikėjai turėtų gauti teisių turėtojų leidimą, kad jų naudotojų įkelti darbai būtų prieinami visuomenei, pavyzdžiui, sudarant licencijavimo sutartį. Jei licencija nėra sudaroma, atitinkamoms platformoms naudingas atsakomybės mažinimo mechanizmas, tačiau jos turi dėti „visas pastangas“, kad įsitikintų, jog jų svetainėse nėra neleistino turinio. Jos privalo dėti pastangas remdamosi aktualia ir reikalinga informacija, kurią pateikia teisių turėtojai.
  • Naudotojams leidžiama skelbti turinį konkrečiais citavimo, kritikos, peržiūros, karikatūros, parodijos ar pastišo tikslais, o kilus ginčui dėl turinio, kuris buvo klaidingai užblokuotas ar pašalintas iš platformos, jie gali pasinaudoti skundų nagrinėjimo ir teisių gynimo mechanizmais.

Teisingas atlygis autoriams ir atlikėjams

ES šalys turi užtikrinti, kad tinkamo ir proporcingo atlygio principas būtų taikomas, kai autorius ar atlikėjas suteikia licenciją arba perleidžia savo išimtines teises kitai šaliai (pavyzdžiui, leidėjui ar gamintojui) naudoti savo kūrinius.

Skaidrumas ir atšaukimas

Autoriai ir atlikėjai turėtų reguliariai (bent kartą per metus) gauti naujausią, aktualią ir išsamią informaciją apie savo kūrinių ir atlikimo įrašų naudojimą. Praėjus nustatytam pagrįstam laikotarpiui, jie turi teisę atšaukti licenciją arba teisių perleidimą, jei tas kūrinys ar atlikimo įrašas nėra naudojamas.

Sutarčių tikslinimas

Sustiprinamos autorių ir atlikėjų teisės derėtis. Jie turi teisę reikalauti papildomo tinkamo ir teisingo atlygio iš šalies, su kuria yra sudarę teisių naudojimo sutartį, jei atlygis, dėl kurio iš pradžių buvo susitarta, yra nepagrįstai mažas, palyginti su visomis vėlesnėmis pajamomis, gautomis naudojant kūrinius.

NUO KADA TAIKOMA ŠI DIREKTYVA?

Direktyva taikoma nuo 2019 m. birželio 6 d., o ES šalys turi ją perkelti į savo teisę ne vėliau kaip 2021 m. birželio 7 d.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Tekstų ir duomenų gavyba – bet koks automatizuotas analitinis metodas, kuriuo siekiama analizuoti skaitmeninės formos tekstą ir duomenis, kad būtų gauta informacijos, kuri apimtų modelius, tendencijas ir koreliacijas.

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2019 m. balandžio 17 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva (ES) 2019/790 dėl autorių teisių ir gretutinių teisių bendrojoje skaitmeninėje rinkoje, kuria iš dalies keičiamos direktyvos 96/9/EB ir 2001/29/EB (OL L 130, 2019 5 17, p. 92–125)

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2001 m. gegužės 22 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2001/29/EB dėl autorių teisių ir gretutinių teisių informacinėje visuomenėje tam tikrų aspektų suderinimo (OL L 167, 2001 6 22, p. 10–19)

Vėlesni Direktyvos 2001/29/EB pakeitimai buvo įtraukti į pradinį dokumentą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

paskutinis atnaujinimas 12.07.2019

Top