Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Aerodromų saugos reguliavimas

Aerodromų saugos reguliavimas

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Reglamentas (ES) Nr. 139/2014 dėl su aerodromais susijusių reikalavimų ir administracinių procedūrų

KOKS ŠIO REGLAMENTO TIKSLAS?

Šiuo reglamentu nustatomi reikalavimai, taikomi aerodromų* valdymui, sertifikavimui ir naudojimui visoje Europos Sąjungoje (ES). Jais pakeičiamos dabartinės nacionalinės taisyklės dėl aerodromų saugos.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Priežiūra

Kiekviena ES valstybė narė turi paskirti kompetentingą instituciją (ar institucijas), kuri:

  • turi reikiamus įgaliojimus ir yra atsakinga (-os) už aerodromų, taip pat su jais susijusių darbuotojų ir organizacijų priežiūrą;
  • veikia nepriklausomai nuo aerodromo naudotojų ir perono valdymo paslaugų (PVP)*.

Kompetentingos institucijos įgaliotiems darbuotojams turi būti suteikta teisė atlikti bent šias užduotis:

  • tikrinti įrašus, duomenis, procedūras ir bet kuriuos kitus su sertifikavimo ir (arba) priežiūros užduoties vykdymu susijusius dokumentus;
  • išsinešti tų dokumentų kopijas arba išrašus;
  • reikalauti žodinio paaiškinimo vietoje;
  • patekti į aerodromus, atitinkamas patalpas, skrydžių veiklos vietas arba kitas svarbias zonas ir transporto priemones;
  • atlikti auditus, tyrimus, bandymus, pratybas, vertinimus ir patikrinimus;
  • imtis reikiamų vykdymo užtikrinimo priemonių, arba jas inicijuoti.

Europos Sąjungos aviacijos saugos agentūra

  • Per tris mėnesius nuo Reglamento (ES) Nr. 139/2014 taikymo pradžios valstybės narės turėjo informuoti Europos Sąjungos aviacijos saugos agentūrą (EASA), įsteigtą Reglamentu (ES) 2018/1139 apie aerodromus, pateikdamos šią informaciją:
  • Reglamentu (ES) Nr. 376/2014 (žr. santrauką) nustatomos konkrečios pareigos valstybių narių kompetentingoms institucijoms sukurti pranešimo apie civilinės aviacijos įvykius, jų analizės ir tolesnės veiklos sistemas, kurios būtų jų valdymo sistemos dalis. Kadangi šios pareigos egzistuoja kartu su Reglamente (ES) Nr. 139/2014 nustatytais pranešimo reikalavimais, įgyvendinimo aktu, Įgyvendinimo reglamentu (ES) 2024/894, nuo 2025 m. kovo 20 d. nacionalinių kompetentingų institucijų pranešimų apie įvykius sistemos pagal Reglamentą (ES) Nr. 139/2014 suderinamos su Reglamento (ES) Nr. 376/2014 dėl pranešimo apie civilinės aviacijos įvykius, jų analizės ir tolesnės veiklos principais.
  • Valstybės narės gali tam tikriems aerodromams netaikyti Reglamente (ES) Nr. 139/2014 nustatytų taisyklių dėl pranešimo apie civilinės aviacijos įvykius, jų analizės ir tolesnės veiklos, visų pirma tiems aerodromams, kuriuose:
    • aptarnaujama ne daugiau kaip 10 000 keleivių per metus;
    • veiksmų, susijusių su krovos darbais, skaičius per metus neviršija 850.
  • Tačiau jos turi kasmet tikrinti aerodromo, kuriam taikoma išimtis, eismo rodiklius.

Pažymėjimai

  • Reglamentu nustatomos taisyklės dėl pažymėjimų, išduotų pagal nacionalinės teisės aktus iki 2014 m. gruodžio 31 d., pakeitimo pereinamajam laikotarpiui iki 2017 m. gruodžio 31 d.
  • Iki 2024 m. gruodžio 31 d. kompetentingos institucijos gali priimti prašymus išduoti pažymėjimą, įskaitant nukrypimus nuo Europos Sąjungos aviacijos saugos agentūros nustatytų sertifikavimo specifikacijų, jei įvykdomos tam tikros techninės sąlygos, nurodytos reglamento prieduose. Tokiais atvejais kompetentingos institucijos turi surinkti įrodymus, kuriais patvirtinama, kad įvykdytos tos sąlygos, nukrypimo priimtinumo ir veiksmų dokumente (DAAD), kuris pridedamas prie pažymėjimo.
  • Kompetentinga institucija turi nustatyti DAAD galiojimo laikotarpį ir, jei tų sąlygų nebesilaikoma, gali iš dalies pakeisti DAAD, sustabdyti jo galiojimą arba jį atšaukti.

Aerodromo naudojimas

  • Siekiant užtikrinti aerodromo naudojimo saugos lygį, duomenų kokybės reikalavimai turi būti įvykdyti naudojimo lygiu.
  • Papildomi reikalavimai, nustatyti deleguotuoju aktu – Deleguotuoju reglamentu (ES) 2020/1234, buvo įtraukti į Reglamentą (ES) Nr. 139/2014 ir taikomi nuo 2022 m. kovo 20 d. Jie susiję su aerodromais ir organizacijomis, teikiančiomis PVP, ir apima:
    • kompetentingų institucijų įgaliojimus dėl PVP teikiančių organizacijų pateiktų pajėgumo deklaracijų;
    • reikalavimus PVP teikiančioms organizacijoms, susijusius su saugos valdymu, veiklos procedūromis ir personalu;
    • reikalavimus, taikytinus valdant su sauga susijusias aerodromo naudotojo, už PVP teikimą atsakingų organizacijų ir oro eismo paslaugų teikėjo sąsajas, kiek tai susiję su perone vykdoma veikla.

Kilimo ir tūpimo takas

  • Reglamento I priedas buvo iš dalies pakeistas Reglamentu (ES) 2018/401. Pakeitimai atspindi ICAO priimtus pakeitimus, kuriais siekiama supaprastinti esamą artėjimo tūpti klasifikaciją ir tiksliau apibūdinti įvairius artėjimo tūpti ir tūpimo operacijų tipus.
  • Siekiant sumažinti su kilimo ir tūpimo tako sauga susijusių avarijų ir pavojingų incidentų, susijusių su įvažiavimais į kilimo ir tūpimo taką, taip pat kitų su kilimo ir tūpimo tako sauga susijusių įvykių skaičių, I priedas buvo dar kartą iš dalies pakeistas Deleguotuoju reglamentu (ES) 2020/2148. Juo siekiama įgyvendinti taikytinus ICAO standartus ir rekomenduojamą praktiką, susijusią su kilimo ir tūpimo tako paviršiaus būklės vertinimu ir ataskaitų teikimu, taip pat įtraukti naujų terminų apibrėžtis.

Aerodromo apylinkės

Valstybės narės taip pat privalo užtikrinti, kad:

  • būtų surengtos konsultacijos dėl poveikio saugai tų statinių, kuriuos siūloma statyti:
    • kliūčių ribojimo paviršiuose* , kliūčių apsaugos paviršiuose* ir kituose su aerodromu susijusiuose paviršiuose,
    • už kliūčių ribojimo paviršių, kliūčių apsaugos paviršių bei kitų su aerodromu susijusių paviršių ribų ir kurie viršija valstybių narių nustatytą aukštį;
  • būtų koordinuojama šalia kitų valstybių narių sienų esančių aerodromų apsauga;
  • būtų konsultuojamasi dėl žmogaus veiklos ir žemės paskirties, pavyzdžiui:
    • bet kokio užstatymo, galinčio tapti dėl kliūčių susidariusios turbulencijos priežastimi,
    • pavojingų, painių ir klaidinamų žiburių naudojimo,
    • gerai šviesą atspindinčių paviršių, galinčių sukelti akinimą, naudojimo,
    • veiklos, kuri gali trukdyti arba neigiamai veikti aviacijos ryšių, navigacijos ir priežiūros sistemų veikimą.

Laukinių gyvūnų pavojaus valdymas

Valstybės narės privalo:

  • turėti orlaivių susidūrimų su laukiniais gyvūnais registravimo ir pranešimo apie šiuos susidūrimus procedūras;
  • rinkti iš orlaivių naudotojų, aerodromų darbuotojų ir kitų šaltinių informaciją apie laukinių gyvūnų, galinčių kelti pavojų orlaivių naudojimui, buvimą;
  • užtikrinti, kad įgalioti darbuotojai nuolat vertintų laukinių gyvūnų keliamą pavojų;
  • rinkti pranešimus apie susidūrimus su laukiniais gyvūnais ir perduoti juos ICAO, kad juos būtų galima įtraukti į ICAO informacijos apie susidūrimus su paukščiais sistemą.

Reikalavimai operacijoms bet kokiu oru

Deleguotuoju reglamentu (ES) 2022/208, kuriuo nustatomos taisyklės, kaip aerodromuose vykdyti operacijas bet kokiu oru, iš dalies keičiami reglamento I, III ir IV priedai.

Informacijos saugumo rizika, galinti turėti įtakos aviacijos saugai

Deleguotuoju reglamentu (ES) 2022/1645 nustatomi reikalavimai aerodromų operatoriams ir PVP teikėjams, susiję su informacijos saugumo rizikos, galinčios turėti įtakos aviacijos saugai, valdymu. Šis reglamentas taikomas nuo 2025 m. spalio 16 d.

NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?

Reglamentas (ES) Nr. 139/2014 taikomas nuo 2014 m. kovo 6 d.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Aerodromas. Nustatyta sausumos ar vandens arba nejudamosios jūrinės arba plūdriosios konstrukcijos paviršiaus zona (įskaitant visus pastatus, įrenginius ir techninę įrangą), kuri visa ar kurios dalis skirta orlaiviams atskristi, išskristi ir judėti paviršiumi.
Perono valdymo paslaugos. Kompetentingos institucijos prižiūrimas subjektas, kuris teikia orlaivio ir transporto priemonių naudojimo ir judėjimo valdymo paslaugą perone – nustatytoje zonoje, skirtoje orlaiviui statyti, kad būtų galima įlaipinti ar išlaipinti keleivius, krauti paštą ar krovinius, pilti degalus, orlaiviams stovėti ar atlikti techninę priežiūrą.
Kliūčių ribojimo paviršius. Paviršius, kuriuo nustatomos ribos, iki kurių oro erdvėje gali kyšoti bet kokie objektai.
Kliūčių apsaugos paviršius. Vizualiojo artėjimo tūpti nuolydžio indikatorių sistemai skirtas paviršius, virš kurio negali kyšoti objektai ar esamų objektų tęsiniai, išskyrus atvejus, kai, atitinkamos institucijos nuomone, naują objektą arba tęsinį užstotų esamas nejudantis objektas.

PAGRINDINIAI DOKUMENTAI

2014 m. vasario 12 d. Komisijos reglamentas (ES) Nr. 139/2014, kuriuo pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 216/2008 nustatomi su aerodromais susiję reikalavimai ir administracinės procedūros (OL L 44, 2014 2 14, p. 1–34).

Vėlesni Reglamento (ES) Nr. 139/2014 daliniai pakeitimai buvo įterpti į pagrindinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

2024 m. kovo 13 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2024/894, kuriuo iš dalies keičiamos Reglamento (ES) Nr. 139/2014 nuostatos dėl pranešimų apie įvykius (OL L, 2024/894, 2024 3 20).

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2022 m. liepos 14 d. Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) 2022/1645, kuriuo nustatomos Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2018/1139 taikymo taisyklės, susijusios su Komisijos reglamentuose (ES) Nr. 748/2012 ir (ES) Nr. 139/2014 nurodytoms organizacijoms taikytinais informacijos saugumo rizikos, galinčios turėti įtakos aviacijos saugai, valdymo reikalavimais, ir kuriuo iš dalies keičiami Komisijos reglamentai (ES) Nr. 748/2012 ir (ES) Nr. 139/2014 (OL L 248, 2022 9 26, p. 18–31).

2018 m. liepos 4 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2018/1139 dėl bendrųjų civilinės aviacijos taisyklių, ir kuriuo įsteigiama Europos Sąjungos aviacijos saugos agentūra, iš dalies keičiami Europos Parlamento ir Tarybos reglamentai (EB) Nr. 2111/2005, (EB) Nr. 1008/2008, (ES) Nr. 996/2010, (ES) Nr. 376/2014 ir direktyvos 2014/30/ES ir 2014/53/ES bei panaikinami Europos Parlamento ir Tarybos reglamentai (EB) Nr. 552/2004 ir (EB) Nr. 216/2008 bei Tarybos reglamentas (EEB) Nr. 3922/91 (OL L 212, 2018 8 22, p. 1–122).

Žr. konsoliduotą versiją.

2014 m. balandžio 3 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 376/2014 dėl pranešimo apie civilinės aviacijos įvykius, jų analizės ir tolesnės veiklos, kuriuo iš dalies keičiamas Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 996/2010 ir panaikinama Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2003/42/EB ir Komisijos reglamentai (EB) Nr. 1321/2007 ir (EB) Nr. 1330/2007 (OL L 122, 2014 4 24, p. 18–43).

Žr. konsoliduotą versiją.

paskutinis atnaujinimas 12.07.2024

Top