EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017DC0358

Diskusijos apie ES finansų ateitį

Diskusijos apie ES finansų ateitį

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Diskusijoms skirtas dokumentas (COM(2017) 358 final) dėl ES finansų ateities

KOKS ŠIO DISKUSIJOMS SKIRTO DOKUMENTO TIKSLAS?

ES susiduria su daug svarbių iššūkių, kaip antai imigracija, vidaus bei išorės saugumu ir gynyba. Ji taip pat bando išlaikyti savo vaidmenį tarptautinėje arenoje kaip didžiausia humanitarinės ir vystymosi pagalbos teikėja ir kovos su klimato kaita lyderė. Norint išspręsti šiuos iššūkius, reikia apsvarstyti būsimą finansavimą ir rasti būdų, kaip su kiekvienu euru pasiekti kuo geresnių rezultatų. Šie konkuruojantys poreikiai taip pat turi būti vertinami atsižvelgiant į biudžetą, kuris bus sumažintas Jungtinei Karalystei išstojus iš ES.

Įpusėjus dabartinę daugiametę finansinę programą, kuri bus įgyvendinama iki 2020 m., šis Europos Komisijos diskusijoms skirtas dokumentas yra paskutinis iš penkių diskusijoms skirtų dokumentų, parengtų 2017 m. kovo 1 d. paskelbus Baltąją knygą dėl Europos ateities.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Struktūra

Dokumentą sudaro penki skyriai.

  • 1.

    Europos integracijos finansavimas. ES finansų raida. Šiame skyriuje aptariama biudžeto raida metams bėgant, kai plėtėsi ES kompetencijos ir didėjo valstybių narių skaičius. Jame pažymima, kaip ES biudžetas vis dar apmoka tik mažą visų viešųjų išlaidų ES dalį: jį sudaro mažiau negu 1 % ES pajamų ir tik maždaug 2 % ES viešųjų išlaidų. Ši dalis ilgainiui mažėja, todėl stiprėja spaudimas didinti ES biudžeto veiksmingumą, susitelkti į sritis, kuriose jo poveikis didžiausias, ir užtikrinti, kad jo taisyklės nekliudytų pasiekti rezultatų.

  • 2.

    ES finansų pridėtinė vertė. Europos pridėtinė vertė yra susijusi ne tik su sutartyse iškeltų tikslų siekimu, bet ir su biudžetu, kuris užtikrina Europos lygmens viešąsias gėrybes arba padeda naudotis pagrindinėmis laisvėmis, bendrąja rinka arba ekonomine ir pinigų sąjunga. Europos pridėtinė vertė taip pat atitinka subsidiarumo ir proporcingumo principus. ES veiksmai turi papildyti nacionalines ar regionines pastangas arba prie jų prisidėti, bet jais neturi būti užkaišomos netobulos nacionalinės politikos paliktos spragos.

  • 3.

    Tendencijos ir iššūkiai. Tarp šiuolaikinių tendencijų, kurios turės įtakos dar kurį laiką, yra skaitmeninė revoliucija, globalizacija, demografiniai pokyčiai, ekonominė konvergencija ir klimato kaita. Be to, piliečiai tikisi klestėjimo, stabilumo ir saugumo sparčiai besikeičiančiame pasaulyje, o ateityje gali iškilti naujų nelauktų iššūkių. Šiame skyriuje analizuojama, kaip ES išlaidos atitinka jos prioritetus ir kiek galima padėtį gerinti.

  • 4.
    ES finansų ateities galimybės. Būsimo biudžeto modelis turi būti grindžiamas aiškia ES prioritetų vizija. Į dabartinę finansinę programą naujieji prioritetai įtraukti daugiausia maksimaliai pasinaudojus esamomis lankstumo galimybėmis. Tačiau ateityje tai bus neįmanoma. Biudžeto dydis, struktūra ir turinys turi atitikti ES politinius užmojus. Šiame skyriuje apžvelgiama:
    • kam turėtų būti leidžiamos ES biudžeto lėšos;
    • kaip biudžetas turėtų būti finansuojamas;
    • kaip turėtų būti pertvarkyta tam tikrų pagrindinių sričių politika;
    • kokia turėtų būti paties biudžeto struktūra ir kaip jis turėtų būti organizuotas.
  • 5.
    Galimi scenarijai ES 27. Šiame skyriuje pateikiami penki būsimojo ES modelio ir jo biudžeto scenarijai, pristatyti baltojoje knygoje:
    • tęsiama esama darbotvarkė;
    • visi nuveikia mažiau, daugiausia dėmesio skiriama bendrajai rinkai;
    • kai kurios ES šalys gali nuveikti daugiau – „skirtingų greičių“ Europos variantas;
    • radikaliai keičiama veiksmų kryptis su mažiau politikos sričių, tačiau gilesne ir veiksmingesne integracija;
    • bendromis jėgomis nuveikiama daug daugiau.

KONTEKSTAS

ES institucijos ir ES šalys svarstys Baltąją knygą dėl Europos ateities ir pridedamus diskusijoms skirtus dokumentus dėl pagrindinių klausimų.

Daugiau informacijos žr.:

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

Diskusijoms skirtas dokumentas dėl ES finansų ateities (COM(2017) 358 final, 2017 6 28)

SUSIJĘ DOKUMENTAI

Baltoji knyga dėl Europos ateities „Kokia ES 27 bus 2025 m.? Apmąstymai ir scenarijai“ (COM(2017) 2025 final, 2017 3 1)

paskutinis atnaujinimas 31.10.2017

Į viršų