Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32011R1227

    Didmeninės elektros energijos ir dujų rinkos: ES priežiūros taisyklės

    Didmeninės elektros energijos ir dujų rinkos: ES priežiūros taisyklės

     

    DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

    Reglamentas (ES) Nr. 1227/2011 dėl didmeninės energijos rinkos vientisumo ir skaidrumo

    KOKS ŠIO REGLAMENTO TIKSLAS?

    Reglamentu (ES) Nr. 1227/2011 dėl didmeninės energijos rinkos vientisumo ir skaidrumo nustatoma Europos Sąjungos (ES) didmeninių energijos rinkų* stebėsenos sistema. Juo siekiama užkirsti kelią piktnaudžiavimui, kaip antai prekybai pasinaudojant viešai neatskleista informacija* ir manipuliavimui rinka*.

    Pirminis reglamentas iš dalies keičiamas Reglamentu (ES) 2024/1106 siekiant užtikrinti didesnį skaidrumą ir didesnius stebėsenos pajėgumus, kad didmeninė energijos rinka būtų geriau apsaugota nuo manipuliavimo rinka. Siekiama sustiprinti sąžiningos prekybos energijos rinkose sistemą ir taip dar labiau padidinti vartotojų apsaugą, visų pirma užtikrinant, kad būtų veiksmingiau įgyvendinamos taisyklės, draudžiančios piktnaudžiauti rinka tarpvalstybiniu mastu.

    PAGRINDINIAI ASPEKTAI

    Reglamentas (ES) Nr. 1227/2011

    Energetikos reguliavimo institucijų bendradarbiavimo agentūra

    Reglamentu (ES) Nr. 1227/2011 sustiprintas Energetikos reguliavimo institucijų bendradarbiavimo agentūros (ACER), kuri buvo įsteigta Reglamentu (EB) Nr. 713/2009, o dabar reglamentuojama Reglamentu (ES) 2019/942 (žr. santrauką), vaidmuo. Pagal Reglamentą (ES) Nr. 1227/2011, ACER atlieka šias užduotis:

    • stebi prekybos veiklą didmeninėje energijos rinkoje. Tai daroma renkant ir analizuojant rinkos dalyvių duomenis apie jų prekybos veiklą;
    • tiria galimus piktnaudžiavimo rinka atvejus pasirinktose tarpvalstybinėse įtariamo manipuliavimo rinka bylose;
    • dalijasi informacija su nacionalinėmis reguliavimo institucijomis (NRI), kad jos galėtų imtis vykdymo užtikrinimo veiksmų manipuliavimo rinka atvejais.

    Manipuliavimas rinka

    Šiuo reglamentu siekiama užkirsti kelią rinkos manipuliavimui, kaip antai:

    • suklastotų užsakymų pateikimui;
    • neteisingos informacijos skleidimui;
    • neteisingos informacijos pateikimui tiems, kurie teikia kainų vertinimus arba rinkos ataskaitas, klaidinant rinkos dalyvius, kurie veikia, remdamiesi tokia informacija;
    • tvirtinimams, kad turimi elektros energijos gamybos pajėgumai*, perdavimo pajėgumai* ir gamtinių dujų kiekiai yra kitokie nei dabartiniai. Tai gali daryti įtaką elektros energijos ir dujų kainai.

    Dalyviai

    Rinkos dalyviai turi:

    • užsiregistruoti NRI;
    • teikti ACER ir NRI informaciją, kad abi institucijos galėtų stebėti prekybos veiklą;
    • viešai ir laiku atskleisti viešai neatskleistą informaciją*, įskaitant susijusią su elektros energijos, gamtinių dujų ir suskystintų gamtinių dujų (LNG) gamybos, laikymo, vartojimo ir perdavimo infrastruktūros pajėgumu ir naudojimu.

    Sankcijos

    ES valstybės narės privalo taikyti sankcijas už šio reglamento pažeidimą. Jos turi būti veiksmingos, atgrasančios, proporcingos ir atitinkančios:

    • pažeidimo pobūdį, trukmę ir sunkumą;
    • vartotojams padarytą žalą;
    • galimą pelną iš prekybos pasinaudojant viešai neatskleista informacija ir manipuliavimu rinka.

    Iš dalies keičiantis Reglamentas (ES) 2024/1106

    Reglamentas (ES) Nr. 1227/2011 iš dalies keičiamas Reglamentu (ES) 2024/1106.

    • Juo energijos rinkų skaidrumo ir vientisumo taisyklės glaudžiau suderinamos su taisyklėmis, susijusiomis su finansų rinkomis, pavyzdžiui, Reglamentu (ES) Nr. 596/2014 (žr. santrauką), visų pirma kiek tai susiję su terminų „manipuliavimas rinka“ ir „viešai neatskleista informacija“ apibrėžtimis.
    • Į teisės akto taikymo sritį įtraukiama energijos kaupimo ir SGD veikla, o piktnaudžiavimo rinka taisyklės pradedamos taikyti ir finansinėms priemonėms, tokioms kaip energetikos išvestinės finansinės priemonės, kuriomis prekiaujama didmeninėse energijos rinkose.
    • Ne ES rinkos dalyviai turės paskirti atstovą valstybėje narėje, kurioje jie veikia didmeninėje energijos rinkoje. Šis atstovas turi būti paskirtas rašytiniu įgaliojimu ir būti įgaliotas veikti jų vardu.
    • ACER turės įgaliojimus tirti tarpvalstybinio pobūdžio atvejus, kai jie susiję su bent dviem valstybėmis narėmis, ir glaudžiai bendradarbiaus su NRI. Jai bus suteikti didesni tyrimo įgaliojimai. Pavyzdžiui, ji galės atlikti patikrinimus vietoje, prašyti pateikti informaciją ir priimti pareiškimus.
    • Vykdymo įgaliojimai ir toliau bus vykdomi nacionaliniu lygmeniu, nors ACER galės pati atlikti tyrimus, prašyti pateikti informaciją ir vykdyti apklausas tarpvalstybiniais atvejais. Jei šalis trukdo ACER atlikti patikrinimą vietoje arba nepateikia prašomos informacijos, ACER tam tikromis sąlygomis gali skirti baudą.
    • ACER priims sprendimus dėl leidimų išdavimo viešai neatskleistos informacijos skelbimo platformoms (VNISP)* ir registruotiesiems pranešimų teikimo mechanizmams (RPTM)*.
    • ACER taip pat sukurs ir eksploatuos platformą, kuri bus konkrečiam sektoriui skirtas elektroninės prieigos prie viešai neatskleistos informacijos, kuri yra atskleidžiama, punktas, ir bazinį duomenų centrą, kuriame pateikiama informacija apie ES didmeninės energijos rinkos duomenis.
    • Komisija priims deleguotuosius aktus, kuriais patikslins viešai neatskleistos informacijos apibrėžtį.
    • Ne vėliau kaip 2027 m. birželio 1 d., o vėliau – kas penkerius metus Komisija turi įvertinti šio reglamento taikymą, visų pirma, kiek tai susiję su jo poveikiu elgsenai rinkoje, rinkos dalyviams, likvidumui, informacijos teikimo reikalavimams, be kita ko SGD rinkos duomenims, ir rinkos dalyviams tenkančios administracinės naštos lygiui, taip pat ACER veiklos rezultatus jos tikslų, įgaliojimų ir užduočių atžvilgiu.
    • Rinkos dalyviai galės kreiptis į ACER kontaktinį centrą, kad šis paaiškintų, ar konkreti informacija yra viešai neatskleista informacija pagal Reglamentą (ES) Nr. 1227/2011 ir atitinkamus priimtus deleguotuosius aktus.

    NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?

    Reglamentas (ES) Nr. 1227/2011 taikomas nuo 2011 m. gruodžio 28 d.

    Dauguma taisyklių, nustatytų iš dalies keičiančiu Reglamentu (ES) 2024/1106, taikomos nuo 2024 m. gegužės 7 d.

    KONTEKSTAS

    Daugiau informacijos žr.:

    SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

    Didmeninės energijos rinkos. Rinkos, kuriose energija prekiauja energijos gamintojai (pavyzdžiui, elektrinių savininkai) ir stambūs energijos vartotojai (pavyzdžiui, plieno gamyklos arba įmonės, parduodančios elektrą ar dujas vartotojams).
    Prekyba pasinaudojant viešai neatskleista informacija. Fizinio asmens bandymai gauti naudos iš prekybos tam tikru produktu, remiantis informacija, kuri dar nėra viešai paskelbta (viešai neatskleista informacija). Neturėdami šios informacijos kiti prekybininkai yra nepalankioje padėtyje.
    Manipuliavimas rinka. Sąmoningas trukdymas sąžiningam rinkos veikimui. Tai gali apimti neteisingos ar klaidinančios informacijos apie tam tikro produkto pasiūlą arba paklausą kūrimą, taip darant įtaką jo kainai.
    Elektros energijos gamybos pajėgumai. Pajėgumai gaminti elektros energiją.
    Perdavimo pajėgumai. Fiksuotos struktūros, kaip antai elektros energijos tiekimo linijų, pajėgumai perduoti elektros energiją.
    Viešai neatskleista informacija. Su produktu susijusi informacija, kuri nėra viešai atskleista. Viešas jos atskleidimas galėtų turėtų įtakos atitinkamo produkto kainai.
    Viešai neatskleistos informacijos skelbimo platformos (VNISP). Interneto platformos, kuriose rinkos dalyviai gali skelbti viešai neatskleistą informaciją. Atskleidžiant viešai neatskleistą informaciją bus privaloma naudotis tokiomis platformomis.
    Registruotieji pranešimų teikimo mechanizmai (RPTM). Subjektai, kurie turi teisę savo vardu teikti ACER duomenis ir informaciją apie sandorius (savo duomenis) ir (arba) teikti kitų rinkos dalyvių duomenis (tokiu atveju jie teikia paslaugą). Tokių mechanizmų yra apie 140.

    PAGRINDINIS DOKUMENTAS

    2011 m. spalio 25 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 1227/2011 dėl didmeninės energijos rinkos vientisumo ir skaidrumo (OL L 326, 2011 12 8, p. 1–16)

    Vėlesni Reglamento (ES) Nr. 1227/2011 daliniai pakeitimai buvo įterpti į pagrindinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

    SUSIJĘ DOKUMENTAI

    2019 m. birželio 5 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2019/942, kuriuo įsteigiama Europos Sąjungos energetikos reguliavimo institucijų bendradarbiavimo agentūra (nauja redakcija) (OL L 158, 2019 6 14, p. 22–53)

    Žr. konsoliduotą versiją.

    2014 m. balandžio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 596/2014 dėl piktnaudžiavimo rinka (Piktnaudžiavimo rinka reglamentas) ir kuriuo panaikinama Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2003/6/EB ir Komisijos direktyvos 2003/124/EB, 2003/125/EB ir 2004/72/EB (OL L 173, 2014 6 12, p. 1–61)

    Žr. konsoliduotą versiją.

    paskutinis atnaujinimas 14.06.2024

    Į viršų