Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 12016E250

    Europos Komisija

    Europos Komisija

     

    DOKUMENTAI, KURIŲ SANTRAUKA PATEIKIAMA:

    Europos Sąjungos sutarties 17 straipsnis

    Europos Sąjungos sutarties 18 straipsnis

    Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 244 straipsnis dėl Europos Komisijos vaidmens, sudėties, įgaliojimų ir veikimo

    SESV 245 straipsnis dėl Europos Komisijos vaidmens, sudėties, įgaliojimų ir veikimo

    SESV 246 straipsnis dėl Europos Komisijos vaidmens, sudėties, įgaliojimų ir veikimo

    SESV 247 straipsnis dėl Europos Komisijos vaidmens, sudėties, įgaliojimų ir veikimo

    SESV 248 straipsnis dėl Europos Komisijos vaidmens, sudėties, įgaliojimų ir veikimo

    SESV 249 straipsnis dėl Europos Komisijos vaidmens, sudėties, įgaliojimų ir veikimo

    SESV 250 straipsnis dėl Europos Komisijos vaidmens, sudėties, įgaliojimų ir veikimo

    KOKS ŠIŲ SUTARČIŲ STRAIPSNIŲ TIKSLAS?

    Šiais straipsniais nustatomas Europos Komisijos, kaip ES vykdomosios institucijos, vaidmuo, sudėtis, įgaliojimai, skyrimo tvarka ir veikimas.

    PAGRINDINIAI ASPEKTAI

    Vaidmuo

    • 1)

      Siūlo naujus teisės aktus. Komisija yra vienintelė ES institucija, teikianti Europos Parlamentui ir Tarybai priimti teisės aktus.

    • 2)

      Valdo ES politiką ir skiria ES finansavimą. Komisija kartu su Taryba ir Parlamentu nustato išlaidų prioritetus ir rengia bei vykdo metinį biudžetą.

    • 3)

      Užtikrina ES teisės įgyvendinimą. Komisija kartu su ES Teisingumo Teismu užtikrina, kad ES teisė būtų tinkamai taikoma visose ES šalyse.

    • 4)

      Atstovauja ES tarptautiniu mastu – visų ES šalių vardu kalba tarptautinėse organizacijose (kaip antai Pasaulio prekybos organizacijoje – PPO).

    Struktūra

    • Komisijai politiškai vadovauja 27 Komisijos narių komanda. Komisijos narių kolegijoje yra po vieną Komisijos narį iš kiekvienos ES šalies. Kolegiją sudaro:
    • Komisijos darbą vykdo departamentai, vadinamieji generaliniai direktoratai (GD), iš kurių kiekvienas atsako už konkrečią politikos sritį.

    Pirmininkas

    • Atsižvelgdama į Europos Parlamento rinkimų rezultatus, Europos Vadovų Taryba pasiūlo kandidatą į Komisijos pirmininko pareigas. Europos Parlamentas patvirtina pasiūlytą kandidatą savo narių balsų dauguma. Jis yra atsakingas už:
      • Komisijos narių kolegijos politinių gairių nustatymą;
      • už Komisijos vidaus struktūros nustatymą ir atsakomybės už tam tikras politikos sritis perdavimą atskiriems Komisijos nariams – šios užduotys gali būti perskirstytos per visą jo kadencijos laikotarpį;
      • pirmininko pavaduotojų skyrimą iš Komisijos narių, išskyrus Sąjungos vyriausiąjį įgaliotinį užsienio reikalams ir saugumo politikai ir Komisijos pirmininko pavaduotoją.
    • Jis taip pat gali paprašyti Komisijos nario atsistatydinti iš pareigų be Kolegijos pritarimo.

    Paskyrimas

    • Taryba bendru sutarimu su išrinktuoju pirmininku patvirtina sąrašą kitų asmenų, kuriuos ji siūlo skirti Komisijos nariais, išskyrus Sąjungos vyriausiąjį įgaliotinį užsienio reikalams ir saugumo politikai ir Komisijos pirmininko pavaduotoją.
    • Sąjungos vyriausiąjį įgaliotinį užsienio reikalams ir saugumo politikai ir Komisijos pirmininko pavaduotoją skiria Europos Vadovų Taryba, pritariant Komisijos pirmininkui.
    • Komisijos nariai atrenkami atsižvelgiant į jų bendrą kompetenciją ir nepriklausomumą.
    • Visa Kolegija patvirtinama Europos Parlamento balsavimu.

    Apibendrinamoji lentelė

    Europos Sąjungos sutartis

    17

    Komisijos vaidmuo ir sudėtis; Komisijos pirmininko paskyrimas ir įgaliojimai

    Europos Sąjungos sutartis

    18

    Sąjungos vyriausiojo įgaliotinio užsienio reikalams ir saugumo politikai ir Komisijos pirmininko pavaduotojo paskyrimas ir įgaliojimai

    Sutartis dėl Europos Sąjungos veikimo

    244, 245, 246, 247, 248, 249, 250

    Komisijos veikimas

    KONTEKSTAS

    Daugiau informacijos žr.:

    PAGRINDINIAI DOKUMENTAI

    Europos Sąjungos sutarties suvestinė redakcija. III antraštinė dalis – Nuostatos dėl institucijų. 17 ir 18 straipsniai (OL C 202, 2016 6 7, p. 26–27)

    Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija. Šeštoji dalis – Institucinės ir finansinės nuostatos. I antraštinė dalis – Institucijas reglamentuojančios nuostatos. 1 skyrius – Institucijos. 4 skirsnis – Komisija. 244, 245, 246, 247, 248, 249 ir 250 straipsniai (OL C 202, 2016 6 7, p. 155–157)

    SUSIJĘ DOKUMENTAI

    2013 m. gegužės 22 d. Europos Vadovų Tarybos sprendimas 2013/272/ES dėl Europos Komisijos narių skaičiaus (OL L 165, 2013 6 18, p. 98)

    paskutinis atnaujinimas 08.03.2024

    Į viršų