EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Europos bendrovės statutas

 

DOKUMENTAI, KURIŲ SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Reglamentas (EB) Nr. 2157/2001 dėl Europos bendrovės statuto

Direktyva 2001/86/EB, papildanti Europos bendrovės statutą dėl darbuotojų dalyvavimo

KOKS ŠIO REGLAMENTO IR ŠIOS DIREKTYVOS TIKSLAS?

  • Reglamentu dėl Europos bendrovės statuto nustatoma Europos teisinė forma akcinėms bendrovėms, kurios steigiamos ES teritorijoje. Ji žinoma lotynišku pavadinimu Societas Europaea, pagal kurią vartojamas trumpinys SE. Reglamentu sukuriama bendra teisinė bazė, pagal kurią įmonės iš skirtingų ES šalių galės planuoti ir vykdyti savo veiklos pertvarkymą visoje ES, taip pat šalyse, priklausančiose Europos ekonominei erdvei (EEE).
  • Direktyva papildomas reglamentas. Atsižvelgiant į įvairias ES šalių taisykles ir praktiką, kaip darbuotojų atstovai dalyvauja priimant sprendimus įmonėse, siekiama užtikrinti, kad įsteigus SE neišnyktų ir nemažėtų darbuotojų įsitraukimas įmonėse, dalyvaujančiose kuriant tą SE.
  • Reglamento priedai buvo kelis kartus iš dalies keičiami, siekiant atsižvelgti į akcinių bendrovių nacionalinių atitikmenų pokyčius, taip pat į naujas prie ES prisijungusias šalis. 2020 m., kilus COVID-19 pandemijai, jis buvo iš dalies pakeistas Reglamentu (ES) 2020/699, kuriame buvo nustatytos laikinosios priemonės, susijusios su visuotiniais SE susirinkimais.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Reglamentas (EB) Nr. 2157/2001

SE reglamento ir nacionalinės teisės kombinuotas taikymas

SE, kurios registruota buveinė yra ES šalyje, veiklą reglamentuoja:

  • reglamento nuostatos;
  • kitose srityse, kuriose šis reglamentas netaikomas – nacionalinės nuostatos, priimtos įgyvendinant ES priemones, skirtas SE, ir tas, kurios taikomos akcinėms bendrovėms. Paprastai nacionalinė teisė reglamentuoja likvidavimo, veiklos nutraukimo, nemokumo ir mokėjimų nutraukimo klausimus.

SE steigimo taisyklės

SE yra steigiama su bent dviem bendrovėmis iš skirtingų EEE šalių, t. y. ji gali būti įsteigta tik iš esamo pagrindo. Minimalus kapitalas – 120 000 eurų. Ją galima įsteigti šiais būdais:

Steigimo būdas

Bendrovės tipas

Kriterijai, kuriuos būtina atitikti

Susijungimas (su tikslu įsteigti SE)

Akcinė bendrovė

Bent dvi bendrovės turi būti iš skirtingų EEE šalių

Europos holdingo bendrovės įsteigimas

Akcinė arba uždaroji akcinė bendrovė

Bent dvi bendrovės turi būti iš skirtingų EEE šalių arba jos turi ne mažiau kaip dvejus metus kitoje ES šalyje veikiančią dukterinę bendrovę ar filialą

Europos dukterinės bendrovės įsteigimas

Bendrovė ir kiti teisiniai subjektai

Bent du subjektai turi būti iš skirtingų EEE šalių arba jie turi ne mažiau kaip dvejus metus kitoje ES šalyje veikiančią dukterinę bendrovę ar filialą

Pertvarkymas

Akcinė bendrovė

Bendrovė turi ne mažiau kaip dvejus metus kitoje EEE šalyje veikiančią dukterinę bendrovę

SE:

  • gali įsteigti vieną dukterinę bendrovę (ar daugiau), kuri taip pat būtų SE;
  • turi turėti registruotą buveinę toje šalyje, kurioje yra jos pagrindinė būstinė;
  • gali perkelti savo registruotą buveinę EEE viduje, neišformuodama pradinės bendrovės tam, kad įsteigtų naują.

Informacija apie SE registraciją ir likvidavimo pabaigą skelbiama Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

Dvi galimos organizacinės struktūros

SE statutas gali būti aktualus dviem skirtingoms sistemoms:

  • dviejų pakopų sistemai, pagal kurią įmonės valdymo organai yra valdyba ir stebėtojų taryba;
  • vienos pakopos sistemai, pagal kurią įmonės valdymo organas yra administracinė valdyba.

Nepakankamas mokesčių suderinimas

SE moka mokesčius ir rinkliavas visose EEE šalyse pagal vietos taisykles.

Iš dalies keičiančiu Reglamentu (ES) 2020/699 nustatoma laikina išimtis, taikoma SE (ir Europos kooperatinių bendrovių (SCE), sukurtų pagal Reglamentą (EB) Nr. 1435/2003) taisyklėms. Kadangi dėl COVID-19 asmenų izoliavimo ir socialinio atskyrimo priemonių SE ir SCE sunku surengti visuotinius susirinkimus per šešis mėnesius nuo finansinių metų pabaigos, kaip reikalaujama pagal teisės aktus, ši laikina priemonė leidžia SE ir SCE visuotinius susirinkimus rengti per 12 mėnesių nuo finansinių metų pabaigos, bet ne vėliau kaip 2020 m. gruodžio 31 d.

Direktyva 2001/86/EB

Darbuotojų dalyvavimas priimant sprendimus SE

  • SE negali būti steigiama, jeigu valdyba ir darbuotojai nesutaria dėl modelio, pagal kurį darbuotojai dalyvautų priimant sprendimus SE.
  • Šiame susitarime turi būti numatyta informavimo ir konsultavimo tvarka ir, jei reikia, darbuotojų dalyvavimas SE valdymo organuose.
  • Nepaisant to, toks dalyvavimas yra privalomas tik tuo atveju, jeigu darbuotojai juo pasinaudojo prieš SE įsteigimą.
  • Jeigu dvi šalys negali pasiekti tenkinančio susitarimo, taikomi įvairūs standartiniai principai, išvardyti direktyvos priede.

NUO KADA TAIKOMI ŠIS REGLAMENTAS IR DIREKTYVA?

  • Reglamentas taikomas nuo 2004 m. spalio 8 d.
  • Direktyva taikoma nuo 2001 m. lapkričio 10 d. ES šalys turėjo ją perkelti į savo teisę ne vėliau kaip 2004 m. spalio 8 d.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

PAGRINDINIAI DOKUMENTAI

2001 m. spalio 8 d. Tarybos reglamentas (EB) Nr. 2157/2001 dėl Europos bendrovės (SE) statuto (OL L 294, 2001 11 10, p. 1–21)

Vėlesni Reglamento (EB) Nr. 2157/2001 daliniai pakeitimai buvo įterpti į pradinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

2001 m. spalio 8 d. Tarybos direktyva 2001/86/EB, papildanti Europos bendrovės įstatus dėl darbuotojų dalyvavimo priimant sprendimus (OL L 294, 2001 11 10, p. 22–32)

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2020 m. gegužės 25 d. Tarybos reglamentas (ES) 2020/699 dėl laikinųjų priemonių, susijusių su visuotiniais Europos bendrovių (SE) akcininkų ir Europos kooperatinių bendrovių (SCE) narių susirinkimais (OL L 165, 2020 5 27, p. 25–26)

2003 m. liepos 22 d. Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1435/2003 dėl Europos kooperatinės bendrovės (SCE) statuto (OL L 207, 2003 8 18, p. 1–24)

Žr. konsoliduotą versiją.

2003 m. liepos 22 d. Tarybos direktyva 2003/72/EB, papildanti Europos kooperacinės bendrovės statutą dėl darbuotojų dalyvavimo (OL L 207, 2003 8 18, p. 25–36)

paskutinis atnaujinimas 28.09.2020

Top