Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

ES priemonė, kuria prisidedama prie stabilumo ir taikos (2014–2020 m.)

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Reglamentas (ES) Nr. 230/2014, kuriuo nustatoma priemonė, kuria prisidedama prie stabilumo ir taikos

KOKS ŠIO REGLAMENTO TIKSLAS?

Šiuo reglamentu nustatoma priemonė, kuria prisidedama prie stabilumo ir taikos (IcSP). Tai yra priemonė, kuria ES gali prisidėti prie stabilumo ir taikos, užtikrindama, kad veiksmai, kurių ji imasi, būtų veiksmingi ir nuoseklūs.

Ji apima šias sritis:

  • reagavimas į krizes;
  • konfliktų prevencija;
  • taikos kūrimas ir pasirengimas krizėms;
  • grėsmių pasauliniam ir tarpregioniniam saugumui šalinimas.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Parama

Techninė ir finansinė pagalba pagal šią priemonę skiriama trims prioritetams:

 

  • 1.
    Greitam reagavimui į krizes arba prasidedančias krizes, siekiant užkirsti kelią politiniams konfliktams ir užtikrinti, kad padėtis neperaugtų į ginkluotą konfliktą. Tai apima:
    • paramą įgyvendinant Jungtinių Tautų rezoliucijas dėl moterų, taikos ir saugumo arba paramą tarptautiniams baudžiamiesiems teismams;
    • priemones, kurios būtinos, kad po konflikto būtų pradėta atkurti ir atstatyti pagrindinė infrastruktūra, būstai, viešųjų institucijų pastatai ir ekonominis turtas;
    • priemones, kuriomis kovojama su neteisėtu šaunamųjų ginklų naudojimu ir kurios naudojamos minų aptikimui ir pašalinimui;
    • paramą sprendžiant netikėto gyventojų judėjimo galimo poveikio problemas.

    Priemonių pagal šį prioritetą įgyvendinimas paprastai trunka iki 18 mėnesių.

     

  • 2.
    Konfliktų prevencijai ir pasirengimui krizėms:
    • skatinant naudoti ankstyvąjį perspėjimą ir atlikti su konfliktu susijusios rizikos analizę formuojant politiką, kurti ir stiprinti pasitikėjimą naudojant tarpininkavimo, dialogo ir susitaikymo gebėjimus kylant įtampai tarp bendruomenių;
    • dislokuojant civilines stabilizavimo misijas, nustatytas 2000 m. Feiroje vykusiame Europos Vadovų Tarybos susitikime:
      • policijos gebėjimų stiprinimas,
      • teisinės valstybės stiprinimas,
      • civilinės administracijos stiprinimas,
      • civilinės saugos stiprinimas;
    • sustabdant gamtos išteklių naudojimą konfliktams finansuoti (pvz., veiksmai, kuriais siekiama sustabdyti prekybą konfliktų zonų deimantais).

    Šio prioriteto priemonės yra ilgalaikiai veiksmai.

     

  • 3.
    Pasaulinių grėsmių šalinimui įgyvendinant ilgalaikius veiksmus, kuriais siekiama:

     

Lankstus požiūris ir pilietinės visuomenės dalyvavimas

Siekiant didesnio efektyvumo, pagalbos teikimas pagal IcSP taps lankstesnis, nusprendus reagavimo į krizę priemonių trukmę pratęsti iki 30 mėnesių ir užsitęsusio konflikto atveju naudojant antrą išimtinę pagalbos priemonę, paremtą ankstesnės priemonės rezultatais.

Finansiniais ištekliais taip pat galima papildyti ES humanitarinę pagalbą ir ilgalaikio vystomojo bendradarbiavimo finansavimą.

Pagal IcSP taikomos priemonės, kai tai įmanoma ir tikslinga, gali būti rengiamos, programuojamos, įgyvendinamos ir stebimos padedant NVO, čiabuvių tautoms atstovaujančioms organizacijoms ir vietos piliečių grupėms.

Biudžetas ir įgyvendinimas

IcSP biudžetas 2014–2020 m. siekia 2,339 mlrd. eurų. Beveik visas taisykles ir procedūras šiai programai įgyvendinti galima rasti Reglamente (ES) Nr. 236/2014. Tai yra horizontalusis reglamentas, kuriuo suderinamas ir supaprastinamas visų ES išorės priemonių finansavimas.

Reglamento (ES) Nr. 236/2014 keitimas

Atsižvelgiant į ES įsipareigojimus pagal 2030 m. darnaus vystymosi darbotvarkę (kurioje 1-asis darnaus vystymosi tikslas yra skurdo panaikinimas, o 16-asis – taikos ir teisingumo skatinimas) ir ES bendrą pareiškimą dėl naujojo Europos konsensuso dėl vystymosi, pradinis reglamentas buvo iš dalies pakeistas Reglamentu (ES) 2017/2306.

Pagal iš dalies pakeistą reglamentą ES išimtinėmis aplinkybėmis leidžiama teikti pagalbą šalių partnerių karinių pajėgumų stiprinimui, siekiant užtikrinti vystymosi veiklos saugumą mokymų, mentorystės, įrangos, infrastruktūros gerinimo ir pan. forma. ES pagalba jokiomis aplinkybėmis negali būti panaudota kariuomenės pajėgumų stiprinimo finansavimui kitais nei vystymosi saugumas tikslais. Kitaip tariant, ji negali būti naudojama mirtinai įrangai, pasikartojančioms karinėms išlaidoms ar kovos pajėgumų didinimo mokymams finansuoti.

2018–2020 m. šioms naujoms priemonėms yra skirtas 100 mln. eurų biudžetas.

NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?

Reglamentas taikomas nuo 2014 m. sausio 1 d. iki 2020 m. gruodžio 31 d., o pajėgumų stiprinimo remiant saugumą ir vystymąsi keitimas įsigaliojo 2018 m. sausio mėn.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2014 m. kovo 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 230/2014, kuriuo nustatoma priemonė, kuria prisidedama prie stabilumo ir taikos (OL L 77, 2014 3 15, p. 1–10)

Vėlesni Reglamento (ES) Nr. 230/2014 daliniai pakeitimai buvo įterpti į pradinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

SUSIJĘ DOKUMENTAI

Tarybos, Taryboje posėdžiavusių valstybių narių Vyriausybių atstovų, Europos Parlamento ir Komisijos bendras pareiškimas (OL C 210, 2017 6 30, p. 1–24)

2014 m. kovo 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 236/2014, kuriuo nustatomos bendros Sąjungos išorės veiksmų finansavimo priemonių įgyvendinimo taisyklės ir procedūros (OL L 77, 2014 3 15, p. 95–108)

Žr. konsoliduotą versiją.

paskutinis atnaujinimas 13.04.2018

Top